Jubilerende Flora geeft geld voor opleidingen Werkgroep Milieuzorg ook tegen plannen Endegeest Bejaarden terug naar Woubrugge Subsidie voor expositie over bollenpelsters Aandacht voor paddentrek Steun voor verkoop Oudenhof- school LEIDEN OMGEVING QeidócQowiatd WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Gemeentewerf zaterdagmiddag als proef open HAZERSWOUDE De Hazere- woudse gemeentewerf wordt op zaterdagmiddagen geopend voor de aanvoer van grof vuil. Op deze wijze wil men voorkomen dat er in de weekeinden grof vuil voor het hek van de gemeentewerf wordt gedeponeerd. Dit is momenteel vaak het geval. De openstelling wordt gehouden bij wijze van proef. Het is de bedoeling dat de werf 's middags voor een periode van twee uur open is. Dit voorstel van burgemeester en wethouders komt morgen aan de orde in een gemeentelijke commissievergade ring. Leiderdorpers betrapt ALPHEN AAN DEN RIJN Vier Leiderdor- Sers zijn vannacht kort na 2.00 uur betrapt bij een poging tot inbraak in een AH-supermarkt aan de Herenhof in Alphen. De politie arresteerde een 26- jarige man toen hij met een valse sleutel de ach terdeur wilde openen. In een op korte afstand ge parkeerde auto zaten drie andere mannen van 20, 20 en 21 jaar te wachten. In de auto trof de politie een grote hoeveelheid inbre kersgereedschap aan. Overdag veel inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN Het aan tal op klaarlichte dag gepleegde inbra ken neemt de laatste weken in 'Alphen onrustbarende vormen aan. Gisteren werd tussen half drie en vier uur inge broken in een flatwoning aan de Vlie- stroom. Stereo-apparatuur en enkele portofoons werden meegenomen nadat men via het slaapkamerraam was inge klommen. Overname STAG-drukkerij LEIDEN De Leidse STAG Drukkerij wordt overgenomen door offsetdrukkerij Nautilus. De STAG-drukkerij werd de laatste jaren gerund door een druksters collectief. Thans zal het werk in de druk kerij aan de Koppenhinksteeg worden voortgezet door mannelijke collega's onder leiding van Bert Lever die in '86 de druk kerij Nautilus begon. Inbreker aangezien voor wind OEGSTGEEST Een inwoner van Oegstgeest werd in de nacht van maan dag op dinsdag wakker van geluiden in huis. Hij dacht dat het door de storm kwam, maar de volgende ochtend bleek dat er een inbreker was geweest. Deze had de achterdeur van de woning aan de Terweeweg opengebroken en had de benedenverdieping doorzocht. Dat le verde geld en een bankpasje op. De dief heeft vermoedelijk ook geprobeerd in te breken in een andere woning aan de Terweeweg, maar daar bleek de achter deur afdoende beveiligd. Nieuwe f ietsklem LISSE De gemeente Lisse over weegt binnenkort een proef te ne men met een nieuw soort fietsen- klemmen. Deze klemmen zijn spe ciaal geconstrueerd om het stelen van fietsen tegen te gaan. De com mandant van de Rijkspolitie in Lis- se, adjudant J. van der Schee, ver telde gisteravond tijdens de verga dering van de commissie van Ver keer dat men overweegt dergelijke klemmen te beproeven, onder ande re bij bushaltes. Met de klemmen wordt de fiets niet alleen normaal via het wiel op slot gezet, npaar wordt het totale frame vastgezet. De klemmen, waar twee fietsen aan kunnen worden vastgezet kosten echter 210 gulden, tegen 35 gulden voor de huidige klemmen. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noord wijkerhout wil 2000 gulden bijdragen aan het op zetten en organiseren van de ten toonstelling „Bollenpelsters ge vraagd". Voorwaarde is dat deze tentoonstelling zonder verdere kosten ook naar Noordwijkerhout zelf zal komen. De expositie wordt opgezet door de werkgroep die naar aanleiding van het duizendjarig bestaan van Voorhout de vrouwenarbeid in de streek heeft onderzocht. Dat re sulteerde in het boek „Bollenpel sters gevraagd". Nu volgt de ex positie waarvoor aan gemeenten in de regio subsidie wordt gé- vraagd. Het ambtelijk advies in Noordwij-; kerhout was dat een bedrag van 800 gulden genoeg moest zijn: Maar de commissie welzijn ging gisteravond met deze eenmalige bijdrage van 2000 gulden akkoord. De expositie zal van maart tot no vember van dit jaar te zien zijn in het Bloembollenmuseum in Lisse en daarna de verschillende ge meenten afreizen. OEGSTGEEST De werkgroep Milieuzorg Oegstgeest heeft zich ge keerd tegen de restauratie van Kasteel Endegeest en renovatie van het gebouw van de Jelgersmakliniek in ruil voor de bouw van 49 woningen aan de bos rand van het bos van En degeest. Eén van de bezwaren richt zich tegen een ontsluiting van de bosrand met een weg en een doorgang van circa 100 meter dóór het bos om de wo ningen die gebouwd worden straks beter bereikbaar te ma ken. De milieugroep merkt op dat door deze maatregelen het bos- en weidegebied mede voor auto's ontsloten wordt waardoor aantasting van de natuur niet te voorkomen is. Eerder hebben omwonenden zich tegen de plannen ge keerd. In een brief aan het gemeente bestuur van Oegstgeest wordt geteld de restarautie van het kasteel Endegeest niet ten kos te mag gaan van het groenge bied Endegeest. De renovatie van de Jelgersmakliniek is waarschijnlijk ook te realise ren zonder de bouw van de 49 villa's. De gemeente zou ruim de tijd moeten nemen om een betere, alternatieve oplossing te vinden. Inmiddels heeft het college van burgemeester en wethouders laten weten dat een voorgesteld kantoorge bouw, dat als „kostendrager" zou moeten fungeren voor een aan te leggen geluidswal van 640 meter langs de Rijksweg 44 is komen te vervallen. Ook de bouw van een appartemen tengebouw tegenover de in gang van Endegeest en bebou wing van een perceel aan de Geversstraat is van de baan. Daartegenover staat dat de projectontwikkelaar IBB/Kon- dor twee kavels naast psychia trische kliniek Curium krijgt toegewezen. Wandelpark IBB-Kondor spreekt tegen dat het bos van Endegeest wordt aangetast. „Het bos wordt niet vernield. Integendeel. Wij in vesteren 300.000 gulden om het achterstallig onderhoud in het bos weg te werken. De in woners van Oegstgeest krijgen er een openbaar toegankelijk wandelpark bij", aldus ad junct-directeur van de groep NV van IBB-Kondor, J. H. van Lit. Volgens de heer van Lit is de aversie tegen de plan nen gebaseerd op verkeerde veronderstellingen. „In het kader van de renovatie van het bos zullen er natuurlijk bo men worden gesnoeid, maar daar staat tegenover dat twee- tot driehonderd bomen bij worden geplant". Volgens de adjunct-directeur is het ook niet zo dat de pro jectontwikkelaar eisen stelt aan de gemeente vanwege de aanleg van de geluidswal langs de rijksweg. „Die geluidswal moet door ons worden betaald. Wij gingen oorspronkelijk uit van geluidmetingen van de ge meente. Na eigen onderzoek is gebleken dat er een veel zwaardere geluidswal moest komen, hetgeen ons enkele tonnen extra kost. Het kan toorgebouw gaat niet door om dat de provincie daar geen toe stemming voor geeft. Boven dien bleek ontsluiting vrijwel onmogelijk. Het appartemen tengebouw was ook geen haal bare kaart. Bij Curium krijgen we nu de beschikking over 2400 vierkante meter, voor de bouw van villa's, inbegrepen bij het aantal van 49. Oor spronkelijk zouden we tegen over Curium 4000 vierkante meter krijgen. Veeleisend zijn we dus bepaald niet geweest. Met het Oegstgeester college bestaat momenteel overeen stemming over de plannen i als die nu liggen". Voor- en tegenstanders van de plannen zullen op een speciale commissievergadering op dins dag 21 februari hun visie kun nen geven op de gang van za ken. Subsidie voor Space Centre LISSE Het Space Centre in Noord wijk krijgt 50.000 gulden subsidie van de gemeenten uit het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Het dagelijks bestuur van het SDB heeft hiertoe besloten omdat het Space Centre van groot belang is voor het toeris me in de Duin- en Bollen streek. Ook is het ruimtevaart- centrum van educatief belang. De Stichting Space Centre Noordwijk vroeg op 27 juni 1988 om een subsidie van een halve ton voor de bouw van het ruimtevaartcentrum in Noordwijk. Het SDB voelt hier wel voor aangezien het de be doeling is dat het centrum 100.000 bezoekers per jaar trekt. De streek krijgt hier door een nieuwe slecht weer- voorziening en het toerisme in de Duin- en Bollenstreek wordt bevorderd. Als de Stich ting Space Centre geen subsi die krijgt van de gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek trekt ook de provincie Zuid- Holland haar subsidie van 50.000 gulden in. Omdat het SDB officieel geen subsidie verstrekkend orgaan is, is een manier gezocht om in dit geval toch geld aan de Stichting Space Centre te ge ven. Er zijn afspraken ge maakt met het stichtingsbe stuur dat leerlingen van basis scholen en voortgezet onder wijs gratis kennis kunnen ko men maken met het Space Centre. Daarvoor in de plaats krijgt de Stichting de gewenste subsidie. De subsidieverlening wordt besproken in de vergadering van het algemeen bestuur van het SDB op 22 februari. Noordwijk akkoord met afvalregeling NOORDWIJK De raadseom- missie voor openbare werken i Noordwijk heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan een ontwerp regeling voor af valverwijdering in Zuid-Holland West. Uiteindelijk moet die f toe leiden dat alle gemeenten i dit deel van de provincie hun afval op één plaats storten en vernietigen. Noordwijk en de andere ge meenten uit de Duin- en Bollen streek hebben echter ook nog al tijd een afvalafvoerovereen- komst met de VAM. Die voor ziet er in dat het afval naar Wij ster in Drenthe wordt gebracht, waar het ondere andere tot c( post wordt verwerkt. Die ov eenkomst loopt in 2003 af. Zoals de zaken er nu voorstaan kun nen de betrokken gemeenten tot dat jaar hun vuil bij de VAM kwijt. De tijdelijke bewoners van De Schutse spelen voor het laatst bingo in de recreatiezaal. SASSENHEIM „Hoe wel ik het hier best naar mijn zin heb gehad ben ik toch blij weer terug te gaan naar mijn bekende omgeving in Woubrugge. Ik hou van vissen en aan de Woudwetering heb ik een lekker stekkie". De 75-jarige H. C. Zwahr kwam 26 januari 1988 met 326 andere bejaarden naar Sassenheim om hun in trek te nemen in de voor malige Schutse aan de Parklaan in afwachting van de bouw van een nieuw bejaardencentrum Woudsoord in Woubrug ge. „We zijn hier prima opgevan gen" vertelt Zwahr die met zijn medebewoners herhaalde lijk is uitgenodigd deel te ne men aan allerlei aktiviteiten in St.Bernardus en de nieuwe Schutse aan de Jan van Bra- bantweg. Ook werd men gast vrij ontvangen bij de bejaar densociëteit in het clubhuis van voetbalvereniging Teylin- gen voor het leggen van een kaartje of een spelletje bingo. „Ik heb hier een hoop kennis sen gekregen" verklaart Zwahr. Voor hem was het ver blijf in Sassenheim een leuke onderbreking. „Je zit wat meer op de kust aan, het is weer eens wat anders". De Woubruggenaar geeft toe dat het voor verschillende andere bejaarden toch niet meegeval len is. „Er zijn hier mensen die 27 jaar in het inmiddels ge sloopte Woudsoord hebben ge zeten" verduidelijkt hij. Zij zouden zouden niet gewend zijn geraakt aan hun onderko men aan de Parklaan. Over de medebewoners die via studentenhuisvesting Leiden kamers toegewezen kregen tussen de bejaarde Woubrug- genaars vertelt Zwahrs: „We zagen er aanvankelijk wel te gen op, dat die jongelui kwa men". Dat het allemaal wel meeviel bewijst zijn opmer king: „We hebben zo goed als geen last van hen gehad. We maakten een praatje met el kaar en als een van de studen- versatiezaal, omdat de kamers hier zo klein zijn". Over de nieuwe accommodatie in Wou brugge is Zwahrs opgetogen: „We krijgen veel meer ruimte, een open keuken, toilet en douche". De bejaarden zijn vanmiddag naar hun nieuwe Woudsoord verhuisd. Voor 1 april zullen ook de studenten die nu nog ondergebracht zijn in de voor malige Schutse andere woon gelegenheid moeten zoeken. De Limburgse projektontwik- kelaar Van der Looy verwacht medio juni te beginnen met de verbouwing van het complex, waarin dan 56 appartementen komen. NOORDWIJK Binnenkort begint de trek van de padden van de duinen naar de polders. Het Noordwijkse raadslid J. Hogervorst (VVD) vroeg daar aandacht voor in de commissie openbare werken. Padden' zijn beschermd. Bij hun gebruikelijke trektocht worden zij op de Vogelaar- dreef en andere wegen in het Langeveld bij duizenden dood gereden. Natuurbeschermers plachten in het verleden zo veel mogelijk padden te red den door ze op te vangen en over de wegen te zetten. Een ander middel was het aan brengen van een afrastering en ze op een veilig punt te la ten oversteken. „Een onver laat van de gemeente heeft die afrastering opgeruimd", aldus Hogervorst. Wethouder Admiraal deelde" treffen, mede, dat er een proef komt om de padden op hun tocht te beschermen. De kosten daar van bedragen echter 10.000 gulden. Daar draagt de provin cie wel aan bij. Hogervorst (VVD) vroeg zo snel mogelijk definitieve regeling te OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest zal ex tra aandacht besteden aan eventuele parkeeroverlast door de vestiging van de de Centrale Opleiding Zieken Verzorgenden In het gebouw van de Qu- denhofschool. Die toezeg ging deed wethouder A. Kohlbeck gisteren in dé vergadering van de com^ missie openbare werken. De bewoners van de Oegst geester Jan Vermeer- en Pie- ter de I^ooghlaan spraken zich eerder om die reden tegen de komst van de opleiding uit. Zii boden gisteren een brief met handtekeningen aan. De commissie stemde niettemin wel met de verkoop in. Alleen D66-vertegenwoor- diger Poelmans bleef bij zijn eerdere afwijzing. Hij vindt dat de gemeente zich tekort doet door de grond niet voor woningbouw te verkopen. De leegkomende schoolgebou wen van basisschool De Bok- kesprong/Oudenhof worden voor 1,4 miljoen gulden ver kocht aan Proper Beheer. Het gebouw wordt daarna aange past. voor de vestiging van de covz. Appartementen Oorspronkelijk door de ge meenteraad aanvaarde plan nen voor appartementen op het terrein van Curium aan de Rhijngeesterstraatweg hebben het uiteindelijk niet gehaald. Er was te weinig belangstel ling voor. Gisteren werd daar om een plan gepresenteerd voor goedkopere appartemen- Oorspronkelijk waren vier woonlagen voorzien, dat wor den er nu vijf. De bovenste woonlaag bestaat daarbij uit dakappartementen die insprin gen. Overleg Met omwonenden is daarover eerder al door de gemeente overlegd. Zij verklaarden gis teren niettemin bezwaren te hebben tegen het volgens hen te volumineuze gebouw. De architect betoogde dat het nieuwe ontwerp slanker is dan het voorgaande en dat de om wonenden het zonlicht piet wordt ontnomen. Maar ook de commissieleden waren niet en thousiast. Tot een duidelijke uitspraak kwam het nog niet. NOORDWIJK - De bloe menveiling Flora heeft gisteren een stichting in het leven geroepen met als doel opleidingsprojec ten te beginnen voor de sierteeltsector. Dat maak te W. van Nobelen, voor zitter van het bestuur van de 75-jarige Flora, gister middag in Noordwijk be kend. De stichting krijgt van de jubilerende Rijns burgse veiling een kapi taal van 75.000 gulden. Nobelen stelde tijdens de offi ciële receptie in Huis ter Duin de indruk te hebben dat be paalde cursussen niet gegeven worden omdat de behoefte er aan te klein is. De opleidingen zouden anders te duur wor den. Hij meende dat geld geen beletsel mocht zijn voor bloe- mentelers en andere vakgeno ten om hun kennis te vergro ten. Dat was reden voor hem om de nieuwe stichting in het leven te roepen. Tijdens de officiële bijeen komst in Huis ter Duin sprak de Rijnsburgse burgemeester F. Jonkman zijn hoop uit dat de provincie zorgt voor de uit breiding van het tuinbouwge bied Kloosterschuur/Trappen- berg in Rijnsburg. Deze uit breiding was, volgens Jonk man, hard nodig om moderne tuinbouwbedrijven te krijgen in Rijnsburg waar bloemen van hoge kwaliteit kunnen worden geproduceerd. De Rijnsburgse burgemeester had voor het bestuur van de vei ling Flora bloemen meege bracht. Het veilingbestuur kon gister middag nog meer cadeautjes in ontvangst nemen. Zo overhan digde P. van Zuijlen namens het personeel van de veiling Flora, een grote klok, een es sentieel instrument voor de Rijnsburgse veiling. Het ca deau krijgt straks een plaatsje aan de muur bij de hoofdin gang van de veiling. J. van Doesburg, voorzitter van de Vereniging van Bloemenvei lingen, overhandigde Van No belen een Franse bloemen- klok. Rijksweg R. van Waveren, voorzitter vande Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gaf de jubilerende veiling de zilveren penning. Flora kreeg deze'onderscheiding omdat de veiling de continuïteit waar borgt voor kwekers en handel. Van Waveren brak gistermid dag ook een lans voor de aan leg van de Rijksweg 11 West. „Wij zeggen niet dat deze rijksweg er moet komen. Het tracé van de weg maakt ons niet uit als er maar iets komt waardoor de bloemen rijders tijd kunnen winnen. De Ka mer van Koophandel zal hier hard voor vechten", aldus Van Waveren. De jubilerende veiling gaf zelf gistermiddag ook de nodige presentjes weg. Behalve de op richting van de nieuwe stich- Voorzitter R. van Waveren van de kamer van koophandel over handigde veilingvoorzitter W. van Nobelen de zilveren penning van de kamer. foto: henk van den ende P. van Zuijlen overhandigt een klok aan W. van Nobelen, een cadeau van het personeel van Flori foto: henk van den enoe vroeg waren op de veiling de heren D. de Vries en C. Maass onderscheiden met de Flora Tulpencontainer, de Floras- peld en een oorkonde vanwe ge hun grote verdiensten voor de Nederlandse bloemisterij. Vries kreeg zijn onderschei ding als Nederlandse land bouwraad in Groot-Brittannie en Maass als Duitse tuinbouw- journalist. Van Nobelen ver klaarde dat de onderscheidin gen het belang uitdrukken dat Flora hecht aan de samenwer king tussen de veiling en an dere organisaties en instanties in de tuinbouwsector.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13