Ook alternatieve plannen Stationsplein maken kans STAD OMGEVING an zinken asemmer tot (lastic minicontainer ml' iomst vrouwencentrum niet ten koste van welzijnswerk Pesthuistunnel Eilander verlengt contract ster met slogan )oor rood: dood" DEN „Door rood: dood". Dat staat op de iwe poster van de gemeente Leiden die bin- cort te zien zal zijn op de mupi's, de reclame- in die vooral in de binnenstad staan. De poster t de gevolgen van het rijden door een rood jicht: op een weg ligt een kinderfiets en een oltas, op het wegdek is met krijt de contouren een kind getekend dat daarbij is overleden, poster werd gisteravond in een vergadering de commissie ruimtelijke ordening onthuld Leidenaar P. de Leeuw. Hij voerde enige tijd ien actie om de massale overtreding van ver sregels aan de kaak te stellen en stelde toen een standbeeld op te richten voor de „laatste beeldige weggebruiker", namelijk hemzelf. Hij k de hoop uit dat in elk geval enkele wegge- kers de strekking van de poster ter harte zul- lemen. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Plant en vlees gestolen LEIDEN Een 27-jarige vrouw uit Leiden is giste ren aangehouden nadat zij uit een vriesvak in een su permarkt aan het Leven daal vlees had gestolen. In totaal nam zij vleeswaren voor een bedrag van 240 gulden mee. Een 37-jarige bewoonster van de Oude Vest ontdek te gisterochtend dat de bruidssluier die tegen de gevel van haar huis aan groeide was verdwenen. De klimplant was uit de grond gerukt en meegeno- AZL kan geen Belgen trekken LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) slaagt er niet in om verpleeg kundigen uit België aan te trekken. Een personeelsadver tentie in een Belgisch dagblad heeft niets opgeleverd, zo meldt het universitair week blad Mare. Het AZL is vanwe ge een groot tekort aan specia listische verpleegkundigen gaan werven in het buiten land. Het ziekenhuis wil het tekort nu gaan opheffen door zelf meer personeel op te lei den. Vanwege taalproblemen wil het AZL geen personeel van buiten het Nederlands taalgebied werven. Publex verdient volgens gemeente te veel aan zuilen LEIDEN De firma Publex, exploitant van de reclamezuilen in de stad, verdient daar veel meer aan dan met de gemeente Leiden contractueel was afgesproken. De gemeente wil daar iets voor terugkrijgen. Dat zei wethouder M. van der Molen (ruim telijke ordening) gisteravond tijdens een commissievergadering. Doordat het druk ken van 30 stadplattegronden meer tijd vergt dan verwacht, kan Publex op die plaatsen nu reclame ophangen. De firma heeft daardoor extra inkomsten, waar de ge meente echter- niets voor „terugkrijgt". CDA-raadslid W. Hettinga vond dat merk waardig en in strijd met het contract met Publex. Van der Molen zal zich daarover bij de exploitant beklagen, zo liet zij gister avond weten. Overigens zijn de plattegron den naar verwachting binnenkort klaar. Geen hotel aan Levendaal LEIDEN Er komt geen low-budgethotel in het Van Wijk-complex aan het Levendaal. De gemeen te Leiden heeft geen toestemming voor het bouw plan gegeven omdat het wil dat er woningen wor den gebouwd en vreest voor parkeeroverlast. De gemeente zag af van toestemming toen bleek dat de geplande bouw van twaalf premie-D-wonin- gen niet te duur was. Project-ontwikkelaar Erica had beweerd dat eisen van de monumentencom missie de woningen onbetaalbaar zou maken. Na vraag leerde de gemeente dat dat helemaal niet waar was. Het was slechts minder lucratief voor Erica, zo maakte wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) gisteravond tijdens een commissievergadering duidelijk. Erica wilde in het gedeelte van het complex naast de supermarkt een hotel met 40 kamers bouwen. De gemeente gaat uitzoeken of de 12 woningen als nog kunnen worden gebouwd. Mogelijk is het con tingent dat de provincie hiervoor had verleend in middels verspeeld. Voorlichtingsavond voor vrouwen bij reinigingsdienst LEIDEN De directie reiniging, havens en warenmarkten houdt maandag vanaf 19.00 uur een voorlichtingsavond voor vrouwen die als reiniger willen werken. De bijeenkomst wordt gehouden in de kantine van de directie aan de Admiraal Banckertweg 15. Er hebben al twaalf vrouwen -gesolliciteerd. Daar moeten nog vier vrouwen bij komen. Tijdens de voorlichtingsavond worden er ook demon straties van het werk gehouden zoals het los sen van minicontainers, het gebruik van de kraak- en laadkistenwagen en het hand- en machinevegen. Wie daaraan mee wil doen moet zelf voor handschoenen en een voor schoot zorgen. ling GEEN VOORRANG VOOR GESELECTEERDE PROJECTONTWIKKELAARS LEIDEN Elk plan dat door een projectontwik kelaar wordt ingediend voor bebouwing en on dertunneling van het nieuwe Stationsplein, zal serieus worden beoor deeld en maakt een even grote kans om te worden gerealiseerd. Dat de gemeente enkele maanden geleden de drie ontwikkelaars Mab, iMabon en AMRO heeft verzocht een plan te ma- 'ken, doet daar niets aan iaf, zo bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie ruim telijke ordening. Wethouder M. van der Mo len (ruimtelijke ordening) zei dat zij plannen van ande re dan de geselecteerde ont wikkelaars zal beschouwen als „voorbarige inspraakre acties". Omdat de gemeente die serieus moet beoordelen, maken die net zo goed een kans om te worden verwe zenlijkt. De drie zijn destijds uitgekozen omdat de ge meente meent dat van hen interessante plannen te ver wachten zijn, al werd toen al het voorbehoud gemaakt dat wellicht geen van de plan nen in de smaak zou vallen. De drie krijgen elk 40.000 gulden voor hun ontwerp. Vooral D66 maakte tijdens de selectie bezwaar, omdat de gemeente zich daarmee te veel zou vastleggen. Van der Molen maakte gisteravond duidelijk dat dat niet zo is. „Iedere ontwikkelaar dië een plan inlevert, krijgt een serieuze reactie". Woord voerders van de PvdA en de VVD benadrukten nog eens de vrijheid van de gemeen teraad Om een „alternatief plan" te verkiezen. Mocht blijken dat een andere ont wikkelaar een plan indient dat meer voldoet aan de voorwaarden van de ge meente, dan wordt zijn plan uitgevoerd. Van der Molen verwacht dat zulke plannen zullen binnenkomen. De stem van de Leidse ge meenteraad is overigens niet allesbeslissend. Ook andere betrokkenen dan de ge meente hebben daar een stem in: de NZH, het Acade misch ziekenhuis en de NS. Directeur A.H.F. Swaak van Erica voorspelde twee maan den geleden dat geen van de drie geselecteerde plannen makers het groene licht van de gemeente zal krijgen, of omdat zij de Leidse situatie onvoldoende kennen, of om dat zij niet over de juiste fi- beschikken. Hij be weerde dat zijn firma, met de AMRO-bank als finan cier, uiteindelijk zou worden uitverkoren. Verder hebben de architectenbureaus Nieuwpoort Splinter uit Den Haag en Hans Bik uit Leiden gezamenlijk een plan ingediend. De plannen van Mab, Mabon en AMRO worden woensdag 22 februari om 16.00 uur ge presenteerd in het Gulden Vlies (Breestraat 125). De plannen worden vanaf 27 fe bruari gedurende een maand tentoongesteld in kamer 12/13 van dat pand. Op de gangen komen alternatieve plannen te hangen. N DONGEN WIL GEEN EXTRA GELD BESCHIKBAAR STELLEN (IDEN De komst van vrouwengezondheids- htrum in Leiden zal niet koste gaan van de be lande subsidies voor so- jal-cultureel werk. Dat wethouder H. van Ingen (onderwijs, soci- -cultureel werk en ancipatie) gisteravond ens een inspraak- benkomst over de nota ©liw en Gezondheids- g.' Ze reageerde daar op de kritiek van r)uwenorganisaties dat gemeente Leiden te •inig geld beschikbaar |t voor het vrouwenge- édheidscentrum. Leiden wil jaarlijks 120.000 gulden uittrekken voor het centrum, waarvan 35.000 gul den afkomstig uit de subsidie- pot voor het vrouwencentrum aan de Doezastraat, dat wordt opgeheven. Bovendien wordt een van de gemeentelijke emancipatiewerksters in het centrum ondergebracht. De kritiek tijdens de inspraak avond in het Antonius Club huis aan de Lange Mare had voornamelijk betrekking op drie punten. Het geld dat het college voor een vrouwenge zondheidscentrum wilde uit trekken was te weinig om het centrum behoorlijk op te kun nen zetten, het centrum zou niet in Leiden-Noord maar in de binnenstad moeten komen en de nota Vrouw en Gezond heidszorg was volgens de di verse vrouwenorganisaties te vaag. De startgroep vrouwengezond heidscentrum bood het college in reactie op de eerdere nota Vrouw, Gezondheid en Zorg in april vorig jaar een blauw druk voor een vrouwenge zondheidscentrum aan. Daar bij ging de startgroep uit van een jaarlijks budget van 220.000 gulden, exclusief huis vestingskosten. Het centrum zou onderdak aan onder meer een vrouwelijke huisarts moeten bieden en zou een bundeling van taken op het gebied van vrouwengezond heidszorg moeten zijn. De 83.000 gulden die het college beschikbaar wil stellen is veel te weinig, aldus woordvoerster Roelien den Ouden van de startgroep. „We vrezen dat voorlichting en documentatie overblijven en hulpverlening als eerste zal afvallen". Van Dongen wees er op dat het college de vrouwenorgani saties. al een eind tegemoet was gekomen door nu wel met het plan voor een apart vrouwen gezondheidscentrum te ko men. Eerder voelde het college daar niet voor. De wethouder beaamde dat met de gemeente lijke subsidie alleen een mini maal centrum opgezet kon worden. „Ik zie echter geen mogelijkheden om er een ton bij te toveren. Ik ben niet be reid om op het andere wel zijnswerk te bezuinigen", al dus Van Dongen. Ze wees er op andere gemeenten niet meer geld uittrekken voor een dergelijk centrum. De jaarlijk se gemeentelijke subsidie be draagt in Amsterdam bijvoor beeld 78.000 gulden, in Utrecht 60.000 gulden, in Delft 35.000 gulden en in Den Haag 50.000 gulden. Vestigingsbesluit Wethouder F. Kuijers (volks gezondheid) weerlegde de kri tiek op De Kooi als beoogde lokatie van het centrum door te wijzen op het vestigingsbe sluit voor huisartsen. Daarin is vastgelegd hoeveel huisartsen zich in een wijk mogen vesti gen. De binnenstad zit in dat opzicht „vol", terwijl in Lei- den-Noord een tekort aan huisartsen is. Omdat in het centrum een vrouwelijke huis arts moet komen is het college aangewezen op Leiden-Noord, aldus Kuijers. Hij zegde toe te onderzoeken of er uitzonde ringen op het vestigingsbeleid mogelijk zijn. Het college heeft de schoolgebouwen aan de Bo- nairestraat op het oog als on derkomen. Volgens Kuijers en Van Don gen waren in de nota sommige zaken niet expliciet gesteld, omdat ze de betrokken organi saties de ruimte willen geven om het vrouwengezondheids centrum zo veel mogelijk naar eigen inzichten op te zetten. „We willen als college geen in houdelijke zaken regelen, maar alleen de grote lijnen aangeven", aldus Kuijers. De nota zal met de antwoor den van het college op de in spraakreacties in april in de raadscommissies en de raad behandeld worden. I JAAR STRIJD TEGEN VUIL EN AFVAL [DEN Handkarren opgestapeld vuil, zin- asemmers, uniforme Inisemmers met het igsel naar voren op de ïprand, de grijze plastic ken en sinds kort de bij iedereen geliefde ie minicontainers. huisvuilattributen en in vogelvlucht de ;orie van de Leidse rei- ingsdienst weer. Op 1 ïari van dit jaar be id de directie reini- g, havens en waren- rkten precies drie eeuw. Vandaag "dt op grootse wijze ge- rd dat het 75 jaar gele- is dat de gemeente de antwoordelijkheid >r het inzamelen van svuil op zich nam. besluit voor de oprichting een gemeentelijke reini- [s- en ontsmettingsdienst d in 1911 genomen. Daar- werd ook een vuilverbran- gsinstallatie gebouwd op terrein naast de Lichtfa- ken aan de Langegracht. den was daarmee de twee- stad in Nederland die het foorverbranding opruim- die tijd werd het vuil huis huis opgehaald door parti eren die onder de meest hte arbeidsomstandigheden i werk moesten doen. In Lkreeg de dienst officieel alte. Als eerste directeur werd de heer C. de Koning be noemd. Het centrale gebouw van de nieuwe dienst werd aan de Noorderstraat ge bouwd. Daar vonden de admi nistratie, het magazijn, het schaftlokaal, de paardenstal len, de smederij, de schilders werkplaats en de garages on derdak. Voor de berging en verwerking van de baggerspe cie uit de grachten, het straat- veegvuil en het marktafval kreeg de reinigingsdienst de beschikking over een stuk vaarwater bij het terrein aan de Zijl. Asemmers Algauw werd de vuilnisman die met zijn bel of ratel de straat in kwam om de zinken asemmers te legen een ver trouwd beeld in Leiden. Met bezem, handveegwagen en door paarden getrokken veeg- machine maakte hij fluitend de straat op gezette tijden schoon, overal een praatje ma kend bij een kopje koffie. In totaal waren er 66 mensen bij de reiniging in dienst, onder wie een stalbaas en een stal en terreinknecht, een nacht wacht, een hoef- en wagens mid, een hoofdontsmetter, en kele handkarophalers en wa terschuimers voor het opvissen van drijvend vuil uit de grach ten. Net zoals bij de huidige mini- container, ging de invoering van de verplichte asemmer ook niet zonder slag of stoot. B en W van Leiden brachten zelfs een nota uit waarin zij ernstige bezwaren uitten tegen de gebreken aan de emmers waardoor deze niet goed leeg te storten waren in de schui- finrichting van de vuilniswa gen. Ook de ontsmettingsdienst stak in die tijd de handen flink uit de mouwen om de openba re gezondheid te handhaven. Zo werd er in 1914 door deze dienst een premie van vijf cent voor' elke dode rat uitge loofd. Hiermee probeerde men het gevaar voor het terugke ren van de pest de kop in te drukken. In totaal werden er in dat jaar 4.173 ratten ingele verd. Deze werden verbrand in de ovens van de gasfabriek. In 1928 bleek de vuilverbran ding zoveel overlast voor om wonenden met zich mee te brengen, dat besloten werd al les stop te zetten. Vanaf die tijd werd het Leidse vuilnis naar Nieuwkoop afgevoerd. „Het vuil werd in overdekte schuiten gestort die het ver volgens naar de Nieuwkoopse Plassen vervoerden. Daar werd het vuil gebruikt om de rietlanden op te hogen", weet mevrouw R. Scharloo-Huy- zendveld die in die periode ne gen jaar op het kantoor van de reinigingsdienst werkte. In 1933 werden de eerste ge mechaniseerde huisvuilwagens ingevoerd. De putjesscheppers werden vervangen door put- zuigmachines. Rond 1940 werd ook de uniforme gesloten vuil nisemmer ingevoerd die een grote verlichting van het werk van de ophalers betekende. De vuilniswagens van de Leidse reinigingsdienst hebben in de loop van 75 jaar heel wat verande ringen ondergaan. Deze auto reed in de jaren dertig in de Sleutelstad. Verstopt reinigingsdienst door de bezet ters in beslag genomen. De rest van het autopark en de sleepboot, de baggermolen en de onderlossers werden voor de vijand verstopt. Gedurende vijf jaar kwam er niet veel te recht van de werkzaamheden. Vooral in de laatste acht maanden van de bezetting lag al het werk stil. Tussen 1945 en 1970 werden materieel en werkwijze van de reinigingsdienst steeds meer vernieuwd. Belangrijk daarbij >vas het moment waarop de vertrouwde stalen vuilnisem mer moest wijken voor de plastic zakken. In 1970 kwam een fusie tussen de reinigingsdienst en de markt- en havendienst tot stand. Deze bestond al vanaf 1896. „In die tijd verhuisde de veemarkt van de binnenstad naar de Groenoordhallen. Bo vendien werden de bruggen in de stad gesloten voor de bin nenvaart. Dat betekende dat er minder brugwachters nodig waren. De markt- en haven dienst kromp daardoor flink in en werd bij de reiniging ge voegd", vertelt Mari Tol, voor lichter van de jubilerende di rectie. De afgelopen tien jaar staan volgens Tol vooral in het te ken van het milieubewust om gaan met afval. „We zijn het afval steeds meer gescheiden gaan ophalen. We kregen de glas- en papierbakken, het apart ophalen van het grofvuil en het klein chemisch afval en nu sinds kort ook het groente-, fruit- en tuinafval". Sinds enkele jaren is de direc tie gevestigd in een gloed nieuw gebouw aan de Admi raal Banckertweg 15. Daar wordt vandaag ook het jubile um gevierd. Zoveel mogelijk oud-medewerkers zijn uitge nodigd het feest en de receptie bij te wonen. Ook wordt een vijftig jaar oude en voor de gelegenheid geheel gereno veerde jubileumfilm ver toond. JEANNETTE SCHREUDER Wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) en het hoofd van de gemeentelijke directie civiele werken ir. L. Barendregt hebben gister middag de Pesthuistunnel officieel in gebruik gesteld. Ze deden dat door twee vlaggen die bij de tunnel wa ren opgehangen weg te trek ken. Kort daarvoor waren ze in een vierwielige fiets door twee hellebaardiers staande gehouden. De tunnel loopt van de Von dellaan onder de Plesman- laan door naar het Pesthuis en is bestemd voor fietsers en voetgangers. De ongelijk vloerse doorgang was hard nodig. Per dag maken ruim 20.000 auto's gebruik van de Plesmanlaan. Het oversteken door fietsers en voetgangers was in het verleden een ha chelijke zaak. De verkeers drukte zal in de toekomst nog toenemen door de aan leg van de S4, de ontwikke ling van nieuwe bouwlokaties in de Leeuwenhoek, de voortzetting van de kantore nontwikkeling op het Schut tersveld en de ontsluiting van de huidige en toekomsti ge nieuwbouw van het Aca demisch Ziekenhuis. De bouw van de tunnel heeft negen maanden geduurd. De tunnel maakt onderdeel uit van de reconstructie van de kruising Plesmanlaan/Von- dellaan die in 1987 is begon nen. De hele reconstructie heeft ongeveer zes miljoen gulden gekost. Een vijfde daarvan is gebruikt voor de fietsers- en voetgangerstun nel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE Wim Eilander heeft zijn contract met FC Lisse ver lengd. De Rotterdamse oefen- meester en de zaterdag-twee deklasser kwamen een verbin tenis van een jaar overeen. Hierdoor begint Eilander de komende competitie, na een korte onderbreking in 1986, aan zijn vijfde seizoen bij FC Lisse. Eilanders collega. Verburg, die momenteel nog het eerste zon dagelftal van FC Lisse onder zijn hoede heeft, vertrekt al weer na een jaar. Omdat men bij Lisse het aantal trainingen wil opvoeren, kan Verburg dit niet meer combineren met an dere bezigheden. Over de op volging van Verburg die een contract heeft getekend bij ZOB is nog niets bekend. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere Is'fijne' karweitjes. Hij is_voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank het bankschroefje naar (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - nt ^LeidseCourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 JNZ CeidaeSouaont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13