„Pre-embryo is nog geen mens" service Lezeré, Te gek als de minister gemeentekaart blokkeert Zomer 'SIJTHOFF PERS SS Europa kan geen kant uit met schone auto ETHICUS DR. DE WERT: DAGTOCHT PARIJS Op dinsdag 21 februari verschijnt bij deze krant mogelijkheden om hun zomercollecties te tonen aan een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122244. I I I I I EcidAcSouumt Transseksuoloog verdedigt hersenonderzoek van Prof. Swaab AMSTERDAM - Prof.dr. Gooren, hoogleraar transseksu- aliteit aan de VU in Amster dam, ziet in de resultaten van het onderzoek van de AMC- neurobioloog prof.dr. D. Swaab positieve aspecten voor de pro blematiek van de transseksuali- teit. Het feit dat nu er mogelijk een biologische verklaring voor is, kan de behandeling en hulp verlening aan deze groep men sen wellicht een stuk eenvoudi ger maken, verwacht hij. Het feit dat nu mogelijk een biologi sche verklaring kan worden ge geven voor het gevoel in een verkeerd lichaam te zitten, werpt weer een nieuw licht op de discussie over medisch in grijpen bij transseksuelen, meent Gooren. BINNENLAND CeidacCou/ttHlt woensdag 8 februari i9s9 pagina 4 BRUSSEL De nieuwe EG- commissaris voor milieu, de Ita liaan Carlo Ripa de Meana, wordt „innerlijk verscheurd" door de Nederlandse plannen om de aanschaf van milieu vriendelijke kleine auto's via een premie aantrekkelijker te maken. Ripa zei dat hij een evenwicht moet zoeken tussen de „dynamiek van de gemeen schappelijke markt," waarop geen concurrentie-vervalsing is toegestaan, en de eisen die het milieu stelt. De Commissie zal de Nederlandse plannen bin nenkort voorleggen aan het Eu ropese Hof van Justitie. Initiatieven uit het Europese Parlement om de EG-normen voor uitlaatgassen van kleine auto's alsnog scherper te stellen kunnen niet rekenen op steun van de Commissie, zo liet de EG-commissaris gisteren blij ken. Premier Lubbers zei vori ge week dat hij nog rekent op steun uit Straatsburg. De ANWB heeft er bij de Euro pese Commissie op aangedron gen geen belemmeringen op te werpen tegen de Nederlandse initiatieven om schone auto's te bevoordelen. Vólgens de belan genorganisatie kan de interna tionale automobielindustrie na genoeg geheel voldoen aan de hoogste milieu-eisen, die in Ja pan en de Verenigde Staten al van kracht zijn. Behoud milieu kost 10 miljard per jaar UTRECHT Een investerings- en aanpassingsprogramma van ruim tien miljard gulden per jaar is nodig voor het behoud van het milieu en de natuur. Volgens de stichting Natuur en Milieu leveren de overheid, het bedrijfsleven en de burgers moeten hiertoe gezamenlijk een grote inspanning. Minister Nijpels (mi lieubeheer) wil dat het kabinet voortaan vier miljard gulden per jaar gaat besteden aan bescherming en verbetering van het mi lieu. Dat bedrag is vier keer hoger dan nu wordt uitgegeven. De nota van Nijpels, waarin het te voeren milieubeleid voor de rest van deze eeuw wordt vastgelegd, verschijnt overigens niet zoals is aangekondigd op 15 maart, maar op haar vroegst medio april. Een woordvoerder van het ministerie van VROM wilde geen re den geven voor de vertraging; wel ontkende hij dat het ontbre ken van een akkoord in het kabinet over de kosten daarvan de oorzaak is. Inmiddels heeft Nijpels met zijn collega Braks (land bouw) wel overeenstemming bereikt over de mate waarin de landbouwsector de komende jaren moet bijdragen aan een scho ner milieu. Eén van de maatregelen is de invoering van een „minimale" heffing op het gebruik van kunstmest. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Onderzoek naar alternatief voor kerosinevervoer naar Schiphol ROTTERDAM - Tien oliemaat schappijen zoeken naar een al ternatief voor de huidige wijze van kerosine-transport vanuit Rotterdam naar Schiphol. Ze willen in ieder geval af van de huidige situatie, waarbij dage lijks zeven binnenvaarttankers met kerosine via nauwe vaarwe gen als de Gouwe en de Ring vaart van de Haarlemmermeer, het transport verzorgen. Als meest waarschijnlijke alternatief wordt gedacht aan het vervoer per tankschip over de Lek naar Jutphaas en vandaar via een be staande pijpleiding naar Schip hol. Het huidige traject via Gou da en Alphen zou geen gevaar opleveren, maar wel voor logis tieke problemen zorgen. Bezoek Van den Broek aan Teheran onzeker DEN HAAG Het ministerie van bui tenlandse zaken is verbaasd over de uit spraak van de Iraanse president Khame nei tegenover een KRO-verslaggever dat Van den Broek niet welkom is in Iran als hij zich met de interne aangelegenheden als mensenrechten wil bemoeien. Amnes ty Internationaal en kringen van het Iraanse verzet hebben de afgelopen we ken melding gemaakt van de terechtstel ling van wellicht duizenden tegenstanders- Van het bewind. Het is nog niet duidelijk of Van den Broek in dat geval zal gaan. Het bezoek was oorspronkelijk vastgesteld voor de tweede week van maart, maar in die wek worden belangrijke ontwape ningsconferenties in Wenen gehouden. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. „Tamils kunnen veilig terug" ALKMAAR - De Alkmaarse rechtbankpresi dent mr. R. Gisolf meent op grond vaa uitge breide informatie dat uitgeweken Tamils veilig naar de hoofdstad Colombo van Sri Lanka kunnen terugkeren zonder vrees voor vervol ging. Op grond daarvan heeft hij gisteren de eis van een in Den Helder wonende Tamil afgewezen, een beroepsprocedure in Nederland te mogen afwachten. Het vonnis zal volgens onderlinge afspraak door alle Nederlandse rechtbankpre sidenten worden meegewogen bij vergelijkbare korte gedingen, die in afwachting van het Alk maarse kort geding zijn opgeschort. Volgens de raadsman van de Tamil en landsadvocaat mr. W. de Vries wachten enkele tientallen korte gedingen in heel Nederland op het Alkmaarse vonnis. De Staat heeft hangende de uitspraak de uitzetting van Tamils gestaakt. Koreaan Kim op bezoek DEN HAAG - De Zuidkoreaanse oppo sitieleider Kim Dae Jung brengt morgen en vrijdag een be zoek aan Nederland. Kim Dae Jung zal worden ontvangen door premier Lub bers, minister Van den Broek en de voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman. Vrijdag houdt hij in Den Haag een lezing voor het Genoot schap voor Interna tionale Zaken. Dijkzigt zoekt alternatief voor levertransplantatie ROTTERDAM In het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam wordt gewerkt aan een alternatief voor levertransplantaties. Door levercellen in te spuiten in plaats van een complete donorlever te transplanteren kan de patiënt een ingrijpende operatie bespaard ^lijven. Prof.dr. O. Terpstra, hoogleraar heelkunde aan de Erasmus Universi teit, verwacht dat de methode, die nu nog slechts op proefdieren wordt toegepast, binnen drie jaar op anderen dan „extreem slechte patiënten" kan worden getest. De financiering vormt een be langrijk probleem. De hoge kosten waar de over heid met name beducht voor is het eerste jaar al 175.000 gulden per patiënt kunnen volgens Terpstra op niet al te lange termijn aanzienlijk worden teruggebracht. „Dat zijn de aanloopkos ten, net als bij veel andere nieuwe produkten", aldus de Rotterdamse hoogleraar. Speciale luchtsluis op school Een schoonmaker in speciale kleding betreedt via een luchtsluis een schoollokaal van de Nijmeeg se basisschool „De Open Kring". Uit zes lokalen moet de vloerbedekking worden verwijderd, om dat de vinyltegels asbest blijken te bevatten. De betreffende lokalen zijn op onderdruk gezet zodat de schoonmakers geen kankerverwekkende asbestvezels naar binnen kunnen krijgen, foto: anp ROTTERDAM Bestaat er een moreel verschil tussen het experimenteren met embryo's die na rea geerbuisbevruchting zijn overgebleven en speciaal voor onderzoek gekweek te embryo's? Ja, zegt dr. G. de Wert van het Insti tuut voor Gezondheidse- thiek in Maastricht. Velen zullen het op dit punt met hem eens zijn. Echter, het morele verschil is voor De Wert geen doorslagge vend argument om het kweken van embryo's voor wetenschappelijke doeleinden te verbieden. De Wert was gisteren een van de sprekers op een studie bijeenkomst van de werkgroep filosofie en geneeskunde van de Erasmus Universiteit in Rotterdam over de ethische kanten van onderzoek met menselijke pre-embryo's. In wetenschappelijke kringen spreekt men van pre-embryo tot het moment van inneste ling in de baarmoeder. In de praktijk is dat tot ongeveer veertien dagen na de bevruch ting. De ethicus De Wert maakte zich gisteren samen met de ge neticus prof.dr. J. Geraedts van de Rijksuniversiteit Lim burg nog eens sterk voor het kweken van pre-embryo's voor onderzoeksdoeleinden. Zoals bekend raakten de ge moederen nogal verhit toen eind vorig jaar de plannen van beide wetenschappers bekend werden. Zowel CDA, VVD als PvdA eisten meteen een ver bod op het kweken van de em bryo's. En ook het kabinet is er geen voorstander van. „Maar", zo redeneert De Wert, „hoe kan het dan dat het kabi net experimenten met rest embryo's (pre-embryo's die na reageerbuisbevruchting over blijven) in uitzonderlijke ge vallen wél toelaatbaar acht?". Invriezen Op zich is het doel waarvoor Geraedts embryo's wil kwe ken toestemming is .nog steeds uitgebleven voor ve len heel aanvaardbaar. Hij wil onderzoeken wat de effecten zijn van het invriezen van ei cellen. Tot nu toe worden bij een vrouw die in aanmerking komt voor reageerbuisbe vruchting vijf tot vijftien eitjes weggehaald. Nadat deze zijn bevrucht, worden drie tot vier pre-embryo's teruggeplaatst. De overige embryo's worden vernietigd of ingevroren. In het rapport „Zinvol leven" van het Wetenschappelijk In stituut van het CDA wordt stelling genomen tegen dé ver nietiging van de rest-embryo's. Maar anderen vragen zich weer af of invriezen wel zo'n gelukkige oplossing is. Het maakt immers de kans op on eigenlijk gebruik weer groter. De oplossing zou dus zijn het afzonderlijk invriezen van ei cellen en zaadcellen. Voor zaadcellen is dat zoals bekend geen probleem. Maar pre-em bryo's die ontstaan zijn uit een ontdooide eicel blijken vaak chromosoomafwiikingen te vertonen. Om die reden wil Geraedts eicellen invriezen, ontdooien en vervolgens be vruchten om te kijken wat de risico's zijn. Diagnose Het tweede onderzoek dat prof. Geraedts zou willen doen betreft de pre-implantatiediag- nostiek. Nu kunnen paren die een grote kans hebben een ge handicapt kind te krijgen door bijvoorbeeld een vruchtwater punctie of vlokkentest zeker heid krijgen over de gezond heid van de vrucht. Zijn er af wijkingen, dan kan besloten worden tot een abortus. Maar als het aan Geraedts ligt kan die moeilijke beslissing veel toekomstige ouders wor den bespaard, wanneer al in het pre-embryostadium de diagnose wordt gesteld. Vrou wen met een verhoogd risico op een gehandicapt kind zou den dan via reageerbuisbe vruchting zwanger kunnen worden van alleen die embry o's waarvan van te voren is vastgesteld dat er geen afwij kingen zijn. Ook voor deze techniek acht de geneticus on derzoek met gekweekte em bryo's noodzakelijk. Volgens Geraedts kan de pre- implantatiediagnostiek een het invriezen van eicellen zijn. Hij acht voor dergelijke experi menten het kweken van pre-embryo's noodzakelijk.- foto: sp goed alternatief zijn. „Ik weet van drie echtparen dat ze niet verder wilden gaan met pre natale diagnostiek (zoals punc ties), omdat ze al meerdere ke ren de zwangerschap moesten laten afbreken. Ze zouden ech ter wel verder willen gaan met deze alternatieve moge lijkheid". Hoewel het kabinet een deur tje openlaat naar experimen ten met rest-embryo's levert dat voor prof. Geraedts niets op. Voor het type onderzoek dat hij wil doen zijn rest-em bryo's al te „oud". Bovendien zijn ze vaak niet van goede kwaliteit, omdat juist de meest levensvatbare bij de vrouw zijn teruggeplaatst. Aanvechtbaar Wat de motieven van De Wert en Geraedts echter ook mogen zijn, het toestaan of verbieden van het dergelijke experimen ten zal uiteindelijk toch afhan gen van de status die men aan het (pre-)embryo toekent. Het rapport „Zinvol leven" is daar heel duidelijk over. Geen en kel onderzoek aan embryo's is toelaatbaar, omdat het gaat om een begin van menselijk leven. Alle bij reageerbuisbevruch ting ontstane embryo's moeten bij de vrouw worden terugge plaatst en het speciaal kweken voor onderzoeksdoelen is hele maal uit den boze. Maar De Wert denkt daar an ders over. „De opvatting dat het bij een pre-embryo om een persoon gaat is aanvechtbaar. Een beukezaadje is nog geen beuk. En een ei is nog geen kip". Volgens De Wert kun je pas spreken van een mens als er sprake is van individualiteit in de zin van ondeelbaarheid. „Een pre-embryo is nog deel baar. Er kunnen nog meerlin gen ontstaan. Dus is er dan nog geen sprake van een mens". CLARISSE BUMA CDA-SENATOR WAGEMAKERS OVER IDENTIFICATIEPLICHT: j Na 1 januari 1990 zullen aan de grensovergangen met België en West-Duitsland geen paspoorten meer worden bekeken. Op de luchthavens en in de zeehavens blijft de persoonscontrole wel be staan. FOTO: SP BREDA „Het is van de gek ke dat minister Korthals Altes van justitie geen goedkeuring dreigt te geven aan de gemeen telijke identiteitskaart. Als het een deugdelijke èn goedkope kaart is, zie ik geen enkel pro bleem", aldus mr.drs. E.C.M. Wagemakers, lid van de CDA- fractie in de Eerste Kamer en voorzitter van de kamercom missie justitie. „De minister keert de argumenten om als hij de omzetdaling van het nieuwe, dure paspoort als reden han teert om de goedkope gemeen tekaart te blokkeren". Advocaat en senator Wagema kers is duidelijk in zijn ant woord aan het adres van zijn voormalige kantoorgenoot en patroon, minister Korthals Al tes. „Ik snap niet dat de minis ter overweegt om bijvoorbeeld een OV-kaart als identificatie middel te hanteren, terwijl een dergelijke kaart absoluut geen garantie biedt tegen misbruik", zegt Wagemakers. Vorige week lanceerden de middelgrote gemeenten in Ne derland het plan om een eigen „papier" naar Zwitsers model te fabriceren, nadat de minister het plan bekend had gemaakt om op korte termijn een wets voorstel „legitimatieplicht" in te dienen. De nieuwe kaart zou voldoen aan de richtlijnen die door de Raad .van Europa zijn opgesteld en de prijs zou circa dertig gulden bedragen. Maar, misschien nog belangrijker, de gemeenten beloven dat de kaart binnen een jaar verkrijgbaar zal zijn. En dat doet pijn in Den Haag, omdat het beruchte, dure KEP-paspoort (circa 100 gul den) nog niet verder is dan een aantal proefexemplaren. De ge meentekaart zou binnen de Eu ropese Gemeenschap ook als reisdocument kunnen dienen. In onder meer de Bondsrepu bliek wordt een dergelijke kaart op die wijze al veelvuldig gebruikt. Haast Het kabinet maakt haast met een algemene identificatie plicht, omdat Frankrijk, de Bondsrepubliek en de Benelux vanaf 1 januari 1990 alleen aan hun buitengrenzen een per soonscontrole zullen houden. De andere landen van de Euro- CDA-senator Wagemakers: „Als het een deugdelijke èn goedkope kaart is, zie ik geen enkel probleem". foto: dijkstra pese Gemeenschap volgen op 1 januari 1993. Voor Nederland heeft dat tot gevolg dat alleen op vliegvelden en in zeehavens nog wordt gecontroleerd. Maar het kabinet vreest voor een toe loop van vreemdelingen, die na die datum makkelijker van land naar land kunnen trek ken. Wagemakers is beducht voor de haast van het kabinet: „We doen het sinds 1815 al zon der een identificatieplicht, dus iets langer zal ook wel kunnen. Het koppelen van de plicht tot identificeren en het vrije per soonsverkeer komt mij kunst matig over. In mijn ogen ont staat er na 1 januari 1990 geen dramatische verandering. Er is nu al een urgentie om mensen te kunnen controleren op hun identiteit". De minister noemt in de notitie „identificatieplicht", die hij vo rig jaar naar de Tweede Kamer stuurde, een aantal redenen om te komen tot een nieuwe wette lijke regeling. In grote lijnen komt het neer op drie terrei nen: het aanpakken van crimi naliteit en illegale vreemdelin gen, en de toenemende vraag naar identificatie bij allerlei particuliere handelingen, zoals in het geldverkeer. Door zijn reactie op het initiatief van de gemeenten, heeft de minister de discussie „belast". Senator Wagemakers: „Eigenlijk moet eerst de vraag worden beant woord öf er een identificatie plicht moet komen, voordat men begint aan de „hoe"-vraag, Op dit moment heb ik de in druk dat die twee vragen tege lijkertijd worden beantwoord". In de discussie over het invoe ren van een algemene identifi catieplicht wordt regelmatig verwezen naar onze buurlan den die een dergelijke plicht kennen. Wagemakers: „Het Belgische systeem gaat het meest ver. Onze zuiderburen moeten vanaf hun zestiende dag en nacht een identiteitsbe wijs bij zich dragen. Zonder dat er een verdenking is, kan iede re Belgische rijkswacht vragen naar dat bewijs. Onze oosterbu ren kennen ook een identifica tieplicht, maar zijn niet ver plicht een bewijs bij zich te dra gen. Overigens heeft nog geen enkele Europeaan bij het Euro pees Hof bezwaar gemaakt te gen het systeem van identifica tie. Ik zie dan ook geen bezwa ren tegen het invoeren van een identificatieplicht in Nederland. Maar het mag pas worden ge hanteerd als er rede is om ie mand te verdenken van een wetsovertreding", aldus de se nator. Het CDA-kamerlid maakt zich kwaad over het feit dat er in Nederland vaak met twee maten wordt gemeten. „Als u het probleem aansnijdt van de zogenaamde witte-boor- dencriminaliteit dan is iedereen ervoor dat er een identificatie plicht moet zijn. Maar in geval len van geweldsmisdrijven zou de „privacy" worden aangetast. Ik vind dat je beide zaken moet aanpakken". Wagemakers geeft nog een voorbeeld waarbij identificatie heel normaal zou moeten zijn. „In de Eerste Kamer wordt ge sproken over een voorstel om echtscheiding eenvoudiger te maken door niet meer een be slissing van de rechter te eisen, maar een en ander af te hande len bij de burgerlijke stand. In dat voorstel is niet geregeld dat iemand zich moet legitimeren. Maar het is toch redelijk dat aan het loket een bewijs wordt gevraagd om aan te tonen dat je bent wie je zegt te zijn? Stel je voor als dat niet gebeurt. Ie mand anders kan dan even je huwelijk afhandelen". LUCAS BOLSIUS Zaterdag 25 februari Reis met uw krant naar deze schitterende stad. Van acht uur 's morgens tot vier uur 's middags kunt u op eigen gelegenheid heerlijk gaan winkelen of één van de vele musea bezoeken. Vertrek uit Gouda om 23.30 uur (vrijdag) en Den Haag 00.00 uur. Terugkomst zate- ragavond omstreeks 23.59 uur. Inclusief «vervoer per luxe toeringcar- ■plattegrond van Parijs.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4