Winkeliers ziek van „politiek steekspel*" Van den Broek wil toch maar geen koeievla in z'n gezicht Politiek Partij Parlement IINNENLAND Ceidae Goma/nt ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 lEN HAAG - Minister Hans ui den Broek heeft lange tijd boek gestaan als een zon- igskind in de politiek. Hij be- uefde nauwelijks of geen ioeite te doen om op het Bin- enhof carrière te maken. In 976 werd hij op voorspraak an de voormalige KVP-frac- eleider Norbert Schmelzer, ie ook toen al fungeerde als aJentenscout' voor het CDA. itgenodigd zitting te nemen de Tweede Kamer, omdat ir in de KVP-fractie een laats was opengevallen, lechts vijf jaar later maakte ij. op invitatie van premier kies van Agt, de overstap aar het kabinet. Hij werd be- oemd tot staatssecretaris van uitenlandse zaken. 1982 promoveerde Van den roek, bij ziin toetreding tot et eerste kabinet-Lubbers, op uitenlandse Zaken tot minis- r. Die klus klaarde de nogal anservatief ingestelde Nij- ieegse jurist zó bekwaam dat ij met stip steeg op de hitliist an populaire ministers. Zelfs aheide PvdA-stemmers uitten laardering voor Van den Iroeks nuchtere, op resultaten erichte beleid. Niet zo onbe- rijpelijk dus dat de CDA-lei- ing hem na enige iaren (offi- ieus) aanwees als kroonprins an koning Ruud. Dat feit reeg nog meer betekenis, wrdat Lubbers in die tijd een agje had op het voorzitter- hap van de Europese Com- ussie. Het CDA had dus drin- end behoefte aan een alterna- ieve lijsttrekker. Maar sinds enige tijd staan de sterren heel wat minder gun stig voor Hans van den Broek. Vorig najaar moest hij het zware paspoort-kruis op de schouder nemen, nadat zijn staatssecretaris René van der Linden eronder was bezwe ken. De tot dan toe door het lot zo verwende minister kon de harde opstelling van de Tweede Kamer niet goed ver werken. Hij meende wraak te moeten nemen, door met af treden (en een kabinetscrisis) te dreigen in het geval de Ka mer haar harde oordeel over Van der Linden niet zou af zwakken. Dit machtswoord, dat hij bovendien liet uitspre ken door premier Lubbers, heeft Van den Broeks imago behoorlijk beschadigd. Met name de VVD maar ook delen van het CDA waren des dui vels over deze handelwijze. In die dagen verzuchtte de mi nister dat hij 'snakte' naar het moment waarop hij zich weer op 'echt' (d.w.z. buitenlands) beleid zou kunnen concentre ren. Maar helaas voor Van den Broek bleek zijn eens zo vlek keloze gevoel voor timing hem ook op dat gebied te hebben verlaten. Voor het eerst werd dat zicht baar in de kwestie rond het ni veau van de Nederlandse dele gatie naar de begrafenis van keizer Hirohito. Terwijl men in Den Haag koortsachtig zocht naar een compromis, waarbij Japan noch de slacht offers van de Japanse wreed heden in de jaren '42-'45 zich geschoffeerd zouden voelen, zei Van den Broek in New York voor de NOS-camera dal vanzelfsprekend hijzelf Neder land in Tokyo zou vertegen woordigen. Met die op kregeli ge toon gedane uitspraak wek te de minister andermaal flin ke ergernis op het Binnenhof. Het heeft dezer dagen een haar gescheeld of Van den Broek was opnieuw het mid delpunt geworden van een po litieke rel, ditmaal veroorzaakt door zijn eind januari geuite voornemen een officieel be zoek te brengen aan Iran. PvdA, D66. PPR, PSP en VVD, samen een flinke meer derheid in de Kamer, lieten weten het hoogst ongepast te vinden als Nederland op eni gerlei wijze eer zou bewijzen aan het bloedige regime van ayatollah Khomeini. Zij wer den mede tot dit standpunt ge ïnspireerd door een opmerke lijk hoofdartikel in het dag blad Trouw. „Wat wil Van den Broek ei genlijk doen in dat land?", vroeg de vooral in CDA-kring gezaghebbende krant zich af. „Wil hij een massa-executie bijwonen in de Evin-gevange- nis in Teheran? Of wil hij de begraafplaats in Jadeh Khava- nan bezoeken, de laatste rust plaats van veel 'geëxecuteer den, waar een ondraaglijke stank hangt van lijken die on der niet meer dan één decime ter aarde liggen? Zou het kun nen dat de minister hetzelfde lot wil ondergaan als zijn Itali aanse ambtgenoot Andreotti, die in Teheran lof kreeg toe gezwaaid van de Iraanse pre mier Moessavi vanwege „Ita- lië's diepe respect voor de Iraanse revolutie"? Je zou nog liever een koeievla in je ge zicht krijgen", aldus de com mentator van Trouw. Walgelijke dingen Het komt zelden voor dat een Nederlands minister in eigen land zo toegesproken wordt en zeker niet in een geestverwant medium. Dat doet de vraag rij zen waarom Hans van den Broek dat lot dan wel bescho ren was. Natuurlijk heeft dat te maken met de excessen in Iran en de recente publicaties daarover, die versterkt wer den doordat ze samenvielen met de viering van de tiende verjaardag van de Iraanse re volutie. Maar echte onthullin gen kon men die artikelen toch niet noemen. Een aan dachtige (krante)lezer weet al jaren welke walgelijke dingen in Iran gebeurd zijn en nog steeds gebeuren, al onder de sjah maar ook sinds dat land zich in de armen stortte van de man die zich de reïncarna tie waant van de profeet Mo hammed. Als verontschuldiging voor Van den Broek kan worden aangevoerd dat menige bui tenlandse collega van hem in die verschrikkingen geen en kele belemmering zag voor een reis naar Teheran. Na de Italiaan Andreotti heeft onder anderen ook de Franse minis ter Roland Dumas, nota bene een verklaard vijand van de Islamitische Republiek, zijn opwachting gemaakt bij z n Iraanse ambtgenoot Ali Velay- ati. Waarom al die ministeriële reislust richting Perzische Golf? Omdat er weer geld te verdienen is in Iran. De revo lutie èn de oorlog met Irak hebben het land zo verwoest en ontwricht dat zelfs de aya tollahs inzien dat zij het 'dui velse' Westen nodig hebben om verbetering in de situatie te brengen. De Nederlandse ambassadeur in Teheran, mr.dr. J. Horak, vertelde deze week voor de radio dat er ook op ons bedrijfsleven weer heel wat Iraanse petrodollars liggen te wachten. Criterium Dat is een reden waar norma liter zeker een partij als de VVD gevoelig voor is. Het verzet van de liberale fractie moest dus nog andere oorza ken hebben dan de moordda digheid van Khomeini en zijn trawanten. Zo komen we weer bij de al eerder gemelde blind heid van minister Van den Broek voor bepaalde gevoelig heden. Het nauwer aanhalen van de betrekkingen met Iran, nu dat land daar zelf om vraagt, was voor hem zo iets vanzelfsprekends dat het niet eens bij hem opkwam dat an deren daar bezwaren tegen zouden kunnen hebben. En toen dat toch het geval bleek te zijn, reageerde hij in eerste instantie hooghartig. Hij hield zijn critici voor dat schendin gen van mensenrechten nooit het enige criterium kunnen zijn om een land al dan niet te bezoeken. Geen spoor van enig mededogen met de tien duizenden, ja misschien zelfs wel honderdduizenden Ira- niërs die de vestiging van de Islamitsiche Republiek met het verlies van hun leven heb ben moeten betalen. Toch is de argumentatie van Van den Broek op zich niet onjuist. Als men alle wrede dictaturen in de ban zou wil len doen, zou Nederland de betrekkingen met veel meer landen moeten verbreken. Niet zo aanlokkelijk voor een handeldrijvende natie. Maar Van den Broek diende tevens te beseffen dat de toon de muziek maakt. Tot afgelo pen woensdag bleef hij stijf en strak volhouden dat er geen enkele reden was om vraagte kens bij zijn voorgenomen be zoek aan Iran te plaatsen. In een briefje aan de Kamer zeg de hij nog wel toe dat hij 'ui teraard' de kwestie van de mensenrechten zou aansnij den. Voor de VVD was dat overigens juist een aanleiding om de hand maar over het hart te strijken en geen hals zaak meer van het weliswaar Rushdie Pas toen Khomeini alle 'goede islamieten' ter wereld had op geroepen om de schrijver Sal man Rushdie en de uitgevers van diens boek The Satanic Verses te vermoorden, was het Van den Broek die van me ning veranderde. „Onder deze omstandigheden" meende hij niet naar Teheran te kunnen gaan, verklaarde hij woens-» dagavond. Ten langen leste lijkt ook Van den Broek te be seffen dat men sommige din gen nu eenmaal niet kén doen. Tijdens de tachtigjarige oorlog verkochten de Hollandse kooplieden wel kanonnen aan Spanje, maar ze gingen niet gezellig in Madrid bij Filips II op visite. Misschien had dat wel iets te maken met het feit dat ook de Spaanse tiran al zijn geloofsgenoten (katholie ken) ter wereld had opgeroe pen een afvallige te doden, na melijk prins Willem van Oranje. Het is voor Salman Rushdie te hopen dat de plot selinge inkeer van Van den Broek - en naar het schijnt ook van andere Europese mi nisters - tot gevolg heeft dat Khomeini ziin plan om een ei gentijdse Balthazar Gerards te vinden moet laten varen. RIK IN 'T HOUT Onder het motto „Slechte wet! In verzet!" zullen maandag iuizenden kassières, vakkenvullers, bedrijfsleiders, slagers, hakkers en alle andere denkbare winkeliers uit het gehele and zij aan zij door Den Haag lopen. Dat is althans de bedoe ling van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de letailhandel die een demonstratie houden tegen de voorstel en voor een verandering van de winkeltijden. De demonstratie begint om 14.00 in het Circustheater in Scheveningen. Daar houden kopstukken van de werkgever sorganisaties in het midden- en kleinbedrijf KNOV en NCOV en de Dienstenbonden FNV en CNV toespraken. Ook zullen diverse Tweede-Kamerleden aan het woord mogen komen. Daarna zal een telegram worden opgesteld voor pre mier Lubbers. Vervolgens vertrekt de optocht via het Malie veld naar het Binnenhof, waar de actievoerders rond 16.30 uur een verzoekschrift overhandigen aan de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties van CDA, VVD, PvdA en D66. DEMONSTRATIE TEGEN PLAN VOOR AVONDOPENSTELLING )EN HAAG Een uni- um in de relatie tussen le sociale partners. Zo noemen vertegenwoordi gers van werkgevers- en werknemersorganisaties de demonstratie die maandag in Den Haag wordt gehouden. Het initiatief is genomen door het Nederlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV), dat zich enorm ergert aan de ogingen van staatssecretaris venhuis (economische zaken) naast de bestaande dagwinkels zogenaamde 'middag- avondwinkels' in te voeren. Deze zaken mogen van Even huis de gehele week van twaalf uur 's middags tot ne gen uur 's avonds zijn geo- end. De VVD-bewindsman eeft te kennen gegeven de demonstratie te zullen bijwo nen. Ook kamerleden van CDA. VVD, PvdA en D66 zul len dat doen. Het NCOV meent dat de posi tie van de winkeliers en hun gezinnen ernstig wordt aange tast als de Tweede Kamer het wetsvoorstel van Evenhuis aanneemt. Bovendien vreest het NCOV dat de concurren tiepositie van de „kleine win kelier" een flinke deuk zal op- >en. Deze organisatie, die al jarenlang een lobby voert te gen een verruiming van de winkeltijden, heeft niet alleen steun gevonden bij de zuster organisatie KNOV. maar ook bij de Dienstenbonden FNV en V. De vakbonden vinden dat 's avonds werken het soci ale leven van het personeel aantast, waardoor bijvoorbeeld het deelnemen aan vereni gingsactiviteiten en het volgen van studies op het spel zoiiden komen te staan. Ellende De „ellende" rond de Winkel sluitingswet is een slepend probleem, waarover de coali tiepartners CDA en VVD het maar niet eens kunnen wor den. In het regeerakkoord staat dat de regering niets zal beslissen zonder de betrokken organisaties uitvoerig te heb ben geraadpleegd. Maar in li berale kringen bestaat nu een maal de onophoudelijke be hoefte om de winkeltijden zo ruim mogelijk te maken. Het CDA daarentegen zit hier he lemaal niet op te wachten en wil hoorzittingen houden voor de betrokken organisaties. Er is al een ronde geweest, maar die vond plaats vóór de pre sentatie van het kabinetsvoor stel. De PvdA en D66 erken nen de groeiende behoefte bij de consument aan meer win kel-mogelijkheden. Maar zij willen niet zo ver gaan als de VVD. Een initiatief-wetsont werp van Louise Groenman (D66) voor het verleggen van de sluitingstijd van zes naar zeven uur sneuvelde vorig jaar. Kortom, voor geen enkel plan is een kamermeerderheid te krijgen. Evenhuis heeft eind vorig jaar de knoop doorge hakt door met een eigen voor stel te komen dat op steun kan rekenen van de VVD en in mindere mate van de PvdA. Hiermee wekte hij echter de woede van het CDA, dat on middellijk reageerde door met alweer een nieuw plan te ko men: de invoering van een tweede koopavond. Waar schijnlijk zal het plan van Evenhuis volgende maand in de Kamer worden behandeld. Het NCOV is allerminst geluk kig met deze ontwikkelingen. Net als het KNOV en de bon den wil het NCOV het liefst alles bij het oude laten. „Wij willen dat er een einde komt aan het jarenlange gesol met winkeliers en hun personeel", zegt Lia van der Werff die het 'actiesecretariaat' bij het NCOV bemant. Ook voorzitter Herman van der Geest van het Vakcentrum Levensmid delen, waarbij 2500 zelfstandi ge supermarkten zijn aange sloten, schroomt felheid niet: „De wetsvoorstellen moeten in de diepste la worden gestopt die er maar te'vinden is. Laat ons alsjeblieft met rust". Dit zal volgens Van der Geest ook de strekking zijn van de peti tie, die de fractievoorzitters tij dens de demonstratie krijgen aangeboden. Joke Segaar van de Dienstenbond FNV zegt: „Aan de nieuwe tijden zijn voor het personeel veel meer nadelen dan voordelen ver bonden. Hoewel wij natuurlijk op tal van onderdelen met de werkgevers van mening ver schillen, trekken we nu één lijn". Repeterende breuk Van der Geest heeft de laatste weken alles gevolgd dat Even huis over de winkelsluitings wet heeft gezegd: „De staatsse cretaris is net een repeterende SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO breuk. Hij komt steeds met de zelfde argumenten en geeft geen enkel blijk van enig emo tioneel meedenken met de winkeliers". Werkgevers en personeel heb ben de afgelopen dagen al dui delijk hun ongenoegen ge spuid. In diverse plaatsen zijn regionale protestbijeenkoms ten gehouden tegen de nieuwe winkelsluitingswet. Daarbij zijn de emoties soms hoog op gelopen. Op het actiesecretari aat van het NCOV zijn tal van aanmeldingen binnengekomen van deelnemers aan de lande lijke demonstratie. De detail handel is het kennelijk zat. „Daarom moet in elk geval het wetsvoorstel van Evenhuis zo snel mogelijk van tafel. Daar na kijken we wel wat we met het CDA-plan moeten doen", meent Lia van der Werff. „Een gezamenlijk protest van werkgevers en werknemers is een unicum. Daaruit blijkt dat in de detailhandel, waarin een half miljoen mensen werken, grote ongerustheid bestaat over het invoeren van mid dag-avondwinkels. Het gaat niet alleen om deze wet. Wij ziin bang voor een sneeuwbal effect. Het is een stap op weg naar verdere openstelling, net zo lang tot alle winkels 24 uur per dag open zijn. Dan ga je te rug naar de jaren dertig toen d' /inkelier overdreven ge- d, tig voor de klant moest zij... Die tijd hebben we ge had". Verandering Volgens Van der Geest is 95% van de winkeliers tegen een verandering van de openings tijden. „Wij zijn het met Even huis eens dat de samenleving is veranderd. Hij beweert dat de mensen meer behoefte heb ben aan 's avonds winkelen. Maar wij hebben uiteraard ook in de gaten dat de maatschap pij er anders uitziet dan vroe ger. Er gelden werkweken van 38 of 36 uur. er zijn meer tweeverdieners met een deel tijdbaan, er zijn meer mensen die om allerlei redenen geen werk hebben en er komen steeds meer ouderen. Kortom, de samenleving heeft steeds meer tijd om overdag bood schappen te doen. Er is dus geen enkele aanleiding voor een wijziging van de winkeltij den". Lia van der Werff wijst erop dat onderzoek heeft uit gewezen dat zestig procent van de consumenten voor ruimere winkel-mogelijkheden is. „Dit is geen hoog percentage. Het is dus niet zo aat dé consument per definitie elke avond wil winkelen". Sombere tijden Voor het personeel zullen sombere tijden aanbreken, meent FN V-medewerkster Joke Segaar. „De tijden zijn nu al vaak onaangenaam. Je hebt koopavonden, zaterdagen, feestdagen en extra zondagen. In de nieuwe opzet zullen veel meer mensen 's avonds moeten werken. Dat kan funest zijn voor het gezinsleven". Toch vindt de politiek de tijd voor verandering rijp. Het zou nogal naïef kunnen worden genoemd dat de detailhandel elk voorstel bij voorbaat af wijst. Van der Geest wil niets van deze suggestie weten. „Ie dereen vergeet dat de huidige wet er niet is voor de consu ment, maar voor de bescher ming van de positie van de on dernemer en zijn personeel. Dat moet zo blijven. Het gaat „De samenleving heeft steeds meer tijd om overdag boodschappen te doen. Er Is dus geen enkele aanleiding voor een wijziging van de winkeltijden". FOTO: SP er dus om wat de detailhandel gericht werken en bij- en om- zelf wil. Neem de concurren- scholing". tiepositie. Evenhuis zegt dat Het financiële aspect speelt winkeliers niet 's avonds open ook een belangrijke rol voor hoeven te zijn; dat mogen ze de vakbonden. „Het kabinet zelf bepalen. Dat is complete wil dat het personeel maxi- onzin! Als je concurrent 's maal drie avonden per week avonds wél open is, kun ie in de winkel staat. Dat zal een moeilijk achterblijven en is de heel gepuzzel worden", geeft keuzevrijheid dus beperkt. Joke Segaar aan. „Veel werk- Verder zegt Evenhuis aat de gevers ziin niet in staat nieuw avond-openstelling goed is personeel aan te trekken. De voor de omzet. Opmerkelijk is meeste mensen hebben in de dat de levensmiddelensector, detailhandel een 38- of 36-uri- die jarenlang een neergang ge werkweek. Hoe is dat te heeft gekend, op de goede weg combineren met drie avonden terug is. Dat is absoluut niet te werken? Daar komt nog bij danken aan winkeltijden, dat niet duidelijk is hoe de maar aan een forse interne pauzes moeten worden gere- aanpak: reorganisaties, klant- geld. Als je om twaalf uur be gint, moet je dan na een uur al gaan eten? En hoe zit het met je avondmaaltijd? De werkne mers die 's avonds in de win kel staan moeten extra worden beloond en een maaltijdver goeding krijgen. Het is logisch dat de ondernemer de hogere kosten zal doorberekenen in de prijs van zijn produkten. Daar schiet de klant weinig mee op". Van der Geest, Van der Werff en Segaar concluderen dan ook dat er geen maatschappe lijk draagvlak is voor de idee ën van Evenhuis. „Aangezien er dus geen reden is voor een wetswijziging, ben ik tot de slotsom gekomen dat het een politiek steekspel is, dat voor kamerleden bij uitstek ge schikt is om op de voorgrond te treden: het is een probleem dat enerzijds overzichtelijk is en anderzijds veel mensen aanspreekt", zegt Van der Geest. „Dat optreden van poli tici, die voortdurend proberen op de Bühne te komen, dét is eigenlijk het vervelendst van alles" ROB SEBES Donderdag 9 maart verschijnt bij deze krant De gelijkvormigheid maakt plaats voor persoonlijke smaak. In het interieur worden steeds meer accessoires gebruikt, gemaakt van natuurlijke materialen. De bijlage WONEN-voorjatr'89 geeft op kleurrijke wijze een indruk van deze nieuwe tendenzen. Adverteerders hebben in deze bijlage een uitstekende mo gelijkheid om hun collecties onder de aandacht te brengen van een geïnteresseerd publiek. Informatie wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, telefoon 071 - 122 244. Politici die indruk willen maken, bedienen zich in hun speeches vaak van citaten. Dat staat chic en belezen. U kent dat wel. „Mijnheer de voorzitter, George Washing ton heeft eens gezegd...". En dan volgt er een frappante uitspraak die de eerste presi dent van de Verenigde Sta ten ooit zou hebben gedaan. Misschien heeft de goede man de betreffende woorden nimmer over zijn lippen ge had, want tal van wijsheden of spitsvondigheden die ooit uit mensenmonden voort vloeiden, zijn in de loop der jaren verdraaid en uit hun verband gerukt of ten on rechte aan beroemde perso nen toegeschreven. Maar een spreker die een al dan niet correct citaat uit een ver ver leden aanhaalt, zal zich daar doorgaans geen buil aan val len. Geen hond die de juist heid ervan controleert. Voor onze Tweede-Kamerle den is het een koud kunstje om in een toespraak goede sier te maken met citaten. In de bibliotheek van het ka mergebouw bevindt zich een groot dik citatenboek, waar in je naar hartelust kunt zoe ken naar gevleugelde woorden die in je kraam te pas komen. Een trefwoor denregister maakt de zaak nog eenvoudiger. Zijn er ooit aardige dingen gezegd over het begrip 'macht'? Natuur lijk. Kijk bij de M en je vindt een hele ris bespiegelingen over macht, machtswellust, machteloosheid, machtsver houdingen, noem maar op. Van Adenauer tot Zola, var Socrates tot Sartre. Ook in de boekhandels zijn citatenboeken te koop. Ik kreeg zelf onlangs een klein exemplaar cadeau, uit België nog wel. „Hoofdkussenboek je voor politici" heet het en er staan zo'n twee a driehon derd uitlatingen over de poli tiek in, afkomstig van veelal reeds lang overleden staats lieden, parlementsleden, vor sten, schrijvers, dichters en filosofen uit alle delen van de wereld. De bedoeling van het minieme Vlaamse boek werkje (12 bij 16 cm.) ligt al in de titel besloten: politici dienen er elke avond voor het slapen gaan in te lezen en het vervolgens onder hun hoofdkussen te leggen in de hoop dat er tijdens de slaap een zegenrijke kracht van uitgaat. Je mag een gegeven paard niet in de bek kijken, maar ik heb dat toch gedaan. Wat een waardeloos, nutteloos boekje is dit. Wie heeft nu werkelijk behoefte aan zo iets? Politici vast niet, zelfs Belgische niet, want we kun nen ervan uitgaan dat die evenals hun Nederlandse collega's over genoeg eigen naslagwerken en citatenboe ken beschikken. De gewone burger evenmin, want die heeft er geen bal aan. De ci taten in het 'Hoofdkussen boekje' bezitten namelijk voor 80 procent een saai- heidsgehalte, vergelijkbaar met een doorsnee grafschrift Bovendien zijn de afgedruk te uitspraken veelal afkom stig van mensen die niet of nauwelijks tot de verbeel ding spreken. Een willekeu rig voorbeeld: „Niets is ver gelijkbaar met de kwaliteiten van de minister die aan treedt, behalve de gebreken van de minister die heen gaat". Was getekend: Can ning. Canning? Wie mag dat dan wel zijn geweest? De laatste pagina's van het boekje bevatten weliswaar een namenregister, maar daar word je niet veel wijzer van. Er staat dat George Canning een Brits politicus was die leefde van 1770-1827. Interessant hoor. Hartelijk dank voor deze voortreffelij ke informatie. Om niet in een poel van ne gativisme te verzanden ver meld ik tenslotte een paar ci taten uit het boekje die mij om uiteenlopende redenen wèl hebben aangesproken. Deze is van de derde Ameri kaanse president, Thomas Jefferson: „Zodra een man een begerig oog werpt op een politieke functie, begint zijn gedrag verrottingsverschijse- len te vertonen". De volgen de komt van de in 1960 over leden Franse schrijver Al- bert Camus: „Elke revolutio nair eindigt tenslotte ófwel als verdrukker, ófwel als af vallige". En dan nog deze van Lenin: „De eerste de beste kok kan een land rege ren Zou de leider van onze grootste oppositiepartij daar nu blij mee moeten zijn of niet? TRUBBELS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5