Alle cfk- spuitbussen de winkel uit, te beginnen bij Friese drogisten nt Renteverhoging Leeuwrekening: nu 5,4%* Kamer wil meer controle op riskante exportorders Hoge inkomens profiteren het meest van subsidies binnenland Vliegende alcoholbrigade van politie groot succes Vervoersbonden wijzen compromisvoorstel af Organisatie vervalste jarenlang cheques £eidóc@otvuutt DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 Vissers gepakt met ondermaatse vis ie waehlJ en in urt" k< uitgerj ver of •iendelij Bij treltj LELYSTAD De rijkspolitie te wa- ter heeft gisteren in Zeewolde drie beroepsvissers uit Harderwijk en El- burg aangehouden die in net bezit 1 waren van 4.500 kilo ondermaatse 2oetwatervis van het soort voorn. De kleiner dan 15 centimeter. De j: vissers hadden de vissen gevangen in een jachthaven in Zeewolde. Door het zachte winterweer zitten de vis sen daar bij duizenden tegelijk in de jachthavens, zo meldt de politie. De vissen zijn inmiddels teruggezet. Vol gens de politie was de ondermaatse wis vermoedelijk bestemd voor het buitenland, waar ze uitgezet wordt in door hengelsporters gepachte binnen wateren. Gehandicapte vrouwen jarenlang misbruikt MIDDELHARNIS In een zwak- zinnigeninrichting in Middelharnis, op het eiland Goeree-Overflakkee, zijn zeven volwassen geestelijk ge handicapte vrouwen jarenlang mis bruikt. In verband hiermee werden de afgelopen week vier mannelijke verdachten in de leeftijd van 40 tot 67 jaar aangehouden. Ze hebben al len bekend. De mannen handelden onafhankelijk van elkaar. De zaak kwam eind vorig jaar aan het licht na geruchten in de instelling. De slachtoffers werden in het kader van de therapie aan de verdachten toevertrouwd. Twee verdachte me dewerkers van de inrichting zijn inmiddels ontslagen. Radioloog betwijfelt nut borstamputatie UTRECHT De Utrechtse ra dioloog prof.dr/ J. Batterman vindt borstamputaties bij vrou wen met borstkanker onnodig. Een borst te moeten missen bete kent een extra psychische belas ting voor de patiënt en de kans dat de kanker daarna wegblijft wordt er volgens Batterman nau welijks groter op. De radioloog zegt dit volgende week in zijn oratie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Batterman is hoofd van de afdeling radiotherapie van het Academisch ziekenhuis in het best te behandelen met een combinatie van straling van bin nenuit en van 'buitenaf. Die twee stralingssoorten versterken el kaar. Volgens de radioloog kan hiermee in meer dan driekwart van de borstkankeroperaties de borst geheel behouden blijven. Batterman meent dat amputatie bij grote tumoren niet zinvol is, omdat de kankercellen in dat ge val meestal toch al zijn uitge zaaid. Bestraling en chemothera pie kunnen in dat geval dezelfde functie hebben als amputatie: voorkomen dat de uitzaaiingen zich verder verspreiden. Alleen als een gezwel door de huid heengroeit kan amputatie volgens de arts zinvol zijn. Meer cocaïne uit Suriname SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft sinds eind november vorig jaar een explosieve toename geconstateerd van de hoe veelheid cocaïne die van uit Suriname naar ons land wordt gesmokkeld. Vanaf 27 november is al 102 kilogram gevonden, vervoerd met uit Parama ribo afkomstige vliegtui gen. Het gaat om in totaal twaalf zaken, waarbij tien mensen zijn aangehouden. Zeven hebben de Suri naamse nationaliteit, drie de Nederlandse. Shell-personeel stelt ontbijt bij baas op prijs ROTTERDAM 23 personeelsleden van de Rotterdamse vestiging van Shell zaten vanmorgen bij hun werkgever aan het ontbijt. Afgelopen maandag werd een „diepterecord" gevestigd toen zestien mensen tussen zeven en acht uur de boterhammetjes in het perso- neelsrestarant smeerden. door de bedrijfsleiding de conclusie ge trokken dat het personeel de dienstver lening op prijs stelt. Het bedrijf pro beert het aantrekkelijk te maken om in de ochtenduren vroeger naar het werk te komen, waardoor de kilometerslange files worden vermeden. Vorige week woensdag, de eerste dag van de nieuwe service, zaten er vijftig mensen die voornamelijk vanwege het nieuwtje kwamen. Shell-woordvoerder E. Steneker verwacht dat het aantal zich zal stabiliseren tussen de twintig en dertig. Tijdens deze eerste week ont wikkelde zich al een „harde kern" ge bruikers. Of het experiment na drie maanden wordt voortgezet, is door de leiding van de oliemaatschappij nog niet bepaald. Maar de eerste resultaten worden als positief beoordeeld. Steneker: „We zul len in de proefperiode ook moeten ont dekken of er drempels zijn. Zo ver wachten we dat als het 's morgens vroeger licht wordt, onze personeelsle den makkelijker het bed uitkomen en zullen ontbijten op het werk". do g dat n eigei inhuis Hun tijc Zelfs al atiënter LEEUWARDEN Het assortiment van zestien Triese drogisterijen is deze week enorm verschraald; zo'n vijftig merken zijn de deur uitgegaan, taboe ver klaard, voorgoed uitver- unnenjj kocht. En de winkeliers zijn er blij om. Sterker: ze dagen al hun collega's uit hun voorbeeld te volgen. ,Weg met die schadelijke spuitbussen", roepen de Friese drogisten, „leve de ozonlaag". De landelijke vereniging waarbij ze zijn aangesloten vindt het „een prima actie", maar denkt niet dat het een landelijke aangelegenheid moet worden. De stichting Na- om tof tuur en Milieu daarentegen noemt het „een goed idee", plaatst kanttekeningen ,bij de alternatieve, zogenaamd ,niet-schadelijke spuitbussen. Tijdens de laatste vergade- ing van de zestien DA-drogis- ;n van de afdeling Friesland- [oord-West kwam het spon- aan aan de orde", vertelt dro gist Prinsen uit Leeuwarden, n 's mi' „Eén van ons vroeg of we er i allemaal zo'n last van hebben dat klanten alle spuitbussen arna Vli' weigeren, terwijl ze lang niet ongevee! allemaal schadelijk zijn voor het milieu. Toen kwam de dis- 1 cussie los: Zou het niet beter zijn gewoon alleen nog milieu vriendelijke spuitbussen te verkopen? Unaniem hebben we daar 'ja' op gezegd. Nee, niet alleen om te voorkomen dat we klanten zouden verlie zen, maar ook omdat we zelf zorgvuldig met het milieu om willen gaan. Laten we op deze manier de producenten maar onder druk zetten om niet lan ger schadelijke gassen toe te passen". Zo dook Prinsen zijn rekken in, op zoek naar spuitbussen met chloorfluormetaangas, het schadelijke dri/fgas. Hij trof er 200 aan, goed voor 2600 gul den. Graag biedt hij ze bin nenkort aan minister Nijpels (milieu) aan, ter vernietiging, tegelijkertijd met alle bussen van zijn collega's, samen zo'n 20.000 gulden waard. De mi nister moet nog beslissen of hij de uitnodiging daartoe zal aan nemen, maar Prinsen twijfelt daar niet aan. De drogist is met de schadelij ke exemplaren in één klap twintig procent van zijn spuit bussen kwijtgeraakt; haarlak, scheerschuim, deodorant, luchtverfrisser Werden die dan nog zo goed verkocht? Ne derlanders beweren in enquê tes toch altijd zo -veel te geven om het milieu? Letten ze dan niet op de waarschuwing die fabrikanten op hun spuitbus sen moeten zetten? Prinsen: „Het is gewoon zo dat de mensen niet lezen wat er op zo'n spuitbus staat. Het is net als bij verzekeringen: de klei ne lettertjes zien ze niet. Of ze kopen helemaal geen spuitbus sen meer, of ze kopen zonder onderscheid". Protocol Volgens de Friese drogisterijen is het de moeite waard de pro ducenten onder druk te zetten en hen te dwingen „sneller te lopen" dan de overheid ver plicht. Sinds 1 januari is het Protocol van Montreal van kracht, dat bepaalt dat de in ternationale uitstoot van cfk's (de chloorfluorkoolwaterstof fen, waarvan de 'Friese' chloorfluormetaangassen on derdeel zijn) tegen het eind van de eeuw moet zijn terug gebracht tot de helft van het Dat zal de ozonlaag niet redden. Zelfs het in internationaal opzicht ver gaande Convenant dat minis ter Nijpels sloot met het Ne derlandse bedrijfsleven (vere nigd in de Nederlandse Aero sol Vereniging), waarin be paald is dat in 1990 het ge bruik van cfk's in spuitbussen vrijwel geheel moet zijn terug gebracht, is niet afdoende. Er blijft de uitstoot van cfk's uit koelkasten en verpakkingsma teriaal, en er blijft de import van fabrikanten die niet bij de Aerosol-vereniging zijn aange sloten. Op dit moment, zo schatten zo wel de Friese drogisten, de consumentenorganisaties als de stichting Natuur en Milieu, bevat nog altijd ongeveer twintig procent van het spuit bussen-aanbod (totaal: 70 mil joen stuks) de schadelijke cfk's. De woordvoerder van de landelijke vereniging van DA- drogisterijen meent deson danks dat het Friese initiatief niet meer is dan een „prima regionale actie". Prinsen mag dan hopen dat de landelijke organisatie zich achter hem schaart, veel kans geeft de woordvoerder hem niet. „Nee, ik denk niet dat er een lande lijk vervolg van komt", zegt hij. „Uit onze contacten met de industrie proeven wij namelijk zo'n enorme ernst bij het zoe ken naar alternatieve drijfgas- sen dat we daar alle vertrou wen in hebben". Overbodig Secretaris Van Diessen, secre taris van de Aerosol-vereni ging, hecht er zozeer aan te re ageren op de actie van de Friese drogisten dat hij vanaf zijn vakantie-adres in Zwitser land laat weten dat die actie „totaal overbodig is". In 1990 is het afgelopen met de scha delijke spuitbussen, waarom moet dan nu een boycot wor den afgeroepen over „die klei ne vijf procent" die nog een jaartje verkocht wordt? Dat Prinsen in zijn winkel niet vijf, maar twintig procent schadelijke spuitbussen aan trof, verklaart hij uit de aan wezigheid van oude voorra den: „De producenten verko pen sinds november 1988 nog maar vijf procent cfk-houden- de spuitbussen". Dat kan wel wezen, maar prof.dr. Lucas Reijnders, staf medewerker van de stichting Natuur en Milieu, wordt er niet door gerustgesteld. „Hoe onschadelijk zijn de bussen die in de rekken blijven liggen?", vraagt hij achterdochtig. Vol gens Reijnders betekent de verwijdering van spuitbussen met waarschuwing („Bevat een chloorfluormethaan dat schadelijk kan zijn voor het milieu en voor de gezondheid van de mens door verminde ring van ozon in de stratos feer") nog niet dat de drogiste rijen voortaan uitsluitend mi lieu-vriendelijke bussen ver kopen. De spuitbussen zonder waarschuwing bevatten vaak toch nog cfk's, alleen van een andere soort, soms minder, soms even schadelijk als de chloorfluormethaan. Alleen als géén cfk's worden gebruikt, maar propaan en butaan, blijft de ozonlaag gespaard, aldus Reijnders. Wat hem betreft zou een medeling daarvan in grote letters op de spuitbussen mogen staan, in plaats van de huidige ondermaatse waar schuwing. „Och", zegt Van Diessen, „ik weet niet of die lettertjes wel zo klein zijn. Als de consument dan echt zo kritisch is dat die Friese drogisten zelfs alle spuitbussen met cfk's de deur uitdoen, waarom kan hij dan niet even de moeite nemen die tekst op de bus te lezen?" STEVO AKKERMAN In de omgeving van Nijmegen werden tijdens de carnavalsdagen 900 blaastests afgenomen. foto: anp NIJMEGEN De vliegende alcoholbrigade van de rijkspolitie Nijmegen is een groot succes gebleken. Tijdens de afgelopen car navalsdagen heeft een mobiel team van de rijkspolitie Nijmegen op een groot aantal plaatsen een alcoholcontrole gehouden. Daarbij werden 900 blaastests afgenomen en 34 processen-ver baal uitgeschreven wegens rijden onder invloed. Volgens een politiewoordvoerder is zo'n aantal bekeuringen niet veel. De ac tie heeft er volgens hem onder meer toe bijgedragen dat het aantal verkeersslachtoffers dit jaar tijdens carnaval aanmerke lijk minder was dan vorig jaar. In het district Nijmegen was één dodelijk verkeersongeval - overigens niet ten gevolge van alco holgebruik - terwijl dat er vorig jaar nog zeven waren. Strippenkaart niet overal te koop DEN HAAG De strippen kaart is niet overal te koop. De bewoners van het Groninger Oldekerk moeten hiervoor naar het zes kilometer verder gelegen Niekerk of naar Grootegast over een afstand van acht kilometer. Ook de plaatselijke fotowinkel mag de verkoop niet ter hand nemen, zo heeft het voor de distributie verantwoordelijke ministerie van verkeer en waterstaat be slist. De Nationale Ombudsman vindt de handelwijze van het ministerie niet behoorlijk, zo bleek gisteren uit de behande ling van een klacht van Olde- kerkse ouderen. Het ministe rie vindt dat zijn uitgebreide net van 6000 verkooppun ten nu voldoende is, hoewel het toegeeft dat het aantal par ticulieren dat de kaarten ver koopt in enkele jaren tijd fiks is gedaald. Prinses Margriet naar YS SCHIPHOL Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven zijn gisteren van Schiphol vertrokken voor een bezoek van een week aan de Verenigde Staten. Het paar maakt de reis op uitno diging van het Amerikaanse comité dat de viering organiseert van de herdenking van de troonsbestijging van Willem III 300 jaar geleden. De prinses is in Nederland beschermvrouwe van de Willem en Mary-herdenking. (Vervolg van de voorpagina) RIJSWIJK - De Federatie Wegvervoer en de ver voersbonden hebben gis teren gedurende zeven uur vruchteloos onder handeld over een compro misvoorstel van de werk gevers. De werkgevers hebben voor gesteld om aan de bestaande compensatieregeling voor overwerk een spaarfonds te koppelen. Chauffeurs die de vrije tijd niet kunnen opne men, zouden de dagen -voor eerdere uittreding kunnen ge bruiken of laten uitbetalen. Op den duur kan zo het overwerk worden teruggedrongen en kunnen de door de bonden ge wenste nieuwe arbeidssyste- men ingang vinden. De vervoersbonden houden echter onverkort vast aan de toeslag voor onregelmatige werktijden. Door de toeslag, die gemiddeld twee procent zou bedragen, zouden werkge vers worden gedwongen de ritten beter té plannen, zodat de vaak lange werktijden van lieverlee verdwijnen. De werkgevers vrezen echter de loonkosten voor internationale chauffeurs door de toeslag met 10 tot 22 procent zullen stijgen. Het internationaal wegtrans port zou zich daardoor uit de markt prijzen. „De tijd-voor-tijd-regeling functioneert nu al niet; laat staan in de toekomst. Finan ciële sancties zijn de enige ma nier om zevenduizend bedrij ven zonder zelfdiscipline tot betere werktijden te dwin gen", aldus bestuurder J. Wie- nen van de Vervoersbond CNV. Schaakfans van Timman, die op weg waren naar Antwerpen om de finalepartij te de middenberm bij de grensovergang hun partij schaak om de tijd te korten, actievoerende chauffeurs opgehouden. volgen, spelen in Zij werden door foto: anp roken dwaï gelijl mdei steed ROTTERDAM Een snel werkende organisatie die zich gedurende bijna twee jaar op grote schaal heeft beziggehou den met het vervalsen van ge stolen post- en bankcheques, het fabriceren van valse pasjes en het vervalsen van paspoor ten om vervolgens voorname lijk in het buitenland de che ques te verzilveren. Dit beeld schetste officier van justitie mr. L. de Jonge giste ren voor de rechtbank in Rot terdam, waar acht personen terecht stonden op verdenking van valsheid in geschrifte en heling. De totale schade van deze activiteiten wordt voorlo pig geschat op circa vier mil joen gulden. Voorlopig, omdat er nog steeds cheques worden verzilverd, onder meer in Ita lië en Frankrijk, die op het conto van deze organisatie kunnen worden bijgeschreven. Zij maakten volgens de offi cier allen deel uit van de „ver boden" organisatie, een straf baar feit dat hen eveneens ten laste is gelegd. Vooral gemeten naar de mate van belangrijk heid van ieder individueel lid in de organisatie eiste de offi cier gevangenisstraffen varië rend van negen maanden tot zes jaar. Alle verdachten bekenden in meer of mindere mate strafba re handelingen te hebben ge pleegd. Ze ontkenden echter dat er sprake was van een or ganisatie. Eén van de verdach ten sprak over een enigszins uit de hand gelopen hobby, zo als hij ook eens in zijn leven gedurende vijftien maanden het vissen als hobby had beoe fend. De rechtbank wijst op 22 fe bruari vonnis. DEKNOLLEN (ADVERTENTIE) Met ingang van 9 februari 1989 is de rente verhoogd naar 5,4% (was 52%). De Leeuwrekening is een girospaarvorm voor bedragen vanaf f10.000,- die een hoge rente geeft en toch volop opnamevrijheid biedt. Wilt u meer weten, bel dan gratis met 06-0400. Daalt het tegoed onder de f10.000,- dan geldt een lagere rentevergoeding. POSTBANK DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer vindt dat het parle ment meer greep moet krijgen op risicovolle ex portorders. De dreigende strop van een half miljard gulden op de aan Peru verkochte en later ver bouwde kruiser „Almi- rante Grau" heeft aange toond dat het huidige sy steem van exportverzeke ringen het parlement voor zeer onaangename verras singen kan plaatsen, aldus woordvoerders van VVD, CDA en PvdA. De VVD gaat het verst in zijn kritiek. VVD-kamerlid Van Rey pleit voor een parlemen tair onderzoek naar de minis teriële verantwoordelijkheid voor de strop. Volgens Van Rey heeft de minister van fi nanciën de wanbetaling van Peru inzake de „Almirante Grau" (het voormalige mari nefregat 'De Ruyter') twee jaar lang voor de Kamer verzwe gen. „Dat is een krankzinnige en schandalige situatie", aldus de liberaal. Ook coalitiepartner CDA wil de gang van zaken rond ex portorders ter discussie stellen. Kamerlid J. Reitsma: „In het verleden werden we ook bij het zogeheten Cogasco-project van Boskalis in Argentinië, waarbij het ging om de aanleg van een gasleiding, geconfron teerd met een forse strop. Ge lukkig iS daar indertijd via on derhandelingen nog een oplos sing voor gevonden. Nu dan die affaire met Peru. Ik wil wel eens weten waarom het kabinet deze gang van zaken toestaat en hoe je een herha ling van dit soort stroppen kunt voorkomen. Maar een parlementair onderzoek lijkt me wat yoorbarig. Een te zwaar wapen in dit stadium". Volgens PvdA-woordvoerder voor financiën A. Melkert plukt de Kamer nu de zure vruchten van de beslissing in '85 om door te gaan met de or der. Maar wat hem nog het meest steekt, is dat het kabinet sinds 1985 niet meer aan de bel heeft getrokken, hoewel Peru al ruim twee jaar geen peso meer overmaakt. Mel kert: „Minister Ruding heeft de plicht de Kamer tijdig te in formeren als omvangrijke be talingen niet binnenkomen". Het systeem van exportverze keringen zelf staat niet ter dis cussie, benadrukken woord voerders van zowel oppositie als regeringsfracties. Als de overheid politieke risico's op exportorders niet langer voor zijn rekening zou willen ne men, zou het Nederlandse bedrijfsleven veel orders mis lopen. Melkert (PvdA): „De herverzekering van dergelijke risico's vormen nu juist de smeerolie voor de Nederlandse expoHpqlitiek. Maar het mag niet zo "zijn dat export boven alles gaat en de belastingbeta ler uiteindelijk op moet draai en voor leveranties als de Al mirante Grau". Pagina 5: President Peru kan geen goed meer doen (Van mentair HAAG Mensen met hoge inkomens profi teren nog steeds relatief het meest van overheids voorzieningen en -uitga ven. Hoewel tussen 1977 en 1983 verscheidene „ni vellerende" maatregelen werden genomen, kwam er in die jaren nauwelijks verandering in het profijt dat de beter gesitueerden hebben, zo blijkt uit een recent onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbu reau (SCP) in Den Haag. Het SCP kwam in 1977 al tot de conclusie dat een belangrijk deel van de uitgaven van de overheid voor cultuur, recrea tie, onderwijs en volkshuisves ting aan de hogere inkomens ten goede komt. In die situatie was zes jaar later weinig ver anderd. Uit de vergelijking kan wel worden opgemaakt dat de hogere inkomensgroe pen wat minder subsidies op woningen ontvingen, en wat meer profiteerden van de sub sidies aan de spoorwegen. Van alle uitgaven te zamen kwam in 1983 ruim 24 procent ten goede aan de twee hoogste inkomensgroepen, die slechts 20 procent van de huishoudens omvatten. Zestien procent van de overheidsuitgaven komen terecht bij de laagste inko mensgroep (10 procent van de huishoudens). De overige huis houdens ontvingen samen 36 procent. Het SCP geeft wel toe dat sedert 1983 het een en an der veranderd is in de belas ting- en subsidiesfeer. Zo zijn de ziekenfondsverzekering en studiefinanciering herzien.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3