Na museum jaarkaart nu nationale theaterkaart Nederlander kijkt minder televisie Het homoplekje van professor Swaab Historica Barbara Tuchman overleden onderzoekt ethiek Swaab-onderzoek Aidscommissie Manuele geneeskunde is nauwelijks 'alternatief' BINNENLAND CeidócSoutant dinsdag 7 februari i989 paginaigpC KUNST Rondleidingen theater Carré AMSTERDAM Theater Carré verzorgt sinds kort rondleidingen op de woens dag- en zaterdagmiddag. De rondleiding maakt een kijkje achter de schermen mogelijk in dit sfeervolle theater, waar honderden beroemde artiesten uit binnen- en buitenland hun voetstappen hebben liggen. Speciaal opgeleide vrijwilli gers, allen grote liefhebbers van Carré en het theaterbe drijf leiden groepen van zo'n 15 mensen tegelijk rond. Kaar tjes voor de rondleidingen op woensdag- en zaterdagmiddag om 15.00 uur (voor individue- len en groepen) kunnen dage lijks tussen 10-19 uur aan de kassa k f 2.50 gekocht of be steld worden. Voor meer inl. VVV 020-266444. HILVERSUM De ge middelde tijd die dagelijks wordt besteed aan het kij ken naar televisie, is het laatste kwartaal van vorig jaar met ruim een kwar tier gedaald ten opzichte van dezelfde periode van 1987. Verdeeld over drie zenders kijkt de Neder landers gemiddeld vijf mi nuten minder naar Neder land 1, 2 en 3. Volgens onderzoeker R. van Dammen van de dienst Kijk en Luisteronderzoek van de NOS gaat het om een lichte daling en kan nog niet worden gezegd dat de bevolking over verzadigd begint te raken. Wel is het de eerste keer sinds be gin '80 dat een dergelijke da ling optreedt. De eerste vijf jaar gaven een stijging te zien, gevolgd door een aantal jaren van min of meer stabiele kijk tijden. Volgens Van Dammen kan pas van een tendens wor den gesproken als in de vol gende kwartalen inclusief het laatste van dit jaar, de daling doorzet. Het gemiddeld aantal mensen dat dagelijks wel eens naar televisie kijkt (kijkbe- reik) is gelijk gebleven. Dit blijkt uit cijfers van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS. Dat laatste verwacht hij echter niet. Grote omroepen als de KRO en de TROS moeten nog met hun „toppers" (Sound Mix en Medisch Centrum West) be ginnen. Het kan best ziin dat deze publiekstrekkers de da ling weer ongedaan zullen ma ken, aldus Van Dammen. Aznavour „Vo< die z Charles cent Aznavour, nauw ken betrokken bij de ik ei organisatie van j Ovei de benefiet- zaak concerten die de zien komende dagen is dt in Moskou kleii worden gegeven ik h voor de ren slachtoffers van zwei de aardbeving in Armenië, bezocht gisteren in Jerevan een kinderziekenhuis waar veel slachtoffertjes van de ramp liggen te herstellen. Aznavour is zelf een zoon van naar Parijs gevluchte Armenen. UTRECHT De manuele geneeskunde moet niet langer gerekend worden tot de alternatieve genees wijzen, maar tot de regu liere gezondheidszorg. Dat is de conclusie in het on derzoeksrapport „Huisart sen en alternatieve ge neeswijzen", dat is opge steld door het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Eerstelijnsgezond heidszorg (NIVEL) in Utrecht. Uit het onderzoek blijkt dat de manuele genezers (in de volks mond ook wel „krakers" ge noemd) van alle alternatieve genezers in ons land veruit het best zijn geïntegreerd in de re guliere geneeskunde. Biina alle 360 huisartsen die werden ondervraagd zeiden contact te hebben met een manueel ge neeskundige en oordeelden gunstig over hen. Zestig pro cent gaf ook een positief oor deel over acupunctuur en ho meopathie. Daarentegen is slechts één op de tien te spre ken over natuurlijke- en para normale geneeswijzen. Irisco- pie wordt door driekwart van de huisartsen als uiterst nega tief beoordeeld. Wervelkolom De manuele geneeskunde gaat uit van de gedachte dat de houding van de menselijke wervelkolom van invloed kan zijn op allerlei ziekten elders in het lichaam, zoals pijn in de nek en de gewrichten. Maar ook bij klachten waar dat ver band moeilijker' te leggen is, zoals maagklachten en hoofd pijn. Door manipulatie van de wervelkolom kan daaraan iets worden gedaan. Het is volgens onderzoeker Visser van het NIVEL niet zo verwonderlijk dat de huisart sen positief oordelen over juist de manuele geneeskunde. „Veel fysiotherapeuten passen deze mnethode al toe. Een aantal ziekenfondsen heeft de behandeling bpgenomen in de aanvullende verzekering en het aantal particuliere verze keringsmaatschappijen dat de kosten daarvan vergoedt, groeit gestaag. In principe is deze vorm van geneeskunde dan ook niet meer alternatief De helft van alle ondervraag de huisartsen past zelf zij het sporadisch één of meer alternatieve geneeswijzen toe. Negen procent doet aan ma nuele geneeskunde en dat per centage groeit bescheiden. An dere alternatieve geneeswijzen hebben onder de ondervraag de huisartsen een stuk minder beoefenaren. Acupunctuur en natuurgeneeskunde wordt door slechts vier procent van de artsen beoefend en antropo sofische geneeskunde door slechts twee procent. Vrijwel alle huisartsen verwij zen patiënten wel eens naar een alternatieve genezer. Vis ser daarover: „Velen verwij zen alleen door naar een fysio therapeut of arts die daarnaast ook de manuele geneeskunde toepast. Minder snel verwijzen ze door naar mensen die zich alleen maar manueel genees kundig noemen. Op jaarbasis worden per praktijk nu ge middeld dertien patiënten doorverwezen voor manuele behandeling. Voor bijvoor beeld acupunctuur ligt dat aantal op gemiddeld zeven". Vertrouwen Patiënten hebben groot ver trouwen in alternatieve gene zers. Volgens het blad van De Zonnebloem, een vereniging voor zieken, gehandicapten en verzorgers, zoeken jaarlijks ruim 700.000 Nederlanders hun heil in die kringen. Sa men zijn ze goed voor zo'n ze ven miljoen bezoeken aan de homeopaat, acupuncturist, chi ropractor of natuurgeneeskun dige. „Patiënten leggen zich niet meer zo makkelijk neer bij de, mededeling dat de we-'A/o] tenschap niets meer voor hen. kan doen. Ze zijn mondiger en1 beter geïnformeerd. Boven- OD dien krijgt het idee van terug-1 naar-de-natuur steeds meer ni 1 aanhangers", aldus het blad. Uit het NIVEL-onderzoeL JCV blijkt dat bijna alle huisartsen' wel eens met de patiënten over alternatieve geneeswijzen EINE praten. Visser: „Het zijn vaak Breul de patiënten zelf die het on- ui* derwerp aanroeren. Uit ons keuri onderzoek is gebleken dat mét den. name mensen tussen de 40 en weke 50 jaar alternatieve genezen de di bezoeken. Over de gehele linie Geldr oordelen patiënten positiever over alternatieve geneeswijzen dan huisartsen". De meesten stappen overigens niet een alternatieve genezer in de verwachting dat ze er echt be- Morg ter van zullen worden. Vol-j len gens het onderzoek is er ee.ni ^ee' andere reden: doodgewone! KV nieuwsgierigheid. Eind EGBERT JORISSEN °nm< KAARTJES KOPEN VIA CREDIT-CARD ii AMSTERDAM In na volging van de Nationale Museumjaarkaart krijgt Nederland binnenkort ook een Nationale Thea terkaart. Daartoe is de Nationale Theaterkaart Organisatie opgericht. De theaterkaart, die tussen de 25 en 40 gulden gaat kos ten, krijgt de vorm van een creditcard, waarmee kan worden betaald en waarmee men via een spe ciaal 06-nummer kan re serveren. Kaarten worden dan toegestuurd of kun nen bij aanvang van de voorstelling of het concert worden afgehaald. Aan het systeem is tevens een 06-informatielijn verbonden. Kaarthouders ontvangen vijf keer per jaar een 52 pagina s tellend theatermagazine, dat wordt uitgegeven door uitge versmaatschappij Bonaventu- ra. Overigens is over de deel name van de theaters aan de theaterkaart nog geen duide lijkheid. Alle theaters zijn be naderd, maar nog niet alle- NEW YORK De Ame rikaanse historica Barbara Tuchman is gisteren op 77-jarige leeftijd overle den in een ziekenhuis in Connecticut. Zij was eerder getroffen door een beroerte en zaterdag in het ziekenhuis opgeno men. Voor haar werk ontving Bara- bara Tuchman twee Pulitzer- prijzen en talrijke andere on derscheidingen. Haar laatste boek „The First Salute", over de rol van onder meer de Ne derlanden bij de Amerikaanse revolutie is een bestseller sinds het eind vorig jaar werd uitge bracht. In 1962 kreeg zij voor het boek „The Guns of August" voor de eerste keer een Pulitzer-prijs voor geschiedenis. Dit werk geeft een gedetailleerd verslag van de oorzaken van de Eerste Wereldoorlog. Bijna tien jaar later, in 1971, ontving zij voor „Stilwell and the American Experience in China" opnieuw deze onderscheiding. Tuchman raakte geïnteres seerd in de oorzaken van de Zij behaalde aan de Yale-uni- s versiteit een doctorstitel in de literatuur en ontving voor c haar werk 22 eredoctoraten. z Tijdens de Spaanse burgeroor- 3 log (1936-39) werkte zij als verslaggeefster voor een aan tal Amerikaanse tijdschriften. Een van haar andere grotere i_\ werken is „The March of Fol- ly", een studie naar verkeerde beslissingen in de geschiedenis vanaf Troje tot aan de oorlog -\ in Vietnam. Bekende werken van Tuch- man zijn voorts "The Proud ~5 Tower" over het Europa van voor de Eerste Wereldoorlog, en "A Distant Mirror: The Ca- N lamitous 14th Century", waar- in de roerige 14de eeuw wordt beschreven aan de hand van het leven van een feodale landheer, Enguerrand de Cou- cy VII. in een interview in oktober vorig jaar zei Tuchman dat ze nog niet over een volgend boek had nagedacht. „Een nieuw project heb ik nu eigen lijk niet nodig. Ik heb eigenlijk een lange periode van rust no dig". Barbara Tuchman was ge- f trouwd en had drie kinderen. Voorstelling van karakter en heUwaamho«lc«». Scl ROTTE tweede bereikt Marko gerouti eerste r De doo winst. In de t' op 4-2 het twt het ver heeft ei de Tsje Verder iWestdi duitser noot Ji zich m AMSTERDAM De onlangs opgerichte sectie ethisch-juri- dische zaken van de Nationale Aidscommissie gaat zich mor gen in zijn allereerste zitting buigen over het veelbesproken aids-hersenonderzoek van prof. dr. D. Swaab. De com missie gaat onderzoeken of het neurobiologisch onderzoek op hersenweefsel van overleden aids-patiënten ethisch en juri disch wel door de beugel kan. Het onderwerp is op de agenda gezet door sectielid dr. Rob Tielman, hoogleraar in de soci ale en culturele aspecten van het humanisme. Tielman acht het onkies dat Swaab materiaal van aids-pa- de eigen naam of het logo van het deelnemende theater wor den afgebeeld en gebruikt worden voor lokale doelein den. Het theatermagazine dat met de introductie volgend seizoen van de" theaterjaarkaart' wordt uitgegeven zal een extra ka tern tellen met regionale in formatie over wat in de thea ters in de omgeving te zien zal zijn. Overigens kunnen ook niet theater-kaarthouders zich abonneren op dat theaterma gazine. De organisatie van de Nationa le Theaterkaart is in handen van de uitgeversmaatschappij Bonaventura, de DeltaCom- Grbup (card-service), Services Network Group (06-nummers) en More Advertising/Marke ting (acquisitie). De financie ring geschiedt via de kaartcon- tributie, waarvan een deel in een steun- en stimulerings fonds wordt gestort, dat door de theaterdirecteuren wordt beheerd. Wie meer wil weten over de theaterkaart kan telefoonnum mer 06-8382 bellen. Men krijgt dan een informatieset toege stuurd met daarin een aan vraagformulier voor de thea terkaart. Het Journaal zat er bovenop, PPR- kamerlid Lankhorst gaat vragen stellen in de Kamer en het COC was „verbijsterd". In het Parool van afgelopen weekeinde had prof.dr D. Swaab, directeur van net Nederlands hersenonderzoek in Amsterdam, niet alleen laten weten dat vrouwen andere hersenen heb ben dan mannen, maar dat je aan hersenen ook kunt zien of ze af komstig zijn van een homo of van een hetero. Het bericht smaakte een beetje naar komkommer, want voor een belangrijk deel was de inhoud van het interview tamelijk oud nieuws. Drie jaar geleden al schreef Swaab met twee collega's in het ook door journalisten gelezen artsenblad het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde een artikel, waarin hij in feite hetzelfde beweerde als een paar dagen geleden in het Parool. Toen en nu was de boodschap het zelfde: geslachtshormonen drukken een blijvend stempel op de ontwik keling van de hersenen. Omdat jongetjes tijdens groei van de herse nen meer geslachtshormoon maken dan meisjes, ontwikkelen mannen- hersens zich anders dan vrouwen- hersens. Bij dieren was dat al jaren duidelijk. In 1978 ontdekte de on derzoeker Gorski bij zoogdieren een plekje in de hersenen die er bij mannelijke en vrouwelijke zoogdie ren totaal anders uitziet. Dat plekje kreeg de naam Seksueel Dimorfe Kern, wat zoiets betekent als „de kern die twee vormen kan aanne men: een mannelijke en een vrou welijke". Welnu, in 1985 deed Swaab samen met de arts-assistent F. Fliers een tamelijk sensationele ontdekking. In het toonaangevende wetenschappelijke blad Science meldde hij dat mensen ook zo'n Seksueel Dimorfe Kern in de her senen hebben en dat deze bij man nen 2,5 keer zo groot is als bij de vrouw en 2,2 keer zoveel cellen be vat. Voor het eerst was er een dui delijk individueel verschil tussen mannelijke en vrouwelijke men- senhersenen vastgesteld. Gevaarlijk terrein Dan het tumultueuze verschil tus sen homo- en heterohersenen. In het artikel van alweer drie jaar ge leden is duidelijk te lezen dat Swaab heel goed weet dat hij zich op gevaarlijk terrein waagt: „Emo ties komen vooral op wanneer het seksuele verschil van de hersenen centraal komt te staan in theorieën over de ontwikkeling van onze he tero- of homoseksuele gerichtheid, of het ontstaan van een onbegrepen toestand als transseksualiteit". Daar weten we nog te weinig van, schreef hij toen, om even verderop toch aan te geven dat blootstelling aan meer of minder geslachtshor moon tijdens de groei in de baar moeder, invloed heeft op iemands latere gedrag en seksuele gericht heid. Door wrede experimenten van de natuur, of anders wel door stommiteiten van artsen, zijn er mensen die in de baarmoeder een teveel of teweinig aan geslachts hormoon hebben gekregen. Die mensen zijn onderzocht Zo zouden dochters van moeders die in de zwangerschap als medicijn het ge slachtshormoon oestrogeen hebben geslikt, vaker dan verwacht les- isch zijn of biseksueel. Een ander „medicijn" tijdens de zwanger schap, een bepaald progesteron, zou jongens vrouwelijker maken en minder trek laten hebben in seks. Meisjes met een androgenitaal syn droom, een afwijking waarbij veel mannelijke geslachtshormonen worden aangemaakt, zouden weer mannelijker gedrag vertonen dan hun seksegenoten. Het enige echte nieuws dat het Pa rool-interview aan bovenstaande toevoegt, is dat Swaab nu een an der plekje in de hersenen heeft ge vonden, de suprachiasmatische kern, die bij vijftien aan aids over leden homoseksuele mannen dui delijk groter was dan bij mannelij ke hetero's. „Wederom weten we niet wat dat betekent", aldus Swaab, „maar het is wel opmerke lijk. Vast staat dat de suprachias matische kern, dus de biologische klok, te maken heeft met het ritme van waken en slapen, maar mis schien ook met voortplanting". Weinig Wat van dit alles te denken? Er valt op Swaabs ontdekking wel iets af te dingen. Op de eerste plaats gaat het om slechts vijftien waarne mingen en dat is een beetje weinig om daarmee een zo wijdse theorie te schragen. Bovendien laat het feit dat bij deze vijftien homoseksuele mannen de suprachiasmatische kern groter is dan gebruikelijk zich ook anders verklaren. Die mannen hadden aids, en na hun overlijden deed men bij hen sectie onder an dere om na te gaan in hoeverre het aidsvirus hun hersenen had veran derd. Het zou heel goed kunnen zijn dat het aidsvirus verantwoor delijk is voor die vergroting van de suprachiasmatische kern. De emotionele bezwaren tegen Swaabs vondst zijn ook wel te ver klaren. In het verleden legde de wetenschap elk verschil tussen homo en hetero ten nadele van de homoseksueel uit. Vond men een psychologisch verschil, dan was ho moseksualiteit een perverse gekte, was het vertchil lichamelijk dan was-dat een aanwijzing dat homo seksualiteit een ziekte was. Dat in Oost-Duitsland - waar homoseksu- alteit officieel niet bestaat maar wel strafbaar is - een Sickbock- achtig type als de neurobioloog Do- nike in een ander gedeelte van de hersenen ook een homoplekje heeft gevonden, maakt de zaak er niet beter op. Zwijgen Opvallend is het oorverdovend zwijgen van feministische zijde. Tot in het nabije verleden bestreed het feminisme te vuur en te zwaard het idee dat vrouwelijke hersenen an ders, en dan vooral lichter zouden zijn dan die van de man.. Ze von den dit een door mannen uitgevon den verschil om de vrouw uit de mannenwereld te weren. Maar kijk. Niet zo lang geleden is onom stotelijk vast komen te staan dat vrouwen inderdaad gemiddeld een onsje minder hersenen hebben dan mannen en een kleinere Seksueel Dimorfe Kern bovendien. En wat maakte dat uit? Helemaal niets. Die bevindingen hebben geen enkele invloed gehad op de positie van de vrouw en je hoort er nooit iemand over. Hetzelfde geldt ook voor Swaabs „homoplekje". Dat plekje bestaat wel, of het bestaat niet en het zal geen twee jaar du ren voordat daar zekerheid over bestaat. Maar als het bestaat, so what? Dan is in ieder geval de my the weerlegd dat je homoseksueel gedrag aanleert door „slechte" vriendjes, vieze boekjes en de losse zeden van een verrotte maatschap pij. Een gedrag dat je dus ook af zou kunnen leren. Dan zou ook vast komen te staan dat homosek sualiteit een natuurlijk gegeven is, en van alle tijden, precies wat ho moseksuelen al sinds jaar en dag beweren. tiënten heeft gebruikt voor onderzoek waarin hij verschil len aantoonde tussen herse- nopbouw bij homo's en hete ro's. Die aids-patiënten hebben hun lichaam weliswaar voor wetenschappelijk onderzoek beschikbaar gesteld, maar niet om op die manier achter de oorzaak van homoseksualiteit te komen, meent Tielman. Prof. dr. Swaab benadrukt dat de verschillen in opbouw van de hersenen slechts bij toeval aan het licht kwamen. Het on derzoek bij het Nederlands In stituut voor Hersenonderzoek, waarvan Swaab direkteur is, richtte zich op de vraag of ver anderingen in een bepaald on derdeel van de hersenen niet Rob Tielman vindt het onkies wat prof. Swaab met de herse nen van overleden aids-patiën ten heeft gedaan. foto: anp alleen kan worden veroor zaakt door seniele dementie, maar ook door een vorm van ernstig geheugenverlies die met aids heeft te maken. maal hebben ze positief gerea geerd. De Nationale Theaterkaart biedt de bezitter ervan onder meer het voordeel dat hij voorrang krijgt bij reservering en dat pas achteraf de kosten van zijn kaartje in rekening wordt gebracht. Verder kan hij vanuit huis, zes dagen per week en zestien ur per dag, zijn bestelling doorgeven, wat een standplaatsje in een lange rij voor de kassa overbodig maakt. Ook worden aan de in troductie van de theaterkaart speciale aanbiedingen gekop peld. De theaters zelf hebben het voordeel dat er minder tijd hoeft te worden besteed aan de daadwerkelijke verkoop van kaarten en dat het finan ciële risico wordt verminderd. Hoewel de theaterkaart overal in het land dezelfde kenmer ken heeft, kan op de voorzijde Eerste Wereldoorlog door haar onderzoek naar het Zimmer- mann-telegram. „The Zim- mermann Telegram" vertelt het verhaal van Duitse pogin- Ontwerp van de Nationale Theaterkaart, met aan de voorzijde een afbeelding van het Concertgebouw in Amsterdam. foto: anp gen Mexico in de oorlog te'be trekken. Barbara Tuchman werd op 30 januari 1912 in New York ge boren als Barbara Wertheim.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6