Qtodó&Qowumtz Golden Tulip-hotel aan Schuttersveld as Bij centraal wonen heb je een extraatje STAD OMGEVING Regenboog zet traditie van hongerdoeken voort Een cadeau van formaat Uitbreiding met gejuich ontvangen WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Open dag bij kinderboerderij LEIDEN De kinderboerderij in de Merenwijk houdt zondag een open dag over melkveehou derij. Met de open dag wordt in gehaakt op excursies die basis schoolleerlingen naar de kinder boerderij maken. Tijdens de open dag kunnen ouders en andere be langstellenden uitleg krijgen, op drachten maken en vragen stel len over het thema melkveehou derij. In het leslokaal wordt een demonstratie kaas maken gege ven. Er is ook een dialezing. De open dag duurt van 12.00 uur tot 16.00 uur. Kinderboerderij Me renwijk is gevestigd aan Park zicht 100. Fietser beschoten op Gooimeerlaan LEIDEN Een Leiden heeft gisteravond horen schieten aan de Gooimeerlaan. De man fietste rond kwart over negen ter hoogte van het tank station in de richting van het bruggetje naar de Rodes in de Merenwijk toen hij de schoten hoorde. Hij hoorde bovendien kogels fluiten en inslaan. In de bossages zag hij bovendien een man met een lengte van onge veer 1.75 meter in een donkere jas die de schoten vermoedelijk heeft gelost. De fietser werd niet geraakt. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld, maar geen patroonhulzen of kogels ge vonden. Nepcollecte voor diaconie LEIDEN Een ongeveer 30-jarige vrouw heeft sinds kerstmis op verschillende plaatsen in Leiden een nepcollecte gehou den. De vrouw beweert namens de diaco nie ten behoeve van armlastige mensen in het Diaconessenhuis geld op te halen. Ze illustreert haar verhaal met een fotoalbum en brengt het zo overtuigend dat er al ver scheidene mensen bezorgd naar het Diaco nessenhuis hebben gebeld om te informe ren hoe het met de armen daar gaat. De politie is inmiddels door de directie van het Dicaconessenhuis gewaarschuwd. Vol gens politiewoordvoerder D. Graveland staat het wel vast dat het om oplichting gaat. Niettemin zijn er waarschijnlijk door het overtuigende optreden van de vrouw daar nog geen klachten binnen gekomen. Vrouw bedreigd LEIDEN Een 28-jarige be woonster van de Antillenstraat is gisteren door drie Leidse mannen bedreigd. Een van hen trok daarbij zelfs een mes. De vrouw had relatieproble men met een van de drie. Ge zamenlijk verscheen het drie tal gisteravond rond kwart over negen aan haar deur om haar onder druk te zetten. Doordat bekend was om \yie het ging konden twee van hen, 17 en 30 jaar oud, korte tijd later in de Surinamestraat worden aangehouden. De 25- jarige man die het mes had ge trokken is op de Morsweg aan gehouden. Jongens tuigen fietser af LEIDEN Vier jongens van rond de achttien jaar hebben maandagavond een fietser op de Middelweg mishandeld en bedreigd. De man fietste rond half twaalf richting Kaasmarkt toen de vier hem dwon gen te stoppen en zijn fiets opeisten. Toen hij die niet snel gaf, werd hij in het gezicht gestompt. Een van hen trok nog een mes en maakte daarmee een steekbeweging in de richting van zijn gezicht. De fietser hield aan het gebeurde enige schrammen in het gezicht over, maar die zouden niet door het mes zijn veroorzaakt. Het viertal is volgens de politie uiteindelijk zonder fiets weggegaan. Chinadag in Volkenkunde LEIDEN De Vriendschapsvereniging Nederland-Chi- na houdt zaterdag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde haar jaarlijkse Chinadag. De dag is bedoeld als kennisma king met de cultuur van het hedendaagse China. Li Qinping, counsellor van de Chinese ambassade in Den Haag zal de dag om 11.00 uur openen. Daarna begint een gevarieerd programma met onder andere Chinese dan sen, klassieke en moderne opera, tai'chi demonstraties, rondleidingen door de Chinese afdeling van het museum, lezingen en audio-visuele voorstellingen, onder andere met documentaires over kunst. Daarnaast worden span nende verhalen verteld uit de eeuwenoude verteltraditie van het land. Op verschillende stands worden allerlei de monstraties gegeven, een astroloog houdt zitting en de be zoekers kunnen hun naam in karakters laten calligrafe- ren. In het restaurant wordt uiteraard Chinees eten ge serveerd. De dag duurt tot 16.15 uur. Toegang voor vol- 10 gulden, kinderen tot twaalf jaar en leden de vereniging Nederland-China 7,50 gulden. ERICA SLUIT AKKOORD OVER RUSINESS CENTRE LEIDEN Erica Beheer heeft een overeenkomst gesloten met de Golden Tulip keten voor de ves tiging van een hotel aan het Schuttersveld. Het hotel met vijftigbedden komt in het kantoorcom plex van het Business Centre en zal naar ver wachting in maart 1990 zijn poorten openen. Een hotel van deze omvang was van meet af aan opgeno men in de plannen voor het Business Centre aan het Schuttersveld, er moest ech ter nog een exploitant gevon den worden. Volgens Erica- directeur A. Swaak is met Golden Tulip inmiddels een definitieve overeenkomst ge sloten voor een hotel gericht op zakelijk publiek. De bouw van het kantoor- en hotelcomplex aan het Schut tersveld is inmiddels al be gonnen. Voor het hotel is de fundering al gelegd. Naar verwachting is het gebouw eind van dit jaar gereed. Daarna duurt het dan nog enige tijd voor het hotel geo pend kan worden. Swaak zegt behalve met Gol den Tulip en het Flower Center nog geen andere defi nitieve overeenkomsten te hebben gesloten over ruimte in het Business Centre. „We zijn met verschillende gega digden in gesprek", aldus Swaak. Het Flower Center, waarin organisaties van bloemenpro- ducenten deelnemen, is nu nog gevestigd aan de Ples- manlaan. Daar had het op 1 februari weg moeten zijn om plaats te maken voor de uit breiding van buur Olivetti. Het heeft een half jaar uitstel gekregen, tot 1 augustus. Di recteur C. Oostlander van het Flower Center en Swaak gaan er vanuit dat de bouw aan het Schuttersveld vol gens plan verloopt. Dan kan het Flower Centre daar op 1 september zitten. Oostlander: „We hopen zelfs iets eerder te verhuizen. Voor ons is 1 september een heilige datum. Dan nog moeten we een beroep op Olivetti doen om die maand te overbruggen. Maar we hebben daar als goede buren alle vertrouwen Aanvankelijk was er sprake van dat de bloemenprodu- centen samen met de hande- lorganisaties een nieuw cen trum zouden opzetten. De handel wilde echter een nieuw Flower Center bou wen langs de snelweg bij Sas- senheim bouwen en dat zou te lang hebben geduurd. Daarop is besloten dat ieder zijns weegs zou gaan. Budgethotel Erica werkt naast het Busi ness Centre ook nog aan een goedkoper budget-hotel dat moet worden opgenomen in het vroegere Van Wijk-com- plex tussen Levendaal en Hogewoerd. De bouw van dat complex verloopt volgens Swaak voorspoedig waar het gaat om het gedeelte waar appartementen en winkels moeten komen. Voor het ho tel is wel een aanvraag inge diend voor een bouwvergun ning. De gemeente heeft zich echter zoals Swaak het uit drukt „niet direct enthou siast" over dat plan uitgela ten. Een formele afwijzing van zijn plan heeft de pro jectontwikkelaar echter nog niet gehad. Hij hoopt via on derhandelingen tot een voor alle partijen aanvaardbaar resultaat te komen. Als dat niet lukt moet vol gens Swaak een andere be stemming worden gevonden voor het achterste gedeelte van het vroegere Van Wijk- complex. „We denken wel over een aantal alternatie ven. Kantoorruimte ligt voor de hand, maar dat gaat niet zo maar. We zullen dan moeten praten hoe de kosten opgevangen kunnen worden, bijvoorbeeld met subsidies". LEIDEN Een afbeel ding waarop een voet door „de zee van het kwa de" overgaat in een soort hemelpoort waarboven het hoofd van Christus af gebeeld is. Dat is een van de acht taferelen die voor komen op het hongerdoek dat vanaf vandaag onder andere in het kerkelijk centrum De Regenboog aan de Wdtermolen te zien is. Aan de hand van het hongerdoek wordt aan de vandaag begonnen vas tentijd vorm gegeven in een aantal kerken en scholen in Leiden. Het is voor het tweede achter eenvolgende jaar dat er een hongerdoek in De Regenboog is opgehangen. Vorig jaar haakte De Regenboog in op de ongeveer tien jaar geleden in Duitsland hervatte traditie van de hongerdoeken. Toen was het een doek van een kunstenaar uit Tahiti. Een hongerdoek werd bijna duizend jaar geleden gebruikt om het altaar in de vastentijd af te schermen. „Het altaar in een kerk of kathedraal is meestal weelderig versierd.' Die weelderigheid werd door de kerkgangers destijds als stijdig gezien met het geden ken van het lijden van Chris tus en de de geest van de vas tentijd. Dat laatste is toch een tijd die gekarakteriseerd wordt door soberte. Om die weelderi ge versiering aan het oog te onttrekken werd aanvankelijk een groot kaal doek opgehan gen om het altaar aan het oog te onttrekken", aldus pastor ds. A. Alblas van de samen werkende kerken in de Me renwijk. Ongeveer 300 jaar geleden werden de doeken volgens Al blas voorzien van motieven en taferelen. „Het waren vooral afbeeldingen van bijbellezin gen die passen in de thema's behorend bij de vastentijd", al dus Alblas. Kleiner Het doek dat in De Regenboog hangt is afkomstig uit Peru. Het formaat is veel kleiner dan dat van de orginele hon gerdoeken. Tegenwoordig zijn het slechts miniaturen verge leken met vroeger. Het hon gerdoek van De Regenboog stamt van de boerengemeen schap van Santiago de Pepuja, een dorp in het zuiden Peru. Het is ongeveer 3.5 bij 3 meter groot en bestaat uit acht met verf ingekleurde tekenin gen. Thema's behorend bij de vastentijd zoals de kruisweg, de tocht naar het nieuwe Jeru zalem en de bekoring van Je zus in de woestijn, zijn door de gemeenschap weergegeven met tekeningen die heel dicht staan bij hun leefwereld. Heel duidelijk zijn de indiaanse in vloeden in de tekeningen. Het doek dat in De Regenboog en de kleinere doeken die op scholen en in andere kerken hangen zijn geen orginele kunstwerken. Het zijn afdruk ken op linnen van het orgi- neel. Ze zijn door een Duitse firma gemaakt. Volgens pastor Alblas hebben de doeken tegenwoordig een dubbele functie. „Ze geven het idee van de vastentijd hier weer. Maar ook de honger en de armoe die nog veel in de derde wereld geleden wordt. Gedwongen vasten dus. De doeken roepen juist in de vas tentijd op tot solidariteit met de mensen die het minder hebben dan wij". Het doek zal in De Regenboog in de komende veertig dagen gebruikt worden in de gewone diensten en in de kinderne- vendiensten. Vanavond wordt er in de Regenboog aan de Watermolen 1 een dialezing gehouden en uitleg gegeven over het hongerdoek. De le zing begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Geld gestolen bij inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Hooigracht is gisteren ruim 2.000 gulden gestolen. De dieven drongen het huis binnen tussen half twee 's middags en kwart over elf 's avonds, toen de bewoonster niet thuis was. Ze schoven een raam open en doorzochten het hele huis. Uiteindelijk namen ze het geld mee. Een bedrijf aan de Morssingel is waarschijnlijk in het weekeinde slachtoffer van diefstal geworden. Daar verdween ongeveer 2.000 gulden uit een kistje in een kluis. Naast de tuin beschikken de bewoners van het centraal- wonenproject in de Stevenshof over een gezamenlijke huiskamer, een keuken en twee fietsen stallingen. VOORZITTER VAN BEWONERS VERENIGING LITA HARPE: LEIDEN Centraal wo nen heeft niets te maken met een commune en het is ook niet iets voor halve gare hippies uit de jaren zestig. Als dat bij de men sen duidelijk wordt, is Lita Harpe tevreden. Harpe woont sinds kort cen traal in het vierde project in Leiden en heeft zich de laatste jaren verbaast over de onbe kendheid van centraal wonen. Aanstaande zaterdag wordt het gebouw aan de Joke Smit straat waarin ze woont offi cieel geopend door de voorzit ter van Woningbouwvereni ging Leiden, Auke Mulder. Het bestaat uit 2-, 3-, 4- en 5- kamerwoningen en er wonen 26 mensen in. „Eigenlijk woon ik in een normale eengezins woning met alles erop en er aan. En de anderen in dit cen traal wonenproject zijn ook al lemaal gewone mensen in ge wone huizen. Het enige ver schil met een gewone woonsi tuatie is dat we met zijn allen een aantal voorzieningen extra hebben", vat Harpe het ken merkende van centraal wonen samen. „Per project verschilt het aantal gezamenlijke voor zieningen. Wij hebben als be- wonersgroep de beschikking over een gezamenlijke huiska mer met open keuken, een tuin en twee fietsenstallingen. Harpe, die voorzitter is van de bewonersvereniging, geeft daarmee aan dat de bewoners invloed hebben gehad op de waarop het project vorm heeft gekregen. Veel in vloed zelfs, al hebben de hui dige bewoners wel ruim vier jaar lang veel moeite en veel tijd gestoken in het proces „om te kunnen wonen zoals wij dat het prettigst vinden", aldus Harpe. Gezelligheid Het resultaat van de jarenlan ge inspanning is Lita Harpe en de andere bewoners niet te gengevallen. „Het wonen hier is wel wat ik ervan verwacht had. Je hebt meer contact met je buren dan normaal. Je vindt hier gezelligheid, een vanzelf sprekender contact met elkaar en de omgeving rond je eigen woning is vertrouwder. En je kunt elkaar makkelijker hel pen. Laatst had iemand een ongeluk met zijn fiets. Die is toen opgehaald, later zijn fiets en ondertussen paste er ie mand op de kinderen". De nadruk ligt bij het cen- traal-wonenproject in de Ste venshof niet op de gemeen- schappijke activiteiten. „Dat hoeft ook niet", laat de 29-jari- ge praeses weten. „Er wordt elke avond om acht uur koffie gezet in de gemeenschappelij ke huiskamer. Als je zin hebt kom je er naartoe en als je de eerste bent zet je de koffie. Maar je wordt er niet op aan gekeken als je je een paar da gen niet laat zien". Verder wordt er ongeveer twee keer per week gekookt in de ge meenschappelijke keuken. „Als je mee wilt eten teken je gewoon in". „Je hoeft hier eigenlijk niets", laat Harpe zich even later ont vallen. „En dat bevalt me pri ma. Het is hier gewoon lekker wonen". Toch ziet ze bij haar ontboezeming iets over het hoofd. „Je moet wel af en toe de gezamenlijke huiskamer schoonmaken en je moet na tuurlijk betalen. We betalen bij onze huur een deel van de huur en de vaste lasten van de gemeenschappelijke ruimten. En we moeten een lening af betalen die we afgesloten heb ben voor de inrichting van de huiskamer. Maar verder hoef je inderdaad niets". Balletje Het balletje voor het project in de Stevenshof ging in 1985 rol len. „Met vier mensen vatten we het plan op om te proberen een centraal-wonenproject op te zetten", begint de 29-jarige bewonerspraeses in haar gezel lige eigen huiskamer haar ver haal. „We hebben ons eerst bijna een jaar georiënteerd op wat er mogelijk was. Daarna werd in de tot twaalf mensen gegroeide groep overlegd om een model te verzinnen waar in iedereen zich zou kunnen vinden. Dat leidde tot een lijst met woonwensen. De woonwensenlijst werd naar de gemeente gestuurd, waarop met de gemeente en woning bouwvereniging Leiden (WVL) overlegd werd. Beslo ten werd dat het project in de Stevenshof gerealiseerd zou worden en dat de WVL het project aan de groep zou ver huren. „Niet iedereen binnen de groep was blij met de gekozen lokatie. Een aantal mensen woonde in de binnenstad. Zij zagen wel op tegen de verhui zing de Stevenshof. Maar het was toen al duidelijk dat het nog vele jaren zou duren voor dat een project in de binnen stad gerealiseerd zou kunnen worden. De meesten zijn over hun bezwaren heengestapt, maar er is ook iemand geweest die de groep op dat moment verlaten heeft", aldus deel neemster van het eerste uur Harpe. Bij het ontwerpen en de bouw, die in oktober 1987 startte, hebben de bewopers veel in vloed gehad. „Niet dat ieder een nu zijn of haar droomhuis heeft. We moesten ons houden aan de ruimte die het budget bood. We wilden dat de helft van de woningen geschikt zou zijn voor eenpersoonshuishou dens en de andere heeft voor meerpersoonsh uishoudens. Maar we hebben ervoor ge zorgd dat de gemeenschappe lijke huiskamer op een centra le plaats gemaakt werd. Als je binnenkomt kun je nu altijd zien of er iemand in de huis kamer is. En we hebben er voor geijverd dat de woningen en de gemeenschappelijke ruimten allemaal binnendoor bereikbaar zijn. Je moet er op je sloffen en zonder jas heen kunnen". ERIK HUISMAN TELEURSTELLING POLITIE IN ALPHEN, KATWIJK EN NOORD WIJK vervolg van voorpagina) LEIDEN De Leidse hoofdcommissaris H. Mos- tert heeft gisteren ver heugd gereageerd op het bericht dat zijn korps de komende drie jaar met 58 mensen wordt uitgebreid. De sterkte komt dan op 262. „Bij de recherche is het bericht met gejuich ontvangen", aldus de korpschef. Bij de korpsen van Katwijk, Noordwijk en Alphen is het echter als een klap aangekomen dat zij ongeveer tien pro cent van hun manschap pen moeten inleveren. Ook de rijkspolitie gaat in sterkte achteruit. Minister Korthals Altes heeft gisteren in een brief aan de Tweede Kamer de verschui vingen binnen de politiekorp sen bekendgemaakt. Leiden hoort tot de plaatsen die daar van het meest zullen profite ren, de uitbreiding bedraagt zo'n dertig procent van de hui dige sterkte. De verschuiving zal de ko mende drie jaar geleidelijk plaatsvinden met ervaren poli tiemensen afkomstig van el ders, maar ook met nieuw op geleid personeel. Mostert ver wacht dat in eerste instantie vooral de geüniformeerde diensten daarvan zullen profi teren. „Daar is de onderbezet ting het grootst. De mensen moeten verlof maanden van tevoren aanvragen en bij ziek te ontstaan er grote proble- Bevestigd De Leidse burgemeester C. Goekoop heeft de afgelopen paar jaar voortdurend geijverd voor de uitbreiding van de po litiesterkte. Volgens Mostert is het gelijk van de burgemeester die met vakantie is nu wel bevestigd. De afgelopen geeft tijd heeft de Leidse politie die toch al krap in het personeel zat ook nog eens te lijden gehad onder een tijdelijke uitbreiding van de vut-regeling tot 57 jaar. Daardoor is de feitelijke sterk te met zo'n vijftien mensen te ruggelopen tot ongeveer 190. De salarissen van de betrokke nen blijven tot hun zestigste op de Leidse begroting druk ken. Tot die tijd kunnen ze niet vervangen worden. De komende tijd zal nog een aan tal 57plussers met vut gaan. Mostert verwacht echter dat tegen het eind van de door Korthals Altes genoemde pe riode van drie jaar Leiden in derdaad 262 politiemensen heeft. Het gebrek aan personeel heeft de afgelopen tijd ook in de Leidse politiek tot heftige discussies geleid. Zo wees bur gemeester Goekoop het wer ken met wijkteams op die grond van de hand. Het Politie Onderzoek Centrum gaat daar nu een onderzoek naar instel len. Volgens Mostert komen de gegevens over de sterkte daar voor juist op tijd. Zware klap „Een zeer zware klap voor Al phen". Zo reageert brigadier J. Schimmel van het Alphense politiekorps op de recente ka- binetscijfers over de herverde ling van de politie. Daarin staat dat Alphen aan den Rijn terug moet van 95,8 man naar een sterkte van 86,4. Schim mel: „We hebben nu al proble men om de minimumsterkte vol te houden. Het verlenen van verlof is nu al moeilijk; bepaalde taken toch gewoon uitgevoerd worden. Dat bete kent dat we straks aan andere zaken minder tijd kunnen be steden". Schimmel wijst erop dat de bevolking van Alphen nog steeds groeit. „Als wij te rugmoeten in politiesterkte is dat een trieste zaak". Ook de heer H. Roelevink van Katwijk noemde de teruggang met iets meer dan zes man triest. „We houdenen ongeveer 56 man over. Dat is onder de grens", liet hij duidelijk teleur gesteld weten. „Ik heb altijd gezegd dat zestig man voor Katwijk de ondergrens is. We komen in moeilijkheden. De politiezorg die we met veel in spanning in Katwijk hebben opgebouwd wordt nu afgebro ken. Het is wrang dat te moeten constateren". In Noordwijk was de klap over het moeten inleveren van zes man niet groot. „Het is on geveer waarop we hier in Noordwijk rekenden. Maar het zijn toch zes man die we gelei delijk kwijtraken", meldde M. Smilde vanmorgen. „Het wordt een stuk krapper, voor al in de weekeinden. Juist dan hebben we nogal wat zaken in Noordwijk". B. Hoogkamer van de gemeen tepolitie in Wassenaar reageer de vanmorgen zeer terughou dend op het dozijn arbeids plaatsen dat Wassenaar erbij krijgt. „Ik heb nog geen offi ciële cijfers gezien. Als de cij fers kloppen zijn we daar con tent mee. We kunnen wat ex tra hulp best gebruiken, want er wonen nogal wat diploma ten in Wassenaar. Dat bete kent veel internationaal be zoek dat politiebegeleiding vergt. En dat komt bovenop het normale politiewerk". i Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel net nodig naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. I Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Ceidóe Souocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13