Nederland mag Europese spaarbelasting negeren Rijk geeft geld voor scholing werknemers Aantal computers in bedrijven neemt sterk toe 7 Beurs uan Amsterdam Evenhuis ziet af van overleg over Makro ECONOMIE £ek!óc60u/tcmtDONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 PAGINA 6 g|j DEN HAAG - Staatssecretaris Evenhuis van economische zaken heeft geen kans gezien bevredigen de afspraken te maken met SHV Holdings over de zelfbedienings groothandel Makro. Evenhuis maakte begin 1987 afspra ken met SHV over de vermelding van prijzen zowel inclusief als ex clusief btw en openingstijden die zouden aansluiten bij de Winkelslui tingswet. Tevens zou worden geke ken of bepaalde groepen beroeps matige afnemers die in feite als par ticulier voor privé-gebruik inkopen, kunnen worden geweerd. De bewindsman heeft de Tweede Kamer deze week per brief laten weten dat de uitvoering uiteindelijk maar ten dele tot stand is gekomen. Evenhuis concludeert dat er geen mogelijkheden bestaan tot dwang over prijsaanduiding, toelatingsbe leid tot de winkels alsmede prijs aanduiding inclusief btw. Over ver dere beperkingen van het toela tingsbeleid wil Makro niet praten. Evenhuis vindt tegen deze achter grond verder overleg vruchteloos. DSM en Hoogovens toppers AMSTERDAM - Op de Am- sterdamse beurs bleven DSM en Hoogovens gisteren de top pers. Nieuwkomer DSM boek te bij hoge omzetten (voor de derde achtereenvolgende dag nummer 1 op de omzetlijst met nu bijna 140 miljoen of 1,1 miljoen stuks) opnieuw een winst ditmaal van 2,60 op 123,10 na even ƒ124,50 te hebben genoteerd. Hoogovens voegde aan de winst van 3,80 op dinsdag 2,80 toe op J 80,60 na een hoogtepunt van 82. De totale aandelenomzet was met ruim 1 miljard aan de hoge kant, zeker voor een va kantieweek. De totale beur- somzet kwam op 1,6 miljard. Obligaties noteerden vrijwel onveranderd. De rest van de aandelenmarkt was wel wat hoger dan dins dag maar gedroeg zich in het algemeen niet zo opvallend als eerdergenoemde fondsen. Akzo steeg ƒ0,80, Unilever ƒ0,70, Philips ƒ0,50, Nedlloyd 2 en Hunter Douglas 2,30. De meeste andere hoofdfond sen waren vriendelijk gestemd maar lieten afwijkingen zien die binnen de grens van 1 bleven. Alleen Océ-Van der Grinten sprong hier in nega tieve zin uit met een verlies van ƒ4 op ƒ301. De stem mingsindex kwam 0,8 hoger op 166. Eerst was die op 166,5 geweest maar in het laatste uur van de hanbdel kalfde het koersniveau wat af. Lokaal waren er ook een paar uitschieters. Daaronder be hoorde het kleine bouwfonds IGB die na een top van 44 1,30 hoger op 43,20 sloot en dat betekende in twee dagen een winst van bijna ƒ3. Een andere bouwer, IBB-Kondor, werd 5 meer waard op 605. Vast waren ook Nutricia, Ub- bink, GTI en Van der Giessen. Tulip Computers deed het met 2,60 verlies op 55,30 minder florissant. De beurs is niet zo gerust op de volgende week te publiceren jaarcijfers. Op de parallelmarkt werd voor Dico f 4 meer betaald. Philips-pionier overleden EINDHOVEN - Dr. W. Elen- baas, een pionier op het gebied van de gasontladingslampen, is dinsdag op 82-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in zijn woonplaats Eindhoven. Dit heeft zijn familie gisteren meegedeeld. Elenbaas heeft baanbrekend werk verricht op het gebied van grote licht bronnen, zoals kwik- en natri- umlampen voor straatverlich ting. De TL-buis is daar een afgeleide van. Elenbaas was van 1929 tot 1968 in dienst van Philips. De laatste periode was hij directeur van de lichtgroep. In vakkringen genoot Elen baas wereldfaam. MARKTEN Irene 21-26; aardappelen 7-7; appelen 11-13; amsci 350-350; au bergine mini 65-60; aubergine's 570- 680; bleekselderij 135-160; boeren kool 22-35; eieren 14-15; ijspegels 240-270; komkommers 82-217; kom- spinazie glas 270-320; spruiten 94- 251; stoofsla 37-90; i 540-580. WESTLAND-WEST Afd. Poeldijk, woensdag 8 februari; Andijvie 305- 370; Aubergines 520-740; Bloemkool 185-255; Boerenkool 48-65; Bospeen 480-505; Courgettes groen 55-220; Komkommers 83-255, krom 340, stek Prei 129; Raapstelen 31-45; Radijs 64-75; Tomaten 75-1160; Witlof 200- Luxe hotel voor Aruba De maquette van wat het meest luxueuze hotel op Aruba moet worden, is gis teren in Den Haag gepre senteerd door de Aru baanse hotelier Jan de Ruyter. Het „Plantation Bay Resort" krijgt 420 sui tes; gewone hotelkamers kent dit 5-sterrren hotel niet. Het hotelproject, waarmee 100 miljoen gul den is gemoeid, wordt ver der mogelijk gemaakt door de Nederlandse Investe- rings Bank (NIB) alsmede financiers uit Australië, Ita lië en Aruba. FOTO; PR BRUSSEL - Voor Neder landse spaarders die hun geld in eigen land beleg gen, verandert er niets als er een Europese bronbe lasting van vijftien pro cent op inkomsten uit spaartegoeden en obliga ties komt. Ruding mag voor belastingplichtigen in eigen land een uitzon dering maken. Dat blijkt uit de voorstellen die EG-commissaris Christiane Scrivener (belastingzaken) gis teren heeft ingediend. Scrivener wil dat alle EG-lan- den een bronbelasting van mi nimaal 15 procent gaan heffen als alle belemmeringen voor het kapitaalverkeer tussen de meeste EG-landen over ander half jaar zijn weggenomen. Zonder deze maatregel zouden de Europese beleggers hun geld massaal over de grens brengen om de fiscus te ont wijken, zo vreest zij. Minister Ruding die een ver klaard tegenstander is van bronbelasting, wilde deze be- lastingvlucht tegengaan via een informatieplicht voor de banken, maar Scrivener gaf gisteren te kennen dat dit „op ernstige problemen zou stuiten in landen die het bankgeheim traditioneel in ere houden". Er dreigde met andere woorden een veto van Luxemburg of de Bondsrepubliek Duitsland. Om de Nederlandse bezwaren weg te nemen, wil Scrivener een uitzondering maken voor landen die een informatie plicht kennen. Nederlandse belastingplichtigen hoeven in eigen land geen bronbelasting te betalen. Ze worden natuur lijk wel aangeslagen voor de inkomstenbelasting. Als het voorstel door de EG- landen wordt aanvaard moet minister Ruding verder mini maal vijftien procent bronbe lasting gaan heffen over de in komsten van spaarders uit an dere EG-landen. Dat maakt het moeilijker om kapitaal uit het buitenland aan te trekken. Omgekeerd wordt het voor Nederlandse beleggers minder aantrekkelijk zich aan de nieuwsgierige blikken van de fiscus te ontrekken. Ook Lu xemburgse en Westduitse ban ken moeten straks minstens vijftien procent direct aan de bron gaan inhouden. Kleine spaarder De bronbelasting geldt alleen voor inkomsten uit spaarreke ningen en obligaties. De be staande vrijstellingen om de kleine spaarder aan te moedi- g?n kunnen in stand blijven, pvallend genoeg ontbreekt in de voorstellen nog een defini tie van het begrip kleine spaarder. Inkomsten uit aan delen vallen niet onder de richtlijn, omdat daarover in het algemeen al dividendbe lasting wordt geheven. Belangrijk is verder dat ook de zogenoemde Euro-obligaties worden uitgezonderd. Volgens Scrivener zou men de concur rentiepositie van de financiële centra in de EG anders in ge vaar brengen. Groot-Brittan- nië en Luxemburg spreken in de raad een onaanvaardbaar uit als er voor Euro-obligaties geen uitzondering wordt ge maakt, zo liet zij blijken. In totaal hebben de Europese spaarders een bedrag aan be leggingen uitstaan dat over eenkomt met tien procent van het gezamenlijk bruto natio naal produkt van de EG-lan den, zo raamt de Commissie. De Euro-obligaties maken daar echter een zeer aanzien lijk deel van uit. Te verwach ten valt daarom dat de zuide lijke EG-landen onmiddellijk ten strijde zullen trekken te gen de uitzondering voor deze beleggingsvorm als de voor stellen aanstaande maandag voor de eerste keer worden besproken door de EG-minis- ters van financiën. Minder omstreden is de uitzondering die Scrivener wil maken voor inwoners van landen buiten de EG. In de meeste EG-lan den waar al bronbelasting wordt geldt nu ook een uitzon dering voor buitenlanders. Frankrijk, Italië en België gel den als fervente voorstanders van een minimum-bronbelas ting in de EG. De Franse rege ring heeft vorig jaar duidelijk laten weten dat de EG-gren- zen in 1992 niet opengaan als de belasting op spaartegoeden niet wordt geharmoniseerd. De Bondsrepubliek Duitsland kent sinds vorig jaar een bron belasting van tien procent en wil de heffing graag in de hele EG op dit niveau brengen. Nederland, Groot-Britttanië en Luxemburg voelen niets voor het voorstel. Luxemburg heeft zijn vooraanstaande positie in de financiële wereld mede te danken aan zijn milde belas tingklimaat. De ministerraad moet de voorstellen met una nimiteit goedkeuren. Scrivener liet zich gisteren niet duidelijk uit over de vraag of de belastingparadij zen op de Kanaal-eilanden in stand kunnen» blijven. Ze zei slechts dat er aan het Britse toetredingsverdrag niets wordt veranderd. Dat doet vermoe den dat er op Jersey nog steeds aantrekkelijke moge lijkheden voor de Europese belegger overblijven. De EG-commissaris is niet bang voor een kapitaalvlucht richting Zwitserland, zo zei ze. „Wij zijn er niet om het kapi taal iets in de weg leggen. Wie er behoefte aan heeft in Zwit serland 35 procent bronbelas ting te betalen moet dat gerust doen". Video- terminal De zitplaatsen eerste klasse van British Airways krijgen binnenkort elk een video- terminal, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Het extraatje maakt onderdeel uit van een modernisering van de eerste klasse waarvoor BA in totaal ruim 150 miljoen gulden heeft uitgetrokken. DEN HAAG - Organisa ties en bedrijven in het midden en kleinbedrijf die zich inspannen voor scholing van werknemers kunnen met ingang van vandaag in aanmerking komen voor subsidie van de overheid. Economische zaken stelt hiervoor dit jaar vijftien miljoen gul den beschikbaar. Volgens staatssecretaris Even huis. die een en ander gisteren heeft bekendgemaakt, zullen werknemers met alleen een middelbare schoolopleiding het in de nabije toekomst niet meer redden in commerciële bedrijven. Daarvoor zijn de veranderingen in bedrijfseco nomie en organisatie als ge volg van de snelle technologi sche ontwikkelingen te groot, aldus Evenhuis. Daarnaast dwingt de toenemende inter nationale concurrentie (Euro pa 1992) tot voortdurende bij scholing, meent hij. Per bedrijfstak wil Evenhuis een half miljoen gulden uit trekken. Organisaties van on dernemers en verbanden van werkgevers en werknemers in een branche kunnen vijftig procent subsidie krijgen voor de kosten van scholingsprojec- Voorzitter Veninga van de ondernemersorganisatie NCOV zei gisteren bang te zijn dat de subsidiegelden vooral bij de grote bedrijven terecht zullen komen, terwijl juist de kleine bedrijven het meest ge baat zijn bij scholing van het personeel. Staatssecretaris Evenhuis kon digde tevens aan dat hij voor lichtingscampagnes wil gaan voeren op scholen voor VWO, MBO en HBO om de leerlin gen te interesseren voor het zelfstandig ondernemerschap. Hij wil daarbij vooral zijn oog laten vallen op meisjes. Even huis vindt dat meer vrouwen een eigen bedrijf moeten be ginnen, niet alleen uit emanci patoir oogpunt, maar ook ge zien de toenemende „vergrij zing" van de bevolking. Sinds 1986 neemt het aantal zelfstandige ondernemers ove rigens weer met twee- tot drieduizend per jaar toe. Van de 578.000 bedrijven in Neder land is 78 procent in handen van een zelfstandig onderne mer zonder aandeelhouders. Justitie Groningen is grote beleggersfraude op het spoor GRONINGEN - Honderden beleggers in het Noorden van het land zijn door het beleg gingskantoor Van der Zee en Partners in Groningen gedu peerd. De twee directeuren van het beleggingskantoor worden er van verdacht een bedrag van 17 miljoen gulden van hun cliënten niet naar behoren te hebben belegd. In opdracht van justitie in Groningen heeft de politie gisteren huiszoeking gedaan bij de twee. Volgens persofficier van justitie mr. M.H. Geerds vermoedt Justitie dat de twee geld hebben ver duisterd en overgemaakt naar bankrekeningen in het buiten land. Ook worden ze verdacht van valsheid in geschrifte. Er zijn geen aanhoudingen ver- Bij de actie van gisteren was ook de politie in de Bondsre publiek Duitsland en Luxem burg betrokken. In die landen is op hetzelfde tijdstip de ad ministratie in beslag genomen bij een filiaal van de beleg gingsmaatschappij in het Duit se Meppen. Ook zijn gegevens opgevraagd bij banken in de Bondsrepubliek Duitsland en Luxemburg. Voor dit beleggingskantoor werd vorig jaar al een faillisse mentsaanvraag ingediend. De twee verdachten verklaarden toen dat het bedrijf in moei lijkheden was gekomen door problemen bij andere beleg gingsclubs waar zij geld had den ondergebracht. Maar het openbaar ministerie vermoedt dat er verduistering in het spel Winststijging Eastman Kodak NEW YORK - Het Ameri- kaanse concern Eastman Ko dak heeft vorig jaar een winst behaald van 1,4 miljard dollar, 19 procent meer dan in 1987. Passagiers Aeroflot klagen steeds meer MOSKOU - Russische staats luchtvaartmaatschappij Aerof lot heeft zijn passagiers in het afgelopen jaar omgerekend in totaal 750 miljoen gulden te rugbetaald aan tegemoetko mingen. Twaalf maanden ge leden ging de maatschappij er toe over reizigers wier vlucht door andere omstandigheden dan het weer was vertraagd 10 tot 25 procent terug te betalen op de prijs van hun ticket. On danks de vele terugbetalingen verdubbelde de winst over 1988 tot 4,7 miljoen roebel-. In tussen stijgt het aantal klach ten onder passagiers van Ae roflot, zo is meegedeeld op een persconferentie gisteren in Moskou. Van de 124 miljoen reizigers die Aeroflot verleden jaar vervoerde, waren er 13 miljoen niet tevreden. Verle den week meldde een krant dat 120 boze passagiers van een Aeroflot-toestel dat hen niet op hun eindbestemming had gebracht urenlang weiger den het vliegtuig te verlaten. VNU overweegt verkoop Amerikaanse dochter HAARLEM - Het uitgevers concern VNU overweegt zijn Amerikaanse uitgeverij VNU Business Publications in New Jersey te verkopen. VNU liet weten dat het vrijwel onmoge lijk lijkt te zijn om via overne mingen en de introduktie van eigen tijdschriften op het ge bied van computers en elek tronica de voor de Amerikaan se markt vereiste omvang te bereiken. Het concern wil zich wat de elektronica-publicaties betreft concentreren op de Eu ropese markt, waar het naar eigen zeggen al een leidende positie innneemt. Gemeente Groningen drinkt voortaan Max Havelaar koffie GRONINGEN - Het gemeen telijk apparaat van Groningen drinkt binnenkort alleen nog Max HavelaaT koffie. Het be stuurscollege van Groningen heeft hiertoe besloten om mondiale bewustwording te bevorderen. De enige voor waarde is dat de medezeggen- schapcommissie akkoord gaat. De ambtenaren betalen een bepaald bedrag voor hun dage lijkse bakjes troost en hebben daarom een stem in het kapit tel. In de Stichting Max Have laar zijn organisaties op het ge bied van ontwikkelingswerk en koffiebranders vertegen woordigd. De tusenhandel, die doorgaans het meeste geld aan de koffie verdient, wordt door de Stichting grotendeels uitge schakeld met als gevolg dat de kleine koffieboeren in de Der Wereld een hogere prijs ont vangen. DEN HAAG - Bij de Ne derlandse particuliere be drijven met vijf of meer werknemers waren eind 1987 ruim 440.000 termi nals en kleinere compu ters tot een aanschafwaar- de van 20.000 gulden ope rationeel. Naar verwach ting zal dit aantal eind 1989 zijn toegenomen tot bijna 590.000 (plus 34 pro cent). Per 100 werkne mers zal dit aantal „werk stations" toenemen van ruim 13 tot bijna 18. Dit blijkt uit gisteren bekend gemaakte CBS-gegevens. Bij genoemde bedrijven waren eind 1987 voor administratieve automatisering ongeveer 147.100 computers operationeel in de prijsklasse van 2 tot 20 duizend gulden, circa 43.300 computers in de prijsklasse van 20 tot 200 duizend gulden, terwijl het aantal computers met een aanschafwaarde van meer dan 200 duizend gulden circa 6.300 bedroeg. Naar ver wachting zullen deze aantallen eind 1989 toegenomen zijn met respectievelijk 46 procent, 27 procent en 11 procent. Het aantal terminals zal in deze periode stijgen van bijna 293.000 tot circa 373.500. Van de computers in de laagste prijsklasse stond eind 1987 cir ca 32 procent in verbinding met andere computers. Gebruikers Naast het toenemend aantal computers en terminals ver toont ook het aantal werkne mers dat niet een specifieke automatiseringsfunctie heeft, maar wel geregeld voor het ei gen werk van deze apparatuur gebruik maakt („gebruikers"). Dat gaat om een stijging van 543.800 eind 1987 tot circa 641.400 eind 1988 (plus 18 pro cent; verwachtingen voor 1989 werden niet gevraagd). Het aantal personeelsleden met een specifieke automatise ringsfunctie („automatiserings personeel") bedroeg eind 1987 71.000 terwijl bijna 3.400 open staande vacatures voor auto matiseringspersoneel werden waargenomen. De verwach ting van de bedrijven was dat het automatiseringspersoneel eind 1988 met bijna 10 procent zou zijn toegenomen tot ruim 78.000. Loonkosten De loonkosten van het auto matiseringspersoneel vormden 41 procent van de totale auto matiseringskosten, die in 1987 11,5 miljard gulden bedroegen. In 1989 zal dit laatste bedrag naar verwachting toenemen tot 13,5 miljard gulden. Aan apparatuur en programmatuur werd in 1987 respectievelijk 32 procent en 13 procent besteed. De resterende 14 procent be stonden uit overige automati seringskosten, zoals huurkos ten van computertijd, overhe ad en dergelijke. Het CBS-onderzoëk had be trekking op circa 86.100 bedrij ven. Ruim de helft (53 pro cent) van deze bedrijven was eind 1987 geautomatiseerd, dat wil zeggen beschikte over tèn minste een computer van mi nimaal 2.000 gulden en/of had automatiseringsperoneel in dienst. Eind 1989 zal deze „au tomatiseringsgraad" naar ver wachting 61 procent bedragen. Bij bedrijven met minder dan 10 werknemers bleek 41 pro cent geautomatiseerd te zijn. Dat percentage zal eind 1989 naar verwachting zijn toege nomen tot 49 procent. fei

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6