Astronomen getuigen van geboorte draaiende ster „We hebben geen vluchtelingenprobleem, we hebben een asielzoekersprobleem Rechter in proces North wil volledige openheid Afghaans verzet mikt op vliegveld Kabul Lijfwacht Üandela ^mogelijk ermoord Contra-leiders zijn woedend over akkoord Javel binnenkort voor de rechter adeaut WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 PAGINA WASHINGTON De rechter in het proces tegen Oliver North" heeft een voorstel van de regering verworpen voor een procedu re, waarmee het Witte Huis wil voorkomen dat bij het proces staatsgeheimen in de openbaarheid komen. North staat binnen kort terecht voor zijn aandeel in de Iran-Contra-affaire. Volgens rechter Gesell maakt de voorgestelde regeling inbreuk op het recht van North op een eerlijk proces. Het uiteindelijke eindoor deel is nu aan het Hooggerechtshof. Als dat instemt met de be zwaren van de regering, is de kans groot dat het proces hele maal niet doorgaat omdat belangrijk bewijsmateriaal niet ge bruikt kan worden. (Vervolg van de voorpagina) KABUL Rond Kabul maken zich zo'n dertig duizend mujaheddin op voor een belegering van de hoofdstad. De verzets strijders hebben het ge munt op de luchthaven van Kabul, de enige toegang met de buitenwe reld die nog openstaat in de belegerde hoofdstad. De islamitische mujahedin vuurde gisteren een aantal ra ketten af op Kabul. Twee ra ketten sloegen in op de lucht haven, vanwaar vier vracht vliegtuigen met aan boord de allerlaatste Sovjet-militairen de terugreis naar de Sovjetu nie begonnen. Het was de eer ste keer in ruim een maand dat de opstandelingen een aan val uitvoerden op het vlieg veld. Gisteren sloot ook de Poolse ambassade haar deuren. Ver schillende Westerse landen hadden al eerder hun diplo matieke staf teruggetrokken. Dat generaal Boris Gromov als laatste Rus Afghanistan zou verlaten, stond voor iedereen vast. Maar over het precieze moment waarop dat zou ge beuren heerste tot op gisteren grote verwarring in de Sovjet media. Radio-Moskou en de te levisie meldden dat gisteren al de laatste man de grens over zou steken. In de Soviet-media werd giste ren opvallend veel aandacht besteed aan de Russische af tocht. Het commentaar in de Sovjet-media had veel weg van de bittere kritieken die destijds na de val van Saigon door de Amerikaanse pers werden geuit. „Is deze oorlog nodig geweest? Vallen de tal loze doden en gewonden te rechtvaardigen?", zo vroeg een 32-jarige Afghanistan-veteraan zich af in een artikel in het vakbondsblad Troed, onder de kop „De Laatste Mars". In zijn wekelijkse column in de Sovjetskaya Koeltoera stel de Gennadi Gerasimov, de woordvoerder van het Sovjet- ministerie van buitenlandse zaken, dat „zelfs de aanwezig heid van een gemeenschappe lijke vijand, zoals de Sovjet militairen werden afgeschil derd", de strijdende Afghaanse facties niet kon verenigen. „Er is slechts één uitweg uit de problemen, de weg van natio nale verzoening. Anders krij gen wij een tweede Libanon',- aldus Gerasimov. De twaalf landen van de Euro pese Gemeenschap hebben gis teren in Madrid een beroep gedaan op het Afghaanse ver zet de onderlinge geschillen bij te leggen. Eerste onafhankelijke vakbond Bulgarije WENEN In Bulgarije is door een groep intellectuelen en ar tiesten in de stad Plovdiv voor het eerst een onafhankelijke vakbond opgericht. Het doel van de bond is wetenschappers en artiesten in Bulgarije te beschermen tegen „willekeur en tegen werking door gewetenloze collega's, bedrijven en staatsonderne mingen". De bond zal zich ook teweer stellen tegen politieke in menging in kunst en wetenschap. Onder de oprichters van de bond zitten ook mensen die eerder de onafhankelijke Vereni ging ter Verdediging van de Rechten van de Mens in Bulgarije oprichtten. De autoriteiten hebben nog niet gereageerd. hartiger beleid. Gaat het Kor- te-van Hemel erom te voldoen aan het quotum van de VN en voor de rest een 'deur-op-slot- politiek'? De staatssecretaris reageert ongemeen fel. „Nee, nee! Met dit soort dingen wordt de dis cussie altijd verward. Het quo- tumbeleid van de VN staat volstrekt apart. Dat restrictie ve beleid, dat heb ik zojuist nog proberen uit te leggen. Ik voel me soms net een school juffrouw als ik het weer uit moet leggen". Maar er worden wel steeds minder asielzoekers toegela ten. „De vraag is natuurlijk of dat restrictieve zit in het beleid of in de verhalen van de asiel zoekers. Men moet zich ook eens afvragen met welke argu menten asielzoekers komen. Dat is het punt. Als gewoon blijkt dat mensen om economi sche motieven hun land verla ten, dan kan ik toch niet zeg gen: meneer ik wil heel ruim hartig zijn, komt u maar want u hebt het thuis zo moeilijk". Accent Het accent van het Nederland se vluchtelingenbeleid moet sowieso worden verlegd, zo meent Korte-van Hemel. De geeft het voorbeeld van Viet namese vluchtelingen, vaak jonge mannen die, na pakweg drie jaar, er redelijk in zijn ge slaagd ergens aan de slag te ra ken, „maar in de psychische problemen komen". Ze voegt daarbij de werkloosheid, waar we in ons land toch al mee kampen, en komt dan met wat het UNHCR wil: zorgen dat je de mensen in hun eigen omge ving kunt opvangen, in hun eigen cultuur, in hun eigen klimaat. Ofwel de 'buurlan den' van de vluchtlanden. Daar geeft Nederland veel geld aan uit. Korte-van Hemel meent dat dat meer moet wor den: „Daar ben ik het van har te mee eens!" De tegenwerping dat juist 95 procent van alle dertien mil joen vluchtelingen in de we reld al in die buurlanden zit, wat toevallig wel Derde-We reldlanden zijn met hun eigen vaak gigantische problemen, pareert ze met: „Weet je dat voor het bedrag besteed aan een asielzoeker hier, je daar twintig mensen kunt helpen. Het feit dat met de middelen die wij ter beschikking stellen zoveel kunnen doen daar waar er zovelen zijn, vind ik ook een argument om het beleid hier zoals het is te handha ven". TOON MESMAN DICK VAN RIETSCHOTEN ÏN HAAG Even hiet mr. Virginie Korte- in Hemel uit haar rol en de lach. „Ach man", ikt ze net niet in als 'het irhaaT op tafel komt als p ze zelf uit een vluch- lingengeslacht stammen, jlijn vader is geboren in itwerpen", erkent ze. anng haalde Qp ^ag jat Eerste Wereldoorlog :brak zijn diploma con- atoriiim, moest in mi- ire dienst en is gewond Nederland terecht ge- eietymen, waar hij zich vrij ift kunnen vestigen, ig voor de oorlog afge- jjen was, had hij in Ber- oo In op Zoom de aanstel ler als gemeente-muziek- jpé.gejraar. Later heeft hij de ingf^lpderlandse nationaliteit aangevraagd. Mijn Belgi- 3129. (he grootouders zijn let- Tirlijk gevlucht voor het irlogsgeweld en leefden ige tijd in Roosendaal, zijn later, toen het rustig was, terug Antwerpen gegaan, vind het dan ook over men te zeggen dat ik een familie van vluch- gen kom. Dat hoeft in dit gesprek niet met haren bij gesleept te sjorden". Korte-van He il houdt het wat betreft ai lesvar vaders wisseling van '3pebcè$tionaliteit liever op val". in Bergen op Zoom gebo- staatssecretaris van Justi- is onder meer verantwoor- lijk voor het vluchtelingen- id. Is er ergens in het land jt loos met asielzoekers, dan steevast haar naam. En meestal niet in de meest nde bewoordingen. Ze fft een vrij ondankbare jak, is vaak de gebeten hond Éen krijgt nogal eens te horen ■t haar beleid hardvochtig en 1 Weinig ruimhartig is. Begin VAKA man culmineerde dit in de "arkM zett'n8 van Syrische vluch- 0573 'nêen uk Enschede, waarbij op aa zinnen uiteen werden ge- Ikt. trmee geconfronteerd recht te-van Hemel de rug. Ze •pt zich in de eerste plaats ipelweg op de (grond-)wet. let ligt in de grondwet ver- avaan ikerd dat we vreemdelingen infc innen toelaten- en verwijde- 1011. n. Het beperkend vreemde- ando «genbeleid dat we hebben, is en au baseerd op de vreemdelin- nwet van 1965' Het ar6u" TraJent voor dat restrictive be- ;ek. 2 4 bmhhmmmmmhbi ilNNENLAND/BUITENLAND CeUtócSowumt IHANNESBURG De •e rond de lijfwacht Winnie Mandela •ft een nieuwe wending xegen met de vondst Soweto van een ver- irde jonge zwarte. Hij ioort tot de lijfwacht |n mevrouw Mandela, lt omstreden Mandela lited voetbalteam iweto gaat het verhaal dat lode vermoord is uit wraak ;ens de vrijwel zekere dood de 14-jarige Stompie Mok- sie Sepei. Deze jongen was t drie anderen ontvoerd en ihandeld door de lijfwacht Winnie Mandela en moge- ook door Winnie Mandela j zoals twee Zuidafrikaanse inten hebben geschreven, jongen is sindsdien spoor- id. De politie onderzoel een stoffelijk overschot dat ige maand in verregaande at van ontbinding werd ge- jiden, wellicht dat van mpie Mokhetsie is. ussen raakt Winnie Mande- «^neer en meer in een isole- Tal van zwarte leiders zich inmiddels van en ook het de bevrijdingsbeweging gevangen echtgenoot Mandela, houdt grote anties"; •maden Indonesië jgen woonplaats De Indonesi- heeft een vijfja- ontworpen om naar een half miljoen boerengezin- woon- ats te geven. De boeren be- rken land dat zij op het tro- 'ch woud winnen door bo nte kappen en de resteren- A stompen en struiken af te r;v nden. LOS ALAMOS Voor het eerst in de geschiede nis van de astronomie zijn sterrenkundigen getuigen geweest van de geboorte van een pulsar. De nieuwe ster draait in één seconde maar liefst 1968,4 om zijn as en is daarmee de snelst roterende pulsar die tot dus verre ooit is waargenomen. Een pulsar is in feite één gi gantische atoomkern, die zich zelf in stand houdt door zijn reusachtige zwaartekracht. De massa van deze neutronenster is zodanig samengeperst dat een theelepel van die materie op aarde 300.000 ton zou we gen. Een internationaal team van astrologen ontdekte de razend snel roterende pulsar in de Grote Magelhaense Wolk. Bij elke rotatie wordt, zoals bij het schijnsel van een vuurtoren, een bundel zeer krachtige straling uitgezonden. Door de enorme draaisnelheid konden die pulsen slechts worden ge meten met behulp van een ui terst lichtgevoelige elektroni sche detector op een sterke te lescoop. osie Expl „De eerste grote doorbraak kwam twee jaar geleden na tuurlijk met de supernova-ex plosie zélf", zei Carl R. Penny- packer van het Lawrence Ber keley Laboratorium in Cali- fornië in een gesprek met de New York Times. Daarna kwam de ontdekking van een ware regen van neu trino's, die door de supernova waren weggeslingerd. Neutri no's zijn elementaire deeltjes zonder lading en vrijwel zon der massa. „De ontdekking van de pulsar in de supernova SN 1987A zou je in feite kun nen zien als de slagroom op de taart...", aldus Pennypacker. De ster-explosie, die tot het ontstaan van de nieuwe pulsar leidde, bevindt zich op onge veer 170.000 lichtjaren van de aarde. Dat is aanzienlijk dich terbij dan alle supernova's die de afgelopen vierhonderd jaar werden geregistreerd. De eerste aanwijzingen kwa men tevoorschijn op een mag neetband met observaties van het Cerro Toledo-observatori- um in Chili. Maar de definitie ve bevestiging kwam pas na een bewerking van de gege vens door de supercomputer van het Los Alamos National Laboratory in de Amerikaanse staat New Mexico. (Vervolg van de voorpagina) COSTA DEL SOL De leiders van de Nicaraguaanse Contra's, die in de Salvadoraanse badplaats Costa del Sol aanwezig waren, zijn woedend over het akkoord waartoe de Middenamerikaanse presidenten hebben besloten. Een van hen barstte in tranen uit toen het nieuws bekend werd. De Amerikaanse regering, de voornaamste steun en toeverlaat van de Contra's, heeft nog geen reactie gegeven op het akkoord. De Nicaraguaanse president verklaarde na zijn terugkeer in Ma nagua dat het akkoord „de genadeslag" betekent voor de oorlo gen in de regio. Ortega noemde het akkoord „een overwinning voor het Nicaraguaanse volk". De presidenten hebben onder meer besloten dat aan de Verenig de Naties zal worden gevraagd eenheden van militaire waarne mers op te richten. Deze eenheden moeten grensoverschrijdende guerilla-activiteiten in de regio melden. De president van Costa Rica en de architect van het vredesver drag van augustus 1987, Oscar Arias, verklaarde dat hij „tevre den" was met het akkoord. De vijf presidenten „hebben aange toond dat er een bereidheid bestaat om Midden-Amerika te de mocratiseren", zei Arias. Héél voorzichtig geven brandweer lieden de zesjarige Lamar Bell door. Het jongetje werd gisteren gered uit een brandend flatgebouw in de wijk Brooklyn in New York. Hij liep alleen wat lichte verwondingen op. FOTO: AP i-XX :J.:. :-V. {A.. /..V. ENEN De dissidente jechoslowaakse toneelschrij- r Vaclav Havel moet vol- nde week dinsdag voor de chtbank verschijnen. Havel srd op 16 januari gearres- erd bij een demonstratie in raag. Volgens zijn familie ordt hem „opruiing" en „het hinderen van een ambtenaar bij het uitoefenen van zijn functie". Als hij schuldig be vonden wordt, kan hij twee jaar gevangenisstraf krijgen. Vorige maand gingen duizen den Tsjechoslowaken de straat op om Jan Palach te herden ken. Palach pleegde twintig jaar geleden zelfmoord uit pro test tegen de inval van de troepen van het Warschau Pact. Volgens Westerse diplo maten kan het proces tegen Havel tot nieuwe protesten in het land leiden en kan Praag rekenen op een storm van kri tiek uit het buitenland. leid was vooral het gebrek aan woningen in Nederland. Later zijn er nog meer argumenten bijgekomen, zoals de overbe volking en de verslechterde economische omstandigheden. De Tweede Kamer heeft daar trouwens ook steeds mee inge stemd. Ik zeg ook altijd dat het restrictieve beleid niet iets is van de kabinetten Lubbers, maar verankerd is in onze wetgeving. In de politiek is de grote lijn van „Nee, tenzij!" al tijd geaccepteerd. Dat is niks nieuws. Dat betekent dus wèl dat dit restrictieve vreemde lingenbeleid moet worden uit gevoerd". Fenomeen De staatssecretaris benadrukt dat het vluchtelingenbeleid slechts een onderdeel van het vreemdelingenbeleid is. Wat de vluchtelingen aangaat, volgt ons land in de eerste plaats de afspraken gemaakt met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) en 'no digt' jaarlijks vijfhonderd vluchtelingen (het quotum) uit. Bootvluchtelingen uit Vietnam bijvoorbeeld. Daar naast bestaat het fenomeen 'individuele asielzoeker'. „En dan zeg ik altijd", zo klinkt het kort en krachtig, „wij hebben geen vluchtelingenprobleem, wij hebben een asielzoeker sprobleem!" Ze vervolgt: „Ik vind het soms wel jammer dat van het hele vreemdelingenbeleid - zeker zo de laatste jaren - alleen de asielproblematiek blijft han gen. Waarbij dan steeds het moeilijkste onderdeel ter dis cussie staat, namelijk dat men sen worden verwijderd. Men sen die alle mogelijkheden en rechtsbescherming hebben ge had, en van allerlei voorzie ningen gebruik hebben kun nen maken". Ellenlang Als het dan op verwijdering van asielzoekers aankomt, zijn er doorgaans al jaren verstre ken. Sommige vluchtelingen zijn vaak al redelijk thuis ge raakt in de Nederlandse sa menleving. Is het dan niet moeilijk die mensen alsnog het land uit te zetten? Korte-van Hemel: „Wat het zo moeilijk en emotioneel maakt om over het asielzoekerspro bleem te praten is dat het te rug te brengen is tot het indi vidu; tot een man of een vrouw. Als staatssecretaris De Graaf praat over „dè bijstands moeders" of Deetman over „dè vierjarigen", of als het over „dè dienstplichtigen" gaat, dan wordt er altijd gesproken over categorieën. Die hebben geen gezicht. De publieke discussie in voornoemde gevallen is dan ook zelden gericht op die ene man of die ene vrouw, of dat ene gezin. Bij vluchtelingen is dat wèl zo. Zoiets roept op zich al veel emoties op". En dan over de procedures: „Als je praat over bijvoorbeeld de Syrische asielzoekers is het gelukt de procedures te bekor ten". De staatssecretaris telt op: „Er is een eerste beslissing geweest, die was negatief. Er is een herziening geweest, die was negatief en in een aantal gevallen znn ze al voor de Raad van State geweest. Dan kom je op een jaar of drie uit. Afgezet tegen de vier, vijf jaar van 'vroeger' 'is dat al niet zo lang meer. Dat het desondanks toch nog een paar jaar kan du ren schuilt hem in een proces gang die de betrokkenen alle mogelijkheden geeft. Ik geloof dat een aantal gevallen zelfs voor de adviescommissie voor vreemdelingenzaken is ge weest, een onafhankelijk ad vieslichaam. Dus de proces gang op zichzelf is met de grootst mogelijke waarborgen omgeven". Van alle kanten wordt er steeds op aangedrongen dat de procedures korter moeten. Veel korter zelfs onder het motto: sneller duidelijkheid. Bij de Tweede Kamer is deze week een voorstel tot algehele herziening van de oude Vreemdelingenwet ingediend, dat onder meer moet leiden tot nog verdere verkorting van de procedures. Korte-van Hemel over de noodzaak daarvan: „Een jaar of tien geleden waren er nog maar een stuk of tien kort ge dingen in vluchtelingenzaken. Op ogenblik zijn dat er al ze venduizend per jaar!" Korte-van Hemel: „Daar ben ik het niet mee eens. Deze ambtsberichten zijn fèitelijke waarnemingen die door onze ambassade worden gedaan. Bovendien zijn het niet alleen de ambtsberichten waarop wij ons uiteindelijke oordeel base ren. Ze zijn een onderdeel van de totale informatie die we krijgen over de situatie in een bepaald land. Daarbij zitten bijvoorbeeld ook de opvattin gen van Amnesty Internatio nal". Ze haalt een voorbeeld aan. „Ik heb onlangs het rapport van Amnesty over Syrië gele zen. Ik heb gekeken wie het nu in Syrië moeilijk hebben: dan blijken het vooral Palestij- nen te zijn die zich verzet heb ben tegen de overheid. Ik ben niet één keer tegengekomen dat iemand, louter omdat hij christen is, in de problemen kwam. Als daar indicaties voor zouden zijn, had ik dat in zo'n rapport moeten lezen. Maar het staat er nergens. En dan zeg ik niet dat er in Syrië of andere landen geen schen dingen van mensenrechten voorkomen. Dat zult u mij niet horen zeggen". Volgens de Syrische vluchte lingen gaat het juist niet alleen om hun christen-zijn, maar ook om de politieke aspiraties van sommige mensen, plus dat ze in een roerig gebied wonen en als minderheid in een mos limland leven. Korte-van Hemel: „Maar er is ook een aantal onder hen dat wèl hier mag blijven! Het ken merk van het vluchtelingen beleid is echter dat wij nooit groepsbeslissingen nemen. Het zijn altijd individuele beoorde lingen. En daarom is er aan een aantal om de een of ande re reden vergunning tot ver blijf gegeven. Van de zomer, toen sommigen uitgeproce deerd waren, waarbij dus ei genlijk alle argumenten al wa ren gewisseld, heb ik weer met een aantal mensen gespro ken en ben ik er nog eens met de grove stofkam doorheen ge gaan. Toen heb ik tegen enke len gezegd: goed mensen blijf dan maar. Dat betekent niet dat je de anderen dan ook maar moet laten blijven". Schuldig Is in een verklaring van de Vernigde Naties niet vastge legd dat je gezinnen niet uit een mag rukken? „Ik heb geen gezinnen uiteen gerukt", stelt ze kortaf. De staatssecretaris verwijst om die uitspraak kracht bij te zet ten naar het vonnis van vice- president mr. Breitbarth van de Almelose rechtbank na het kort geding daags voor de uizetting op 7 januari van de twee Syrische vrouwen en het vijfjarig meisje. „Toen is ook voor de rechter aangevoerd: dat kunt u toch niet doen! Toen heeft de rechter ook ge zegd dat het de staat niet aan te rekenen is dat deze situatie is ontstaan. Ze hebben zichzelf in deze situatie geplaatst". Dan komt de brief van de der tienjarige Carolien tevoor schijn. Carolien is de dochter van een van de uitgezette vrouwen. Het meisje zit met broertjes en zusjes en haar va der ergens in ons land onder gedoken. Ze hoorde dat een gesprek met Korte-van Hemel op stapel stond en vroeg of ze een brief voor de staatssecreta ris mee mocht geven. In de brief vraagt Carolien of het normaal is dat gezinnen uiteen worden gehaald en of het nor maal is dat een dertienjarige de 'moederrol' overneemt voor zes kinderen. Kortom, het kind stelt dat zulke dingen niet normaal zijn. Korte-van Hemel leest... „Ja dat is ook zo", klinkt het na een poosje. Toch blijft ze bij haar eerdere uitspraak dat vooral de vaders schuldig zijn aan de ontstane situtatie, om dat die zich niet bij de politie hebben gemeld om samen met de vrouwen het land te verla ten. „Het is en was mijn stre ven niet families zo uiteen te halen. Maar het kon in de ge geven omstandigheden nu eenmaal niet anders." Fel Justitie interpreteert het vluchtelingenverdrag van Ge- nève minimaal, zo stellen vluchtelingenorganisaties en de kerken vragen een ruim Staatssecretarls Korte-van Hemel houdt onverkort vast aan be perkt toelatingsbeleid FOTO: JOHAN GIJZELS Vanuit verschillende vluchte- kei laten leiden door 'gekleur- lmgenorganisaties klinkt her- de en subjectieve' berichten haald de kritiek op als zou jus- van Buitenlandse Zaken, titie zich bij terugzending en-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7