De nieuwe kous van Jean Louzac Natuurlijke tinten Surfplank op je short VAN HUIS UIT SeidócSowiatit MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 PAGINA Verwarring Waar ligt de standaard. jef, or. waar ligt de norm. \n wo In gesprekken met vrouwenf onder elkaar komt nogal ee/j de spijtige gedachte boven d moeders van nu soms heel jaloers zijn op haar eigen kinderen. Op haar dochters J dan vooral. Wat voor de J moeders nooit is weggelegd J geweest, valt de jongere generatie haast zomaar in de aot schoot. Natuurlijk, ze wetend V uit ervaring dat het gerommi "ee' met al dan niet toekennen va geze studiebeurzen sommige schc studenten behoorlijk in het drie brengt. Ze ervaren ook j)j| dat een kamer zoeken in de stad waar zoon- of doch terli^ J*c werk heeft gevonden of een, SC"1 opleiding gaat volgen, geen derl sinecure is. Soms schudden zj wer bezorgd het hoofd als ze de d der( kooplust, vooral ten aanzien van van muziekapparatuur, gadeslaan. Niet minder sPra trouwens als ze ontdekken oj naai welke jeugdige leeftijd het Zui( jonge volkje meent zich hoo: allerlei te moeten permitteren ova; Avondklok, school- en 1 huiswerkplicht. uitgaansbeperkingen het is ei allemaal niet meer bij. ik Ik begrijp de moeders die met jaloers zijn niet. Ja, ik kan wee goed inkomen dat ze zich s^aa beklagen over het feit niet J veel te hebben mogen „leren. nie En zeker vind ik het geen Staa vreemde reactie als ze soms zuchten dat wat minder Dat- kinderen wel een gemak in geweest zou zijn; of liever digei minder ongemak, omdat ze e zelfv dan zelf ook wat meer hadde uit- kunnen „zijn". Nu zou het beslist getuigen van onnozelheid, domheid en misschien wel van kwaadwilligheid als we de generaties van moeders-van- vroeger zondermeer zouden verheerlijken. Maar Vroeger is dood" heef Inez van Dulleman geconstateerd in haar talloze! malen herdrukte en ook op televisie gebrachte roman. Vroeger is dood. En dat kunnen we triomfantelijk g zeggen, berustend of, misschien, ook teleurgesteld. Want niet alles van vroeger was slecht. Al was veel gebonden aan de tijd. En die dood. Maar jaloers zijn op de vrijheid van de jeugd van na nee, dat kan ik niet. Vrijhei\ heeft als keerzijde veran t woordelijkh eid. De wetenschap heeft geconstateerd dat vrijheid tal verwarring leiden kan, nu wfi allemaal onze eigen normen r\ kiezen. Nergens hebben we meer houvast aan. Wie laat zich nog iets voorschrijven Wie erkent nog enig gezag? Zegt niet iedereen tegenwoordig: Dat maak ik zelf wel uit; ik zie wel; ik hel er recht op mijn eigen leven il te delen zoals het mij goeddunkt. En op die weg tobben voort. En velen stranden. Doó, zelfdoding, poging daartoe; door een of andere vorm vaii tien verslaving; door vandalismeJ Zouden dat de positieve elementen heten waarmee wJEt£k£; onze persoonlijke vrijheid kleuren? Kerken staan niet meer in aanzien; je verbondéL voelen met de leden van ie club is een vrij uitzonderlijk verschijnsel. Zelfs geëngageenUil lid zijn van een politieke pa A wordt weinig meer getekendhnr) door de gedrevenheid en f verbondenheid van weleer. Ieder voor zich. „En God vof* ons allen laten we maar wei „Als je onderdeel bent van eeEISSI sociale groep, waar de normelarin heel duidelijk liggen, dan f te functioneer je beter", heeft cfljhe socioloog Bax uit zijn studie bte d geconstateerd. h het In deze dagen spoken de meeiap o ingewikkelde vragen over uari leven en dood, over ingrijpen men bij het begin en het einde ielop< ervan, onder ons rond. e één Wetenschappers en [zon 1 specialisten spreken van een onoplosbare ethische fiden dilemma's, als het gaat om dier 20 morele beoordeling van J allerlei nieuwe technieken oady het medisch vlak. Zoals gelopi onlangs het bediscussieerde jaotisc kweken van menselijke [reldt embryo's voor onderzoek. lam. Moeten de gewone burgers lel uit intussen het hoofd in ae er. di< lekeschoot leggen? Of moetefaden ze met elkaar verbondenheidelner creëren en het bedrag weer an di leren inkaderen in ptfase gezamenlijke normen? Dat /spegm dan niet elkaar de wet |ard 1 voorschrijven, maar samen dfleen wet opstellen waaronder mewert zich als groep plaatst. Waardin int zouden we elkander 'bplopi wijsmaken dat de verwarringn we wel oplost als ieder maar fcrg doodleuk zijn eigen gangetje |art V gaat, zijn eigen normpje frplic hanteert? krnpic Mo. Ger De make up ziet er de komende zomer fris en zacht van tint uit. Geen felle, al te opvallende kleu ren, maar juist de meer rustige tin ten zijn in trek. De nieuwe ma quillage van Cha nel heet „Etincel- les" en heeft rozi ge, gesatineerde kleureffecten. De teint is goudach tig beige („Soleil Blond'j en de wangen krijgen een blosje. „Flam me Lilas" heet de rose-mauve oog schaduw, maar men kan ook kie zen uit de kleu ren „abrikoos" of „bruin-grijs". Heel rustig alle maal. Dior komt met „Simpliciteeen reeks neutrale tinten die kleur krijgen door am bergele weerspie gelingen. Diors vijfkleuren oog schaduw „Discre tion" is geënt op zand- en woes tijn kleuren zoals bijvoorbeeld goud met bruin. Marbert noemt haar maquillage „koel". Jill San- der propageert ook een natuurlij ke teint: rozige oogleden en ijs- blauwe mascara op de wimpers. TINY FRANCIS Jean Louzac heeft het zo niet gepland en de kei zerlijke nabestaanden in Tokio al helemaal niet. Maar toeval is bijgeloof, leerde zijn baboe in Ma- lang, op Oost-Java de kleine Jean al vóór de oorlog. Dus moet de ver klaring wel deze zijn: dat Louzacs „Meester in de Hemel" zelf heeft gewild dat hij zijn nieuwe loop baan als cabaretier zou beginnen op de dag dat keizer Hirohitho wordt begraven: 24 februari aanstaande. Jawel. Jean Louzac, de in modische kringen landelijk bekende couturier, 61 jaar in middels, heeft besloten van stiel te veranderen. Zijn „mode-kous" beschouwt hij als „af-gebreid" en hij gaat de show-bizz in. Trouw aan zijn credo dat elke koe bij de horens moet worden gepakt, zet hij gelijk ook maar een One Man Show op de plan ken, bevattende ondermeer 22 vooroorlogse evergreens. De première op 24 februari om 20.15 uur is in het Haagse theater Pepijn. De ver-Haagste telg uit een geslacht van koloniale sui kerplanters: „Voor mij is het meer dan een genoegdoe ning. Een triomf. Dat ik daar op dat podium mijn liedjes sta te zingen, terwijl Hirohi tho in zijn kist ligt. Koud! En ik ben nog warm. Ik spring en ik dans en ik zing nog precies dezelfde songs als toen Hirohitho mijn vader vermoordde. En mijn vrien den onthoofdde". Vloeken „Vroegen de Jappen ons: Ben je voor de keizer of voor de koningin? Riepen mijn vrien den, want zij waren helden: Leve de koningin! Moesten ze eerst hun graf graven, werden ze onthoofd en dan in hun eigen kuil gedon derd". „Maar ik was geen held. Ik zei: moet je horen, ik ken de koningin niet en ik ken jullie keizer niet. Maar ik kan goed vloeken en Jappen doen niks anders dan vloeken, dus ik zal jullie keizer helemaal stijf vloeken. Moet je wel m'n kop d'r op laten zitten. Dat heb ben ze gedaan. Giechelend. Dus met wijlen de keizer heb ik nog een appeltje te schil len. En dat zal ik op de dag van zijn begrafenis en mijn première niet nalaten". Na de oorlog ontscheept in Rotterdam, vervoegde Jean Louzac zich bij de Kunst Academie in die stad om mode te studeren. Begin ja ren vijftig vestigde hij in Voorburg zijn eigen mode huis en slaagde er in korte tijd in een welgestelde clien tèle aan zich te binden met wat hijzelf omschrijft als een happy go lucky-stijl: „Mevrouw Luns'is mijn grote ambassadrice geweest. Maar ik heb ook kleren gemaakt voor de kleindochter van de Duitse keizer, de zuster van Jackie Onassis, allerlei vrou wen uit de Texaanse oliewe reld. Voor mevrouw Luns heb ik eens een jurk gemaakt met een décolleté zó laag dat Joseph tegen haar zei dat-ie door haar armsgaten heen haar buurman zag zit ten. Of ze dat niet eens met meneer Lussac moest door nemen. Happy go lucky zo is eigenlijk heel mijn le venshouding". Confectie „Mijn modehuis is ten onder gegaan aan de boetieks die in de jaren zeventig zo'n vlucht namen. Vrouwen die bij mij iets nieuws kwamen kopen, Tien jaar levertransplantatie Dat blijkt wel als een ziekte de le ver blijvend verwoest. Kanker is zo'n ziekte, een ongunstig uitpak kende geelzucht, of anders wel le- vercirrose. Dat laatste is een lang zame vervezeling van de lever door alle mogelijke oorzaken. Dat kan door niet goed aflopende gal, een zwak hart, als complicatie van geelzucht, of een door een over daad aan alcohol, maar hoe het ook zij, een cirrose komt nooit meer goed, komt hooguit tot staan en is een bezit voor het leven. Bij kinde ren kan het gebeuren dat ze zonder behoorlijk afvoerende galgangen worden geboren, zodat de niet aflo pende gal de lever uiteindelijk ver nietigt. Tot 1979 waren mensen met deze ziekten vaak ten dode opge schreven, maar vanaf dat jaar heb ben ze na een l'evertransplantatie in elk geval een sportieve kans. Aan zo'n transplantatie, een in greep met de ingewikkeldheid van een militaire manoeuvre, doen op zijn minst 30 gespecialiseerde krachten mee. Het operatieterrein is berucht moeilijk, terwijl niet al leen de lever (kosten 13.000), maar ook een flink stuk van de on derste holle ader mee getransplan teerd moet worden. Daarbij staat de anesthesist voor de moeilijkheid om langdurige verdoving toe te dienen aan een patiënt die in tame lijk slechte conditie is. Na de opera tie 15.000) moet de patiënt voort durend peperdure medicijnen (J 85.000) slikken om afstoting te voorkomen. In het eerste jaar loopt men nog een flink risico op een fa tale infectie of afstotingsreactie, maar dan lijkt het ergste leed gele den. Wel blijft de patiënt voortdu rend onder de hoede van dokters en gerekend over vijf jaar ligt hij gemiddeld 174 dagen (kosten f 95.000) in het ziekenhuis. Met post 'overige kosten' een bedrag van een kwart miljoen gulden, geen wonder dat het ziekenfonds ervan schrikt. Wat staat daar tegenover? Besliskunde Vroeger zou men zo'n vraag nooit gesteld hebben. Tegenwoordig doet men niet anders, en er is zelfs een vak dat zich speciaal daarmee bezig houdt en dat zo recent uit Amerika is komen overwaaien dat het nog geen Nederlandse naam heeft. Technology assessment heet het vak, wat ongeveer 'wat-koop-ik-er- voor?'-kunde betekent. De Rotter damse hoogleraar besliskunde prof- .dr.ir. J. Habbema bepaalde samen met een team wat nou de winst van een peperdure levertransplantatie is. Het bleek dat tegenwoordig 75 tot 80 procent van de patiënten het eerste jaar overleven. Na dat jaar is het ergste achter de rug, al staat de patiënt wel voortdurend onder con trole van de arts. Zonder die opera tie zou na twee jaar slechts 20 tot 30 procent van de patiënten in leven zijn. Maar is dat leven na de transplan tatie ook leefbaar? In nogal wat ge vallen is het resultaat opzienba rend. Patiënten zien „een nieuw begin van hun leven", knappen op zienbarend op waarbij „de traag heid en matheid die zo kenmer kend is voor veel leverpatiënten ontbreekt". Ondanks dat ook enke le patiënten het buitengewoon moeilijk hadden (drie zelfmoordpo gingen op de in totaal 100 patiën ten, waarvan één slaagde) kon min of meer wetenschappelijk worden vastgesteld dat de patiënt hun toe stand na de transplantatie heel goed vonden. In een ander onder zoek scoorden transplantatiepatiën ten in een test die het welbevinden meet 3,33 punt, en patiënten die geen transplantatie hadden laten doen slechts 1,89. Maar normale, min of meer gezonde Nederlanders scoren gemiddeld 1,90. Heel opmer kelijk. Je kunt er twee dingen uit concluderen. Mensen die een le vertransplantatie overleven schat ten ineens de waarde van het leven hoog in, en twee, de levensvreugd van de gemiddelde Nederlander (1,90) ligt ongeveer gelijk met die van een gemiddelde lijder aan een ernstige leverkwaal (1,89). Dat ver baast me nou niets. waren toch gauw twee -, drieduizend gulden kwijt. Dat bleek te veel. Toen ben ik ontwerpen gaan maken voor de confectie-industrie. Maar dat commerciële gedoe daar gaat de lol op den duur ook af. De trends vol gen elkaar zo snel op tegen woordig. Neemt een vrouw een leuk modieus jurkje mee naar huis, pakt ze het uit, is er al weer een nieuwe trend. Allemaal com merciële bluf natuurlijk, maar voor mij is de aardig heid er af gegaan. Nee, die modekous van mij beschouw ik wel als afgebreid". Éénenzestig is Jean Louzac nu en dat is een leeftijd waarop voor de meeste brei- ers geldt dat ze bij de boord zijn gearriveerd en het tijd wordt om af te kanten. Om dan gewoon weer met een nieuwe kous te beginnen is niet ieders aanvechting. „Maar ben je dan voor iets anders op de wereld geschopt dan om te maken, te creëren, kousen te breien? De rust van de onderkinnen, de dik ke buiken en de kleinkinde ren misschien is het wel een benijdenswaardige rust, maar bij mij ontbreekt-ie. Ik ben onrust, dus ik begin ge woon opnieuw". Bedrog „Of eigenlijk grijp ik terug op 45 jaar geleden, toen ik ook entertainer was. Mijn moeder, mijn zus en ik waren er met sluw bedrog in ge slaagd om buiten het Jappen kamp te blijven. Maar we waren zo arm als de raven. Om wat bij te verdienen ben ik toen op avondjes en gezel lige bijeenkomsten de tophits van die tijd gaan zingen. I'm making whoppee, The last time I saw Paris, Cabaret dat soort dingen. Onder de artiestennaam Miguel do Carmo Pinta da Cüna. Nadat de Jap vertrokken was, wer den we door Soekarno opge pakt en kwamen we alsnog in het kamp terecht. Ook daar zong ik 's avonds voor de kampwachten. De ene keer kreeg ik wat thee of koffie. De andere keer een banaan. 'Als je je hoofd houdt krijg je twéé bananen', kreeg ik meestal te horen. Nou, die songs van toen ga ik opnieuw brengen. Met een stem die in 45 jaar is gerijpt èn geschoold want ik heb de laatste ja ren zanglessen genomen". Wie Jean Louzac kent, weet dat hij in zijn gewone doen, niet geplaagd door herinne ringen aan de keizer, een zeldzaam vriendelijke en zachtaardige man is. Opval lend vrouwelijk georiënteerd. Een antipode van zowel de oosterse als de westerse ma cho, wat volgens hemzelf komt doordat hij in zijn vori ge leven minstreel is geweest. „Heel mijn vorige leven heb ik over de liefde gezongen, over maanlicht en schone schijn. En ook in dit leven heb ik altijd de vrouwen ge zocht. Of ze nu 18 zijn of 81, ik raak onontkoombaar in hun ban. Wat mij en dit is zeldzaam niet verhindert om al 28 jaar trouw te zijn aan mijn Marie. Marie Wille- boordse, de schilderes". Zonnetje „Maar ik ben een romanticus. Fin de siècle, Louis Coupe rus, Sarah Bernhardt dat is mijn sfeer. Waar ik me in mijn nieuwe leven dus be paald niet aan zal spiegelen zijn mannen als Freek de Jonge of zelfs Paul van Vliet. Ik wil geen mensen ontluis teren, integendeel, ik wil ze juist in het zonnetje zetten". „Kwetsen, voor schut zetten is de trend dat weet ik. En als je dan vraagt wat het voordeel is van kwetsen, zeg gen ze: 'hoor 's, zo is het le ven. Waar gehakt wordt, val len spaanders'. Maar ik vind: het leven is al erg genoeg. Er is al zo veel ontluistering. Waarom zou je het nog erger maken?" „Dus ik breng vaudeville. Met een orkestje van een man of vijf. 'Tour de Jean', gaat het heten en het is een wereldreis per luchtballon die begint in Las Vegas en eindigt in Rio de Janeiro. Steeds weer daal ik neer op andere plekken van de aarde en overal waar ik kom zing ik een lied. Een klassieke, populaire song, die ik in een nieuw jasje steek want dat is mijn vak. In Hongarije zing ik 'When Budapest was young' van Zsa Zsa Gabor, in Argentinië de samba 'Mama Yo Querro' van Carmen Mi randa, in Nederland 'De Draaideur' van Marty Verde- nius. In Duitsland neem ik Marlène Dietrich in mijn ar men. Marlène heb ik na laten maken in stof, als 'Lolo' in de film 'De Blauwe Engel'. Met haar roep ik het vooroorlogse Berlijn terug. Ze hangt zo'n beetje sloerie-achtig tegen me aan, ik foezel zo wat met d'r. romantisch". „En tijdens de show trek ik voortdurend andere kleren aan. Op het ene moment draag ik een no-smoking van fl de Parijse couturier Valenti- H no, op het ander moment een B cowboy-outfit, en even later H weer een prachtige Hawaii- n aanse krans met zijden bloe men over een oversized jasje. Dus het wordt ook een halve modeshow". Lef Jean Louzac. Éénenzestig jaar. Op de dag van de uit vaart van zijn enige échte vijand vangt hij een nieuw leven aan als chansonnier/ cabaretier. Wat er ook alle maal gebeurd mag zijn, 45 jaar geleden in Malang op Oost-Java, op de energie en het lef van Louzac lijkt de keizer geen vat te hebben ge kregen. „Lef? Nee, geen lef. Van bin nen ben ik heel bang. Nou ga ik wel weer met veel bra- vour op het toneel staan, met die songs van een halve eeuw geleden, maar mijn stille ver moeden is dat iedereen het vreselijk zal vinden. Mis schien vermoorden ze me wel". „Maar wat ik doe is dit. Elke morgen wanneer ik me heb geschoren en mijn tanden ge poetst, kijk ik in de spiegel en zeg ik tegen mezelf: 'Here is the big star! The world is waiting for me!". „Zo bedonder ik mezelf elke morgen. Dag in dag uit. Jaar in jaar uit. Ik ben de ster, de wereld wacht op mij. Het is de enige manier om het vol te houden". WILLEM SCHEER Eind vorig jaar moest de Zieken fondsraad beslissen of het ja dan nee de levertransplantatie in het ziekenfondspakket zou opnemen. Dat was dan voor de zoveelste keer. Tot dan had de raad min of meer kunnen volhouden dat le vertransplantatie een experimente le ingreep is, maar dat zou dit maal niet glad lukken. Uit een polsdik rapport bleek dat de resultaten die men alweer tien jaar met deze behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen behaalt, zich kunnen meten met de beste van de wereld. Toch stelde de raad de beslissing weer drie jaar uit. In die drie jaar mag het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen, betaald uit de pot van de AWBZ. twintig patiënten per jaar opereren, intussen schrijft een com missie weer een dik rapport en in tussen zijn we weer drie jaar ver der. De werkelijke reden van dit geschuif is natuurlijk dat de Zie kenfondsraad levertransplantatie een veel te dure ingreep vindt. Ruim twee ton is een heel bedrag. Maar het gaat dan om een uiterst ingewikkelde operatie aan een ui terst ingewikkeld orgaan. Van alle organen die we beslist nodig heb ben om te leven zoals hersenen, hart, longen en nier, is de lever ei genlijk de minst bekende. (Niet Met de lever haalt men (plaatje a) ook een deel van de onderste holle ader weg. Vervolgens (plaatje b) sluit men alle bloedvaten en galgan gen van de nieuwe lever aan op die van de ont vanger. Chirurgen doen daar gemiddeld zes uur over. overal, in Frankrijk kent iedereen de lever, want dat is het orgaan dat opspeelt na hevig en langdurig drankgebruik. In dat land zijn dan ook alle huismiddeltjes „goed voor de lever") De lever is een enorme chemische fabriek. Alle voedings stoffen die door de darmen zijn op genomen, gaan daar eerst naar de toe om aldaar ontdaan te worden van gif. Het zet bijvoorbeeld het ui terst schadelijke ammoniak uit de darm om in het veel minder scha delijke ureum, dat, het woord zegt het al, even later toch in de urine verdwijnt. Daarnaast maakt de le ver eiwitten, stoffen die het bloed laten stollen, afweerstoffen, slaat glucose op als glycogeen, maakt gal, kortom: zonder lever geen leven. De jeugd gaat dit jaar een spannen de en vrolijke zo mer tegemoet. C A speelt in op de snelle wereld van racen, surfen en andere sport en. De shorts, shirts, blousons en bermuda's zijn verlevendigd met deze tafereeltjes. Daarnaast treffen we tot de verbeel ding sprekende voorstellingen aan als waterval len en indianen- motieven, in helle kleuren. De kraagjes en voeringen van de kinderkleding zijn nogal eens uitgevoerd in ge blokte stof. Ook de shorts zijn met dit motiefje afge zet. Moeten de kinde ren er voor een verjaarspartijtje netjes uitzien, dan zijn er voor de meisjes leuke, wat ouderwets aan doende laag ge tailleerde jurkjes met grote, witte ma trozenkragen met biesjes. Voor de jongens heeft C A een mo dieus, bestachtig kledingstuk, dat goed gecombi neerd kan wor den met een streepjesover hemd. Dit alles gaat op een ber muda met band- plooien. TINY FRANCIS Er is al zoveel ontluistering. Waarom zou je het nog erger ma ken?" FOTO: MILAN KONVALINKA Vrolijke vrijetijdsmode voor kinderen De 61-jarige couturier aan de vooravond van zijn nieuwe loop baan als cabaretier/chansonnier: „Het leven is al erg genoeg.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10