Verdeeldheid Af ghaans verzet bedreigt regering van Najibullah Schandalen tieren welig in Frankrijk Duitse neo-nazileider richt nieuwe partij op Poolse hervormingen kansloos zonder voorbeeld perestrojka BUITENLAND CikUeSouttont ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 PAGINA 4 BH Italië verbiedt charter vluchten Independent Air ROME De Italiaanse minister van transportza ken, Giorgio Santuz, heeft gisteren alle Italiaanse reisorganisaties en de Dominicaanse luchtvaart maatschappij Dominair verboden verder gebruik te maken van chartervluchten van de Ameri kaanse maatschappij Independent Air totdat het onderzoek is afgesloten naar de ramp op de Azo- Bij de ramp kwamen woensdag 144 inzittenden van een Boeing 707 van Independent Air om het leven, toen het toestel tegen een berghelling op het eiland Santa Maria vloog. Santuz zal morgen tijdens een bijeenkomst van de ministers van eco nomische zaken van de Europese Gemeenschap in Madrid een voorstel indienen om de controle op chartervluchten te verscherpen. Arafat naar begrafenis van Hirohito MANAMA Voorzitter Arafat van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO zal op 24 november in Tokyo de begrafenis bijwonen van de Japanse keizer Hirohito. Volgens het dagblad Al-Ittihad in Abu Dhabi zal Arafat van de gelegenheid gebruik maken om ver schillende Arabische en andere leiders te ontmoeten. Meer dan honderd lan den sturen hoge vertegenwoordigers naar Hirohito's begrafenis. Arafat vloog gisteren van Tunis naar Riyadh in Sau- diarabië, waar zijn oudere broer Jamal (72) 's morgens overleed. Carnaval in Rio: 223 doden RIO DE JANEIRO Carnaval, het feest van de verleidelijke omkering, draagt in Rio de Janeiro elk jaar ook het masker van de dood. Dit jaar, zo is gisteren pas bekendgemaakt, zijn in het vijfdaagse gedruis 223 mensen op gewelddadige wijze naar de andere wereld geholpen. Vorig jaar werden 38 mensen minder het slachtoffer van moord, doodslag en onaangepast ver keersgedrag. In de tropenkolder van 1989 is bovendien van meer dan 1500 gevallen van diefstal aangifte gedaan. Circa 500 mensen moesten lopend - althans zonder de eigen, gestolen wa gen - naar huis. Lijfwachten Mandela ernstig in opspraak JOHANNESBURG In de zwarte woonwijk Soweto is gisteren het lichaam gevonden van een veertienja rige jongen die zou zijn ontvoerd door de lijfwacht van Winnie Mandela. De politie van Pretoria wilde de dood van de jongen niet bevestigen, aldus de Zuidafri- kaanse „Weekly Mail". De leden van de voetbalclub „Mandela United FC" vormen de lijfwacht van Win nie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroor deelde anti-apartheidsleider Nelson Mandela. De club wordt ervan beschuldigd vier kinderen te hebben ontvoerd uit een opvanghuis voor vluchtelingen van de methodistenkerk. Winnie Mandela ontkent dat de club zich heeft misdragen. Volgens haar werden de vier kinderen uit de kerk bevrijd omdat zij daar sek sueel misbruikt werden door een priester. RAWALPINDI Door de grote verdeeldheid binnen het Afghaanse verzet is de kans op een offensief toegenomen. Di plomaten vrezen dat de verzetsgroepen zich nu niet meer aan hun af spraak houden geen ste den aan te vallen die in de handen van regerings troepen en gewapende mi lities van de communisti sche partij zijn. Hoewel de communistische re gering tot de tanden toe bewa pend is, beschikken de muja- heddin voor het eerst over zware artillerie en tanks. Ver wacht wordt dat Jalalabad de eerste stad is die zou vallen, mochten verzetsgroepen tot de aanval overgaan. Wegens onenigheid over de zetelverdeling is het Afghaan se verzet er gisteren niet in ge slaagd een voorlopige regering te vormen. De vergadering van alle Afghaanse verzets groepen, de shura, is nu voor onbepaalde tijd verdaagd. De vergadering was belegd in een groot haj-complex buiten het centrum van de Pakistaanse stad Rawalpindi. De acht door Iran gesteunde shi'itische groepen weigerden bij de shura aanwezig te zijn, toen de andere groepen hen tachtig in plaats van de eerder afgesproken honderd zetels in dit besluitvormende orgaan boden. Sibghatullah Mujaddidi, de lei der van de zeven Afghaanse partijen die in het Pakistaanse Peshawar zetelen, sprak ge- zijn wegens zijn pogingen in Teheran tot een vergelijk te komen met de shi'itische groe pen. Gisteren arriveerde in Kabul bul. de eerste voedselzendingen van de Verenigde Naties. Een Ethiopisch vliegtuig voerde 26 ton medicijnen, meel, melk poeder en ander voedsel aan dat in eerste instantie is be doeld voor zieken, gehandi capten, bejaarden, zogende vrouwen en kinderen. De Sov jetunie heeft ook al op grote schaal hulp gestuurd naar Ka- FRANKFURT De leider van de deze week verboden neo nazigroepering Nationale Sammlung heeft inmiddels een nieu we partii opgericht om het politieke systeem in de Bondsrepu bliek te bestrijden. Met de nieuwe organisatie. Initiatief van de Volkswil, hoopt de beruchte leider van de verboden Nationale Sammlung Michael Kühnen zijn aanhang te vergroten. Hiermee provoceert Kühnen de uitspraak van het ministerie van binnenlandse zaken dat eer gisteren ook de stichting verbood van een nieuwe neo-nazisti- sche organisatie die de plaats van Nationale Sammlung zou in- Ondanks de nieuwe zet van Kühnen noemde de woordvoerder van Binnenlandse Zaken, Michael-Andreas Butz, de uitbanning van diens groepering „een volledig succes". Ook Kühnen beschouwt het verbod van zijn partij als een „suc ces", omdat minister van binnenlandse zaken Zimmermann er blijkbaar vanuit gegaan was dat de NS bij de gemeenteraadsver kiezingen in Langen in de deelstaat Hessen op 12 maart de kies drempel van vijf procent zou overschrijden. mee ken nitie Ruding sceptisch over Amerikaanse begroting WASHINGTON Minis ter van financiën Ruding is sceptisch gestemd over de Amerikaanse begroting zoals president Bush die eergisteren heeft gepre senteerd in zijn „State of the Union"-toespraak. Ruding denkt dat Bush er niet in slaagt het begrotingstekort te verminderen. „Er zijn best scenario's te bedenken die tot een lager begrotingstekort kunnen leiden zonder de be lastingen te verhogen. Maar dan moet de groei ziin gekop peld aan een strak beleid op de uitgaven. Je kan dit geen strak budget noemen", aldus de mi nister gisteren in Washington. Ruding heeft vooral zijn twij fels over de rente en noemt de groeiverwachting van de Amerikaanse regering te opti mistisch. Een lage rentevoet valt, naar hij vreest, niet te rij men met hoge groeiverwach tingen. Het Amerikaanse begrotings tekort bedraagt volgens de ra mingen van president Bush boven de hon derd miljard dollar als de ren te in Amerika verder omhoog gaat. De oppositie van Democraten, die in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Se naat in de meerderheid zijn, vinden de beleidsvoornemens van de nieuwe president bo venal vaag, terwijl in Bush' ei- fen Republikeinse partij ook ritische kanttekeningen te beluisteren waren. De Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, Jim Wright, zei het oneens te zijn met de voorge nomen bezuinigingen op Medi care, de ziektekostenverzeke ring waaronder 31 miljoen be jaarden en 3 miljoen gehandi capten vallen. Ook in Republikeinse kring waren veel terughoudende re acties over de wijze waarop Bush de hogere uitgaven voor sociale zekerheid, milieu en andere maatschappelijke ter reinen denkt te financieren. Senator Gordon Humphrey: „Zelfs met de bevriezing van de defensie-uitgaven is het niet duidelijk hoe dat allemaal moet worden bekostigd". DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vietnamveteranen Om de wonden van de oorlog te helen zetten John Rogers (twee de van links) en Gordon Smith (rechts), twee Vietnamveteranen, zich in voor de arme kinderen in Ho Chi Minhstad. het voormali ge Saigon. Rogers heeft een opvangtehuis voor kinderen opgezet terwijl Smith, samen met twaalf andere veteranen, op het platte land een kliniek heeft geopend. WALESA IN SOVJETTIJDSCHRIFT: MOSKOU Voor het eerst hebben inwoners van de Sovjetunie kunnen kennismaken met de poli tieke doelstellingen van de leider van het verbo den Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Walesa. Het Sovjetweekblad „No- voje Vremja" publiceerde gisteren zowel een vraag gesprek met de Nobel prijswinnaar als diens por tret. Onder de kop „De flexibele man van ijzer" meldt het blad dat Walesa graag een bezoek zou brengen aan de Sovjetunie. De Poolse vak bondsman ontkende dat zijn landgenoten gereserveerd zouden staan tegenover de Sovjetrussische bevolking. „In het algemeen voelen onze mensen een diepe sym pathie voor Uw volk", zei Walesa in het vraaggesprek. „Er moet echter opheldering komen over een reeks witte vlekken in onze gemeen schappelijke geschiedenis". Volgens Walesa zijn er geen alternatieven voor hervor mingen in Polen, aldus het blad. „Of we het willen of niet, het leven moet worden veranderd", zei hij. „Voorbeeld" In Novoje Vremja staat ver der dat Walesa's vakbond niet streeft naar de macht, die „in de handen moet blij ven van de communisten, maar wel anders dient te worden". Volgens Walesa zouden hervormingen „kans loos" zijn geweest in Polen, als de Sovjetunie niet het „voorbeeld" had gegeven met haar perestrojka. Gisteren heeft Walesa zijn rondreis door Polen voortge zet in een poging onder de arbeiders steun te werven voor de rondetafelconferen tie met de regering. Hij riep de Poolse arbeiders op de ko mende zes weken niet te sta ken. In enkele bedrijven braken gisteren stakingen uit. die aanvankelijk door de of ficiële vakbonden werden gesteund. Een van de ondervoorzitters van de OPZZ, Jerzy Uzieblo, sloot zich later aan bij de op roep van Walesa aan de Poolse arbeiders om gedu rende de ronde-tafelbespre kingen af te zien van sta kingsacties. Kapitein Rob in China 296) En wat Rob al heeft gevreesd, gebeurt enkele ogenblikken later: Marga en Willy worden door dezelfde matroos van de „Pandora" gehaald en wanneer zij alle drie in de kajuit zijn, wor den zij, met de handen op de rug gebonden, op een bank neer gezet. Ho Ming is inmiddels verdwenen en in zijn plaats komt Taaie Toon. „Zo. zo" zegt hij in het Engels, „hebben jullie zoveel belangstelling voor Lu Ling? Nou ik ken hem heel goed en het spijt me, maar Lu Ling zal jullie niet kunnen ontvangen. Zijn jonk is een paar weken geleden met man en muis vergaan. Ja zo ga^t het met mannetjes, die zich met de zaken van de Grote Heer bemoeien. En omdat jullie zo dringend naar hem vragen, voel ik mij genoodzaakt jullie even aan de tand te voelen. Want Taaie Toon zou graag willen weten, wat jullie komen doenTaaie Toon?!" roept Rob uit, maar.... als u zo heet, moet u een Hollan der zijn." „Dat ben ik ook," zegt de piratenhoofdman. „Dan zijn we landgenoten," zegt Rob en omdat hij niets te verbergen heeft, vertelt hij wie ze zijn, en waarom ze ih deze wateren krui- ADVERTENTIE Bolbloemenshow Consumentenbeurs Mechanisatiebeurs 16 T/M 26 FEBRUARI'89 PARIJS De wegen in de Franse politiek lijken geplaveid met schandalen. Sinds het geruchtmaken de Panama-schandaal, dat precies een eeuw geleden uiteen spatte, is vrijwel elke regering in opspraak gekomen door een of meerdere affaires. Negen van de tien keer ging het om financiële schandalen, maar af en toe mochten de Fransen genieten van een pi kante zaak, zoals de „affaire Marcovitch", genoemd naar de iets te avontuurlijke lijfwacht van filmster Alain Delon. Wat er precies gebeurde is nog steeds in nevelen gehuld, zoals gebruikelijk bij affaires. Aan het einde van de jaren zestig dacht een Joegoslavische ster ke jongen wat te kunnen bij verdienen dankzij compromi- terende foto's die hij op intie me feesten ten huize van zijn baas had gemaakt. Daarop zou onder anderen de vrouw van de toenmalige premier her kenbaar zijn geweest. De arme Marcovitch eindigde zoals De lon zijn films pleegde te be sluiten, alleen was de kogel in zijn hoofd echt. Bonte lijst Op een rijtje gezet vormen al leen al de recente schandalen een bonte lijst. President Gis- card liet zich foppen door een meesteroplichter die de Franse staat vliegtuigen wilde verko pen die vanuit de lucht naar olievelden zouden kunnen snuffelen. Hij zat ook in zijn maag met diamanten die hij van zijn „neef", zijne keizerlij ke hoogheid Bokassa de Eerste had gekregen. Verder werd in dat „septennat" een kamerlid, de prins De Broglie, vermoord en zou een minister, Robert Boulin, zelfmoord hebben ge pleegd. Hij werd tenminste dood gevonden in een meertje in het bos van Rambouillet. Zowel de een als de ander had zich ingelaten met tamelijke onfrisse zakenlui en ontbrak het niet aan vijanden. Dat socialisten er ook wat van konden, leerden de Fransen onder het volgende regime. De Greenpeace-zaak en de affaire „Luchaire" of de illegale wa penhandel met Iran brachten president Mitterrand behoor lijk in het nauw. De braspartij en van ontwikkelingshulps- geld die minister van ontwik kelingssamenwerking Christi an Nucci in zijn eigen dorp or ganiseerde, gingen de geschie denis in als het schandaal „Carrefour du Développe- ment". Nucci werd nota bene verraden door ziin eigen kabi netschef, die zelf ook op grote voet leefde een sportauto cadeau deed. Voorkennis Wie zich tot de laatste honderd jaar beperkt, begint met het wel door Franse spaarders be taalde, maar nimmer gegraven Panamakanaal. De meeste be trokkenen kwamen eraf dank zij het voordeel van de twijfel. Tussen de P's van Panama en Pechiney (het door „linkse" zakenlui met voorkennis han delen in aandelen werd door een krant aardig omschreven als „achteraf je lottoformulier invullen") zitten al gauw een vijftigtal grote en minder grote affaires. Tot de eerste catego rie hoort een „klassieker" als de zaak Dreuyfus. Deze joodse kapitein werd ten onrechte be schuldigd van verraad aan de Duitsers en het middelpunt zou worden van een ongeken de anti-semitische campagne die bijna tot een burgeroorlog leidde. Ondanks Charles de Gaulles belofte de „zaak Ben Barka" tot op de bodem uit te zoeken is de waarheid nog altijd ver borgen. Niemand kent het lot van de lastige Marokkaanse oppositieleider. Hij werd in Parijs door Franse agenten aangehouden en overgebracht naar de villa van een beruchte Franse gangster. Dat Ben Bar ka het leven heeft gelaten in een sinister spel van Franse en Marokkaanse geheime dien- sten mag worden aangenomen. Toch zou het flauw zijn te be weren dat „affaires" een ex clusief Franse specialiteit zijn. Japanners, Duitsers, Amerika nen en Nederlanders (paspoor ten, grijze viscircuit, Slaven burg, Lockheed, om maar wat te noemen) zijn natuurlijk geen koorknaapjes. Watergate Het gros van de affaires is dia onopgelost gebleven. Of dat zx zal blijven is niet zeker omdal Franse journalisten sinds de Greenpeace-zaak „Watergate- tje" durven te spelen en zich meer en meer aan de greep van de overheid ontworstelen. Vooral* dankzij de onthullin gen in „Le Monde" moest de fensieminister Charles Hernu vier iaar geleden vertrekker toen bleek dat de Franse ge heime dienst het Greenpeace- schip „Rainbow Warrior" een Nieuwzeelandse haven naar de kelder had geholpen. Een misrekening was dat een Nederlandse fotograaf bij de aanslag om het leven kwam. Wie precies de order heeft ge geven het schip op te blazen is tot op heden onuitgesproken gebleven. De Fransen hebben in de loop der jaren met hun schandalen leren leven. Wat betreft het oplossen van affaires maakt men zich over het algemeen weinig illusies, ongeacht de kleur van een regering. Een' recente opiniepeiling heeft uit- gewezen dat tachtig procent van de ondervraagden denkt dat de schuldigen in het Pe- chineyschandaal nooit gestraft worden. Cartoonist Cardon van de satirische krant „Le Canard Enchainé" bracht dat deze week prachtig in beeld door bij het monument van de affaires een eerste spin te te kenen voor het deurtje „Pe chiney". Wat er op de andere deurtjes van het langgerekte; monument stond was nauwe lijks leesbaar, zo dik ware webben geworden. Demonstratie Met vlaggen en spandoeken de monstreerde gisteren een grote groep Pa- lestijnen ter ge legenheid van de zevende verjaar dag van de Pale stijnse commu nistische partij. Bij invallen in zes steden op de Westelijke Jor- daanoever heeft het Israëlisch le ger een onbe kend aantal Pa- lestijnen aange houden. De ar restanten wor den ervan ver dacht brand bommen te heb ben gegooid naar Israëliërs. De invallen kwa men twee dagen nadat een jood se kolonist in zijn brandende auto om het le ven kwam. FOTO: AP Verliefde prof knoeide met examencijfers BRUSSEL Liefde maakt blind. De internationaal be kende Gentse hoogleraar en toxicoloog dr. Aubin Heyn- drickx, al tientallen jaren een autoriteit op het gebied van de milieuwetenschap, heeft dat tot zijn schande nog eens moeten ondervinden. Volgens de rechtbank in Gent heeft hij „door een verblindende amou reuze verhouding" een studen te aan de Gentse Rijksuni versiteit laten slagen zonder dat ze examen had gedaan. Heyndrickx liep tegen de lamp na een jaloerse reactie op de nieuwe minnaar van zijn stu dente. Direct na het examen legde zij het aan met een kap per, die er door Heyndrickx prompt van werd beschuldigd dat hij in drugs handelde. De rechtbank veroordeelde Heyn drickx tot 30.000 frank boete en een frank morele schade vergoeding, met daarbij de aantekening, dat hii zich in de toekomst beter tot het analyse ren van gif kan beperken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4