Massale haaiengekte in Italië na dood duiker Kleurstoffen vaak overbodig en misleidend Persoonlijke papieren altijd onder handbereik Mexicanen beginnen strijd tegen tranende ogen en rokershoest je CeidócSowant .HOE ZIT DAT DAN?' Trekhaak als aftrekpost ■RAADt HUIS CONSUMENTENBOND: BUITENLAND Dat de molens van de fiscale rechtsgang niet echt snel ma len zijn is de trouwe lezers van deze rubriek zeker bekend. Een bijzonder staaltje van dit tempo viel onlangs weer te bewonderen. De Hoge Raad velde namelijk een arrest over een kostenstrijdvraag tussen belastingplichtige en inspec teur, een zaak die al sinds 1984 aan het sudderen was. En zoals zo vaak was ook hier weer een auto in het spel. Een auto van de toen nog zelfstandige drankengroothandel Hoppenbrouwers. Het voertuig was aan vertegenwoordiger Felix Fritsen ter beschikking gesteld om cafés en aanver wante klanten te bezoeken maar, zij het met mate, mocht hij het ook voor eigen genoegen berijden. Het spreekt vanzelf dat dit laatste niet voor niets was toege staan. Felix moest zijn werkgever voor de privé-kilometers een vergoeding betalen en die kon hij dus voor de belasting in mindering brengen op de gebruikelijke 20% van de cata- loguswaarde die hij bij zijn inkomen moest optellen. In het al genoemde jaar 1984 nu wilde Felix met vrouw en kinderen een vakantiereisje naar Sleeswijk-Holstein maken en daarvoor had hij zich een caravan aangeschaft. De be drijfsauto moest dan wel worden voorzien van een trek haak, en de firma Hoppenbrouwers had daar geen bezwaar tegen, mits haar vertegenwoordiger Fritsen de kosten be taalde, zowel van de haak-zelve als van de montage. Tevens zag Felix een lang gekoesterde wens in vervulling gaan: er werd meteen een autoradio geïnstalleerd, op dezelfde voor waarde. In zijn aangifte-IB 1984 voerde hij deze kosten op als aan zijn werkgever betaalde vergoeding voor het prive-gebruik van de auto. Hij trok ze dus ook af van de 20%-bijtelling. „Allicht", zal menige belastingondeskundige zeggen. Maar voor de Inspecteur was het niet zo'n uitgemaakte zaak: hij was het er eenvoudig niet mee eens. En ook het Gerechts hof was van mening dat het niet aanging dergelijke kosten in mindering te brengen. Felix was echter dermate overtuigd van zijn gelijk dat hij dóórging. „Naar de Hoge Raad ermee" bromde hij, en hij voegde de daad bij die gedachte. De Hoge Raad besliste uiteindelijk in zijn voordeel, en wel met de bijna salomonistische uitspraak dat de 20%-bijtelling ongewijzigd moest blijven maar dat de beide accessoires zijn aan te merken als aftrekbare kosten. Mr.P.R.M. Hamers werkzaam bij Deloitte De Boer Van Keulen Belastingadviseurs •U Door de smoq zijn de contouren van Mexico-Stad nauwelijks meer te zien. 3 FOTO: i MEXICO-STAD KOMT OM IN LUCHTVERVUILING Annemarie Heijn) MEXICO-STAD Zoals wij in Nederland weer- praatjes hebben, hebben ze in Mexico-Stad het praatje over de vervuiling. „Vandaag was de kwali teit van de lucht in het noorden en in het cen trum van de stad matig tot slecht. De lucht in het zui den was ongeschikt voor activiteiten buitenshuis. Voor morgen zijn de ver wachtingen hetzelfde". Voor de bewoners betekent dat: ga vooral niet sporten en zo min mogelijk naar buiten, vooral niet met kinderen. Mexico-Stad is met zijn ruim twintig miljoen inwoners een van de grootste en meest ver vuilde steden van de wereld. Dagelijks stoten de drie mil joen auto's en ruim dertigdui zend industrieën vijftiendui zend ton vuile gassen uit. Doordat de Mexicaanse hoofd stad in een vallei ligt, omge ven door hoge bergketens, kan de vervuiling moeilijk weg. De wintermaanden (oktober tot en met maart) zijn het ergst. Door de kou vormt zich een luchtlaag, die de vallei prak tisch afsluit. Pas na een paar uur zonneschijn lost die laag koude lucht zich op en kan de smog ontsnappen. Het ministerie van stadsont wikkeling en ecologie heeft de afgelopen jaren weinig maat regelen getroffen tegen de toe nemende vervuiling. Tot nu toe werd vooral een beroep ge daan op het verantwoordelijk heidsgevoel van de burgers. Die moesten hun auto vaker laten staan en ervoor zorgen, dat die goed afgesteld was. Het verkeer is verantwoordelijk voor tachtig procent van de luchtvervuiling in de vorm van koolmonoxide, lood en stikstof. Tranende ogen „Er is wel sprake van vervui ling in de hoofdstad, maar we gaan er niet aan dood. De mi lieugroepen moeten niet over drijven", vinden de autoritei ten van Mexico-stad. Dat is een schrale troost wanneer je door brandende en tranende ogen de krant nauwelijks meer kunt lezen of na een wandeling naar de bakker vol ledig buiten adem en met een drukkend gevoel op de borst neerzijgt op een stoel. Hoest- pastilles worden hier gegeten als snoepjes. Ook niet-rokers krijgen na verloop van tijd last van een rokershoestje. Bovendien is het niet waar dat er geen doden vallen door de vervuiling. Volgens gegevens van het ministerie van ge zondheidszorg zijn in 1986 9.735 mensen overleden aan de directe gevolgen van de lucht vervuiling. Sindsdien is de si tuatie er niet bepaald beter op geworden. Geschat wordt dat tachtig procent van de hoofd stadbewoners lijdt aan een ziekte die verband houdt met de luchtvervuiling, zoals infec ties aan de luchtwegen, astma, bronchitis en hartaandoenin- gen. Van de honderd kinderen die worden geboren hebben er zeventig meer dan negen mi crogram lood per deciliter bloed in het lichaam. Lood verstoort de ontwikkeling van het zenuwstelsel bij jonge kin deren. Volgens de officiële norm mag dat niet meer zijn dan één microgram per decili ter. Ook staat de bevolking in Mexico-stad dagelijks gemid deld vier uur bloot aan een te hoge concentratie ozon. Kinderen Dit jaar zijn er voor het eerst maatregelen getroffen om de vervuiling en de gevolgen daarvan wat te beperken. De kerstvakantie gekregen om te n-1e voorkomen, dat ze in januari, 50-_1€ wanneer de vervuiling het jift- zwaarst is, de straat op moes ten. Auto's moeten verplicht gekeurd worden. Alle auto's krijgen een roze, blauwe, groe-. ne of rode sticker opgeplakt, -i9 Wanneer de vervuiling be paalde grenzen overschrijdt, kunnen bepaalde groepen een ichtei rijverbod opgelegd krijgen. Bijna driekwart van de auto's komt niet door de verplicht keuring. Er is een levendige ij: zwarte handel ontstaan in cer tificaten die verklaren dat auto „schoon" is. Corruptie isEj in Mexico-Stad net zo'n groot a probleem als de vervuiling. Hoe je op je werk of school moet komen wanneer je dejandei auto niet wilt of kunt gebrui ken, is een vraag waar de au toriteiten niet bij hebben stil gestaan. De stad is groots opge zet en voor de eenvoudigste ef:BT zaken moet je al een eind rij- acht\ den. Dit jaar is er echter geen geld om het toch al overbelaste openbaar vervoer uit te brei den of te verbeteren. En ook tsiaci niet om de duizenden bussen, die altijd gehuld zijn in zwarte roetwolken, schoner te laten rijden. Videocamera in sneeuw vraagt speciale aanpak Deze weken vertrekken weer veel landgenoten richting winterse oorden en vele van hen zullen in de bagage een video camera meenemen. Het gebruik van deze appa raten in de sneeuw be hoeft om technische re den niet langer achter wege te worden gelaten. Wel dient de gebruiker een aantal „regels" in acht te nemen, want vochtigheid en tempera tuur vereisen een specia le aanpak. Batterijen en accu's ge ven bij lage temperatu ren minder spanning en zullen om die reden eerder verwisseld moeten worden. Het meenemen van reserve- batterijen is dan ook aan te bevelen. Vochtigheid wordt in de meeste gevallen door de camera zelf geconsta teerd. Meestal raakt de camera van slag als de camera en film een te grote overgang maken van temperatuur en vochtigheid. Gun de ca mera de tijd om te accli matiseren. In de wereld van foto en film is het gebruik van een UV-filter bij zonnige en heldere weersom standigheden standaard geworden. Door de egale „coating" levert dat geen problemen op. Daarente gen is het gebruik van een polarisatiefilter heel wat ingewikkelder. Het vergt namelijk nogal wat vakmanschap om de voordelen continu te kunnen behouden. De goede vakman of vrouw kan u daar meer over vertellen. Ook kunt u contact opnemen met het bureau voorlichting foto, film en video, tel. 05761-2120. CONSUMENTENINFORMATIE Het gebruik van kleur stoffen in voeding is in de meeste gevallen overbo dig, vaak misleidend en voor sommigen zelfs ronduit schadelijk. Deze conclusie verbindt de consumentenbond aan een tien pagina's omvat tende thematische bijlage in het jongste nummer van de consumentengids. In de bijlage rekent de bond af met alle onduide lijkheden die over dit on derwerp bij het publiek bestaan. Volgens de Consumentenbond zou het gebruik van twee kleurstoffen met onmiddellij ke ingang verboden moeten worden. Het betreft hier de stoffen tartrazine (E102) en erythrosine (E127). Deze stof fen komen onder meer voor in vruchtprodukten, vla, fris dranken en snoep. Volgens de bond is tartrazine de meest agressieve stof als het gaat om allergische en overgevoelige reacties. Erythrosine is naast bovengenoemde reacties ook van invloed op de werking van de schildklier. Daardoor kunnen ernstige problemen ontstaan in de hormonen- stroom. Vermoed wordt dat deze stof ook een storend ef fect kan uitoefenen op het ze nuwstelsel. Een eventueel verbod van de twee bovenstaande stoffen wil nog niet zeggen dat veel con sumenten verlost zullen zijn van allergische reacties na het eten van bepaalde produkten. Van alle 28 kleurstoffen die in Nederland zijn toegestaan, veroorzaken er veertien der gelijke reacties. Die zijn welis waar minder heftig dan bij de twee voorgenoemde stoffen, maar ze kunnen toch voor de nodige problemen zorgen. Om daar iets aan te doen strijdt de Consumentenbond al enkele jaren voor het verplicht mel den van de zogenaamde E- nummers op de etiketten van voedingsprodukten. Die E- nummers corresponderen met een bepaalde stof. Lijsten daarvan zijn verkrijgbaar bij de Consumentenbond. Som mige grootwinkelbedrijven met een eigen huismerk, zoals Albert Heijn en de Hema, vermelden deze E-nummers inmiddels op al hun produk ten. Consumenten die overge voelig ziin voor een bepaalde kleurstof kunnen zo zien of een produkt voor hen veilig is of niet. Volgens de Consu mentenbond had de vermel ding van E-nummers al lang verplicht moeten zijn, maar het kabinet lijkt allergisch te zijn voor maatregelen op dit gebied, aldus de bond. ROME De speurtocht naar de mensenetende witte haai die onlangs een duiker voor de Toscaanse kust doodde, is in een ware klopjacht ontaard. De kustwacht, de Carabi nieri (de Italiaanse gend arme), de brandweer en een aantal helikopters zijn ingezet om de moordzuch tige vis op te sporen. Verder zijn er nog een stel „wraakzuchtigen", gewapend met harpoengeweren, op eigen houtje naar de haai aan het duiken. De normaal zo rustige wateren van de Golf van Baratti wor den nu verstoord door pa trouilleboten en laagvliegende helikopters. Tot nu toe heeft de jacht op de moordenaar van de 47-jarige Luciano Costanzo, alleen wat van zijn duik-uit- rusting opgeleverd. Afgelopen maandag werd de zoektocht naar stoffelijke res ten van het slachtoffer offi cieel beëindigd. Dat betekende tevens het begin van een on georganiseerde jacht naar de haai, die 7,5 meter lang zou zijn. Op de boulevards van de baai verzamelen zich grote drom men nieuwsgierigen, voorzien van verrekijkers, fotocamera's en lunchpakketten. Dagelijks worden de kust-autoriteiten overstroomd met berichten dat de haai gesignaleerd is. Links: Met veel gebaren wijzen de toegestroomde Italianen naar de plaats waar ze de witte haai denken te hebben gezien. Onder: Moordzuchtige witte haaien, waarop een naarstige klopjacht is ontstaan, zwemmen hier nietsvermoedend op een haaienshow. FOTO S: SP Poespas Signor Carlo Gasparri, die de jacht coördineert, is zelf een ervaren duiker en voormalig wereldkampioen harpoenvis- sen. „We hebben helikopters helemaal niet nodig", zegt hij. „Haaien worden gewoon met aas gevangen. Al die poespas eromheen is onzin". Maar op het ogenblik schijnt in heel Italië een soort haaien gekte te hebben toegeslagen, vergelijkbaar met de „Jaws- manie" die indertijd de Vere nigde Staten in z'n greep had. De meeste kranten hebben een verslaggever op de zaak gezet I en haaiendeskundigen van over de hele wereld worden om commentaar gevraagd. In elk televisiejournaal worden de laatste berichten van de jacht getoond. En zo is het ook al helemaal niet raar meer om huisvrouwen, kappers of taxi chauffeurs op de buis te zien die een spontane uiteenzetting geven over de trek- en voe dingsgewoontes van de „Car- charodon Carcharias", de grote witte haai. Het risico bestaat echter wel dat dolfijnen en andere onge vaarlijke leden van de haaien- familie ten onrechte gestraft worden voor hetgeen de men seneter heeft aangericht. En kele dagen geleden werd in de Baai van Napels inderdaad een onschuldige vis, die vaag gelij kenis vertoont met een haai, aan het harpoen geregen door verontruste amateur-duikers. Voor de kust van Tunesië vin gen vissers een zeven meter lange voshaai. Deze soort, die vroeger vaak voorkwam in dit gebied, heeft zich hier al der tien jaar niet laten zien. De vissers sneden het dier open om te zien of het de moorde naar van de Italiaanse duiker was, maar troffen niets aan dat daar op wees. In Toscaanse vakantieplaatsjes in de omgeving van Piombino, zoals Baratti, Populonia en San Vincenzo, vreest de plaat selijke bevolking dat de haaie- naffaire een schadelijke in vloed zal hebben op het toeris me, nu het zomerseizoen weer voor de deur staat. PAUL BOMPARD (c) The Times, Londen Geregeld verschijnen er allerlei soorten van porte feuilles op de markt, waarin de persoonlijke ei gendommen van de con sument op een veilige manier kunnen worden opgeborgen. De nieuwste loot aan deze stam is de zogenaamde Body Safe. In de eerste instantie doet het produkt denken aan een pistoolholster. Het principe komt daarmee dan ook overeen, met dien verstande dat de Body Safe de misdaad be strijdt door deze te voor komen. De Body Safe wordt onder de arm direct op de huid of het hemd gedragen. De platte portefeuille is bevestigd aan een elastieke band, die schuin over de schouder loopt. Di verse vakjes bieden veel plaats aan geld, cheques en belangrijke documenten. Jammer is wel dat niet alle vakjes voorzien zijn van een ritssluiting. Het materiaal be staat uit honderd procent on gekleurde katoen, waardoor volgens de fabrikant de huid niet geïrriteerd raakt en het bij warm weer niet afgeeft. Een voordeel is dat De Body Safe uitwasbaar is. Volgens de fabrikant is de Body Safe vooral een uit komst Voor mensen die naar het buitenland reizen of een druk evenement bezoeken. Waardevolle papieren hoeven niet meer onbewaakt te wor den achtergelaten in een ho telkamer, maar zijn altijd on der direct handbereik van de eigenaar. Zo kan de Body Safe ook prima dienen als op bergplaats van persoonlijke gegevens, zoals medische aan wijzingen. De Body Safe kost 39 gulden. Meer inlichtingen over Body Safe onder telefoonnummer: 073-579130. De Body Safe wordt onder de arm direct op de huid of het hemd gedragen. FOTO: PR

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6