„Deel wintersporters ten onrechte in gips" Zomervakantie \S() Nederlanders lenen steeds meer feel klachten over lager letto-salaris Postbank Europese commissie wil sancties walvisjagers Prijzen gemiddeld 1 procent omlaag Chauffeurs vieren feest AGINAij3lNNENLAND £etdóc6ommtt ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 ne ie wat de „ci •ruime ti het v$ «horen dan is djt— paar kei ov e heeft de divei lining lijkt idere ka dvies n; Informatie over onderzoek noord IKON-journalisten )ÉN HAAG De minister van buiten- andse zaken van El Salvador, Ricardo ^cevedo Peralta, zal na terugkeer in zijn and zo snel mogelijk aan zijn Nederlandse i'ollega Van den Broek laten weten wat de tand van zaken is in het onderzoek naar e moord op de vier IKON-journalisten bgoor het Salvadoraanse leger in 1982. Ace- :i êdo verklaarde dat gisteren in Den Haag a een gesprek met Van den Broek. Een robleem is volgens Acevedo dat het Sal- adoraanse hof van justitie in handen is Jan aanhangers van de rechtse Arena- groepering. Die hechten niet dezelfde >aarde aan de mensenrechten als onze iristen-democratische partij, aldus de mi- ister. Landbouwgif oorzaak van dood 200 eenden NAGELEN In een straal van vijf kilometer rond Nagelen in de Noordoostpolder zijn deze week minstens 200 eenden gestorven. De politie vermoedt dat de dieren het slachtoffer zijn van landbouwgif dat zij met hun voedsel hebben bin nengekregen. In de kroppen van de dieren zijn resten van rotte aardappelen gevonden. Onder nor male omstandigheden zouden de eenden hieraan echter niet sterven. Het Centraal Diergeneeskundig In stituut (CDI) in Lelystad onder zoekt enkele exemplaren. Ouderen: tijd voor keuze standaardpolis UTRECHT Het ministerie van WVC is een voorlichtingscampagne begonnen om particu lier tegen ziektekosten verzekerde 65-plussers erop te attenderen, dat ze tot 30 april de gele genheid hebben Om hun huidige polis om te zetten in de zogenoemde standaardpakketpolis. Ouderen die na 1 januari 65 worden hebben vier maanden na de eerste dag van de maand waarin ze jarig zijn de tijd om deze keuze te maken. De standaardpakketpolis, die ongeveer dezelfde voorzieningen omvat als de zieken fondsverzekering, kost 181 gulden per maand. De polis kan niet alleen aantrekkelijk zijn voor ouderen die nu meer betalen, maar ook voor 65-plussers die nu een polis hebben met een ei gen risico. Medeverzekering, zoals bij het zie kenfonds, is niet mogelijk. Vrouw gewond door wegwerpaansteker BORGER Een inwoonster van het Drentse Borger heeft een advocaat in de arm genomen omdat zij ernstig gewond is geraakt door gebruik van een wegwerpaansteker van het merk Poppell. De vrouw stak op 1 februari een sigaret aan met een nieuwe aansteker, waarop het appa raat een steekvlam van een halve meter produceerde. Haren en hoofd van de vrouw raakten in brand. Met behulp van haar man wist zij het vuur uiteindelijk onder de kraan te doven. Haar oren en voorhoofd lie pen ernstige brandwonden op, het grootste deel van haar haar is ver schroeid. Auto-ongeluk treft gezin PAPENBURG Het echtpaar Reuvers uit Emmen is gisteren met de auto dodelijk veron gelukt bij Kluse in Nie- dersachsen. De bestuur der zag een stopbord niet en botste op een andere auto. Het echt paar Johannus Bernar- dus (37) en Dina (34) Reuvers was op slag dood. Hun drie kinde ren, Pascal (10), Jarno (8) en Anneke (4) raak ten zwaargewond. Regering klaagt Europese Commissie ook officieel aan BRUSSEL De Nederlandse regering heeft de Euro pese Commissie nu ook officieel wegens machtsmis bruik in de strijd rond de schone kleine auto's aange klaagd bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Minister Nijpels van milieu vindt dat Brussel hem op ontoelaatbare wijze dwarsboomt in zijn streven om de aanschaf van kleine auto's met een geregelde drieweg katalysator 1700 gulden goedkoper te maken. Brussel onderzoekt sinds vorige week formeel of de Nederland se wet bepaalde autofabrikanten bevoordeelt. Zolang dat onderzoek nog loopt kunnen de maatregelen niet in werking treden. Nijpels heeft de president van het Hof ook gevraagd er via een voorlopige maatregel voor te zorgen dat hij de premies toch kan uitkeren. De Neder landse autodealers blijven op het ogenblik zitten met schone wagens, omdat de klanten op de premies willen wachten. [)e Graaf Verruimt aw-recht P°1 band i werd aa in pla; Le P gemee eggen; ijd wille de he ia|>EN HAAG Het aantal oornamelijk) vrouwen dat jri aaw-uitkering heeft aan- evraagd zonder dat zij inko- en genoten voordat ze .ar- tidsongeschikt werden, is ermate gering dat staatsse cretaris Dè Graaf hun recht Uitkering wat heeft ver stomd. Hij heeft gisteren een wetsontwerp hierover gewij- d. Begin vorig jaar leidde uitspraak van de centra- raad van beroep tot de rees dat 60.000 vrouwen als- og een aaw-uitkering zou- en aanvragen omdat ze vol- ens de hoogste beroepsin- antie in de sociale zeker- eid ongelijk waren behan- eld ten opzichte van man- 0 en. g™igtatie Friese niet gez [fOgisten eidt tot iettingreactie tse. vcr'bEN HAAG De actie van iscne pr >rjese DA-drogisten om geen zo ver ti ;FK-houdende spuitbussen nive.neer te verkopen, heeft een 'e betek ettingreactie binnen de dro- irken va isterijwereld op gang ge- gewoc'racht. 't Kruidvat over weegt op korte termijn te toppen met de verkoop van 11e spuitbussen met CFK's. Kruidvat is met 223 vesti ngen de grootste drogiste- t weg d i herke: ii als med ijen-organisatie in Neder- d gespn11 i van e< vrede, g- ind. Een andere grote ke rn Etos van moederbedrijf hold, onderneemt nog geen ctie. Woordvoerder Peter g °*uller van Ahold in Zaan- lim meent dat de Etos-dro- :erijen over het algemeen ozonvriendelijk zijn. ANWB-ARTS DAS WAARSCHUWT ZIEKENHUIZEN: INNSBRUCK Van alle Nederlanders die 's win ters per gipsvlucht vanuit Oostenrijk naar Neder land worden gevlogen, blijkt een aantal bij nader onderzoek ten onrechte in het gips te zijn gegoten. Volgens de arts J-W.Das, die als medisch adviseur verbon den is aan de ANWB-Alarm- centrale in Den Haag, brengt drukte in de Oos tenrijkse ziekenhuizen de art sen ertoe buitenlandse patiën ten bij wie niet snel een duide lijke diagnose kan worden ge steld, voor alle zekerheid maar in het gips te zetten. Groot is dan ook de verbazing, als bij een hernieuwd onderzoek op de EHBO-afdeling van het zie kenhuis in Nederland de me dedeling volgt dat er eigenlijk niets aan de hand is en een weekje rust wonderen doet. Eind vorig jaar heeft dr. Das, zo verklaarde hij gisteren tij dens een gipsvlucht van de ANWB vanuit Oostenrijke naar Nederland, de ziekenhuizen in ons land per brief gewezen op dergelijke verrassingen met wintersportpatiënten. Eerder was wel al bekend, dat artsen in Oostenrijk veel sneller overgaan tot gipsen, waar hun Nederlandse collega's zouden besluiten tot het voor de pa tiënt minder hinderlijke „inta- pen" van knieën en enkels. In de ziekenhuizen in Oostenrijk en andere Alpenlanden is het 's winters altijd al druk als ge volg van de vele gewonde wintersporters die worden binnengebracht. De vele onge lukken als gevolg van de min der goede snepuwomstandig- heden van dit moment hebben de situatie alleen maar verer gerd. Pagina 21: Louter bruine koppen in de Alpen Gerbera's op substraat Deze Hongaar se kweker is de eerste in zijn land die de zogenaam de Grodan- technologie toepast voor het kweken van gerbera's. De techniek is ontwikkeld door het Roer- mondse be drijf Rockwool Grodan en wordt ook wel „telen op sub straat" (steen wol) genoemd. In ons land worden ge wassen op grote schaal op substraat gekweekt. FOTO: ANP DEN HAAG Het aantal Nederlandse huishoudens dat een krediet afsluit is de laatste jaren opzienba rend gestegen. In 1988 hadden 1.140.000 gezinnen een gemiddelde lening van 7000 gulden. De le ningen werden voorname lijk afgesloten voor de aankoop van duurzame gebruiksartikelen en in het bijzonder de auto, zo luiden conclusies uit een nog niet gepubliceerd on derzoek van het NIBUD (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting). De forse stijging van het aan tal leningen blijkt ook uit de jaarcijfers yan het Bureau Kredietregistratie in Tiel. Tus sen 1983 en 1988 nam het aan tal geregistreerde leningen toe met 66'/i procent. Begin 1988 hadden 5.595.000 personen een lening bij banken, financie ringsinstellingen en postorder bedrijven. Het aandeel van kredieten verkregen doör de credit-card neemt hierin sterk toe. Hypotheken staan niet bij het bureau geregistreerd. Het bureau verwacht dat de forse het aantal kredie- 1989 doorzet. Volgens Christine Groenewe- gen van het NIBUB gaan veel over tot het afsluiten van een lening door de gunsti ge economische verwachtin gen. De meeste leningen wor den afgesloten door gezinnen met kinderen. Ook het aantal kredieten dat wordt afgesloten bij postorderbedrijven neemt nog steeds toe. Volgens het NIBUD heeft van de 1.140.000 huishoudens met een krediet ruim 48,2 een continu-krediet van gemiddeld 13.000 gulden. Ruim 38,6 van de huishbudens is een per- sooonlijke lening aangegaan van gemiddeld 5.000 gulden. Bij de postorderbedrijven staan 110.000 huishoudens (9,6%) in het krijt voor een ge middeld bedrag van 7000 gul den en nog eens 40.000 huis houdens (3,51%) zijn bij familie en vrienden te rade gegaan voor een gemiddelde lening van 3000 gulden. De gezinnen die een lening af sloten gebruikten het geld in 64,9 procent van de gevallen voor de aanschaf van duurza me goederen, waaronder de auto, evenals het opknappen van een huis. Tien procent van de huishoudens had het geld nodig voor de aanschaf 'van artikelen uit de zoge noemde lagere gebruiksgroep, zoals TV en wasmaschines. Opvallend is dat 15 procent In de cijfers van het NIBUD zijn niet de negatieve saldi van persoonlijke rekeningen bij banken meegeteld. Het werke lijke aantal kredieten ligt hier door nog beduidend hoger. Groenewegen noemt in dit verband de nieuwe mogelijk heden om krediet op te ne men, het zogenaamde onzicht bare geld. Ook het aantal afge sloten kredieten met de credit card is in het onderzoek van het NIBUD niet geregistreerd omdat deze (sterk opkomende) i betalen en lenen land betrekkelijk nieuw kust iddagtei iden oplj 'RECHT De Abva- ibo, het Ambtenareri- intrum en de CFO heb- in de directie van de 'ostbank meegedeeld dat ït bij hen klachten re nt van werknemers die de uitbetaling van hun ilaris over januari merk- dat ze netto 50 tot 150 ilden minder kregen, vendien moeten ze zelf nominale premie voor t ziekenfonds betalen. met al is volgens de inden onder de mede erkers van de Postbank ote onrust ontstaan, ij de Postbank zijn de salaris- i per 1 januari met een half •cent verhoogd. Daardoor door wijzigingen in de soci ale premies is het aantal werk nemers dat onder de over gangsregeling viel gedaald. Het gevolg is dat ze ook een aantal toeslagen zijn kwijtge raakt. De overgangsregeling is indertijd getroffen voor de 8000 werknemers van de Post- chequé- en Girodienst en de Rijkspostspaarbank die over gingen naar de Postbank (de geprivatiseerde voortzetting van PCGD en RPS). Volgens bestuurder E. Groot- endorst van de CFO vallen er nu nog 6000 van de 10.000 werknemers onder die over gangsregeling, van wie er naar schatting 1000 a 1200 in janua ri een lager netto-salaris heb ben gekregen dan in decem ber. De bonden gaan er van uit dat dit niet de bedoeling is geweest van de Raad van Be stuur van de Postbank. Donderdag 9 maart verschijnt bij deze krant De gelijkvormigheid meakt plaats voor persoonlijke smaak. In het interieur worden steeds meer accessoires gebruikt, gemaakt van natuurlijke materialen. De bijlage WONEN-voorjiar'89 geeft op kleurrijke wijze een indruk van deze nieuwe tendenzen. Adverteerders hebben in deze bijlage een uitstekende mo gelijkheid om hun collecties onder de aandacht te brengen van een geïnteresseerd publiek. Informatie wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, telefoon 071 - 122 244. „Het Land van Ooit" Bij Jozef de Bont in Nieuwkuijk wordt momenteel hard gewerkt aan 35 betonnen soldaten uit de Napoleontische tijd. De beel den, die zijn ontworpen door de Brabantse kunstenaar Anton Grassens, gaan deel uitmaken van de fonteintuin „Waterloo" van het nieuwe recreatiepark „Het Land van Ooit". FOTO: ANP Meer faillissementen DEN HAAG Het aantal uitgesproken faillissementen is in ja nuari gestegen met 14 procent in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar. Dit jaar waren het er 328 tegen 287 in januari 1988. Per provincie luiden de aantallen van januari 1989: Groningen 4 (vorig jaar 8); Friesland 13 (13); Drenthe 11 (8); Overijssel 21 (12); Flevoland 9 (2); Gelderland 43 (27); Utrecht 16 (16); Noord-Holland 41 (60); Zuid-Holland 99 (75); Zeeland 5 (3); Noord-Brabant 47 (46) en Limburg 19 (17). DEN HAAG De com missie milieubeheer van het Europees Parlement bepleit sancties tegen lan den die de internationale afspraken over walvis vangst schenden. De sanc ties zouden onder meer visserijrechten en de in voer van visprodukten treffen. De walvis wordt bedreigd door de voortgaande jacht, die voor al in Japan, Noorwegen en de Deense Füröer-eilanden op wrede wijze wordt bedreven. Het internationale vangstver bod geldt niet voor jacht die wordt uitgevoerd op weten schappelijke of traditionele ba sis. De commissie wil daarom in elk geval voorwaarden stel len aan de manier waarop de dieren worden gedood. Het ge bruik van de ijzeren haak en lans moet worden afgeschaft in wateren dieper dan een me ter, aldus de commissie. Walvisachtigen belanden re gelmatig in netten die voor an dere vissen zijn bedoeld. To nijnvissers gooien opzettelijk netten uit waar ze dolfijnen zien, omdat daar de geelvisto- nijn wordt aangetroffen. Vol gens de commissie zijn er ma nieren om de geelvistonijn te vangen waarvan de dolfijnen niet het (Slachtoffer zijn. Een andere mogelijkheid is het in stellen van quota op het aantal dolfijnen als bijvangst Ook de zeevervuiling draagt bij aan de bedreiging van de walvis. Met name zware meta len, zoals kwik en pcb's af komstig uit de industrielan den, zijn bij bepaalde walvis achtigen in grote hoeveelhe den aangetroffen. Het voorstel van de commissie wordt aanstaande vrijdag in het Europees Parlement be sproken. Naar verwachting zal alleen Denemarken tegen stemmen. Studenten gijzelen universiteitskranten AMSTERDAM/UTRECHT Studenten uit Amsterdam en Utrecht hebben gisteren grote delen van de oplagen van univer siteitsweekbladen eén deel van de dag in beslag genomen uit protest tegen het verschijnen van Shell-advertenties in die bla den. In Utrecht ging het om tienduizend gegijzelde exemplaren en in Amsterdam om bijna de hele oplage van het blad Ad Val- vas, dat wordt uitgegeven door de vrije Universiteit in de hoofdstad. DEN HAAG De prijzen in ons land zijn in januari met gemiddeld één pro cent gedaald. In deze da ling is de verlaging van het hoge btw-tarief van 20 naar 18,5 procent, alsmede de verschuiving van pro- dukten tussen het lage ta rief van 6 procent en het hoge tarief verwerkt. Als die belastingwijzigingen niet worden meegerekend, zou er sprake zijn van gelijkblij vende prijzen, zo blijkt uit het prijsindexcijfer voor de gezins consumptie van het CBS. Tus sen januari vorig jaar en janu ari dit jaar zijn de prijzen 0.8 procent gestegen. Konsumen- ten Kontakt noemt de daling van het prijsindexcijfer met één procent een tegenvaller voor de consument; deze orga nisatie had op zeker 1,6 pro cent gerekend. Het prijsindex cijfer bewijst dat de auto- en de meubelbranche de btw vol strekt onvoldoende heeft door gevoerd. DEN HAAG De leden van de Vervoersbonden FNV en CNV hebben gisteren met instemming gereageerd op het bereikte principe-akkoord voor een nieuwe cao voor het wegvervoer. Dit weekend raadplegen de bonden hun leden over de prin cipe-overeenkomst, maar volgens woordvoerders van de bonden zal dat niet meer dan een formaliteit zijn. „We krij gen de gelegenheid om elkaar nog eens te feliciteren", aldus CNV-onderhandelaar J. Wienen. „De stakende leden be schouwen zich als de grote winnaars van dit conflict". In As sen en Rotterdam werden feestelijke bijenkomsten georgani seerd. Door het hele land heen vierden chauffeurs hun „overwinning". Het NOS-journaal had daarvan beelden no dig en dus kwam het verzoek of de chauffeurs even de polo naise wilden doen. Het bleek niet te veel gevraagd. Pagina 23: Op,pad met een vrachtwagenchauffeur: jach ten en jagen Op 18 februari a.s. verschijnt deze krant met de laatste extra pagina's uit een serie van 3 over Het Nederlands Bureau voor Toerisme vernacht In het komende jaar eed verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt u hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. Ceidoiz (Bowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3