ii: n ui 11; Minder krullen, meer volume Het ontwerp moet iets eigens hebben Vlinders in je haar KUNSTENAARS ONTWERPEN STROPDASSEN EN STRIKKEN PAGINA 3 lNy9W?3 3,9QI3T Het haar wordt met shapers ingedraaid foto: milan konvalinka „Nee, je kunt hier niet zomaar als kunstenaar een das aanle veren. We hebben een strenge ballotage", aldus Lenie Cou- mans, eigenaar van de enige Nederlandse kledinggalerie. „Het ontwerp moet iets eigens hebben. Daarbij kijken we naar de combinatie van vorm geving en het gebruik van ma terialen". Aan de muur hangt het resultaat van de selectie: tientallen veelkleu rige en veelvormige stropdassen en strikken. Als je je daarmee tooit is de kans om iemand met precies dezelfde te treffen uitgesloten. Lenie Coumans heeft zelf de kunst academie in Arnhem doorlopen en is geboeid door alles wat met kle ding heeft te maken. „Kleding heeft een signaalfunctie. Je ziet in een aantal jaren het straatbeeld volkomen veranderen, omdat men sen hun kleding aanpassen. Mens beeld en kleding gaan hand in hand. Je ziet ook de invloed van grote popsterren die trendsetters zijn voor nieuwe uitingen. De band- plooibroek voor mannen zou nooit zo'n succes zijn geworden als Mia mi Vice niet de „promotie" had ge daan. Daarnaast zijn kledingont werpers heel bewust van de wereld om hen heen. Het thema „milieu" speelt sinds de ramp in Tsjernobyl een vooraanstaande rol. Er wordt nu bewust gekozen voor gebruik van natuurlijke stoffen", aldus Coumans. INDIVIDUEEL De 80-er jaren kenmerken zich door weinig grote rages. Modegril len worden minder groots opge pakt dan vroeger, want de mensen kiezen liever vanuit een individueel oogpunt voor een bepaald soort kleding. Coumans: „Je ziet overigens wel De tijd dat bijna iedereen met een krullenkop rondliep is voorbij. Tien jaar geleden was het dé grote mode een coupe te hebben als Conny van den Bos of André Hazes. Heel Ne derland liep met krulletjes. Zelfs de stoerste voetballers. De belangstelling voor perma nenten lijkt de laatste tijd iets te zijn afgenomen. Of toch niet? „Nou, het is helemaal niet uit de mode hoor", zegt Mieke van der Sluijs, bedrijfsleider van De Don's in Rijswijk, één van de 22 filialen van de gelijknamige keten van kapsalons. „Kijk maar eens hoe veel klanten hier met wikkels in hun haar zitten". Nee, volgens Mieke is er niet min der animo voor een permanent, maar het uiteindelijke resulaat is wel minder opvallend. Minder krul len, meer volume. Dat is zo'n beet je de trend in haarmode. Nieuwe haarverzorgingsprodukten volgen elkaar in rap tempo op. Het allernieuwste op permanentgebied is de aanzet-voiumebehandeiing. Door sommigen ook wel „jetting" genoemd. Volgens J. Lücker, ray onleider Zuid-Holland voor De Don's, is deze methode nog maar een paar maanden bekend. Het haar wordt ingedraaid met „sha- pers", vergelijkbaar met papillot ten, en vervolgens gaat er een crè me overheen die alleen doordringt bij de aanzet van het haar. Het re sultaat is dat het haar meer van het hoofd afstaat en meer volume krijgt, maar niet krullig wordt. Vooral korte kopjes lenen zich goed voor dit permanent. De cou pe blijft 4 5 weken zitten. Naast dit nieuwigheidje kan men bij De Don's natuurlijk ook kiezen voor een „gewoon permanent" dat er steviger en krulliger uitziet, een twee fasen-permanent voor meer volume of een - zure t permanent, waar geen amonia in zit. Permanenten slecht voor je haar? „Nee, dat hoeft niet", zegt Mieke, „want je permanent immers steeds weer nieuw haar. Permanent is ook eigenlijk een verkeerde naam. Je kunt beter spreken van structuur behandeling. Wel is het belangrijk dat mensen thuis hun permanent goed verzorgen. Neem een goede shampoo en een goede balsem. Dan blijft het haar mooier, anders gaat het pluizen. Het is ook be langrijk dat de kapster dat advies meegeeft. Want de klant komt er zelf niet mee". De verzorging van het permanent is volgens Lücker ook heel belang rijk als je op vakantie gaat naar de zon. „Normaal wordt het haar al droog, maar gepermanent haar he lemaal. Elk zoutkristalletje werkt als een brandglas. Daarom kun je het beste een „sunblocker" ge bruiken. Dat is een product dat een beschermend laagje om je haar legt". En mocht je haar trouwens poreus zijn of al een andere chemische behandeling hebben ondergaan, zoals verven en je wilt toch een permanent? Dan zijn er speciale voorbehandelingen mogelijk, waar door het haar zo min mogelijk te lijden heeft. Een permanent hoeft niet te mis lukken. Belangrijk is wel dat de kapper precies weet wat de klant wil. „Dat is vaak nog het moeilijk ste Ie achterhalen", aldus de ray onleider. „Want wat bedoelt ie mand mer krullen? Zoals Michael Jackson of iets heel anders?". CLARISSE BUMA Een uitzonderlijke haardecoratie van wijnranken, orchideeën, tak ken, grassprieten en veren voor verre, hete stranden foto: triumph Als je je haar een extra accent wilt geven, kies dan eens voor een haardecoratie. Vooral vlinders zijn op het ogenblik de grote mode. Bij Gérard Brussè in Den Haag zijn werkelijk hele mooie vlinderdeco raties te koop. Sommige zijn bezet met kristal of parels en soms nog voorzien van afhangende parels noeren tot in de nek. De vleugels staan bol en de sprieten, bestaan uit een rij pareltjes. Of wat te denken van twee vlinders met een grote, ovaalgevormde pa rel als lijfje aan de zijkant van het hoofd en verbonden door zes snoeren, die elegant naar beneden hangen. Een dergelijke haarversie- ring moet je echt dragen bij een wrong. Heel mooi zijn ook de vlinders van grote en kleine goudparels ge maakt met een groen kristallen hart of de haarspeld van Chanel met strasz en kristal, een kanjer die van tien meter afstand schittert in de zon. De Bijenkorf heeft vlinders van transparant schildpad (bruin/zwart) en bij Versteegh in Amsterdam kan men kiezen uit kunststof haarvlin- ders in mint, oranje en wit/goud). Haardecoraties zijn een essentieel onderdeel van de mode geworden. Dat hoeven overigens niet per se vlinders te zijn. Zo toonde Decher- ing op de voorjaarsshow een prachtige haarversiering in de vorm van een krans gemaakt van klimopbladeren, wijnblad en lange buigzame sprieten gras, waar een pluk haar doorheen kan worden getrokken. Je betaalt er 150,— voor. TINY FRANCIS Wat dacht u van een rood formica plaatje dat met klitteband als „strik" om de nek kan worden ge dragen? Of van een stropdas die is gemaakt uit de binnenband van een fiets? Coumans over de „wiel- rendas": „Toen de kunstenaar die dat idee heeft uitgewerkt, het eer ste exemplaar bij ons op tafel leg de, wist ik meteen dat die das in ons assortiment thuis hoorde. De combinatie van ontwerp en materi aal is uniek". ORANJE In galerie Coumans wisselen de ex posities regelmatig. Kunstenaars die een eigen visie hebben op kle ding en mode worden uitgenodigd om hun ideeën en creaties ten toon te stellen. In de ruimte overheerst op dit moment de kleur oranje, die door kunstenaar Pieter 't Hoen in bijna al zijn ontwerpen is gebruikt. Hij is Illustrator en verwerkt kleding als uitgangspunt in zijn creaties. Bij de ene tekening gaat het om een jurk of combinatie, bij de andere om een kroontje of sieraad. Lenie Coumans probeert in haar galerie niet alleen nieuwe signalen uit de wereld van de mode te vol gen, maar ook zelf initiatieven te ontplooien. Volgende maand is het thema „100 -" (honder min), een expositie over kleding voor oudere mensen. En voor het voorjaar staan paraplu's en parasols in de schijnwerpers, waarvoor Coumans aan een aantal kunstenaars een ontwerp-opdracht heeft verstrekt. Op deze wijze probeert ze alle kan ten van kleding te belichten: „Kle ding is een taal, die zeer veelzijdig is. Het is een communicatie-middel tussen mensen". LUCAS BOLSIUS Galerie Coumans is gevestigd aan de Biltstraat 132 te Utrecht en is open van woensdag tot en met za terdag van 12 tot 5 uur. steeds meer aandacht voor man nenmode. Dat merken we ook aan het aanbod van kleding om in deze galerie ten toon te stellen. Een jaar of vijf geleden was dat eigenlijk al leen maar kleding voor vrouwen, maar in een paar jaar tijd is het aanbod gelijkelijk verdeeld over mannen- en vrouwenkleding". De aandacht voor mannenmode komt niet alleen tot uiting in de sector vrijetijdskleding, maar ook in de „accessoires" voor de kle ding, die naar het kantoor wordt aangetrokken. „Op zich zijn die pakken nog saai van' kleur en vormgeving, maar de accessoires - de stropdassen, pochetten en strikken - kenmerken zich door de uitbundige kleuren en ontwerpen. Ook sokken en ondergoed - daar hebben we minder zicht op - heb ben de afgelopen jaar aan kleur gewonnen", legt Lenie Coumans uit. Ze vervolgt: „Kijk, met kleding wil je niet te ver buiten de groep vallen, maar met accenten is een individu toch in staat om zijn per soonlijkheid gestalte te geven". FORMICA In de galerie kan de consument voor bedragen tussen de 50 en 100 gulden een zeldzame strik of das kopen, die allemaal anders zijn. De een is van zijden, de ander van pvc, de volgende van foam. De vorm en de kleur hangen nauw sa men met het materiaal. Kunste naars als Willemken Schouten, Anja de Roos. Marijke Griffioen, Bert Vredegoor, Petra Houtman en het Haagse collectief Cubic-3 teke nen voor de kunstwerken. Tientallen veelkleurige en veelvormige atropdaaaen en strikken. De kans om iemand met precies dezelfde te tref fen is uitgesloten. FOTO'S: cees verkerk ifffnu""

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19