Rijnsburg kort niet op welzijn Protesten tegen bouw villa's bij Endegeest Kritisch Noordwijk op zoek naar nieuw bloed ^77 LEIDEN OMGEVING CcidócSouoant WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 PAGINA IS irkvh irt of tijdens t vlees braadt igheid 'ork ij bertl ieett J st,20t bloem papti Getuigen gevraagd van aanrijding WASSENAAR De Wassenaarse poli tie vraagt getuigen van een aanrijding op de kruising van de Rijksstraatweg en de Kerkeboslaan. Rond kwart over acht reed daar gisteravond een bestuurster van een auto tegen een 46-jarige brom fietser uit Wassenaar aan. De vrouw, ze is tussen de 30 en 46 jaar, reed na de aanrijding door. Voordeur geforceerd NIEUWVEEN Inbrekers hebben gis teren toegeslagen in een woning aan de Koreveldweg in Nieuwveen. De voor deur werd opengebroken, waarna het huis werd doorzocht. De speurtocht le verde sieraden en cheques op. Vervoerder Tukker neemt failliet Tuinwijk over LISSE/KATWIJK Tuk- ker's Vervoers Organisatie uit Lisse heeft het failliete Kat wijkse transportbedrijf Tuin wijk overgenomen. Het pand, wagenpark en inventaris zijn gekocht. Ook zijn zeven mede werkers van Tuinwijk inmid dels door Tukker in dienst ge nomen. Het is niet uitgesloten dat in de komende weken nog meer mensen van Tuinwijk door de Lissese vervoersorga nisatie worden aangenomen. Het Katwijkse bedrijf Tuin wijk is inmiddels twee weken geleden failliet verklaard. Tukker is sinds vorige week bezig geweest het bedrijf over te kopen. „Voor ons is dit een uitbreiding van het bedrijf. We beschikken hier in Kat wijk over meer laadperrons en meer overslagcapaciteit waar door we meer distributie aan kunnen. Daarnaast zitten we in Katwijk op een uiterst gun stig punt. Midden op het in dustrieterrein zien wij wel perspectieven voor het be drijf", aldus H. Tukker, een van de vier directeuren van het Lissese vervoersbedrijf. Hij houdt zich de komende weken bezig met het opzetten van het Katwijkse bedrijf. „We moeten van onderaf aan beginnen. In de anderhalve week dat het bedrijf heeft stil gelegen zijn er klanten wegge lopen. We willen proberen die terug te winnen. Volgende week hebben we daar ver schillende besprekingen over. Als dat goed verloopt dan kunnen we misschien ook nog meer mensen van Tuinwijk aan het werk zetten". Tukker begint in Katwijk niet, zoals Tuinwijk deed, met een 24-uursservice door heel Ne derland. „Daar beginnen wij niet aan want daar moet je een veel grotere organisatie voor hebben", vertelt directeur H. Tukker. Daarnaast zal aan de tarieven iets moeten verande ren, meent de directeur. Rijnsburg mag stal afbreken RIJNSBURG De ge- meente Rijnsburg mag P. Zandbergen dwingen de paardestal aan de Oegst- geesterweg af te breken. Dat heeft de Raad van State, afdeling recht spraak, onlangs besloten. Zandbergen heeft de stal zonder vergunning ge bouwd. Hij gebruikt de stal voor zijn drie paarden die hij als hobby houdt en niet voor agrarische doel einden. Dat maakt het on mogelijk om hem alsnog een bouwvergunning te verlenen. Brandweercommandant Kat van Noordwijk legt functie neer NOORDWIJK Ing. P.C. Kat heeft zijn functie als commandant brandweer Noord- wijk neergelegd. Aanleiding zijn de ver schillen van inzicht tussen de commandant en het korps over de wijze van invulling van het commando en het functioneren van een korps in een gemeente als Noordwijk. Met ingang van dezelfde datum vervult de heer Kat bij de gemeente Noordwijk een functie, die in overeenstemming is met diens vaktechnische kwaliteiten en waar van behalve brandpreventie ook taken deel uitmaken op het terrein van de milieuhy giëne, aldus een verklaring van de gemeen te. Over de opvolging van Kat vindt nog in tern beraad plaats. Man loopt klappen op NOORDWIJKERHOUT Een 37-jarige Noordwijkerhouter is vannacht door twee mannen mishandeld. Hij liep rond twee uur naar zijn auto op het Landbouwplein toen de twee op hem in begonnen te slaan en te schoppen. Het slachtoffer liep enkele bloe dingen aan het gezicht, een buil en enige kneuzingen op. Een van de daders, een 20- jarige Noordwijkerhouter, is vanmorgen van zijn bed gelicht. Hij is een bekende van het slachtoffer. Katwijker gewond bij Flora RIJNSBURG Een 26-jar; gistermiddag een ernstige been opgelopen bij bouwwerkzaamheden op het terrein van veiling Flora. De man probeer de een stalen bint tegen te houden die op een vorkheftruck lag en begon te schuiven. De man moest behandeld worden in het Diaconessen- huis in Leiden. waj pa J stronk l er di wei-I RIJNSBURG Rijnsburg zal ook dit jaar de rijksbe zuinigingen op welzijn niet doorberekenen aan de instellingen op sociaal- cultureel gebied. Dat blijkt uit het concept Wel- zijnsprogramma 1989 van het college, dat gister avond in de commissie welzijn werd behandeld. In 1989 wordt er door het rijk 7,3 procent op de uit keringen gekort. In totaal wordt er in het bloe- mendorp het komende jaar voor zo'n 2,5 miljoen aan wel zijn uitgegeven. Het zwembad het Waterbos slokt z'on 733.500 gulden op.De interimmana ger, de heer Drijver, komt be gin maart met zijn rapport waarin wellicht oplossingen worden aangedragen om dit tekort te verminderen. Per die datum zal er ook een nieuwe bedrijfsleider aangesteld wor den in het Rijnsburgse zwem bad. Het bibliotheekwerk staat voor 435.114 gulden in de boe ken en voor de bejaarden en ouderen zorg trekt Rijnsburg 250.000 gulden uit. De nood lijkt het hoogst bij de peuter speelzaal. Gezien de enorme wachtlijst voor de peuterspeel zaal zullen er dit jaar, in over leg met de stichting en de ge meente, mogelijkheden ge zocht worden voor uitbreiding. Als subsidie is nu 17.803 gul den toegekend. Vanwege de aanhoudende be zuinigingen van het rijk op welzijn liet C. van de Graaf (RPF) gisteren weten dat Rijnsburg zich maar eens moet bezinnen op de vraag wat wel zijn precies is. „Voor de pri maire behoefte ligt de taak bij de gemeente, maar voor de se cundaire behoefte is wellicht particulier initiatief nodig", al dus Van de Graaf. Hierbij dacht hij allereerst aan de peu terspeelzaal en emancipatie activiteiten. Arbeidspool Rijnsburg gaat speelterreinen in het bloemendorp renove ren. Hiervoor wil zij 4.000 gul den uit trekken conform het investeringsschema. Tevens wordt gebruikt gemaakt van 77.000 gulden welke als subsi die wordt ontvangen in het kader van het project Experi mentele Arbeidspool Rijn- en Bollenstreek. Door middel van een adoptieplan wil de ge meente het verantwoordelijk heidsgevoel van speelvoorzie- ningen bij de bewoners verho gen. Op het „eigen" terrein kan toezicht gehouden worden en eventuele vernielingen z© snel mogelijk worden doorge geven. Ook denkt de gemeente hierbij het onderhoud door de buurbewoners te laten uitvoe ren. Voor 1989 staat de reno vatie van een drietal speel plaatsen in de wijk Frederik- soord op het programma. Voorts wordt gedacht aan dacht geschonken aan een lo catie in het oude dorp waar nu niets dergelijks aanwezig is. Middels de experimentele ar beidspool wordt geprobeerd langdurig werklozen in het ar beidsproces te kunnen inscha kelen. In eerste instantie kun nen minimaal 3 langdurig werklozen worden ingezet voor het onderhoud en herstel van bestaande voorzieningen en later kunnen zij zich bezige houden met het vervaardigen van nieuwe voorzieningen. Hierdoor kan het herstelplan voor de renovatie van de speelwerktuigen in Rijnsburg worden uitgevoerd. Wethou der Glasbergen deelde gister avond tijdens de commissie vergadering mee dat dit eerste project wellicht een vervolg zal krijgen. bk 9:0* Winterwandeltocht LISSE De VVV Lisse houdt zondag 19 februari de jaarlijkse winterwandeltocht. Dit is een ongeveer acht kilometer lange wandeling door en rond het Keukenhofbos in Lisse. Halver wege de tocht worden de wan delaars getracteerd op een gratis beker warme chocolademelk. Tijdens de wandeling kan een puzzel worden opgelost. Aan het einde van de wandeling belan den de deelnemers op de bloe mententoonstelling Lenteflora die tijdens het weekeinde in de Hobahohallen wordt gehouden. De start van de Winterwandel tocht is bij het VVV-kantoor aan de Grachtweg tussen 10.00 en 13.00 uur. De deelname kost een rijksdaalder per persoon en na afloop ontvangt elke deelnemer een herinnering. Voorschotenaar boos over vuilniswagens met muziek VOORSCHOTEN Voorschotenaar F. Eikhuizen heeft een boze brief geschreven naar burgemeester en wethouders omdat sinds enige tijd de vuilniswagens in de gemeente Voorschoten uitgerust zijQ met een autoradio. De briefschrijver maakt ernstig bezwaar tegen deze extra voorziening: „De' overheid dient het goede* voorbeeld te geven in het „zachtjes" zijn voor de mede burger en ómdat er sprake is van een namaak secundaire ar beidsvoorwaarde: de vuilniszak wordt niet lichter met muziek erbij". Eikhuizen verzoekt met klem de muziekvoorzieningen op de vuilniswagens te verwijderen. De mededeling in de brief kwam als een volledige verrassing voor burgemeester en wet houders. Met uitzondering van de mensen bij de reinigingsdienst wist niemand iets over extra muziek op de vuilniswagen. De ex tra radio aan de achterzijde blijkt gewoon bij de standaarduitrus ting te behoren. Het enige dat als extra aangeduid kan worden is de aparte geluidsvolumeschakelaar, die niet geregeld wordt van uit de cabine, maar aan de achterkant. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat de zaak in onderzoek is, maar dat er aan de kwestie niet erg zwaar getild wordt. Achter de gevel van de Jelgersma Kliniek wor den enkele moderne ap partementen gebouwd. OEGSTGEEST Het buurtcomité Bosgeest is tegen de bouw van wo ningen op het landgoed Endegeest. Volgens het comité wordt het ecolo gisch evenwicht er door verstoord. Zoals bekend bestaan er plannen om 45 villa's als een ceintuur om het bos van Endegeest te bouwen. „Het is onbegrijpelijk dat juist een groengebied, waarmee het westen al zo karig is bedeeld, moet worden opgeofferd in een speculatieve deal. Het is beangstigend te zien met welk een vanzelfsprekendheid deze geprivatiseerde restauratie, als moderne vorm van bestuur wordt gepresenteerd en dreigt te worden geaccepteerd", al dus het bewonerscomité, dat bestaat uit bewoners van de Endegeesterstraatweg. Zoals bekend wil de gemeente Leiden, om de restauratie van het kasteel Endegeest mogelijk te maken, de 45 villa's laten bouwen. De gemeente Oegst- geest heeft bedongen dat de voorgevel van de oude Jel- gersmakliniek behouden moet blijven en de projektontwikke- laar, IBB KONDOR overweegt achter de gevel een aantal zeer luxe appartementen te bou wen. Endegeest ligt op het grondgebied van Oegstgeest, maar is eigendom van Leiden. Ook de PPR Oegstgeest is te gen de plannen. Deze partij vindt dat geen zinnig mens zich tegen restauratie van kas teel Endegeest en het behoud van genoemde gevel zal keren. Maar men vindt de prijs daar voor veel te hoog. Het bos bij de Jelgersmakliniek is een bij zonder stuk bos waarvan er nog maar weinig is in de om geving. Het is een natuurmo nument en bij het maken van plannen is het amper ter spra ke geweest, zo meent de PPR. Eerder is door Oegstgeests wethouder van openbare wer ken, de heer A. Kohlbeck, ge sproken over de „deal van de eeuw" toen de restauratie van Kasteel en Jelgersmakliniek ter sprake kwam. De radicalen in Oegstgeest zien het echter als de „vergissing van de eeuw". Professor P. van Se- venster, bewoner van het landgoed Het huys te War mond en kenner van de na tuur is van mening dat het bos een unieke schuilplaats is voor trek- en andere vogels. De ge plande bebouwing zal er zeker afbreuk aan doen, zo zegt hij. Tijdens een gemeentelijke commissievergadering op 21 februari wordt over de plan nen gesproken. Voorschotense bedingt met succes subsidie voor stoel VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten draait op voor de kosten van bijna één fauteuil die door een bejaarde inwo ner moest worden aange schaft in verband met een verhuizing. Dat heeft de Raad van State beslist. De 80-jarige mevrouw G. Muilwijk verhuisde in 1986 van Voorschoten naar bejaardencentrum Haagwijk in Leiden. Om dat zij in het bejaarden huis veel minder ruimte kreeg moest zij een bankr stel wegdoen. In plaats daarvan werden twee fau teuils, totale kosten bijna 1600 gulden, aangeschaft. De kosten voor het meubilair werden, naast de verhuis- en herinrichtingskosten, door r ning gebracht. De subsidie wa gens verhuizing en herinrich ting werd toegekend, maar de gemeente weigerde echter het meubilair te betalen. De totale gemeentelijke bijdrage werd vastgesteld op 2248 gulden. De gemeente hoeft overigens nooit meer dan 3000 gulden subsidie te geven. Aangezien de verhuiskosten inclusief nieuw meubilair tegen de 4000 gulden bedroegen meende me vrouw Muilwijk recht te heb ben op de maximale uitkering van 3000 gulden. De gemeente weigerde echter aan de stoelen mee te betalen, omdat deze los zouden staan van de verhui zing. De Raad van State stelt dat Voorschoten heeft nagela ten zich een eigen oordeel te vormen over hetgeen onder verhuis- en herinrichtingskos ten moet worden verstaan. Op grond daarvan is het gemeen telijke besluit vernietigd eh moet de maximale uitkering van 3000 gulden worden gege ven, aldus de Raad van State, hetgeen inhoudt dat Voorscho ten bijna één fauteuil betaalt. - BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA OPGAAN IN MILIEU OVERLEG BOLLENSTREEK DREIGT NOORDWIJK „Hoe wel onze vereniging over voldoende leden beschikt en ook de financiën geen bron van zorgen vormt, is er dringend behoefte aan nieuwe mensen die de verenging een goed hart toedragen." Dat schrijft de inmiddels 10 jaar jonge vereniging Kritisch Noordwijk in een brand brief aan haar leden en sympathisanten. De voor zitter van de leefbaar heidsvereniging, Tim Boyenk, licht toe: „Finan cieel gezien is Kritisch Noordwijk niet rijk, maar we zijn toch een bloeiende vereniging. Wat echter onbreekt is voldoende mankracht om met de no dige energie nieuwe pro jecten op te zetten". In het bestuur, waarin mo menteel 7 mensen zitten, is volgens Boyenk voldoende deskundigheid voorhanden. Het ontbreekt de bestuursle den echter aan voldoende tijd en inventiviteit om bepaalde zaken aan te pakken. Kortom Kritisch Noordwijk heeft be hoefte aan „nieuw bloed". Tim Boyenk, kritisch Noord- wijker van het eerste uur, zegt het heel jammer te zullen vin den als geen nieuwe vrijwilli gers gevonden kunnen wor den. Dat zou betekenen dat Kritisch Noordwijk geen be staansrecht meer zou hebben. Jammer, omdat het de leef baarheidsvereniging aan idee ën niet ontbreekt. Integendeel zelfs. „In de toekomst willen we ons vooral gaan richten op het milieubeleid. De gemeente Noordwijk doet hieraan vrij wel niets gedaan. Het voor naamste probleem op dit ge bied is in ons dorp vooral de bodemverontreiniging, veroor zaakt door het veelal ondes kundige gebruik van giftige bestrijdingsmiddelen door de bollenkwekers. Nu is het be slist niet de bedoeling de bol- lenboeren de zwarte piet toe te schuiven, maar er moet wel snel iets aan gedaan worden", aldus de voorzitter. De bodem verontreiniging heeft in het duingebied rechtstreeks effect op de drinkwatervoorziening en dat maakt het probleem volgens hem des te dringen der. Dagrecreatie De nog steeds toenemende dagrecreatie in het duingebied vormt een bedreiging van de natuur, zo meent Boyenk. Vooral in het Langeveld wor den bermen kapot gereden en wordt de vegetatie ernstig ver stoord. De autoweg naar de Langevelderslag zou in zijn vi sie dan ook moeten worden af gesloten en plaats maken voor uitsluitend een fiets- en wan delpad. Ook de toenemende parkeer druk in Noordwijk is hem een doorn in het oog. „Al die au to's, vooral in de weekends, betekenen geluidsoverlast, stank en parkeerproblemen. Overal moeten maar parkeer plaatsen komen, nog even en Noordwijk is veranderd in een grote asfaltplak", zegt Boyenk, die vindt dat de gemeente op dit gebied een veel te toegeve- lijk beleid volgt. „Ik ben echt niet tegen toerisme, maar ik vind dat uitsluitend het ver- blijfstoerisme moet worden be vorderd." Een ander milieuprobleem waar Kritisch Noordwijk zich mee bezig wil houden is de dreigende verglazing van de Hoogewegpolder. Voldoende werk aan de winkel dus voor werk- i de nota Speelplaatsen/Kinderboerderij aan het FOTO: PR groep milieu, die zich ook zal gaan bezighouden met toetsen van hinderwetvergunningen, het bevorderen van herge bruik door gescheiden ophaal- mogelijkheden voor afval. An dere werkgroepen waaraan binnen de leefbaarheidsvere niging wordt gedacht zijn ruimtelijke ordening, verkeer en een groengroep. Van nieu we vrijwilligers wordt volgens Boyenk beslist geen deskun digheid verwacht, maar wel oog voor bepaalde ontwikke lingen in het dorp en enthou- Cursussen Om wat kennis i zaken op wordt te doen is er de mogelijkheid tot het volgen van cursussen. Na de zomer wordt gestart met de cursus milieukunde. Overi gens kunnen ook niet-leden hieraan deelnemen. „Snelle successen", zo waarschuwt de voorzitter, „hoeft men in dit werk niet te verwachten. Vaak is het een kwestie van lange adem. Maar er wordt in de gemeente wel degelijk re kening gehouden met ons en ons werk. Met ons verkeers circulatieplan wordt bijvoor beeld nog steeds gewerkt en de fietsnota heeft een verleng stuk gekregen in de vorm van diaserie die gemaakt de hoogste klassen van de basisscholen. Daarin worden de leerlingen voorbe reid op het fietsen van en naar school en de knelpunten die zij daarbij in het verkeer tegen kunnen komen". Gravend in het verleden her innert Boyenk aan de „Gifkik ker" die als levend symbool fungeerde bij de overhandi ging aan de gemeenteraad van de nota Klein Chemisch Afval. De Groennota werd onlangs nog gebruikt bij het samenstel len van een fietsroutcboekje dat binnenkort tegen een schappelijk prijsje verkrijgbaar zal zijn. Op de vraag wat er met Kritisch Noordwijk ge beurt wanneer nieuwe actieve leden uitblijven antwoordt Boyenk dat het dan tijd wordt samen te gaan met andere groeperingen in de streek. In dat verband noemt hij het Mi lieu Overleg Bollenstreek. „Samenwerken met andere verenigingen is natuurlijk een prima zaak, maar toch willen wij ook die lokale „poot" graag behouden. Opgaan in het MOB betekent dat plaatselijke ont wikkelingen minder nauwlet tend in het oog gehouden kun nen worden. Je kunt nu een maal niet verwachten van niet-Noordwijkers dat zij het belang van bepaalde zaken die zich hier afspelen inzien." Klachten Valkenburg over geluidshinder door Orion VALKENBURG Bur gemeester C. Sinke van Valkenburg zal klachten over geluidsoverlast door het invliegen van de Orion op het vliegveld Valkenburg aankaarten bij commandant Voren kamp. Sinke deed die toe zegging gisteren tijdens de gemeenteraadsvergade ring. J. van Laarhoven (CDA) had namelijk bedenkingen geuit over de geluidshinder door het invliegen van de Orion. Sinke wees op het feit dat het vlieg veld naast militaire doeleinden tegenwoordig ook nogal eens wordt gebruikt voor ontvang sten van hoge gasten en voor regeringsdoeleinden. Sinke zegde toe de klachten van de Rijndorpbewoners bij com mandant Vorenkamp ter spra ke te brengen. De oude boerderij van Varke- visser moet snel worden afge broken. Momenteel sloopt de Valkenburgse jeugd het bouw werk, dat door de gemeente is aangekocht. Dat zei het raads lid P. Mizee (VVD), die zich zorgen maakte en voorzag dat, als er niet vlug wordt ingegre pen, er mogelijk ongelukken gebeuren. Het ligt in de bedoe ling dat op die plek een bejaar denhuis aan de Rijn gebouwd zal worden. Wethouder H. van der Nagel betoogde dat B en W reeds met enige aannemers contact hebben gezocht en zo spoedig mogelijk maatregelen zullen nemen. De .heer de Vries (CDA) liet weten dat zijn fractie van de Rijnlaan een woonerf wil ma ken. Hij verzocht B en W dit voorstel op de agenda van de commissie openbare werken te; zetten. Bromfietscontrole in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Tien bromfietsers uit Roelofarends veen hebben gisteren een bekeuring gekregen omdat ze hun voertuig hadden opgevoerd. De politie heeft gisteren tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds in totaal zestien bromfiet sers aangehouden. Dit gebeurde door twee motorrijders van de politie in de hele gemeente. De bestuurders moesten naar het politiebureau waar werd gekeken of de bromfiets was opge voerd. Van de 16 bromfietsen bleken er tien opgevoerd te zijn. De politie verklaart, gezien het hoge percentage opgevoerde brommers, vaker van plan te zijn dergelijke controles te houden. Feestavond van CNV in Noordwijk NOORDWIJK Het Christe- Rijnsburg verzorgt een blijspel lijk Nationaal Vakverbond in drie bedrijven, „Hoogheid, houdt vriidag 17 februari een uw kameel staat voor". Er propagandafeestavond voor wordt ook een verloting ge- haar leden in gebouw De houden. Aanvang 19.45 uur. J- Ook in dorpshuis De Rank kunnen leden hun belasting formulier door deskundige heer J. Glashouwer uitgeno digd, secretaris van de Hout en Bouwbond CNV. Toneel vereniging 't Centrum uit CNV-ers laten invullen op donderdag 10 maart 19.00 tot 21.00 uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15