Pernix behoudt uitzicht op hoofdklasse Gebrek aan zelfvertrouwen breekt Leiderdorp bijna op Heren Dekker delen LZ '86 laat punten liggen TOP simpel verslagen Foreholte ongeïnspireerd langs Quick'20 LEIDEN Pernix heeft nog altijd uitzicht op de hoofd klasse door voor de tweede opeenvolgende keer de kop loper in haar afdeling, in dit geval DVO, te verslaan (13- 12). Fides Pacta vergrootte haar kansen op lijfsbehoud via een zege over Roda-(7-9). De Danaïden verspeelde een punt tegen Hoogvliet, zodat komende tegenstander Het Zuiden op gelijke hoogte kan komen. De streekderby tus sen Fluks en Tempo werd in de eerste helft gestaakt we gens „ondeugdelijk materi aal", zoals in de wedstrijdfor mulieren werd opgegeven. Vlak na rust had Pernix een 11-5 voorsprong op DVO op gebouwd door Peter Kuipers, die zijn eerste volledige op treden na zijn blessure met vier doelpunten opfleurde, Robin Arnoldus, Casper de Rooy (2), Janneke Mulder, Lian Tieleman en Marco van der 'Lucht én door geconcen treerd verdedigen. „De scherpte raakte er daarna uit, omdat de scheidsrecher elke bal onder de korf tegen ons floot", verklaarde Rob van Dort het mindere vervolg, waarin de lijstaanvoerder uit Bennekom nog tot 13-12 na derde. De trainer van de oranjekragen hoopt op een mooi slot van de competitie, maar: „Wij zijn de laatste ploeg die zegt, dat we kam pioen moéten worden". Zowel Fides Pacta als Roda speelden beneden hun kun nen, waardoor hun ontmoe ting een saai en traag score- verloop kreeg. Nico Pikaar, die topscorer werd met drie goals, Jan Willem Meijer (2), Wilma Neuteboom en Henk van der Waals zetten de fu sieclub via 0-4 op 2-6 en deze voorsprong van vier punten werd enkel in de slotfase tot 7-9 verkleind. Bettina Som- meling ontsnapte na een trappende beweging aan een gele kaart en Jan Willem Meijer kreeg na afloop een trap, maar zoveel vuur viel in de wedstrijd zelf niet terug te vinden. Lijstaanvoerder De Danaï den is in het zicht van een kampioenschap bevangen door zenuwen, zoals tegen Hoogvliet aan het licht kwam. Erik Kromhout (3), Heiko Locher (2), Sandra Slingerland, Hennie van der Top en René de Louw brach ten hun achttal na een zwak ke eerste helft (3-7 rust) op 11-9 en dat was de enige voorsprong na de paalwisse- ling. De bezoekers kwamen in de laatste vijf minuten op 11-11 en omdat er in deze fase een Leidse strafworp on benut bleef, kwam er in deze stand geen wijziging meer. „Wij komen tegen sterker ge achte tegenstanders altijd be ter uit de verf, maar op deze nederlaag viel niets af te din gen", toonde trainster Sleg- tenhorst zich tevreden over het verweer van Crescendo tegen ZKC'31. Haar ploeg met Anita en Wijnand Al berts (ieder tweemaal) als beste aanvallers, bleef de koploper steeds op twee pun ten volgen en verloor eervol met 10-12. Velocitas had weinig in te brengen ten opzichte van Tjoba, dat via 4-10 (rust) met 6-17 triomfeerde. Jetske Goudsmit, Jeroen van Driel, Bert van Osnabrugge en Ste ven de Ronde hielden de de gradant van 2F alleen tot 4-7 aardig in de buurt van de su perieure Zeeuwse tegenstan der. Als enige tweedeklasser boekte Zuiderkwartier pun- tenwinst dank zij een moei zame 12-11 zege over ALO. Dirk Jan de Kreek en Martin Verhorik leken met hun hat tricks voor een vroege ont knoping te zorgen (10-5), maar in de rommelige slotfa se stelde Edith Hillebrand uit het rondspelen de dure winst pas definitief veilig. De Algemene boekte tegen Midlandia met 13-24 de grootste overwinning in dit zaalseizoen en typerend ge noeg waren zeven tegentref fers nog strafworpen ook. Al fred Lambooy was aan Leid se zijde met negen doelpun ten goed op dreef, gevolgd door Wim van Vliet (5), die Marcel van Duyvenbode (rugblessure) verving, en Bart Verweij met een hat trick. Slechts achtentwintig minu ten kon Fluks haar nieuwe shirts tonen, want toen stapte Tempo het veld af. nadat de Noordwijkse mand voor de derde keer letterlijk was los geschoten. „Je kunt wel met andere palen doorspelen, maar dan hadden wij toch het nadeel gehad, dat wij bij na een helft op zo'n slechte korf hadden aangevallen", verklaarde coach Janko Breedveld namens de bezoe kers de weigering om met nieuwe palen door te gaan. Zijn collega Kees van Vliet, volgend seizoen werkzaam bij Westerkwartier/Landlust, nam de curieuze affaire gela ten op en betreurde vooral het feit, dat de 5-3 voor sprong waardeloos werd. Marleen (27, Dorith en Koos Passchier en Aad van Dron- gelen hadden zelfs 5-1 ge maakt, voordat Joke Boot en Els Franke de aanvallende malaise van Tempo eindelijk doorbraken. De bond zal nu uitmaken of de streekderby uit- of overgespeeld moet worden. Dooreen defect aan de paal werd het duel Fluks tegen Tempo voortijdig gestaakt. Koos Passchier (links) en Aad van Drongelen ontfermen zich over het attribuut. FOTO: HENK SNATERSE SPORT Wassenaar promoveert LEIDEN De badmintonners van Wassenaar stelden het afgelopen weekeinde tijdens extra wedstrijden promotie naar de derde klasse veilig. Dankzij twee maai een 5-3 overwin ning werd de beslissingsronde over tuigend gewonnen. Opvallend in zo wel het duel tegen Delft als tegen Eridos was de inbreng van de heren in het enkelspel. Geen van de in to taal vier herensingles ging verloren. Tegen Delft kwam daar een dames enkel (Margret van Bourgondiën) he- rendubbel en tweede mix bij. Tegen Eridos won juist de andere dame (Monique Hilgeman) en werd het da- mesdubbel gewonnen. LEIDEN Het herenteam van Dekker speelde thuis tegen Haar lem. De Warmondse formatie deel de de punten: 2-2. De heren van LSRC behaalden in het laatste competitieweekeinde een 4-0 over winning op Kievieten 1. Ruud de Maagd was de enige die problemen met zijn wedstrijd had. Hij verloor 2 games in zijn duel tegen van Dijk. De andere spelers, Wico Heems kerk, Peter Altenburg en Jeroen Verrier, wonnen hun wedstrijden eenvoudig met 3-0. Casino haalde de volle buit binnen tegen het al gedegradeerde Alphen 2. De Noordwijkers hadden het niet moeilijk en behoefden zelfs geen game af te staan. Overtuigende overwinningen dus voor Jan van Duin, Anton Will van Zoelen, Ar jen van Duin en 'good-old' Piet Veentjer. Alphen 1 verloor met 4-0 van het als tweede in de competitie geëin digde Elzenburg uit Den Haag. Pe ter Paul Scheerder moest zijn meerdere erkennen in Loek Klip- pel. Peter Komen verloor in drie games van Jan Peter van Vonde- ren. Kors Verweij ging ten onder tegen Paul Lhoest en Theo Demoet verloor zijn wedstrijd met 1-3 van Guy Maassen, maar maakte het zijn tegenstander in de eerste twee sets wel erg moeilijk. SaidócQowiwnt MAANDAG 20 LEIDEN De belangrijke B-com petitie stond voor beide Leidse zwemverenigingen weer op het pro gramma. LZ '86 draaide met de A- ploeg een matige wedstrijd, en ver loor 50 punten op de nummer twee. Dit is echter niet bepalend voor de stand in het eindklassement, en ook de promotie is al op zeker gesteld. De B-ploeg moest de eerste plaats uit handen geven in de competitie. Zij staat nu op 10 punten achter stand op de nummer een. De Zijl/LGB draaide dit maal een bete re wedstrijd, in vergelijking met de vorige ronde. Bianca Hoeks schreef met 1.11.8 op de 100 rug een persoonlijk record op haar naam. Dennis Schouten tikte op de 200 wissel en de 100 vrij weer in prima tijden aan; 2.24.1 en 58.7. Robert-Jan Bakker zwom bij jon gens 76 en later een uitstekende 1.20.9. Gerard Meurs, de nieuwe trainer van De Zijl ziet het allemaal positief tegemoet bij de wedstrijdgroep. Op de korte afstanden wordt aardig meegedraaid, alleen de langere af standen gaat het landelijk een stuk minder. Er loopt 'jong spul' genoeg rond op de vereniging, dus wat dat betreft is er geen reden tot zorgen. Bij de oudere zwemmers moet er re gelmatiger worden getraind om goed te presteren, en de wil om te presteren moet meer worden gesti muleerd, aldus Meurs. Deze ronde werd redelijk gepres teerd, zeker gezien de programme ring. Veel lange afstanden, waar De Zijl dus, evenals LZ, een hoop te kort komt. De eerste plaatsen wer den op naam geschreven van Ingrid van Veen. Zij tikte in 2.17.7 aan op de 200 vrij. Op de gehalveerde af stand hiervan tikte Robin Sprink- huizen aan in 57.4. De laatste gou den overwinning ging naar Niels Ouwekerk, voor de 100 vlinder had hij 1.02.3 nodig. FEBRUARI 1989 PAGINA II AMSTERDAM TOP lijH niet in staat om op eig$ kracht haar plaats in de hoofd, klasse veilig te stellen. E ploeg uit Sassenheim speeldj bij Luto zonder bezieling o schotvaardigheid en werd mét j 19-13 simpel geklopt. „Het gewoon zielig zo'n afgang en het zal lang duren, eer ik hi^ overheen ben", stamelde trai.i ner Jasper Engel kort na hei laatste fluitsignaal, terwijl om1 hem heen de spelers stil en gei laten op de bank neer zonkeiï De aangeslagen groep kan zicjj alleen vastklampen aan de we tenschap, dat er nog altijd een kleine voorsprong op degrada tiekandidaten Groen Geel étji Die Haghe bestaat. In het tweede kwartier wert al duidelijk, dat TOP in haa zesde poging om buitenshui punten te pakken zou falei Aad Wiegerink (2), Kari Westerbeek en Gerco Lange laan lieten de score tot 4-4 ge lijkop gaan, maar daarmee was alle kruit verschoten. De Sas senheimer-aanval speeld traag en onzeker, vooral oni dat het afvangen minimal was. Luto was aanmerkelij agressiever en liep moeitelo< uit naar 11-5 (rust), waarb Aad Wiegerink als enige wa terugdeed. Jasper Engi trachtte door een donderpree („het was geen gespeelde woé de in de rust") het vuur in zijrt selectie op te stoken, maai twee gemiste strafworpen op 13-5 en 13-6 doofden alle hoi op een goede uitslag. Beic missers vielen in de tweecfe aanval, die desondanks met Wil negen treffers nog het meesi rendeerde. Het andere vak' scoorde na rust enkel doof Gerco Langelaan (17-9) en dil was voor Engel reden om Pe ter Boeren in te zetten voor de onzichtbare Ron van der Wil- lik. De invaller onderscheidde zich inderdaad met een treffer en gevoegd bij de vierde goal van topscorer Anne van der Zaag leverde dat een 19-13 eindstand op en getuige de re acties na afloop ook een flinke kater. HEREN SATURNUS 'VEGEN' KWIEK SPORT: 41-9 LEIDEN De handbal- sters van Datateam Fore holte hebben tegen Quick'20 niet veel meer gedaan dan dat waarvoor ze waren gekomen: win nen. Het spel was minder imposant. Foreholte pakte de zege met 14-19. De heren van Saturnus pak ten heel wat ruimer uit. Hekkesluiter Kwiek Sport kon niet eens een volledig team op de been brengen en werd dus met 41-9 af gedroogd. De dames van HVS pakten een nuttige overwinning tegen De Treffers: 20-14. Foreholte startte tegen Quick'20 voortvarend. Het speelde een 5+1 dekking, waarbij de Oldenzaalse linke- ropbouwster werd uitgescha keld. Quick kwam maar zel den door de Voorhoutse defen sie heen, en als dat al gebeur de dan was Anita Seur vrijwel onpasseerbaar. Zij stopte onder andere twee strafworpen. Die strafworpen kreeg Foreholte aan de overkant ook. De Voor- houtsen combineerden in die fase goed, kwamen ook vrij aan de cirkel, maar werden dan onreglementair afgestopt. Foreholte kreeg in totaal zes strafworpen, waarvan er twee werden gemist. Toch leidde de ploeg na dertig minuten met 3- 11. In de tweede helft gunde Jan Kecskemethy Marianne Bult rust. Zij had last van een knieblessure. In het doel maakte Diane van Dam haar rentree. Zij verving Karina Bruins, die op de training door een zweepslag was uitgescha keld. Van Dam startte sterk met twee safes op zeven-me ter-worpen, maar zakte daarna terug. Dat was mede een ge volg van ongeïnspireerd ver dedigen van Foreholte in de tweede helft. De Voorhoutsen breidden de voorsprong niet uit, hoewel er bij de scores een fraai „vliegertje" van „Toos" van Leeuwen zat. In de 22e minuut werd eerst Ellen War merdam en kort daarop Chris tine Knigge door de overigens goed leidende arbiters Van Dongen en Van Offeren voor twee minuten naar de kant ge stuurd. In die periode kwam Quick'20 dichterbij. Met name de linkerhoekspeelster was le vensgevaarlijk. Dat alles le verde Foreholte tot ongenoe gen van het Oldenzaalse pu bliek, dat het duel begeleidde met kreten als „Voor ons is het een spelletje" en „Wij wor den niet betaald", een magere 14-19 zege op. De heren van Saturnus be haalden een recordzege op Kwiek Sport. De ontketende Leidenaren lieten de teller pas stoppen bij 41-9. Het werd de mannen van Roy van Gurp ook wel erg gemakkelijk ge maakt. Kwiek Sport bracht maar vijf veldspelers binnen de lijnen. Als de Leidenaren niet al te achteloos met hun kansen waren omgegaan, had het verschil nog groter kun nen zijn. Break-outs waren het gevaarlijkste Leidse wapen, maar ook met de combinatie werd de Haagse defensie keer op keer opengespleten. Wouter Montfrooy speelde een opval lende rol. De speeltijd die hij kreeg toegewezen, bekroonde hij met vijf goede hoekdoel- punten. De heren van Rijn streek, nog altijd spelend zon der opbouwer Gerard Rijn' in het team, haalden met 19-12 bakzeil tegen DWS. Saturnus' medekoploper profiteerde in de eerste helft van de aan- speelfouten van de mannen uit Alphen. Met snel opgezette aanvallen bereikte het een 12- 6 voorsprong halverwege. In het tweede deel kwam Rijn streek terug. Peter Bon keepte uitstekend, en bij 14-11 consta teerde coach Menno Bom dat DWS „de diarree van de kop loper in zijn broek kreeg". Met een aantal bekeken hoekdoel- punten trokken de Schiedam mers de partij tenslotte toch naar zich toe: 19-12 De dames van HVS hadden hun handen vol aan De Tref fers. weliswaar leidden de Strompwijksen halverwege met 8-13, maar met nog tien minuten te gaan was de thuis ploeg teruggekomen tot 14-16. De dames uit Capelle scoorden vijf maal uit een vrije worp en hielden met veel loopwissels de 3-2-1 defensie van HVS on der druk. Bij 14-16 scoorde Anke van de Nouland uit een strafworp. Nog één keer kwam De Treffers terug (17- 15), maar in de slotfase had HVS het inzicht en misschien ook het geluk waarmee het uitliep naar een geflatteerde 20-15. HVV boekte tegen WIK de tweede zege van dit sei zoen. Een zege die volgens trainer-coach Paul 't Mannetje tot stand kwam als „...een teamprestatie. De verdedediging zat pot- en potdicht". Dat gold met name voor de tweede helft. De Vlaardingsen hadden in het eerste deel, mede doordat ze de cirkelspeelster vrij konden spelen, een 7-6 voorsprong ge nomen. In de tweede helft lukte hen dat tegen de binnen de negen-meter-lijn terugge trokken verdediging van HVV niet mëer. WIK scoorde slechts eenmaal, uit een straf worp, HVV voegde vijf tref fers aan het totaal toe, zodat het met 8-11 won. Olympia had het moeilijk tegen OASE. Omdat het keepster Hermien Goedkoop en reserve keepster Sabriana Seegers miste, nam de onervaren Ingrid Mitten- dorf de plaats onder de lat in. De teruggetrokken defensie van de Wassenaarsen was er op gericht lage afstandschoten te voorkomen, maar daarin faalde het volledig. OASE kwam met drie onderhandse schoten op een 0-3 voorsprong. Nadat Wil Geurds de verdedi ging een meer offensieve taak toekende, draaide de defensie beter. Olympia kwam halver wege op voorsprong (5-4) en het hield ook in de tweede helft het voortouw. OASE maakte wel een aantal keer gelijk, maar in de slotfase nam Olympiaeen iets ruimere voorsprong. Monique Luyken schoot met een afstandschot het beslissende dertiende doel punt in. OASE kwam nog te rug tot 13-12. Afdelingsuitslagen. Dames: EHC - Saturnus 15-5, Northa - Hellas 3 12-10, MMO - Hercu les 2 13-7, Rijnstreek - DIOS 11-7, HVV - Fairplay 17-17, Warmunda - EHC 3 22-8; Heren: VELO - Olympia 26- 13, Wings 2 - HVV 16-20, War munda - Northa 10-15, Fair play - Quintus 5 20-14. LEIDEN Leiderdorp behaalde gisteren een ge flatteerde overwinning (66-54).in de derby tegen het zwakke BVO. De da mes van Lisse lijken op de weg terug. In eigen huis behaalde de ploeg van coach Martin Feitsma een ruime zege op DAS uit Delft (64-53). De dames van Grasshoppers zijn dankzij de knappe over winning op Cheetah (72- 66) hard op weg hun plaats in de eredivisie vei lig te stellen. „In deze vorm heeft Leider dorp niets in de top te zoe ken", verklaarde BVO-coach Ben Ponsioen na afloop. Er sprak ondanks het verlies van zijn ploeg geen verbittering uit zijn woorden, het was eerder de constatering van een feit. Zijn tegenstrever Bert Samson was eveneens verre van tevre den met de prestatie van zijn ploeg, die een week eerder ook al door het oog van de naald kroop tegen RZ. Samson he kelde voornamelijk het gebrek aan durf: „Wanneer je als coach van de kant moet aan geven dat ze moeten schieten is er iets goed mis". Het gebrek aan zelfvertrou- n brak Leiderdorp na een sterke opening van de tweede helft (rust 35-29) nog bijna op. De zöneverdediging van BVO haalde het tempo volledig uit de wedstrijd en de Alphenaren kropen dichterbij. Bij 55-52 zakte de Alphense taart echter in. Een aantal geforceerde driepunters stelden Leider dorp zelfs nog in staat met ruim verschil af te sluiten. Het verbloemde nauwelijks de vormcrisis bij de 'dorpenaren', die in de komende ontmoeting tegen Rowic beter op hun tel len zullen moeten passen. De Dordtse ploeg won immers in de laatste ontmoeting met BVO, terwijl ook Leiden afge lopen vrijdag nauwelijks los kon komen. Leiden dat on danks het belang van de wed strijd de zaak toch nog te licht leek op te vatten, kwam pas tegen het einde van de eerste helft op een kleine voorsprong (rust 33-35). Een opleving van Erik Paul van Weeren, die in de eerste minuten na de pauze 13 punten afdrukte, sloeg een gat (35-49) dat net voldoende bleek voor de eindoverwin ning. Rowic knokte zich nog tot 60-61 terug, maar moest zich daarvoor zodanig forceren dat Leiden zonder verdere problemen de eindstand op 65- 70 kon bepalen. Voornaamste concurrent van Ton Kallenberg (6) en Frank Altink (12) bemoeien zich namens Leiderdorp met de rebound. De ploeg won van BVO. FOTO: HENK SNATERSE danig te imponeren dat Virtus makkelijk kon winnen. In de eredivisie boekten de da mes van Grasshoppers een ui terst belangrijke overwinning op Cheetah. Uit die eredivisie, inmiddels opgedeeld in een kampioens- en degradatiepou le, moet één ploeg plaatsma ken voor de kampioen van de promotiedivisie, terwijl een tweede team degradatiewed strijden moet spelen. Grass hoppers uitkomend in de de gradatiepoule, heeft zaterdag door de overwinning op Chee tah een grote stap gezet op weg naar het behoud. De Kat- wijkse formatie begon com pleet aan de wedstrijd. Tegen die voltallige ploeg kon Chee tah geen vuist maken alhoe wel de voorsprong van de Kat- wijksen niet meer dan tien punten heeft bedragen. De herstelde Anja Kuijt speelde Leiden, ASVU, won eveneens. De Amsterdammers wonnen bij US met 72-84. Beverwijk dat de derde plaats met Lei derdorp deelt, won in eigen huis van RZ (92-81). In de eerste divisie B verloren de heren van Lisse hun eerste wedstrijd sinds de winterstop. Koploper Virtus won in Lisse ruim met 80-97. Dat was ge zien de prestaties van Lisse en de reputatie die de ploeg in ei gen huis heeft, toch een kleine verrassing. Virtus dankte de overwinning voornamelijk aan de aanwezigheid van Kees Akerboom, ongetwijfeld nog steeds Nederlands meest be kende basketballer. Aker boom, die aan het begin van dit seizoen nog voor Nashua Den Bosch uitkwam, speelde zeker geen grootse wedstrijd. Zijn gestalte was evenwel vol doende om de Lissenaren zo- een opvallend goede wedstrijd; terwijl ook Petra van dei Oever een uitstekende avond had. Kuijt met 24 en Van der Oever met 18 punten waren! voor Grasshoppers verreweg de beste schutters. Eindstand 72-66 (rust 40-32). Grasshop pers dat ook in de reguliere competitie al tweemaal won van Cheetah, stelde nu mede door dat gunstige onderlinge resultaat een plaats in de hoogste afdeling zo goed als veilig. In de promotiedivisie is er nog hoop voor de dames van Lissé; De ploeg van coach Martin j Feitsma won voor het eerst in i dit seizoen met ruim verscP van een tegenstander, en in dit geval geen onbelangrijke. Lis se bezet momenteel een degra datieplaats en DAS is nog de enige ploeg, zo lijkt het, die door Lisse kan worden achter haald. Het was juist DAS dat zondag tegen de opleving van Lisse opliep. Feitsma toonde zich derhalve uiterst gelukkig na afloop: „We zijn de tweede helft niet meer in gevaar ge weest en dat is voor het eerst dit jaar. DAS bikkelde behoor lijk, maar dat hebben we knap weten op te vangen. Waar we in vorige competitiewedstrijd den in de slotfase klop kregen; bouwden we nu de voorsprong zelfs uit, en dat geeft hoop voor de toekomst". De achter stand op DAS bedraagt vief punten. Ondanks het zware programma ziet Feitsma in de komende acht wedstrijden nog mogelijkheden voor zijn ploeg, alhoewel de ervaring van hem een uiterst voorzichtig meqs heeft gemaakt: „Ik vraag me af of dit een stuiptrekking- is of het begin van ons slotoffeff- sief". MSV uit Noordwijk won zatec- dag in Eindhoven verrassend van PSV. Door een week eerder al te winnen van Landslake Lions was al duide lijk geworden dat MSV in een goede vorm stak. De overwim ning op PSV was echter op merkelijk. MSV had zelfs ge tracht de wedstrijd te ver plaatsen in verband met een groot aantal blessures in de ploeg. Met slechts vijf fitte speelsters begon MSV aan het karwei maar dat bleek meer dan voldoende. Met name Marloes Driessen (22p) bleek niet af te stoppen. PSV verloor daardoor kansloos met 60-68 (rust 25-32). In de eerste klasse rayon speelden de reserves van Lei derdorp en DAS tegen elkaar. Leiderdorp dat vlak voor tijd nog geslagen leeg (67-70) be sliste door een felle press de strijd toch nog in eigen voor deel. Eindstand 71-70 (rust41- 39). Dan Ollsen bekroont een van Saturnus' vele break- outs met een doelpunt. Saturnus „veegde" het incomplete Kwiek Sport met 41-9 FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16