Commissielid weigert heffingen Japanse bloemenhandelaren bezoeken Roelofarendsveen Afstotingsverschijnselen beter te onderdrukken bij beenmergtransplantatie Bouwvakkers in Alphen onderbreken werk dagpuzzel LEIDEN OMGEVING CeidocGowont WOENSDAG IS FEBRUARI 1989 PAGINA li Bejaardenwoningen krijgen verbinding met Aar en Amstel NIEUWKOOP De zes be- jaardenwoningen die worden gebouwd aan de Roerdom plaan, worden geen aanleun woningen, maar „normale" huizen. Wel zal worden ge tracht een verbinding te ma ken met het bejaardentehuis Aar en Amstel aan de Koe koekstraat. Burgemeester en wethouders hebben ingestemd met het ontwerp voor de zes woningen. Het plan voor groot onderhoud aan de 24 bejaar denwoningen wordt snel ver wacht. Uitbreiding logopedie scholen Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het aantal uren logopedie op de basisscholen in Koudekerk moet worden uitgebreid naar acht. Dit stellen bur gemeester en wethouders voor aan de gemeente raad. Om het aantal lesuren voor kinderen met spraakproblemen uit te kunnen breiden, is een ex tra bedrag van 2.200 gulden nodig. Nu betaalt de gemeente jaarlijks 7.000 gulden voor de logopedie. Het gemeentebestuur is er erg op gebrand dat het extra geld ter beschikking wordt gesteld, omdat de logopedie nu eindelijk sinds het begin van dit schooljaar eens goed functioneert. De beide basis scholen de Rank en de Rijnschans hebben het ge ruime tijd zonder logopedie moeten stellen vanwe ge problemen vooral op het financiële vlak. De Bedrading van Oude Raadhuis brandgevaarlijk HAZERSWOUDE De elektrische be drading van het Oude Raadhuis is brandgevaarlijk. Vervanging is drin gend gewenst. De elektrische installatie bestaat voor 90 procent uit een met ka toen geïsoleerde bedrading in een stalen mantelbuis. Op veel plaatsen is de ka toenen isolatie verdroogd en hierdoor kan gemakkelijk kortsluiting optreden. Bij een inspectie zou de installatie onge twijfeld worden afgekeurd. Vervanging van de installatie kost ruim 9.000 gul den. De commissie financiën bespreekt dit plan morgenavond. Betonrot in gemeentehuis Hazerswoude HAZERSWOUDE De gevels van de onderbouw van het ge meentehuis van Hazerswoude zijn aangetast door betonrot. De wapening is op verschillende plaatsen gaan roesten en is hier en daar zichtbaar geworden. Door de roest is het beton van de wapening gedrukt. Op enkele plekken zitten haarscheurtjes en in het plafond van de kelder zit een flinke scheur. Herstel kost 98.000 gulden. De commissie fi nanciën spreekt morgen over dit onderwerp. NS vervoert witgoed door Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een treinramp zoals die onlangs in Boxtel is gebeurd, is in Alphen niet mogelijk. De NS vervoert al leen witgoed per trein over het spoor vanuit Gouda. Dit schrijven burgemeester en wethouders van Alphen aan het SP-raadslid G. Harmes. Deze had gevraagd of de NS ook in Alphen gevaarlijke stoffen vervoert. Hij vroeg dit nadat op 6 januari in het Brabantse Boxtel tankwagons met methanol waren ontspoor en in brand ge vlogen. Volgens B en W blijft de NS voorlopig alleen witgoed ver voeren naar Electrolux in Alphen en heeft het transport van ge vaarlijke stoffen door Alphen zelden of nooit plaats. Parkeerverbodszone Nieuwkoop NIEUWKOOP Op het Regthuysplein en de Dorpsstraat in Nieuwkoop wordt een parkeerverbodszone ingesteld. Het aantal parkeerplaatsen op het Regthuysplein wordt uitgebreid. Loco- burgemeester en wethouders hebben dit besloten. Met dit plan is een investering van 40.000 gulden gemoeid. De raadscommissies moeten zich nog uitspreken over dit voorstel. BETALEN VOOR ONTBREKENDE VOORZIENINGEN „DIEFSTAL" ALKEMADE J. van der Poel, CDA-burgerlid van de Alkemadese com missie openbare werken heeft gisteravond aange kondigd geen reinigings rechten en rioolheffing meer te zullen betalen. Hij wees er op dat op diverse adressen in Oud Ade, waaronder het zijne, geen huisvuil wordt opgehaald, geen aansluiting is op het riool en geen straatver lichting is. Het gaat hierbij om de Vrouw Vennepolder, de Rode Polder, de Blauwe Polder en enkele adressen aan het einde van de Leidseweg. Van der Poel merkte op dat de gemeente de bewoners echter wel weet te vinden als er aanslagen moeten worden gestuurd. Hij noemde dat „gelegaliseerde diefstal". „Aan de straatverlichting in Alkemade hebben we ons hele leven ons steentje bijgedragen, maar als ik straks weer via de Zwarteweg naar huis rijdt, moet ik mijn weg maar weer in het donker zien te vinden", zei Van der Poel. Hij beloofde echter: „Zodra we zijn aange sloten op het riool en ons huis vuil wordt opgehaald, dan zul len we graag de desbetreffen de aanslagen betalen". Wethouder W. Nugteren werd er even stil van. Met betrek king tot het ontbreken van straatverlichting aan de Zwar teweg moest hij erkennen dat dat geen hoge prioriteit heeft. Riolering van de betrokken adressen wordt dit jaar nog niet aangelegd en over het op halen van huisvuil hoefde de Oudadese veehouder zich ook niet al teveel illusies te maken. Niet duidelijk werd of de wei geraars van de heffingen we gens wanbetaling zullen wor den aangepakt. Bezwaarschrift tegen Sll is niet ontvankelijk HAZERSWOUDE Een bezwaarschrift van het Hazerswoudse raadslid S. J. Fransen (gemeentebe langen) tegen het voorbe- reidingsbesluit voor Rijks weg 11 is gisteren door de commissie ruimtelijke or dening niet ontvankelijk verklaard. Volgens de commissie gaat het om een besluit van algemene strekking waartegen geen bezwaar kan worden ge maakt. Fransen was bij de behande ling zelf niet aanwezig. Hij liet zich vertegenwoordigen door de heer Paridon. Fransen vreest dat de aanleg overlast geeft in de wijk Rhijnenburg, waar hij zelf ook woont. Zijn vertegenwoordiger Pari don was het niet eens met het oordeel van de commissie. Hij liet weten dat Fransen het raadsbesluit tegemoet ziet. Daarna zal hij alle mogelijke stappen ondernemen om uit voering te voorkomen. Ook zal hij bij aanleg een schadeclaim indienen wegens waardever mindering van zijn huis. Fransen schrijft het onbegrij- te vinden dat de raad pelijk neeft e heeft gesteld dat „het Hazers woudse belang ondergeschikt is aan het algemeen belang". „Dat is een stellingname die niet van een raad mag worden verwacht. Anderen zorgen er wel voor dat de niet-Hazers- woudse belangen worden ver dedigd". Station De Hazerswoudse wethouder P.A.Th, van der Werf ziet, zo bleek gisteravond, nog steeds mogelijkheden voor de komst van een NS-station in de ge meente. Daarmee zou het woon-werkverkeer per auto teruggedrongen moeten wor den, hetgeen de Hoge Rijndijk ontlast en het milieu ten goede komt. Tot nu toe is steeds ne gatief op de suggestie gerea geerd door de NS. Wethouder Van der Werf verklaarde gis teravond in de commissie ruimtelijke ordening echter: „Het zou best eens kunnen dat het station dichter bij is dan soms lijkt". Commissielid W. den Ouden opperde dat het om een ruil handel gaat, met als inzet een concessie van de gemeente ten aanzien van Rijksweg 11. Hij wilde niet dat essentiële on derdelen hiervan onderdeel van uit zou gaan maken. De wethouder ontkende dat. De commissie kon zich gister avond goed vinden in de reac tie van B en W op de nota Tweede Structuurschema Ver keer en Vervoer (SVV). De nadruk in de reactie ligt op be tere openbaar vervoerverbin- dingen, de aanleg van het sta tion en een twee maal twee rijstroken brede Rijksweg 11 werden onderschreven. PROMOTIE ZOETERWOUDENAAR PETER J. HEIDT De negenjarige Suzanne Hoogenboom deelde hopjes uit aan het Japanse gezelschap, foto: wim van noort ROELOFARENDSVEEN Aan Roelofarendsveen viel gisteren de primeur te beurt om een grote groep Japanse bloemen handelaren te ontvangen. De Japanners kwamen rechtstreeks van Schiphol naar het gemeentehuis van Alkemade. In de Raadszaal werden ze ver welkomd door burge meester A. H. Meerburg, die hen een en ander ver telde over Roelofarends veen. Zijn verhaal werd direct door een tolk in het Japans vertaald. Omdat het gisteren tevens Va lentijnsdag was, hoefden de Japanners niet met lege han den terug de bus in. De negen jarige Suzanne Hoogenboom, gekleed in de promotievlag „Roelofarendsveen, bloem van de Randstad" deelde Haagse Hopjes uit die waren verpakt in een doosje met het waterto renlogo van Roelofarendsveen. De Japanners reden vervol gens naar de Veendermolen aan de Wijde Aa voor het ma ken van erg veel foto's. Daar na kregen zij een rondleiding op twee plaatselijke tulpen- broeierijen, de firma C. Hoog enboom en zoon aan de Flora- weg en C. de Jong aan het Noordeinde. Bij het bedrijf van Hoogenboom was te zien dat de tulpen een kunstmatige winter doorbrengen inkoelcel- len, alwaar ze in op elkaar ge stapelde kisten zijn geplant. Zodra de kisten in de broei kassen worden geplaatst, bloeien de tulpen binnen twee a drie weken. Op deze wijze behaalt Hoogenboom tussen december en april zeven oog sten, die resulteren in miljoe nen tulpen. Bij C. de Jong wordt gewerkt met een totaal ander broeisys- teem. Daar wordt uitsluitend in de volle grong gekweekt. In de koelcellen krijgen de bollen een „droge" behandeling. De Japanners kregen bij de Firma De Jong tevens een goed beeld van de Veense polders. De kwekerij grenst namelijk aan de achterzijde aan de brede poel „het Armenwater". De Japanners, die allen aan de leiding staan van een eigen kleine veiling, „doen" Neder land in drie dagen. Vandaag bezoeken ze het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, morgen gaan zij naar de V.B.A. in Aalsmeer en Veiling Westland. Vrijdag vertrekt het gezelschap weer naar Japan. De Japanse bloemenhandela ren verblijven in Nederland op uitnodiging van het Zuida- merikaanse handelsbedrijf „Sunburst Farms". Dit bedrijf zorgt ervoor dat het bloeme- naanbod in Japan wordt aan gevuld met tulpen uit Holland. Roelofarendsveen is zo belang rijk voor de Japanners omdat in dit dorp een kwart van de totale Nederlandse tulpen- broeierij plaatsvindt. ZOETERWOUDE/LEI- DEN Het resultaat van beenmergtransplantaties is gunstig te beïnvloeden door bacteriën te verwij deren uit het maag-darm kanaal van patiënten. Deze bacteriën blijken in vloed te hebben op afsto tingsverschijnselen zoals die ook voorkomen bij bij voorbeeld hart- en niert- ranplantaties: de „Graft- versus-Host"-ziekte. Dat blijkt zowel uit onderzoek van Peter J. Heidt (44) uit Zoeterwoude. Vandaag hoopt hij aan de Rijksuni versiteit Leiden op dit on derwerp te promoveren tot doctor in de genees kunde. Beenmergtransplantaties wor den steeds vaker toegepast bij met name de behandeling van leukemie. Bij een beenmerg transplantatie wordt gepro beerd afweerreacties te onder drukken. De transplantaties worden daartoe gecombineerd met een hoge dosis straling, eventueel ook met chemothe rapie. Voor de transplantatie wordt bij voorkeur gebruik ge maakt van een „identieke" do nor, meestal een broer of zus met een identiek weefseltype. Bij experimenten met muizen, uitgevoerd in het Radiobiolo gisch Instituut van TNO, bleek dat zowel het aantal gevallen als de ernst van de Graft-ver- sus-Host ziekte na beenmerg transplantatie op gunstige wij ze konden worden beïnvloed door het verwijderen van de gehele microflora van het De promovendus Peter Heidt. maagdarmkanaal met behulp van daarvoor geselecteerde antibiotica. In een hierop gebaseerd kli nisch onderzoek, uitgevoerd aan het Beenmergtransplanta tiecentrum van de Kinderaf deling van het Academisch Ziekenhuis Leiden, werden verrassende resultaten ge boekt. Bij die patiënten waar bij het mogelijk was om met succes het maag-darmkanaal compleet te decontamineren werd geen ernstige tot zeer ernstige Graft-versus-Host- ziekte waargenomen. Onder normale omstandigheden treedt deze ziekte op bij 40 tot 50 procent van de patiënten, foto: henk van den ende met voor de helft daarvan een fatale afloop. Promovendus Peter J. Heidt stelt dat, indien samen toege past met recentelijk ontwik kelde immunologische tech nieken om de cellen die Graft- versus-Host-ziekte kunnen veroorzaken uit het beenmerg- donorbeenmerg te verwijde ren, complete gaströintestinale decontaminatie kan leiden tot een uitbreiding van het aantal patiënten dat behandeld' kan worden met een beenmerg transplantatie. Immers het zal beter mogelijk zijn om trans- Elantaties uit te voeren met eenmerg van donoren die qua weefseltype niet volko men identiek zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Ruim tweehon derdvijftig bouwvakkers hebben gistermorgen hun werk ruim een uur onder broken. Dat deden zij op advies van vertegenwoor digers van de Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV. Bestuurders Jos van der Borgt van de FN V-bond en Jos Schoemaker van het CNV hadden de bouwvakkers opge zocht op de grote bouwwerken in de Alphense woonwijken Beerendrecht en Heimanswe tering. Zij wilden hun mensen al vast warm maken voor de Crotestacties die vrijdag 17 fe- ruari gehouden worden als gevolg van het vastlopen van het CAO-overleg tussen vak bonden en werkgevers maan dagnacht. Na zes onderhande lingsronden is er nog geen overeenstemming bereikt. Daarom roepen de bonden hun leden en sympathisanten op om aanstaande vrijdag na de middagschaft het werk neer te leggen en naar een van de negentien demonstratieve bijeenkomsten te gaan. Vrouwenbond De Nederlandse Christelijke Vrouwenbond, afdeling Val kenburg houdt vanavond om acht uur haar ledenver gadering in de zaal van de Nederlands Hervormde Kerk. De heer Zevenbergen uit Rijnsburg vertoont dia's over de Tweede Wereldoor log en over het openbaar vervoer van 1881 tot 1961. MOKER De radio-uitzending van MOKER, morgenavond tus sen zeven uur en half acht via Omroep Rijnland, gaat over het kerkelijk leven in Warmond. Spreken Susanne Piët houdt op een bijeenkomst van het Vrou wen Netwerk Alphen aan den Rijn, morgenavond in Avifauna, een lezing met als titel „Spreken in het open baar". Over dit onderwerp kunnen tevens vragen wor den gesteld. De spreekster is directeur van het Susanne Piët Adviesbureau voor Communicatiestrategie en Training. Belangstellenden kunnen zich overdag aan melden bij Ingrid Simmer- man, telefoon 01720- 73614 en 's avonds bij José van der Mee'r, telefoon 01720-62005. De bijeenkomst begint om acht uur, toegang kost tien gulden. Kaarten Deze zesde contactavond voor leden, donateurs en medewerkers van voetbal vereniging ROAC'79 heeft morgen plaats. In het club gebouw op het Hertogspark in Rijpwetering kan wor den geklaverjast of gesjoeld. Aanvang half negen. Predikant De nieuw benoemde her vormde predikant Ds. J. C. Schaap is vorige week in Voorschoteh met vrouw en drie kinderen aangekomen. Hij was predikant in Cura sao en is in Voorschoten be noemd in de vacature Ds. Van der Schoot. Woensdag krijgt ieder de gelegenheid kennis te maken met Ds. Schaap en zijn gezin vanaf half acht in de Hervormde Dorpskerk. De inzegenings- dienst heeft zondag 19 fe bruari om drie uur plaats in de Hervormde Dorpskerk. Cabaret De Vlaamse cabaretier Luk Wijns treedt vrijdagavond op in De Kuip aan de Zee straat in Noord wijk. Aanvang half negen. Entree kost tien gulden. SKAN-be- gunstigers en houders van een CJP betalen /7,50. Luk Wijns komt met zijn solo voorstelling „Alleen". Daar in vertelt hij het verhaal van Herman de Meurder, telg uit een eenvoudig boe rengezin uit de Kempen. Komische en ontroerende momenten wisselen elkaar in hoog tempo af. Expositie Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout opent vrijdag de expositie van olie verfschilderijen van de Sas- senheimse kunstenaar G. Langeveld. De expositie wordt gehouden in het ge meentehuis van Noordwij kerhout en duurt tot 31 maart. De olieverven waar Giel Langeveld de laatste tijd druk mee bezig is ge weest, zijn dagelijks te be zichtigen tussen negen uur 's morgens en vier uur 's mid dags op werkdagen. Verder is het gemeentehuis op vrij dagavond 24 februari open tussen zeven en negen uur. Crystal De zangeres Crystal Barnes treedt vrijdagavond op in bar-dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. Crystal Barnes is bekend uit de Soundmix- show van enkele jaren gele den. Binnenkort verschijnt haar nieuwste single. Aanvang negen uur. Herman Brood Herman Brood and his Wild Romance treden vrijdaga vond op in Het Kasteel aan de Concertweg 1 in Alphen aan den Rijn. De zaal gaat om negen uur open, de toegang kost 12,50Zater dag brengt Magic Night veel „goud van oud" in Het Kas teel. Dit optreden begint om negen uur en de entree is gratis. Zondagmiddag is er in Het Kasteel een drive in show. Die begint om half drie, toegang/3,50. Vlooienmarkt In de Beurshal aan de A.P. van Neslaan 1-3 in Boskoop wordt vrijdag een vlooien markt gehouden. Van 's middags vijf tot 's avonds tien uur kan men er terecht. De toegang is gratis. Hamlapje met kerrie-uien en aardappelen - chocolade- havermoutvla Pas de hoeveelheid vei die u voor het klaarma ken van een maaltijd no dig hebt zo veel moge lijk aan bij wat voor uw gezondheid het beste is. De genoemde hoeveelhe den zijn bedoeld voor mensen van normaal postuur, die geen licha melijk zwaar werk ver richten. Voor twee personen heeft u nodig: 200 g ham lap, 20 g margarine, zout, peper, gemalen tijm en laurierblad, mespunt bloem: 500 g uien, 15 g margari ne, zout, kerrie, djahé, (paar bolletjes gember); 0,5 tot 1 kg aardapelen; 0,5 liter melk, 40 g haver-1 mout, 20 g cacao, 45 g suiker. Schroei het hamlapje dicht in hete margarine en tem-, per het vuur vervolgens sterk. Bestrooi het vlees\ met een mengseltje van zout, peper, tijm en lau rierblad en braad het - in een kalm tempo en met het deksel schuin op de pan - in circa twintig mi nuten bruin en net gaar. Een hamlapje wordt ge makkelijk te droog tiidens de bereiding, braad het daarom steeds op een ma tig vuur en laat het niet te lang opstaan. Houd het gare vlees warm op een bord, dat op de pan met kokende aardappelen staat. Bak de bloem licht bruin in het bakvet en maak de jus verder af met weinig water. Pel de uien, spoel ze af en snijd ze in grove snippers. Voorkom uietranen door tiidens deze werkzaamhe den voortdurend uw mond open te houden of beter hard te zingen. Zet de uien op met gesmolten margari ne, weinig zout en kerrie' en bak ze al omscheppen de lichtbruin. Voeg ver volgens twee lepels water toe, sluit de pan en stoot de groente in tien minuten gaar. Maak de uien op smaak af met zout, kerrie en djahe en schep er des gewenst stukjes gember door. Breng de helft van de melk aan de kook en strooi er al roerende de havermout in. Laat de vla drie minuten zacht koken. Roer cacao en suiker tot een klontvrij mengsel e/ii maak er dan met weinig' koude melk een papje van. Schenk de hete haver moutvla al roerende bijl het cacaomengsel en voeg er de overgebleven koude melk aan toe. Laat de cho- colade-havermoutvla, on der een enkele keer roe ren, rustig afkoelen en doe haar in de schaal(tjes). JEANNE dienstuerlenin APOTHEKEN De avond- en nachtdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden waar genomen door de apotheken die ook weekenddienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u.'(Elisabeth- ziekenhuis). De Geneeskundige Dienst Lei den is verhuisd van de Rooden- burgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ONGEBOREN KIND Hulpver lening bij ongewenste zwanger schap voor moeder en kind. Bel tel. 071-896309; 071-897762; 033-620244 (dit laatste nummer is dag en nacht bereikbaar). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwas- senen dagelijks van 14.00-14.45 i u. en van 18.30-19.30 u.; klasse afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewa-: king) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter t worden ingevuld, waardoor horizontaal als verticaal woorde van navolgende betekenis verkrs gen kunnen worden: 1 niet in de nabijheid; 2 bezwaar; 3 groot muziekinstrument; 4 vandaal. OPLOSSING

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12