„Drugsverslaafden zijn te helpen" a £eidóe Qowum kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £etdóe@outfMit DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINi gj Wereldraad-secretaris voor joods-christelijke dialoog GENEVE De lutherse theoloog Hans Ucko uit Zweden is benoemd tot secretaris voor joods-christelijke betrekkingen bij de Wereldraad van Kerken. Hij volgt de Amerikaanse methodist Allan Brockway op, die deze functie negen jaar. heeft vervuld. Ucko is van joodse afkomst, werd vervolgens atheïst voiordat hij tot het christendom toetrad. Bij de Lu therse Kerk van Zweden is hij nu secretaris voor de joods- christelijke dialoog en die met de niet-christelijke godsdien sten. Paus naar Scandinavië VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II bezoekt van 1 tot 10 juni Noorwegen, IJsland, Finland, Denemarken en Zwe den. Het pastoraal bezoek aan de kleiner wordende rk minder heid in het overwegend lutherse Scandinavië staat in het teken van de oecumene, aldus het Vaticaan. De paus is van 1 tot 3 juni in de Noorse steden Oslo, Trondheim en Tromso. Op 3 en 4 bezoekt hij Reykjavik en Thingvellir op IJsland. Van 4 tot 6 juni is hij in de Finse steden Helsinki en Turku. Op 6 en 7 juni is hij in Kopenhagen en Roskilde in Denemarken. De laatste etappe is Zweden, waar de paus van 8 tot 10 juni Stockholm, Uppsala, Vadstena en Linkeoping bezoekt. Deze reis wordt de 42e buitenlandse reis van paus Johannes Paulus II. De Schepper heeft Italië gemaakt naar ontwerpen van Michelangelo „Angst voor aids kan leiden tot neurotisch geloof" NIJMEGEN „De angst voor aids kan veel gelovi gen terugdrijven naar een onrijp en neurotisch ge loof. Dit bedreigt het ver trouwen binnen de ho mogemeenschap in een God van liefde en brengt mensen terug tot slavernij voor een God van haat". Dit zei John McNeill tij dens zijn lezing voor de katholieke universiteit Nijmegen georganiseerd door de lesbische en ho mostudies. John McNeill is hoogleraar christelijk ethiek, psycho-ana- lyticus en katholiek priester. Hij kreeg in 1977 grote be kendheid door ziin boek „The church and the homosexual". Het kwam hem te staan op een kerkelijk verbod over dit onderwerp te spreken. In 1987 werd hij vanwege zijn uitspraken uit de Jezuïtenor- de gezet. Sinds 1975 is McNeill in New York werkzaam als psycho therapeut in het bijzonder voor de lesbische en homoge meenschap. Daardoor heeft hij veel ervaring met vragen van verwerking en zingeving die de aids-crisis bij mensen oproept. Aan deze vragen be steedt McNeill onder meer aandachtin zijn jongste boek „Take a chance on God" (waag het erop met God). Pastorale zorg In de Verenigde Staten wordt door de homogemeenschap voor het omgaan met de emo ties rond aids steeds meer een beroep gedaan op religieuze en pastorale zorg. John McNeill stelde dat alle kerken ook spreken over homoseksu aliteit en aids is bevooroor deeld door homo-angst. „Indien gelovigen de regels van de christelijke kerken volgen over homoseksualiteit, vernietigen ze hun eigen le ven". Uit zijn praktijk als psy chotherapeut blijkt dat ho mo's die op aanraden van kerken hun seksualiteit ont kennen cynisch worden, zich zelf gaan haten en haatdra gend worden ten aanzien van andere homo's. „Sommige homo's die zo de kerkelijke verkondiging van een straf door God serieus ne men, zoeken het gevaar op. Ze bedrijven willens en we tens onveilige seks. Wanneer ze sero-positief bevonden worden, zijn ze opgelucht om dat ze het oordeel gekregen hebben dat ze verdiend heb ben". Volgens McNeill is er geen plaats in de Bijbel te vinden waar liefhebbende homo's veroordeeld worden. Hij ziet in een groeiende homobewe ging binnen de kerken een geest van God aan het werk. „De bevrijding van homo's is een actie van de Heilige Geest". „Aids-patiënten moeten het wagen met een God die geen angst voor homo's kent". De kerkelijke mensen die belast zijn met pastorale zorg voor aids-patiënten dienen aller eerst hun eigen angst voor de dood en ziekte te overwinnen. „Ze moeten de aids-patiënten aanraken, strelen en omhel zen zonder maskers voor hun gezichten en handschoenen aan hun handen. Niemand krijgt aids van deze liefdevol le benadering. En tenslotte, ze moeten geen woorden bren gen maar menselijke warm te", aldus McNeill. EVANGELISCH CENTRUM 'DE HOOP' VOORZIET IN GROTE BEHOEFTE DORDRECHT - „De mensen die hier onze gas ten zijn, laten we niet ge zellig afkicken in een be schermde omgeving, maar het is aanpakken". Dit zegt Teun Stortenbe ker, directeur van 'De Hoop', het christelijke centrum voor verslaafden in Dordrecht. Het cen trum is naar zijn mening een typisch voorbeeld van christelijk dienstbe toon aan de medemens in nood. "Onze visie is: ver slaafden zijn te helpen", aldus de leider van een met recht uniek te noe men stukje hulpverle ning. Dat aanpakken is er op ge richt de gasten zo ver te bren gen dat ze zich weer zelf kun nen redden in de maatschap pij. "Als ze hun tanden er in zetten, komen ze weer aan het werk, stuk voor stuk en met leuke banen. Bij voor beeld in de ziekenverzorging, in de bouw enzovoorts", ver telt Stortenbeker. En van de genen die 'De Hoop' verlaten hebben na een volledige be handeling, blijft 99 procent vrij van drugs. Marie, een ex-verslaafde en opgenomen in 'De Hoop', geeft op haar manier aan wat het centrum betekent: „Toen ik in De Hoop kwam, was het voor mij erop of eronder. Le ven of dood, één van die twee. Een middenweg was er niet. Ik wist niet zeker of ik wel wilde leven. Maar dood wilde ik ook niet, want ik was hartstikke bang. Ik had met de dood in de schoenen gelo pen". Wachtlijst Er zijn meestal zo'n 45 tot 50 gasten (gemiddelde leeftijd ca. 24 jaar) in het centrum en er is een wachtlijst, die op het ogenblik ongeveer net zoveel namen telt. Maximaal kunnen Teun Stortenbeker FOTO: PR 60 mensen geholpen worden. De wachttijd is een paar maanden. Want het verblijf van de gasten is tijdelijk; som migen verdwijnen weer vrij snel, anderen blijven maxi maal zo'n twee-en-een-half jaar. Men komt vrijwillig en kan op elk moment weg. Maar wie blijft moet zich wel aan een aantal regels houden. Het centrum draait met 34 be taalde krachten. Met stagiai res en vrijwilligers erbij be draagt het aantal hulpverle ners al gauw 40, zodat er bijna een één-op-éénsituatie is be reikt. Het hulpteam bestaat uit mensen van verschillende kerkelijke richtingen. 'De Hoop' is in 1975 begonnen als particulier initiatief. De oprichters stond van meet af aan voor ogen mensen te hel pen van de drugs af te komen ongeacht hun levensbeschou wing, geloof of politiek. De kerken sprongen al gauw bij en nog wordt er door vele kerken en gemeenten van vrijwel alle gezindten alsmede individuele christenen uit het hele land regelmatig geld overgemaakt. In totaal telt de administratie hiervan zo'n 22. 000 adressen. Maar er is meer nodig, omdat de overheid het werk maar in geringe mate subsidieert. Er is nu een projectgroep opgericht onder aanvoering van ds. P. Vermaat, hervormd predikant te v Maassluis. Deze groep, waarin verder de dirigenten Arie Pronk, Paul J. Roos en Martin Zonnenberg zitten, heeft een koor- en samenzan- gactie op touw gezet. Het doel van dit project, dat de\ titel meekreeg 'Tussen hoop' en wanhoop', moet minimaal 250.000 opbrengen voor 'De Hoop'. Falend beleid Ds. Vermaat vindt dat er ten aanzien van het probleem van de verslaving aan verdovende middelen gesproken kan wor den van een "falend over heidsbeleid". „Mijn indruk is dat men de handen in het haar zit. Wij willen ons daar niet bij neerleggen", aldus de predikant, die van mening is dat in de kerkelijke gemeen ten vaak niet voldoende het besef leeft „dat de problema tiek zich ook in de eigen ge meente heeft gevestigd". Daarom is de hulpactie voor 'De Hoop' ook bedoeld als be wustmaking van een breed publiek. Ds. Vermaat vertelt hoe hij in een van de plaatsen waar al een zangavond is ge weest enkele jongeren ont moette. Hij vroeg aan hen hoe het met het drugsgebruik stond. Het antwoord was dat soft drugs normaal waren. Al leen met hard drugs moest je een beetje oppassen, zeiden de jongelui. Toen hij vervolgens aan kerkeraadsleden vroeg hoe de situatie in het dorp was, kreeg hij ten antwoord dat drugsgebruik voor zo ver ze wisten niet voorkwam. Directeur Stortenbeker wijst op een zekere ontwikkeling: de verslaafde van nu is an ders dan die van tien jaar ge leden. De aanpak om iemand van zijn of haar verslaving af te helpen vraagt voortdurend aanpassing. Dat komt ook tot uiting in de gebouwen waar de mensen wórden opgevan gen. Om het centrum te kun nen exploiteren moet er jaar lijks 1,8 miljoen gulden bij om te kunnen draaien. Men ont vangt ongeveer een miljoen per jaar (negentig procent van Klacht over reclame voor 06-praatlijnen DORDRECHT Het Evangelisch Centrum voor (drugver slaafden „De Hoop" in Dordrecht heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie over de wijze waarop recla me wordt gemaakt voor radio en televisie voor de zogeheten 06-praatlijnen. Volgens direkteur T. Stortenbeker van 'De Hoop' zijn de praatlijnen een gevaar voor de volksgezondheid: mensen raken eraan verslaafd. Reclame voor de praatlijnen is dus ook een gevaar, aldus Stortenbeker. Daarom moet, vindt hij, de reclame voor de 06-praatlijnen, net als die voor tabaks- produkten uit de ether wordt geweerd. Als er niets gebeurt, ziet Stortenbeker een nieuwe, grote groep verslaafden ont staan; die van de 06-bellers. het rijk, tien procent van de gemeente Dordrecht). Ongeveer dertig procent van alle gasten verlaat het cen trum gezond. De rest valt af. Vaak vinden ze de dood. Of ze komen na verloop van tijd terug bij 'De Hoop'. Storten beker: "Ze moeten er wel wat voor inleveren. Er zijn dan al gauw mensen die zeggen: dat zien we niet zitten, waar doe ik het voor?" Hij vertelt dat er in ons land thans vier- tot vijfduizend kinderen zijh die opgroeien bij verslaafde ou ders. Die laatsten willen toch wel, zij het met behoud van hun verslaving, een meer normaal leven met 'huisje, boompje, beestje'. Maar als er dan een kind komt, vragen ze om behandeld te worden. En dan moet er ook een oplossing voor het kind gevonden wor den. Daar speelt 'De Hoop' op in. Op het ogenblik is er een zevental kinderen, in leeftijd variërend van een paar maanden tot acht jaar. De ouders zorgen zelf voor het kind. Echtparen kunnen eventueel apart eten. Dit is een dankbare doelgroep. Want zij willen, nu ze gecon fronteerd worden met een kind, wel af van de drugs. Ook om meer van deze geval len te kunnen helpen is geld nodig, zodat er ruimte gescha pen kan worden binnen het centrum. Verslaafden kunnen vaak al leen maar aan hun middelen komen door prostitutie of diefstal; ze kosten de maat schappij dus veel geld, vol gens de directeur soms een paar ton per jaar. Zoveel kost hun verblijf in 'De Hoop' bij lange na niet. Investeren in De Hoop is dus volgens hem dan ook alleszins verant woord. Een verschil met de beginpe riode van De Hoop is dat ver slaafden in het algemeen mondiger zijn geworden. Kwamen ze vroeger met een gevoel van hopeloosheid naar het centrum, nu kan er vol gens de directeur een appél op hun mondigheid worden ge daan om die om te zetten in activiteiten. Daarvoor zijn leerprogramma's ontwikkeld. Sommige lessen kunnen via een computer worden ge volgd. De behandeling kent een aantal fasen. Het hele programma omvat een jaar wonen in het opvangcentrum 'De Hoop' (intramuraal) en anderhalf jaar in een woon project 'De Brug' (begeleid wonen). De bezigheden over dag spelen zich af in therapie boerderij 'Het Anker'. Enkele gasten zijn ook werkzaam in 'Breadline', een broodjeszaak in de binnenstad, en in een metaalbedrijf. "Ik durf te zeggen dat wij uniek zijn met ons type van benadering en de arbeidsthe- rapie", aldus directeur Stor tenbeker. Er worden princi piële keuzes gemaakt met het Evangelie als 'het keiharde middelpunt'. HAITZE DE BOER Op bezoek Paus Johannes Paulus II streelt een jongen over het gezicht toen hij onlangs een bezoek bracht aan de Santa Maria Mater Ecclessiae kerk in Rome, een doorsnee parochiekerk. De paus heeft er een gewoonte van gemaakt alle parochiekerken van Rome op gezette tijden te bezoeken. Pastoors benoemd voor zes jaar (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM De brief sti puleert verder dat priesters in de biechtstoel habijt dan wel toog én stola moeten dragen en aan het altaar de liturgi sche gewaden. In elke kerk moet een biechtstoel of kamer beschikbaar zijn voor het ho ren van de biecht. Een woordvoerder van de RK kerkprovincie wijst er op dat de bisschoppen zich in dit op zicht h„ebben willen confir meren aan de Romeinse ge woonten. Zij hebben de her kenbaarheid van de clerici willlen vergroten door voor uniformiteit te kiezen". Daarnaast bevat de brief be palingen over de priesterraa- den en de aanstelling van pas toors en diakens. Pastoors dje- nen voor minstens zes jaar be noemd te worden. Alleen dan is het volgens de bisschoppen mogelijk dat hij zijn ambt „tot ontplooiiing kan brengen". Diakens en lectoren kunnen niet jonger zijn dan twintig jaar. Voor permanente dia kens geldt dat zij verplicht zijn dagelijks de vespers en de lauden te bidden. L.1J s Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Dinteloord G.C. de Jong te Zoetermeer. Gereformeerde Kerken Beroepen te Moordrecht drs. D. Vis ser, l.l zendingspredikant te Zambia, wonende te Wageningen. Aangenomen naar Sint Anna Paro chie (beiden part-time) drs. R.A. de Jong en mw. drs.A.E. de Jong-Wier- sema te Drachtstercompagnie (bei den part-time); naar Krimpen aan den IJssel (herv.geref.) A.E.N. de Bruin te Loppersum. Symposium rond theologische etherleergang HILVERSUM Ter gelegenheid van het 65-jarig jubileum van de NCRV organiseert de theologische etherleergang van de NCRV-radio 'Rondom het Woord' op zaterdag 4 maart een symposium onder de titel: 'Vraag om een teken - geloven in een postmoderne cultuur'. Als inleiders zijn uitgenodigd: prof.ar. N.P. Wolterstorff, filosoof; dr. M.A. Thung, gods dienstsocioloog; en drs. G.J. van der Kolm, theoloog. Verder wordt aan deze dag meegewerkt door enkele leden van de adviesraad van 'Rondom het Woord', t.w. drs. G.S. Wester- ouen van Meeteren en prof.dr. A. Wessels. De theologische etherleergang 'Rondom het Woord' startte in 1956. Niet zonder trots werd bij de NCRV gesproken van een theologische faculteit. De toegang tot het symposium is gratis. Opgave tel. 035-719911. Staatsterrorisme aangepakt v£ pen sine spot hij skiè giet E NAUWELIJKS twee uur hadden de twaalf landen vat Europese Gemeenschap gisteren nodig om te besluiten negen ambassadeurs en drie zaakgelastigden in Teheran onbepaalde tijd terug te roepen. De oproep van ayat Khomeini tot moord op Salman Rushdie, schrijver vat door moslims gewraakte roman „De Duivelsverzen", is mee snel en met opmerkelijke eensgezindheid beantwt De eensgezindheid waarmee de EG het tot nu toe zw* wapen in stelling heeft gebracht, is van groot belang. ZOU slechts eenn enkel EG-land hebben besloten zijn di matieke vertegenwoordiger terug te roepen, dan had Tq ran dat de mogelijkheid gegeven vergeldingsmaatregele nemen tegen de betrokken diplomaat, zijn gezinsledei medewerkers. Dat het bewind in Iran daartoe in sta; heeft het Amerikaanse ambassadepersoneel indertijd om vonden. De kans dat Teheran besluit tot directe vergeldii maatregelen tegen twaalf diplomatieke vertegenwoordi gen tegelijk is aanzienlijk geringer. De solidaire vastberadenheid waarmee de EG zich ve| tegen de „weerzinwekkende oproep tot moord" en „de krachting van de basisrechten en de meest elementaire p cipes in de relaties tussen soevereine landen" gaat verge van de nadrukkelijke verzekering dat de twaalf landen grootste respect hebben voor de religieuze gevoelens van volken". De oproep tot moord wordt veroordeeld, maar islam wordt gerespecteerd. Deze duidelijke taal zal niet n| ten indruk te maken, in elk geval bij bepaalde groeperin| in Teheran. De ingrijpende politieke ontwikkelingen rond „De Duiv) verzen" steken niet alleen een spaak in het wiel bij bewind in Teheran, maar ook bij westerse industriële en nanciële kringen, die tot voor kort wie het maar wilden I ren verzekerden, dat de radicale Iraanse revolutie sty meer gematigde trekken ging aannemen. Men was er op en dat is het goed recht van iedere zakenman na| einde van de Golfoorlog zo veel mogelijk orders te bemact gen bij de Iraanse wederopbouw. Op een grote handelsex sitie die momenteel in Teheran wordt gehouden staan m terse bedrijven zich te verdringen om hun diensten aai) prijzen. Die activiteiten zouden nu op een zacht pitje mod worden gezet, want welk land kan handel drijven met t regime dat openlijk oproept tot moord en daarmee staats! al rorisme bedrijft? Deze kant van de zaak is ongetwijfeld Yf ter sprake gekomen bij de beraadslagingen van de EG-mii r11 ters. Het is bemoedigend dat de financieel-economische j E,e volgen geen beletsel hebben gevormd bij de eensgezinde s tegen Iran. SP' Dl Ha vel moet vrij In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag is vandaag het jj uj. ces begonnen tegen negen dissidenten, allen verbonden de mensenrechtenorganisatie Charta 77. De aanklachten pen uiteen van vandalisme tot opruiing. Acht van hen Ift We] gen een gezamenlijk proces, terwijl tegen de bekende sen m ver Vaclav Havel een apart proces wordt gevoerd. f va A.LLEEN die manier van procesvoeren geeft al aan dat! geen gewone rechtszaken zijn. Want waarom die uitzon ringspositie voor Havel? De toneelschrijver is toevallig de belangrijkste woordvoerder van Charta 77. Door h apart te nemen en wellicht ook zwaar te straffen op tr; hem ten laste wordt gelegd staat maximaal twee jaar da len de Tsjechische machthebbers kennelijk een signaal gei en aan de voorstanders van politieke hervormingen en ijvera kl voor de mensenrechten in hun land. De boodschap luidt voor glasnost en perestrojka in Tsjechoslowakije geen pit qC De vandaag begonnen processen in Praag zijn extra i j vrant, omdat de negen beklaagden werden opgepakt ori sj; veer op hetzelfde moment waarop ook Tsjechoslowakijel be koord ging met het slotdocument van de conferentie in nen over veiligheid en samenwerking in Europa. In dat s| document zijn juist tal van bepalingen opgenomen I "1 moeten leiden tot een betere naleving van de mensenrechl I in Oost-Europa. De Praagse arrestaties waren strijdig, zo j met de letter, dan in elk geval met de geest van de niet! akkoorden. HeT is de vraag hoe lang de Tsjechische autoriteiten h huidige koers kunnen volhouden. Voorlopig wordt getra) met keihard politieoptreden, processen en dreigementen ij d: zware straffen de almaar groeiende onrust onder de bey he king te onderdrukken. Maar op den duur zijn zelfs de zwa se ste dreigementen niet meer bij machte het protest te dj verstommen. De eerste tekenen daarvan zijn al zichtbaar re dr De afgelopen weken hebben duizenden mensen, in Westen, in Tsjechoslawakije en in andere Oosteuropese li den, geprotesteerd tegen de arrestatie van de Charta-lej m en hun proces. Een petitie, waarin de regering werd opgeij o pen de dissidenten vrij te laten, werd door meer dan twj h< duizend Tsjechische intellectuelen ondertekend; een on m kende uiting van protest sinds het einde van de „Praa 8£ Lente" in 1968. De autoriteiten hebben op hun beurt gerf geerd met het idee van een „brede dialoog". Zo'n dialoog Ij echter alleen op open en eerlijke wijze worden gevoerd,i p( Havel en de overige dissidenten en politieke gevangenen I cf verwijld worden vrijgelaten. v Minder zon DE BILT (KNMI) Van nacht is het helder, waardoor de minimumtemperatuur een graad of 2 zal worden. Morgen begint de dag zonnig, afgezien van enkele mistbanken die zich in de nacht kunnen heb ben gevormd. In de loop van de dag neemt vanuit het wes ten de bewolking toe. In de avond kan er wat regen val len. De temperatuur loopt op tot een middagwaarde van rond de 7 graden. Aanvanke lijk is er weinig wind, later neemt de wind flink toe tot matig en in de avond aan de kust mogelijk tot krachtig, uit het zuiden. Na morgen volgen er een aan tal onbestendige dagen. Vanaf vrijdag is er bovendien veel wind. Weersvooruitzichten Zuid-Skandinavië langs de zuidwest kusten veel wind, overigens tijdelijk regen en meer noordoostwaarts in het binnenland ook sneeuw. Middag- temperatuur van 5 graden in het zuidwesten, tot 2 graden meer naar het noorden achter de Noorse bergen. Britse Eilanden: eerst vooral in het westen en noorden buien, in Schot land mogelijk met natte sneeuw, op donderdag opklaringen en later in Ierland weer regen. Middagtempera- tuur van 6 graden in het noorden, tot 10 graden in het zuiden. Denemarken. noordwest-Duitsland, Benelux en noordwest-Frankrijk: woensdag veel bewolking en op veel plaatsen wat regen, donderdag opkla ringen en voornamelijk in Denemar ken en noordwest-Duitsland enkele buien. Middagtemperatuur van 5 gra den in noordoost-Denemarken, tot 10 graden in west-Frankrijk. Oost-Frankrijk, midden en zuid- Duitsland: half tot zwaar bewolkt. Af t en toe wat regen. Middagtempera tuur 6 tot 10 graden. Alpengebied: in het zuidoostelijke deel eerst zonnig. Overigens half tot zwaar bewolkt en voornamelijk aan de noordzijde en ten noorden van de Alpen af en toe regen en vanaf 1200 meter hoogte wat sneeuw. Middag- temperatuur in het laagland en in de dalen aan de noordzijde 6 tot 9 gra den, aan de zuidzijde tot 15 graden. Spanje en Portugal: in west-Portugal en noord-Spanje veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. In de zuidelijke helft van Spanje en in de Algarve vrij zonnig, vooral op donderdag. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden, tot 20 gra den langs de zuid en zuidoost-kusten. Zuid-Frankrijk, noord-I talië en noord-Joegoslavië: half tot zwaar be wolkt, vooral later plaatselijk regen; op woensdag echter perioden met zon. Middagtemperatuur 12 tot 16 graden. Midden en zuid-Italië, zuid-Joegosla- vië en Griekenland: vooral meer naar het zuiden zonnig. Middagtem peratuur van 13 graden in noord- Griekenland en zuid-JoegoslaviË, tot 18 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam I. bew. 9 Do Bilt on bew 10 Eindhoven I. bew. 11 Den Helder onbew. 9 Twente onbew. 9 Vlisslngen zw. bew. 9 Zuid-Limburg zw. bew. 11 Casablanca regen New Orleans zw bew. Palm Beach hall bew. Paramaribo I. bew Pretoria zw. bew. Rlo de Janeiro onbew. San Francisco zw. bew. Sao Paolo hall bew. Seoul zw. bew. Singapore zw. bew. Helsinki Klsgenturl Kopenhagen GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Kinde U

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2