„Volk, land en torah onlosmakelijk" Bisschoppen wijzen bemiddeling af Ds. Lukito Hando jo in Tokio overleden CcidócSomarL f kerk wereld Brief bisschoppen over taken leek Bisschop: water Lourdes bewerkt geen wonderen beroepingen )weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eid6c(3ou*a/nt WOENSDAG IS FEBRUARI 1989 PAGINJ Boete voor bruidsparen die te laat in kerk komen LONDEN Pastor Sheppard van de anglicaanse kerk in Sho- reham in Engeland heeft er genoeg van. Hij moet vaak lang wachten, omdat bruidsparen het niet zo nauw nemen met de vastgestelde tijd voor de bevestiging. Sheppard wil nu deze slordige bruidsparen een boete opleggen. De pastor eist nu een waarborgsom die verloren gaat als het bruidspaar meer dan vijf minuten te laat in de kerk arriveert. Sheppard stelt het moderne video-tijdperk verantwoordelijk voor de nonchalance. De bruiden willen eerst uitgebreid met de fotograaf oefenen, voordat zij hun „filmrol" aan het altaar spelen. Sheppard is wars van de trend „een huwelijksbevestiging als een speelfilm te behandelen en de religieuze aspecten geheel buiten beschou wing te laten Friedensstimme: alle Baptisten in de Sovjetunie vrij GUMMERSBACH In de Sovjetunie wordt geen enkele Bap tist meer om ziin geloof gevangen gehouden. Dit meldt Mis- sionsvferk Friedensstimme in het Westduitse Gummersbach. Deze organisatie van geëmigreerde „Ruslandduitsers" onder houdt nauwe contacten met de niet-geregistreerde Baptisten in de Sovjetunie. Friedensstimme publiceerde jaarlijks een lijst met gevangen leden van dit 100.000 leden tellende kerkgenoot schap. Vier jaar geleden bevatte deze lijst 186 namen, eind vo rig jaar nog 66. De „zware vervolging" heeft 27 iaar geduurd. De organisatie streeft er nu naar dat „gewone gevangenen een bijbel krijgen. Vaak werden christenen door medegevange nen op het geloof aangesproken. Op deze manier zijn enkele mensen bekeerd. Een mens kan veel verdragen zolang hij zichzelf verdragen kan. Bisschoppen akkoord met statuten KRO AMERSFOORT De RK bisschoppen hebben de nieu we statuten van de KRO goedgekeurd. Dat heeft de woordvoerder van de bis schoppenconferentie meege deeld. De KRO moet op grond van de mediawet per 1 januari 1990 van een stich ting een vereniging worden. Het KRO-bestuur heeft eind vorig jaar al met de nieuwe statuten ingestemd. Volgens de nieuwe statuten worden de zeven contactgroe pen (een per bisdom) tot afde lingen verheven. De afdelin gen stellen de ledenraad sa men. De bisschoppen kunnen niet direct invloed uitoefenen op het KRO-bestuur. Zij moeten wel wijziging van de statuten goedkeuren. Voorts heeft er een bisschoppelijk adviseur zonder stemrecht zit ting in het bestuur. Deze wordt door het bestuur in overleg met de bisschoppen benoemd. Op dit moment is dat dr. A.H. Eijsink, emeritus hoogleraar kerkelijk recht aan de Katholieke Theologi sche Universiteit te Utrecht. Volgens de woordvoerder van de bisschoppenconferentie kan uit de goedkeuring van de statuten worden opge maakt dat de bisschoppen de KRO blijven zien als de ka tholieke omroepvereniging in Nederland. Het plan van P. Derksen, oud-directeur van Center Pares, om een behou dende rooms-katholieke om roep (RKO) op te richten als alternatief voor de KRO, is door geen van de bisschoppen aan de orde gesteld, aldus de woordvoerder. HERVORMDE THEOLOOG IN JERUZALEM, DR. COHEN STUART: GRONINGEN „Bii de wijziging van de her vormde kerkorde op het punt van de relatie met de joden, is niets opgeno men over de benodigde kennis van theologen. En juist daaraan is een schreeuwende behoefte". Dat vindt dr. G. H. Cohen Stuart, theologisch advisieur van de Nederlandse Her vormde Kerk in Jeruzalem, mist de diepgaande bezinning via studie, ook bij de synode. Hij is op zichzelf niet onge lukkig met de ontwikkeling binnen zijn kerk, maar ziet als probleem bij de besluitvor ming op een synode, „dat er meteen knopen doorgehakt moeten worden. Als je nou eens uitgebreider kon door praten ook als synode meer zou kunnen bestuderen, waar bij ie de reacties zou laten be zinken dan zou je veel ver der komen en ook veel min der irritaties hebben". Dezer dagen is de hervormde theoloog weer in ons land voor zijn jaarlijkse serie spreekbeurten. Cohen Stuart trekt volle za len. Van Middelburg (vorige week), tot Groningen (giste ren). Naar ziin eigen gevoel is de belangstelling voor zijn le zingen groter dan voorgaande jaren. Tijdens zijn betoog geeft de „hervormde waarnemer in Jeruzalem" zijn gehoor een voorproefje van zijn nieuwe boek „Land in zicht", dat over enige maanden moet Dr. Cohen Stuart verschijnen. Volk, land en to rah zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden, maar tegelij kertijd zit er ook een gewelig- de dynamiek in, is de kern van het boek, bedoeld als bij drage aan de discussie over de relatie tussen kerk en synago- Bii zo'n uitspraak komen van zelfsprekend opmerkingen FOTO: PERS UNIE over het huidige bejeid van de joodse staat naar voren. „De enige die recht heeft om daarover te oordelen, is de Al machtige. Het vervelende is alleen dat iedereen klaar staat om God een handje te helpen. Dat geldt ook voor de kerken in Nederland". Die houding bleek al enigszins uit de her vormde nota „Israël land, I Die hervormde nota is overi gens volgens dr. Cohen Stuart de enige kerkelijke nota in de wereld die iets probeert te zeggen over de relatie tussen staat en volk. Tot nu toe is er nog geen kerk bereid geweest te zeggen dat er op dit mo ment niet iets anders mogelijk is om de relatie tussen volk en land uit te drukken, dan de negentiende eeuwse staats vorm". Getuigenis In december van het vorig jaar maakte prof. dr. D.' C. Mulder namens de Raad van Kerken bekend, dat een dele gatie een bezoek aan Israel en de bezette gebieden zal bren gen. Dr. Cohen Stuart: „Ik heb geen idee wat ze daar gaan doen. Ik heb het uit de krant moeten lezen. Ook dat ze er over denken om bij mij op bezoek te gaan. Ze zijn uit genodigd door de Raad van Kerken in het Midden-Oos ten. Of ze de theologische punten, die in Nederlandse kerken spelen, aan de orde zullen stellen? Ik hoop het". Dr. Cohen Stuart gaat dezer dagen in zijn referaat ook in op de kritiek die loskomt op de visie dat de stichting van de staat Israel een teken van Gods trouw is. Daarbij noemt hij prof. dr. F. O. van Gennep, die enige ja ren terug tijdens een discussie op de hervormde synode zei, dat hij zo'n idee eng vond. Het gevolg is dat je iedere stommiteit van de regering goed praat, aldus de hoogle raar toen. Dr. Cohen Stuart ziet deze uitspraak weer als „een typisch voorbeeld van een door Grieks denken bein- vloede theologische redene ring, die misschien aardig lijkt te kloppen, maar niet bij bels is". Hij benadrukt tevens dat het beslist niet waar is dat alle jo den een staat Israel willen van de Nijl tot de Eufraat. „Als er ergens sprake is van discussie, dan is het wel het jodendom: twee joden, drie meningen". Cohen Stuart constateert in het land zelf in toenemende mate een onvrede over chris tenen die menen dat Israel een sleutelrol zal spelen in de eindtijd. Ter illustratie noemt hij de Christelijke Ambassade van Jan Willem van der Hoeven. „Het is erg goed bedoeld en ik heb er ook alle respect voor, maar er is op dit moment een reactie van: laat ons erbuiten. En dan moet je ie afvragen: lopen wij onszelf niet voor bij?". Op de vraag dat christenen moeten getuigen van hun Heiland, heeft dr. Cohen Stu art een duidelijk antwoord. „Getuigen, ja zeker, maar u weet hoe het in een rechtzaal gaat. Je getuigt pas als de rechter je daarom vraagt. Niet zo maar op elk moment als jij denkt dat het moet. Het zou binnen de kortste keren een zootje worden in de rechtzaal en een getuigenis, dat waar devol is, loopt dan het gevaar niet gehoord te worden". WIM SCHRIJVER 1: De eerste CRK-dag in het Nijmeegse Goffertstadion in 1986 OVER ACHT MEI BEWEGING UTRECHT Kardinaal Si- monis heeft laten weten be middeling tussen het bis schoppencollege en de Acht Mei Beweging niet op prijs te stellen. Met name de Katho lieke Universiteit in Nijmegen had een dergelijk aanbod ge daan. Blijkens een medede ling in het blad van de RK kerkprovincie 1-2-1 is op dit moment voor de kardinaal niet duidelijk „hoe bemidde ling thans zou kunnen bijdra gen aan een deblokkeren van de situatie". Wel benadrukt de kardinaal de principiële bereidheid van de afzonderlij ke bisschoppen „met een ie der in gesprek te gaan". De bisschoppen zijn verder „in het huidige klimaat" in de RK Kerkprovincie tegen het voorstel van de stichting Be vordering Contact Rooms-Ka- tholieken (CRK) om samen een landelijke katholiekendag te organiseren. „De ervaring CRK-dag in Haagse Houtrust ROTTERDAM De vol- gende bijeenkomst van de stichting Contact Rooms- Katholieken (CRK) wordt op zaterdag 3 juni gehou den in de Haagse Hout- rusthallen, zo heeft woord voerder H. Heruer van het CRK meegedeeld. Mgr. R. Bar is door het CRK uitge nodigd voor te gaan in de eucharistieviering, terwijl de Utrechtse hulpbisschop J. De Kok de predikatie houdt. leert dat regionale of dekena le dagen vruchtbaarder kun nen zijn en minder polarise rend werken." Dit heeft de voorzitter van de bisschop penconferentie, kardinaal Si- monis, aan het CRK geschre ven. Het CÉK had de bisschoppen voorgesteld de verantwoorde lijkheid van de landelijke CRK-dagen over te nemen. De jaarlijkse bijeenkomst, die vorig jaar ruim 5.000 belang stellenden trok, gaat de krachten van het CRK-be- stuur zo langzamerhand te bo^ ven, aldus woordvoerder H. Heruer van het CRK. Door zelf de verantwoorde lijkheid voor een katholie kendag op zich te nemen, zou den de bisschoppen in feite de tweedeling in RK Nederland verder institutionaliseren, zo verduidelijkt Heruer de reac tie van de bisschoppen. Zo'n katholiekendag zou door ie dereen worden gezien als een alternatief voor de jaarlijkse manifestatie van de Acht Mei- Beweging, die telkenmale door ruim 10.000 mensen wordt bezocht. AMERSFOORT De Neder landse RK bisschoppen hopen nog voor het einde van dit jaar een brief uit te geven over de taken en bevoegdhe den van elke gelovige in de kerk. Daarin zal onder meer aandacht worden besteed aan de positie van de pastoraal werk(st)ers en de diakens. De brief zal een uitwerking zijn van het pauselijk document over de leek dat eerder dit jaar verscheen en de resulta ten samenvatte van de bijzon dere synode in het najaar van document de verschillende ta ken en bevoegdheden van de gewijde ambtsdragers (bis schoppen, priesters en dia kens) en leken (onder ande ren pastoraal werk(st)ers) bin nen de kerk. Hij erkent dat in een noodsituatie taken die ei genlijk alleen aan gewijde ambtsdragers toekomen, door leken mogen worden vervuld, maar hij roept de priesters op niet te gemakkelijk een beroep te doen op zo'n noodsi tuatie. De rechtspositie van de pastorale werk(st)er is in het pauselijk document niet nader tot een oplossing gekomen. Hierop zal een speciale com missie gaan studeren. OEGSTGEEST Op 56- jarige leeftijd is in Tokio overleden ds. Lukito Handojo, de Indonesische predikant die van 1974 tot 1981 in ons land werkzaam was als missio nair predikant. Afgelopen zomer was de predikant van de Indone sische Christelijke Kerk van West Java (voorheen de Chinese kerk) in ons land voor een medische behandeling; tijdens een behandeling in Tokio is hij afgelopen weekeinde overleden. Ds. Handojo was de eerste overzeese predikant die in het kader van „wederzijdse assis tentie" en van „Zending in Nederland" naar ons land kwam. De kerken hier ontdekten dat oude patronen niet meer op geld doen. De kerken in de zendingsgebieden zijn zelf standig geworden en hebben een eigen verhaal dat voor de Nederlandse kerken de moei te van het luisteren waard is. Ons land, zo werd gerede neerd, is net zo goed zen dingsterrein als landen in de derde wereld. Mensen uit de derde wereld zouden christe nen hier kunnen helpen hun verantwoordelijk in kerk en samenleving beter te zien. Ds. Lukito Handojo, die op verzoek van de hervormde synode naar ons land kwam, heeft tijdens zijn oriëntatiepe riode in Nederland onder meer in Den Haag gewerkt. Hij leerde daar naar eigen zeggen de „kille" Nederlandse kerkelijke verhoudingen ken nen, de leegloop van de ker ken, maar ook de hartelijke betrokkenheid van mensen op elkaar op het niveau van de lokale gemeente. Later werd hij verbonden aan de hervormde gemeente van Maassluis voor onder meer pastoraal werk. Tijdens zijn vele spreekbeur ten in het land en in zijn rap portages gaf ds. Handojo op fijnzinnige wijze uiting aan zijn zorgen over het kerkelijk leven in Nederland: bijvoor- beid het jeugdprobleem, het „taboe" op het openlijk spre ken over Christus en de ker kelijke verdeeldheid in Ne derland. De Indonesische predikant, die voor en na zijn verblijf in ons land synode voorzitter was op Java, onderhield nauwe contacten met Indonesische christenen in ons land. Hij be treurde het gebrek aan inte gratie van hen in de Neder landse kerken. Afgelopen zomer wees hij de Nederlandse kerken nog op hun speciale verantwoorde lijkheid ten aanzien van hun Indonesische mede-gelovigen: de kerken zouden letterlijk en figuurlijk meer ruimte moeten geven aan de christe nen uit Indonesië. Na ds. Handojo kwamen in het kader van wederzijdse as sistentie en presentie de Gha- nese predikant D.N.A. Kpobi naar Utrecht en het Indonesi sche predikantenechtpaar Polliton-Assa naar Zelhem. Beide projecten worden uitge voerd door de hervormde Raad voor de Zending in sa menwerking met het Her vormd Evangelisatorisch Be raad. Ds. Lukito Handojo FOTO: PERS UNIE LOURDES Het water van de bron in het Franse bede vaartsoord Lourdes bewerkt geen wonderen. Deze waar schuwing is afkomstig van hulpbisschop Jean Sahuquet van Tarbes-Lourdes. „Niet het water, maar de liefde van God geneest", zo zei Sahuquet in Lourdes. Men moet oppassen voor de uitspraak dat het water van de grot waarin Maria aan de heilige Bernadette Soubirous in 1858 volgens de RK Kerk is verschenen, een „magische" of „wonderbaarlijke" werking heeft. Het woord magisch kan in het rooms-katnolicisme zelfs niet worden gebruikt. Maria heeft volgens de bis schop bij haar verschijning aan Bernadette Soubirous ge zegd: „Gaat naar de bron om te drinken en U te wassen". De pelgrims komen niet Lourdes omdat zij geloven in de „magische kracht" van het water, maar omdat zij in God geloven. Overigens nemen honderd duizenden pelgrims toch een fles Lourdes-water mee naar huis. Blijkens een advertentie in het rooms-katholieke weekblad National Catholic Register hoeven rooms-katho- lieken in de Verenigde Staten hoeven niet meer naar Lour des om water uit de bron te krijgen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Harskamp dr. W.J. op 't Hof te Ouddorp; te Oosterhout (N-B) S). van der Zee te Leeuwarden. Aan genomen naar Meppel (part-time) mw. A.C. van Noort te Noordwolde- Zuidwolde. Beroepen te Bodegraven A. de Reuver te Delft, die bedankte voor Barneveld. Bedankt voor Poor- tugaal C. Meijer te Spaarnwoude- Spaarndam; voor Nieuwe Pekela J. van Poperlng te Windesheim. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gramsbergen, te Her wijnen en te Katwijk aan Zee drs.G.J. Mink te Arnemuiden; te Middelburg (part-time) P.J. Rebel, kand. te Am stelveen; te Sint Anna Parochie (bei den part-time) drs.R.A. de Jong en mw.drs.A.E. de Jong-Wiersema te Drachtstercompagnie (belden part time). Beroepbaarstelling mevr. L.J. Houweling, Vrijheidslaan 68 hs., 1078 PN Amsterdam. Aangenomen naar Beekbergen M.J. Heule te Voorthulzen. Wacht Afghanistan Libanees lope VANDAAG rond het middaguur is na negen jaar een ei gekomen aan de aanwezigheid van Russische troepen in ghanistan, zoals vorig jaar april in het verdrag van Gen was overeengekomen. Maar de tragedie van het Afghaa n volk is daarmee nog lang niet ten einde. De communistisr regering van president Najibullah, die ook zonder Russis j" steun krampachtig in het zadel tracht te blijven, heeft inr dels alle partijleden van wapens voorzien, daarmee a; vend niet zonder slag of stoot voor het verzet te willen ci tuleren. Maar terwijl het geenszins zeker is of de opstal lingen wel van plan zijn het vacuüm op te vullen met massale aanval op de hoofdstad Kabul, lijkt een explosie geweld binnen afzienbare tijd onvermijdelijk. Onduidelijk' slechts wie zich tegen wie zal keren, en wanneer. "fdali: anfcolg de ii com irs. JN TERWIJL de crisis waarin het land verkeert zich de laa weken steeds duidelijker begint af te tekenen, kijkt de reld met ingehouden adem toe. Aanvankelijk zag het er r uit dat de val van de communistische regering slechts j kwestie van tijd zou zijn, maar de positie van Najibulla] minder hopeloos geworden toen duidelijk werd dat hij j eensgezinde tegenstander tegenover zich had. Nu de Ru zich hebben teruggetrokken is het verzet hopeloos verd([ over het bestuur van het land. DiE verdeeldheid kwam het duidelijkst aan het licht tij< de bijeenkomst van de Raad van Wijzen, de Sjoera, die ii Pakistaanse hoofdstad Islamabad was georganiseerd. De wenoude geschillen meestal van territoriale aard sen de verschillende Afghaanse stammen laaiden dai hoog op, maar tevens werd een veel grotere dreiging vooi eenheid van het verzet duidelijk: de religieuze tegenstelF^T gen. fe De radicaalste sji'itische verzetsgroepen, die vanuit lP opereren, gingen niet akkoord met de in hun ogen te hepe^ncje te vertegenwoordiging in een regering van nationale heid, die de vanuit Pakistan werkende soennitische vei coalitie hun wil toekennen. Vooral de vrees dat Iran vii sji'itische verzetsgroepen een islamitische staat naar ei| model in Afghanistan tracht te vestigen, maakt de voi van een regering van nationale eenheid door het verzet! dit moment onmogelijk. En ondanks de imponerende veelheid militair materiaal die de Sovjetunie in Kabul ht achtergelaten, beschikt president Najibullah met zijn 1< zijn bewapende partijleden en zijn geheime dienst ook over voldoende macht om in te spelen op de verdeeldheid) het verzet en daarmee greep op het land te krijgen. ONDER die omstandigheden zou zich zelfs een voor I volk van Afghanistan afschuwelijke ontwikkeling kunn voordoen: een burgeroorlog zoals die al vele jaren woedt ja Libanon, een land waar een centraal gezag óók volledig cy f breekt. Geen enkele Afghaanse partij of politicus is opi moment bij machte die onmisbare rol te vervullen. Het sj ren van een VN-vredesmacht zou wellicht de enige maif zijn om een dreigende uitbarsting van onderling geweld^ Afghanistan te voorkomen. Maar om zo'n operatie snel" verwezenlijken zou er een eensgezind internationaal stai punt moeten zijn voor een oplossing van de kwestie-Afg^ nistan. En dat ontbreekt volledig. nnj X i èi iel LDat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I -tl c |r« 1 |mg Winterse buien DE BILT (KNMI) Morgen wordt het weer in ons land be ïnvloed door een oceaande pressie die van IJsland naar Noord-Noorwegen koerst. Op de westflank van dit systeem wordt onstabiele en koelere lucht naar onze omgeving ge voerd. In deze lucht ontstaan boven het nog steeds vrij war me zeewater buien die met een noordwestelijke stroming binnen komen drijven. Deze buien gaan vergezeld van ha gel en nattte sneeuw, zodat het weer een wat winters karakter krijgt. Vannacht komt de tem peratuur rond de 4 graden te liggen, morgen komt het kwik overdag niet boven de 6 gra den. De noordwestelijke wind is krachtig en langs de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Skandinavië: Wisselend bewolkt en enkele regen- en sneeuwbuien. Mid- dagtemperatuUr van 3 graden aan de kust tot iets onder het vriespunt landinwaarts. Denemarken en Noord-Duits- land: Vooral morgen enkele regen en sneeuwbuien. Middagtem- peratuur ongeveer 3 graden. Benelux, Midden-Duitsland, Noord-Frankrijk: Morgen enkele winterse buien. Vrijdag veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 graden. Britse eilanden: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middag' tuur ongeveer 5 graden. Midden-Frankrijk, Zuid- Duitsland, Alpenlanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral op vrijdag regen. Boven de 600 meter sneeuw. Middag- temperatuur ongeveer 3 gra den. ertn Spanje en Portugal: Af en toe zon en op vrijdag^ het noorden enige regen. ML dagtemperatuur van 13 gra<L° in het noorden tot 20 grac^rcje aan de zuidkust. v Zuid-Frankrijk en Noord-1^ Tvi lie: Len Overwegend veel bewolkiL W( en op vrijdag enige regLen Middagtemperatuur ongev(rj{e( 13 graden. si„ Midden- en Zuid-Italië, .J°4 o slavische en Griekse kust .n n Wolkenvelden en overwega^ droog. Middagtemperatuur geveer 13 graden. L ni Eg v WEERRAPPORT HEDENMORGEN Eindhoven Den Helder VUsairigen Zuld-Llmburg Kl&gonfutl Kopenhagen Damascus Los Angeles New York It bew. 32 23 Palm Beach Paramaribo regen Rlo de Janeiro half bew. San Francisco onbew. Sao Paoio regen Singapore iw. bew. if bew. 21 12 El b-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2