CeidócSomcwit^1 Uitkeringen EBR na de zomer van start Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Nog onduidelijkheid over Op Eigen Wieken Onderzoek naar ouderenzorg bij GOW ALLER LEICDS) Kerkendag in Pieterskerk Extra huurwoningen in wijk Stevenshof Leidse regio dreigt verscheurd te worden DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 daredorp tegen verkoop rond Vrouwenkerkplein ,EIDEN De buurtvereniging Maredorp eeft zich in de kwestie van het Vrouwenkerk- jein achter Links Leiden geschaard. Ook de uurtvereniging is van mening dat grond op et Vrouwenkerkplein beter in erfpacht kan rorden uitgegeven dan dat er grond verkocht nordt. „De gemeente dient in het kernwinkel- ebied zo veel mogelijk zeggenschap te behou- en over gronden en panden", aldus de vereni- ing in een brief aan het college. PvdA en VD waren bereid om grond op het Vrouwen- erkplein te verkopen aan de Amsterdamse rojectontwikkelaar Bettings, die al enkele anden aan de Haarlemmerstraat in bezit heeft. ,inks Leiden is daar echter op tegen. Wethou- er D. Tesselaar (grondzaken) werkt momen- >el aan een compromis door middel van rondruil met de projectontwikkelaar. Universiteit maakt zich sterk voor emancipatie LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit zal onderzoeken hoe emancipatie binnen de universiteit verder gestalte kan krijgen. Deze belofte deed collegevoorzitter C.P.C.M. Oomen gisteravond tijdens een vergadering van de universiteitsraad naar aanleiding van opmerkingen over de Emancipatienota van het afgelopen jaar. Volgens Oomen is het niet zo slecht gesteld met het aantal vrouwen dat werkzaam is op de Leidse universiteit: „vergeleken met andere universiteiten in Nederland scoort de RUL zelfs heel goed". De kritiek van de voorzitter van de emancipatiecommissie, L.G. van der Molen die stelde dat er het afgelopen jaar op emancipatoir gebied niet veel gebeurd is, wees hij daarmee van de hand. De emancipatiecommissie, die in twee moties wilde aandringen op meer aandacht van het college van bestuur voor emancipatie, was tevreden met de antwoorden van Oomen. Totdat uitslagen van aangekondigde onderzoeken bekend zouden worden, is de commissie bereid de moties aan te houden. Auto's vernield bij botsing LEIDEN Twee auto's raakten gisteravond totaal vernield bij een aanrijding op de rijksweg Wassenaar-Amsterdam. Een 47- jarige automobilist uit Noordwijk reed rond elf uur met hoge snel heid achter op de auto van een 27-jarige Leidse. De auto van de vrouw belandde door de klap te gen de rechtervangrail. Vervol gens tolde de vrouw in haar auto enkele malen rond, waarna ze tegen de linkervangrail botste. De vrouw klaagde na het onge val over pijn in haar rug. Zowel de auto van de Leidse als die van de Noordwijker moesten worden weggesleept. LEIDEN De Leidse raad van kerken houdt zondag 28 mei een kerkendag. Daarvoor worden acti viteiten georganiseerd in de ker ken in de wijken en een instuif 's middags in de Pieterskerk. De dag wordt om 16.00 uur met een geza menlijke viering besloten. De dag is bedoeld om een gezamenlij ke invulling te geven aan het conci liair proces. Inmiddels is een stuur groep begonnen met de voorbereiding van het programma. In alle onderde len van de dag moeten de thema's van het conciliair proces, gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping aan de orde komen, maar dan toege sneden op de eigen omgeving. Gedacht wordt aan onderwerpen als armoede en vluchtelingen in Leiden, milieupro blemen in eigen woonomgeving, loka le conflicten tussen mensen uit ver schillende culturen en godsdiensten. De stuurgroep die de dag voor bereidt, staat open voor iedeeën en voorstellen. Ook mensen die zitting willen nemen in een werkgroep kunnen bellen of schrijven met: Stuurgroep Kerkendag Leiden, per adres 'De Bakkerij', Oude Rijn 44b, 2312 HG Leiden, telefoon 071-120070 (op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur). Zoete inval in koffiehuis LEIDEN Onbekende lekkerbekken hebben een grote hoeveelheid zoetigheid gestolen uit een koffiehuis aan de Rijnsburgersingel. Van morgen bemerkte de ei genaar dat dieven enkele dozen nuts, snickers, mars, raider en bounty gestolen hadden. Ook bleken er dozen gevulde koeken en kauwgom verdwenen te zijn. De dieven kwamen binnen door een ruit uit te ne- jewoners jangebrug zijn iverlast van ïoreca beu iEIDEN Bewoners van de japengracht en de Langebrug jsen dat de gemeente Leiden maatregelen neemt tegen de verlast die bezoekers van de iscotheek Bananas, het café )e Oude Harmonie en het jon- erencentrum Het Breehuis in et weekeinde veroorzaken. Er gaat geen week voorbij of r wordt op vrijdag- en zater- Jagavond ingebroken, er bre- en ruiten, of er worden fiet- elkaar getrapt", aldus e bewoners in een brief aan iet college van B en W. Ver- Ier worden er volgens de be woners parkeermeters uit de rond getrokken, scheuren tot ochtends vroeg toeterende uto's en brommers met open walpotten weg, gaat er iedere fijf minuten wel een autoa- arm af en worden voordeuren Is openbaar toilet gebruikt. )e bewoners vragen het colle- e om beter toezicht en ver- oeken bovendien om geen vergunningen af te geven voor peciale evenementen. Burge- ïeester C. Goekoop heeft toe- ezegd de kwestie in de raads- ommissie algemene en be- tuurlijke aangelegenheden de orde te stellen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA EENMALIGE AFREKENING WEL ZO EERLIJK' (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Het Energie bedrijf Rijnland (EBR) begint vermoedelijk na de zomervakantie met het uitkeren van de 35 tot 40 miljoen gulden die overblijven na de fusie met andere nutsbedrij ven. De directie werkt momenteel aan een noti tie over de teruggave, waarna het college van beheer en de algemene raad van het EBR in april en mei besluiten zullen nemen. De teruggave zal waarschijn lijk verrekend worden op de jaarlijkse energienota. Het tijdstip waarop die jaarlijkse verrekening plaats vindt ver schilt per gemeente. „Zeker gezien de zachte winter denk ik dat veel gezinnen aardig wat terug zullen krijgen", al dus R. van Lint, binnen het college van beheer belast met consumentenzaken. De meevaller voor de klan ten van het EBR komt voort uit de fusie met enkele ge meentelijke nutsbedrijven in het noordelijk en oostelijk deel van Zuid-Holland. Het verzorgingsgebied van het EBR omvatte de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Leider dorp, Zoeterwoude, Nieuw- veen, Nieuwkoop, Rijnsburg, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Valkenburg, Noordwijker- hout, Alkemade, Hazerswou- de, Zevenhoven, Woubrugge, Voorhout, Warmond, Ter Aar, Koudekerk, Zevenhui zen, Moerkapelle en Benthui zen. Het EBR brengt, net als de andere nutsbedrijven die zijn opgegaan in de NV EWR, een kwart van zijn bezittin gen onder het in het nieuwe bedrijf. Bovendien moet het EBR nog eens tien miljoen extra bijdragen vanwege de stadsverwarming die het in brengt. Binnen het EBR wordt momenteel de liquida tierekening opgemaakt. Dui delijk is inmiddels dat er na de fusie zo'n 35 tot 40 miljoen gulden overblijft. „Dat bedrag is voornamelijk afkomstig uit de reserves die de afgelopen jaren zijn opge bouwd. De laatste jaren zijn we winsten weer terug gaan geven aan de verbruikers, omdat we inmiddels voldoen de reserves hadden. Dat geld uit die reserves is door de verbruikers opgebracht, dus het lijkt ons logisch dat dat weer terug gaat naar de ver bruikers", aldus Van Lint. Volgens hem is al langer be kend dat er na de fusie geld terug zou vloeien naar de verbruikers, maar hebben weinigen zich gerealiseerd dat het om een dergelijk groot bedrag zou gaan. „Het betekent een forse stimule ring van de koopkracht in de regio", aldus Van Lint. Van Lint is net als zijn colle ga Kohlbeck voorstander van een eenmalige afrekening. „Daarmee bereik je dat het geld zo veel mogelijk ten goe de komt aan iedereen die de afgelopen jaren heeft bijge dragen aan het financiële re sultaat van het EBR. Dat is wel zo eerlijk. Bovendien is het uit administratief oog punt het meest praktisch, al blijft het natuurlijk een gi gantische operatieEen ge leidelijke teruggave, ver spreid over enkele jaren, zou bovendien het streven naar gelijke tarieven in het nieu we nutsbedrijf in de weg staan, zo meent Van Lint. „Ook willen we zo min mo gelijk dat soort zaken over dragen aan het nieuwe be drijf". Klein verbruikers De 35 tot 40 miljoen komen ten goede aan de gezinnen, de zogenaamde kleinverbrui kers. en niet aan de bedrij ven, de grootverbruikers. Dat komt omdat het EBR de ex tra gelden ten behoeve van de reserves en de winsten van de kleinverbruikers bin nen krijgt. De energietarie ven voor bedrijven worden namelijk landelijk vastge steld, zodat het rijk invloed kan uitoefenen op de concur rentiepositie van het bedrijfs leven ten opzichte van het buitenland. Ook de tarieven voor kleinverbruikers liggen R. van Lint: „Stimulering van de koopkracht". FOTO: WIM VAN NOORT voor een groot deel vast, om dat de Gasunie en de EZH voor respectievelijk gas en elektriciteit hun prijzen han teren. Maar daar bovenop mag een energiebedrijf een bepaalde marge rekenen voor de distributiekosten. Die marge kan ruim en minder ruim genomen worden, al naar gelang de behoefte om bijvoorbeeld reserves op te bouwen. De bedrijven waar het EBR mee gefuseerd is, zoals het gemeentelijk energiebedrijf Alphen aan den Rijn en de nutsbedrijven Voorschoten, vielen voor de fusie allemaal onder directe verantwoorde' lijkheid van het gemeentebe stuur. Eventuele winsten vloeiden daardoor meestal in de gemeentekas, waardoor ze indirect aan de bevolking ten goede kwamen. TESSELAAR KOMT WONINGBOUWCORPORATIES TEGEMOET -EIDEN Er zullen de ko- nende jaren in de Stevenshof neer woningen in de sociale luursector worden gebouwd lan wethouder D. Tesselaar volkshuisvesting) eerst in ge lachten had. Hoewel Tesselaar 'an de raadscommissie al [roen licht had gekregen voor ijn plannen, is hij de Federa le van Leidse Woningbouw- orporaties alsnog tegemoet [ekomen. Die waren fel ge rant tegen Tesselaars voorne nen om de sociale woning- ouw in de Stevenshof te be- «rken ten faveure van wo- lingbouw in de stad. De wet- louder heeft nu 76 woningen de sociale huursector extra [epland in vlek 19 van de Ste- 'enshof. 'oorzitter T. van Rij" van de 'ederatie trok anderhalve week geleden tijdens een ver- adering van de raadscommis- ie volkshuisvesting fel van eer tegen het plan van Tesse- aar om de sociale woning- touw in de Stevenshof te be-, 'erken. Tesselaar wilde als ge- van verminderde contin enten van het rijk voor de ja- en 1989/1990 nog maar 92 so- 'iale huurwoningen in vlek 19 n 90 woningen in vlek 8 in de 'tevenshof bouwen. De rest het contingent moest in de itad komen. is de woningbouwcorpo- aties is er juist behoefte aan engezinswoningen in de Ste venshof en niet aan gestapelde bouw op lokaties in de stad. Bovendien vreesde de Fedc tie dat woningen in de bi' stad door problemen mi vuilde grond niet op tiji iv zouden komen. Verder 'm gen de corporaties zich al bij woningbouw in de sta- derdaad wel zoveel toe- te verkrijgen waren, v i huren ten goede zou k n zoals Tesselaar voorstelde Na de commissievergaderinb Tesselaar alsnog met Van Rij rond de tafel gaan zitten. Uit eindelijk deed hij de toezeg ging dat er 76 extra woningen in de Stevenshof gebouwd moeten worden. Dat betekent dat er de komende jaren nog maar zo'n 135 goedkope huur woningen in de stad gebouwd zullen worden. De gemeente raad ging gisteravond akkoord met het gewijzigde voorstel. „Kijk, de politiek is één kant, maar ik moet met de Federatie ook verder", zo lichtte Tesse laar zijn besluit toe om toch nog ten dele voor de wensen van de woningbouwcorpora ties te zwichten. De federatie heeft ingestemd met het voor stel. Tesselaar heeft ook toege zegd dat de verhouding tussen eengezinswoningen en gesta pelde woningen in evenwicht zal blijven. Tesselaar zelf heeft een voorkeur voor kleinere woningen in gestapelde bouw, de Federatie voor grotere een gezinswoningen. Geen moskee aan Os- en Paardenlaan LEIDEN De stichting Moslims Groep Leiden ziet af van de vestiging van een moskee in het leegstaande complex van de Leidse Apparaten Fabriek (LAF) aan de Os- en Paardenlaan. De financiering voor de aankoop van het complex brengt grote problemen met zich mee, zo laat het bestuur van de stichting weten aan de directie grondzaken van de gemeente Leiden. De Moslims Groep was op zoek naar een ander onderkomen omdat de moskee aan de Rembrandtstraat te krap is geworden. De ge meente Leiden was bereid om mee te werken aan de verhuizing, ondanks bezwaren van omwonenden die vreesden voor ver keersoverlast. LEIDEN Het is nog on duidelijk wat er gaat ge beuren met het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad, dat over enige tijd vrij komt. Het sociaal- cultureel werk verhuist namelijk naar de scholen aan het Valkenpad en de stichting Surinamers Lei den en De Merendroom naar de scholen aan het Eksterpad. „Wanneer ie mand met een alternatief komt dat kostendekkend is, voel ik daar in principe wel voor", aldus wethou der D. Tesselaar (volks huisvesting) gisteravond in een gezamenlijke com missievergadering. Hij gaf echter te kennen dat hij de kans daarop klein acht. Volgens Tesselaar is er met name vanuit de kringen van architecten op aangedrongen om het gebouw, dat in een zeer slechte staat verkeert, te behouden. Volgens hen gaat het om een karakteristiek ge bouw te midden van de hoog bouw. „Het is echter duidelijk dat wanneer je besluit om het te laten staan, er veel geld in gestoken moet worden. Dat maakt een commerciële be stemming al uiterst onwaar schijnlijk", aldus Tesselaar. Mocht de gemeente besluiten het gebouw te slopen, dan staat volgens Tesselaar nog niet vast dat er op die plek woningen komen. „Dat zullen we nog moeten bekijken. In het kader van het Plan van Aanpak van de Slaaghwijk kan het ook best zijn dat we de voorkeur geven aan groen", aldus Tesselaar. De organisaties die nu nog huizen in Op Eigen Wieken Het is nog onduidelijk wat er gaat gebeuren met het buurt huis Op Eigen Wieken in de Merenwijk. FOTO: TEJO RINGERS zijn akkoord gegaan met de verhuizing naar de schoolge bouwen.' Het buurthuis, dat ruim tien jaar oud is, verkeert in dermate slechte staat dat er zeker 1,4 miljoen gulden nodig is voor renovatie. De nu geko zen oplossing opknappen van de scholen kost onge veer vier ton minder. Voor de stichting Slaaghbuurt was vooral van belang dat de soci aal-culturele functies in de Slaaghwijk behouden bleven. In eerste instantie wilde de buurtvereniging Op Eigen Wieken behouden en opknap pen. Na een onderzoek van de directie volkshuisvesting en een bureau uit Voorschoten naar die mogelijkheid ging men echter akkoord met ver huizing. LEIDEN Het Geeoördi- "eerd Ouderenwerk (GOW) in Leiden zal onderzoeken waar hiaten zitten in hulpverle ning aan ouderen. Het GOW ül in de notitie, die voor 1 juni klaar moet zijn, aangeven no^de beschikbare formatieu- ren over de verschillende werkterreinen ingezet worden. Dat was gisteravond de uit komst van een langdurige dis cussie in de Leidse gemeente raad over de toekomst van de ouderenzorg in Leiden. Een ruzie tussen de fractie van de VVD en verantwoordelijk wethouder H. de la Mar (socia le zaken) werd daarmee be- De VVD'er A. Geertsema had zich de afgelopen weken de woede van De la Mar op de hals gehaald, omdat hij nog een^, extra onafhankelijk on derzoek wilde naar het aanbod van diensten en activiteiten voor ouderen. Volgens De la Mar was dat overbodig en hij vond een aangekondigde mo tie van Geerstema onaan vaardbaar. Geertsema kwam gisteravond, samen met de an dere/collegepartijen Links Lei den en de PvdA, met ene ge wijzigde motie op de proppen, waarin het GOW nog een aan vullend onderzoek zou ver richten. Hij werd daarvoor ge hoond door D66 en het CDA, die vonden dat Geertsema in het stof had moeten bijten vootjde andere collegepartijen. P. Langenberg meende dat er door het onderzoek een ver traging van minstens een half jaar optrad in de herverdeling van taken in de ouderenzorg. „Een vervelende afsluiting van een belangrijke materie", aldus Langenberg, die tegen de motie van VVD, PvdA en Links Leiden stemde. RAPPORT 'SLEUTELEN AAN DE TOEKOMST'; LEIDEN Leiden heeft het in sociaal-economisch opzicht de afgelopen jaren niet slecht gedaan. Dit on danks de economische cri sis. Maar er is de dreiging dat Leiden als stad of re gio verscheurt raakt. Dat is de conclusie van drs. J. Laurier en drs. N. Korna- lijnslijpèr in 'Sleutelen aan de toekomst', een stu die naar de sociaal econo mische ontwikkelingen in de regio Leiden. 'Sleute len aan de toekomst' is vanmiddag overhandigd aan de wethouders J. Fase en H. de la Mar. Beide zijn verbonden aan het On derzoekscentrum Ruimte lijke Ontwikkeling en Volkshuisvesting (ROV) van de Leidse universiteit. Volgens de twee is er echter geen reden tot optimisme. Ze wijzen erop dat bij een onge wijzigde ontwikkeling het schrikbeeld opdoemt van het Leidse als verscheurde stad of regio. Dat zou komen doordat wel technologisch geavanceer de bedrijven in de regio wor den aangetrokken, maar de modernisering van bestaande bedrijven achterblijft. Verder begint volgens de onderzoe kers een onoverbrugbare kloof tussen werkenden en werklo zen zichtbaar te worden. De verspreiding van moderne productietechnieken zou die kloof groter en dieper maken. Ook zou Leiden in een ruimte lijk-economisch vacuüm gera ken tussen de regio Den Haag- /Rotterdam en de regio Am sterdam. De onderzoekers noemen een aantal prioriteiten om de pro blemen te ondervangen. Zo zou aan te trekken moderne bedrijvigheid geïntegreerd moeten worden in de economi sche structuur van de regio. Tevens moet de modernisering van het bestaande bedrijfs leven bevorderd worden. Ver der zou er meer regionale sa menwerking moeten zijn: „Er moet eerder regionaal dan lo kaal gedacht worden". In dit proces mag volgens de onder zoekers de kwaliteit en de kwantiteit van het werk niet uit het oog verloren worden terwijl de scholingsmogelijk heden aangepast zouden moeten worden. Botanie Dr. P. Maas houdt morgen een lezing over een botani sche expeditie in het Brazili aanse Amazonegebied. Maas laat tijdens de lezing aan de hand van dia's zien wat er allemaal komt kijken bij een expeditie in een dergelijk moeilijk toegankelijk gebied. De lezing wordt gehouden in het Rijksherbarium aan het Rapenburg 70-74. De aanvang is 20.00 uur. Trams De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen afdeling Leiden vertoont morgen vanaf 20.00 uur films over de laatste jaren van de buurttram in het Bel gische Henegauwen en mu seumtrams in Amsterdam. De films zijn gemaakt door tramkenner Frits van der Gragt. De filmavond wordt gehouden in het NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1. De entree bedraagt een rijks daalder. 55-plussers Bij de cursus creatieve hand vaardigheid (maandagoch tend) en de inloopochtend tekenen en schilderen (dins dagochtend) zijn nog enkele plaatsen vrij voor 55-plus sers. De cursussen worden gehouden in dienstencen trum De Kooi aan de Drift straat 49. Voor meer infor matie kunnen belangstellen den bellen via nummer 221742. Vrijwilligers Het Buro Slachtofferhulp zoekt nieuwe vrijwilligers voor de opvang van slacht offers van misdrijven. Alle medewerkers krijgen daar voor een training. Belang stellenden kunnen contact opnemen met het Buro dat is gevestigd in het politiebu reau aan de Langegracht 11, tel. 071-258797. Het bureau is van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur geopend. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter.. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste :wee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: j Postcode/plaats:. Telefoon I (voor controle bezorging) I I Deze ontvangt de kram de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. VSHfil JNZI Adres: Postcode/plaats: 1 h i n t f I "vr •-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9