„Steeds meer doden in strijd tegen grootgrondbezitters" £eicUe Sou/tcw ■es kerk en wereld beroepingen „Weinig reacties uit Nederland op Rushdie's boek te verwachten Grote belangstelling voor werkdag vrede >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócGourcntt DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 PAGINA INÏ Hervormd ledenbestand daalt sneller DEN HAAG De daling van het aantal Hervormden in ons land gaat de laatste jaren iets sneller dan voorheen. Tot 1985 bedroeg de getalsmatige achteruitgang jaarlijks 1,5 procent. In 1986 was dit 1,64 procent. In 1987 is het ledenbestand met 1,7 procent gedaald. Dit meldt de woordvoerder van de Nederlandse Hervormde Kerk op basis van de Statistische Jaarbrief 1987, die door het KASKI wordt samengesteld op basis van gegevens van de SMRA. Van de 14.713.579 Nederlanders op 1 januari 1987 stond 18.5 procent als hervormd gerigistreerd oftewel 3.289.983. Daarvan behoort 29,3 procent (799.344) tot de belijdende leden. Verder kent de Hervormde Kerk nog doopleden (die alleen gedoopt zijn en geen belijdenis hebben gedaan): 1.068.242, overige leden (zoals geboorteleden die uit hervormde ouders zijn geboren): 859.462. De categorie 'overige geregistreerden' omvat degenen die met een hervormde gehuwd zijn (geweest): 562.935. Van de belijdende leden (de min of meer actieve hervormden) is bijna tweederde deel ouder dan 50 jaar. Slechts 19 procent van deze categorie is tussen de 20 en 40 jaar. De Hervormde Kerk kende in 1987 een sterfteoverschot. Er stierven 34.869 hervormden en er kwamen maar 14.694 jongge borenen bij. Bovendien lieten 4.194 leden zich uitschrijven. In totaal deden 6.439 personen belijdenis. Dat is minder dan 1 pro cent van het aantal belijdende leden. Er kwamen 207 personen over uit andere kerkgenootschappen. De waarheid is een geslepen diamant: ze heeft vele facetten ICTO- voorzitter Pröpper afgetreden ENSCHEDE H.H.L.M. Pröpper is afgetreden als voorzitter van het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO). Pröpper, die in november vo rig jaar voorzitter werd, is burgemeester van de gemeen te West Maas en Waal (hoofd plaats Beneden-Leeuwen). Hij is door de gemeenten in het Land van Maas en Waal aan gewezen als hun vertegen woordiger in de landinrich tingscommissie die zich gaat bezighouden met de ruilver kaveling in de gemeenten West Maas en Waal, Heere waarden en Druten. Boven dien blijkt het lidmaatschap van de Eerste Kamer voor het CDA meer tijd te vergen dan hij had vermoed. Pröpper, de tweede rooms-ka tholieke voorzitter van het ICTO, zegt desgevraagd dat hij met plezier op zijn korte Eeriode als voorzitter terug- ijkt. Hij had gehoopt zijn an dere werkzaamheden met die van het voorzitterschap te kunnen combineren. Er is geen sprake van spanningen binnen het ICTO-bestuur. Oecumenisch gebedenboek Samen met uitgeverij Brepols heeft de Katholieke Bijbel stichting een groot oecume nisch gebedenboek uitgegeven waarin tweeduizend teksten zijn opgenomen. Het is een verzameling gebeden gewor den die ontleend is aan de bij bel, met een voorkeur voor de psalmen, maar daarnaast van gebeden uit alle tijden van de christenheid, de nog onver deelde kerk van de Middel eeuwen en van de moderne tijd. De titel ervan luidt Eens gezind volharden in gebed, en is ontleend aan de tekst van Handelingen 1,14. Oecumenisch is de bundel vanwege het feit dat gebeden uit diverse christelijke tradi ties zijn opgenomen die boven dien voor zeer veel verschil lende omstandigheden zijn te gebruiken. De samenstellers hebben behalve een groot aan tal Nederlandse dichters werk opgenomen van Vlaamse schrijvers, niet alleen van ka tholieke maar ook van prote stantse origine. Zo staan er teksten in van Anton van Duinkerken, Titus Brandsma, Jan Wit en Muus Jacobse, Huub Oosterhuis, Ida Ger hard. Een van de initiatiefnemers van de bundel, dom Ambroos Verheul van de abdij Keizers berg bij Leuven, merkte vori ge maand bij de presentatie op dat de teksten willen uitnodi gen de gebruiker zelf tot bid den aan te zetten. Daarnaast zijn in dit gebeden boek een reeks beeldmedita ties opgenomen met reproduc ties van de prachtige glasra men van Marc Chagall in de kathedraal van Mainz. Eensgezind volharden in gebed. Uitgave Katholieke Bijbelstichting en uitgeverij Brepols. Prijs pocketeditie 39,-. Kunstleren editie ƒ49,- Leren editie 99,-. Tussen isolement en assimilatie De Katholieke raad voor Kerk en Samenleving organi seert in samenwerking met de Radboudstichting en het Thijmgenootschap op zaterdag 11 maart in de Beurs van Ber- lage te Amsterdam een sym posium over de identiteit van katholieken in een secularise rende cultuur. Op 18 maart is het honderd jaar geleden dat J. A. Alberdingk Thijm stierf. Thijm is de geschiedenis inge gaan als een markante per soonlijkheid in het culturele leven van zijn tijd en als vaandeldrager van de eman cipatie der katholieken. Opgave voor het symposium voor 1 maart bij het secretari aat van Thijmsymposium, centrum Roucouleur, postbus 152, 5260 AD Vught Kosten 40.-- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Gouda C. Blenk te Am sterdam; aangenomen naar Vrlezen- veen K.F.W. Borsje te Eethen en Drongelen. Bedankt voor Ellecom-De Steeg W. Schaap te Deventer; voor Vlagtwedde D.D. Lukas te Enter; voor Wouterswoude W. Pleters te Genemulden. Aangenomen naar Meppel (part-time) mw.A.C. van Noort te Noordwolde-Zuidwolde. PASTOOR KOOPMANS MEERMALEN BEDREIGD IN BRAZILIË NIEUWSTADT „Ik kan het niet meer", zegt de priester Joop Koop- mans uit Brazilië. „Ik kan en wil niet langer pastoor zijn in een parochie waar van ook grootgrondbezit ters deel uitmaken". Twintig jaar lang leidde Koopmans de parochie Itanhem in het oosten van Brazilië. Maar nu is het welletjes. De 49-jarige priester, met ver lof in Nederland, keert bin nenkort terug naar Brazilië met een dringende vraag voor de bisschop van Teixeira de Freitas. Hij zal mgr. Antonio Zuqueto toestemming vragen om zich helemaal te wijden aan de strijd voor de mensen rechten en aan de bijbelcur sussen voor de 28 christelijke basisgemeenschappen in de regio Itanhem. Pater Koopmans verwacht dat de bisschop niet direkt ak koord zal gaan, maar hij zal zich daardoor niet meteen la ten afschrikken. Pater Koopmans is Nederlan der van geboorte en heeft in middels de Braziliaanse natio naliteit. Hij volgde zijn pries teropleiding in Oostenrijk en werkt sinds 1969 namens het bisdom Wenen in Brazilië. Eén telefoontje van zijn bis schop aan zijn Weense collega is waarschijnlijk genoeg om „de ongehoorzame priester" naar Oostenrijk terug te ha len, verwacht pater Koop mans. Maar zover is het nog niet. Koopmans is eind vorig jaar het land ontvlucht, nadat hij door handlangers van groot grondbezitters met de dood was bedreigd. Tegenover het Oostenrijkse persbureau Kathpress ver klaarde hij vorige week dat op zijn hoofd en op dat van andere progressieve rk pries ters een premie van 10.000 gulden staat. De moord op een Armen groepen samen in het oosten van Brazilië bisschop levert zelfs 40.000 gulden op. „Een onrechtvaar dige zaak", merkt hij glimla chend op. In alle ernst vervolgt hij: „Wezenlijk voor het christen dom is dat je met anderen wilt delen. Ik kan best begrij pen dat de grootgrondbezit ters dat niet willen. Maar dat ze de mensen die dit idee in de praktijk brengen, heftig bestrijden en zelfs met de dood bedreigen, vind ik on aanvaardbaar", aldus pater FOTO: ARCHIEF Koopmans. In het bisdom Teixeira de Freitas krijgt pater Koopmans weinig steun van collega's en van de bisschop. Daarentegen zijn er ook bisdommen waar de Rooms-Katholieke Kerk grootgrondbezitters heeft uit gesloten van de sacramenten. Zijn eigen bisschop wil en mag de ernst van de situatie niet inzien, aldus Koopmans. Zelf is pater Koopmans in de loop van twintig jaar enorm veranderd. Hij kwam als mis sionaris die er op uit was om zieltjes wilde winnen. Nu kan hij dat niet meer zo zeggen; hij voelt zich overtuigd aan hanger van de bevrijdingsthe ologie. De kerk heeft volgens hem in .de loop der eeuwen van Jezus van Nazareth „een religieuze clown" gemaakt. Christenen hebben de betekenis van Je zus in economische, sociale en politieke zin „geamputeerd". Pater Koopmans begrijpt dat de bevrijdingstheologie „een klap in het gezicht" is van de traditionele gelovigen. Toch gaat het hier „om de meest conservatieve theologie" die maar mogelijk is. Immers: „wij willen de persoon van Jezus van Nazareth mét zijn economische, sociale, politieke en religieuze dimensies bewa ren, conserveren." Het zijn vooral de politieke activiteiten van Koopmans en de zijnen die kwaad bloed zet ten bij de plaatselijke macht hebbers. Telefonische dreige menten, intimidaties en ge weld volgden al snel op de op richting van de arbeiders partij in Itanhem en de bezet ting van land door families die van honger dreigden om te komen. De grote vraag voor pater Koopmans is of de bevrij dingstheologie voldoende wortel in Brazilië heeft ge schoten om zich te kunnen handhaven. De vraag is zeer actueel omdat het Vaticaan ook in Brazilië geen gelegen heid onbenut laat om progres sieve bisschoppen te vervan gen door minder progressieve. Hij begrijpt dan ook niet goed dat de vooruitstrevende kar dinaal Paolo Evaristo Arns te genover Kathpress zei dat hij nauwelijks een „een strengere koers" van het Vaticaan in Brazilië kan vast stellen. „Ik kan niet zeggen dat de zaak zich zo toespitst als men in Europa wel denkt", aldus de aartsbisschop van Sao Paulo. De situatie in Brazilië is vol gens hem zo ernstig „dat elke bisschop zijn volk wel verde digen moet". Pater Koopmans: „Kardinaal Arns is soms zeer optimis tisch. Hij is ook altijd erg voorzichtig in zijn kritiek op het Vaticaan", reageert Koop mans. „Hij heeft meer respect voor Rome dan ik". Macht Hoewel Arns dat zelf tegen spreekt, is volgens Koopmans ook de mogelijke opdeling van het grote aartsbisdom Sao Paulo een poging van het Va ticaan om meer greep te krij gen op de Braziliaanse kerk. De basisgemeenschappen in kardinaal Arns' bisdom heb ben zeer veel invloed en er is Rome, aldus de priester, veel aan gelegen deze macht te versnipperen. De winst van de arbeiderspartij bij de ver kiezingen in november en het feit dat sindsdien een vrouw aan het hoofd van het stede lijk bestuur staat, is recht streeks terug te voeren tot de belangrijke rol van de basis gemeenschappen die onder kardinaal Arns' hoede staan, aldus pater Koopmans. De zo noodzakelijke landher vormingen zijn door de nieu we Braziliaanse grondwet „praktisch onmogelijk" ge maakt, zegt pater Koopmans. En ook van een landbouwpo litiek die niet slechts gericht is op het aflossen van de rente van buitenlandse schulden komt weinig terecht. Pater Koopmans verwacht dat de sociale onrust in Brazi lië daardoor zal toenemen. Er worden nu jaarlijks ongeveer 300 mensen vermoord en in de toekomst zullen dat er al leen maar meer worden. Chico Mendes, de vakbonds man en milieuactivist die in december werd vermoord, was niet de eerste bekende van pater Koopmans die werd omgebracht. „En hij zal ook wel niet de laatste zijn". BERT VAN DE KRUK DEN HAAG Vanuit de moslimge meenschap in Nederland zijn er „heel weinig" reacties te verwachten op het boek 'De duivelsverzen' van Salman Rushdie. Dit zegt A.W. van Bommel van het Moslim Informatie Centrum Neder land te Den Haag. De meeste moslims in Nederland zijn van Turkse of Ma rokkaanse afkomst. De volwassenen lezen geen Engelse of Nederlandse boeken, terwijl de volgende generatie zich niet druk om dit boek zal maken, zo zegt Van Bommel. Hij verwacht wel enige reacties van Surinaamse of Pakistaanse groepen, hoewel hij vreest dat niet een hunner het boek zal hebben gelezen. Daarbij zullen wel dezelfde bezwaren opklin ken als in Engeland en Pakistan, in de trant van: onze profeet wordt be lasterd. Het boek is verboden in India, Pakis tan, Egypte en Zuidafrika. Een groot scheepse demonstratie tegen dit boek liep afgelopen weekend in Pakistan zozeer uit de hand dat op zijn minst vijf personen het leven lieten. Vorige maand hebben enkele duizenden mos lims in Londen tegen het boek gepror testeerd. In het Engelse Bradford werd een exemplaar van het boek verbrand. De bezwaren zijn volgens Van Bom mel niet ongegrond. Het boek van Rushdie tast de openbaring aan, die in de Islam heilig is. De kwestie hangt samen met de wijze waarop moslims met heilige teksten omgaan en waar op zij de profeet zien. Deze is in hun ogen het levende voorbeeld, de wan delende Koran. Volgens veel moslims wordt Mohammed in dit boek bele digd. Van Bommel noemt het onderwerp van het boek van Rushdie overigens „heel interessant". Komend vanuit de moslimwereld beschrijft Rushdie hoe hij in de westerse cultuur terecht is gekomen. Hij verwoordt wat bij veel jonge moslims ook leeft. Als de mos- hier meer oog voor zou jonge mosl limleiding hebben, zouden minder jongeren de Islam de rug toekeren, zo zegt Van Bommel. De Ahmadiyyabeweging in Neder land is zeker van plan te uitgever te bewegen de Nederlandse vertaling niet uit te geven, zo zegt secretaris A.H. van der Velde. De beweging zal haar standpunt in een brief verwoor den. Rushdie trapt met zijn boek 800 mil joen moslims op hun ziel. Hij maakt misbruik van de vrijheid van me ningsuiting, die ook bij de Ahmadiyy abeweging in hoge achting staat. „Maar er bestaat ook de in de grond wet vastgelegde vrijheid van gods dienst. Respect voor elkaar geloof is ook een groot goed. De uitgever is daarom moreel verplicht van de Ne derlandse vertaling af te zoen," zo zegt Van der Velde. De beweging zal zeker geen geweld dadige acties houden zoals het ver branden van boeken. „Wij pretende- De Indische auteur Salman Rushdie met zijn omstreden boek ren de zuivere islam aan te hangen. Dat is een godsdienst van vrede. Ons protest zal uitsluitend vreedzaam zijn." IN KADER VAN CONCILIAIR PROCES DEN HAAG Tot nu toe hebben ruim 950 mensen zich aangemeld voor de werkdag vrede in het kader van het Conci liair Proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. Deze werkdag wordt 18 febru ari in de Vrije Universi teit te Amsterdam gehou den. Daarmee is de vrees gelogen straft van diegenen die dach ten dat zo'n werkdag op dit moment maar hoogstens 400 mensen zou trekken, aldus Gied ten Berge van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). Het IKV organiseert de werk dag in opdracht van de stuur groep die namens de Raad van Kerken in Nederland het Conciliair Proces in Neder land coördineert. Als de be langstelling blijft aanhouden zal het IKV gedwongen zijn mensen teleur te stellen, om dat er voor maar iets meer dan 1000 deelnemers plaats is. Voor medewerking aan de werkdag zijn alle kerkelijke vredesbewegingen uitgeno digd. Buitenkerkelijke vre desbewegingen konden via de stuurgroep hun belangstelling voor medewerking laten blij ken en kregen dan alsnog een uitnodiging. Deze aanpak heeft tot gevolg gehad dat allerlei uiteenlo pende vredesorganisaties aan net programma van de dag meewerken. Zo is het Inter nationaal Vrouwen verbond voor Vrede en Vrijheid ver antwoordelijk voor een werk groep over de Verenigde Na ties en het conciliair proces. De^Basisbeweging van kriti sche groepen en gemeenten in Nederland leidt een werk groep over contacten met christen-marxisten. Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) nam aanvankelijk aan de voorbereiding van de werkdag deel, maar trok zich terug wegens de dominante rol die het IKV naar zijn me ning speelde. Dat zou volgens het ICTO, ooit opgericht uit verzet tegen de IKV-campag- ne voor verwijdering van alle kernwapens uit Nederland, alleen maar tot de „zoveelste kerkelijke aanfluiting" op het gebied van vrede en ontwape ning kunnen leiden. Boven dien was het ICTO erover ontstemd dat buitenkerkelijke organisaties die het tot de vre desbeweging rekent, zoals de Atlantische Commissie, de Bond van Oud-Stoottroepers en het Oud-Strijders Legioen, niet werden uitgenodigd. „Wij hebben het ICTO gezegd dat deze organisaties zich bij de stuurgroep konden melden en dan alsnog zouden kunnen deelnemen", aldus Ten Berge. Het eveneens behoudende Vredesoverleg Kerk en Sa menleving (VOKS) heeft van meet af aan geweigerd aan de voorbereiding van de werk dag deel te nemen. Het Her vormd Beraad Vredesvraag stukken, dat in grote lijnen de standpunten van ICTO en VOKS deelt, neemt echter wel deel. Oud-staatssecretaris drs. D.F. van der Meij zal na mens dit beraad zijn visie ge ven op de technologische ont wikkelingen in de bewape ning. De deelnemers aan de werk dag kunnen uit 26 werkgroe pen kiezen. Daartoe behoren onderwerpen als dienstweige ring, kerken en de plaatselij ke politiek, burgerlijke onge hoorzaamheid, wapenhandel en de gevolgen van de Euro- f>ese eenwording. Het IKV eidt verreweg de meeste werkgroepen: 10, waaronder een samen met Pax Christi. Voor de werkgroep waarin religieuze en vredesliederen uit binnen-en buitenland wor den ingestudeerd, is het IKV verantwoordelijk. Het is volgens Ten Berge moeilijk te voorspellen, of de samenwerking tussen de di verse vredesorganisaties een vervolg krijgt. Hii wijst erop dat oude tegenstellingen bin nen de westerse vredesbewe ging door de veranderende si tuatie in Oost-Europa aan be tekenis hebben verloren. „Wij in het westen verliezen een vijand en dat is wennen. Wij moeten nu een ander type van discussie met elkaar voe ren en dat dwingt de vredes organisaties ertoe goed op de hoogte te zijn .van eikaars standpunten", aldus Ten Ber ge. Maar dat hoeft niet te be tekenen dat er ook meer geza menlijke bijeenkomsten zul len worden gehouden. et nc Doorgaan met de hulp IERS •wijs nst i lerwi Igens leerli 4wijst >rek 'itishoi :o artei taakt voeg< der rdt e ;ei>r Of Ni bi De gesignaleerde toename van cocaïne-zendingen Suriname naar Nederland heeft de redactie van het lands Politieblad tot de suggestie verleid dat de ontwi lingshulp aan het voormalige rijksdeel moet worden sti zet. De angst dat ontwikkelingsgelden bij de drugshan^1 ren terechtkomen is bij het blad kennelijk groot. OOK de Tweede-Kamerfractie van de VVD is niet g< De kamerleden Weisglas en Dijkstal hebben vandaag gering om een onderzoek gevraagd naar de omvang vai handel en naar de vermeende betrokkenheid van het naamse leger en in het bijzonder van legerleider Bouterj Nu is Suriname, gelegen op een continent waar de di handel welig tiert, al vaker in verband gebracht met c< nesmokkel. Bouterses voormalige rechterhand Boereveei in de Verenigde Staten een langdurige gevangenisstraf ui( in Miami tegen de lamp te zijn gelopen. Maar al voor dii waren de namen van Herrenberg, destijds ambassadeur Suriname in Den Haag, en Bouterse in drugszaken gen< En in oktober werd Bouterse in Brazilië enige tijd vastgel den, waarbij weliswaar zijn lijfwacht de aanleiding was waarbij opnieuw ook geruchten over verdovende middi de ronde deden. Al vaker is het vermoeden geuit dat Boi se zelf cocaïnegebruiker is. BOUTERSE heeft voldoende mogelijkheden zich met dr^ handel in te laten. Hij heeft als legerleider vrijwel de alW y heerschappij over een belangrijk deel van het Surinaak/ binnenland. Ook heeft zijn militaire politie bij de grensqy trole het volledige toezicht over personen en goederen daarmee over een onbelemmerde doorgang van drugs. E dus voldoende reden voor een serieus onderzoek naar de[ faire. DAT neemt niet weg dat de ontwikkelingsgelden niet inj^ geding kunnen zijn. Het is trouwens moeilijk voor Bout^ uit de ontwikkelingshulp direct voordeel te krijgen, groot deel van de hulp betreft in Nederland gekochte ga ren, een ander deel is direct gericht op bepaalde, nauw| controleerde projecten. KNABBELEN aan de ontwikkelingshulp is trouwens i een heel slecht middel om de situatie in ontwikkelingslanjEN te verbeteren. Die gelden zijn immers een uitstekend micfn v; om de democratische ontwikkelingen van een land te \èchvi sterken. Zonder die hulp zou de regering in Paramaribqng c grote moeilijkheden komen en zou het leger opnieuw vanfie O] onstabiliteit kunnen profiteren. Doorgaan met de hulp l|et de regering sterk genoeg maken om Bouterse en de dr^iegti handel op den duur te beteugelen. Als een justitieel onqë zoi zoek daaraan bijdraagt, is het welkom. 'ie g< Js pai lacht I JW jfl Veel regen DE BILT (KNMI) Het weer is totaal omgeslagen. Waren déze winter tot nu toe voorna melijk hogedrukgebieden bo ven de Alpen bepalend voor het weer bij ons, vandaag en ook de komende dagen spelen depressies een belangrijke rol. Komende nacht nadert op nieuw een storing ons land, die morgen gaat passeren. Er is dan veel bewolking en re gen. In de loop van de middag komen er vanuit het noorden enkele opklaringen. Deze weersomslag heeft ook gevol gen voor de wintersportgebie den. Daar wordt de komende dagen de nodige sneeuw ver wacht. Niet alleen daar krijgen ze met sneeuw te maken. Op donderdag en vrijdag is er een kans dat er ook bij ons wat sneeuw valt. Sneeuwberichten DEN HAAG Sneeuwbericht sa mengesteld door de ANWB. naar de situatie van maandag 13 februari Skigebieden dicht bij huis: In de Duitse Eifel, het Sauerland en de Belgische Ardennen zijn geen wintersportmogelijkheden. In het Zwarte Woud zijn er alleen in Feld- berg op een oude en verharde Oostenrijk Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthië Steiermark Oberosterreich Ost-Tirol Zwitserland Bern Graubuenden Wallis Sankt Gallen Obwalden Vaud Noord-Italië Bolzano Sondrio Dal lieger ertrol ™id«p Nii iralië, h|had i jnirns, lllen j wijnei eledei pige vilden Iralië bestel |en zi Chotte jlieger pers ei indse h het phot lerder ielings >n v; :htvl Iele pt kar of den ru vlaag v 15 c r be perkte skimogelijkheden. Langlaufen is niet mogelijk. Ondanks de sneeuwval in de nacht van zondag op maandag zijn er alleen in de hogere deel van de Harz op een sneeuwlaag van cltca 10 cm zeer be perkte langlaufmogelijkheden. Alpi- ne-skien is niet mogelijk; De weersverwachting België geldig tot donderdagavond: Wisselend bewolkt en af en toe re gen. Middagtemperatuur 5 tot 10 gra- De weersverwachting Duitsland gel dig tot donderdagavond: Wisselend bewolkt en buien, in berg gebieden sneeuw en in lager gelegen gebieden hagel of regen. Middagtem peratuur 2 tot 7 graden. Alpengebied-, In de nacht van zondag op maandag heeft het op veel plaatsen in Oosten rijk gesneeuwd. Hierdoor is de sneeuwsituatie weliswaar enigzins verbeterd, maar op de lager gelegen pistes en in de dalen zijn de omstan digheden niet optimaal. In het overige Alpengebied is de situ atie de afgelopen dagen nauwelijks veranderd. In Zwitserland zijn de wintersport- mogelijkheden wisselend. Vooral voor pistes gelegen aan de zonzijde geldt dat deze slecht of niet bruik baar zijn. In de lager gelegen gebie den is de sneeuwlaag (voor zover nog aanwezig) doorgaans hard en deels opgevroren. Op de Zwitserse pistes boven de 2Ö00 meter momenteel re- delijl lijkhi In Italië zijn er, door het uitblijven van sneeuwval, zeer beperkte win tersportmogelijkheden. In de provin cie Trento zijn bijna alle pistes geslo ten. Dit dreigt ook te gebeuren voor de meeste pistes in de provincie Bol- Frankrijk meldt vooral in de Hoger Rome gelegen gebieden goede wintersport- Split mogelijkheden. Daarentegen is de si- Stockho tuatie in de lagere delen wisselend: warsciu op zuidhellingen ligt vaak veel min- V."™" der sneeuw dan elders. Banokoi Oostenrijk en Zwitserland: In, het noorden zwaar bewolkt en toe sneeuw, in de dalen in regen. Middagtemperatuur 0~ graden. Op 2000 meter hoogte isf min 6 graden. In het zuiden licht wolkt en droog. Middagtempen circa 6 graden. Frankrijk: In het noorden wisselend bewoll af en toe regen. Middagtemper 5 tot 10 graden. In het zuiden bewolkt en af en toe een bui. dagtemp. 8 tot 13 graden. Italië: In het noorden wolkenvelden vanaf morgen kans op ree dagtemperatuur 3 tot 7 grad Gedetailleerde informatie sneeuwhoogten in de populaiR wintersportplaatsen is dag verkrijgbaar via de ANWB lijnen: België/Duitsland: 06-910 910 20 Oostenrijk: 06-910 910 30 Zwitserland/Noord-Italië/Frankri 06-910 910 40 WEERRAPPORT HEDENMORGEN msl iMST: Imstei :n h lude ee i F. er en ge ?n 50 asver litlgSE jmen Innsbruck Kop«nhag«n

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2