Belgische politie zit nu op spoor „grote jongens" Najibullah „de os" geeft zich niet zo gauw gewonnen Gruwelijkheden van Rode Khmer gaan door Turkse regering erkent marteling ONTVOERING VDB WERPT NIEUW LICHT OP BENDE VAN NIJVEL DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND CsidócSou/UMlt zaterdag is februari 1989 pagina 4 lil Directeur Imhausen doet zelfmoordpoging LAHR De directeur van het West- duitse chemische bedrijf Imhausen, dat in Libië geholpen zou hebben bij de bouw van de omstreden gifgasfabriek bij Rabta, heeft geprobeerd zich van het leven te beroven. Dat heeft de West- duitse politie bevestigd. Directeur Hans Renner (60) werd donderdagmiddag door bosarbeiders bewusteloos in zijn auto aangetroffen waar hij een een do delijk middel had geslikt. Gisteravond was de industrieel, in het ziekenhuis, buiten levensgevaar maar nog steeds buiten bewustzijn. In'het Duitse parle ment heeft de oppositie gisteren heftige kritiek geleverd op de manier waarop de regering-Kohl de affaire-Rabta heeft behandeld. VN-commissie veroordeelt Israel GENÈVE De VN-commis sie voor de Mensenrechten heeft op haar zitting in Genè- ve Israel veroordeeld wegens wat zij noemt brute behande ling, martelen en doden van mensen in de bezette gebie den. Alleen de VS, Canada en zes Europese landen stemden tegen de resolutie, waarin de commissie ook opriep tot be ëindiging van Israels „bezet ting en Palestina", die „een grove schending van mensen rechten vormt". Sovjetambassadeur bij EG benoemd MOSKOU De Sovjetunie heeft de naam bekendgemaakt van haar ambas sadeur bij de EG. De benoeming vindt' plaats krap een jaar na de wederzijdse erkenning van EG en de Oosteuropese tegenhanger Comecon. Het is Vladimir Ghemjatenkov (50), een economisch specialist, die verscheidene hoge func ties heeft vervuld in de staf van het centraal comité van de partij en in het buitenland. Cuba en Hongarije zijn tot dusverre de enige Comecon-leden die ambassadeurs bij de EG hebben. Polen, Tsjechoslowakije en de DDR hebben al mensen benoemd, maar deze zijn nog niet gearriveerd. De EG heeft nog geen enkele ambassadeur bij een Comecon- land benoemd. WASHINGTON De Rode Khmer maakt zich schuldig aan gruwelijkheden tegen vluchtelingen uit Kampuchea in kampen in Thailand. De manier van optreden doet denken aan de wijze waarop onder het Khmer-bewind van 1975 tot 1979 meer dan een miljoen inwoners van Kamouchea werden afgeslacht. Dat zegt Asia Watch, een particuliere Amerikaanse mensenrechtenorganisatie, in een rapport over de Rode Khmer. In kampen in Thai land worden meer dan 100.000 mensen vrijwel gevangen gehouden door de Rode Khmer. Mensen worden gemar teld, willekeurig geexecuteerd, gedwongen te werken en uitgehongerd, aldus Asia Watch. Intussen begint morgen in de Indonesische hoofdstad Jakarta informeel overleg, waar gezocht zal worden naar een oplossing voor de kwestie-Kampuchea. De kans op succes is echter zeer ge ring. ANKARA In de afgelopen acht jaar zijn in Turkije zeker 32 politieke gevan genen overleden als gevolg van marte ling. Dit heeft de regering in Ankara volgens een Turkse krant toegegeven. Het Engelstalige dagblad „Turkish Dai ly News", baseert zich op een niet gepu bliceerd document dat volgens de krant naar ambassades in het buitenland ge stuurd is. Met dit document in de hand zouden de ambassades kunnen reageren op een recent verschenen rapport van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International. Daarin stond dat in Tur kije 144 politieke gevangenen gemarteld zijn tot ae dood er op volgde. Pretoria verbiedt twee tijdschriften JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft twee anti-apartheidstijd schriften een verschijningsverbod van drie maanden opgelegd. „Grassroots" en „New Era" werden vorig jaar gewaar schuwd dat zij verboden zouden worden of een censor van de regering toegewe zen zouden krijgen, als zij ondermijnende artikelen zouden publiceren. Grassroots, een weekblad van 72 anti-regeringsorga nisaties in Kaapprovincie, werd opge richt in 1980 en heeft een oplage van rond de 40.000. Van New Era, een popu lair kwartaalblad, worden per uitgave ongeveer 3.000 kopieën verkocht. De Zuidafrikaanse regering heeft eerder de tijdschriften Weekly Mail, New Nation en South tijdelijk verboden. Overvloed narische Eilanden klopt er ook al niets van. In plaats van de overvloed aan zon die je daar zou Wie het de afgelopen weken nog niet geloofde mogen verwachten, is er de afgelopen dagen dat het weer volstrekt van slag is, kan er nu sprake geweest van een overvloed aan regen, toch niet meer omheen. Gisteren in het hele Een zondvloed is misschien nog beter gezegd, land bijna-winterse koude; vandaag een tempa- want onder meer in Las Palmas (foto) werd gro- ratuur van boven de tien graden. En op de Ca- te schade aangericht. FOTO: AP (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De ontvoe ring van de Belgische oud-premier Paul Vanden Boeynants lijkt de Belgi sche politie te leiden naar de oplossing van een gi gantische reeks misdrij ven, die de afgelopen ja ren aan 32 mensen het le ven heeft gekost en de da ders een buit van vele tientallen miljoenen fran ken heeft opgebracht. Het parket in Brussel hult zich in een volledig stilzwijgen, maar de zenuwachtige sfeer waarin momenteel gerechtelij ke dossiers uit alle hoeken van het land naar het imposante Paleis van Justitie in Brussel worden overgebracht wijzen erop, dat Justitie zelf ernstig rekening houdt met verban den die nooit eerder werden gelegd. De politie in België en, via In terpol, haar collega's in de buurlanden zijn op de eerste plaats met man en macht op zoek naar Patrick Haemers. Volgens de autoriteiten in Bel gië is deze 36-jarige reus uit de Brusselse gemeente Schaer- beek een sleutelfiguur, die on der meer betrokken is geweest bij een reeks spectaculaire overvallen op geldauto's. Maar dat is mogelijk nog lang niet alles. De overvallen op de geldtran sporten, die steeds goed geor ganiseerd waren en waarbij mensenlevens niet werden ontzien, doen qua methodiek sterk denken aan de nooit op gehelderde supermarkt-over vallen van de Bende van Nij- vel, waarbij in de jaren '83-'85 in totaal 28 slachtoffers vielen en waarbij voor een deel de zelfde wapens werden ge bruikt. In de Bende-overvallen zijn veelvuldig de namen genoemd van twee Brusselse oud-rijks wachtofficieren, Bouhouche en Beyer, die beiden ook wor den verdacht van de moord, in januari '86, op Juan Mendez, commercieel directeur van de wapenfabriek FN. In deze zaak wordt ook de naam van Haemers genoemd en er zijn enige aanwijzingen, dat hij er inderdaad mee te maken heeft gehad. Zowel Mendez als Beyer wa ren bekenden van VDB. Beyer bood de oud-premier tegen be taling aan diens fiscale dossier te doen verdwijnen, om zo een veroordeling wegens belas tingfraude en valsheid in ge schrifte te ontlopen. Daarnaast houdt Justitie er nu rekening mee dat Patrick Hae mers de nooit teruggevonden „reus" is, die bij een aantal aan de Bende van Nijvel toege schreven overvallen door ge tuigen is gezien. Als de bende rond Haemers inderdaad verantwoordelijk is voor de Bende-overvallen op de supermarkten, de moord op Mendez, de ontvoering van VDB en de raids op de geld transporten, dan hebben de Belgische politiediensten nu een tegenstander van formaat tegenover zich. Volgens bron nen uit het milieu zou de Ben de van Haemers uit dertig a veertig criminelen bestaan, waarvan het merendeel het „afgeleide" werk doet (bevoor rading van wapens en vlucht wagens, het op valse naam hu ren van garages en apparte menten) en een harde kern van tien twaalf gangsters het eigenlijke werk voor haar re kening neemt. Deze groep heeft al vaak gede monstreerd dat het gebruik van vuurwapens haar eerste antwoord is op zelfs maar de geringste tegenstand. Bij min stens een gelegenheid wachtte zij de politie zelfs op, om haar met machinegeweren onder vuur te nemen. De weten schap dat deze groep recent de hand wist te leggen op een niéuwe voorraad handgrana ten, mitrailleurs en explosie ven, is voor de politie in België een extra reden om de komen de dagen zeer omzichtig te werk te gaan. PESHAWAR Van alle staatshoofden ter wereld ispresident Mohammed Najibullah van Afghanis tan waarschijnlijk het minst te benijden. Er is geen andere wereldleider van wie zo beslist voor speld wordt dat hij ten val komt. Niet alleen door z'n vijanden, maar in toene mende mate ook door vroegere vrienden. Hij zélf vraagt zich ongetwij feld ook af hoe lang zijn kwij nende regiem nog stand houdt. Hij vraagt zich misschien eveneens af wat er met hem zal gebeuren als zijn bewind bezwijkt. Mogelijk iets in de orde van moord, openbare executie, of de rest van zijn le ven in ballingschap in een dacha", een buitenhuis, aan de rand van Moskou. Hét „Sovjettijdperk", oftewel de oorlog die een land ver woestte en het leven kostte aan meer dan anderhalf mil- joén Afghanen, is voorbij. De Russen zijn eindelijk naar huis teruggekeerd, de president achterlatend in zijn paleis, voor het eerst bewaakt door zijn eigen mannen. Najibullah ziet zich geconfronteerd met zwaarbewapende guerrilla's, die hunkeren naar wraak en naar een overwinning. En op de Sovjetrussische militaire hulp kan hij niet meer reke nen. „Hij moet één ding goed begrijpen; hij maakt geen schijntje kans", waarschuwt een Europese analist. De Afghaanse president, wel iswaar geleid door een meedo genloos streven naar macht, is echter niet op z'n achterhoofd gevallen en ook geen lafaard. Ondanks alles blijft hij erop vertrouwen dat zijn regering het wel zal redden. En hij heeft duidelijk te kennen ge geven dat hij bereid is daar voor te vechten. Verder staat hij open voor on derhandelingen met iedereen die met hem wil praten. Maar waar hij uiteindelijk op aast is de schijnbaar steeds groter wordende verdeeldheid onder de Afghaanse verzetsleiders. Hij gelooft dat dit de militaire samenwerking van de muja- heddin in de weg zal staan, zo dat ze er niet in zullen slagen de hoofdstad in te nemen. Platteland Najibullahs verleden is nauwe lijks beschreven en zelfs de meest volledige biografieën vermelden niet meer dan wat oppervlakkige feitjes van zijn ënge jaren. ij werd in 1947 geboren in de oostelijke provinciestad Gar- dez uit een Pathaanse bourge- ois-familie. Het grootste deel van zijn jonge jeugd woonde hij in de Pakistaanse grensstad Peshawar, waar nu zijn vijan den hun hoofdkwartier heb ben. Zijn vader, een regeringsfunc tionaris die Kabul vertegen woordigde in Gardez, trachtte de contacten tussen de eeuwig ruziënde Pathaanse stammen te verbeteren en te bevorde ren. Zo kreeg de jonge Naji bullah zijn eerste lessen in de kunst van het onderhandelen, waarin hij inmiddels zeer be dreven is. Hij maakte van zijn kennis op effectieve wijze ge bruik en slaagde erin om veel stamhoofden uit het gebied rond Kabul voor zijn regering te winnen en dus tegen de plaatselijke mujaheddin-lei- ders. Najibullah bezocht in Kabul de 'élitaire Habibia school, waar hij bekend stond als een ijveri ge student. Daarna, in 1965, ging hij medicijnen studeren aan de universiteit van Kabul. Tien jaar deed hij erover om zijn graad te behalen. Zijn op leiding heeft hij evenwel nooit in de praktijk gebracht. Gevangenis Het was in zijn studententijd dat Najibullah actief werd in de politiek, en wel voor de ra dicale linkervleugel. Hij ver koos dialectisch materialisme (de marxistische wereldbe schouwing) boven islamitisch fundamentalisme, organiseer de demonstraties en werd lei der van de Parcham (dat bete kent vlag) vleugel van de Communistische Partij, die toen nog in de kinderschoenen stond. Zijn politieke activiteiten de den hem ten minste twee maal in de gevangenis belanden, waaronder een keer omdat hij de auto van een voormalige Amerikaanse vice-president, Spiro Agnew, met eieren had bekogeld. Op de universiteit kreeg Naji bullah de bijnaam „de os" en zo wordt hij nog steeds ge noemd. Niet alleen vanwege zijn omvangrijke postuur (hij weegt honderd kilo en is niet groot), maar ook vanwege zijn kracht. In de vrije tijd die hem restte naast studeren en poli tiek bedrijven deed hij aan worstelen en gewichtheffen. Kapitein Rob in China 302) Maar elders op het schip heeft men de bevelen van Wang Hang wèl verstaan en nu springen van alle kanten nieuwe bela gers op Rob en Taaie Toon aan. t/We moeten ons er doorslaan!" schreeuwt Taaie Toon, maar Rob heeft geen tijd hem te antwoor den. Hij slaat juist een Chinees, die hem een beentje heeft willen lichten, tegen het dek. Taaie Toon heeft inmiddels de verschan sing bereikt en met een behendigheid, die men van hem niet zou hebben verwacht, springt hij op het dek van de „Pandora". Maj- ga is op het lawaai afgekomen en staat gereed met een revolver om eventuele achtervolgers warm te ontvangen. Nu Rob nog. Maar die heeft pech, want juist wanneer ook hij zich over de ver schansing wil werpen, springt een Chinees uit een schuilhoek te voorschijn en slaat beide armen om Robs linkerbeen, terwijl hij zich pardoes laat vallen. Rob struikelt en met een smak valt hij op het dek. Daar hebben die gele kerels hem zowaar toch nog te pakken gekregen.... De universiteit bood hem na tuurlijk tevens de gelegenheid andere jonge radicalen te ont moeten, zowel binnen als bui ten de communistische partij. Veel van hen leiden nu guer rilla-groeperingen tégen hem. Ambassadeur In de jaren dat de Khalq (Af- ghaans vpor het gewone volk) vleugel 'van de communisti sche partij het voor het zeggen had na de marxistische coup van 1978, werd Najibullah, plus nog een aantal andere Parchafn-leiders, op bedekte wijze, het land uitgewerkt. Hij werd benoemd -tot ambassa deur van Teheran. Hij en zes ambassadeurs van andere steden, onder meer die van Islamabad en Washington, legden zich niet bij hun ver banning neer en namen de be nen, met medeneming van de ambassadekas. Ze verdwenen ergens in Oost-Europa. In 1979, toen de Sovjettroepen Afghanistan binnenvielen, keerde Najibullah freer terug naar de hoofdstad, samen met Barbrak Karmal. De laatste werd de nieuwe president in de door de Sovjetunie gesteun de Parcham-regering. Najibullah was een ambitieus en fervent aanhanger van het communisme, overtuigd dat Afghanistan dringend behoef te had aan een ingrijpende verandering. Daartoe behoor den ook de radicale landher vormingen die de regering na 1980 trachtte door te voeren. Moskou zag in hem een be trouwbare bondgenoot en maakte hem hoofd van de ge heime politie, de KHAD, waarmee hij de rechterhand van de president werd. Deze functie bekleedde hij totdat hij zelf in 1986 het presidentschap overnam. Het feit dat Najibullah de KHAD leidde een wrede en alom gehate organisatie, op- feleid door de KGB, die door e jaren heen duizenden te genstanders gevangen nam, martelde en vermoordde is waarschijnlijk de belangrijkste reden waarom Najibullah mo menteel in zo'n knellende po sitie verkeert. Folteringen Alhoewel keiharde bewijzen ontbreken, zijn de mujaheddin leiders ervan overtuigd dat Najibullah persoonlijk de hand had in de folteringen van te genstanders. Het is in elk ge val zo dat ze het hem nooit zullen vergeven dat hij zo'n lange tijd hoofd was van de politie. „Voor mij maakt het geen verschil of hij nu zelf de zweep hanteerde of niet het komt op hetzelfde neer. Hij is verantwoordelijk", aldus een Afghaan iri ballingschap. Toen het Kremlin op een ge geven moment besefte dat het geen steek wijzer werd in Af ghanistan, werd Najibullah aangewezen om de bijna voortdurend dronken Karmal te vervangen. De laatste kreeg een enkele reis Sovjetunie aangeboden en het Russische persbureau Tass liet weten dat Karmal „wegens gezondheids redenen" was afgetreden. Vast staat dat president Gor- batsjov handig gebruik heeft gemaakt van Najibullahs hang naar macht en zijn trouw aan Moskou toen hij hem over haalde in Kabul te blijven. Onderwijl maaiden de Sovjets geleidelijk maar gestaag het gras voor zijn voeten weg. „Niemand anaers van de rege ring in Kabul zou dat allemaal geslikt hebben. Behalve hij. En hij is bovendien bereid tot de laatste snik te vechten", weet de hierboven geciteerde analist. Alhoewel gezegd wordt dat Najibullah wel eens in verzet kwam tegen Gorbatsjov en meerdere malen langdurig met hem in discussie trad, deed hij meestal precies wat hem ver teld werd. Dat hield onder meer in dat hij, vanaf januari 1987, een „vredesoffensief", de zogeheten Nationale Verzoe- Godvruchtig Najibullah is in twee jaar tijd behoorlijk veranderd. Zo lijkt zijn regering uiterlijk in bijna niets meer op een communis tisch regiem. Hij kruipt als het ware voor de verzetscomman- danten en hun politieke lei ders en loopt nu zelfs te bewe ren dat hij een godvruchtig man is. „Ondanks ziin slechte kaarten heeft hij toch heel re delijk gespeeld", vindt een westerse diplomaat. Toch heeft dit allemaal niets uitgehaald. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat, nu de Russen verdwenen zijn, de president de komende maan den zal proberen de Afghaanse regering zijn eigen agressieve beleidsstijl op te leggen. Nog niet zo lang geleden ver klaarde Najibullah dat hij vijf honderdduizend mannen on der de wapenen had, die allen klaarstonden om voor hem te vechten. Westerse deskundi gen komen zelfs met de ruim ste schattingen nog niet op een vijfde van dat aantal. Ook wordt betwijfeld of de gewone dienstplichtigen stand zullen houden als het tot een gevecht met de mujaheddin komt. Niemand weet, Najibullah zelf ook niet, hoeveel tijd hem nog rest of wat er gaat gebeuren met zijn vrouw Fatana, die hoofd van een school is in Ka- bul. Ook voor zijn befaamde twintig minnaressen, die hij volgens de geruchten over laadde met dure kado's zoals Russische auto's, is de toe komst onzeker. „Wat er zal gebeuren valt met geen mogelijkheid te voorspel len", zegt de diplomaat. „Het is heel aannemelijk dat hij opeens in een vliegtuig rich ting Moskou zit. En evengoed dat hij hier over twee jaar nog rondhangt. Maar zo lang hij hier is, duurt de oorlog voort". Midden - Oosten krijgt geen voorrang Baker WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker heeft een beroep van zijn Nederlandse col lega Van den Broek van de hand gewezen, om snel een vredesinitiatief voor het Midden-Oosten te ne men. Dat meldde gisteren de New York Times. Een recente missie van Euro pese ministers naar het Mid den-Oosten zou Van den Broek hoopvol hebben ge stemd over de kansen op een doorbraak in het Midden- Oosten. Maar een pleidooi bij Baker voor een Amerikaans initiatief zou zijn afgewezen met als argument, dat de tijd er nog niet rijp voor is. De nieuwe Amerikaanse minis ter zou willen dat er eerst een gesprek komt tussen Is rael en Palestijnse leiders in de bezette gebieden. Pas als er enige mate van wederzijds vertrouwen is, willen de Amerikanen eventueel gaan denken over een breder ini tiatief. In Washington wordt alge meen aangenomen dat bij het stellen van prioriteiten op het gebied van de buiten landse politiek de Oost-West betrekkingen voorop staan bij de regering Bush, gevolgd door Midden-Amerika en de schuldencrisis van ontwikke lingslanden. Het Midden- Oosten staat laag op de Ame rikaanse prioriteitenlijst, ook al omdat de kansen op mis lukken groot zijn. De rege ring van president Bush voelt er weinig voor het eer ste jaar met een mogelijke flop te beginnen. Tijdens het bezoek dat minis ter Baker de afgelopen dagen aan Europa bracht kwam ook al naar voren, dat het de Amerikanen vrezen dat som mige Europese bondgenoten kunnen bezwijken voor de invloed van Sovjetleider Gorbatsjov door de bewape ning al op voorhand te ver minderen, terwijl hij alleen nog maar beloften heeft ge daan. Vooral de Bondsrepu bliek zou zeer gevoelig zijn voor dit „Gorbie-effect De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, meent echter dat door een onwrik bare houding van de NAVO de kansen voor verdere ont spanning en ontwapening in Europa kunnen worden ge mist. In mei wordt een top conferentie gehouden van staatshoofden en regerings leiders van het bondgenoot schap, bedoeld om de me ningsverschillen op te lossen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4