Australië beloofde land voor wielrenner Van Baarle Ut I ^Patrick Sjöberg en de vrijere opvattingen uoetballerlei Schaatsen SPORT £etdóC@ou*a/nt ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 t het sft, kr subsid AV( ja incie 5 g,ul4< de reste W. len at in nog voor' zitpla U1 t iter :u loeg Winstgevende straf voor Galatasaray Het Turkse Galatasaray ordt vrijwel zeker financieel beter van de straf die de UEFA heeft opgelegd. Na wanordelijkheden in de thuis wedstrijd tegen Xamax Neu- ehatel in de tweede ronde verplichtte de UEFA de Turkse kampioen tot het spe- van de volgende wedstrijd op een plaats tenminste 300 kilometer van Istanbul. Gala tasaray koos daarop voor Keulen, waar naar wordt aan genomen alle 60.000 plaatsen op 15 maart bezet zullen zijn voor de tweede wedstrijd tus sen Galatasaray en Monaco (Fra). Dat zou een recette be tekenen van twee miljoen gulden en zo veel heeft een „normale" Europese thuis wedstrijd nog nooit opgele verd. FOTO: ANP staan. Plan doelpunten extra te belonen In Engeland overweegt men een bonussysteem in te voe ren om het voetbal aantrek kelijker te maken. Naast het huidige puntensysteem, waar bij met een overwinning drie punten worden verdiend, heeft een commissie van voet balexperts voorgesteld het scoren van treffers extra te belonen. Een winst met een verschil van één doelpunt blijft in die opzet gehonoreerd met drie punten, maar voor een overwinning met 2-0 of 4- 2, in elk geval dus een ver schil van twee treffers, dient een bonus van een punt te Girondins op rand van afgrond Het gaat niet goed met Giron dins de Bordeaux. Niet alleen in sportief opzicht (veertiénde op ae ranglijst en twintig pun ten achter op koploper Olym- pique Marseille) maar ook fi nancieel balanceert de club van voorzitter Claude Bez zelfs op de rand van de af grond. De club leeft met de belasting op voet van oorlog naar aanleiding het niet opge ven van kantine-inkomsten. Er wordt beweerd dat Bez een deel van de subsidie voor de bouw van een ultra-modern trainingscentrum in eigen zak heeft gestoken. Snoepreisje voor Sampdoria De spelers van het Italiaanse Sampdoria staat een snoe- reisje te wachten. Victor, de paanse ster, trouwt binnen kort in Barcelona en nodigde de complete selectie uit om het huwelijksfeest bij te wo nen. Op kosten van de club reist de voltallige selectie in gezelschap van eega of vrien din naar Barcelona om daar de bloemetjes buiten te zetten. En dan te bedenken dat de spelers eigenlijk zo'n reisje zelf eenvoudig moeten kun nen bekostigen omdat de goedkoopste speler jaarlijks nog altijd minimaal 350.000 gulden verdient en de ster (Vialli) is verzekerd van een gage van 1,5 miljoen. Jan Mölby terug in Deense selectie Jan Mölby is na vijf maanden teruggekeerd in de Deense voetbalselectie. Voormalig Ajacied Mölby maakt deel uit van de groep van zestien voor de vriendschappelijke wed strijd, die woensdag in Pisa tegen Italië wordt gespeeld. Mölby heeft wegens roekeloos rijgedrag vorig jaar zes weken in de gevangenis moeten doorbrengen. De Deen hero verde onlangs zijn vaste plaats bij Liverpool. ,fIJNACKER Afgelo- woensdag keerde de iatste Nederlandse deel- emer aan dé Olympische 1 pelen in Seoul terug naar iis. Een paar maanden dan ae rest van de •g, maar voor wielren- er Mario van Baarle zijn laatste maanden de ïooiste geweest in zijn le- Vanuit Seoul vertrok 22-jarige renner uit iifijnacker naar Australië m daar deel te nemen n weg- en baankoersen. in het fietsavontuur in Au- ralië heeft Van Baarle duide- jk betere herinneringen 'ergehouden dan aan de Spe- in. De Nederlandse achter- olgingsploeg, waarvan naast an Baarle, Erik Cent, Marcel eumer en Leo Peelen deel itmaakte kwam immers niet erder dan de eerste ronde. Ia, in totaal heb ik in Seoul ier kilometer op de fiets geze- in", zegt Van Baarle spijtig. De oorzaak Ik denk dat we woon veel te weinig samen ebben getraind. Andere ploe- ;n, zoals bijvoorbeeld de Au- raliërs, waren al een half ar voor de Spelen bij elkaar hebben ook ontzettend veel oersen gereden. Maar ver- eeld heb ik me daar echt iet. Wij moesten al de tweede ig de baan op en konden na uitschakeling dus onge oord van de andere sporten lan genieten. Ik heb veel at- tiek gezien. Ook de finale op 100 meter met Ben John- in. Drie dagen voor het einde de Spelen ben ik naar Au- ralië vertrokken", et was niet de eerste keer dat an Baarle overwinterde op et dan door de zomerzon ge- oesterde continent. Een jaar erder waagde Van Baarle ook de oversteek. De contacten iet Australië zijn een aantal ren geleden gelegd bii een edstrijd in Italië. Van Baarle erd gevraagd door daar aan- ezige Australische officials of ij niet eens zin had in een ustralisch avontuur. „Ik vul- toen wat formulieren in, laar hoorde verder niets. Tot- at ik ineens een telefoontje reeg met de vraag of ik maar ilde komen. Op persoonlijke itnodiging dus. De KNWU eeft dat liever niet. Die houdt at het liefst in eigen hand. /illen zelf graag bepalen wie waar naar toe gaat. In het erleden is er al eens een loeg Nederlanders naar Au ral ië gestuurd door de NWU. Daar hebben de Au- raliërs echter minder plezie- Mario van Baarle maakt tegenwoordig met zijn fiets - in elk geval geografisch - de meest opmerkelijke capriolen. FOTO: MILAN KONVALINKA rige herinneringen aan over gehouden. v Een van de cou reurs kwam zelfs in de gevan genis terecht, nadat hij nogal roekeloos in een auto rond reed. Het kostte de organisatie een hoop geld om hem daar weer uit te krijgen. Vandaar dat men liever zelf de renners selecteert". Loodzwaar Vorig jaar beperkte zijn optre den aldaar zich tot wat baan wedstrijden. Dit keer reed van Baarle ook een groot aantal criteriums en een grote etap pekoers voor amateurs van Brisbane naar Melbourne. Ruim 1700 kilometer in twaalf loodzware etappes. „Ongeloof lijk warm was het de eerste dagen", aldus Van Baarle, die in een ploeg reed met zijn landgenoot Bob Rasenberg, een Fransman en twee Austra liërs. „Vooral de eerste dagen had ik daar behoorlijk last van. Ik drink nooit zo gemak kelijk tijdens het fietsen. Dat is in Nederland ook niet echt nodig. Maar als het 35 graden is, moet je dat natuurlijk wel doen. Ik kreeg tijdens de eer ste etappe, ongeveer 35 kilo meter voor de finish, dan ook loodzware benen. Ik kwam bijna niet meer vooruit en be sloot even langs de kant van de weg te gaan zitten. Viel ik in slaap. Na een half uur maakte men mij wakker en kon ik nog net op tijd de eind streep halen". Wielrennen op de weg stelt in Australië, in tegenstelling tot het baanrennen, nog niet al te veel voor. „Je maakt daar gek ke dingen mee", zegt Van Baarle. „Vooral in het noorden van het land is men nog niet zo bekend met de wielersport. Daar werd de weg ook maar voor de helft afgezet. En je moest het niet wagen om over de witte streep te komen. Dan werd door de begeleidende po litie onmiddellijk je nummer genoteerd en kon je 's avonds meteen een boete betalen". Over de publieke belangstel ling tijdens de koersen hadden de renners geen reden tot kla gen. Vooral bij de criteriums stroomde het publiek toe. Ook de kranten, radio en tv schon ken veel aandacht aan de Ne derlandse deelnemers, getuige de stapel kranteknipsels die Van Baarle steeds opstuurde naar Pijnacker. „Bij een crite rium in Sydney stonden 25.000 man lang de kant van de weg. Ik wist niet wat ik zag", zegt Van Baarle. „Dolenthousiaste mensen. Na afloop was er geen doorkomen aan. Honderden handtekeningeniagers spron gen op je nek. Schitterend. En elke keer als je in een dorp er gens in de rimboe kwam, moest je opdraven voor de tv en radio. Of we moesten van de sponsor pr-werkzaamheden verrichten. Die sponsor is ook een verhaal apart. Bob Hamps hire heet hij. Maar hij wilde aangesproken worden met foeter Bob, omdat hij eigenlijk psychiater is. Gigantisch rijke man is dat. Een van de rijkste van het land, die zijn kapitaal heeft verdiend in ae huizen handel en helemaal gek is van wielrennen. Hij is ook een enorme fan van Miami Vice en heeft dan ook een paar de zelfde auto's die in die serie rondrijden. Alleen zijn boot is anders. Die is veel en veel gro ter". Zwieper Behalve bij de wegwedstrijden waren Van Baarle en zijn maatje Rasenberg veel te vin den op de baan. Die tak van de wielersport is in Australië veel populairder dan in Ne derland. „Je moet je niet voor stellen dat het van die mooie banen zijn zoals in Ahoy'. Vaak waren ze helemaal plat of was er geen omheining, zo dat als je in de bocht een zwie per kreeg ie even later in het boerenland lag te spartelen. Maar ik heb over het alge meen lekker gereden. Veel ge wonnen ook. Daarom, en na tuurlijk ook door het weer, heb ik het er zo lang uitgehou den. Ik ga nu eerst maar eens aan het Nederlandse weer wennen in de hoop dat ik niet verkouden wordt. Het is toch een hele omschakeling, on danks het feit dat het hier zo'n zachte winter is". Van Baarle is zeker van plan ook aan het einde van dit jaar weer in het vliegtuig te stap pen richting Australië. „Ik denk er zelfs over om me er later voor altijd te vestigen", zegt Van Baarle. „Ik vind het een fantastisch land, prachtige natuur, aardige mensen, noem maar op. Misschien kan ik wel een zaak beginnen met uit Eu ropa geïmporteerde wieler- spullen. Van een midden standsdiploma hebben ze daar nog nooit gehoord. Je kan er zo een winkel beginnen. Trou wens, profwielrenner kan je ook zo worden. Als je daar naar de wielerbond stapt en zegt: ik wil vandaag profwiel- renner worden schrijven ze keurig je licentie uit. Ook al heb je nog nooit een fiets ge zien. Dat is dus nog niet zo goed geregeld. Maar verder? Waar maak je het mee dat je met Kerst en op Nieuwjaars dag lekker op het strand kan liggen zonnen Ik moet er nog wel goed over denken, maar het zou best kunnen dat ik over een paar jaar Australiër ben". DICK DIJKHUIZEN WEEDSE HOOGSPRINGER NOG NET NIET OVER VOETBALDOEL ionde' N HAAG De etiket- in die hij de afgelopen ja- ïn heeft opgeplakt ge regen doen Patrick Sjö- irg alles behalve plezier. plat#1 Ie 24-jarige Zweed, hoog- iringer van beroep, ordt om de haverklap econfronteerd met zijn overdreven verle en als kruimeldief of - in het gunstigste ge- al met zijn huidige itus als geldwolf. Van- rege zijn absolute top- restaties als atleet ver- ient de nummer twee an de indoorranglijst, die lorgen in Houtrust zijn uropese indoortitel ver- edigt, beslist een hoop xliet. Maar wie een •ammofoonplaatje uit- rengt met de titel „the inner takes it all" vréégt ituurlijk om moeilijkhe en. at Patrick Sjöberg (spreek it: Potrik Sgjeuberj) de pla nstudio indook met uitgere- end zijn twee voornaamste oogspring-concurrenten, zegt 1 genoeg over de aparte plaats e deze show-sporters inne- len in de uiterst individualis- sch ingestelde atletiekwereld. 'aar andere atleten elkaar iet de grond gelijk maken om en al dan niet geslikt pilletje, itten de hoogspringers elkaar jdens wedstrijden juist vaak i positieve zin op. Vooral Sjö- erg (vertaald: berg-meer) en 1 Westduitse topatleet Carlo :3nhardt hebben elkaar wat at betreft helemaal gevon- 7n. De Zweed, vorig jaar bij EK in Budapest winnaar et 2.39 meter, moet het dan ook betreuren dat zijn maat dit weekeinde Den Haag niet aan doet. De hoogblonde Sjöberg moet het, naast de ongetwij feld warme belangstelling van vele (jonge)dames, tijdens de EK-indoor doen met TrSn- hardts landgenoot Dietmar Mögenburg, die in de ogen van de Zweed een tikkeltje te se rieus door het leven wandelt. Toch stortten zij zich halver wege vorig jaar gedrieën in een platenavontuur. Hun vlot te producent jatte, vast niet toevallig, een titel van het Zweedse ABBA, produceerde een videoclip en het plaatje flopte. Zijdeur Met een beetje fantasie is niet alleen de titel van het „lied", maar ook het resultaat ervan uiterst toepasselijk te noemen. Sjöberg, Tranhardt en Mögen burg floppen immers bijna da gelijks, al dan niet in eikaars gezelschap. De Fosbury-flop, min of meer bii toeval ontdekt door de Amerikaan Dick Fos- bury, is immers al jarenlang gemeengoed bii de hoogsprin gers en de enkeling die zich waagt aan een nieuwe springs- tijl gaat tot nu toe steevast af door de zijdeur. Hoewel Pa trick Sjöberg zijn brood ver dient met hoogspringen, gooit hij zijn 1.99 meter lange lijf ge middeld slechts op twee of drie dagen per week over de lat. „En die ligt dan heus niet op recordhoogte", onthulde hij onlangs. „Records spring je immers alleen als er sprake is van een competitie". Sjöbergs beste indoor-prestatie staat op 2,42 meter, waarmee hij één centimeter te kort komt op de Cubaanse wereldrecordhouder Jesus Sotomajor (2.43). In zijn luxueze trainingsoord in Estepona (Zuid-Spanje) trachtte Sjöberg te ontvluch ten aan giechelende jongeda mes en andere pottekijkers, die hem vooral in zijn vader land belaagden. Samen met Trönhardt maakte de miljo nair daar met flink wat tegen zin zijn dagelijkse trainingsu ren vol, maar ook in Estepona voelt Sjöberg zich al niet meer helemaal op ziin gemak. „Ik woon vooral in hotels en op de atletiekbaan", aldus de ket- tingrokende sportman. Die over het geheim van zijn trai ningen verder vertelt: „We oe fenen vooral op snelheid en kracht. Bijvoorbeeld door mid del van hordenlopen". Om de techniek bij te spijkeren wordt de lat doorgaans op een hoogte van 2.15 meter gelegd. „We gaan haast nooit voluit. De maximale hoogte op een trai ning is 2.35 meter. Hoogsprin gen is vooral een kwestie van aanloop en afzet. Eenmaal in de lucht kun je er verder wei nig meer aan veranderen". Publiek De gouden medaille-winnaar van de wereldkampioenschap pen (outdoor) in Rome ('87) heeft verder het publiek nodig om tot superprestaties te ko men. Als zijn muts eenmaal goed staat, moedigt hij zélf de kijkers aan tot handgeklap tij dens zijn aanloop. Hetgeen hem op 30 juni 1987 in het be zit bracht van het outdoor-we- reldrecord met (eveneens) 2.42 meter, precies twee centimeter minder dan de hoogte van een voetbaldoel. De Rus Paklin had daarvoor twee jaar lang de ranglijst aangevoerd met 2.41. „De verschillen zijn mini maal", weet Sjöberg als geen ander. En hij was dan ook pis nijdig, ja zelfs zwaar ontmoe digd, toen de volslagen onbe kende Rus Povamitskin zich in 1985 als allereerste over de magische 2.40 gooide. „We zijn toen bestolen", vindt de Zweed nog steeds. „Die Rus had daar voor nooit hoger gesprongen dan 2.26. Zoiets bestaat ge woon niet. En daarna hebben we ook nooit meer iets van hem gehoord". Het ongenoegen van Sjöberg zal ongetwijfeld zijn ingegeven door sportieve motieven. Maar duidelijk is ook dat een derge lijk verrassend resultaat een flinke aanslag betekent op zijn eigen geldbuidel. Sjöberg zal de eerste zijn om toe te geven dat hij met hoogspringen zijn kaviaar verdient en liet dan ook zonder gêne „hoogsprin ger" in zijn paspoort noteren. Hij geeft zelfs toe in de onder handelingen met wedstrijdma- keiaars steeds te streven naar het onderste uit de kan. „Het publiek komt voor ons, er zijn zelfs speciale hoogspring-ga la's. Ik streef ernaar voor al tijd economisch onafhankelijk te worden", aldus de Zweed, wiens jaarinkomen wordt ge schat op zeven ton. Joy-rider „Ik kan alleen maar hoog springen. Verder niets", ver klaart hij zijn mentaliteit ver der. Waarmee hij, zonder het te willen, toch weer verwijst naar zijn „roots", die liggen in de buitenwijken van Göteborg. Toen hij twee jaar was gingen zijn ouders uit elkaar (waar hebben we dat meer gehoord, inderdaad bij Florence Grif fith) en vier jaar later stak hij zijn eerste peuk in brand. Om vervolgens als kruimeldief en joy-rider aanstalten te maken voor een uitzichtloos bestaan als randgroepjongere. Dank zij de Fin Viljo Nouisiainen kon hij zich nog net ontworstelen aan de beklemmingen van zijn milieu. Nouisiainen zag de jon ge Sjöberg toevallig aan het werk in een gymzaaltje, palm de hem in, trouwde later met diens moeder (van wie hij in middels weer gescheiden is) en fungeert nu nog steeds als steun en toeverlaat van de at leet. „Ziin techniek was om te hui len weet Nouisiainen nog. Hij gaf daarmee de schoollei ding van zijn pupil een extra argument in handen, maar de eigen wil van de jonge Zweed DEN HAAG was inmiddels zó sterk ont wikkeld dat niemand hem meer tegenhield. Voordat h(j een brommer mocht berijden, hetgeen hij natuurlijk tóch al lang had gedaan, besloot Pa trick Sjöberg hoogspring-prof te worden, hetgeen hij als zes tienjarige dan ook deed. „Ik wist dat het kon", zegt hij nu. „En bovendien had ik een gloeiende hekel aan leren". De inspanningen van Sjöberg en zijn trainer werden in 1984 beloond met zilver bij de Spe len in Los Angeles. Sindsdien slaat het voormalige straat schoffie dagelijks munt uit zijn activiteiten; munten die hij trouwens met veel genoegen weer omzet in modieuze kle ding, drank en nicotine. Waar mee de blonde charmeur wei nig verschilt van zijn collega- hoogspringers, die een geheel apart ras vormen. „Wij wijken inderdaad nogal af van de an dere atleten'weet Siöberg. „Er wordt wel gezegd dat dat een geforceerde manier van aandacht trekken is, maar ik weet zeker dat daarvan geen sprake is. Degenen die zich tot hoogspringen aangetrokken voelen, hebben nou eenmaal kennelijk wat vrijere opvattin gen. Het is geen nep, dat weet ik zeker. Héél zeker, vooral sinds ik een Chinese hoog springer tegenkwam die pre cies zo bleek te leven als wij. En hij had nog nooit contact met ons gehad. Dat kan geen toeval zijn". ROB LANGEVELD door Frank Werkman Schaatsen leeft in ons land. Dat is afgelopen weekeinde weer zonneklaar gebleken. Leo Visser was op het kunstijs van Oslo bepaald geen brokkenpiloot en elders op deze ongelijkmatig met bevroren water toebedeelde aardkloot sloegen de lange- afstandmannen (en vrouwen de vleugels uit In Ottawa en Weissensee verdrongen de glijd ui veis elkaar aan de startstreep om vervolgens tweehonderd kilometer onder de gladde ijzers te laten doorflitsen. Marathonschaatsen. Ooit leek het de schaatstak van de toekomst: veel mensen op de piste, dringen in de bochten, valpartijen op de streep. Chaos troef, maar ongeorganiseerde wanorde heeft zijn charme. Die aantrekkingskracht is weg. Marathonschaatsen is pure business geworden. Startvelden werden beperkt Ploegendiscipline en tactiek gingen de boventoon voeren. Koele rekenaars werden triomfators. Met de verdere professionalisering nam het aantal conflicten toe. Er ontstond een transfercircuit en als klap op de vuurpijl werd vorige week de eerste straf uitgedeeld voor dopinggebruik. Jos Pronk, een van de bekendere rijders uit het veld, zag het gebruik van ordinaire neusdruppels gehonoreerd met een fikse schorsing. In dezelfde week werd het marathonwereldje opgeschrikt door de affaire- Kleine. Oud-wereldkampioen all round en tegenwoordige postbode Piet mocht niet naar Weissensee, maar moest in Ottawa starten. Twee recente dieptepunten in de ooit zo veelbelovend begonnen mar a th onsch aa tsgeschiedenis. Deze discipline leek een stimulans te krijgen door de Elfstedentochten van enige jaren geleden. Maar met het dunner worden van de ozonlaag verdween de kans op een derde Friese rondrit gedurende deze decade. Vandaar dat de mannen (en vrouwen) van de lange adem hun heil elders gingen zoeken. En waar kun je dan beter terecht dan in Oostenrijk? Of na Finland en Lapland in CanadaDe Alpen maakten inmiddels dus ook kennis met het bonte legertje, dat op een toegevroren meer eindelijk weer eens natuurijs kon ruiken. Tot grote vreugde van het volk ter lande. Want na de bruine berichten over de skipistes was het toch mooi meegenomen dat de weggebleven lange-lattenlui al was het maar deels werden vervangen door de smalle- ijzerlieden. Schaatsen in Oostenrijk. Tot voor kort was] dat een alleen in de familie van Hadschieff en Eminger bekende wijze van sportief verplaatsen. Goed, er kwam wel eens een verdwaalde Joegoslaaf, Roemeen, Zwitser zelfs Spanjaard en sinds afgelopen weekeinde nota bene een Griek aan de start bij dat allroundschaatsen. Maar het bleef tobben, vriezen bij een temperatuur van tien graden boven nul: Voor de marathon geen probleem. In ons land waren inmiddels voldoende kunstijsbanen om toch een competitie af te werken. Tot grote vreugde van organisatoren wist xowaar onlangs tweemaal een Rus te zegevieren. Zodat het rondjesrijden misschien een sprankje internationale erkenning kon afdwingen. Schaatsen in wedstrijdverband wordt nooit meer wat, vrees ik.. Zeker niet nadat de internationale schaatsunie onderuitging in Oslo door in zijn onbedwingbare drang naar verbreiding van de onderhavige sport ene Patsoulas 5500 meter te laten krabbelen; het enige dat ontbrak was de keukenstoel. De Griek moest 's zondags op de bank blijven, het leed was echter al geschied. Maar Patsoulas had zijn act gepleegd en de schaatsmaffe massa juichte de man nog hartstochtelijk toe ook. Zelden werd veelbetekenender het geringe verschil tussen lachen en uitlachen aangegeven. Schaatsen in Athene. Weliswaar ligt de Olympus in Griekenland, maar het succesvol beklimmen van deze bult is nu eenmaal niet iedereen gegeven. Nederlanders mogen dan verdwaasd samenklonteren rond gouden Yvonne en wereldse Leo, buiten onze grenzen gebruiken ze ijs "hialf. Met als pauzenummer het open NK marathon. Alles in één weekeinde. Schaatsen teruggebracht tot zijn ware proporties.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11