„Hier zit nooit iemand op de reservebank" Finale De andere jaren DE MENS EN ZIJN GODEN Kijken in de spiegel 9) l£eidóc0ouxcmt1 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 PAGINA 24 MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN Waar blijft het plezier van de beweging - een vraag die opkwam in de jaren zeventig, toen de sport voor ouderen zich feitelijk helemaal was gaan afspelen op het therapeutische veld. De klacht kwam met name van de deelnemers zelf, die de noodzaak van „therapeutisch bewegen" wel inzagen, maar zich tegelijkertijd afvroegen of er geen mogelijkheden waren om het allemaal een beetje leuker te maken. Daardoor is in die jaren MBvO (Meer Bewegen voor Ouderen) ontstaan, met medewerking van de provinciale sportraden en de rijksoverheid, met name het ministerie van WVC. Uitgangspunt bij MBvO is dat er een combinatie moet zijn van gezond bewegen in dienst van lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk welzijn enerzijds, met „plezier in het werk" anderzijds. Wel degelijk elementen van oefening op bepaalde tijden, maar dan met de bedoeling dat er dagelijkse beweging uit voortkomt. Geen prestatiedwang bij dit alles, wel mogelijkheden om het programma desgewenst uit te breiden met dingen die mensen zelf leuk vinden om te doen: zo kwamen er in de loop van de tijd het volksdansen en de yoga er bij, voor de liefhebbers. Het kader is vaak afkomstig uit de „reguliere" sportwereld, waarbij uiteraard de eis wordt gesteld dat deze begeleiders oog hebben voor de doelstellingen van MBvO. Een gesprek met Guus Bokkes, provinciaal consulent van MBvO, onder dak bij de Gelderse Sport Federatie in Velp. Bang voor de bal. Dat ding komt er aansuizen, kan makkelijk mid denin je gezicht belanden of andere tere lichaamsdelen raken. Een stap je opzij dus maar. Of bukken. Hoongelach van de vriendjes en vriendinnetjes op het sportveld bij de school. De gedachte: „Was ik maar wat slechter in rekenen en taal en wat beter in sport". Kort om, een herinnering van sommige senioren aan hun schooljaren. Nog veel meer zijn er die ook zonder zulke herinneringen nooit meer iets aan sport hebben willen doen, zelfs nooit aan de zijlijn hebben gestaan. In de (wel licht gerechtvaardigde) vrees dat ze zelfs in de allerachterste achterhoede toch niet konden meekomen. Of omdat het competitie-element, voor buitenstaan ders vaak synoniem met „het recht van de sterkste" hen niet aansprak. „Zo kan een mens voor het leven z'n motivering kwijt raken om eens lekker gezond te bewegen en daar plezier in te hebben", zegt Guus Bokkes. „Maar erger dan het gemiste plezier is het gevaar dat gebrek aan goede beweging op 't laatst je eigen vrijheid aantast. Wie niet meer goed kan traplopen, om iets te noemen, krijgt daar al mee te maken", 't Zijn overigens niet alleen de mensen met „sportsyndromen" uit hun jeugd en ook niet alleen de haters van het competitie wezen, die nu (mogelijk meer dan ande- reri) bedreigd worden door voortijdige stramheid van lijf en leden. De kring is veel groter. Guus Bokkes: „Je hoort ou deren vaak zeggen, dat ze al beweging genoeg gehad hebben in hun leven. Ja ren lang een winkel gedreven of een ma gazijn beheerd, bijvoorbeeld. Met zulk werk blijf je inderdaad wel in beweging, maar hoe? Daar gaat het nu juist om. Het is vaak een vorm van eenzijdig be wegen geweest, waardoor ze nu te maken krijgen met circulatieproblemen. Dikke voeten, om maar weer eens iets te noe men". Spiegel Gespierde taal. Pakken we de senioren dan toch weer aan met (zij het fluwelen) bokshandschoenen? Guus Bokkes: „Laat het duidelijk zijn dat iedereen op den duur met functieverlies te maken krijgt. Wij willen er alleen maar op wijzen dat het sneller gebeurt naarmate je minder beweegt. Waardoor de kwaliteit van het leven afneemt zonder dat daartoe enige noodzaak bestaat. Kwaliteit waarvan je dan mogelijk via therapie een deel terug kunt krijgen, maar waarom moet je het voortijdig op therapie laten aankomen als je cr zelf nog veel aan kunt doen? Feitelijk ben je daarmee al aan de late kant als de dokter je naar het zwembad stuurt. En zeker als de fysiotherapeut je hele series oefeningen opgeeft om thuis te doen: dertig keer hetzelfde voor de We hebben in Europa een tijd ach ter de rug dat velen vonden dat de menselijke wetenschap het een en het al was. Alleen datgene wat on der het juk van die natuurweten schappen was doorgegaan was waar. Men kan zelfs zeggen dat de Europese cultuur de eerste uit de geschiedenis is, waarin geen plaats meer is voor God en geloof. Natuurlijk zijn er in alle tijden mensen geweest voor wie geloven belangrijk was en andere mensen, in wier leven het ge loof vrijwel geen rol speelde, maar een cultuur zonder godsdienst is nieuw. Hoewel ik hier nog weer moet oppassen. Godsdienst zou in dit verband wel een te „gelovig" woord kunnen zijn. Mis schien kan men beter zeggen dat de mensen van elke cultuur alles tussen he mel en aarde en in hun eigen leven altijd in een zingevingsverband hebben ge plaatst dat meestal godsdienstig gekleurd was. Het taoïsme in China had daarbij meer filosofische dan religieuze trekken en het hindoeïsme heeft in de dagelijkse prak tijk van de gelovigen vele goden, maar wil theoretisch „goddeloos" zijn. Anders gezegd: alle godsdienst kan en mag niet gemeten worden naar de ons uit het christendom bekende maten. Maar die westerse cultuur zonder God met de menselijke wetenschap als ant woord op alles, is vastgelopen en daar om komt de vraag van de zingeving zo wel persoonlijk als maatschappelijk weer naar voren. Als het gaat om hoe het alle maal begonnen is, spreekt de theoreti sche natuurkunde nu van de „big bang", de grote knal, hetgeen inhoudt dat de aarde, maar ook uw en mijn leven, het resultaat is van stom toeval. En valt daarbij te leven? Bovendien blijkt die natuurwetenschap helemaal niet objec tief. Elke nieuwe ontdekking biedt vele wegen naar een volgende stap. Welke van die wegen de geleerde kiest heeft te maken met geld, met economisch of mi litair belang of met persoonlijke voor keur. Hoe objectief zijn de resultaten van een dergelijke wetenschap? Verder is de technologie als menselijk antwoord op de strijd tegen de natuur vastgelopen in enerzijds de produktie van te veel en te gevaarlijke dingen en anderzijds in een leegplunderen en eco spiegel. Denk eraan dat de lol daar gauw af is. Wij zetten echt geen stok achter de deur. zo in de geest van „denk er aan wat er allemaal met je kan gebeuren als je dit of dat niet doet". We proberen al leen mensen te motiveren en zelfs dat is nog sterk gezegd. Die moet uit hen zelf komen". Spelbedervend Het woord „plezier", in die zin dat men sen het echt leuk moeten vinden* is nu al vaak gevallen. Het wordt hoog tijd om eens te bekijken wat „de sport" er aan doet om het plezierig voor hen te maken. MBvO heeft er een vuistregel voor, die zich in eerste instantie kort laat ver woorden: de sport moet zich aanpassen bij de deelnemer en niet omgekeerd. Guus Bokkes: „Neem bijvoorbeeld het instituut van de spelregels. Heilig en on misbaar in de reguliere sport, maar bij ons kunnen die regels spelbedervend zijn. Als wij makkelijker spelen op een klqiner veld dan voorgeschreven is, dan doen we dat. Kun je de volleybal niet slaan, dan gooi je hem. En is die bal te hard, dan nemen we een zachter exem plaar. Zo maar een paar voorbeelden, waarbij anderen zich misschien zullen afvragen wat er van de sport overblijft. Genoeg, denken wij. Want om te begin nen handhaven wij wel degelijk de tech niek van het spel, die in feite essentieel is. Bepaalde regels kun je daaraan heel logisch verwoesten en daarmee onleef baar maken van de aarde. De medische technologie heeft van ziekenhuizen repa- ratiewerkplaatsen gemaakt, maar weet geen weg met zorg als het gaat om leef baar leven, sterven en lijden. Tenslotte hebben de menswetenschappen de rela ties tussen mensen in het groot en in het klein wel geanalyseerd, maar niet leef baarder gemaakt. Er zijn meer echtschei dingen en meer verkreukelde kinderen dan ooit; er is meer eenzaamheid dan ooit. Welvaart heeft geen welzijn gele verd en in de nationale en internationale politiek draait het om macht. Essentieel Om al die redenen is in onze wereld de vraag naar zingeving in het klein en in het groot weer actueel geworden. En dan gaat het om de essentiële dingen: Wie ben ik; waar kom ik vandaan en waar ga ik naartoe? Wat is de zin van mijn be staan en van dat van de wereld? Hoe kan ik met anderen samen leven en toch mijzelf zijn? Waar vind ik antwoord op de grote vraag van het kwaad en het lij den in het leven, waar ik geen weg mee weet. Als het gaat om religieuze of filosofische zingeving komt altijd de waarheidsvraag op tafel. Zo goed als er maar één weten schappelijke waarheid zou bestaan, had ook elke godsdienst of levensovertuiging de pretentie de enige God of de enige waarheid te verkondigen. En het verhaal als zouden er in elke godsdienstige over tuiging elementen van waarheid zitten, klinkt heel verdraagzaam, maar Jezus heeft gezegd: Ik ben de weg, de waarheid en het leven, en de moslim zegt dat Al lah Allah is en dat niemand anders dat kan zijn. Bovendien heeft elke godsdienstige en diepe overtuiging te maken met een per soonlijke relatie en het is onzin om van iemand die van Annie houdt te vragen ook gek te zijn op Marie. Bij dit alles werkt het verwarrend dat in alle be schrijvingen die er gemaakt zijn van de verschillende godsdiensten van de we reld, veel te veel onze wetenschappelijke methoden en ons christendom als de maat aller dingen zijn gehanteerd. De koran is op een andere manier een heilig boek dan de bijbel en in het mohamme danisme zijn geloof en politiek op een andere wijze gekoppeld dan in het prote goed ondergeschikt maken. Dat geeft ook nog grote bijkomendee voordelen. Zo is er in een team bij ons nooit ie mand te veel, nooit zit iemand als twaalfde man of vrouw op de reserve bank. Veel liever hebben we er nog een paar spelers bij". Er zijn nu zo'n dertigduizend senioren actief in sport en spel binnen MBvO- verband; ongeteld de velen die in zelf opgerichte clubjes of in nog kleinere een heden bezig zijn. Maar de echte erken ning moet nog komen, zo stelt Guus Bokkes. Vrijwel alles wat op sportgebied bestaat aan opvattingen en accommoda tie is gericht op de reguliere sport, met het bijbehorende competitie-element. Lange weg Recreatie staat dan op de tweede plaats, althans in de zin zoals de MBvO voor ogen staat. Wel is er toenemend contact met de sportbonden over de wenselijk heid van meer ruimte voor ouderen, maar de weg is lang en nog altijd voor zien van heel wat obstakels. Een spel tussen twee totaal van elkaar verschil lende gedachtenwerelden, hoewel dat volgëns MBvO eigenlijk niet zo zou moeten zijn. Het gaat immers, praktisch gesproken, alleen maar om meer variatie in het aanbod? Duidelijke gedachten heeft MBvO ook over de politiek-be- stuurlijke kant van de zaak. Als jeugd- sport gesubsidieerd wordt mede uit een stantse calvinisme of het Poolse rooms- katholicisme, terwijl Boeddha de mens wil helpen te ontstijgen aan het aards ge woel om op te gaan in het niets. Men kan nog een belangrijk algemeen onder scheid maken. Natuurgodsdiensten, zoals men die in Afrika en bij voorbeeld op Irian Jaya aantreft, zijn gebonden aan de aarde, die de vruchtbaarheid geeft en waar de va deren in rusten. Aanhangers van een na tuurgodsdienst kunnen, om zo te zeggen, niet emigreren, want hun goden en machten zijn hier aan de aarde gebon den. Daarom vielen de negerslaven in Amerika destijds ook geestelijk in een soort gat, dat opgevuld werd door een type christendom dat het lijden alhier draaglijk maakte en in spirituals zong van een beloofd land achter de horizon van dit aardse tranendal. Dat christen dom was in Amerika beland omdat het net alsriiet jodendom en de islam een re ligie van zwervers was. Deze godsdien sten van herdersvolken in de woestijn hebben hun openbaring ontvangen in een transportabel boek. Zij kennen wel een paar heilige plaatsen, maar zijn niet aan de aarde gebonden. En zo kunnen zendelingen en missionarissen het chris tendom uitdragen, kooplieden de islam „meenemen" en joden buiten hun land zwerven zonder hun geloof te verliezen, immers de thora, de wetsrollen, kun je meenemen. Deze en nog veel meer ver schillen binnen het verschijnsel gods dienst, die nog aangevuld kunnen wor den met immense onderscheiden binnen één bepaalde religie, maken dat praten over dialoog en gesprek tussen godsdien sten altijd een relatieve zaak blijft, al was het alleen maaf omdat men te veel moet uitleggen voor men begrijpt wat men waarmee, waar en wanneer bedoelt. Waarheid Als het om een godsdienstige overtui ging gaat, is bescheidenheid de beste op lossing: dit geloof is voor mij de waar heid in mijn leven. Waar voor de ander die waarheid ligt, is zijn of haar zaak. Wat dat betreft is een geloof te vergelij ken met een liefdesrelatie. En zo goed als het zinloos is om die liefdesrelatie aan wetenschappelijke normen te onder- weipen. is het ook zinloos voor een ge loofsovertuiging. Maar we leven multicultureel in dit land Een uurtje sporten kan de fitheid voor een hele week beïnvloeden. FOTO: SP oogpunt van preventie, dan is zo'n sub sidie zeker verantwoord als het senioren- sport en -spel gaat. Maar ook hier: een lange weg, waarop MBvO nochtans vast besloten verder gaat, met steun van een groeiende achterban. Gaspedaal Een achterban, waarin steeds beter be grepen wordt dat een mens z'n voetspie ren niet alleen heeft om een gaspedaal in te drukken, maar dat die spieren deel uitmaken van een groot en logisch sa mengesteld geheel. Een achterban ook, i waarin ervaren* is dat een uurtje per 1 week samen sporten de lichaamsactivi- I teit voor die hele week kan beïnvloeden. I Een extra element van verrassing: de so- ciale binding in de seniorenteams blijkt f veel groter te zijn dan indertijd, bij het 1 begin, was verwacht. Guus Bokkes: „Als mensen bij ons reageren praten ze in eerste instantie over nieuw verworven fitheid, dat ligt ook het meest voor de hand. Maar na een maand of twee komt er iets bij. Dan scoort de onderlinge ge zelligheid ook heel hoog. Zoiets dring je elkaar niet op, dat komt vanzelf als de basis goed is. Optellen, al die positieve elementen, doe je ook vanaf die basis. En dan betekenen de activiteiten van MBvO heel wat meer dan een uurtje sporten, 't Is een stuk leven, met alles erop en eraan". AADSCHOUTEN en in de wereld. Een nieuwe en interes sante invalshoek is dan ook dat men zegt: mensen en de mensheid staan vaak voor dezelfde uitdagingen en problemen. Denk aan onderdrukking, honger, oor log, vrede en ondergang van het leefmi lieu. Mensen van alle godsdiensten en overtuigingen moeten overal op de we reld elk met zijn of haar eigen motive ring elkaar zoeken om samen zich in te zetten voor een leefbaarder wereld. Het gaat dan niet meer om welles of nietes ten aanzien van de grote waarheden, maar om het zoeken binnen een overtui ging naar wegen, die het mogelijk maken om samen met andersdenkenden de aar de leefbaarder te maken. In Nederland zitten we in het geheel van de westerse wereld als het om godsdienst gaat in een unieke situatie. In Engeland, Italië, Polen en Roemenië komen veel mensen zelden in een kerk, maar er is wel volksgeloof. Dat wil zeggen dat de grote meerderheid van de bevolking zich bij hoogte- en dieptepunten van het le ven toch op een of andere manier chris telijk weet. V erdeeld Nederland is religieus altijd verdeeld ge weest, zij het dat de calvinistische leer van de vaderlandse Gereformeerde Kerk de samenleving duidelijk lange tijd heeft gestempeld. Maar tijdens en na de Twee de Wereldoorlog is er bij ons het besef ontstaan: je bent gelovig en dan doe je er wat aan of je bent het niet en dan laat je je schrappen. Nederland heeft op dit ogenblik dus het hoogste percentage trouwe kerkgangers en het hoogste per centage niet-gelovende mensen van Eu ropa. De tegenstellingen liggen in samenleving en politiek daardoor ook regelmatig vrij scherp. Kerken hebben er moeite mee om van vanzelfsprekendheid veranderd te zijn in bekritiseerde minderheden. En niet-gelovigen, Üie zoeken naar antwoor den op de vragen van zingeving van het bestaan, belanden, omdat ze vooroorde len hebben ten opzichte van het chris tendom, regelmatig in modieuze filoso- fisch-religieuze oosterse meditatie. En toch lijkt het besef te groeien dat er meer is tussen hemel en aarde dan de weten schap. YPESCHAAF Wat is en kan en wil en mag en moet de mens? Wat is de zin van mijn bestaan? Wie ben ik en waartoe leef ik? Wat is de zin van deze wereld? In een serie van negen artikelen, waarvan van daag de laatste aflevering, probeert Ype Schaaf de mens van vandaag een spiegel voor te houden. De bedoeling van zijn spie gel is te vragen of zijn zienswijze klopt en voorat om mensen te helpen zelf antwoorden te gaan zoeken. Uw reacties en uw mee denken dienen daarom ook aan bod te komen. Probeer ze op papier te zetten en stuur ze aan: Ype Schaaf, Postbus 341, 9100 AH Dokkum. Zet uw leeftijd en beroep erbij. Zendt uw reacties nde donderdag, opdat uw bijdrage o, in een volgend artikel in de zaterdagbulc ge. Uw naam wordt daarbij niet vermeld. Het is de bedoeling om aan het einde van dit gesprek het geheel te bundelen in een boek. Tenzij de schrijver anders aangeeft wordt ervan uitgegaan, dat zijn of haar meedenken in dat boek ven\'erkt mag worden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 24