Van Diest: „Proberen één of twee zwemmers in Barcelona te krijgen" „De ploeg verlangt alleen dat ik de wedstrijd uitrijd" Finale VWZ DE BOLLENSTREEK WIL MET TOP CONCURREREN Eergevoel Snelle promotie Hachie Streep Pakkie STERK DEBUUT VAN AAD GRIMBERGEN RIJNSBURG - Op de toonbank van zijn vaders zaak ontbreken de gebruikelijke promotionele plaatjes niet. Opvallend is echter dat, naast de ansichtkaarten van jong Oranje en zuster Jolanda, ook Aad Grim bergen nu de aandacht voor zich opeist. De jeugdige Rijnsburgse marathonschaatser, die aan het be gin van dit seizoen zijn debuut in het A-peloton maakte, stapte dank zij recentelijke successen definitief uit de schaduw van zijn zusters. En dat terwijl coach Jos Geijsel geen aansprekende successen van de twintig jarige eiste. „Het enige dat ik bij aanvang van de competitie meekreeg, was dat ik moest probe ren de wedstrijden uit te rijden". Maar, de debutant stelde zijn coach met meer tevreden. Vanaf een briefje leest Aad Grimbergen zijn klasseringen voor. Wat daarbij opvalt is dat de jeugdige marathonrijder zich veelal bij de eerste twintig klasseerde, met als uitschieters een zesde plaats in Alkmaar en twee maal een vijfde positie in Deventer en Amsterdam. „Het sprinten ligt mij wel", geeft Aad als uitleg. Gezeten in het klei ne kantoortje van de sportzaak zegt het talent daarom het meest gebaat te zijn bij een peloton dat tot de finish in takt blijft. In de sprint heeft de Rijnsburger dan tegenstand te duchten van onder an deren ploeggenoot Richard van Kem pen, die aan het eind van het vorig sei zoen overstapte naar de nieuw gevorm de Sony-ploeg. Rond de 23-jarige Van Kempen vormde ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 PAGINA 25 LISSE - Terwijl de meeste zwem verenigingen moeite hebben om het hoofd boven water te houden, zag Lissenaar Theo van Diest met de oprichting van de 'Vereniging Wedstrijd Zwemmen (VWZ) De Bollenstreek' onlangs een lang ge koesterde weiis in vervulling gaan. Een club die het al in de nabije toekomst op moet gaan nemen te gen gerenommeerde tegenstanders, want veel tijd om met zijn pupillen de absolute top te halen, gunt Theo van Diest zichzelf niet. Sprekend over zijn ideaalbeeld zegt de in het kleine zwemwereldje niet onbeken de instructeur: „We gaan proberen om één of twee mensen in 1992 in Barcelona te krijgen". Van Diest denkt dat daarvoor genoeg ta lent in de Bollenstreek aanwezig is. „Al is de mentaliteit van de zwemmers altijd moeilijk in te schatten. Op dit moment kan die goed zijn, maar hoe is die over een paar jaar?", houdt hij een slag om de arm. De wil om te komen tot toppresta ties is volgens Van Diest in ieder geval aanwezig. „Dat hebben Hans Kroes en Brigit van der Lans bewezen". Om er voor te zorgen dat het talent ook een kans zou krijgen, besloot de zwem- instructeur anderhalf jaar geleden de stoute schoenen aan te trekken. Hij acht te toen de tijd rijp om een nieuwe zwemvereniging te introduceren. Dat de uiteindelijke oprichtingsvergadering pas in januari van dit jaar plaatsvond, wijt Van Diest met name aan het feit dat het moeilijk was om een goed kader te vin den. „Velen zeiden in eerste instantie ja, maar knapten daarna af. Ik denk dat ik in totaal zo'n 45 personen heb bena derd", legt de Lissenaar uit. Zo werd hij lange tijd aan het lijntje gehouden door een kandidaat-voorzitter. Maar, nu dit alles naar zijn tevredenheid geregeld is, richt Van Diest zich met volle overtui ging op de volgende fase: de ledenwer ving. Al het talent, waarover de zweminstruc- teur namelijk spreekt, staat op dit mo ment nog ingeschreven bij andere vere nigingen in de Bollenstreek. Er is hem dan ook alles aan gelegen om de naams bekendheid van VWZ De Bollenstreek in korte tijd te vergroten in de hoop dat nieuwe leden zich spoedig aanmelden. Van Diest: „Een ding zullen we niet doen en dat is kopen. Er wordt al genoeg gesjacherd". Het is daarom ondenkbaar dat WVZ De Bollenstreek talentvolle zwemmers bepaalde privileges (vervoer, trainingsmateriaal, zwemkleding) gaat bieden. Vooral ook omdat Van Diest dat volgens zijn eergevoel niet kan verko pen. „Terwijl een ander een talent heeft gekweekt, ga jij met de veren pronken. Dat druist tegen mijn gemoed in", aldus de Lissenaar. Hij beeft in het verleden als trainer van De Watervrienden een soortgelijke situatie meegemaakt. Hans Kroes verruilde De Watervrienden voor HPC, niet om geld, maar omdat hij meer trainingsuren wenste te maken dan mogelijk was. En in feite ligt daarin ook een van de redenen verscholen voor het latere vertrek van Van Diest bij deze vereniging. Met de heersende opinie dat meedoen vaak belangrijker was dan win nen kon hij zich uiteindelijk niet meer verenigen. Daarom eist VWZ Dc Bollen streek van nieuwe leden dat zij zich on derwerpen aan de discipline binnen de vereniging en, nog veel belangrijker, in zet tonen. Daartegenover staat dat de club probeert de zwemmers naar de top van hun kun nen te brengen. „En dat is met name de kracht van onze vereniging", weet Van Diest. Zo laat VWZ De Bollenstreek zich, in tegenstelling tot andere clubs, niet in met diplomazwemmen. Alles is er op gericht om het talent te bundelen en de zwemmers faciliteiten in de gehele streek te bieden, die nodig zijn om de top te bereiken. „Het kweken moet van jongs af aan beginnen. Voor de Olympi sche Spelen van Barcelona moeten wij daarom nu met name bouwen op de kin deren van 12, 13 en 14 jaar", aldus Van Diest, die het noemen van namen te voorbarig vindt. Bij het bieden van faciliteiten denkt de Lissenaar echter niet alleen aan trai ningsuren („op dit moment kan ik be schikken over 18 uur in diverse zwem baden"), maar ook aan het kweken van een goed wedstrijdklimaat. De VWZ sluit zich om deze reden niet alleen aan bij de kwalitatief minder sterke NCS (Nederlandse Culturele Sportbond). Zo moet een in eerste instantie buitenge woon lidmaatschap van de KNZB - de vereniging is dan immers gerechtigd om aan internationale wedstrijden deel te nemen, die onder de FINA vlag worden gezwommen - later plaats maken voor een definitieve versie. Vanwege het lid maatschap bij beide bonden kan elk toe komstig lid van VWZ een voor hem of haar zo hoog mogelijk niveau behalen. Nadeel is wel dat de vereniging binnen die bonden op het laagste niveau wordt ingcdcèld. „Willen we ons doel - het concurreren met gerenommeerde vereni gingen - bereiken dan is snelle promotie vereist", weet Van Diest. Hij noemt in dit verband een tijdsbestek van ander half a twee jaar. Individueel gezien kan Van Diest: We moeten rekenen op tegen alles natuurlijk veel sneller verlopen. Ontmoetingen in het buitenland en in ternationale wedstrijden in de Bollen streek zullen een rol bij dit proces gaan spelen. Om dit alles te bekostigen, dient de naam VWZ De Bollenstreek op korte termijn uitgebreid te worden met een sponsornaam. Van Diest zegt op dit mo ment indirecte contacten te hebben. „Over een maand bezoeken we verschil lende grote bedrijven. Ik heb er dan ook alle hoop op een vrij goede sponsor bin nen te kunnen halen", aldus de zwemin- structeur. Hij zegt zelfs te praten over internationale ondernemingen. Naast de groep wedstrijdzwemmers zijn de twee overige afdelingen (lange afstand en triathlon zwemmen) binnen de vere niging wellicht minder interessant voor de sponsors. Maar, deze in opmars ko mende sportonderdelen lijken het be staansrecht van VWZ De Bollenstreek met name in de beginfase te moeten ver zekeren. Per lesuur zegt Van Diest vijftig zwemmers nodig te hebben om regio naal van start te kunnen gaan. „Ik denk dat we dat kunnen halen", vermoedt de instructeur, die inmiddels al in de baden van Lisse en Noordwijkerhout van start kan gaan en dat spoedig hoopt uit te breiden. „Bij minder dan vijftig leden moet het trainingsgebied aangepast wor den. Dan laat je bijvoorbeeld een plaats vallen". Het geven van les in meerdere plaatsen heeft ook consequenties voor het aantal aan te stellen zweminstructeurs. „Zo wordt in elk bad een hoofdtrainer aange steld, die de leiding heeft over de andere FOTO: HENK SNA TERSE trainers. De uiteindelijke coördinatie komt bij mij te liggen", aldus Van Diest. die als een van de weinigen in staat ge acht mag worden om het plan ook daad werkelijk van de grond te krijgen. In een reactie hierop zegt hij: „Al lopen er meerdere bekwame mensen rond. Maar het gaat om een bepaalde durf en de wil om het aan te pakken. In de twintig jaar dat ik nu meedraai in dit wereldje heb ik mijn ogen in ieder geval goed de kost ge geven". Uit ervaring weet Van Diest daarom dat hij zich geen gemakkelijke klus op de hals heeft gehaald. „Elke zwemvereniging werkt momenteel op het randje van het bestaan. Iedereen is bang voor zijn eigen hachie. We zullen daarom moeten rekenen op tegenstand". Belangstellenden kunnen informatie op vragen bij de VWZ Bollenstreek, tel. 02521-16080; 16865; 18149 of 15253. PETER VAN DER HULST Aad Grimbergen: „Ik kan niet het hele ja Jos Geijsel een formatie bestaande uit louter jeugdige rijders, waarbij hij ook zijn keus liet vallen op Grimbergen. De van een kopje koffie genietende Rijns burger zegt daarop terugkijkend: „Na het nationaal kampioenschap bij de B-rij ders, waarop ik achter Bart Veldkamp en Lambert Heutema als derde eindigde, nam Geijsel contact met mij op". Hij dacht aanvankelijk dat de coach hem probeerde te charteren vóór de B-ploeg. Toen bleek dat het ging om een plaatsje bij de A-rijders was de Rijnsburger toch enigszins terughoudend. Wellicht uit angst het grote werk nog niet aan te kun nen. Maar terugkijkend op zijn overstap en de daaropvolgende resultaten zegt de twintig jarige marathonschaatser nu „meer dan tevreden" te zijn. Zijn sportieve carrière maakte daarmee een opmerkelijke progressie door. Een carrière die zo'n twaalf jaar geleden be gon. Als acht jarige nam Aad Grimber gen - hij kreeg de schaatssport met de paplepel ingegoten - voor het eerst deel aan een pupillenwedstrijden en bij de ju nioren deed hij al snel van zich spreken. Zo probeerde hij in navolging van zijn zuster Jolanda Nederlands kampioen te worden op de langebaan. Een val op de 1500 meter trok een streep door zijn re kening, waardoor Aad genoegen moest nemen met een tweede plaats. Dit goede resultaat wist hij daarna nooit meer te evenaren. „Op een bepaald moment se- lekteerde ik mijzelf niet meer voor het NK". Een tijdstip waarop Grimbergen besloot een definitieve keus voor het marathonschaatsen te maken. topsport bedrijven". Spijt van die keus heeft de Rijnsburger, die zijn vader assisteert in de zaak, daar van nog niet. Over zijn sportieve toe komst maakt Grimbergen zich dan ook voorlopig geen zorgen. „Ik denk dat de Sony-ploeg in het komend jaar weinig veranderingen ondergaat. Maar belang rijker is voor mij vooral om te proberen tot mijn veertigste A-rijder te blijven", aldus Grimbergen, die het op dit mo ment prima naar de zin heeft binnen de ploeg. „De sfeer is goed. De rijders ko men dan ook allen uit de omtrek. Voor deel hiervan is dat je niet met een ande re mentaliteit te maken krijgt". Minimaal eenmaal per week werkt Grimbergen tezamen met zijn ploegma ten Van Kempen, Oliemans en Van de Pauw een training af. „En dan gaat het er heel wat harder aan toe dan wanneer je individueel traint. Je probeert te voor komen dat je gelost wordt en je wilt mi nimaal het tempo handhaven wanneer je de kop overneemt". Zo dachten de wat minder ervaren rijders tijdens een trai ningsstage in Inzeil Van Kempen einde lijk eens bij zijn been te hebben. Rijdend op de fiets leek het erop dat Van Kem pen het tempo niet meer kon volgen. „Maar toch trok hij weer een of ander pakkie open", aldus een in schaatsjargon pratende Grimbergen. Toch hoopt hij de sprintkoning van het peloton er dit sei zoen nog een keer af te rijden. Al zegt de met verstand rijdende Grimbergen dat het niet ten koste mag gaan van de ploeg. „De competitie is nu eenmaal be langrijk. En als ik dan wat voor Van Kempen kan doen, zodat hij wint, dan FOTO: HENK SNATERSE zal ik dat niet nalaten". Daarnaast verdedigt de Sony-ploeg mo menteel de eerste plaats in het, dit jaar ingevoerde, ploegenklassement. Men laat daarbij de dit jaar zeer sterk opere rende ploeg van Klerk's Plastic, met Yep Kramer en Robert Vundering in de gele deren, achter zich. „Terwijl die ploeg al een aantal jaren bestaat, begint deze nu pas goed te draaien". Hoe vreemd het mag klinken, ook Grimbergen heeft daar zijn voordelen van gehad. Vooral in het begin van dit seizoen legde Vundering het peloton een moordend tempo op. „En ik houd nu eenmaal van snelle wed strijden. De technische rijders komen dan meer naar voren, alhoewel ik op slecht ijs ook behoorlijk meekan". Over zijn krachten op het natuurijs kan de twintig jarige Rijnsburger zich nog moeilijk een voorstelling maken. Naast een op een kaart van een ander gereden Elfstedentocht, ziet Grimbergen als wed strijdrijder alleen nog maar terug op een officieus Wereldkampioenschap, waarin hij na honderd kilometer als vijftiende over de streep ging. Een prestatie die de nummer 26 in de strijd om de super prestige vandaag in Canada hoopt te verbeteren. Eenmaal weer terug in Nederland gaat Grimbergen na afloop van het mara thonseizoen genieten van een welver diende rust. „Ik kan nu eenmaal niet het hele jaar topsport bedrijven". Daarom is het niet aannemelijk dat zijn supporters hem dit seizoen in het skeelerpeloton te rugzien. „Ik heb twee of drie maal een skeelerwedstrijd gereden, maar het is niet mijn hobby. Ik heb er slechte erva ringen mee". Wat dat betreft zal hier een sterk debuut uitblijven. PETER VAN DER HULST Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Huilen voor twee(1) De twee vlaggeschepen van Grasshoppers hebben het vorige weekeinde grote averii opgelopen. Zo viel definitief het doek voor heren 1. Omdat dit team halverwege de competitie geen scheidsrechter meer kon leveren moest het zich noodgedwon gen terugtrekken uit de competitie. Al thans zo besliste het bestuur van de Kat- wijkse basketbalvereniging. Protesten tij dens de vorige week gehouden algemene ledenvergadering ten spijt, kwam hier geen verandering in. „En dan kan je wel proberen om het bestuur weg te stem men, maar daar schiet je ook niets meet op", aldus een van de spelers van het eer ste team. Het enige dat het team bereik te, was een toezegging van het bestuur dat er voor de komende drie jaar een scheidsrechter wordt gecontracteerd. Huilen voor twee (2) Alle Katwijkse ogen zijn daarom voor het nog lopende seizoen gericht op het twee de vlaggeschip, dames 1, dat zich pro beert te handhaven in de eredivisie. Om de degradatiepoule te ontlopen, was winst tegen koploper Hoofddorp geboden. Iedereen hield van tevoren rekening met een nederlaag, maar de 40-87 betekende toch wel een forse tik. Ook al schat coach Wallaart de kansen op behoud nog hoog in, speelster Yvonne Plug kon haar te leurstellingen maar moeilijk verbergen. Na het weg\,allen van heren 1 lijken de dames nu al te bezwijken onder de druk om voor twee te moeten presteren. Vra gen wij van hutspofrjt ons daarom af of Yvonne Plug ook voor twee staat te hui len? Winterstop Het afgelopen weekeinde werden in to taal drie rode kaarten uitgedeeld. En dat is opvallend veel, als men bedenkt dat er in totaal maar elf inhaalduels op het pro gramma stondeh. De eerste viel KRV-er Humphrey Naarendorp ten deel, maar Huilen voor twee. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Lex van Schijndel van Voorschoten en Ed Schaaf van DEVJO maakten het in hun wedstrijd, getuige de foto, helemaal bont. Eerst verkocht Schaaf Van Schijn del een paar klappen, maar eenmaal op de grond gewerkt, moest de Voorschote naar er ook aan geloven. En dan nog maar te zwijgen over VVS keeper De Graaf, die verwoede pogingen deed om twee spelers van Blauw Wit letterlijk on der de grasmat te stoppen. Zijn dit nu ui tingen van frustraties, ornaat men zo lang heeft moeten wachten voordat de bal weer ging rollen, of vonden de heren wellicht dat de winterstop te kort duurde? Verslag Gelezen in het clubblad van Alkmania: 'Verslag Alkmania Al - Teylingen Al. Zonde van onze tijd'. Kijkend naar de uitslag van deze wedstrijd (Teylingen ze geviert met 3-1) lijkt commentaar over bodig. Toch is het voor Alkmania te ho pen dal dit voorbeeld niet al te vaak na volging krijgt, want wat dan te doen met al die witte pagina's... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25