'Familie Kattik' bestaat vijftig jaar Avanti wacht op afhaal-Chinees Triathleten richten zich op driekamp van Curacao 'CfiidócSouAont De geschiedenis van Katwijk kenmerkt zich door de vele verhuizingen. Zo was de club jaren te gast aan de Piet Heinlaan. KATWIJK - Twee naamsverande ringen, de strijd voor een perma nente accommodatie, die uiteinde lijk 46 jaar op zich liet wachten, promotie naar de tweede klasse, een elftalcommissie die de spelers voor het eerste team koos (terwijl de trainer dat nu doet) en Katwij- kers die de status van amateur ver ruilden voor die van prof. Het zijn zomaar enkele wapenfeiten uit de geschiedenis van de voetbalvereni ging Katwijk, die dit jaar het 'halve eeuwfeest' viert. Op de dag dat bekend werd dat Prinses Juliana in verwachting was van Irene, vierden twintig Katwijkers de 'geboorte' van hun vereniging ASV. Een club die tot op heden actief is in het zaterdag- amateurvoetbal, al werd ASV in de be ginjaren diverse malen in haar bestaan bedreigd. „De veranderingen van de naamgeving geeft de moeilijke start al aan. De eerste bestuursleden waren ge lukkig doortastende mensen. Iets dat de oorlog natuurlijk met zich meebracht", zegt Jan van der Plas. Tezamen met ze ven andere leden maakt hij deel uit van de jubileumcommissie, die de taak heeft om het halve eeuwfeest in goede banen te leiden. Nog niet geheel ingeburgerd met de geschiedenis van de vereniging slaat Van der Plas het door de commis sie samengestelde jubileumboekje erop na. „De afkorting ASV stond voor Am- benaren Sport Vereniging. Een naam die in 1941 werd gewijzigd in Algemene fiet Heinlaan Pas na afloop van de oorlog verdween voor het eerst de naam v.v. Katwijk in de analen. 'Omdat het uitsluitend wijzi gingen in de tenaamstelling betroffen, werd de oprichtingsdatum, 17 februari 1939, van de vereniging gehandhaafd', staat in de jubileumuitgave te lezen. In het jaar dat de vereniging de naam v.v. Katwijk ging voeren, nam de heer Goedhart de voorzittershamer over van de heer Tieleman. Als erelid van de ver eniging is hij een van de vier mensen (de anderen zijn: A. de Best, P. van Diggele en H. Tjebbes), die een grote bron van informatie zijn geweest voor de jubi leumcommissie. „Omdat zij allen de be ginjaren van nabij hebben meegemaakt, konden zij een goede indicatie geven van hoe het er in die periode aan toe ging". Met Goedhart is tevens een van de velen genoemd, die in 1940 de over stap maakten van het 'failliete' Katwijk (niet te verwarren met de v.v. Katwijk) naar de ASV. Onder zijn voorzitterschap werd de voetbalvereniging onder ande ren uitgebreid met een afdeling handbal en kreeg Katwijk de beschikking over een veld aan de Piet Heinlaan. Tijdelijk wel te verstaan, want het zou uiteindelijk tot 1985 duren alvorens de vereniging de beschikking kreeg over een permanent complex aan De Krom. Vijf tien jaar te laat blijkt uit de woorden van Jan van der Plas: „Toen we in 1965 een sportpark aan de Helmbergweg be trokken, zei de toenmalige burgemeester dat de vereniging zich vijf jaar later weer zou moeten opmaken voor een verhui zing. Het duurde uiteindelijk twintig jaar. Er was geen sprake van onwil bij de gemeente. Soms moest zij zich beroepen op overmacht. Het gemeentebestuur stond echter altijd voor ons klaar en heeft ons correct behandeld". Accentverschuiving Na 1985 vond er volgens Van der Plas een accentverschuiving plaats. „Het ac cent kwam meer te liggen op het sport gebeuren". En niet zonder succes. Be schikkend over de nieuwe accommoda tie beschouwde men bij Katwijk de der de klasse binnen de KNVB als onwaar dig. En het vorig seizoen werd de daad inderdaad bij het woord gevoegd. De club promoveerde rechtstreeks naar de tweede klasse, waar het nu aan kop staat. Een kampioenschap en de over gang naar het hoogste plan binnen het zaterdagamateurvoetbal zou de feest vreugde in dit jubileumjaar alleen maar ten goede kunnen komen. Van der Plas: „Wat dat betreft is toch een opmerkelij ke golfbeweging waarneembaar. Rond de vieringen van de diverse jubilea promo veerde of degradeerde het eerste team meestal". Zo ook rond het veertig jarig bestaan van Katwijk in 1979. Degradatie naar de derde klasse was onafwendbaar gewor den. De reden hiervoor moet echter ge zocht worden in de uittocht van spelers in de jaren daarvoor. Spelers als Leen de Best en G. de Best (de huidige voorzit ter) hingen hun voetbalschoenen in de wilgen, Freek Rienks stapte over naar Quick Boys, terwijl Kees Guyt zijn geluk in het betaalde voetbal (Volendam) ging beproeven. „Later kozen ook Rick Talan (AZ) en Floor Schaap en Martin van der Plas (Portugal) voor een profcarièrre", weet Jan van der Plas. Dit alles heeft zijn uitwerking niet ge mist. De vereniging Katwijk benadert immers de 900 leden en is daarmee een van de grotere verenigingen in de Bol lenstreek. Naast de heren Jan van der Plas en Cees Haasnoot, die vanaf het be gin aanwezig zijn geweest, komen ook de overige leden van de jubileumcommissie langzaam maar zeker binnendruppelen en mengen zich in het gesprek. „In dit vijftigste jaar telt de club vijftig elftal len", weet Krijn van Rijn. Van der Plas haakt daarop in: „Met name de onder bouw groeit sterk en dat komt, omdat er veel wordt georganiseerd en we in een jonge wijk gesitueerd zijn". Een niet on belangrijk detail als men zich als vereni ging op het hoogste niveau wil doen la ten gelden. T resentatie Maar Katwijk richt zich niet alleen op de (jonge) spelers. Met name nu het eer steklasserschap binnen bereik is, pro beert de club het vooral de supporters naar de zin te maken. „In de nabije toe komst willen wij meer tribune-ruimte rond het hoofdveld en dient er wat aan de presentatie gedaan worden. Te den ken valt dan aan een geluidsinstallatie, aankleding rond het veld en andere ver fraaiende aspecten". Zover is het echter allemaal nog niet. Eerst dient het vijftig jarig jubileum van Katwijk nog gevierd te worden. Van der Plas: „Vorig jaar maart zijn we al begon nen met de voorbereidingen. Waarbij we veel medewerking hebben gehad. Ieder een stond klaar om een bijdrage te leve ren". Al die inspanningen hebben gere sulteerd in een uitgebreid feestprogram ma, met als hoogtepunten een feesta vond in Tripodia en een reünie voor le den en oud-leden. „Er is aan jong en oud gedacht", aldus Van der Plas. En dat kenschetst de vereniging Katwijk (in de volksmond 'Kattik') weet Van Rijn: „Wij spreken dan ook van de 'familie Katwijk'. Ons kent ons". PETER VAN DER HULST ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 PAGINA 25 LEIDEN Henk Smoorenburg, Ruud Egberts en Jan van Leijden, allen fer vente triathleten, gaan op 23 arpil op Curacao van start voor een van hun mooiste triathlons. Al weten de heren bij voorbaat dat een hoofdprijs niet voor hen zal zijn weggelegd. Ze gaan dan ook niet voor een plaats op het ere podium, maar om nu bij voorbaat te zeggen dat ze daar enkel en alleen va kantie gaan houden, voert ook weer te ver. Daarmee wordt geen recht gedaan aan hun niveau. Er zal terdege gepres teerd moeten worden. Vorig jaar al legden de drie leden van de 'Triathlon Trainingsgroep Nieuw koop' de eerste contacten met de Cura- caose organisatie. Destijds kon de trip echter geen doorgang vinden, omdat de vakanties al waren vastgelegd. Om die fout een tweede maal te voorkomen traden de drie dit jaar in een eerder stadium in contact. Het resultaat hier van is dat nu reeds vier bedrijven hard aan het werk zijn om de drie man naar het eiland te krijgen en natuurlijk te rug. „Het is best een hele onderneming om goed voorbereid aan de andere kant van de oceaan te komen", legt Jan van Leijden uit. „De groepssponsor regelt alle verzekeringen en zorgt voor de fietsen, terwijl een groot transportbe drijf in Nieuwkoop een deel van de reiskosten voor haar rekening neemt, evenals een bedrijf in autoaccessoires in Alphen aan den Rijn. De kleding moet, in verband met de heersende wartmte daar, speciaal gemaakt wor den. Dit wordt verzorgd door een tri- athlonspecialist in Nieuwkoop. Wij hoe ven ons eigenlijk alleen maar zorgen te maken over onze vorm en ook daar hebben we iemand voor". Met name door de begeleiding van clubtrainer Frits van Hooy hebben de Nieuwkoper Van Leijden (37 jaar) en Ruud Egberts (28) en Henk Smooren burg (31), afkomstig uit Ter Aar, zich ontpopt tot goede subtoppers. Regelma tig gaan zij vlak achter de toptriathle- ten over de finish. „Vorig jaar hebben we aan zo'n tien wedstrijden deelgeno men; hele triathlons, halve, kwart, en dergelijke. Dit jaar zal daarom ook niet volledig zijn afgestemd op Curacao, maar het telt wel zwaar mee". In de voorbereiding naar Curacao pak ken de drie eerst nog even de mara thon van Rotterdam mee, om zich daarna volledig op de wedstrijd te rich ten. „Oh nee, het wordt zeker geen va kantie", zegt Van Leijden. „Er wordt wel degelijk een goede triahtlon van ons verwacht en die zullen we ook af werken. Maar, we plakken er uiteraard wel een week aan vast om te herstellen en dat zal daar vast wel beter gaan dan in Nederland", weet Van Leijden bij voorbaat. Over de af te leggen afstanden tast Van Leijden vooralsnog in het duister. „Het is in ieder geval geen hele driekamp. Waarschijnlijk worden de onderdelen gevormd door 1500 meter zwemmen, 45 kilometer fietsen en 10 kilometer lo pen". Over indruk die op Curacao van de drie triathleten bestaat, maken zij zich niet druk, hoewel de prestaties in de di verse gesprekken met de organisatie best wel een beetje zijn aangedikt. Op Curacao weet men echter ook dat de drie mannen van de Triathlon Trai ningsgroep Nieuwkoop niet voor de eerste plaats komen, maar vooral voor een bijzondere belevenis. De jubileumcommissie van de v. v. Katwijk met v.l.n.r.: J. v.d. Plas, J. v.d. Boon-Peters, C. Haasnoot, H. v.d. Plas, v.d. Brink, K. van Rijn en W. Guyt. FOTO: HENK SNATERSE Hazerswoudse club met nieuwe sponsor op weg naar herentop LEIDEN - Na het vertrek van sponsor Dextro en het stoppen van Bettine Vriesekoop en haar coach Gerard Bakker leek het er even op dat Avanti verloren was voor de nationale tafeltennistop. Leek, in derdaad. Want het ziet er bij de Hazerswoudse tafeltennisclub op dit moment weer gezond uit. Het bestuur haalde immers wederom een „grote" geldschieter binnen. Geluids- en videobandenfirma Maxell moet de vereniging weer voldoende „in houd" geven om vooral Europees weer mee te doen. En dat met name met de herenformatie, die al aangevuld zou moeten zijn met een Chinese ping-pon- ger. Er hangt op dit moment echter nog een mysterieuze Oosterse waas over de Aziaat, want hij meldde zich tot nu toe niet, zoals afgesproken, bij de Neder landse ambassade in Peking. PR-functio- naris Nico Stolwijk wil zijn naam nog niet vrijgeven. Wel: „Als we contact met hem kunnen krijgen en hij is op tijd hier, dan doen wij een gooi naar de Ne derlandse titel". In tegenstelling tot het verleden, toen de beste nationale en internationale hoog standjes (het winnen van de Europa Cup) werden uitgehaald met de vrou- wenformatie, is het accent nu gelegd op de mannenploeg. Walter Jansen is de nieuwe coach van de herenformatie. Hij volgt Jaap Jongkind in de competitie en Gerard Bakker op internationaal niveau op, heeft zelf nooit getafeltennist, maar coacht vanuit zijn marketingach ter grond. Hij wacht met smart op de Chi nees: „Ik heb de indruk, dat het een af haal-Chinees is. We kunnen geen contact met hem krijgen, dus denk ik, dat we hem moeten gaan halen". De Aziaat is van cruciaal belang voor de eredivisionist. Met de nieuwe sponsor is het zo dat alle spielers nieuwe contracten krijgen voorgelegd. Geen problemen meer dus met Rob Turk, die nog wel een „halve" baan zoekt. Ook Gerard Bakker junior is gewoon gebleven. Robert de Groot blijft de zwakke schakel in de ploeg, laat zijn studie nog altijd voor gaan en kan daarom - hij loopt stage op dit moment - alleen 's avonds trainen. Bettine Vriesekoop zal nog het meest verheugd zijn met de komst van de speler uit het „Mekka" van de tafelten nissport. Jansen: „Zij zal alleen maar blij zijn en de eerste zijn, die haar vinger opsteekt om plaats te maken. Zij staat alleen nog voor de club achter de tafel". Jansen heeft zijn ploeg doelstellingen meegegeven. Per wedstrijd, per speler heeft hij de te winnen punten op papier staan: „Met Bettine erbij moet dat resul teren in de derde plaats, met de Chinees doen we een gooi naar het kampioen schap". De manager van een Ameri kaans bedrijf vervolgt: „Ik heb de spe lers zelf hun persoonlijke doelstellingen laten maken. Daar hebben we premies op gezet. Bijvoorbeeld als zij twee wed strijden op hun target zitten. Of een fast- startpremie". Na de eerste helft van de zware competitie zouden er 55 punten (5 wedstrijden) in de knip moeten zitten, waarna de tweede helft van de voor jaarscompetitie „in kaart" wordt ge bracht. „De uitslagen tegen Lifters wor den heel belangrijk. Of je wint met 15-3 of 18-0. Maar ook als we geen kampioen worden, is een plek in Europa Cup 2 een haalbare doelstelling". De damesploeg van Maxell/Avanti, zo als de club nu heet, is een heel ander verhaal. Yang Ying geeft nu training in Saarbrücken. José Bakker speelt één keer in de twee weken in verband met haar werk. Blijft „slechts" Miranda Karsdorp over. Het eredivisieteam zou aangevuld worden met Ella de Vette, Mane-José Lomans en Ellen-Mieke Kooter uit het „tweede". Het drietal besloot echter te stoppen met tafeltennis. Uit noodzaak werd het tweede team uit de competitie teruggetrokken. Voor aanvulling van het „eerste" werd Paula de Jong, die een half jaar geleden stopte, gevraagd weer mee te doen, evenals Brigitte Kooter, ooit nationaal topper en met Vriesekoop Nederlands dubbelkampioene. En Jan- sen's echtgenote, Annette Jansen-van der Spek, die eveneens jaren geleden vooral in „twee", maar ook weieens in het keurkorps van de partij was. Jansen: „Als de vrouwen in de eerste divisie spe len, krijgen jeugdspeelsters een kans zich op seniorenniveau te ontwikkelen. Voor die talentjes kregen we dit jaar helaas geen dispensatie". Toptafeltennis moet nu door de Hazers woudse mannen verzorgd gaan worden. Met de komst van de Chinees wordt het stoppen van Bettine Vriesekoop defini tief. Voor de nieuwe sponsor gaat zij al leen nog wat PR-zaken als clinics en gasttrainingen verzorgen. TJEERD SCHEFFER Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst. Scheidsrechter In elf wedstrijden drie 'rode kaarten Het inhaalprogramma dat nu twee we ken terug in KNVB-verband werd afge werkt. werd in de vorige uitgave van aeze rubriek breed uitgemeten. Dat gemiddel de gaf zo vonden wii, gewoon geen pas. Afgelopen zaterdag: het treffen tussen Al- phia en Hazerswoudse Boys wordt beëin digd met slechts negentien voetballers. En Wij van Hutspomt vragen het ons op nieuw, vertwijfeld af: 't kan toch niet al tijd. alleen aan de scheidsrechter liggen? Bloemen Hoewel, sommige 'scheidsen' maken het er natuurlijk wel een beetje naar, dat aan hun integriteit wordt getwijfeld. En dan hebben Wij van Hutspofrjt het niet over arbiter Metz die in Spakenburg drie boe kingen in tien seconden had kunnen voorkomen door gewoon wèl voor een overtreding te fluiten, nee wij praten over de scheidsrechter die vorige week zater dag de A-jeugd van FC Lisse en Quick Haag onder zijn hoede had. De goede man werd vooraf door de Hagenaars in de bloemen gezet, verdween vervolgens, dus nog altijd voor de wedstrijd in hun kleedkamer en presteerde het aaarna FC Lisse maar liefst vier maal met een straf schop te bestraffen. Een gang van zaken die je wel aan het twijfelen moet zetten, en dat doet men in Lisse nu ongetwijfeld nog altijd. In ieder geval denkt de landelijk spelende Lissese A-jeugd nu heel anders over die actie 'Valentijnsbloemen voor scheids rechters' die het Bloemenbureau Holland afgelopen weekeinde voerde... Voorbeeld Goed. Genoeg gepraat over scheidsrech ters. Hoewel. Nog even dan. Even terug naar de Leidse Vijf Meihal. Naar een van de twee scheidsrechters die het duel tussen Luba en Beverwijk in goede banen leidden. Deze man staat er gewoon. Een voorbeeld voor welke arbiter in wel ke sport dan ook. Klasse Regeren is vooruitzien. Wij hebben het er in deze rubriek al va ker over deze club gehad, en noemen VVSB nu opnieuw als een voorbeeld. Agendapunt voor de algemene bestuurs vergadering, gehouden op 31 januari 1989: '2e klasse KNVB'. Het eerste team van deze Noordwijker- houtse voetbalvereniging voert op dit mo ment de ranglijst van ae vierde klasse A aan. 'Kampioen worden en promoveren moet een vervolg hebben. Of het nu dit seizoen gebeurt, of in een van de volgende com petities'. Klasse. Voorbeeld.. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Bloemen. FOTO: PR

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25