Openbaar vervoer moet laar een totale fusie Lichamen slachtoffersMaassluis' spoelen aan op de Algerijnse kust Minister Van den Broek bemiddelt inzake modernisering van NAVO-kernwapens üeer inspraak voor jewoners gifgronden Onderwijs M Noorden massaal in actie Overleg Deetman-studenten stagneert UARIi ÏNNENLAND EeubcSomant VRIfDAG 17 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 mmoet n speciaal voor |e temperaturen ge- uwde trailer is gis- Lm in Dordrecht een 24-uurs duur- it onderworpen. Het jrtuig zal deze zo- ir door het Neder- <jse transportbe- jf Mammoet ge likt worden om in iska een modulaire pverwerkingsinstal- |e voor een zinkmijn vervoeren. De wa ll, die 61 meter lang heeft 256 wielen en (i maximaal een ge- jht van 2000 ton igen. DEN HAAG Minister van den Broek van buitenlandse zaken pro beert te bemiddelen tussen enerzijds de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië en anderszijds West-Duits- land in de discussie over de moder nisering van kernwapens in Europa. Van den Broek heeft concrete voorstellen geformuleerd waarin een beslissing over de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand (tot 500 km) wordt gekoppeld aan een vermindering van die wapensystemen. Hij heeft die voorstellen gisteren besproken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Baker tijdens diens korte be zoek aan Den Haag. De modernisering en de wapenbeheersing moeten in hun samenhang worden gepre senteerd. Het loslaten van die samenhang is naar de mening van de Nederlandse be windsman mede verantwoordelijk voor de problemen die nu binnen de NAVO rond de modernisering bestaan. Met name de Bondsrepubliek voelt er niets voor dit of volgend jaar al tot modernisering van de korte-drachtwapens te beslissen. Van den Broek wilde niet ingaan op de inhoud van de Nederlandse voorstellen die hij karak teriseerde als een „discussiebijdrage". De voorstellen zijn inmiddels met een aantal landen besproken. De reacties zijn tot dus verre welwillend, aldus de bewindsman. Hij stelde vast dat er binnen de NAVO in feite geen verschil van mening is dat een vermindering van het aantal kernwapens voor de korte dracht tot nul niet wenselijk is. Dat betekent dat men rekening houdt met modernisering van die wapens. Lading apevlees in scheepsruim AMSTERDAM - De douane heeft op een Zaïrees schip in de Amsterdamse haven een bijzondere vangst gedaan. In de vriesruimten van de „Bu- kavu" troffen de opsporings ambtenaren meer dan 100 kilo bevroren apen, delen van apen, meerkatten, bevers en bever- en aardvarkensvlees aan. De dieren en het vlees waren bestemd voor adressen in Brussel en Antwerpen. Of het hier om restaurants of pri- véadressen gaat is nog niet be kend. In Antwerpen en Brus sel wonen veel mensen uit Zaïre bij wie het vlees dieren erg gewild is. LFTSE STUDENT IN AFSTUDEERRAPPORT: uke» ELFT Eigenlijk zou J Reindert Augustijn alle ienbaar-vervoerbedrij- jn in Nederland tot één tionaal bedrijf willen >ten fuseren, met redelijk f(ifstandige regionale ver- Want in de lidige situatie loopt het jemaal goed mis. „Die 1 miljard die nu jaarlijks het openbaar vervoer •*t>rdt gestopt, is ontzet- ^id veel. Ik denk dat we 4 Jiot hetzelfde geld een f j *iter openbaar vervoer yinnen krijgen, met méér izigers". P' ndat Augustijn ook wel in- lijk|t dat zulke grote verande ren op hevige tegenstand •■llen stuiten, komt hij ten- itte met een minder rigou- aze aanbeveling. Er zullen gionale openbare lichamen i behoeve van het openbaar rvoer moeten worden ge- irmd, met ruime verant- üordelijkheden. In de pro- ncie Groningen zou daarmee "n eerste experiment moeten Drden uitgevoerd, ugustijn komt tot zijn conclu- ïs in zijn afstudeerrapport ver de samenwerking binnen >t openbaar vervoer. Deze gen behaalde hij zijn inge- eurstitel aan de faculteit ci- ele techniek van de Techni- he Universiteit Delft, k bedrijf denkt alleen aan h eigen resultaten, vindt jgustijn. „Er wordt te weinig keken naar het openbaar (rvoer in zijn geheel. Men zou best de markt kunnen uit breiden, zodat men meer in komsten krijgt als je het ge heel optelt. Maar misschien zou er dan wel een bedrijf moeten inleveren". De netten sluiten niet goed op elkaar aan, net als bus- en treinboekjes en strippenkaart én treinkaartje. „Het is vrij on doorzichtig wat je wéér moet gebruiken. Het zou stukken handiger zijn als dat allemaal meer geïntegreerd was". De coördinatie van het open- baar-vervoerbeleid laat vol gens Augustijn veel te wensen over. De verantwoordelijkhe den liggen té centraal, name lijk bij het ministerie voor zo ver het gaat om interlokale verbindingen. Terwijl de ove rige verkeerszaken doorgaans in handen zijn van de provin cies. Bovendien is er nauwe lijks sprake van overleg tussen lokale en centrale overheid als het gaat om openbaar vervoer. Fricties tussen stads- en streekvervoer komen ook voor. Neem bijvoorbeeld de lijn Purmerend-Amsterdam. De streekbus stopt ook een paar keer in. Amsterdam en vervult dan een stadsfunctie. „Daar is het openbaar-ver voerbedrijf van Amsterdam niet blij mee. Men zou willen dat de streekbus aan de rand van de stad stopte. Er is veel meer samenwerking nodig. De dienstregelingen zijn weinig op elkaar afgestemd. Dat geldt voor een groot deel van Ne derland. De overlegorganen ,zijn vrijblijvend en de reiziger wordt er vaak niet in betrok ken". Tijdens al zijn contacten met bedrijven en overheid is Au gustijn gebleken dat iedereen het er over eens is dat er iets moet veranderen. „Het is op merkelijk dat ze dat allemaal zeggen en dat er verder ge woon niks gebeurt". De Delftse vervoersingenieur is eerst eens in Duitsland gaan kijken, want daar is men al een stuk verder met de samen werking. Daarna nam hij de situatie in Nederland stevig in ogenschouw en stelde hij zijn aanbevelingen op. Een totale fusie om zo te komen tot één groot nationaal openbaar-ver voerbedrijf, zou de oplossing voor de toekomst zijn. „Maar zo'n totale aanpak is nog onbe spreekbaar, tenminste op dit ogenblik". Het moet dan voorlopig maar blijven bij wat kleinere ver banden, bij openbare licha men, bij gemeenschappelijke regelingen waarin de lagere overheden zijn betrokken. De provincie zou er een sturende rol in moeten krijgen. Op die manier krijgen degenen die di rect betrokken zijn bij de vast stelling van bestemmingsplan nen een belangrijke stem in de plannen voor het openbaar vervoer. „Willen we in Neder land ooit nog komen tot goed openbaar vervoer, dan moet dat verweven zijn met het be leid op het gebied van de de ruimtelijke ordening". Gunstig Hoog Catharijne in Utrecht is volgens Augustijn een goed voorbeeld van afstemming op elkaar van ruimtelijke orde ning en openbaar vervoer. „Het station van Hindeloopen, dat ergens ver van het dorps centrum in een weiland ligt, is een lachertje. Ongelofelijk. Een goed voorbeeld is Rotter dam, waar vlakbij het station hoogbouw komt, zodat de af standen in de vervoersketen geringer worden. Het is gun stig wanneer werken en wo nen dichtbij het openbaar ver voer plaatsvinden. In de regio kun je beter dan de centrale overheid openbaar vervoer op maat maken. Men weet daar veel meer af van de wensen en behoeften van de bevolking dan de centrale overheid in Den Haag. Denk aan de plan ning van bejaardenhuizen en bejaardenwoningen in de buurt van openbaar vervoer, liefst hoogwaardig openbaar vervoer. Want de bus en het moeten overstappen zijn lastig voor ouderen". Een experiment met zo'n ge meenschappelijke regeling voor het openbaar vervoer zou Augustijn willen beginnen in Groningen. De situatie is daar voor ideaal omdat de provin ciegrenzen nagenoeg samen vallen met het concessiegebied van de busonderneming Gado en de NS er een paar nevenlij- nen heeft. Bovendien kent het gebied slechts één groot stede lijk centrum, wat een eerste test wat eenvoudiger maakt. In deze opzet blijft de NS ver antwoordelijk voor het pri mair nationale spoorwegstel sel. BAREND STRANG EN HAAG Minister ijpels (VROM) wil dat de ispraakmogelijkheden )or bewoners van gifwij- Bn wettelijk worden istgelegd. ikale overheden zijn ver- icht daarmee rekening te »uden. Nijpels zei dit gisteren leg), een reactie op de aanklacht lewoners van gifbelten mis- }nd", die hem in Den Haag Brd aangeboden door een intal bewonersgroepen van (gronden. In een aanvulling de „Interimwet Bodembe- herming" die Nijpels bin- ïnkort bij de Tweede Kamer il indienen staan enkele ver- fterde maatregelen op het ge- jed van bodemsanering. Zo is aast de inspraakverordening fcschreven hoe de burgers be- ökken kunnen zijn bij het nderzoek en op welke manier j hun beklag kunnen doen. bk bestaat het plan om alle fovinciebesturen een eigen ïdget voor bodemsanering e te kennen, zodat proble- -|en sneller kunnen worden igelost. In de nieuwe Inte rn wet zal volgens Nijpels ook [kening worden gehouden met de psychische en sociale gevolgen van bodemsanering voor bewoners. In het boekje „Bewoners van gifbelten miskend" heeft de Stichting Nederland Gifvrij de voornaamste klachten van be woners uit het hele land ge bundeld. Bewoners zijn ver ontwaardigd dat adviezen van door de overheid ingestelde projectgroepen worden gene geerd. Ook ontbreken beroeps mogelijkheden tegen sanerin gen bij onafhankelijke rech ters. Nijpels vindt echter dat de provincies in de eerste plaats verantwoordelijk moeten zijn voor de sanering. Neemt het provinciebestuur een saneringsbesluit, dan kan daartegen niet bij de rechter in beroep worden gegaan. De minister verklaarde dat hij een absoluut tegenstander is van de zogenaamde 'leeflaag- methode'. Dit houdt in dat al leen het bovenste gedeelte van de vervuilde grond wordt ver vangen door schone grond. „Toch is in sommige gevallen de leeflaag-methode onvermij delijk. In bijzondere situaties is geheel afgraven onmogelijk en zelfs gevaarlijker dan het gif in de grond te laten zitten". Minister Nijpels aanhoort, temidden van van bewoners van gif belten, de klachten over zijn ministerie aan. foto: cees verkerk JSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Uitgeverij. Antwerpen-Weesp Verkiezingen gemeenteraad op 21 maart, Kamer 22 mei DEN HAAG - De gemeente raadsverkiezingen zullen vol gend jaar worden gehouden op woensdag 21 maart. Die voor de Tweede Kamer vinden plaats op dinsdag 22 mei (woensdag 23 mei valt pal voor Hemelvaartsdag). Volgens de nieuwe Kieswet, die nog bij het parlement in behandeling is, moeten de raadsverkiezin gen na de kamerverkiezingen worden gehouden. Maar de Kamer wil volgend jaar de oude volgorde handhaven en staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) is aan die wens tegemoet geko men. De verandering van ver kiezingsdata heeft vooral tot doel dat een nieuw kabinet meer tijd heeft voor de voor bereiding van de begroting. ROTTERDAM Op de Algerijnse kust zijn al en kele lichamen aange spoeld van de 27 omgeko men opvarenden van de „Maassluis". Voorlopig is het door het slechte weer voor duikers onmogelijk het gezonken wrak te be reiken. Er is geen hoop meer op overlevenden. De Nederlandse scheepsvaar tinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de ramp. De ondergang van de 38.000 ton metende chemicaliéntan- ker in de nacht van dinsdag op woensdag voor de kust van Algerije is wat betreft het ver lies aan mensenlevens de grootste Nederlandse scheeps ramp sedert de Tweede We reldoorlog. Van de 29 opvaren den, 13 Nederlanders en 16 In donesiërs, brachten slechts twee Indonesiërs het er levend van af. De oorzaak van het vergaan van de ongeladen Maassluis was een zeer zware storm met orkaankracht die zich in de nachtelijke uren zeer snel ontwikkelde. Het schip lag aan de ankers op de rede van de Algerijnse haven stad Skikda, waar het de vol gende dag in de haven geladen zou worden. Volgens directeur G. van Maanen van Nedlloyd Rederijdiensten werd de be manning volledig verrast door de vliegende storm. De kapi tein, een ervaren gezagvoerder die al zes jaar op de Maassluis voer, verzamelde alle opva renden, onder wie ook de echtgenotes van twee officie ren, op de brug. Vier beman ningsleden kregen de opdracht de ankerlieren op de voor plecht van het schip los te ma ken. Twee keerden terug op de brug. Twee anderen sloe gen door de geweldige golven overboord. Later bleken dit de enige overlevenden van de ramp te zijn. De laatste mede deling die Nedlloyd om half drie 's nachts van de kapitein ontving luidde dat men zich opmaakte het schip te verla ten. De zwalkende Maassluis viel niet meer onder controle te krijgen en sloeg vervolgens te pletter op het havenhoofd van Skikda. Uit gegevens van het Maritiem Museum in Rotterdam blijkt dat sinds de Tweede Wereld oorlog voornamelijk kleinere Nederlandse schepen zijn ver gaan. Bij de meeste scheeps rampen kon de bemanning tij dig worden gered. Op 19 fe bruari 1965 brak aan boord van het ms „Sophocles" (5703 ton) van de KNSM brand uit in de lading kunstmest. Drie bemanningsleden werden ver mist. Op 28 september 1973 kapseisde het ms „Lelie- §racht" (1228 ton) van rederij pliethoff in zwaar stormweer voor de kust van IJmuiden. Er waren vier doden te betreu ren. In mei vorig jaar zonk de chemicalientanker Anna Broe- re op de Noordzee na een aan varing met de Zweedse Atlan tic Compass. Daardoor kwa men twee bemanningsleden van de Anna Broere om het leven. GRONINGEN - Het basis- onderwijs in de drie noor delijke provincies is giste ren massaal in het geweer gekomen tegen de bezui nigingsvoorstellen van minister Deetman die spe ciaal op de kleine scholen in dorpen betrekking hebben. Staatssecretaris Ginjaar-Maas gooide nog eens olie op het vuur door voor Omrop Frys- lan te verklaren de acties „on begrijpelijk" te vinden. Zij stelde verder dat de bonden de ouders foutief voorlichten over de formatiekorting in het basisonderwijs en dat de kwa liteit daarvan helemnaal niet wordt aangetast door de bezui nigingen van 50 miljoen gul den. De reacties hierop bleven niet uit. De protestants-chris telijke onderwijsvakorganisa tie PCO zei dat de staatssecre taris „geen flauw benul" heeft van de werkelijke gevolgen van de bezuinigingen. „Door Opnieuw drukte op de befaamde brug bij Bartlehiem. Ditmaal niet als plaats van doortocht voor een elfstedentocht maar als actieplaats tegen de bezuinigingen op de kleine scholen. FOTO: ANP de formatiekortingen worden tasting van de kwaliteit van Hofstede van het CNV het kinderen van acht tot twaalf het onderwijs". woord voeren over de gevol- jaar in één klas samengevoegd. Morgen organiseren KOV, gen van de reeks bezuinigin- Ieder weldenkend mens kan PCO en NGL een landelijke gen voor het onderwijsperso- bedenken dat dit moet leiden protestbijeenkomst in Den neel en de kwaliteit van het tot een onaanvaardbare aan- Bosch. Daar zal voorzitter onderwijs. ZOETERMEER Het overleg van minister Deelman (onderwijs) met de studenten over de stu diefinanciering wordt ge frustreerd door het uitblij ven van een akkoord met de banken over de priva tisering van de studiele ningen. Verder praten over de invul ling van de bezuinigingen op de studiefinanciering is pas mogelijk als duidelijk is hoe hoog de studieschuld kan oplo pen. Dat bleek tijdens het overleg dat Deetman gister avond met studenten voerde. De bewindsman sloot niet uit van een akkoord met de ban ken af te zien als de prijs voor het sociale risico dat de over heid loopt door overheveling van de leningen naar de ban ken te hoog wordt. „Als de weg alleen begaanbaar is tegen een hoge prijs, dan is het de vraag of we die weg wel moeten gaan", zei hij nadruk kelijk. De minister doelde daarmee op de garantie van de overheid om schulden af te lossen van ex-studenten die daartoe zelf niet in staat zijn. Hij. vroeg de Landelijke Stu dentenvakbond en het Inter universitair Studenten Over legorgaan begrip te hebben voor de langdurige besprekin gen met de banken, die al sinds zomer 1988 duren. „Het gaat niet om een paar miljoen, maar om grote bedragen", waarschuwde de minister. Een al te haastig overleg zou vol gens Deetman de kosten voor student en overheid omhoog sViwen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5