Uwee getallen ibepaalden lot Iran rampvlucht Inrich ting is geen woonplek Adverteerders zijn tevreden over opzet van commerciële tv e Uur onder water niet altijd fataal' Werkgeversbijdrage ziektekostenpremie zwaarder belast Neemt u 22 februari even plaats voor de buis! L^TTO ïlNAp ;INA INNENLAND EeidoeSourumt DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 eetman kritiseert Inderwijsacties >ntwi ;n st< shanl1 ag IERSFOORT Minister Deetman van on wijs heeft gisteravond op een CDA-bijeen- nst in Amersfoort kritiek geleverd op de lerwijsacties die deze week plaatsvinden. Igens de bewindsman zijn de belangen van leerlingen niet gediend wanneer door de on- Awijsbonden wordt gesproken over het leson- e brekingen of wanneer ouders hun kinderen i lishouden. „Het is heus niet zo dat wij op het 0 >artement in Zoetemeer beter luisteren als er *taakt wordt", aldus Deetman, die daaraan voegde dat dergelijke uittingen van boosheid •der averechts werken. Volgens de minister rdt er soms betoogd zonder te weten waar- ir of tegen. Deetman: „Er is de laatste tijd irotesteerd tegen maatregelen die ik nog niet lomen heb of niet van plan ben te nemen". Kabinet wil af van nulurencontract DEN HAAG Het kabinet wil af van flexibele arbeidscontracten die werknemers geen geld opleve ren als ze niet daadwerkelijk wor den opgeroepen. Iedereen met een zogenoemd afroepcon- tract of een nulurencontract moet ten minste 70 procent van het voor de func tie geldende loon over 20 uur per maand krijgen. Dat schrijft minister De Koning (sociale zaken) in een brief aan werkgevers en werknemers. De laatsten hebben veel moeite met dergelijke arbeidsrelaties, terwijl de eersten er voor zijn omdat de bedrijven daardoor beter kunnen inspe len op hun orderpositie. Voor deze afroepcontracten wil het ka binet in de wet vastleggen dat de werk nemer recht heeft op 70 procent van het voor de baan geldende uurloon over 20 uur per maand. Gewerkte uren worden van dat aantal afgetrokken. De onder grens voor het uurloon is 70 procent van het in de bedrijfstak geldende mini mumloon per uur. Voor de zogenoemde min-maxcontrac- ten wil het kabinet vastleggen dat de werknemer in bepaalde gevallen recht heeft op een soortgelijke vergoeding als bij de afroepcontracten. Het gaat dan om die gevallen waarin het verschil tus sen het gegarandeerde aantal uren werk en het geëiste aantal uren beschikbaar heid onredelijk groot is. Hoe groot dat „onredelijke verschil" moet zijn, vormt punt van overleg met sociale partners. Het kabinet ziet in zijn voorstellen geen belemmering voor de gewenste versoe pelingen in het arbeidsbestel. Laatste kans treintelefoon UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen stoppen voorlopig de mogelijkheid voor reizigers om vanuit de trein te telefone ren. De tien telefoontoestellen die voor dat doel in de Bene- lux-treinen waren geplaatst worden te vaak vernield en leeggeroofd. De schade loopt inmiddels in de tienduizenden guldens. De NS hebben beslo ten de telefoons nog een laat ste kans te geven. Over enkele maanden worden nieuwe tele fooncellen („bunkertjes") ge plaatst die de aanslagen kun nen weerstaan. Kamer vindt dat spreiding van PTT moet doorgaan DEN HAAG CDA en VVD hebben minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) vandaag in een mon deling overleg te verstaan gegeven dat de spreiding van de PTT naar Groningen met 2200 banen onver kort moet doorgaan en niet zomaar kan worden in gekrompen als blijkt dat het nog beschikbare bedrag van ruim 200 miljoen niet toereikend is. Vooral de VVD neemt het de minister kwalijk dat ze in het met de PTT-directie gesloten akkoord een clausule heeft laten opnemer waarin dat is vastgelegd. VVD kamerlid De Beer en zijn CDA-collega Eversdijk hebben bezwaar gemaakt tegen het feit dat minister Smit-Kroes onlangs in een overleg met de Kamer over het af te sluiten convenant met de PTT heeft verzwegen te melden dat het akkoord nog diezelfde dag werd ondertekend en dat daarin de gewraakte clausule was opgenomen. Rotterdam vraagt nog 10 miljoen voor feest ROTTERDAM Voor de viering van het 650-jarig bestaan van Rotter dam in 1990 is nog tien miljoen gulden nodig van het bedrijfsleven. De Stich ting Rotterdam 1990, die in opdracht van het gemeentebestuur de festivitei ten organiseert, gaat deze week de boer op om het geld los te krijgen. Het bedrag is bedoeld voor meer dan twintig evenementen, zoals een groot scheeps kunstproject, de presentatie van Rotterdam als havenstad in een tentencomplex op de Müllerpier, een popfestival op de Maasvlakte en de oprichting van een nieuw „monumen taal en spraakmakend beeld" bij wijze van symbool van het Nieuwe Rotter dam. «HAKOTA VERDWEEN VOOR JAREN IN HET NIETS deur i leren,1 VANDAAGi IN HET t lEUWi [slaniEN BOSCH Het ra- I miin van een getal zou de te #chvogels bepalen. Het ariboing er om uit te maken varfie op 6 september 1944 ulp Det een versleten jacht- drJiegtuig zelf naar Austra- on<jë zou moeten vliegen en 'ie geriefelijk kon reizen Is passagier met de lucht- jHËaeht-Dakota D-941. ^He Dakota met de zeven jacht- liegers van het 120-squadron ertrok die dag van Merauke cmdip Nieuw-Guinea naar Au- ralië, heeft nog radiocontact i hihad met een grondstation bij I lirns, om daarna voor tien- llen jaren in het niets te ver- wijnen: Totdat enkele weken i eleden een expeditie in de l jige en nauwelijke betreden 1 ildernis van noordoost-Au- 1 ralië op het wrak van het lestel stootte. Daarin bevon- |en zich de stoffelijke over- Chotten van de zeven jacht- liegers, enkele andere passa- ers en de vierkoppige Neder- ndse bemanning. Ook moet i het wrak het stoffelijk over- :hot zijn te vinden van de erdershond Wodan, het lie- 'elingsdfer van Henk Levy, (én van de zeven jachtvlie- fers. lp 6 september zouden tien ichtvliegers na een operatio- 4e periode van ruim een half op de basis Merauke voor tot in rustperiode naar Australië vertrekken. Vlak voor vertrek kregen zij te horen dat drie van hen met drie Curtiss P-40 jachtvliegtuigen naar Australië moesten vliegen. Kapitein Si mons was één van hen, de twee andere vliegers zouden door het lot worden aangewe zen. Dat werden uiteindelijk de luitenants Booby Haye en Dick Gottschalk. 19 en 20 Gottschalk (71), nu woonachtig in Den Bosch, weet het zich nog maar al te goed te herin neren. „De squadron-comman dant zei die ochtend plotseling dat hij twee vrijwilligers nodig had voor twee versleten P- 40's. In Australië zouden ze in Canberra een grote opknap beurt krijgen. Niemand had er trek in om in die kisten daar naar toe te vliegen. Natuurlijk was het veel aantrekkelijker om je als passagier te laten vervoeren". Besloten werd te loten. In de operations kamer werden aan de achterkant van een bord met krijt twee getallen onder de 20 opgeschreven. Wie het zou raden was de klos. „Booby Haye noemde 18 en ik riep 17. Omdat niemand de getallen geraden had 'besloot de com mandant dat degenen zouden gaan die er het dichtst bij za ten. En dat waren wij, want op de achterkant van het bord stonden de getallen 19 en 20". Diezelfde middag vertrok de Dakota voor de wekelijkse vlucht van Merauke naar Cairns. Aan boord gingen de zeven jachtvliegers, die niet met een P-40 de overtocht van ongeveer vier uur hoefden te maken: Dolf Braackensiek, Jan Zwart, Abe Scholte, Ben van Aken, Otto Leyding, Bob Salm en Henk Levy, allen rond de twintig. Alleen de herder Wodan wilde, heel on gebruikelijk, niet de kist in. „We hebben hem uiteindelijk gevangen en in het vliegtuig gezet. Naderhand ga je den ken: zou dat al wat betekend hebben?" De tocht naar Cairns bedroeg ongeveer duizend kilometer en zou vier uur duren. Een kwartier voor de landing in Cairns, rond halfacht s a- vonds, liet de bemanning, Har ry Daanen, Willem Thorn, Eu gene Kerdijk en Jan Damwijk, nog weten dat zij op tijd zou den landen en dat er geen bij zonderheden waren. Dat laat ste werd binnen enkele minu ten door de feiten achterhaald. Vermist Simons, Haye en Gottschalk kregen de volgende dag op Merauke te horen dat de Dak ota werd vermist. Zij kregen opdracht om op hun tocht vooral goed uit te kijken naar een spoor van de Dakota. Maar tijdens die tocht op 7 september was het weer zo er barmelijk dat daar geen moge lijkheid voor was. „We moch ten blij zijn dat we uiteindelijk heelhuids in Cairns landden. Zeker twee keer onderweg sloeg mijn motor af en evenzo veel keren had ik me al voor bereid op een buiklanding of een plons in het water". Op 8 september kwam een B- 25 met overste Zomers op Cairns aan om een zoekactie naar de vermiste Dakota te or ganiseren. Twee weken lang hebben Nederlanders en Au straliërs onder leiding van Zo mers met kleine en grote vliegtuigen naar de Dakota ge speurd, zonder enige resultaat. Zomers besloot dat Haye en Gottschalk met hun hopeloze kisten waar ook geen radio in zat, moesten doorvliegen naar Canberra. Daar kwamen ze op 8 september 's avonds aan. Jachtgeweren Toen de Dakota vanaf Merau ke vertrok, zaten Gottschalk Dick Gottschalk verhaalt temidden van oude foto's van de manier waarop het lot hem gunstig was. FOTO: ANP en Haye daar dus niet in, maar hun bagage was wel ingeladen. „Veel van mijn persoonlijke eigendommen had ik in twee koffers gedaan. Die zouden ze misschien wel bij'de bergings werkzaamheden kunnen te genkomen. Kleren en foto-al bums zullen wel vergaan zijn, maar misschien zijn mijn jachtgeweren nog te identifice ren. Ik herinner me die nog precies: een Springfield num mer 30.06 en een Lee Enfield nummer 3.03". Toen Gottschalk de afgelopen dagen in de media met de be richten en beelden van de Dakota werd geconfronteerd, was zijn reactie „eindeljk" en „gelukkig". „Ik ben nog steeds heel nauw bij die jongens be trokken. Ik bid nog steeds voor ze, speciaal voor mijn vrienden Willem Thorn en Eugene Kerdijk. Het maakt echt wel wat los als je op de te levisie persoonlijke eigendom men herkent die ze laten zien. Dat horloge met de tijd van even voor half acht, dat her kende ik. Dat was van mon teur Damwijk. Die had zo'n ding. Dat weet ik nog heel ze- FRANS VAN DER WAALS jlennepplantage in jmsterdam opgerold aiMSTERDAM De politie in Imsterdam heeft gisteravond en hennepplantage aan de •ude Haagse weg opgerold. Wee henneptelers, de 32-jarig jt.F. en de 28-jarige R.D., wer- fen gearresteerd. Verder wer en 500 hennepplanten, broei- lasverliehting en verwar mingsapparatuur in beslag ge- Tomen. [Cernhemse kaas (net naar Japan r ORNE De uitvoer naar apan van Kernhemse kaas is 'oorlopig stopgezet. Directeur Cuijpers van producent Co- erco in Borne heeft de expor- ;urs gevraagd in hun pakket (een Kernhemse kaas mee te lemen, zolang in Japan niet is litgezocht hoe de dodelijke icterie listeria in de kaas te- ht kwam. (ADVERTENTIE) ANPNIEUWSTELEFOONi 06 91122330 PATIËNTENBEWEGING BEZORGD OVER PSYCHIATRISCHE HULP: DEN HAAG De lange wachtlijsten bij de psychi atrische ziekenhuizen zijn niet te verhelpen met meer bedden. Dat biedt geen oplossing. Een in richting is niet geschikt als woonplek. Er is eerder behoefte aan alternatieve vormen van zorg, zoals deeltijdbehandeling, be schermd wonen en dagop vang. Dat is de mening van tien pa tiëntenorganisaties in de gees telijke gezondheidszorg. Ze maken zich zorgen over de plannen van het ministerie van WVC om de beddenreduc tie in de psychiatrie vanwege de lange wachtlijsten onge daan te maken. „Al jaren is men het erover eens dat in richtingsbedden moeten wor den omgezet in alternatieve vormen van zorg", aldus de organisaties. „Maar door het aantal bedden juist uit te brei den komt die omzetting, het zogenaamde substitutiebeleid, nooit van de grond". De patiëntenorganisaties heb ben vandaag 14 februari de landelijke dag van de psychia trie aangegrepen om hun bezorgdheid naar buiten te brengen. Op bijeenkomsten in Amsterdam en Rotterdam vra gen zij meer aandacht voor de alternatieve behandelingsvor men. Doortje Kal van het Platform GGZ (geestelijke gezondheids zorg) Amsterdam, één van de tien verontruste patiëntenor ganisaties, is er duidelijk over: „Het aantal draaideur-patiën ten neemt hand over hand toe. We zien dat 25 procent van de psychiatrische patiënten bin nen drie maanden al weer op de stoep van de inrichting staat. En 45 procent al weer binnen een half jaar. Meer bedden is voor hen echt geen oplossing. We moeten toe naar andere en betere vormen van hulp, die menselijker is en emanciperender". Volgens de tien organisaties moeten er allereerst meer mo gelijkheden voor deeltijdbe handeling komen. „Een derge lijke opvang wordt ook wel crisisinterventie genoemd", zegt Doortje Kal. „Je moet de crisis zo weten te begeleiden dat die leefbaar wordt. Daar mee kun je voorkomen dat mensen opgenomen moeten worden. Er zijn nu ook wel mogelijkheden voor deeltijdbe handeling, maar die zijn nog veel te beperkt". Verder willen de patiëntenor ganisaties meer beschermde woonvormen en dagactivitei tencentra voor (ex-) psychia trische patiënten. „Er zijn maar heel weinig dagopvang centra. Mensen die nu uit een psychiatrische inrichting ko men, kunnen bijna nergens naar toe en hebben helemaal geen contact meer met andere mensen. In zo'n activiteiten centrum kan men weer con tacten opdoen en de dag zinvol besteden. Het moet een plek zijn die beslist niet op het in- richtingsterrein staat, maar een open verbinding heeft met de maatschappij. Een plek waar mensen zich kunnen re habiliteren". Volgens Doortje Kal zijn er talloze initiatieven op het gebied van de dagop vang, maar komen deze niet van de grond doordat het aan geld ontbreekt. Ook in een brief aan de Twee de Kamer hebben de organisa ties vorige week hun zorgen geuit. „Een wachtlijst zegt nog niets over de behoeften van de betrokkenen", aldus de brief. „Het zegt alleen iets over de oplossingen die in zwang zijn, namelijk opname". Macht Dat ander beleid nog nauwe lijks van de grond is gekomen, wijten de organisaties onder meer aan de kosten. Volgens Kal is het voor een psychia trisch ziekenhuis niet zo aan trekkelijk om een bed om te zetten in een deeltijdplaats of een beschermd-wonenbed, omdat dat minder oplevert. Ook speelt macht, volgens Kal, een rol. De ziekenhuizen ge ven volgens haar niet graag hun macht uit handen aan al ternatieve instellingen. Zij wordt in die mening ge steund door Huub Donken van het Sterhuis in Den Haag. Dit dag-activiteitencentrum, dat de brief aan de Kamer mede ondertekende, hoopt binnen kort zijn deuren te openen. „Men kan wel het aantal bed den gaan uitbreiden, maar de andere wegen zijn nog onvol doende uitgeprobeerd. De al ternatieven moeten ook een kans krijgen", meent Donken. Het Sterhuis moet dagopvang gaan bieden aan vijftig tot honderd mensen. Als de finan ciën rond komen, onlangs kwam het Koningin Wilhel- mina Fonds met 65.000 gulden over de brug, en er wordt een geschikt pand gevonden, dan hoopt het Sterhuis na de zo mer te kunnen openen. CLARISSE BUMA 99 UTRECHT Bij de reanimatie van een vierjarige drenkeling afgelopen zondag in Utrecht is een bijzondere techniek toegepast. Onderkoelde drenkelingen kunnen daarmee volgens GG&GD-verpleegkundige P Spek zelfs na een uur onder water te zijn geweest, nog worden gered. Het kind in Utrecht had volgens Spek bijna een half uur onder water gelegen. Langdurig verblijf onder water is volgens Spek mogelijk omdat bij onderkoeling van een li chaam het zuurstofverbruik zeer klein is, ter wijl dat bij kinderen nog minder is. Het is volgens Spek, die zelf bij de redding van het kind aanwezig was, van belang dat de dren keling horizontaal en niet verticaal uit het wa ter komt. De aanwezige lichaamswarmte bij on derkoeling moet daarbij worden geïsoleerd. Elk lichaamsdeel moet dan apart worden ingepakt. De lichaamswarmte mag vervolgens met een graad per uur omhoog gaan. Verder moet er een buis in de luchtpijp worden aangebracht. Alles moet zeer kalm gebeuren, aldus Spek. Over een week valt te zeggen of het jongetje nadelige gevolgen overhoudt aan zijn onvrijwil lige verblijf in het water. HILVERSUM - De adver teerders en de plannen makers voor commerciële televisie in Nederland hebben elkaar gevonden in de opzet van program mering van televisiepro gramma's en reclame boodschappen. Die over eenstemming is vervat in een intentieverklaring die gisteren in het Veronica- gebouw in Hilversum door alle partijen werd ondertekend. Adverteerders en reclamebu- reau's zijn teVreden: er is voor een commerciële zender voor zien in reclame op zondag, korte reclameblokken tussen de programma's, advertenties in natuurlijke onderbrekingen conform de ontwerp-conventie van de Raad van Europa, ge richte verkoop van zendtijd en de mogelijkheid in korte tijd een groot aantal spots uit te zenden. De maximale reclamezendtijd is gesteld op vijftien procent van de totale zendtijd, waarbij het aktuele percentage afhan kelijk wordt gesteld aan de marktomstandigheden. Naast reclame in blokken wordt ook sponsoring van programma's toegestaan. Ten aanzien van de televisie programma's zegt de combina tie ATV/EPTV (drie omroe pen en vier uitgevers) te zul len streven naar een geva rieerd aanbod van voorname lijk Nederlandse programma's die zowel op de radio als de te levisiezender horizontaal zul len worden geprogrammeerd. De intentieverklaring moet worden gezien als een signaal naar politiek Den Haag. Giste ren publiceerden de uitgevers van regionale dagbladen die niet bij de commerciële plan nen betrokken zijn, een brief aan minister Brinkman waar in wordt gewezen op de geva ren van commerciële omroep en van de dreigende monopo liepositie van de deelnemers aan die plannen over de in komsten uit reclame. De adverteerders zeggen niet bang te zijn mee te werken aan de tot standkoming van een monopolist op het gebied van reclame-uitingen. Welis waar heeft de nieuwe combi natie via krant en televisie een volledige landelijke dekking, toch vrezen de adverteerders niet dat de nieuwe combinatie binnen afzienbare termijn zijn monopoliepositie zal vertalen in zeer hoge advertentietarie ven. Voorts is afgesproken dat de adverteerder zich niet met de inhoud van de programma's zal bemoeien. Maar, zo geeft men toe, de adverteerder wil natuurlijk wel van te voren weten wat voor programma hij sponsort. DEN HAAG Ruim 50.000 belastingbetalers moeten vanaf 1 januari van dit jaar meer belas ting betalen over de werkgeversbijdrage in de ziektekostenverzekering. De gevolgen lopen uiteen van enkele dubbeltjes tot een be lastingheffing over enkele dui zenden guldens. Per saldo le vert dit de schatkist 25 miljoen gulden op. Staatssecretaris Ko ning (financiën) is niet van plan een overgangsregeling te treffen of op een andere ma nier de grotere schadeposten te verzachten. Tot 1 januari van dit jaar wer den werkgeversbijdragen aan particuliere ziektekostenverze keringen slechts belast tot maximaal 394 gulden (110 pro cent van de ziekenfondspre mie). Met de invoering van de nominale ziekenfondspremie (een vast bedrag) moest dat sy steem toch al op de helling en pas toen bleek dat er in ruime mate oneigenlijk gebruik werd gemaakt van de belastingvrij stelling, aldus Koning. De categorie die het zwaarst getroffen wordt zijn de werk nemers met meeverzekerde partner en kinderen, die in de hoogste klasse zijn verzekerd voor een zeer ruim pakket. De werkgeversbijdrage be schouwt Koning als loon waarover belasting moet wor den betaald. (ADVERTENTIE) DE MID LOTTO VAN FEBRUARI: Kans op een half miljoen. Gratis extra prijzen: Philips Personal Computers. In de Mid-Lotto van februari wint u met de laatste 5 cijfers goed van uw formuliernummer 'n Philips PC. U krijgt f 250.- of f 25 - uitgekeerd, als u respectievelijk de laatste vier of drie cijfers van uw formuliernummer goed heeft Maar misschien wint u wel de hoofdprijs, die kan oplopen tot 'n half miljoen, of één van de tienduizenden andere prijzen' Of f 100 000 - in het Cijferspel. Haal snel een Mid-Lottoformulier bij.uw dub of winkelier. Lever dit deze week nog in en neem 22 februari even plaats voor de buis om de trek- king te volgen - 1945 uur DE LOTTO LUKT TEN SPELLETJE,TOTDATJE M WINT Kijk m de Gouden Gids voor de inlever adressen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3