ficidóc SouAcwit,* Verdachten van moord het land uitgezet STAD OMGEVING TWEE TURKEN DEFINITIEF ONBEREIKBAAR VOOR VERHOOR Rechtenstudent belooft niet meer lastig te zijn Persoonlijke schrijfmap RI 1989 ■EK ZATERDAG J1 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Bewoners Vreewijk: Patersbrug noet rustieke karakter houden (EIDEN De bewoners van Vreewijk willen niet dat een lieuw te bouwen Patersbrug (tussen Witte Singel- en Doe- encomplex) éen ander karakter krijgt dan de huidige. Het iijkcomité schrijft dat in een brief aan wethouder M. van er Molen. De wethouder presenteerde onlangs een spectacu- ür ontwerp voor een nieuwe Patersbrug. Dat plan heeft in e wijk verontruste reacties opgeroepen. De bewoners zien ever de huidige rustieke knuppelbrug. Imdat de Patersbrug aansluit op het landelijke Hortusge- ied, moeten volgens de bewoners eisen gesteld worden aan e vormgeving. De brug moet volgens de bewoners even blijven als de huidige om hellingen bij de aansluitingen ;t Patersstraatje en de Witte Singel te voorkomen. Wel de nieuwe brug breder worden. Ze pleiten voor een raaiervormige aansluiting van de brug op de Witte Singel in erband met het slechte uitzicht op dat punt. Ook willen ze rerlichting op de brug. Leidse Palen op de Oude Rijn LEIDEN Op de Oude Rijn komen tussen de Middelste- gracht en de Herengracht zoge naamde Leidse Palen te staan. Dat zijn lantaarnpalen naar oud model. Dat staat in het herbe- stratingsplan dat de gemeente naar de bewoners van de Oude Rijn heeft gestuurd. Het is de bedoeling dat de bewoners op de plannen reageren. Binnenkort wordt aan de herbestrating van dat deel van de Oude Rijn be gonnen. De gemeente wil daar naast op de kruising Oude Rij n/Uiterstegracht een verhoogd kruisvlak aanleggen. Het trot toir zal vrijwel niet veranderen. Afwijzende reacties op nota schone stad LEIDEN De begeleidings commissie Natuur- en Milieu educatie en de afdeling Leiden van het Instituut voot Natuur beschermingseducatie (IVN) hebben afwijzend gereageerd op de nota schone stad. De be zwaren van het IVN richten zich op de paragraaf Onkruid- bestrijding van de nota. Eerder keerde ook de Leidse afdeling van Natuur en Milieu zich te gen dat aspect. De Begeleidingscommissie vindt dat de nota beter „Schijnbaar schone stad" kan heten. „Zowel op het gebied van zwerfvuil, graffitti, hon- depoep en onkruid worden slechts voorstellen gedaan om de zichtbare delen van de pro blemen weg te poetsen", aldus de commissie, die bovendien vindt dat oorzaken van ver vuiling soms niet genoemd worden en dat oplossingen om de oorzaken aan te pakken he lemaal ontbreken. Volgens de begeleidingscommissie heeft het aanpakken van sympto men pas zin als dat gebeurt naast een fundamentele aan pak van de problemen. Ook voorlichting zou zich op het wegnemen van oorzaken moeten richten. Het gebruik van chemische middelen wordt afgewezen. Ook het IVN wijst het gebruik van bestrijdingsmiddelen af. Het instituut wijst op het ont breken van een goede be schrijving van probleemge biedjes wat betreft het on kruid. Kennis daarvan wordt nodig geacht. „Het verschil in milieufactoren veroorzaakt verschillen in straatbegroeiing. Verandering daarvan Diedt de oplossing voor ongewenste plantengroei", aldus het IVN. Volgens de stichting biedt be heer via ingrijpen in de mi lieufactoren nog veel moge lijkheden, waardoor geen be strijdingsmiddelen nodig zou den zijn. Witte Poortkazerne verhuurd aan ontwerpbureaus LEIDEN Een architectenbureau en een bureau voor industriële vormgeving hebben gezamenlijk de voormalige Witte Poortkazerne gehuurd van de gemeente. Ze willen de binnenplaats van het ge bouw als expositieruimte gaan gebruiken. Naar verwachting is de restauratie van het complex in september gereed. Kort daarna wordt het pand betrokken door het Voorhoutse architectenbureau Verheijen, Heur, De Haan en het Delftse bureau voor industriële vormgeving Ninaber, Peters en Krouwel. De Witte Poortkazerne zou aanvankelijk verhuurd worden aan de bouwvereniging Leiden, maar die trok zich terug toen de restauratie al gaande was. Het ar chitectenbureau, dat onder andere bekendheid verwierf met de sta len huizen in de Stevenshof, komt in de vleugel langs de Weddes- teeg. Ninaber, Peters en Krouwel, dat onder andere ontwerpop drachten voor de PTT heeft uitgevoerd, neemt de twee andere vleu gels in gebruik. De Witte Poortkazerne is in 1826 gebouwd, toen de stadwallen werden geslecht. Een stukje stadsmuur is nog in de west gevel terug te vinden. De Witte Poort zelf verdween in 1826. Het gebouw is tot 1972 door de Rotogravure gebruikt, die een luchtbrug had naar de drukkerij aan het Galgewater. Later hebben bedrijven en instellingen het gebouw gebruikt. De restauratie die 4,3 miljoen gulden kost, is in mei vorig jaar begonnen. LEIDEN De twee Turken van 16 en 24 jaar die vastzaten op verden king van de moord op de 29-jarige M. Qakiroglu uit Voorschoten zijn het land uitgezet. Voor het rechercheteam van de Leidse politie is dat een tegenvaller, omdat de twee daardoor definitief onbereikbaar zijn voor verhoor. Qakiroglu werd in de nacht van 6 op 7 ja nuari doodgeschoten voor het Turks café-res taurant Het Paleis aan de Nieuwe Rijn. De Raadkamer van de recht bank heeft vorige week be sloten dat er onvoldoende re denen aanwezig waren om de twee nog langer in voorlopi ge hechtenis te houden. Om dat ze illegaal in Nederland verbleven, konden zij op grond van dat feit maar kort in een cel vastgehouden wor den. Regel in dergelijke ge vallen is dat de illegalen zo spoedig mogelijk over de grens worden gezet. Eén van de twee is begin deze week via Schiphol naar zijn ge boorteland vertrokken; de tweede ging donderdag naar Turkije. „Het rechercheteam heeft met lede ogen aan moeten zien dat het tweetal zodra de benodigde papieren in orde waren is vertrokken" aldus politiewoordvoerder D. Gra- veland. Hoewel er nog heel veel vraagtekens rond de rol van het tweetal waren, zijn zij volgens hem door de uit zetting definitief onbereik baar geworden in het verde re onderzoek. „Zelfs al wij zen op een gegeven moment alle tekenen in de richting van de twee, dan nog is het uitermate moeilijk zoniet on mogelijk om hen voor ver hoor naar Nederland terug te halen". Dichtbij De twee werden op 16 janua ri aangehouden in café-res taurant Het Paleis aan de Nieuwe Rijn. Uit verhoor bleek dat de twee op het mo ment dat de fatale schoten vielen in de buurt waren ge weest, terwijl niemand van de mensen die verhoord wa ren daar eerder met één woord over gerept had. „Zij waren op dat moment zo dichtbij dat niet uitgesloten werd geacht dat zij bij de zaak waren betrokken", al dus Graveland. De twee werden in verzeke ring gesteld en dit is later verlengd. Nadat ze voorge leid waren aan de officier van justitie kwamen zij in voorlopige hechtenis. Na ver loop van tijd moet de Raad kamer dan beoordelen of er voldoende redenen zijn dit te verlengen. Die bleken er vo rige week dus niet te zijn. Het onderzoek in de moord zaak gaat echter onvermin derd door. Wel is het recher cheteam met twee mensen ingekrompen. Nu werken nog zes rechercheurs aan de zaak. „Er blijven enorm veel vraagtekens over", vertelt Graveland die het over een buitengewoon taai en moei zaam verlopend onderzoek heeft. De 33-jarige voormalige eige naar van het Turkse café restaurant Het Paleis zit nog steeds in voorarrest. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord die voor zijn café werd ge pleegd. Fiscus wint toernooi Het voetbalteam van het belastingkantoor is eerste geworden in het Zoutendijks-Stoep-toernooi. In een zinderende finale versloegen ambtenaren van de fiscus het team van studentenhuis Het Wallon met 1-0. Daarmee kwam een einde aan de veertigste editie van het door Arena Studiosorum, een onderdeel van studentenvereniging Minerva, georganiseerde zaalvoetbaltoernooi in de Leidse Groenoordhal- len. Doel van het toernooi is de verbroedering van studenten met de burgerij door middel van het voetballen. Dat doel werd ook dit jaar bereikt. Er deden vijftien teams mee aan het toernooi dat gezellig en zonder rimpels verliep. Behalve de brandweer, de belastingen en studententeams waren vijftallen uit de horeca, de Nederlandse Spoorwegen en het Hoogheemraadschap van de partij. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Met bijdragen van Paul van der Bijl, Frank Buurman, Erik Huisman en Roza van der Veer. Happen Er werd donderdag op het Leidse politiebureau driftig koek gehapt. Geen wonder ook, want je krijgt niet elke dag het bericht dat er een diendertje of zestig bijkomt. Er was dan ook vreugde alom toen de kabinetsplan nen voor de politie bekend werden. Reden voor de lei ding om al het personeel in het bureau aan de Lange- gracht op een versnapering bij de koffie te tracteren. Deze geste kon rekenen op instemmende reacties. Toch bleek het feestelijke koek kappen niet aan alle aanwe zige agenten besteed te zijn. Terwijl men zich in tal'van kamers al dan niet aange naam smakkend en happend aan de amandel-, pudding en koffiebroodjes wijdde, kreeg de huishoudelijke dienst bij de kamer waar agenten voor de B-cursus bij een waren aanmerkelijk minder enthousiaste reacties. Toen de achterliggende re den voor de tractatie bekend werd gemaakt, hapte een aantal dienders een ogenblik naar lucht. Vervolgens lieten ze met een zuur gezicht we ten die beker liever aan zich voorbij te laten gaan. Niemand had er bij stilge staan dat er onder deze cur sisten collega's waren van de korpsen uit Katwijk en Noordwijk. Daar moet onge veer tien procent worden in gekrompen. Daarom hadden de agenten van de badplaat sen geen trek in wat Leidse zoetigheid. Liever hadden ze het kabinet een koekje van éigen deeg gebakken. Brief (1) jCDA-bewindslieden stappen tegenwoordig in de ochtend- Uren enigszins beschroomd hun ministerie binnen. Re den: Het stapeltje post dat ze op hun bureau aantreffen zou wel weer eens een brief- op-poten van de CDA-fractie (in de Leidse gemeenteraad kunnen bevatten. Staatsse cretaris Heerma van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu overkwam het onlangs al een keer, en afgelopen week werd onder wijsminister Deetman schrif telijk het vuur na aan de schenen gelegd. haald door plotseling sluiten geen geld voor het al ternatieve verzorgingshuis op Zijloever beschikbaar te stel len. Sterker nog, Heerma wilde over de vkwestie niet eens van gedachten wisselen met wethouder Hans de la Mar van sociale zaken. Of Heerma nu helemaal van Lo tje getikt was, zo vroeg CDA'er Piet Biegstraten zich openlijk af: Zijloever paste precies in de filosofie van de zorgzame CDA-samenleving. Ondanks of dankzij de brief van de CDA-fractie kwam er toch nog een gesprek tussen Heerma en De la Mar, maar tijdens die bijeenkomst schijnt Heerma vooral op zijn horloge gekeken te hebben en zich weinig coöperatief opgesteld te hebben. Ergo, geen geld van Heerma voor Zijloever. Brief (2) Niet uit het veld geslagen door het botte optreden van de CDA-staatssecretaris deed de Leidse CDA-fractie afge lopen week weer een brief naar het kabinet de deur uit. Dit keer was het onderwijs minister Wim Deetman die een schriftelijke schop in de buik vanuit Leiden mocht in casseren. Of Wim wel -wist wat zijn staatssecretaris Nel Ginjaar-Maas allemaal achter zijn rug om uithaalde met het bijzonder onderwijs in Lei den? En of Wim Nel van het heilloze voornemen om de Leidse basisschool Paus Jo hannes XXIII te sluiten wil de afbrengen. Want zo gaan christenen toch niet met el kaar om, meenden de raads leden Wilbert Hettinga en Piet Kranenburg. Deetman schijnt zich de laat ste dagen op zijn kamer terug getrokken te hebben om in alle rust een steekhoudend antwoord op de brief van de CDA-fractie te kunnen for muleren. Want zo'n reactie valt niet mee als je tot twee weken geleden nog nooit van de basisschool Paus Johannes XXIII in Leiden had ge hoord. Wilbert en Piet hollen intussen elke ochtend opge wonden naar hun brievenbus om te kijken of er al een schrijven van Zijne Zuinig heid uit Zoetermeer is. Hope lijk rekenen ze niet al te vast op een positief antwoord van Deetman, want de kans daar op is natuurlijk miniem. Want al zijn er misschien nog zulke goede argumenten om de Paus Johannes XXIII niet op te heffen, Deetman weet natuurlijk ook wel dat elke school die opgeheven wordt moord en brand schreeuwt. En als je het geweld van woedende studenten hebt doorstaan schrik je daar niet meer van. Het meeschreeu wen van wat partijgenoten uit een middelgroot plaatsje in Zuid-Holland zal daar echt geen verandering in brengen. verhaal pand Abraham Niet iedereen hoefde te weten dat Ruud Hinze vijftig jaar werd. Dat wilde het feestvarken al thans niet. Maar enkele vrienden zagen het wat anders dan het in de Leidse Merenwijk wonende sportieve personeelslid van Heine- ken. Toen Ruud donderdagmorgen over de Zijlbrug reed, bleek welke kool hem was ge stoofd: op een kolossaal reclameschild werd hij uitbundig gelukgewenst. FOTO: WIM VANNOORT Kortom, ook Deetman wei gert botweg en Ruud Lub bers kan binnenkort een brief vanuit Leiden tegemoet Lobby (1) De gemeente Wassenaar heeft een relatief hoog per centage machtige mannen binnen de gemeentegrenzen. Met name de laatste tijd is gebleken dat de „hoge heren" uit deze gemeente bij zonder veel voor elkaar kun nen krijgen in korte tijd als zij dat willen. En als ze ge dwarsboomd worden kunnen ze vernietigend terugslaan. Een voorbeeld is de omstre den aanleg van Rijksweg 11- West, de verbinding tussen de Rijkswegen 4 en 44 die Voorschoten in twee stukken zal hakken. Dat plan was vele jaren geleden al terzijde gelegd, maar zie, vanuit Was senaar werd enige tijd krach tige druk uitgeoefend en bin nen enkele maanden dook de weg ineens weer op, op het wegenplan van verkeer en waterstaat. De gemeente Voorschoten, die toch ook wel een paar machtige heren tot haar burgers mag reke nen bleek toch heel wat min der gewicht in de schaal te kunnen leggen dan buurge meente Wassenaar. Voor schoten tracht met hevige protestdemonstraties de am putatie van de wijk Noord- Hofland van de rest van de gemeente door aanleg van de weg te voorkomen, maar het is de vraag of deze acties op wegen tegen het subtiele lob byen vanuit Wassenaar, dat soms veel wegheeft van het bewegen van marionetten op hoge posten in Den Haag. Toegegeven, Wassenaar heeft een verkeersprobleem. Maar dat wordt niet opgelost met, zoals Wim Kan het ooit uit drukte, het asfalteren van geheel Nederland, want daarmee wordt het alleen maar aantrekkelijker om met steeds meer auto's door dit volgepakte land te gaan rij den. Lobby (2) Van een meer plaatselijk ge richt uitoefenen van macht is sprake bij Kasteel Oud-Was senaar. De beherende stich ting maakte de ernstige fout om machtige Wassenaarse heren te passeren bij het sa menstellen van een bestuur, dat de restauratie van het kasteel moet gaan begelei den. Die machtige mannen, onder wie burgemeester Piet Hein Schoute stelden zich nadrukkelijk beschikbaar voor bestuursfuncties. Het huidige bestuur ging daar echter niet op in. Voor zitter D. van Schravendijk durfde het aan het gemeente bestuur te trotseren en stelde dat een voorzitter, een secre taresse en een administra teur, allen reeds 15 jaar bij het wel en wee van het kas teel betrokken, eep goed en slagvaardig bestuur konden Het razende Wassenaarse col lege sloeg vervolgens on barmhartig terug. Koeltjes werd te kennen gegeven dat de subsidie-aanvraag van de Stichting bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg niet van een positief advies zou worden voorzien, zolang er geen „representatief be stuur met een breder maat schappelijk draagvlak" zou worden gevormd. Toen dat niet het juiste resultaat ople verde werd het kasteelge bouw simpelweg van het meerjarenprogramma afge voerd, waardoor miljoenen guldens subsidie verloren dreigen te gaan. Het heeft er de schijn van dat het beledigde Wassenaarse college liever een waardevol monument in elkaar laat storten dan toe te staan dat er enig eerverlies wordt gele den. Aanzien Even ontstond er maandag middag het begin van paniek in de gelederen van de Leid se Monumentencommissie. Het gebeurde vlak nadat het grotendeels van imposante ti tels voorziene gezelschap van monumentendeskundigen had ontdekt dat er verdeeld heid heerste over de bescher- menswaardigheid van de Leidse meelfabriek De Sleu tels. Voorzitter P. Olivier schokte de aanwezigen met in een vorige vergadering wél eens had kunnen wor den. De eigenaar van dat pandje aan de Vestestraat had namelijk boos en niet be grijpend gereageerd op de ge meentelijke aankondiging dat zijn onderkomen op de monumentenlijst was ge plaatst. Hij was het om te beginnen niet eens met de beschrijving van het glas in lood in zijn pand en ook niet met die van de bewarenswaardige schui framen. Hij héd helemaal geen glas in lood in zijn pand en evenmin sdhuiframen. Hoe haalde de commissie het in het hoofd om het pand als monument te beschouwen, zo vroeg hij zich af. Even begon de commissie aan zichzelf te twijfelen. Ze hadden toch glas in lood ge zien en er waren toch schui framen? Het klopte allemaal perfect, inclusief de in de verleden tijd geformuleerde vragen. De waarheid kwam echter aan het licht. Tussen het be oordelen van het pand door de commissie en de verstuur de mededeling over opname op de monumentenlijst had de eigenaar het pand name lijk een opknapbeurt gege ven. En daarbij had het pand een heel ander aanzien ge kregen. Met grote strakke vensters, zonder glas in lood en zonder schuifraampjes Woningnood Geen gemeentegarantie meer voor niet door de gemeente erkende woningzoekenden, een forse verhoging van de koop- en huurprijsgrens en geen inschrijving meer van mensen die maatschappelijk gebonden zijn aan Lisse. Dat zijn enige maatregelen waar mee Lisse de immigratie van niet-Lissers probeert tegen te gaan. Dat is nodig omdat Lis se in de komende tien jaar maar mondjesmaat woningen mag bouwen van de provin cie. Met een wachtlijst van ruim tweeduizend woning zoekenden, die vast allemaal regelmatig een bezoekje brengen aan het daarvoor in gestelde loket in het gemeen tehuis, krijgt Lisse het bij voorbaat benauwd. Het is de vraag of de voorge stelde maatregelen nu wel zo verstandig zijn. Op dit mo ment zullen ook Lissese wo ningzoekenden huizen kopen en huren in de buurgemeen ten. Als die doorhebben dat Lisse bezig is hun woning zoekenden te weren, is het maar de vraag of zij niet ij lings het Lissese voorbeeld zullen volgen. Lisse had er verstandiger aan gedaan het woningnoodprobleem aan te kaarten binnen het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek. Dan was er misschién een echte tot stand gekomen het plaats deponeren van de woningnoodellende op de stoep van de buurman. LEIDEN/DEN HAAG Een Leidse rechtenstudent heeft giste ren de vice-president van de Haagse rechtbank beloofd dat hij de bewoonsters van een studententehuis aan het Rapenburg niet meer lastig zal vallen. Houdt de student zich niet aan zijn belof te, dan zal er alsnog een vonnis komen. Twee bewoonsters van het studentenhuis hadden in een kort ge ding een straatverbod geëist en tevens dat de student niet meer zou telefoneren. De jongeman zou verboden moeten worden bin nen een straal van vijftig meter van het tehuis te komen. Nadat de student beloofde niemand meer lastig te zullen vallen, hield vice-president mr.R.R. Portheine de zaak pro forma aan. De twee vrouwen kenden de student sinds 1985 van de Leidse studentenvereniging Minerva. Een van de bewoonsters van het studentenhuis had de indruk gekregen dat de student op Miner va er nooit helemaal bij hoorde. Zij kreeg medelijden met hem en knoopte een gesprek aan. Dat betoogde althans raadsvrouw mr. E. van Mourik. Al snel werd duidelijk dat de student zich tot haar aangetrokken voelde. Deze gevoelens waren echter niet wederzijds. Volgens de raadsvrouw heeft haar cliente dit ook laten weten. Maar de stu dent bleef haar bestoken met telefoontjes en brieven en zou zich voor de deur van het huis hebben geïnstalleerd. Door het telefo neren van de man werden ook de andere bewoonsters van het tehuis uit hun slaap gehouden. Op de zitting was het merendeel van de bewoonsters ook aanwezig. Videobanden bij bibliotheek Nieuwstraat LEIDEN Bij de openbare sussen en banden met infor- bibliotheek in de Nieuwstraat matie over verschillende va- kunnen abonnementhouders kantielanden te krijgen. Het nu ook videobanden lenen. Er lenen van een band kost een is sinds kort een collectie do- rijksdaalder. De uitleentermijn is een week. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ["Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per O maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Postcode/plaats: j Stuur deze bon in ccn open envelop - postzegel niet nodig naar I I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag (voor controle bezorging) Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Adres: CcidócSou/ïO/nt IJNZJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13