Zwart verzet breekt met Winnie Mandela Rushdie zal altijd in angst leven Criminele verbanden ontdekt ia zaak Vanden Boeynants CeicLe Commit ;c Japan verguld met grote opkomst bij begrafenis *™,nrust onder Palestijnen s a mysterieuze explosies E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Europese FBI weer actueel JlTENLAND VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 ^luids- aratuur |"rtbgelijk taboe Sfvbegtuigen ■dacht! fTREAL De Interna- Organisatie voor de [erluchtvaart ICAO heeft 60 lidstaten opgeroepen maatregelen in de strijd sabotage en terreur in de irluchtvaart te intensive- irver.iDe ICAO deed die oproep e Grtïet slot van een conferen- ugdtp Montreal. lub ^bijeenkomst in Montreal tegenf plaats °P verzoek van lm wt-Brittannië en de Vere- Kuhn' ,a Staten. De directe aan- nchejig tot het bijeenroepen ziet 4 de conferentie was de :e op\ftanslag °P de Boeing 747 de Amerikaanse lucht- aatschappij Panam in Rolfnher vorig jaar. Bij die oud-|aê kwamen 270 inzitten- ir ]pm het leven, inilitiganisatie wil onder meer >ugdtpet onderzoek naar appa- )]fe !jar om explosieven te ont- vinti#en wordt bespoedigd. De volgP vraagt de lidstaten te- :s uit| de passagierscontrole als- e de controle van (hand- fag0 te verscherpen. tgaan moet worden of pas- |rs radio's en personal puters nog wel mogen hemen tijdens de vluch- In radio's of pc's verbor- explosieven zijn moeilijk herbaar omdat zij nauwe- te onderscheiden zijn van jnderdelen waaruit derge- j apparatuur bestaat. |om, die in december vorig de Boeing van Panam LlH^lietigde, was verborgen in cassette-radio, zo maakte Britse politie gisteren be- 1 De Britse minister van j^Jport, Paul Channon, zei lontreal dat vliegtuigpassa- saa in de toekomst wellicht tlffl geluidsapparatuur meer IHlen meenemen. Sint Maarten kiest voor eigen benen WILLEMSTAD Een delegatie van Sint Maarten heeft op een bijeenkomst op Curasao meegedeeld dat het Bestuurscollege van het eiland heeft besloten tot de onafhankeliik- heid van het Antillen-eiland. Delegatieleider Dennis Pantophlet zei dat het nu „definitief" is. Hij weigerde echter de termijn van de overgangsperiode te noemen. De verklaring van Sint Maarten kwam op Curasao als een verrassing. Tot nu toe had alleen leider Clau de Wathey gesproken over de onafhankelijk heid van het eiland waar hij al langer dan dertig jaar de politieke dienst uitmaakt. Ge deputeerde Dito Mendes de Gouveia, die na mens Curasao het overleg bijwoonde, noemde het besluit van Sint Maarten het „definitieve einde van de Antillen-van-Vijf". TOKYO Japanse regeringsfunctionarissen hebben gezegd trots te zijn op het grote aantal regeringsleiders en staatshoofden, dat op 24 februari de teraardebestel ling zal bijwonen van de overleden keizer Hirohito. Vertegenwoordigers van 154 landen zullen de laatste bewij zen aan de Japanse keizer. Onder hen bevinden zich 55 staatshoofden, veertien leden van koninklijke families en elf premiers. De laatste keer dat er zo'n grote bijeenkomst van staatshoofden plaatsvond was in 1980 bij de begrafenis van de Joegoslavische leider Josip Broz Tito. De politie van To kyo zal rond de begrafenis de grootste veiligheidsoperatie uitvoeren in haar geschiedenis, om de veiligheid van de hoge gasten te waarborgen. Verdachte wil nieuw proces: rechter sliep STOCKTON Een Amerikaan die bii een proces in Calif ornië verleden maand schuldig werd be vonden aan moord wil een nieuw proces, omdat de rechter tijdens de zitting was ingedut. De advocaat van de veroordeelde zei dat rech ter James Darrah ruiterlijk heeft toegegeven dat hij tijdens de zit- ting geruime tijd in dromenland verbleef en dat hij zijn verzoek om een nieuw proces bij een eind vol gende maand gepland gesprek welwillend zal bekijken. Brazilië wil kust deels herbebossen SAO PAULO In Brazilië is een be gin gemaakt met een project voor de herbebossing van delen van het oer woud langs de kust. Zaden, die gewik keld zijn in zeewier-bolletjes, worden door helikopters uitgestrooid. Twee ton zaden, van 25 boomsoorten, zijn zo verspreid over een strook van vijftien vierkante kilometer. In totaal, zo is de bedoeling, zal op deze wijze een ge bied van zestig vierkante kilometer worden herbebost. Het project beslaat slechts een zeer klein gedeelte van het oorspronkelijke Braziliaanse oerwoud. Milieudeskundigen menen dat door vervuiling en ontbossing van de tropi sche regenwouden aan de kust slechts vier procent zal blijven bestaan. VN akkoord met plan Namibia NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is akkoord gegaan met het plan dat voorziet in de overgang naar onafhankelijkheid van Namibia. In de resolutie staat dat het door Zuidafrika bestuurde Namibia op 1 april 1990 een zelfstan dige natie moet zijn. Het plan beslaat een van de grootste en duurste ope raties uit de geschiedenis van de Verenigde Naties. De kosten, circa 850 miljoen gulden, komen voor 57 procent voor rekening van de per manente leden van de Veiligheids raad, China, de Sovjetunie, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenig de Staten. JOHANNESBURG De voornaamste Zuidafri- kaanse anti-apartheids- groepen willen niets meer te maken hebben met Winnie Mandela. „We zijn razend over de betrok kenheid van mevrouw Mandela bij recente ont voeringen en moordaan slagen", zo heeft Murphy Morobe van de officieel verboden anti-apartheid sorganisatie Verenigd De mocratisch Front UDF ge zegd. Winnie Mandela heeft nog niet gereageerd. In een verklaring namens een aantal anti-apartheidsgroepen deed Morobe een scherpe aan val op Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde zwarte leider Nelson Mandela. Zij zou „de mensenrechten schenden in naam van de strijd tegen apartheid" en „heeft het ver trouwen misbruikt dat ze jaren heeft genoten". Vooral Mande- la's weigering haar gevreesde lijfwacht te ontbinden wordt haar zeer kwalijk genomen. „De gemeenschap zal vanaf vandaag niets meer te maken hebben met de acties van me vrouw Mandela", zo zei Moro be. Deze week is naar buiten ge komen dat Winnie Mandela en haar lijfwacht, het Mandela United „voetbalteam", betrok ken zijn bij de ontvoering en mishandeling van vier jonge zwarten, van wie er een na derhand vermoord is gevon den. Morobe zei dat de zwarte leiders hebben besloten met Winnie Mandela te breken, omdat zij niet wilden dat blan ke regering de kwestie nog langer zou gebruiken om ver deeldheid te zaaien in de zwarte gemeenschap. De Zuidafrikaanse minister van wet en orde, Adriaan Vlok, heeft gisteren de vrijla ting beloofd van veel politieke gevangenen die zonder aan klacht of vorm van proces worden vastgehouden. Als re actie hierop hebben de circa 300 gevangenen die in honger staking waren hun actie opge schort. Volgens een woord voerder van minister Adriaan Vlok zal een „groot percenta ge" van ongeveer duizend po litieke gevangenen binnen nu en twee weken vrijkomen. De meesten van hen zijn opgepakt na de afkondiging van de noodtoestand in juni 1986. tUZALEM Het Is- lische leger is een on- roek begonnen naar losies, waarbij tot nu drie Palestijnse kinde- om het leven zijn ge nen. In alle drie de ge- vanlen hadden de kinde- voof. een mysterieus voor- rp van straat opgepakt vervolgens ontplofte. Ier de Palestijnse bevol- in de bezette gebieden is ivensjst ontstaan vanwege de us losies. Volgens sommige H^stijnen gooien Israëlische tairen met opzet explosie- yoorwerpen uit hun jeeps daarmee nietsvermoeden- linderen te treffen. Israëlische legerleiding heelt de beschuldiging tegen gesproken en zegt dat dergelij ke incidenten worden veroor zaakt doordat kinderen in de buurt van militaire oefenter reinen in aanraking komen met blindgangers. Intussen zijn de Israëlische mi nisters Peres en Rabin (beiden Arbeiderspartij) druk doende in contact te komen met Pale stijnse vertegenwoordigers uit de bezette gebieden. Zo heb ben medewerkers van minis ter van financiën Shimon Pe res gesprekken gehad met de Palestijnse leider en PLO-aan- hanger Husayni. Minister Ra bin kwam gisteren met nieuwe ideeën over vrije verkiezingen in de bezette gebieden. Pre mier Yitzhak Shamir is het ge heel oneens met het initiatie ven van Peres en Rabin ocambique vraagt weer voedselhulp PUTO Mozambique heeft de internationale gemeenschap groepen het door oorlog verwoeste land hulp te leveren voor bedrag van 760 miljoen gulden, om een derde van ziin be ting te voeden. Ruim vier miljoen mensen hebben hulp no- zo heeft de minister voor samenwerking, Jacinto Veloso, té- over buitenlandse hulporganisaties meegedeeld. Vorig had- ruim drie miljoen mensen voedselhulp nodig. /an onze correspondent) USSEL Door de ihouding van de man ervan wordt verdacht Belgische oud-premier ll Vanden Boeynants (lebben ontvoerd, heeft politie verbanden kun- 1 leggen met diverse lere zaken. gaat om de 33-jarige Belg I Joegoslavische afkomst jri Bajrami, die voor de Bel- he justitie geen onbekende fegen hem was al een in- iationaal opsporingsbevel jevaardigd. Juni vorig jaar d hij bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld, op beschuldiging van bendevorming en gewapende roofovervallen op negen geld transporten. Bij deze overval len vielen drie doden en werd in totaal ruim acht miljoen gulden buitgemaakt. Bajrami zou lange tijd nauw hebben samengewerkt met de Belg Patrick Haemers, die er van wordt verdacht mede schuldig te zijn aan de roofo vervallen. Hij werd op 13 au gustus '87 door drie zwaarbe wapende gangsters bevrijd toen hij in een celwagen van de strafgevangenis in Leuven naar Brussel werd overge bracht. Haemers zou na een onderduikperiode in Zuid- Amerika begin dit jaar in Belgie zijn teruggekeerd. In een randgemeente van Brussel werd gistermiddag een wapen depot opgerold dat aan zijn bende wordt toegeschreven. In het depot werd behalve een aantal FAL-geweren, die jaren geleden werden buitgemaakt op de vermoorde directeur van een wapenfabriek, Juan Men- dez. Ook werd de zwarte BMW teruggevonden die eind januari van dit jaar als vlucht wagen is gebruikt bij een over val op een geldtransport in groot-Bijgaarden, waarbij één dode viel. In een déél van de Belgische pers zijn gisteren meteen ver banden gelegd met eerdere on opgeloste zaken. Twee oud- rijkswachters, verdacht van de moord op de al genoemde wa penhandelaar Mendez, zijn na melijk oud-bekenden van Vanden Boeynants. Een van de twee, Robert Beyer, bood de oud-premier enkele jaren geleden tegen een vergoeding aan diens fiscale dossier te doen verdwijnen. VDB ging op dat aanbod niet in en werd la ter tot een forse geldboete en voorwaardelijke celstraf ver oordeeld. De naam van de tweede oud-rijkswachter, Ma- dani Bouhouche, dook veel vuldig op in het dossier over de nooit opgehelderde super markt-overvallen die aan de Bende van Nijvel worden toe geschreven, en die in de jaren '83/85 aan totaal 28 mensen het leven kostten. Kapitein Rob in China Terwijl de onderhandelingen over de opium voortduren lijkt' I wel of Wang Hang in slaap valt. Dat bevalt Rob helemaal It. Die dikke Chinees voert natuurlijk wat in zijn schild: hij ziet veel te pienter uit om in te dutten bij zo'n belangrijk gesprek. In ziet Rob opeens het gordijn bewegen. Hij heeft nog tijd eie Toon een stomp tussen z'n ribben te geven, dan springt hij Jereind. en nog juist op tijd. Want twee gewapende Chinezen —«ngen te voorschijn en gaan de twee Hollanders te lijf. Maar dat is een kolfje naar Robs hand en Taaie Toon weet ook wei hoe hij zulke knapen moet ontvangen. Op vakkundige wijze vloert Rob de ene Chinees, terwijl Taaie Toon de ander bij zijr staart grijpt en hem tegelijkertijd zijn vuist onder de kin duwt. En niet zo zachtjes. Gelukkig, die twee zijn buiten gevecht gesteld.... Maar Wang Hang is uit zijn voorgewende sluimering ontwaakt, merkt dat de overrompeling der Hollanders niet zo vlot van sta- peljs gelopen en schreeuwt enkele onverstaanbare bevelen. Onderdak in badhuis Zwitserland staat bekend als het schoonste en netste land van Europa. Zwervers en daklozen zie je er weinig: alles lijkt er oké. Maar de netheid is vaak ook een fa cade. waarach ter de proble men schuilgaan zoals elk land die heeft. Een voorbeeld daar van is de zaak rond Camille Besse. De 52-ja- rige man, van wie aangenomen werd dat hij al lang was overle den, blijkt meer dan een maand in dit vervallen badhuis in Ge- nève te hebben gewoond. Na de ontdekking heeft een inwoonster van de Zwitserse stad zich over hem ontfermd. FOTO: AP (Van onze correspondent) BRUSSEL - De twaalf lidstaten van de Europese Gemeenschap gaan de ko mende jaren hun econo mische samenwerking uit breiden met een nauw overleg op het gebied van politie en justitie. Vluchtelingen- en uitwijzings- beleid worden veel nauwer op elkaar afgestemd, en ook de oprichting van een Europese FBI, een oud idee van de Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl, wordt opnieuw bestudeerd. De Spaanse pre mier Felipe Gonzalez, die nog tot 1 juli het voorzitterschap van de EG waarneemt, wil de gemeenschap de komende maanden op dit terrein een flink eind vooruit helpen. Hij wil daarmee voorkomen dat zijn Britse collega Thatcher nieuwe barrières opwerpt te gen het opheffen van de bin nengrenzen van de EG. Tege lijk moet daarmee de in Brus sel levende angst worden weg genomen dat het goederenver keer in de gemeenschap eerder zal zijn geliberaliseerd dan het personenverkeer. Vol gende week woensdag komen in Madrid topambtenaren uit alle twaalf EG-lidstaten bijeen om te zien op welke manier het politie- en justitiebeleid beter kan worden gestroom lijnd. Het idee om daarvoor per land een centraal coördi nator aan te wijzen, is afkom stig van voorzitter Jacques De- lors van de Europese Commis sie. Behalve Frankrijk hebber, inmiddels alle lidstaten al zo'n coordinator aangewezen. Voor Nederland is dat mr. J. H. Grosheide, directeur-generaal politie- en vreemdelingenza ken van het ministerie van justitie. Begrafenis Een hijskraan, takels en kettingen moesten er aan te pas komen om de potvis, die eerder deze week was aangespoeld op het strand van het Belgische Oostduinkerke, naar zijn laatste rustplaats te brengen. Het dier is gisteren begraven in een groot gat, enkele honderden meters landinwaarts van de plaats waar hij aanspoelde en overleed. FOTO: AP LONDEN Zijn boek The Satanic Verses mag dan een wereldsucces zijn en al voor verschijning vrijwel overal uitver kocht, schrijver Salman Rushdie (42) zal tot het einde van zijn dagen in angst leven. Hij zal zich overal bedreigd voelen en nooit meer gewoon op straat kunnen lopen. Rushdie en zijn tweede echtge note, de Amerikaanse Marian ne Wiggins, verschuilen zich nog steeds op een adres dat door hun vrienden en kennis sen, de politie en de autoritei ten zorgvuldig geheim wordt gehouden. Gewapende agen ten beschermen het paar. Hun huis in het Noordlondense Is lington wordt eveneens dag en nacht bewaakt. Marianne Rushdie, heeft overigens ook net een boek af: John Dollar. Het wordt uitgegeven door Seeker and Warburg, en bevat enkele sneren aan het adres van het christendom. De afdeling Midden-Oosten van Scotland Yard bestudeert rapporten over fanatieke Iraanse fundamentalisten, die speciaal naar Londen zouden zijn gekomen voor een aanslag op Rushdie. De in India gebo ren schrijver zou zijn baard en snor hebben weggeschoren en er sterk aan denken om door middel van plastische chirur gie zijn gezicht te laten veran deren. Rushdie's eerste echtgenote Clarissa, een Engelse, en hun tienjarig zoontje staan in Lon den ook onder politiebescher ming. Hun familie maakte gis teren plannen om de vrouw en het jongetje zo snel mogelijk buiten Engeland in veiligheid te brengen. Men sluit namelijk niet uit dat men probeert het zoontje te kidnappen om die manier Rushdie te dwingen voor de dag te komen. Pocket Op het hoofdkwartier van de uitgeverij Penguin/Viking in Londen, dat net zoals Rush die's huis dag en nacht door politie wordt bewaakt, ontken de men gisteren dat het niet langer de bedoeling zou zijn Satanic Verses op de markt te brengen als goedkope pocket boek. Volgens de Islamitische vereniging tot bevordering van godsdienstige tolerantie zou een dergelijke uitgave ech ter worden beschouwd als een nieuwe provocatie voor de is lam. Rushdie's uitgeverij mag niet mopperen: het Iraanse dreige ment heeft zoveel opzien ver oorzaakt dat het boek, allesbe halve makkelijk, de deur uit vliegt. Andere Britse uitgevers zeggen trouwens dat Penguin- /Viking en Rushdie wel grote heibel hadden verwacht „Zij hadden het van tevoren door dat Satanic Verses een kapi taal zou opbrengen," beweren de concurrenten. Dat zou ook kunnen verklaren waarom Penguin/Viking aan Rushdie het ongehoorde voor schot van 500.000 pond, bijna twee miljoen gulden, heeft be taald voor een roman die op het eerste gezicht beslist geen bestseller zou worden. Alleen al om dat voorschot terug te verdienen zou de uitgever van Een Londense agent houdt het huis van de schrijver Rushdie en de journalisten die zich voor de deur hebben geposteerd in de gaten. De omstreden schrijver bevindt zich elders op een onbe kend maar hoogstwaarschijnlijk zwaar bewaakt onderduikadres. FOTO: AP Satanic Verses vijf keer zoveel exemplaren moeten verkopen als van van Rushdie's Mid night's Children, waarmee hij de sterk begeerde Bookerprijs had gewonnen. Ondermijning Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken ontbood giste ren de Iraanse zaakgelastigde Mohammed Basti om duidelijk te maken dat het doodvonnis van Khomeini „totaal onaan vaardbaar" is. Minister Howe verklaarde later dat „de on dermijning van de vrije me ningsuiting op wereldwijde ba sis niet valt te verdedigen". Basti was er niet van onder de indruk, hij sprak opnieuw zijn goedkeuring uit over het doodvonnis van Khomeini dat volgens hem „na zorgvuldig beraad" is genomen. Groot- Brittannie en Iran waren van plan in april weer ambassa deurs uit te wisselen. Londen hoopt daardoor een betere po sitie te krijgen om de vrijlating te bepleiten van enkele Brit ten, onder wie Terry Waite, vertegenwoordiger van de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, die door funda mentalisten gevangen worden gehouden in Libanon. Bij de lidstaten van de EG heeft het Europees Parlement er in een motie unaniem op aangedrongen „duidelijk te maken aan de Iraanse rege ring dat indien aanslagen wor den gepleegd op het leven van Salman Rushdie of diens uit gevers, ernstige strafmaatrege len zullen worden getroffen tegen de Iraanse belangen en dat macht zal worden gebruikt om de verantwoordelijke voor het gerecht te brengen". De motie werd opgesteld door het Britse lid van de socialistische fractie Barry Seal. Tijdens zijn bezoek aan Lu xemburg zei de Amerikaanse minister van buitenlands za ken James Baker het Iraanse optreden te betreuren. „De VS hebben er zich volledig toe verbonden op terrorisme in al zijn vormen te bestrijden, in het bijzonder staatsterro- risme", aldus de minister. Egypte In Egypte heeft een vooraan staande moslimtheoloog zich in het debat gemengd. Hos- sam-el-Din van het prestigieu ze centrum voor islamitische theologie in Cairo, Al-Azhar, vindt dat het boek van Rush die verboden en verbrand moet worden. Een doodvonnis tegen de auteur acht hij echter „vrijwel onmogelijk" op basis van de principes van de Islam. Vele moslims beschouwen het boek van Rushdie als godslata- terlijk. Volgens hen portret teert de auteur de vrouwen van de profeet Mohammed als prostituees en suggereert hij dat Mohammed zelf de Koran heeft geschreven in plaats van het heilige boek van God te hebben ontvangen. De titel verwijst in de optiek van de auteur naar de verzen die de profeet uit de Koran heeft ge schrapt omdat ze volgens hem door de duivel waren geïnspi reerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7