„Hei jn zit hier aan de overkant" NEEM HET LOTINEIGEN Ramingen zijn veel te optimistisch" EeidócSouoant Patiënt aan te veel straling blootgesteld PARANORMALE TIPS MEESTAL NUTTELOOS lEUWi Bedorven rollades in keuken van motel NCW-DIRECTEUR WEITENBERG: GEEN HERSTEL KOPPELINGEN President Hoge Raad moet actiever naar buiten treden Eerste brekebenen vandaag al weer terug in Nederland INA BINNENLAND DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 Afkickmiddel methadon biedt geen oplossing UTRECHT De toepassing van metha don bij het afkicken van een heroïnever slaving lijkt met name om psychologische redenen ongewenst. Dat concludeert drs. G. van de Wijngaart, psycholoog van de Rijksuniversiteit Utrecht, uit een onder zoek naar de gevolgen onder 950 deelne mers aan het methadonprogramma in de stad Utrecht. De praktijk leert dat de he roïne zelf een beter middel is om af te kicken dan het vervangende methadon. Een langzame afbouw biedt volgens ge bruikers meer kansen om van de drug af te komen. Van de Wijngaart; „Methadon heeft zich in de praktijk de status ver worven van een „onderhoudsmiddel"; bovendien is het een middel waar je moeilijk vanaf kunt komen". Lange files naar de RAI AMSTERDAM De Auto-RAI in Amsterdam heeft gisteren rond het middaguur tot een file van twintig kilometer op de A2 (Amsterdam-Utrecht) ge leid. Tot Breukelen toe stond het verkeer vast Bij de RAI wachtte de auto mobilisten een tweede probleem. Rond twaalf uur waren daar nog maar tweehonderd parkeer plaatsen over. De lange rij auto's zorgde voor de nodi ge chaos op de wegen er rondom. Star Wars Het heeft veel weg van de sience fic tion film Star Wars, maar het zijn ge woon zeven Rotter damse brandweer lieden. Zij testen de komende drie maanden deze futu ristisch aandoende nieuwe helm, waar van het vizier is be legd met een laagje goud. foto; anp Van Brienenoordbrug volgende week dubbel ZWIJNDRECHT De tweede Van Brienenoordbrug wordt eind volgende week naast de al bestaande brug ge legd en op de juiste hoogte gehesen. Er is een krap werkschema: bij wind kracht vijf of meer, of bij slecht zicht kan de brug niet op zijn plaats worden gelegd. Bij een (te) oge waterstand komt het transport niet onder een aan tal andere bruggen, op weg naar de Van Brienenoord, door. De eerste brug over de Nieuwe Maas werd in de jaren zestig ter plekke gebouwd. Dat is door het toegenomen scheepvaart- en weg verkeer nu niet meer mogelijk. In 1990 is er al verkeer mogelijk over de nieu we brug, maar dan is de bestaande brug toe aan een opknapbeurt. UTRECHT De gemiddelde Nederlander wordt in zijn leven door medisch onderzoek of behande ling waarbij ioniserende straling wordt toegepast blootgesteld aan een hoeveelheid straling aie gelijk is aan drie maal de (geringe) straling die ons land bereikte na de kernramp in Tsjernobyl. Dat conclu deert een werkgroep van het ministerie van WVC. De werkgroep inventariseert de stralingsbelasting ten gevolge van medische toepassingen. Artsen moeten volgens deze werkgroep voorzichtiger zijn met het aanvragen van dit soort onderzoeken. Ook moet beter worden bijgehouden hoe vaak iemand in de gezondheidszorg aan straling wordt blootgesteld. Staatssecretaris Dees (WVC) komt binnenkort met een notitie over beschermingsmaatregelen. BLOEMENDAAL Het was een maand na de ont voering van Gerrit Jan Heijn en nog steeds ont brak elk spoor van da- der(s) en slachtoffer. Maar geen nood, daar meldde zich de heer F., „parag nost en naturopaatHij had de volgende tip: „Ik heb paranormaal waarge nomen dat de eerste on derhandelingen hebben plaatsgehad op een boot in Kinderdijk. De ontvoer ders hebben een handel in tweedehands auto's. Eén van hen is roodha rig". Op dat moment had Ferdi E., werkloos ingenieur, de Ahold- topman al lang en breed be graven ïn de bossen bij Ren- kum. Maar de paragnost belde 's nachts opgewonden op naar onze krant: konden we niet langskomen met een foto van VANDAAGi IN HET 1 de heer Heijn? Dat kon. Nu zou F. contact gaan leggen, op gelet. Hij legde zijn linkerhand op de foto, sloot zijn ogen en liet een metalen bolletje zwe ven boven een bord waarop het alfabet stond afgebeeld. F. had het sterke vermoeden dat Heijn bij hem aan de overkant van de straat werd vastgehou den, aangezien daar de meest vreemde manoeuvres werden uitgevoerd door een Mercedes en een Lada. Hij liet het bolle tje boven de letters hangen in afwachting van beweging. „Ik heb gevraagd om de goede volgorde", zei hij en inder daad, bij de A bleef het bolletje roerloos hangen. Bij de B en de C ook. Maar boven de D en de E begon het bolletje enig zins te tollen. F. stopte de proef. „Het is zo klaar als een klontje", zei hij. „Heijn zit in Den Haag, hier aan de over kant van de straat". Prullenbak De tip van paragnost F. was één van de vele die loskwa men in de zaak-Heijn. De poli tie ontving er maar liefst twaalfduizend, waarvan twee duizend van paranormale aard. Geen van alle leverde iets op, alle populariteit van wichelroede-lopers, helder zienden en andere tovenaars ten spijt. Het Nederlands Insti tuut voor Toegepaste Parapsy chologie (NITP) moest gisteren tot zijn leedwezen melden dat de tweeduizend mededelingen uit het bovennatuurlijke zo de prullenbak in hadden gekund; er zat geen greintje waarde volle informatie tussen. Tijdens de presentatie van het onderzoeksrapport op het poli tiebureau van Bloemendaal, op een steenworp afstand van het huis van de familie Heijn, zei onderzoeker drs. G. Molewijk: „Heel paranormaal Nederland heeft in deze zaak zijn kans gehad, maar we hebben moeten vaststellen dat de poli tie met dit soort tips niet uit de voeten kan". Het NITP („We hebben niet bekeken of het paranormale bestaat, maar of paranormale tips praktisch nut hebben") ging uit van de stelling dat een tip pas interessant was als er elementen in voorkwamen die ook door anderen werden ge noemd. Dat gebeurde dus niet. Wat gebeurde er wel? Mensen lieten onzinnige („Heijn be vindt zich in een straal van dertig kilometer") en onjuiste mededelingen achter („Heijn leeft"), alsmede juiste maar oncontroleerbare („Heijn is dood"). Er werd vrijwel niet gen; slechts de tweeduizend tipgevers meen den dat er sprake was van één dader, de rest hield het op Het NIPT kon er weinig mee en de politie nog minder. Was het voor de onderzoekers nog interessant te constateren dat de mensen die zichzelf als al- ler-paranormaalst beschouwen ook de allerstelligste uitspra ken deden („Het is absoluut zeker dat Heijn in Noord-Hol land wordt vastgehouden"), voor de politie was de dage lijkse stroom paranormale post alleen maar lastig. Ook de paragnosten met wie het NITP al vóór de zaak-Heijn contact had (onder wie de bekende Cor Heiliigers) konden geen uitkomst bieden. Zij mochten snuffelen aan de auto, de re genjas en de bril van Heijn, maar een spoor roken ze niet. Meegenomen Welke conclusie moet uit het rapport van het NITP getrok ken worden? De onderzoekers zelf hebben het er moeilijk mee. Drs. J. Neu, oprichter van het instituut, kan maar moeilijk afscheid nemen van de gedachte dat paragnosten een waardevolle bijdrage kun nen leveren bij vermissingen en ontvoeringen: „Ze hebben toch enkele malen succes ge had", zei hij gisteren. „Af en toe lukt het een paragnost een vermist persoon te vinden, en dat is dan toch mooi meegeno- Maar is die kleine kans al het (politie)werk waard dat er mee gemoeid is? „Misschien is het beter de spontane reacties links te laten liggen en alleen in zee te gaan met een paar er kende paragnosten", opperde onderzoeker Molewijk. Com missaris Brinkman van het Bloemendaalse politiekorps zei in een eerste reactie op het rapport niet alle paranormale tips ongelezen in de vuilnisbak te durven gooien: „Dan neem je een te groot risico. Als je he geen aanwijzingen *"l met elke tip". AKKERMAN BOETE GEEIST VAN 27 MILLE ZUTPHEN Een boete van 27 mille heeft officier van justitie mr. L.R. Mon- tijn gistermiddag geëist te gen Motel De Cantharel in Ugchelen, dat wordt beheerd door het Van der Valk-concern. Hij acht de leiding van het motel ver antwoordelijk voor wan toestanden die vorig jaar zijn aangetroffen in de keuken en personeels ruimten. De Keurings dienst van Waren trof toen onder meer bedor ven rollades aan, een ver vuild toilet en andere etenswaren die niet voor consumptie geschikt wa- Tijdens de zitting voor de eco nomische politierechter werd duidelijk dat de keuringsdienst bij herhaling De Cantharel had gewaarschuwd. Diverse keren had het motel ai boetes moeten betalen. Bedrijfsdirecteur Van der Laan gaf aan dat de explosieve groei van het motel de leiding boven het hoofd was gegroeid. Het jaarlijkse bezoekersaantal steeg tot een milioen. Maar de zaak moest doordraaien en dat ging vooral ten koste van de hygiëne. Uiteindelijk werd de hulp van „de familie" (Van der Valk) ingeroepen om uit de problemen te komen. „Je wilt aanvankelijk niet toege ven dat het je boven het hoofd groeit, maar op een gegeven moment kun je niet anders", aldus Van der Laan. Inmiddels zouden voldoende maatregelen zijn getroffen om de hygiëne te waarborgen. Een herkeuring drie weken geleden verliep vlekkeloos. Politierechter mr. A.C. de Vis ser doet over twee weken schriftelijk uitspraak. Winterschilder Als het meer dan tien graden is, waarom zou de winterschilder dan binnen blijven? Lekker in het zonnetje vast wat buiten-karweitjes doen is dan toch veel aangenamer. Dus gaf deze schilder de steiger tegenover het Amsterdamse Centraal Station een nieuw verfje, als voorbode van de stroom toeristen die straks weer in groten getale door de grachten zullen toeren. foto: anp DEN HAAG Het kabi- net is yeel te optimistisch in zijn economische ra mingen voor de toekomst. Daarmee vervalt de rege ring in dezelfde fout die in de jaren zeventig werd gemaakt; de overheidsbe stedingen rezen de pan uit omdat de economische groei veel te hoog was in geschat. Ook nu rekent men zichzelf rijk en wordt de huid al verkocht voor dat de beer geschoten is, aldus prof.drs. J. Weiten- berg, directeur van de christelijke werkgeversor ganisatie NCW. Weitenberg heeft met lichte verbazing de discussie in de politiek gevolgd over het mo gelijke herstel van de koppe lingen tussen de inkomens van werklozen, trendvolgers en ambtenaren en de inkomens in de marktsector. Met name binnen het CDA gaan steeds meer stemmen op om ook de sociale minima in de economi sche groei te laten meedelen. De PvdA wil het herstel van de koppelingen zo'n beetje tot inzet van de verkiezingen ma ken. „Voor zo'n koppeling is ook in het meest zonnige eco nomische scenario gewpon geen geld", aldus Weitenberg. Hij rekent voor dat een nieuw kabinet zelfs zonder herstel van de koppelingen 15 tot 20 miljard gulden zal moeten be zuinigen. De ambtelijke stddiegroep be grotingsruimte wierp medio vorige maand een eerste blik in de toekomst. In zijn rapport stelde de groep van topambte naren dat het financieringste kort tussen 1990 en 1994 met ten minste twee procent om laag moet. Bij een economische groei van 2,5 procent per jaar en 2 procent inflatie zouden de overheidsuitgaven met 16 mil jard gulden in vier jaar kun nen toenemen. Ook prof. Rut ten, secretaris-generaal van Economische Zaken, gaat uit van een begrotingsruimte van 16 miljard gulden. Zeilen Maar zo'n scenario is volgens Weitenberg veel te zonnig. „Het zou verstandiger zijn wat behoedzamer aan de wind te zeilen. Als de wind dan wat gaat ruimen, kun je de zeilen wat laten vieren en extra geld besteden aan lastenverlichting of nieuwe wensen. Reken je daarentegen al bij voorbaat op een ruime wind, dan kun je in ernstige moeilijkheden komen als de wind gaat krimpen. Je moet scherper gaan koersen en misschien zelfs overstag gaan. Het risico is dat je het doel een lager financie ringstekort niet haalt". Weitenberg somt een groot aantal factoren op die de ko mende kabinetsperiode voor economische „tegenwind" kunnen zorgen. „Allereerst gaat het al erg lang goed met de conjunctuur. Zouden we niet langzamerhand op het topje van de berg terecht zijn gekomen? Verder kampen de VS nog steeds met een enorm begrotingstekort en een tekort op de handelsbalans. Als daar de economie inzakt zullen we dat hier in Nederland mer ken". Ook naar verhouding scherpe re milieu-eisen, mogelijk uit stel van de Europese eenwor ding, problemen in de akker bouw, scheepsbouw, veeteelt en visserij kunnen volgens Weitenberg een domper op de feestvreugde zetten. Om nog maar niet te spreken van de schuldenproblemen van» de landen in Latijns-Amerika, de bankenfaillissementen in de VS en risico's van een han delsoorlog. „Als er op dit front ook maar iets gebeurt is Lei den in diepe last". Leuke dingen Het NCW vindt het veel reëler uit te gaan van een economi sche groei met gemiddeld twee procent in de komende vier jaar. Maar dat heeft meteen ingrijpende gevolgen voor de mogelijkheden van het vol gende kabinet om allerlei leu ke dingen voor de mensen en het milieu te doen. De christelijke werkgeversor ganisatie heeft in elk geval al zijn eigen prioriteiten gesteld. In een „behoedzaam scenario" gaat het NCW ervan uit dat het komende kabinet de kop pelingen van de uitkeringen niet herstelt, via een verdere lastenverlichting met nog eens 8 miljard gulden de koop kracht van de sociale in stand houdt en het financie ringstekort met twee procent terugbrengt. Volgens Weitenberg moet er rekening mee worden gehou den dat de ministers van een volgend kabinet vier miljard gulden meer zullen uitgeven dan in het regeerakkoord wordt afgesproken. Aan extra uitgaven voor het milieu, de irtfrastructuur, technologie en betere lonen voor bepaalde groepen ambtenaren blijft vol gens het NCW dan nog 3 mil jard gulden over. Voorwaarde is wel daf 15 miljard gulden wordt omgebogen. Weiten berg: „Dat is de keuze tussen het voortzetten van het huidi ge beleid of het rustig achter over leunen". Het NCW signaleert evenals de werkgeversorganisatie VNO in de politiek een „nieuw optimisme, en zelfs een zekere euforie" wat be treft de te verdelen koek voor het volgende kabinet. Weiten berg: „Er heerst een gevoel van: we kunnen weer gaan verdelen, terwijl men zich er minder om bekommert hoe we ons doel moeten bereiken". PAUL KOOPMAN DE KNOLLEN AMSTERDAM Om de eenheid van beleid in de rechtspraak te bevorderen zou de president van de Hoge Raad meer naar buiten moeten treden. Dat zegt de president van de rechtbank in Amster dam, mr. B.J. Asscher, in een interview met het Tijdschrift voor de Rechterlijke Macht, Trema. De functie van de Hoge Raad om door middel van vonnissen de eenheid van rechtspraak te krijgen komt in de knel door de veelheid van zaken en ingewikkelde wet geving. Te lang blijven daarom interpretatieverschillen bestaan. Een meer naar buiten tredende president zou daarin verandering kunnen brengen door dat tijdig te signaleren, „zonder dat daar een arrest aan te pas hoeft te komen", aldus Asscher. Kedichem wil meer uitleg van Janmaat LEERDAM Burgemeester Corporaal van Leerdam wil van drs. Janmaat, voorzitter van de Centrum Democraten, meer duidelijkheid over de de monstratie die deze partij op 29 maart wil houden in Kedi chem. Janmaat wil in Kedi chem de gevechten herdenken die daar drie jaar geleden plaatsvonden tijdens een bij eenkomst van de Centrum Partij. Gisteren was het weer zover: de 14-jarige Tim Wolff uit Soest kwam de eer toe als eerste wintersporter voortijdig in het gips op Nederlandse bodem terug te keren. Vrijdag was hij met skikamp vertrokken naar Oostenrijk, waar hij zondag tijdens het skiën zijn kniebanden scheurde. foto: anp SCHIPHOL Met en kels, onderbenen en knie ën stevig ingezwachteld of in het gips zijn de eerste brekebenen van de kro kusvakantie per gips- vlucht in ons land terug gekeerd. Vandaag ging het om in totaal tien patiënten die met twee vluchten van de shuttle-servi ce van de SOS-Alarmcentrale vanuit het Oostenrijkse Inns bruck naar Nederland werden gevlogen. Die vluchten zijn zo'n beetje een dagelijkse rou tine geworden, want het wa ren de 26e en 27e sinds 1 janu ari, aldus een woordvoerder van SOS-International. Daar naast reizen gewonden ook per lijndienst en ambulance. De patiënten van vandaag waren echter de eerste gewonde kro kus-wintersporters die per gipsvlucht huis werden ver voerd. Later deze week staan nog meer vluchten met de shuttle service op het programma. Volgens de woordvoerder van de SOS-Alarmcentrale is niet uitgesloten dat komend week einde een veel groter toestel zal worden ingezet omdat het aantal gewonde wintersporters aanmerkelijk is gestegen in vergelijking met vorig jaar. Woordvoerder Pleiter houdt daarom zijn hart vast voor de komende dagen: „Over de maand januari telden wij der tig procent meer. Dat kwam natuurlijk vooral omdat er nu veel meer mensen op winter sport zijn gegaan dan begin 1988, toen er helemaal geen sneeuw lag. Het afgelopen weekeinde zaten we twaalf procent boven het eerste kro kus-weekeinde van vorig jaar. En dan moet de grote golf nog komen". De sterke stijging van het aan tal ongelukken wordt behalve aan een groter aantal winter sporters vooral geweten aan de slechte sneeuwcondities in de Alpen, de drukte op de piste en het steeds roekelozer ge drag van Nederlandse skiërs. Later deze week is ook de ANWB-Alarmcentrale van plan gewonde wintersporters per gipsvlucht naar Nederland terug te vliegen. ADVERTENTIE Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn e. zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ri t het half miljoen. Eerste trek- eer- don 1 miljoen prijzen te wmnen tegenover 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3