De lotgevallen van een Hollands kaasje in Japan Tuberculose komt bij thuislozen vaker voor Ambtelijke exodus uit Londen PRODUCENT ACHT BESMETTING IN NEDERLAND UITGESLOTEN Hulpbedragen voor PvdA ruziet over overslag Zuidafrikaanse produkten Salmone la-bacterie brengt Thatcher weer in opspraak programmalanden Situatie Suriname slechter dan ooit BINNENLAND £eidóe(Sou/ia*vt vrijdag 10 februari 1939 pagina 4 AMSTERDAM Tuberculose komt vaker voor bij thuislozen dan bij de gemiddelde Nederlandse bevolking. Dit blijkt uit een onderzoek dat de afdeling Tuberculosebe strijding van de Amsterdamse GG en GD in 1987 heeft gehouden onder een groep van 666 daklozen in de hoofdstad. Van de onderzochte groep werd bij zes personen tbc vastgesteld. In ciifers uitgedrukt komt het neer op negen tbc-gevallen per 1.000 thuislozen, terwijl binnen de rest van de Nederlandse bevolking acht gevallen per 100.000 mensen gebruikelijk is. Jaarlijks worden in de hoofdstad circa 200 gevallen van open en gesloten tbc geconstateerd. Pa tiënten met open tbc kunnen eventueel an deren besmetten, met name door overbren ging via speekseldruppeltjes. Brand in piep- schuimfabriek Een brand die ge paard ging met een enorme rookontwik keling heeft gister middag een loods van de piepschuim- fabriek Polycel in Gouda volledig ver woest. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het schadebe drag is nog onbe kend. De brand ont stond door een che mische reactie bij de bewerking van platen piepschuim. FOTO: ANP Jan Soldaat wordt langer UTRECHT Nederlandse dienstplichti gen zijn tegenwoordig gemiddeld onge veer 181,3 centimeter lang. In 1948 wa ren de soldaten gemiddeld 7,5 centimeter korter. De cijfers zijn berekend op basis van de keuringsgegevens, die niet hele maal met elkaar vergeleken kunnen worden, omdat de gemiddelde keurings leeftijd in 1979 is verlaagd van 19 tot 18 jaar. Bovendien stopt de lengtegroei nu als mannen ongeveer 19,5 jaar oud zijn, terwijl vlak na de oorlog de groei door liep tot na hun 20e jaar. Na de oorlog was het verschil in de provincies met de langste en kortste jongemannen nog 4,6 centimeter. Dat verschil is nu teruggelo pen tot 3,3 centimeter. Drenthen zijn nu de langsten met een gemiddelde van 182,77 cm., Limburgers de kortsten met 179,45 centimeter (1948: 171,4). Polikliniek open voor mensen met hoge cholesterol NIJMEGEN In het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijmegen is een specia le afdeling geopend voor mensen met een verhoogd cholesterolgehalte. In de polikliniek worden mensen be handeld die door een te hoog gehalte aan cholesterol in hun bloed een ver hoogd risico lopen op hart- en vaat ziekten. Het gaat dan vooral om pa tiënten die niet meer met een dieet kunnen worden geholpen maar voor wie medicijnen, met name het nieu we middel simvastatine, de enige op lossing zijn. Meestal zijn het patiënten die door een erfelijke stofwisselings stoornis een zeer hoog gehalte heb ben. In Nederland heeft ongeveer één op de vijfhonderd mei zeer hoge cholesterolspiegel. Artsen zonder Grenzen wil hulp bieden in Afghanistan AMSTERDAM De organisatie Artsen zon- der Grenzen is van plan binnen twee weken medische teams naar Afghanistan te sturen om hulp te bieden aan de burgerslachtoffer? f van de oorlog. Het is de bedoeling dat één team bestaande uit een arts, een anaesthe- sist en een operatie-verpleegkundige - hoofdstad Kabul wordt gestationeerd. De se lectie van personeel is reeds in een vergevor derd stadium. De medici, allen werkzaam in de° V Nederlandse ziekenhuizen, zullen vier tot zes S weken in Afghanistan blijven, waarna ver-1 vangende teams worden samengesteld op ba- sis van de geconstateerde behoefte. De on- B derhandelingen over het projekt verlopen zowel langs diplomatieke kanalen als via de |f verzetsgroepen in Afghanistan. «nol vijf d voorbehoud haar goedkeuring. ove De kwestie liep uiteindelijk met ï,ar een sisser af. De Rotterdamse *ei PvdA-wethouder Den Dunnen sPr (haven en economische aange- B"1 legenheden) heeft inmiddels 19! naar aanleiding van de onrust 'V, binnen de PvdA een gesprek gehad met de directie van Fruit !K Terminal Rotterdam, waar de omstreden uitbreiding zal gaan i?e plaatsvinden. Den Dunnen heeft de directie gezegd dat de "J* gemeente het tekenen van het contract over de uitbreiding zal ,e uitstellen tot na de discussie die "F over deze kwestie binnenkort te nog in Rotterdamse gemeente- d raad gevoerd zal worden. In gel op tec (Van onze correspondent jjt( Roger Simons) jj£ LONDEN Duizenden Britse ambtenaren hebben gisteren «e van de regering Thatcher te horen gekregen dat zij hun co huis in de regio Londen moeten verkopen en verhui- zen naar de provincie. Pre- mier Thatcher en haar minis ters zijn van plan het aantal ót ambtenaren in de hoofdstad gevoelig te verminderen. De Britse rijksdiensten waar- I van de hoofdkwartieren over- !rc wegend gevestigd zijn in of J10' nabij Whitehall, een brede ;er straat vol ministeries in de ar Londense binnenstad, kosten 11 het land jaarlijks meer dan uu een miljard pond, ruim 3,5 re miljard gulden. Premier That- 'er cher is voornemens deze uitga- ae ve sterk te verminderen door 'ra middel van spreiding tot ver )e buiten de hoofdstad waar °in doorgaans bijna alles minder °ri: kost. Ook de lonen zijn in de ile' provincie een stuk lager dan ïoc in Londen. De nijpende hoofd- cc stedelijke woningnood heeft *e tot gevolg dat Londense hui- Gr' zen almaar duurder worden; van dergelijke problemen ft heeft men buiten de Britse U hoofdstad veel minder last. De verhuizing van duizenden m ambtenaren zal worden ver- n deeld over een periode van f tien jaar. Nadien zal het Lon- dense ambtenarenbestand nog slechts een tiende zijn van wat I het nu is. De huidige getal- I sterkte is 115.000 personen. De Britse staat heeft in totaal r 580.000 mannen en vrouwen I: in dienst, arbeiders niet mee- gerekend. Sommige ambtenaren vinden 8 het niet leuk vinden dat zij uit h Londen moeten vertrekken, T anderen willen niets liever C dan zo snel mogelijk verhui- 1 P zen naar oorden waar de span- 1 t ningen veel minder zijn en er nog lucht in de straten hangt. 2 Talrijke grote handelsonder- j1 nemingen trekken ook naar jj buiten. De meeste verhuizin- gen komen voor rekening van I J de ministeries van sociale za- ken, financiën en werkgele- genheid. DEVENTER „Het gaat maar om één kaasje, één kaasje!". General-marke ting-manager Van Gullik van de zuivelcoöperatie Coberco zucht. Dat ene verrekte Kernhem-kaasje! Niet zwaarder dan 2,8 kilo, maar wel verant woordelijk voor een hele berg ellende. Het kwam in Japan terecht en werd daar schuldig bevonden aan besmetting met de le vensgevaarlijke bacterie listeria monocytogenes, kortweg aangeduid als lis teria. Het was onduidelijkheid troef, gistermiddag op de onderzoek safdeling van Coberco in De venter. In de pers verschenen berichten over Japanse maat regelen tegen besmette kaas, waaronder kaas van handelaar Van Tol uit Woerden. Van Tol kennen ze wel bij Coberco, die verhandelt inderdaad hun Kernhem-kaas, maar vanuit Japan vernam de melkfabriek niets. Niets. Van Gullik: „We hebben geen enkel contact ge had met de Japanse autoritei ten. Maar via via* hebben we inderdaad vernomen dat de Japanse keuringsdienst van waren bij acht kazen de liste ria heeft aangetroffen en dat daaronder één Hollandse kaas was, inderdaad van het soort Kernhem, dat alleen door Co berco gemaakt wordt". Een paar uur later, aan het be gin van de avond, wist Van Gullik meer. De Nederlandse ambassade in Tokyo had laten weten dat het ging om een kaas die op 23 mei 1988 in Ja pan arriveerde, in het gezel schap van nog 19 andere Kernhem-kazen, en dat de keuringsdienst van waren er tussen juli en september mon sters van had genomen. Begin februari werd de uitslag daar van aan de Japanse importeur bekendgemaakt: besmet. Van Gullik: „Maar er werd niet bij gezegd hoe érg besmet. Uit het feit dat het zo lang duurde voordat de importeur werd in gelicht zou je kunnen afleiden dat er kennelijk niet al te groot gevaar voor de volksge zondheid bestond". Dat zou kunnen. Er zijn geen meldin gen binnengekomen van men sen die ziek geworden zijn van de Nederlandse kaas. Maar de Japanners hebben voor alle zekerheid toch maar besloten alle kaas waarin de bacterie is aangetroffen (zowel de Hol landse als de Franse) uit de winkels te verwijderen. De lis teria kan namelijk hoofdpijn, koorts en verlammingsver schijnselen veroorzaken, en zelfs miskramen en de dood van ongeboren baby's. Volgens het Japanse ministerie van volksgezondheid zijn de afge lopen dertig jaar ruim 600 mensen met de listeria besmet en overleefden 177 van hen dat niet. Controle Van Gullik acht het, daarin bijgevallen door het Neder lands Zuivelbureau en het Ne derlands Instituut voor Zuive- londerzoek, uitgesloten dat het bewuste kaasje in Nederland besmet is geraakt. „In de eer ste plaats omdat wij bij de pro-- duktie van Kernhem-kaas de melk zodanig verhitten dat de bacteriën gedood worden. Daarnaast houden we zelf een zeer intensieve controle. En dan wordt de kaas nog onder zocht door het Centraal Or gaan Zuivelonderzoek in Leusden. Pas als ook daar is vastgesteld dat de kaas volko men gezond is, kan hij voor zien worden van een export certificaat waarop vermeld staat dat de listeria niet aange troffen is. Zo is het ook met deze partij van twintig kazen gegaan". Volgens Van Gullik moet de besmetting wel haast in het buitenland hebben plaatsge vonden. „De bacterie komt vrij in de natuur voor en wie weet is de kaas in die lange tijd tussen vertrek uit Neder land en aankomst in de Japan se winkel wel vaak getrans porteerd en opgeslagen, of misschien wel versneden en opnieuw ingepakt. Tja, en hoe zijn dan de omstandigheden geweest, wat voor mes is er ge bruikt, wie heeft er met zijn handen aangezeten? Ik weet het niet". In elk geval, zo drukt Van Gullik de consumenten op het hart, is er naar aanleiding van de lotgevallen van „dit ene kaasje" absoluut geen reden om binnen de Nederlandse, of zelfs de Europese (de kaas wordt onder meer naar België geëxporteerd) grenzen te twij felen aan de betrouwbaarheid van de Kernhem-kazen. STEVO AKKERMAN Dodelijke schietparti Een schietpartij gisteravond op het Haarlemmermeer circuit in Amsterdam heeft een vermoedelijk Turkse man het leven gekost. De politie vermoedt echter dat het slachtoffer op straat is doodgeschoten, nadat hij uit een café was gekomen. Uniforme regeling alimentatie bepleit DEN HAAG Landelijk ge zien zijn er nog te veel ver schillen in de toekenning van kinderalimentatie. De uitge keerde bedragen zijn verschil lend, zelfs bij mensen met de zelfde inkomens. De Neder landse Gezinsraad vindt dat er landelijke richtlijnen moeten komen over toekenning en uitbetaling van alimentatie. De Gezinsraad schrijft dit in het rapport Kinderalimentatie dat vandaag naar de minister van justitie is gestuurd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Een werk groep die vorige zomer was aangesteld door het ministerie van volksge zondheid acht het moge lijk dat in Engeland en Wales jaarlijks twee mil joen menensen besmet ra ken met de salmonella- bacterie. Die conclusie hadden ze in een rapport gezet, dat niet voor publi- catie bestemd was. Maar deze week werd het bijna achteloos gedeponeerd op de leestafels van de parle mentaire bibliotheek, zo dat 630 afgevaardigden van het Lagerhuis het on der ogen kregen. De explosieve toename van mogelijke vergiftiging is vol gens de onderzoekers het ge volg van het eten van eieren of kippevlees in de jaren 1981 1987. Velen zijn daarom van oordeel oordeel dat pre mier Thatcher en de andere Britse bewindslieden iets trachten te verbergen. Het Britse ministerie van land bouw spreekt dat tegen; het controversiële rapport zou nieuw zijn noch geheim. De rapporteurs zijn gespeciali seerde ambtenaren van land bouw en volksgezondheid en vertegenwoordigers van de raad van eierenproducenten. De regering Thatcher baseert vrij geregeld haar gedragslijn op wat ze aan de weet komt door middel van dergelijke commissies. Dit keer is zij het kennelijk niet eens met de conclusie van de rapporteurs, die spreken over „een ware epidemie". Eén van de grootste critici van de Britse regeringspolitiek in zake voedselhygiëne, professor Richard Lacey van de univer siteit van Leeds, vindt de schatting van de werkgroep te royaal. Volgens hem zou een kwart miljoen mensen getrof fen kunnen worden. „Maar ook dat zijn nog veel te veel mensen", zegt hij. Lacey geeft de schuld in elk geval wel aan de regering Thatcher: „Die oe fent veel te weinig controle uit". Voormalig onderminister van volksgezondheid Edwina Cur- rie waarschuwde begin decem ber vorig jaar voor de grote ri sico's van het eten van eieren. Haar verklaring veroorzaakte felle protesten van de produ centen, die al hun invloed aanwendden om het rijk een schadeloosstelling van 10 mil joen pond af te dwingen. Cur- rie nam gedwongen ontslag. Na lang tegenspartelen ver scheen ze woensdag voor een parlementaire commissie, die er echter niet in slaagde a haar iets meer aan de weet te komen over het salmonella- vraagstuk. De Britse produ centen beweren intussen, dat hun verkoop nog steeds 30 procent lager ligt dan normaal en dat de ergste salmonella-ge vallen meestal niet kunnen worden toegeschreven aan be smette eieren. DEN HAAG - Minister Bukman van ontwikke lingssamenwerking stelt in 1989 944,3 gulden mil joen beschikbaar voor de tien landen en vier regio's met wie Nederland een ontwikkelingsrelatie on derhoudt. Door het her vatten van de hulp aan Suriname is het bedrag iets lager dan vorig jaar: toen ging 957 miljoen gul den naar de tien program malanden en vier regiop rogramma's. Bij de verdeling van de gelden over de landen is rekening ge houden met het niveau van de lopende verplichtingen per land en regio en met de moge lijkheden tot het aangaan van nieuwe activiteiten. Deze overwegingen hebben niet tot belangrijke wijzigingen ten op zichte van 1988 geleid. Van de 944,3 miljoen wordt 251,3 mil joen als leningen verstrekt, terwijl de rest wordt geschon ken. Voor de vier Afrikaanse pro grammalanden is 280 miljoen gulden bestemd. Sudan krijgt iets minder, Tanzania iets meer. Egypte en Kenia blijven gelijk. Ook voor de zes Aziati sche programmalanden blijven de kasplafonds nagenoeg ge lijk. Bangladesh ontvangt 100 miljoen. Daarnaast 10,3 mil joen ten behoeve van een le ning. Het kasplafond voor In dia ligt op 200 miljoen. Indone sië ontvangt 182 miljoen, Noordjemen 37 miljoen. Pakis tan ontvangt 59 miljoen gul den en Sri Lanka 41 miljoen gulden. Het kasplafond voor het regioprogramma Midden- Amerika is voor dit jaar vast gesteld op 53,5 miljoen gulden. De regio Andes wordt onder steund met 52,5 miljoen gul den. De regio Zuidelijk Afrika ontvangt 103 miljoen en de Sa- hel-programmaregio 99 mil joen. Oppositie De Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae Jung houdt het erop dat de betrekkingen tussen Noord en Zuidkorea, „binnen afzienbare tijd" een keer ten goede zullen nemen, ondanks het eerder deze week mislukte overleg tussen vertegenwoordigers van beide landen. Kim is voorzitter van de Partij voor Vrede en Vooruitgang (PPD), de grootste oppositiepartij van zijn land. Op uitnodiging van het CDA is hij drie dagen in Nederland. Hij bezocht gisteren onder anderen premier Lubbers (links), minister Van den Broek van buitenlandse zaken en kamervoorzitter Dolman. Kim reist twee weken door Europa om kennis te vergaren over beleid, systemen en instituten die wellicht bruikbaar zijn voor zijn land. FOTO: AP ROTTERDAM Binnen het Gewest Rotterdam van de PvdA is opnieuw beroering ontstaan over besluitvorming door het Rotterdamse gemeen tebestuur over het verlenen van een krediet aan bedrijven in de haven die waarschijnlijk ook Zuidafrikaanse produkten overslaan. Dit keer gaat het om een kre diet voor een fruit-terminal in de Merwedehaven waar Zuida frikaanse citrusvruchten zou den worden overgeslagen. Het gewestelijk bestuur van de PvdA wil dat de gewraakte kredietverlening - volgens het bestuur in strijd met het verkie zingsprogramma - alsnog wordt teruggedraaid. Het gewestelijk bestuur zegt pas onlangs te hebben vernomen dat B en W van Rotterdam in augustus van het vorig jaar het groene licht hebben gegeven voor het krediet, juist op het moment dat binnen de Rotter damse PvdA een hevige discus sie oplaaide over het besluit krediet te verlenen voor de bouw van een kolenterminal voor het overslagbedrijf Frans Swarttouw dat ook Zuidafri kaanse kolen overslaat. Ook aan dit voorstel van PvdA-ha- venwethouder Den Dunnen gaf de PvdA-raadsfractie zonder „Waardevolle boom krijg je niet meer om" 'S-GRAVELAND „Een waardevolle boom krijg je niet meer om". Die mening ventileerde mr. R.W. Schweden van de direc tie bos- en landschapsbouw van het ministerie van landbouw en visserij gisteren tijdens de presentatie van het boek „Bomen en Wet". De uitgave van Natuurmonumenten, de Bomenstichting en de Vereniging voor Milieurecht, bevat alle juridische informatie over het kappen en herplanten van bomen. Bomen genieten de laatste jaren vooral op het platteland een grote bescherming, ter wijl in de steden sneller een kapvergunning wordt afgegeven omdat bomen eerder overlast bij de buren bezorgen. In het ge heel herziene boek zijn nu ook de Boswet, allerlei subsidierege lingen, de modelkapverordening en de verordeningen van het Bosschap opgenomen. CONCLUSIE UIT PROEFSCHRIFT: LEIDEN„De situatie waar Suriname zich mo menteel in bevindt, is in zijn geschiedenis nog niet slechter geweest". Dat concludeert mr. H.K. Fer- nandes Mendes in zijn proefschrift „Onafhanke lijkheid en parlementaire stelsel in Suriname" waar op hij aanstaande dinsdag aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren. Fernandes constateert dat het autoritaire door militairen be heerste bestuur zich weinig ge legen heeft laten liggen aan beginselen van de rechtsstaat, de voorgaande en ernstige schendingen van fundamente le mensenrechten, de verre gaande beknotting van de pers, de grote werkloosheid, de financiële positie en het ge brek aan voedsel en medicij- Volgens de promovendus valt te vrezen dat de schade ook in sociale en culturele zin groot zal zijn. „Een gehele generatie dreigt verloren te gaan door de versnelde afbraak van het eertijds redelijk ontwikkelde onderwijssysteem. Het maat schappelijke waarden- en nor menstelsel is ontregeld; door de gewelddadigheden zijn de grenzen tussen goed en kwaad moeilijker waarneembaar ge worden. Het klimaat voor de (verdere) vorming van een moraal-ethisch besef is er der halve niet beter op geworden", aldus Fernandes. In het proefschrift wordt uit gebreid ingegaan op de afhan kelijkheid van Suriname met het voormalige moederland. Fernandes: „In de verhouding tot de voormalige koloniale macht Nederland is Suriname terug bij af". Fernandes Men des constateert dat de Haagse politici elke ontwikkeling in Suriname afwegen op een gou den schaal en dat zij met de hand op de knip dicteren wel ke wind er in dat land moet gaan waaien. In zijn analyse geeft de promo vendus nog meer redenen: „Voeg hierbij dat ruim eender de van de Surinaamse bevol king, waaronder een groot deel van het kader, in Neder land vertoeft, dan is de weder om groeiende betekenis van Nederland duidelijk. De nieu we kolonialisatie, gewild dan wel ongewild, is een feit". Fernandes had het proces van onafhankelijkheid liever aan het begin van de jaren zestig gezien toen er een gunstig ge sternte was. Maar volgens hem had ook de onafhankelijheid van 1975 meer kans van sla gen gehad als gekozen was voor een overgangsperiode van vijf jaar. Fernandes: „Dan was er meer tijd geweest voor overleg tussen het kabinet, de oppositie en Nederland. Het is waarschijnlijk dat de politieke onrust en vrees zouden zijn voorkomen en de uittocht uit het land was tegengegaan. Een goede voorbereiding en een zo groot mogelijke consensus zijn immer een belangrijke voor waarde voor de sprong naar zelfstandigheid". SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO l/f htbbtn illti ajitiotht op dit ttland is de uhai m Icrwrurnirtte rinden*

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4