Patrick Kühnen beloont gebaar van organisatie „Aad de Mos hoeft zich geen zorgen te maken Borg verlaat ziekenhuis Sport op tv Sponsors dreigen marathon Ottawa af te blazen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Ceidóe Commit WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Wereldbeker schaatsen e jn Butte loopt gevaar e voet- in Dub- I tegen een ge- Er wa- 22.000 ch Pla- laten1 sy- de kwali- te- >r staat ogram- ijstaan- el JUTTE De vrouwenploeg van schaats- oach Jan Wiebe Last staat na Lake Placid tweede confrontatie te wachten met de o chili, het koufront uit Alaska. In Butte, lontana, wordt een tweede extreme koude- olf verwacht. Daardoor is het onzeker ge worden of de wedstrijden om de wereldbeker andaag en morgen door kunnen gaan. Ie organisatoren in Butte hebben spijt dat zij e wedstrijden een dag vertraagd hebben. kanvankelijk zouden de wedstrijden gisteren eginnen, direct aansluitend op de wereldti- ïlstrijd in Lake Placid. Op verzoek van een ^eerderheid van de schaatscoaches werd een xtra reis- en rustdag ingelast en schoven de iredstrijden een dag op. Door die vertraging de derde wedstrijdreeks uit de serie van n de World Cup groot gevaar. FC Groningen benoemt formateur GRONINGEN FC Groningen heeft gisteren een formateur voor een nieuw bestuur benoemd. Het is Th. H. Groenewold, die talrijke bestuurlijke functies op financieel en economisch gebied bij verschil lende bedrijven heeft vervuld. De 55-jarige Groenewold heeft niet eerder enige betrokkenheid met betaald voetbal gehad. De ver wachting is dat er geen nieuw be stuur zal worden benoemd, voor dat de gevolgen van het FIOD-on- derzoek bekend zijn. De formateur heeft de demissionaire bestuursle den van Groningen verzocht zich in de openbaarheid i taar te onthouden. Opnieuw dode in rallysport GERONA De rallys- port heeft gisteren op nieuw een dodelijk slachtoffer geëist. De Spaanse autocoureur Je sus Saiz Cimas veronge lukte tijdens de verken ning van het parcours de Costa Brava-rally. dens de trainingsrit nachtelijke uren de macht over het stuur van zijn Peugeot. Volgens de politie reed hij met hoge snelheid. Nikolaj Goeljajev op deelnemerslijst WK OSLO De schaatsbond van de Sov jetunie heeft Nikolaj Goeljajev inge schreven als deelnemer aan het toer nooi om het wereldkampioenschap schaatsen voor allrounders. Dat blijkt uit de lijst die het organisatiecomité gisteren in Oslo bekendmaakte. Vol gens de opgave van de organisatoren komen voor de Sovjetunie naast Goel jajev verder Ildar Garajev en Bronis- lav Snetkov op de baan. De naam van Goeljajev op de lijst wekt bevreem ding. Zijn geruchtmakende anabolica- handel van vorig jaar baarde juist in Noorwegen veel opzien. „De inschrij ving van de drie Russen hebben we maandag ontvangen",, verklaarde Willy Reisvang, de voorzitter van het organisatiecomité. „Wat ons betreft is Goeljajev welkom. Saronni rijdt ook hard in ijzige wind MALAGA Het Spaanse wielerseizoen is gisteren in Malaga aan de Costa del Sol in een ijzige storm van start gegaan. De temperaturen daalden onder nul. Het waaide zo hard, dat de or ganisatoren van de Ronde van Andalusië vreesden de proloog te moeten afgelasten. De renners toonden zich bereid toch op te stappen toen de wind enigszins afnam. De proloog, een individuele tijdrit over drie kilometer, werd zeer verrassend gewonnen door de Italiaan Giuseppe Saronni. Van de Italiaanse veteraan is bekend dat hij alleen wil fietsen als de zon schijnt en bij slecht weer direct achter de kachel kruipt. Saronni en zijn ploeggenoot Franco Ballerini overtroffen de tijd van John van den Akker. De tweedejaars prof uit Veld hoven zag meer dan honderd renners zich stukrijden op zijn tijd van 3 minuten en 52 seconden. In de slotfase deden Saronni en Ballerini het met 3.50 toch beter. De Fransman Thierry Clavey- rolat heeft gisteren tijdens de wielerweek van Bessèges de Grand Prix d'ouverture gewonnen. De renner van de RMO- ploeg had voor de 141 kilometer met finish in Saint-Remy-de- Provence een tijd van 3 uur, 40 minuten en 17 seconden nodig, hetgeen een gemiddelde snelheid betekende van 38,132 km /uur. Bobo's lief voor elkaar SCHEVENINGEN Vrede in olympisch Nederland. In drie uur en een kwartier werd een hevige crisis binnen de Neder landse olympische kring bezworen. Na af loop van een lang informeel overleg tussen het NOC en de voorzitters van de olympi sche sportbonden waren alle bobo's uiterma te lief voor elkaar. Een verrassend resultaat was dat de plannen voor een eventueel sa mengaan van het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Sport Federatie nader zullen worden uitgewerkt. Er is door verschillende voorzitters van sportbonden in het overleg kritiek gespuid over het eer ste rapport van de werkgroep amalgatie NOC-NSF. Dat rapport was te summier, stelde iedereen min of meer voor voldongen feiten. Het NOC zal in een extra bestuurs vergadering van moregn een vervanger voor de afgetreden voorzitter Henk Vonhoff in de werkgroep installeren. C Harry ROTTERDAM Pa trick Kühnen mag Wim Buitendijk wel hartelijk bedanken. Maar of de waardering wederzijds is moet worden afgewacht. Vrijdagmiddag, een paar uur voor de loting van het Grand Prix-tennis- toernooi in Rotterdam, nam de Westduitser con tact op met de toernooi directeur in Rotterdam. Of hij, als onder andere winnaar van het dubbel spel in 1988, misschien in aanmerking kwam voor een wild card voor het evenement. Buitendijk was daartoe best genegen, zo dik zat hij ook weer niet in zijn spelers. De dank voor die dienst was groot. Op de tweede dag van het Grand Prix-toernooi schakelde de speler uit Mannheim, die zaterdag 23 jaar wordt, de nummer één van de plaatsingslijst uit. De Slowaak Miloslav Mecir stribbelde in de eerste set nog wel tegen, maar liet zich in de tweede reeks naar de slachtbank leiden. Na ruim een uur en 45 minutpn was Rotterdam zijn trekpleister kwijt. Mecir was niet de enige ge plaatste speler die gisteren werd uitgeschakeld. Ook Jo nas B. Svensson bereikte te gen de verwachtingen in niet de tweede ronde. Het verzet van de halve finalist van vo rig jaar, toen hij Jimmy Con nors versloeg, was echter heel beperkt. De Amerikaan Marty Davis hoefde zich niet altezeer in te spannen om de Scandinaviër van een extra rustig weekje te laten genie ten. Voor Ralph Kok werd Rot terdam een bittere ervaring. Hij slaagde er niet in drie wedstrijdpunten te benutten tegen de Italiaan Cane. De Zuideuropeaan deed dat aan het einde van de derde set wel. Ook Mark Koevermans werd uitgeschakeld. Hij ver loor met 6-3 en 6-1 van An ders Jarryd. Het leverde hem uiteindelijk behalve de ver- liezersgage ook een bevesti ging op: dat het spelen op in- door-banen heel wat anders is dan het vertrouwde rode gravel. Maandagavond verheugde Michiel Schapers zich al op de rest van het toernooi. De Rotterdammer geniet nog van het tennis omdat hij graag tegen de wereldtoppers uit wil komen. Het schema stelde een duel tegen Milos lav Mecir in het vooruitzicht. Dat plezier werd de Neder lander echter niet gegund door toedoen van Kühnen. Het optreden van de West duitser was indrukwekkend. Op papier mocht hij als num mer 62 van de wereldrang lijst voor Mecir geen echt ob stakel zijn. Maar achter die klassering gaan toch een paar aardige resultaten schuil. Vo rig jaar behaalde de West duitser zijn grootste triomf door in de achtste finales op Wimbledon te winnen van Jimmy Connors. Ook de Zwitser Jakob Hlasek, even eens in Rotterdam aanwezig, moest er toen aan geloven. Weinig speciaals Voor het treffen tegen Mecir had de Westduitser zich wei nig speciaals voorgenomen. Hij vertrouwde eigenlijk vooral op zijn eigen kwalitei ten. „In het verleden pro beerde ik nog wel eens infor matie in te winnen over ster ke tegenstanders. Bij andere spelers en trainers. Daar ba seerde ik dan mijn spel op. Dit keer heb ik dat niet ge daan. En dat is eigenlijk goed bevallen. Ik heb voldoende zelfvertrouwen om mijn ei gen spel te blijven spelen, zelfs tegen iemand als Mecir. Mijn spel is gebaseerd op meer dan één aspect. Ik kan goed service-volley spelen, maar van de achterlijn durf ik het duel ook aan te gaan". En juist van de baseline dient Mecir zijn meeste punten te maken. De Tsjechoslowaak kwam echter niet goed in zijn ritme. Dat was eigenlijk de voornaamste verdienste van Kühnen. Hij hield zijn tegenstander constant onder druk en dwong Mecir tot het maken van een groot aantal fouten. „In de eerste set was het verschil maar heel klein", stelde de Duitser. „Miloslav had die set ook kunnen winnen. Hij heeft er de kansen voor gehad". Küh nen doelde daarbij op de twee breakpoints die de Slo waak kreeg op 5-5. De West duitser redde zich er echter op eigen kracht uit en bracht in de volgende game Mecir de beslissende slag toen. Met veel risico spelend brak hij voor de tweede keer in de set door de opslag van de Slo waak heen. „Dat was mis schien wel de beslissing. Ik kreeg er nog meer zelfver trouwen door en Miloslav minder". Dat was goed te merken. Terwijl Kühnen weinig onnodige fouten maakte, teisterde Mecir con stant de netband. Het was het onderscheid tussen een speler met en zonder vertrouwen in een goede afloop. A.Z moet een duel zonder publiek spelen ZEIST tuchtcommissie van de KNVB heeft AZ gestraft met het spelen van één wed strijd zonder publiek naar aan leiding van de moeilijheden die zijn geweest tiidpns de wedstrijd op 3 december tegen TXS'79 in Alkmaar. AZ kreeg tevens een boete van 10.000 gulden. Voor het gebeurde in die wedstrijd rond scheids rechter Van Mierlo kreeg AZ overigens een voorwaardelijke straf van één wedstrijd zonder publiek, maar een zelfde nog uitstaande straf zal worden uitgevoerd na 13 februari. AZ zal in beroep gaan tegen de straf. De Alkmaarse eerste-di- visieclub blijft van mening niet verantwoordelijk te kun nen worden gesteld voor het gebeurde op 3 december van het vorig jaar. De tuchtcommissie heeft ook een uitspraak gedaan over de wedstrijd Ajax - PEC/Zwolle van 20 november. Wegens het gooien van vuurwerk door de aanhang van Ajax moest dat duel geruime tijd worden on derbroken. Ajax kreeg een boete van 6000 gulden, de proeftijd van een nog lopende voorwaardelijke straf van één wedstrijd zonder publiek werd verlengd tot 1 januari 1990. De oommissie heeft die staande straf niet geëffectueerd omdat de wedstrijd normaal kon wor den uitgespeeld en zich geen verdere incidenten hebben voorgedaan. MILAAN De voormali ge Zweedse tenniscrack Björn Borg is gistermid dag uit het ziekenhuis van Milaan ontslagen. Hij werd in de ochtend met spoed opgenomen nadat hij een een overdosis slaaptabletten had geslikt. Borgs daad had de schijn van een poging tot zelf moord. Dit werd in het ziekenhuis noch door de Milanese politie bevestigd. Borg werd in bewusteloze toe stand aangetroffen door zijn nieuwe vriendin Loredana Berte, een 38-jarige Italiaanse popzangeres. Vanuit hun ap partement belde Berte onmid dellijk een ambulance en bege leidde ze de oud-Wimbledon- kampioen naar het dichtstbij zijnde ziekenhuis. Aangeno men wordt dat deze snelle handelwijze Borg het leven heeft gered. Volgens de be handelende dokter had Borg een flinke dosis van het slaap middel rohypnol ingenomen en niet, zoals eerder was ge meld, kalmeringstabletten. Om de publiciteit te ontlopen verliet Borg volgens ooggetui gen het ziekenhuis op een brancard via een zijdeur in ge zelschap van Berte. Eenmaal buiten stapte het paar in een taxi. Bij terugkeer in zijn wo ning zei Borg tegen de daar wachtende journalisten: „Ik ben in orde, het is voorbij". De huismeester kreeg opdracht niemand binnen te laten. Borg en Berte wilden eind fe bruari trouwen, maar kreeg van de katholieke autoriteiten geen toestemming voor een kerkelijke inzegening. Berte heeft een huwelijk achter de rug met een zakenman. De Italiaanse media gokten erop, dat dit de reden was voor Borgs wanhoopsdaad. Van fi nanciële problemen is nooit iets gebleken. De Zweed, die het voorbeeld was van een hele generatie tennissende landgenoten en nog steeds een dankbaar onderwerp voor de roddelpers is, heeft zijn kapi taal voor een deel belegd in onroerend goed en de mode branche. Droom van Svet wordt waarheid VAIL Mateja Svet zag met haar gouden plak in de slalom voor vrouwen tijdens de wereldtitelstrijd op het traject van Bea ver Creek een droom in vervulling gaan. „Ik droomde vannacht dat ik zou winnen", jubelde de 20-jarige Joegoslavische na haar triomf. „Het was een heel sterk gevoel. Ik kan niet geloven, dat het nog is uitgekomen ook. Na zoveel jaren ben ik dan toch eer ste". Svet, tweede in Calgary, nam revanche op de torenhoge favorie te Vreni Schneider. De Zwitserse won in dit seizoen voor de we reldbeker alle vijf slaloms en ook de vijf reuze slaloms en leek voorbestemd voor het goud tijdens de wereldtitelstrijd. Na de eerste manche stond ze echter op de achtste plaats. De Ameri kaanse Tamara McKinney, eerder winnares in de combinatie, was het snelst door de 53 poortjes gesuisd in 43,98 seconden. De voorsprong op Svet was gering, slechts 0.04 seconde, maar Schneider moest niet minder dan anderhalve seconde goedma ken. Svet, vierde in de combinatie, hield na de twee manches 0,61 seconde over op de ontketende Zwitserse. „Ach, ik ben geen ma chine, ook al denkt iedereen van wel", reageerde Schneider. „Ik verloor vandaag gewoon teveel tijd in de eerste manche. En hal verwege de tweede dreigde ik even mijn stok kwijt te raken. Ik wist, dat de nederlaag een keer zou komen. Ik ben niet al te teleurgesteld. En ik ben blij voor Svet. Zij heeft tot nu toe niet zoveel geluk gehad in haar loopbaan". !>T> MECHELEN PSV zal vanavond een gigantische prestatie moeten leveren wil het KV Mechelen van een derde cup in drie jaar afhouden. In 1987 won de club van John Cordier de Belgische Beker, vorig jaar in zijn eerste Europe se campagne de Europa- beker der Bekerhouders en nu maakt het een flin ke kans om als de tweede Belgische club de Super cup in de wacht te slepen. Alleen Anderlecht deed dat voor: in '76 haalde de Brussel se club het van Bayern Mün- chen, in '78 van Liverpool. „Onze knappe prestaties zijn in Europa niet onopgemerkt gebleven", zegt directeur-ma nager Paul Courant van KV Mechelen. „Het is haast van zelfsprekend dat de spelers en ook de trainer gevolgd wor den. Ik weet dat er gesprek ken met makelaars geweest zijn, maar ik wel wel duidelijk stellen dat de club nog geen enkel officieel bod heeft bin nengekregen voor wie dan ook. Als Aad de Mos de vrees koestert dat de bouw van het stadion een sportieve afbouw tot gevolg zou hebben, kan ik dat onmiddellijk weerleggen. De bouw van het stadion en de sportieve uitbouw van de club gebeuren via twee helemaal los van elkaar staand financie ringsmaatschappijen". „Concreet wil dat zeggen dat we onze beste spelers niet wil len laten vertrekken. Natuur lijk kunnen we op financieel vlak niet concurreren met clubs als Real Madrid. Maar wij hebben wel andere troeven in handen. We hebben een ploeg die nog in volle opbouw is, waar een enorm goede sfeer heerst zoals ik in mijn loop baan zelden heb meegemaakt, en die ook nog resultaten boekt. Om een voorbeeld te geven van de voorbeeldige geest die in de ploeg huist. We hebben in Gran Canaria felici taties gekregen van de hoteldi rectie, omdat ze nooit zulke gedisciplineerde en aangena me groep spelers samen had gezien. De spelers die met de idee spelen om te vertrekken moeten beseffen dat het in het buitenland niet allemaal roze- geur en maneschijn is". „Tot op zekere hoogte kunnen we de contracten van de spe lers aanpassen. Ik kan begrij pen dat Aad schrik heeft dat Michel Preud'homme zou ver trekken. Hij is voor het ogen blik één van de beste, zo niet dé beste doelman van Europa. Maar Aad hoeft zich echter niet ongerust te maken. Op 14 februari hebben we een eerste gesprek met hem en zullen we de inventaris maken op spor tief vlak, waarin ook zijn toe komst ter sprake zal komen. Het is duidelijk dat we hem ook voor een langere termijn willen houden. Hij heeft al voorstellen in die richting ge formuleerd. Hij zou bijvoor beeld nog één jaar veldtrainer blijven, en nadien technisch directeur worden. Het is dui delijk dat hij van zeer grote betekenis is voor deze club. Zoals hij jongere spelers bege leidt en laat doorstromen naar het eerste elftal, zullen hem dat maar weinig trainers na doen. Kijk maar naar Emmers, De Wilde, Versavel, Wilmots, Leen". Bij KV Mechelen, dat zijn ten ten opsloeg in de Coollse Hoe ve te Nuenen, bestaat voor het duel van vandaag slechts onze kerheid over het meespelen van de vorige week met een pijnlijke kuit uitgevallen Er- win Koeman. Bij PSV gaan vandaag dezelfde spelers, die vorige week woensdag de bla mage tegen KV Mechelen vanaf de aftrap meemaakten, van start. Oefenmeester Guus Hiddink besloot gisteren de weer vrij wel fitte Jan Heintze achter de hand te houden. De Deen zal vermoedelijk in de loop van de wedstrijd als invaller opdra ven. De nog niet geheel her stelde Tsjech Jozef Chovanec daarentegen blijft zeker ne gentig minuten aan de bank gekluisterd, omdat de coach met hem geen risico's wenst te lopen met het oog op de „dub bel" tegen Real Madrid, op 1 en 15 maart. Opstelling PSV: Lodewijks; Gerets, Ronald Koeman, Valckx en Veldman; Vanen burg, Van Aerle, Lerby en Janssen; Gillhaus en Romario. KV Mechelen: Preud'homme; Jaspers, Emmers, Rutjes en Versavel; Hofkens, De Wilde en Erwin Koeman (of De- ferm); De Mesmaeker, Bosman en De Boer. Nederland 3, 19.25 uur Voetbal: PSV-KV Mechelen. België Nederlands 2, 20.00 uur Duitsland 1, 18.50 en 23.00 uur WK skiën. BBC 1, 23.00 uur Voetbal: Engeland- Griekenland. Sky Channel, 19.00 uur: Eurosport. MORGEN Duitsland 1, 09.50 uur WK biathlon. OTTAWA De sponsors van de belangrijkste Ne derlandse marathonploe- gen dreigen drie dagen voor de start van de wed strijd om het officieuze wereldkampioenschap in Ottawa af te blazen. Aan leiding is een plotseling opgelaaid conflict met de organisatoren over de shirtreclame. De deelne mers zijn, in strijd met eerder gemaakte afspra ken, verplicht de merk naam van de hoofdspon sor van het evenement (Canadian Airways) op hun borst te dragen. Voor de eigen geldschieter blijft slechts een klein strookje over. De afvaardiging van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond toonde zich verbijsterd, maar adviseerde na intern beraad de rijders toch aan de start te verschij- Kort na de beslissing toch aan de wedstrijd deel te nemen werd de KNSB echter verrast door een telefoontje van één van de sponsors uit Nederland. Op initiatief van Aegon zullen alle geldschieters vandaag ver gaderen, om een gezamelijk standpunt te bepalen. Voorals nog voelen de sponsors er wei nig voor hun rijders te laten starten, nu het commerciële belang minimaal is. Piet Kleine besloot eerder als nog naar Canada af te reizen om deel te nemen aan de offi cieuze strijd om het wereld kampioenschap. De olympi sche kampioen van 1976 wilde aanvankelijk starten in Weis- sensee (Oos), waar gelijktijdig een 200 kilometerrit wordt ge houden. Aangezien Kleine zich had gekwalificeerd voor Ottawa en deze wedstrijd een beschermde status heeft, kreeg hij daarvoor van de KNSB geen toestemming. Ploegleider Franke van de ploeg van Kleine verklaarde met tegenzin deze concessie te hebben gedaan. „De manier waarop de KNSB onze rijder heeft gedwarsboomd, stuit ons zeer tegen de borst", aldus Franke. „We kiezen nu echter voor het belang van de rijder. Kleine wil graag rijden. Het sportieve belang krijgt bij ons de voorkeur boven het com merciële belang". De schorsing van 15 maanden van marathonrijder Jos Pronk blijft van kracht. Overleg tus sen de KNSB en de juridisch adviseur van de ploeg van Pronk leverde gisteravond niets op. Pronk werd bij de na tionale titelstrijd, op 14 januari in Assen, betrapt op het ge bruik van verboden stimule rende middelen. Vriesekoop blijft actief bij Avanti HAZERSWOUDE Bettine Vriesekoop zal na afloop van de competitie actief blijven bij de Hazerswoudse vereniging Avanti. Ze tekende een drieja rig contract met de nieuwe sponsor van de club, een be drijf in audio-visuele appara tuur, voor het verzorgen van de training van het eerste team en het geven van clinics in het land.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9