I fieidaeSou/io/tii Leidenaars werken niet graag buiten eigen stad STAD OMGEVING ALLER LENDS) Provincie: positie Zuid-Holland door woningbouw versterken I SP wil maatregelen tegen alcoholmisbruik Een cadeau van formaat Automobilist ramt gevel Politie Zuid-Holland neemt brommers" in beslag Oostenrijks bal in Stadsgehoorzaal Eis tien maanden voor steekpartij WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 REIDEN Een 45-jarige automobi list uit Leiden heeft vannacht rond kwart voor één de gevel van een kan toorpand aan de Zwartemeerlaan ge tarnd. De man kwam vanaf de Vosse- pieerlaan en reed op de Zwartemeer laan richting de Zonnebloem. In een ^cherpe bocht in de rijbaan reed hij (•echtdoor. Hij ramde daarbij eerst een Lerkeerspaal en kwam vervolgens tot^ Stilstand tegen het kantoorpand. Aank de gevel werd voor ongeveer vijftien duizend gulden schade aangericht. De rnan zei later een „blackout" gehad te hebben. Groene cursus in Leiden LEIDEN Het Instituut voor Natuurbeschermings educatie (IVN) houdt dit voorjaar voor de tiende maal de Groene Cursus over landschappen rond Leiden. De cursus bestaat uit zes lessen op 10 en 24 april, 8, 22 en 29 mei en op 12 juni. Verder zijn er zes excursies op zaterdagoch tenden. De kosten bedra gen 45 gulden. Belangstel lenden moeten zich zo snel mogelijk opgeven bij Dine- ke Bruin, Beekforel 70, 215123. Er kunnen maxi maal 40 cursisten worden geplaatst. Inloophuis Psychiatrie viert lustrum LEIDEN Het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 bestaat in 1989 vijf jaar. Het eer ste lustrum wordt vrijdag gevierd met een feest waarbij Leidse Cees en De Survivors op treden. Aanvang 20.00 uur, de toegang is gra tis. Een officiële receptie wordt gehouden op vrijdag 24 februari vanaf 17.30 uur. Sprekers zijn Anja van de Wege (voorzitter bestuur) en Marijke Knuttel (directeur Pandora). Het Inloophuis werd in 1984 opgericht door vrijwilligers en is bedoeld als ontmoetings plaats van (ex)psychiatrische patiënten buiten de inrichting. Elke donderdagavond worden er activiteiten gehouden. Verder wil het Inloop huis misstanden en leemten op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg zo veel mogelijk signaleren. LEIDEN/DEN HAAG De rijks politie in het district 's-Gravenhage gaat harder optreden tegen de be stuurders van bromfietsen, waar van de cilinderinhoud groter is dan 50 cc. Werd voordien alleen het motorblok verwijderd, nu wordt de „bromfiets" in zijn geheel in beslag genomen. De rechter wordt ge vraagd de tweewielers vebeurd te verklaren omdat gebleken is dat dergelijke voertuigen weer terug op de weg komen. De laatste jaren zijn in Nederland veel motorfietsen geïmporteerd met een cylinderinhoud van 80 cc en zelts nog hoger. Zij worden als bromfiets verkocht en gebruikt. Voor de wet zijn het echter motor fietsen. Als deze tweewielers illegaal zijn ingevoerd, kunnen de verschuldig de invoerrechten worden nagevor derd. Datzelfde geldt voor de we genbelasting. Bovendien maakt ie mand die zich op zo'n bromfiets verplaatst zich schuldig aan het rij den zonder rijbewijs en kenteken bewijs op een niet goedgekeurd motorvoertuig. Ook de verzekering geeft problemen. LEIDEN Alle zalen van de Stadsgehoorzaal staan zater dag 11 maart bol van het bal. De vereniging Nederland-Oos tenrijk viert dan op stijlvolle wijze haar jaarlijkse feest: het Bal 1989. Het bal trekt in de regel ongeveer 1300 belangstel lenden. Tijdens het bal spelen in alle zalen muzikanten. In de grote zaal speelt het Weens dansorkest van prof. Macku. Macku is de grote man achter de Bad Ischl Operette Woche. Verder treden de Umkener Buben (foyer), de Sunny Six (bovenfoy- er), een zigeunerstrijkje (koffiekamer) en een citerspeler (kleine zaal) op. Het bal wordt op traditionele wijze geopend door tachtig dansers. Door storting van zestig gulden op gironummer 4305767 (niet leden) of 47,50 zijn entreekaarten verkrijgbaar. Tafel- reservering is mogelijk bij de Groenoordhallen. Telefoon 071-212521. FNV-BESTUURDER BEPLEIT BETERE STRUCTUUR LEIDEN „Leidenaars hebben nogal eens moei te om een werkkring buiten Leiden te zoeken. Zij hebben vaak vooral een soort aversie om in het gebied ten noorden van Leiden te gaan wer ken". Dat zei J. van der Hoek, se cretaris van de afdeling Lei- sies van een studie naar de sociaal-economische ontwik kelingen in de regio Leiden. den van de FNV gistermid dag bij de overhandiging van het rapport 'Sleutelen aan de toekomst' dat hij aan de wet houders J. Fase en H. de la Mar overhandigde. Hij bena drukte de noodzaak hier ver andering in te brengen. „Een lijnslijper van het Onder- goede infrastructuur is daar- zoekscentrum Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting van de Leidse universi teit in opdracht van de Leid se FNV. In het rapport wij zen zij onder meer op de Het rapport bevat de conclu- kloof die tussen werkenden en werklozen dreigt te ont staan. Ook zou Leiden in een ruimtelijk-economisch va cuüm raken tussen de regio Den Haag-Rotterdam en de Amsterdamse regio. Wethou der Fase zei het menselijke aspect in de economische toe komst van Leiden belangrijk te vinden. Zij noemde in dit verband de gerichte schoj lingsprogramma's die Leiden ontwikkelt voor individuen. De la Mar uitte zijn waarde ring voor het feit dat de vak bond met het onderzoek aan dacht besteed aan de sociale kant van economische ont wikkelingen. „De inbreng van de vakbond naar de ge meente heb ik daarbij in het verleden nog wel eens ge mist", aldus De la Mar. „We kunnen plaatselijk veel meer gebruik maken van de know-how van de vakbon den". Cursus over onbekende Nederlandse klassieken LEIDEN De vakgroep Nederlands van de Leidse universiteit startte van middag met een cursus bver klassieken uit de Ne derlandse Letterkunde. In de cursus worden de Mid deleeuwen, de Renaissan ce en de Verlichting be handeld. De cursus is be doeld voor een groot pu bliek en is gratis toegan kelijk. „De cursus is ontstaan toen we bemerkten dat studenten erg reinig over de oudere Neder landse letterkunde bleken te fyeten", aldus dr. Ludo Jongen (ran de vakgroep Nederlands. (Dat komt voornamelijk door ie onbekendheid ervan. Maar Sr is wel belangstelling voor let culturele erfgoed. Dat blijkt uit de verkoopcijfers van )oeken als 'In de naam van de foos' en 'Overvloed en Onbe- jagen'. Dm daar wat aan te doen werd en cursus opgezet voor de (tudenten, die toegankelijk verd gemaakt voor „iedereen pet een middelbare-schoolop- eiding en belangstelling voor (eschiedenis". In elk college taat een stuk tekst uit een ijdvak centraal. Er wordt zo hogelijk iets vertelt over de uteur en een samenvatting (egeven van het werk waar let üit komt. Ook wordt het verk geplaatst in de tijd. Ver- 'olgens wordt het fragment Sehandeld aan de hand van de (rginele tekst en een vertaling n modern Nederlands. Het is nogelijk alleen de lessen te lolgen, maar ook om aan de land van een boekenlijst meer e lezen over en van de klas sieke Nederlandse letteren, be cursus bestaat uit twaalf pssen. De lessen worden gege- en in het Faciliteitengebouw lan de Cleveringaplaats. Na- ere inlichtingen zijn verkrijg bar via tel. 071-272119. enoeming oogleraren .EIDEN Dr. A. van der iooij (43) is aan de Leidse uni- ersiteit benoemd tot hoogle- aar in het oude testament. Hij olgt prof.dr. M. J. Mulder op. a zijn studie theologie in 'trecht is Van der Kooij aan e Leidse universiteit komen erken. Hij promoveerde tien iar geleden op het proef- :hrift „De oude tekstgetuigen an het boek Jesaja". •r. R. Schefold (51) is in Lei en benoemd tot hoogleraar in e culturele antropologie en uciologie van Indonesië. Sche- Jld studeerde culturele antro- ologie in Basel. Vanaf 1973 'erkt hij aan de Vrije Univer- teit in Amsterdam. Hij pro- loveerde in 1965 op het roefschrift „Versuch einer tilanalyse der Aufhëngeha- en vom Mittlerer Sepik in feu Guinea". Aansluiting Plesmanlaan De aansluiting van de S4 (Katwijk-Leiden) op de Leidse Plesman laan krijgt gestalte. Al geruime tijd rijden aan het tot nu toe doodlopende einde van de Plesmanlaan zandauto's af en aan. De S4 moet de verbinding gaan vormen tussen de provinciale weg Katwijk-Wassenaar en de A44 (Wassenaar-Amsterdam). Het is de bedoeling dat de weg in 1992 gereed is. In juni 1988 is bij Valkenburg een begin gemaakt met de aanleg van de weg. De aanleg heeft plaats in twee fasen. Het traject tussen Katwijk en de Voorschoterweg in Valkenburg zou aan het eind van dit jaar klaar moeten zijn. Het stuk tussen Valkenburg en de Plesmanlaan is pas in 1992 klaar. Door dat traject loopt namelijk de Rijn, waarover een brug gelegd moet worden. Door de aanleg van de S4 wordt de huidige oprit naar Wasse naar op de Plesmanlaan verlegd. Op de plaats van de oprit moet een car pooling terrein komen waar plaats is voor honderd au to's. Het is ook de bedoeling dat er een Parkeer en Reisterrein (P+R) komt. De aanleg van dat terrein zou in 1992 of 1993 moeten starten. Automobilisten uit de Bollenstreek kunnen hun auto dan bij de A44 laten staan en met een ander meerijden. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een 25-jarige Lei- denaar hoorde gisteren voor de rechtbank in Den Haag een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van tien maanden ei sen voor de messteken die hij vorig jaar had toegebracht aan een mede-cafébezoeker. De verdachte bezocht op 23 novèmber een aantal cafés in de Leidse binnenstad en raak te vervolgens buiten betrok ken bij een vechtpartij. Hij zou een vrouw lastig hebben ge vallen en vervolgens haar vriend, toen deze haar te hulp kwam, met een mes hebben gestoken. Het slachtoffer liep verwondingen op aan een hand en in de liesstreek. De verdachte gaf gisteren voor de rechtbank toe, dat hij op de bewuste avond te veel had ge dronken. Hij wilde daarmee „vieren" dat hij enkele dagen eerder üit de gevangenis was ontslagen. Hij ontkende echter elke betrokkenheid bij de vechtpartij, 's avonds rond tien uur op de Oude Vest. Het mès, dat hij in bezit had toen hij enkele uren later door de politie werd aangehouden, zou hij eerder op de dag heb ben gekocht „om groente mee te snijden". Officier van justitie mevrouw mr. Klopper-Gerritsen hechtte weinig geloof aan deze verkla ring. Op het mes werden bloedsporen gevonden en de verdachte is door getuigen als de dader geïdentificeerd. Zij eiste daarom een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van tien maanden. De advocaat van de verdachte, mevrouw mr. de Milliano-Ma- chielse, vroeg om vrijspraak. Zij trok de getuigenverklarin gen in twijfel. „Verder ontdoet een dader zich normaal ge sproken van zijn wapen". Uitspraak 28 februari. Origami In de bibliotheek aan de Leidse Nieuwstraat begint donderdag om 13.30 uur een cursus Origami van drie les sen. Origami is de Japanse papiervouwkunst. Speciale aandacht wordt besteed aan het thema voorjaar/Pasen. Voor nadere informatie en aanmeldingen: tel. 04130- 62964. Bingo Buurthuis Groenoord houdt donderdag een bingoavond. Er wordt om 20.00 uur ge start. Buurthuis Groenoord is gevestigd aan de Pasteur- straat 23. René Stoute René Stoute is donderdag te gast op de studentenvereni ging SSR aan de Hogewoetd 108. Hij zingt vanaf 21.00 uur levensliederen en draagt voor uit eigen werk. Na af loop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De toegang is gratis. Belangstel lenden zijn welkom. Bridgecursus Buurtcentrum Dijk 33 start vrijdag met een cursus brid ge voor beginners. De cursus omvattwaalf lessen. Er wordt les gegeven volgens het ACOL bridgesysteem met behulp van het boek 'Bridge van start tot finish'. Deelname kost vijftig gul den. Het boek kost tien gul den. Inlichtingen zijn ver krijgbaar via tel. 071-125736. Matilo Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 houdt vrijdag een bingo-avond. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gra- Het trio Polo de Haas. FOTO: ILONKA VERDURMEN Polo de Haas Het Polo de Haas Trio treedt vrijdag op bij Kunstkring De Burcht. Het trio heeft een wat ongebruikelijke bezet ting, naast pianist Polo de Haas, percussionist Pierre Courbois en zangeres Leoni Jansen. Het optreden begint om 21.30 uur. Muziekfesti val Leerlingen uit alle klassen van het lyceum Visser 't Hooft verzorgen vrijdag een m uziekfesti val. Solisten, trio's, kwartetten en het schoolorkest brengen een klassiek programma met werken van onder anderen Bach, Haydn, Corelli, Beet hoven en Mendelsohn. Klaverjassen Bij wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2 kan vrijdag worden geklaverjast en gesjoeld. Voor alle deel nemers zijn er prijzen. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. LEIDEN Het Leidse college van burgemeester en wethou ders doet veel te weinig aan het terugdringen van het alco holmisbruik. Dat schrijft het SP-raadslid C. Vergeer in een brief aan het college en de raad. De gemeente zou het goede voorbeeld moeten geven en het gebruik van alcohol bij de gemeente zelf moeten af schaffen, zo meent Vergeer. Hoewel er al in 1983 en 1985 nota's met beleidsvoornemens Werkwijzer in Leiden LEIDEN Werkwijzer Uit zendbureaus heeft onlangs een Leidse vestiging aan de Lange Mare 42 geopend. Werkwijzer is een non-profit organisatie die uitzendkrachten alleen de bureaukosten van bemiddeling aan de bedrijven in rekening brengt. Ook bedrijven betalen bij Werkwijzer minder voor een uitzendkracht dan andere bureaus. Het bureau bemiddelt in alle functies en beroepen. LEIDEN/DEN HAAG Het rijk zou bij de toewij zing van woningcontin genten rekening moeten houden met de vooruit zichten in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Daarin staat dat de positie van de Randstad versterkt moet worden. Om die reden zou Zuid-Holland ruim bedeeld moeten worden bij de toewij zing van woningen. Dat zegt gedeputeerde P. van Heemst in een toelichting op het ad vies dat de Provinciale Com missie Volkshuisvesting (PCV) heeft uitgebracht over de aan vraag van Zuid-Holland bij de staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting voor het con tingent voor nieuwbouw en verbetering van woningen. Volgens het advies van de PCV moeten de komende vier jaar in Zuid-Holland ruim honderdduizend woningen ge bouwd worden om de achter stand tot het jaar 2000 in te lo pen. Dat zijn er twintigduizend meer dan het aantal waar staatssecreataris Heerma nu van uitgaat. Leiden komt vol gens de provincie bijan 3400 woningen tekort, in 1993 bij ongewijzigd beleid 2100 wo ningen. Daarnaast moeten in dezelfde periode in Zuid-Hol land bijna 150.000 woningen worden verbeterd. De commissie maakt zich niet alleen zorgen over de hoeveel heid woningen die Heerma voorlopig heeft toegewezen, maar ook over de verdeling van die woningen over de ver schillende sectoren. Het aantal woningen in de sociale huur sector komt daarbij volgens de PCV in de knel: van 7500 in 1989 moet het aantal worden teruggebracht naar 5100 in 1992. Deze daling kan de voortgang van de stadsver nieuwing in gevaar brengen. Een groot deel van deze socia le huurwoningen wordt name lijk gebouwd ter vervanging van de woningen, die bij de stadsvernieuwing verloren gaan. Problemen Ook ontstaan er problemen op landelijk gebied. Bij een te grote nadruk in het woning bouwprogramma op de mark tsector dreigen de eigen wo ningzoekenden binnen de ge meenten verdrongen te wor den door mensen die de steden verlaten om zich „buiten" te vestigen. In de periode 1990- 1993 zouden daarom volgens de PCV 11.250 sociale huurwo ningen per jaar in aanbouw genomen moeten worden. In de duurdere categoriën zijn volgens het advies wel moge lijkheden voor een groter aan deel van de vrije sector. Dat zou dertig procent van het to taal aantal te bouwen wonin gen zijn. Deze vrije sectorwo ningen zouden dan wel gericht moeten zijn op de midden-in komens. De PCV wil in de periode 1990-1993 142.700 woningen la ten verbeteren. Heerma gaat echter uit van 83.300 wonin gen. De problemen spelen zich met name af in de na-oorlogse sector. In die periode werden in hoog tempo woningen ge produceerd en de experimen tele aanpak heeft zijn stempel gedrukt op de bouwtechnische staat van de woningen uit die jaren. over het terugdringen van al cohol- en drugsgebruik zijn verschenen, is er volgens het SP-raadslid in de praktijk wei nig mee gedaan. „Het ontbre ken van een anti-alcoholbeleid in Leiden staat in schril con trast met de activiteiten die landelijk, provinciaal en in een groot aantal gemeenten worden ontplooid". 6000 Lei- denaren kampen met een alco holprobleem zo wijzen cijfers van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs uit. In de brief doet Vergeer verder aanbevelingen zoals het verto nen van een voorlichtingsfilm aan wethouders, raadsleden en hoofden van gemeentelijke diensten, het organiseren van voorlichtingsexposities, acties op scholen en verspreiding van folders in horeca-instellin- gen. Ook zou de reclame voor alcohol op publicatieborden beperkt moeten worden en moet de politie meer controle ren op rijden onder invloed. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal pér acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: (voor controle bezorging) Adres:. Stuur deze bon in «n open envelop postzegel niet nodig - naa Leidse CouranL Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CeidócSoiwa/nt lUNZ]

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11