Start dagbehandeling in Huize Bernardus 3)e Sou/tont In alle huizen thuis LEIDEN OEGSTCEEST Firma De Leeuw wil bedrijf concentreren aan Hondsdijk Onder redactie van Ton Pleters. Herensingel 14. 135.000.— Geheel gerenoveerd en prima onderh. woonhuis met flinke achtert., achterom en gunstige ligging aan de singel met vrij uitzicht. Indel.: Gang, toilet, L-woon- kamer met plavuizen, open haard en opensl. deuren, doorloop naar keuken en nieuwe schuur met de C.V.- ketel en geiser. 1e et.: Ruime overl., douchecel met wastafel, voorkamer met dakkapel en kast, achterkam. met dakkapel, kast en laddertrap naar geïsoleerde Wagnerplein 126. 89.000,— 4-kamerflat, gel. op de 7e et. in gebouw met lift, C.V.- blok, bergingen en ruime parkeergel. Gunstige ligging vlakbij winkels en uitvalswegen. Indel.: Hal, woon- kam. met doorloop naar zijkam., balkon, grote en klei nere kamer, badkam. met ligbad, toilet en keuken. Javastraat 2 rustig gel. woningen met diepe, zonnige achtertuin IZ), schuur en achterom. Indel.: Hal, woonkamer met kasten, doorloop naar ruime keuken, portaaltje met toilet en deur naar de tuin. 1e et.: Overl. met wastafel, 2 achterkam., voorkam. met douchecel, veel ingeb. kasten en bergzolder. Javastraat 5 119.000.- Javastraat 35 115.000,— Frans Halslaan 103. 127.500,- 4-kamerflat gel. op de 1e et. in gebouw met lift, ruime parkeergel., C.V.-blok en berging op de parterre. Mooie ligging aan park vlakbij winkelcentrum. Indel.: Gang, woonkam., zijkam. met balkon (W), ruime keu ken, hal met toilet en diepe kast, 2 slaapkamers en badkam. met douche en wastafel. Event, zijfi zonne scherm, vertikale jalouzieën, geiser e.d. ter overname. Oegstgeester gegadigden genieten de voorkeur. LEIDEN OMGEVING SeidócQowuvnt zaterdag ii februari i989 pagina is Van de Lippe ziet af van Lindenhof NOORDWIJK De gemeen te Noordwijk* moet een nieuwe koper gaan zoeken voor de Lindenhof aan het Linden- plein in Noordwijk-Binnen. Afgelopen week heeft Arie van de Lippe uit de Hoofd straat in Noord wijk aan Zee afgehaakt als koper van het monumentale pand in Noord wijk-Binnen. Dit gebeurde on danks het feit dat de gemeente Noordwijk en Van de Lippe de koopovereenkomst praktisch rond hadden. Van ae Lippe wil niets zeggen over de reden waarom hij de koop van het pand niet door laat gaan. De gemeente Noordwijk praat over persoonlijke redenen. „Het is heel iammer dat de koop op het laatste moment niet doorgaat. Wij vonden het plan van Arie van de Lippe voor de Lindenhof erg goed. We moeten nu opnieuw begin nen", vertelt A. Boering, chef van de afdeling ruimtelijke or dening van de gemeente Noordwiik. Noordwijk gaat op nieuw adverteren om het pand te verkopen. Boering: „De laatste advertentie is inmid dels lange tijd geleden. Sinds die tijd hebben nog enkele geïnteresseerden gebeld. Nieu we kopers kunnen zich nu weer aanmelden". Geld voor kruispunt AARLANDERVEEN De provincie Zuid-Holland stelt 400.000 gulden beschikbaar voor het verbeteren van de aansluiting van de Dorpsstraat op de provinciale weg in Aar- landerveen. Er komen fiets en voetgangersoversteken en een brede middengeleider in de provinciale weg. Ook de verlichting op het kruispunt wordt aangepast. Veel animo bij tafeltennis NOORDWIJK Het tafelten nistoernooi voor scholieren dat donderdag en vrijdag werd af gewerkt in de TOV-hal aan de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk is succesvol verlopen. In totaal deden er'94 scholieren mee aan het door tafeltennisvereniging TOV en de gemeente georgani seerde toernooi, drie meer dan vorig jaar. Bij de jongens van 8 tot 12 jaar won Albert van der Heiden, twee werd Duncan de Groot. In de verliezersronde behaalde Patrick Ravensbergen de eerste plaats vóór Remko Vink. Ouders Arie en Willem hebben nog geen schoolkeuze gemaakt LEIMUIDEN De ouders van Arie en Willem Lugters hebben nog niet besloten naar welke school zij de twee jon gens zullen sturen. Zoals be kend is het tweetal niet meer welkom op de openbare basis school De Torenvalk in Lei- muiden. De Raad van State besliste gisteren dat de ge meente Leimuiden de jongens, die op, het woonwagenkamp in Leimuiden wonen, niet meer op de school hoeft toe te laten. De jongens zijn van school ge stuurd omdat hun vader meer malen leerkrachten en ouders zou hebben bedreigd. In Leimuiden is geen oplos sing te yinden. Op de katholie ke school is geen plaats voor de broers en volgens mevrouw B. Lugters zijn haar kinderen al eens van de pc-school De Schakel gestuurd. Er zijn vooralsnog twee alternatieven: de openbare basisschool in Nieuwveen of de school op het woonwagenkamp in Leiden. Mevrouw B. Lugters zei giste ren dat zij beide oplossingen van de hand wijst. „Burge meester Boelen van Leimui-, den is ook burgemeester van Nieuwveen. Ik ben bang dat we dan binnen een half jaar weer dezelfde moeilijkheden hebben". Mevrouw Lugters zegt dat zij al twee jaar met Boelen in gesprek is over de moeilijkheden op De Toren valk, een openbare school die daarom onder het gezag van het gemeentebestuur valt. Ook de school op het Trek vaartplein in Leiden is geen goede oplossing, meent me vrouw Lugters. „Wij wonen in een klein kampie in Leimui den. De bedoeling van die kleine kampjes is dat de woon wagenbewoners integreren met de plaatselijke bevolking. Als je je kinderen dan naar een kampschool in Leiden moet sturen, komt er weinig van integratie terecht", zo stelt Lugters. Zij wil daarom dat Arie en Willem in Leimuiden naar school gaan en om dat te be reiken, wil zij het „hogerop zoeken". Wat er komende maandag gaat gebeuren is niet bekend. Mevrouw Lugters veronderstelt dat zij haar twee zoons wel naar de privé-lera- res zal brengen. Sinds zij op 18 januari van school zijn ge stuurd, krijgen de jongens pri- ve-les op kosten van de ge meente Leimuiden. Deze rege ling is nog precies één week van kracht. Vandaag overlegt de familie Lugters met raads man L. Sprenger over de ont stane situatie. Commandowisseling op Valkenburg VALKENBURG T.A. Kruis is sinds gistermorgen de nieuwe commandant van het esquadron 321 op het ma rinevliegkamp Valkenburg. J.P. Jansen droeg gisteren met enig militair vertoon de leiding van het esquadron over aan de nieuwe com mandant. Jansen wees in zijn afscheidsspeech op de grote zuigkracht van de burger luchtvaart op de jeugdige vliegers. Veel vliegers zijn, volgens Jansen, door de bete re betaling bij de burger luchtvaart de laatste jaren vertrokken. Parkeerruimte Oud Ade OUD ADE De Vrouw Ven- neweg en de Abdij van Rijn: burglaan worden voorzien va parkeerplaatsen. De aanleg mogelijk door het benutten van een strook grond die voor heen bij de voormalige kleu terschool Venneweide behoor de. Aan de Vrouw Venneweg komen elf parkeerhavens aan de Abij van Rijnsburglaan vier langsparkeervakken. De glasbak kan op dezelfde plaats blijven staan. De kosten bedra gen 55.000 gulden. De raads commissie ruimtelijke orde ning, openbare werken en mi lieuzaken praat dinsdag 14 fe bruari over dit voorstel var burgemeester en wethouders. SASSENHEIM De Stichting St. Bernardus in Sassenheim begint 1 maart met een nieuwe af deling dagbehandeling. Op deze afdeling zijn tien plaatsen. Patiënten kun nen hierdoor gebruik ma ken van de voorzieningen in het verpleeghuis zon der opgenomen te wor den. Voorlopig wordt de nieuwe afdeling onderge bracht in de personeels- flat naast het verpleegte huis. Het is de bedoeling dat op de lange duur het hoofdgebouw wordt uitge breid met de dagbehande ling. In de regio Zuid-Holland zijn op dit moment drie verpleeg huizen die een dagbehandeling kunnen geven. In de regio Duin- en Bollenstreek is nog geen mogelijkheid tot dagbe handeling. De provincie heeft daarom enige tijd geleden de Bernardus in Sassenheim tien dagbehandelingsplaatsen toe gewezen. De dagbehandeling is bestemd voor mensen die een lichame lijke aandoening hebben. Door dé behandeling moet de gezondheidstoestand van de patiënten verbeteren waar door ze beter of langer zelf standig kunnen blijven wonen. Andere patiënten zullen snel ler uit een verpleeghuis kun nen worden ontslagen. Daar naast kan de dagbehandeling een ontlasting betekenen voor de verzorgers thuis. Patiënten, worden voor de dagbehande ling worden 's morgens met een taxi of rolstoelbus opge haald en 's middags tussen half vier en half vijf weer thuisge bracht. Aan de dagbehandeling is een verpleegkundige, een zieken- verzorgde en bejaardenverzor- gende verbonden. De afdeling, fysiotherapie kan worden in geschakeld en er is een ergo therapeut die patiënten kan helpen met hun handicap te leven. Verder is er een logope dist, die mensen kan helpen met praat- en slikproblemen, en een maatschappelijk wer kende. De huisarts blijft de be handelende arts. Tegelijk met de dagbehande ling begint in de St Bernardus een afdeling voor dagverzor ging. Daarbij staat niet de me dische behandeling centraal maar het overdag bezig zijn met hobbies. De dagbehandeling in de St. Bernardus is voorlopig ondergebracht in de personeelsflat van het verpleeghuis. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Woonboten aangesloten op riool ALKEMADE Het op het riool aansluiten van negen woonbo ten aan de Googermolenweg in Oude Wetering en de Veender- dijk in Rijpwetering kost ruim 167.000 gulden. Burgemeester en wethouders van Alkemade stellen voor dit krediet beschikbaar te stellen. Voor de aansluiting van de boten op het riool is een persleiding nodig. Deze leiding, die wordt aangelegd langs de Veenderdijk, passeert de Aderweg in Roelofarendsveen waar drie woningen staan die ook nog niet op het riool zijn aangeslo ten. Ben W willen deze huizen nu eveneens op de gemeentelij ke riolering aansluiten. Dit kost bijna 29.000 gulden. De commis sie ruimtelijke ordening praat dinsdag 14 februari over het voor stel om ruim 196.000 gulden beschikbaar te stellen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De firma M. de Leeuw heeft de gemeente Koudekerk gevraagd om haar bedrijfspand aan de Hondsdijk te mogen uit breiden. Het loodgieters- jedrij wil daar dan tege lijkertijd de hele firma concentreren, die nu nog erspreid is over drie ver schillende lokaties in het dorp. Burgemeester en wethouders staan positief tegenover de plannen. De concentratie van zijn be drijf is volgens De Leeuw no dig om doelmatiger te kunnen werken. Het pand aan de Hondsdijk is de enige plaats waar de ruimte en de moge lijkheden zijn om de noodza kelijke uitbreiding te kunnen realiseren. Om de plannen door te kunnen laten gaan, moet de gemeente het bestaan de bestemmingsplan verande ren via een zogenaamde arti kel 19-procedure. Het pand aan de Hondsdijk valt name lijk onder het buitengebied van Koudekerk en heeft een agrarische bestemming. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad zich uit te spreken voor de plannen van de firma De Leeuw. Hoe wel het college toegeeft dat er niet direkt sprake is van een economische noodzaak tot uit breiding, een zwaargevend ar gument voor het wijzigen van een bestemmingsplan, pleiten voldoende argumenten voor het inwilligen van het verzoek van de Fa. De Leeuw. De overlast van de bedrijfsau to's van De Leeuw op de Hoogewaard wordt opgelost als de firma aan de Hondsdijk op eigen terrein kan parkeren. Het bedrijf op zich is niet hin derlijk en trekt geen extra verkeer aan, zo stellen B en W. Bovendien gaat het om een uitbreiding, niet om een nieu we vestiging. Het eventuele bezwaar dat er schade wordt gedaan aan het landschap, wordt ondervangen door de toezegging van De Leeuw dat er voldoende groen zal worden aangeplant om het bedrijf aan het oog te onttrekken. Vooral vanwege landschappelijke be zwaren is er onlangs door de commissie ruimtelijke orde ning een verdeeld advies naar burgemeester en wethouders uitgebracht. De gemeenteraad zal woens dag 15 februari over het voor stel beslissen. Rijnsburgs wit schaap werpt zwart trio De Rijnsburgse veehouder M. den Haan geloofde deze week z'n ogen niet. Op zijn bedrijf in het gebied Kleipetten huppel den drie gitzwarte lammetjes rond, die in 's nachts door een van zijn witte schapen ter we- varen gebracht. Volgens De Haan, al sinds zijn jeugd in iet boerenbedrijf werkzaam en wijd en zijd bekend in de agra- ische wereld, is het hoogst zeldzaam, dat een wit moeder schaap alleen zwarte nakome- ingen werpt. Op de foto de rotse veehouder met zijn aan- vinst. De lammeren verschui- en zich bij de kleinkinderen karlijn en Ditteke. FOTO: PR Volkstuinvereniging Valkenburg breidt uit VALKENBURG De Valkenburgse Volkstuinvereniging (VW) wil een clubhuis bouwen op het complex aan de Achterweg. Ook moet er een parkeerplaats komen, een plaats voor vuil- en opslag- containers en groenbeplanting. Deze plannen zijn mogelijk doordat de VVV er binnenkort een flink stuk grond bijkrijgt. De Valkenburgse volkstuinvereniging heeft grond aan de Achter weg. Deze grond, die gehuurd wordt van een tuinder, wordt aan gekocht door de gemeente Valkenburg. De gemeente is verder in middels eigenaar van een aangrenzend stuk grond dat straks ook door de volkstuinvereniging mag worden gebruikt. Of de vereni ging de grond van de gemeente gaat huren of kopen is nog niet duidelijk. „We hebben nu in elk geval zekerheid dat wij op onze grond aan de Achterweg mogen blijven", vertelt voorzitter D. Vis ser van de VVV. „Daarom kunnen we nu permanente voorzienin gen aanbrengen. Daarvoor is geld nodig want een clubgebouw kost toch gauw 40 tot 50 duizend gulden. Alles bij elkaar denken 225.000 gulden nodig te hebben". De Valkenburgse volkstuinvereniging krijgt 4000 vierkante meter extra grond dat verhuurd kan worden aan volkstuinders. D. Vis ser: „We hebben op dit moment geen wachtlijst met tuinders. We verwachten de grond in de komende jaren wel kwijt te raken aan Valkenburgers. Het is niet de bedoeling dat mensen uit andere dorpen hier een volkstuin krijgen". De plannen van de volkstuinvereniging worden besproken op maandag 20 februari tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergade ring in de zaal van de Hervormde Kerk, aanvang 19.30 uur. Tij dens de bijeenkomst wordt tevens gesproken door oud-docent H. Biesbroek van de tuinbouwschool over bemesting en meststoffen en is er-een loterij. MAKELAARDIJ 071 -17 51 51 GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST» Begin februari 1929 hield de R.K.Coöperatie „Onderling Belang" in Lisse haar jaarlijk se Vrouwenavond. De Leid- sche Courant van 60 jaar ge leden vertelde er het volgen de over: „Het feestelijk ver sierde Bondsgebouw was tjokvol, zoo zelfs dat ook de garderobe bezet was. Nadat de koffie was rondgediend had de verloting plaats, waar bij allen een prijs bekwamen dat was nog pas eens een loterij. Als men bedenkt, dat er 614 leden zijn en er maar weinigen afwezig waren, kon men zich voorstellen dat dit nog al eenigen tijd in beslag nam. Vervolgens trad de hu morist Helman uit Leiden voor 't voetlicht en wist door zijn luimige voordrachten en grappen de dames aange naam bezig te houden. Voor de dames van de 3e Poellaan en Sassenheim had 't bestuur te half twaalf twee Brockwaybussen gerequi- reerd, terwijl die uit Noordwij- kerhout met de auto der Coöperatie werden thuisge bracht. Het was een recht ge zellige en aangename avond en het was bijna middernacht toen de voorz.sloot en men welvoldaan huiswaarts trok". De oude Leidsche Courant hanteerde in die dagen ook een rubriek die de Vragen- bus heette. Abonnees wilden wat weten en een journalistie ke kracht beantwoordde de vragen, of probeerde dit al thans te doen. Het lukte niet altijd. Zoals hier. „Vraag: Was Elchanon Vervier een kunstschilder, zoo ja? van welke nationaliteit. Antwoord: Deze schilder is ons onbe kend. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen of er een ver zekering bestaat tegen kip pendiefstal? Waar kan ik mij vervoegen en hoeveel bedra gen de verzekeringskosten? Antwoord: Een dergelijke speciale maatschappij is ons niet bekend. U zult zelf wel een verzekering kunnen slui ten bij een gewone inbraak verzekering. Vraag: Waar is de Bond van R.K.Molenaars gevestigd? Antwoord: Een dergelijke organisatie is, naar wij meenen te weten, nog niet gesticht". Onze krant beschikte destijds over een zeer gewaardeerde collega-redacteur, Frans Schneiders geheten, die zich Troubadour noemde als hij z'n (gelegenheids)gedichten schreef. Zoals op woensdag 6 febr.'29, naar aanleiding van een „Gezinsfeest" De afd. Leiden van de Ned.R.K.Bond voor Groote Gezinnen vierde haar 10-jarig bestaan. En daar ging Troubadour weer: „Hooggeachte, brave strijders Voor het kinderrijk gezin U gaat feestelijk herdenken Al het werk vanaf 't begin, Tien jaar t'rug door U begonnen 't Ideaal door U gesteld, Och, ik kan het toch niet schatten 't Is mèèr waard dan goud en geld. En U vraagt mij nu een versje Voor dees vreugdevollen stond Bij het feest van 't tweede lustrum Van Uw mooien grooten bond. Moet ik er nu op gaan wijzen Wat Uw bond reeds heeft gedaan? Moet ik alle resultaten Eén voor één vertellen gaan? Moet ik de historie nagaan Van dien nu vervlogen tijd, De belofte voor de toekomst, Al Uw streven en Uw strijd? Hooggeachte, brave strijders •t Was voor U een ideaal Om het groot gezin te steunen; 't Moest het zijn voor allemaal. In de weelderige wereld Is een groot gezin zoo goed, Want daèr groeien menschen Met een lach en levensmoed. Daar leert men zich iets ontzeggen. Soms heel groot en soms heel klein En daar leert men alle dagen Wat het is: gelukkig zijn. Hooggeachte, brave strijders, Gij zijt allen, g'loof me vrij, d'Allersterkste steunpilaren Onzer toekomst-maatschappij. Uwe rijke jarenarbeid Draagt nu reeds het cijfer tien; Moog' een groot achterkleinkroost Blij de resultaten zien". En in Leiden trad voor de R.K.Vrouwenbond Emile Hullebroeck op in de Leidsch Schouwburg: „De Vlaamsche bard in een Hol- landschen schouwburg!" Nou, datwas wat, op 7 VLAAMSE BARD: Als Emile Hullebroeck niet zong, sloeg hij wel aan het dirigeren. Zoals hier bij een repetitie van van zijn operette „Sepp'l" In het Haagse Scala-theater. febr.'29. „Zoo klonken gister avond weer die bekende wijsjes, geboren uit zijn kun stenaarsziel, innig als het „Moederken alleen", dat het kindeke douwde, begeeste rend als het „Hemelhuis" met dat mooie laatste couplet: „O, mijn kind'ren, Graag ge broken brood..." Maar ook een lief Afrikaans Wiegelied je: „Blij maar bij moedertjie Kindlief si hoedertjie Slaap in haar arrempies, Saggies en warrempies". Er rustte nog geen schande op en je kon ook nog met goed fatsoen M'n Sarie Ma rais zingen. Tenslotte kwam uit Alphen a.d.Rijn het bericht: „He denmorgen heeft een ijsbre- ker der N.V.Reederij voor heen Gebrs.Goedkoop te Amsterdam, terwijl de ijs- club bezig was met het aan leggen van ijsbanen, de Rijn opengebroken vanaf Gouws- luis naar het gebouw van de Leerhoeve alhier. Hier nam echter het publiek zoo'n dreigende houding aan, dat besloten werd, de reis voor- loopig niet verder voort te zetten".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15