„Christendom heeft geen antwoord op aantasting milieu" £eidóe6ou*a/nt kerk wereld beroepingen Lang bezoek van Saeharov aan paus Geen stemrecht voor buitenlanders bij gemeenteraadsverkiezingen" brieven van lezers Laatst meldde een Subaru-rijder zich vooreen pech-onder-weg-cursus. >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CekUcSotuatit dinsdag 7 februari 1989 pagina i Weer afluisterapparatuur bij predikant BERLIJN Bij ds. Rainer Eppelmann, een van de oprichters van de kerkelijke vredesbeweging in de DDR, is binnen enkele weken voor de tweede maal afluisterapparatuur ontdekt. De apparaatjes zaten in een radio en een lamp. Daarmee konden zowel de gesprekken in de woning als in het ernaast gelegen bureau wor kerkelijk I i worden afgeluisterd. Vlak voor Kerst werd achter een defect stopcontact in de stu deerkamer van Eppelmann een complete minizender met ver sterker ontdekt. Kerkelijke kringen in Berlijn twijfelen er niet aan dat de beruchte binnenlandse veiligheidsdienst in de DDR de apparatuur heeft geplaatst. Kerken in steden: humaner asielbeleid DEN HAAG De politieke partijen moeten een humaner asielbeleid in hun programma's opnemen. Dit hebben de plaat selijke Raden van Kerken in negen steden waaronder Den Haag bepleit in een brief waarin ze de overige plaatselijke en regionale Raden oproepen druk op de partijen uit te oefenen. In de komende tijd zullen de partijen hun nieuwe verkiezings programma's formuleren. Partijbestuurders en politici moeten beseffen dat de kerken zich geroepen voelen om te protesteren wanneer mensen tussen wal en schip dreigen te raken. In de westerse landen vermindert de bereidheid om asielzoekeende vluchtelingen op te nemen, terwijl Derde Wereldlanden 95 procent van de vluchtelingen opvangt. Een vrouw die een echtgenoot zoekt is de meest gewetenloze van alle roofdieren. Roberto d'Aubuisson foto: ap D'Aubuisson schuldig aan moord Romero SAN SALVADOR Een Salvadoraanse onder- zoekscommssie heeft ma joor Roberto D'Aubuis son, de leider van de ex treem-rechtse Arena-par tij, in een rapport offi cieel beschuldigd van de moord op aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero van San Salvador. De (christen-democratische) minister van justitie Julio Samayoa maakte gisteren het rapport openbaar. Volgens de minister is D'Au buisson de „aanstichter" van de aanslag op de geestelijke. Romero werd op 24 maart 1980 doodgeschoten. D'Au buisson is momenteel lid van het parlement voor de Arena partij, de grootste politieke partij in het land. Volgens Salvadoraanse mensenrech ten-organisaties onderhoudt hij volop banden met doodses kaders die in het land actief zijn. De onderzoekscommissie die in 1986 door de regering was ingesteld, heeft eveneens de identiteit van de dader vast gesteld. Het zou om de kaak- chirurg en „scherpschutter" Antonio Regalado gaan. Vol gens het rapport had kapitein Alvaro Saravia de leiding van de operatie. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amersfoort P. van der Kraan te Bleskens- graaf; te Hoevelaken (tweede pred.plaats) C.J.P. van der Bas te Noordeloos; te Poortu- gaal C. Meijer te Spaarnwou- de-Spaamdam. Aangenomen naar Genemuiden J. van Oos tende te Ederveen. Bedankt voor Dinteloord A. Talsma te Veenendaal; voor Grouw C.J.G. Keijzer te Haarlem- Schoten; voor Leeuwarden- Huizum en Goutum-Swichum W.P. van der Hoeven te Ame- rongen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Krimpen aan den IJssel (herv.geref.). A.E.N. de Bruin te Loppersum; te Kol- lumerzwaag A.J. Damsma, 1.1. heeft aangenomen. Aangeno men naar Haren J.G. Arens- man te Drachten. BUSSUM Het christen dom is naar zijn aard en wezen niet in staat de aantasting van het milieu te bestrijden omdat het geen werkelijke religieu ze houding stimuleert. Deze stelling verdedigde de Vlaamse hoogleraar dr. J. Kruithof te Bussum op een studiedag van de Centralecommissie voor het vrijzinnig protestan tisme. Volgens de ethicus-filosoof uit Gent hehj>en gelovigen even hard als ongelovigen deelge nomen aan systematische de gradatie van het milieu. „Zij eten kippen die op een wree daardige manier gekweekt worden, verlustigen zich in dierentuinen vol zwaar ge stoorde dieren en zetten vro lijk bloemen, dat zijn door mensen vermoorde planten, in hun vaas." Als de christelijke boodschap natuurvriendelijk zou zijn, zou het christendom voort gaande natuurvernietiging hebben bestreden of belet. Kennelijk is dat niet het ge val, zo hield Kruithof de vrij zinnigen voor. „Of de christe lijke boodschap is niet natuur vriendelijk, of ze is dat wel maar dan heeft ze geen of weinig invloed gehad", aldus de Vlaamse hoogleraar. Hij daagde christenen uit het christelijk erfgoed „tot op het bot te ontleden" en zich de vraag te stellen of dit nog gel digheid bezit. Christenen missen echter de nodige zelfkritiek, vervolgde Kruithof. Zij blijven ervan uitgaan dat de bijbel in laatste instantie toch gelijk heeft en dat dit boek een ondubbelzin nig antwoord geeft. Boven dien verkeren veel christenen in de veronderstelling dat de bijbel oplossingen biedt voor de actuele milieu-problemen omdat hij een boodschap be vat voor alle tijden. Dit laatste getuigt volgens Kruithof van „godsdienstige overmoed". De Gentse hoogleraar ont waart ook bij joden en mos lims, humanisten en marxis ten „absolutistische bekrom pen attitudes die achterhaald zijn". Maar de tijden zijn in middels zover „dat we geen boodschap hebben aan men- pr0f <jr< l sen die voor de duizendste Leertouwer keer het grote gelijk van hun eigen ideologie komen bewij- De christelijke godsdienst stelt volgens Kruithof alleen God en de mens centraal. foto: archief „Echte belangstelling voor de buitenmenselijke natuur is er niet. In de bijbel wordt voort durend beklemtoond dat God niet met de planten of dieren maar met de mens iets bijzon ders voorheeft". In het christelijk denken neemt de aarde geen zelfstan dige plaats in, aldus Kruithof. „Zij ontleent haar goede Kruithof pleitte daarentegen voor een zogenaamd ecocen- trisme, dat de natuur in zich zelf waardevol acht en niet omdat God er waarde aan toe kent. „De natuur bevat sacra le kwaliteiten", aldus Kruit hof, die dit ook in zijn boek „De mens aan de grens" heeft betoogd. Kruithof hekelde het voor beeld van Franciscus van As- sisi dat in sommige rooms-ka- tholieke kringen wordt ge bruikt „om aan te tonen dat de ware christeliike spirituali teit natuurvriendelijk is". Het verhaal van deze middel eeuwse monnik biedt volgens hem geen uitweg. „Met een onrealistisch sentimentalisme en zoeterige praktijken kun- Wereldraad tegen diervijandige produkten GENEVE Christenen moeten geen bont meer kopen en geen vlees eten van dieren die niet van de boerderij komen. Verder moeten ze afzien van het kopen van cosmetica en an dere produkten die op gruwelijke wijze op dieren zijn uitgetest. Bovendien mogen ze nooit omwille van hun eigen gezelligheid een dier houden. Dit zegt de Wereldraad van Kerken in een verklaring naar aanleiding van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het be houd van de schepping. Dieren moeten als een worden gezien. Zij zijn volgens de bijbel geschapen terwille van menselijke hebzucht of gezelligheid. De wereldwijde mishandeling van dieren ge tuigt van weinig respect voor de schepselen Gods. Jaarlijks gebruiken de multinationals voor hun proeven miljarden dieren. Christe nen moeten daarom hun houding ten opzichte •van het dier grondig veranderen, aldus de Wereldraad, waarbij 310 kerken met ruim 400 miljoen leden zijn aangesloten. nen de rechten van de natuur niet adequaat worden verde digd". De Remonstrantse predikant dr. J. van Goudoever bestreed deze stelling. Hij vond dat christendom en humanisme niet als hoofdschuldigen aan de aantasting van het milieu kunnen worden aangewezen. „Daarvoor is de historische si tuatie te gecompliceerd", al dus de Amsterdamse predi kant. Het christendom is in een his torisch leerproces verwikkeld. De christeliike traditie heeft de mogelijkheid zich grondig te vernieuwen en zal volgens Van Goudoever wel degelijk een bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van milieu problemen. De honderd aanwezigen, die in dit „middeleeuws twistge sprek" de jury vormden, acht ten de beklaagde (het chris tendom) niet schuldig in de zin van de aanklacht. „Rech ter" prof. dr. L. Leertouwer dacht er in zijn vonnis iets an ders over en noemde de aan geklaagde deels onschuldig, deels schuldig. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD An- drej Saeharov, de gewe zen dissident, nu voor stander van Gorbatsjov's perestrojka, heeft gister middag laat anderhalf uur lang gesproken met paus Johannes Paulus II. Saeharov brengt een be zoek aan Italië op uitno diging van het comité "Wetenschappers voor de Vrede". Het is de tweede buitenlandse reis van de natuurkundige, sedert hij door de nieuwe Soviet- leiding gerehabiliteerd werd. riendschappelijk, audelijke element maar in houdelijke elementen van het gesprek werden na afloop niet bekend gemaakt. Gewoonlijk worden pauselijke privé-au- dienties in de late ochtend ge houden of in de vroege voor middag en duren ze zeer zel den langer dan een uur, maar voor Saeharov en zijn vrouw Helena Bonner, die overigens al in december '85 op bezoek kwam bij Johannes Paulus II, was het bezoek gepland voor half zeven gisteravond. "Om de twee meer tijd te gunnen voor een diepgaand gesprek", zo luidde de verklaring van het Vaticaan. Om veiligheids redenen werd de aankomst van Saeharov bij de privé-bi- bliotheek van de paus met een half uur vervroegd. Over het bezoek zelf werd - om hetzelfde motief - slechts offi cieel gewag gemaakt na af loop ervan. In de namiddag was de Russi sche geleerde al ontvangen door Giovanni Spadolini, de voorzitter van de Italiaanse senaat. Die nam de honneurs waar voor president Cossiga die op reis is in Afrika. Na af loop van die ontmoeting wilde de gewezen balling van Gorki geen verklaringen afleggen tegenover de pers, maar uit eindelijk zei hij toch te hopen Paus Johannes Paulus II ontving gisteren Andrej Saeharov en zijn vrouw Elena Bonner in privè- audientie. foto: ap dat bij de komende verkiezin gen in de Soviet Unie een kleine groep nieuwe mensen zullen verkozen worden. "Maar dat zal zeer veel strijd vergen", aldus de Nobelprijs winnaar, "al bij het verdedi gen van hun kandidatuur". Saeharov zelf wist in eerste instantie zijn naam geschrapt van de kieslijst door de So- viet-academie voor weten schappers. De geleerde beloof-: de meer van zijn meningen uiteen te zetten bij gelegen heid van zijn toespraak van daag aan de Universiteit van Bologna waarvan hij eredoc tor wordt. Op het programma van Sa eharov staat nog een ontmoe ting met kardinaal Myroslav Loebatsjivsky, leider van de Oekraïense Katholieke Kerk, die in ballingschap leeft in Rome. In een brief die in het Russi sche regeringsblad Izvestija is verschenen pareert Saeharov kritiek van dat blad op een interview met hem dat eerder werd gepubliceerd door het Franse dagblad Le Figaro. Volgens Saeharov is hij verkeerd geciteerd en was hij bovendien niet op de hoogte van het feit dat zijn uitspra ken werden genoteerd. Saeha rov zei volgens dat interview dat het hervormingsbeleid van partijleider Gorbatsjov niet haalbaar is, terwijl de kernfysicus juist bekend staat als een voorstander van de perestrojka. WOORDVOERDER VAN EVANGELISCHE KERK IN DUITSLAND: OSNABRÜCK De voorzitter van de diaconie van de Evangelische Kerk in Duitsland, Karl Heinz Neukam, verwijt het parlement van Ham burg „op een uiterst on gelukkig tijdstip" het stemrecht van buitenlan ders bij gemeenteraads verkiezingen te willen in voeren. Juist nu angsten en zorgen in een sinds lang niet meer voor gekomen mate onder de Duit se bevolking blijken te leven, moeten omstreden onderwer pen als het stemrecht voor buitenlanders, de beperking van het asielrecht of de be perking van de sociale hulp verlening aan asielzoekers niet door de politieke partijen aan de orde worden gesteld, aldus Neukam in een vraag gesprek met een krant in Os- nabrtlck. Dat kan de sociale vrede in de Bondsrepubliek, vooral tussen Duitsers en bui tenlanders, aanzienlijke scha de toebrengen. „Dit is niet het uur voor acties, niet de tijd om te vloeken maar om be grip te zoeken voor de proble men van de Duitsers, de Duitstalige immigranten uit Oost-Europa en de buitenlan ders", aldus Neukam. Het parlement van Hamburg zal volgende week stemmen over het voorstel om buiten landers die minstens acht jaar in de Bondsrepubliek wonen en een geldige verblijfsver gunning hebben, deel te laten aan de gemeenteraadsverkie zingen in de deelstaat Ham burg. Neukam juicht het toe dat minister Friedrich Zim- mermann van buitenlandse zaken het voorstel eventueel aan het constitutioneel ge rechtshof in Karlsruhe zal voorleggen. Dat is volgens Neukam „nuttig" omdat daar- Uit een enquête van een on derzoeksinstituut in Tubingen is gebleken dat 60 procent van alle stemgerechtigden in Hamburg en 70 procent in de rest van de Bondsrepubliek tegen het stemrecht voor bui tenlanders bij gemeenteraads verkiezingen is. Laurel Hardy Leuk, dat uw dagblad onlangs aandacht besteedde aan het nieuwe boek van Thomas Leeflang over Laurel Har dy, iammer echter dat de be spreking door iemand is ge schreven die zelf klaarblijke lijk niets van dit duo weet. Ware dat wèl het geval ge weest, dan was het produkt van Leeflang zonder twijfel in kritischer toonzetting gebracht ea was meer recht gedaan aan het genie van Stan Laurel en Oliver Hardy. Kritiek was bijvoorbeeld op stelling verkeert dat Laurel Hardy alleen leuk waren ten koste van vrouwen. Het zijn namelijk niet zomaar vrou wen, die als feeksen in een aantal (lang niet alle!) films worden afgeschilderd: dit be treft slechts echtgenotes. Die komen er bekaaid af, schelden op de mannen en schromen zelfs niet om vuurwapens ter hand te nemen wanneer hun mannen het al te bont maken. Betere beschouwing leert, dat echtgenotes in die rol worden geplaatst niet vanwege het feit dat zij van huis uit loeders zijn, maar simpel vanwege het feit dat hun echtgenoten hen als louter meubelstukken behan delen. Een voorbeeld. In „should married men go home" wil Oliver lekker een zondagje thuis bij zijn vrouw blijven, zegt hij. Hij is gehuld in ka merjas om dit krachtig te on derstrepen. Dan komt Stan aan de deur om te vragen of Oliver meegaat om te golfen. Oliver zegt geen zin te hebben. Stan blijft hangen en vernielt het gordijn en de grammofoon. Wanneer Ollie's vrouw ten einde raad uitroept „gaan jul lie asjeblieft golfen" blijkt manlief onder zijn kamerjas reeds zijn volledige golf-tenue te dragen. Is het dan vreemd dat vrouwen woest worden? Met andere woorden: Laurel Hardy zetten de man (echtge noot) veel meer te kakken dan de vrouw. Overigens is het bo vendien zó, dat andere vrou wen dan echtgenotes met alle egards en ridderlijkheid door het duo worden behandeld. Met dat laatste wordt ook Leeflangs veronderstelling, dat de relatie tussen Laurel en Hardy er een van latente ho mofilie was, ontkracht. De heren delen weliswaar vaak het bed en hangen enorm aan elkaar, maar dan op de hulpe loze manier waarop kleine jongens boezemvrienden zijn en die relatie belangrijker dan die met hun ouders achten. Laurel en Hardy bevinden zich in vrijwel alle films in een pre-puberaal stadium (het thema verliefdheid wordt al tijd zeer hoofs en dus a-sek sueel behandeld in de films) Het delen van het bed komt hen uit louter argeloze kinder lijkheid heel gewoon voor. Een bed dient om in te slapen. Merkwaardig is het dat Leef lang slechts twintig van de over de honderd Laurel en Hardy-films leuk vindt. Ik volschrijven, snap niet waarom zo iemand J. de Haan, drie boeken over hen moet DEN HAAG. (De cursusleider heeft 'm lachend naar huis gestuurd) SUBARU. BETAALBAAR. EN GEBOUWD OM ZO TE BLIJVEN. GARAGE VLASVELD B.V. HAARLEMMERWEG 49A LEIDEN 071-224134 Stakende vrachtrijders VELE honderden chauffeurs van transportonderneming^ voeren zogenaamde estafette-acties uit waardoor ze dagelijty andere bedrijven platleggen. De tweede actieweek is gaandr en de sfeer is grimmiger geworden. Vrachtwagens, soms oo^ geladen met bederfelijke waar zoals groenten en bloemen blijven staan, maar de totale schade door de acties is tot nj toe niet groot. ONDANKS het feit dat de partijen zich in hun stellingej hebben ingegraven is er enige beweging in de fronten ont staan. Een van de grote vervoerdersorganisaties, de KNVT(j wil de onderhandelingen hervatten, nu de acties in het Westl land een gevoelige plek bij de vervoerders hebben geraakt Vijf vervoersbedrijven hebben inmiddels de eisen van dr bonden ingewilligd: naast een salarisverhoging ook een ver> goeding voor onregelmatig werk. De werkgeversorganisatie): als geheel hebben aan die eisen niet tegemoet willen komer, omdat die de internationale concurrentiepositie van Neder land als vervoerdersnatie bij uitstek zouden aantasten en oy den duur tot werkloosheid zouden leiden. De acties zouden de komende dagen evenwel toch aanzien lijke schade en schadeclaims tot gevolg kunnen hebben. Bi| het vervoer van industriële produkten kan een dag vertraj ging doorgaans weinig kwaad. Maar bij het vervoer var bloemen en groenten ligt de zaak heel anders. „Groentera cers" bevoorraden vanuit het Westland en het gebied ronc Berkel de markten in veel Europese steden. En daarbij it elke dag uitstel er een te veel. ALLEEN al om die reden is het goed dat de acties niet tr lang duren en de weg naar de onderhandelingstafel snel ge vonden wordt. Daarvoor is vereist dat de werkgevers erken nen dat de onregelmatige werktijden van de chauffeurs - nu jaren van beloften - daadwerkelijk om compensatie vragen' De acties van de bonden zijn begrijpelijk, zeker ook na dr onhandige uitlatingen van de kant van de werkgevers. Het ii daarom dienstig dat de verladersorganisatie EVO - die de be langen behartigt van veertigduizend klanten in de industrie en de agrarische sector en dus niet zonder invloed - werkge vers en vakbonden onder druk zet. Trouwens, ook de goede naam van het Nederlandse wegvervoer is in het geding. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied met het centrum nabij de Alpen blijft ook mor gen zijn invloed op het weer in onze omgeving houden. De lucht die naar ons toe wordt gevoerd komt nog steeds uit zuidelijke streken, maar komt nu meer boven land vandaan en daar is het wat kouder. Het wordt morgen daarom wat minder warm dan vandaag. Vannacht komt de tempera tuur in de buurt van de 4 gra den te liggen en is er kans op een enkele mistbank, Overdag loopt de temperatuur op tot een graad of 7. Veel bewolking komt er niet en er mag op pe rioden met zon gerekend wor den. De wind waait uit een zuidelijke richting en is matig, kracht 3. Zuid-Skandina vië: Wisselend bewolkt en voornamelijk aan de Noorse kust enkele buien. Middagtemperatuur van 4 tot 1 Britse eilanden: In Ierland af en toe regen, in Enge land en Schotland perioden met zon. terwijl in de hogere dek soms maar enkele pistes open zijn. Iii de provincie Trento zijn van di1 meeste wintersportplaatsen veel pis tes gesloten door gebrek aan sneeuw Een overzicht van de gemiddeldi Karinthië Steiermark 10 190 Oberösterreich 20 200 Ost-Tirol 00 25 Graubuenden Wallis Sankt Gallen Obwalden Vaud Noord-Italie Bolzano Frankrijk Haute Sav< Duitsland: Droog en af en toe zon. In het mid den en zuiden kans op mist. Middag- temperatuur van 7 graden in het noorden tot 3 graden in Beieren. Frankrijk: Droog en nu en dan zon. In het bin nenland kans op mist. Middagtempe- in 12 graden kans op mist. Milde temperat Oostenrijk/Zwitserland Overwegend zonnig, in de dalen Elaatselijk ook mistig. Aan de noord- ant van de Alpen woensdag sterk bewolkt en regen. Temperaturen van 1 tot 6 graden, op 2.000 meter circa -3 graden. Italië In het noorden half 1 Gedetailleerde informatie over sneeuwhoogten in de populai wintersportplaatsen is dag en nacht nv?B" Sneeuwbericht rkrijgbaar via de ANV Belgis/Duitsland: 06-910 910 20 Oostenrijk: 06-910 910 30 WEERRAPPORT HEDENMORGEN i maandag 6 februari 1989: Skigebieden dicht bij huis. bij huis: Eifel. de Harz, het Sau- rland en de Belgische Ardennen ijn, door het uitblijvi val, nog steeds geen wintersportmo gelijkheden. In het Zwarte Woud zijn er alleen in Feldberg op een gemid delde sneeuwlaag van 15 tot 20 cm beperkte wintersportmogelijkhe- i op e i oude en harde s De weersverwachting België geldig tot donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt maar bijna overal droog, wel kans op mist. Mild den plaatselijk hardnekkige mist. In berggebieden af en toe zon. Tempera turen van 0 tot 10 graden, in mistge- bieden kouder. Alpengebied: In Oostenrijk mogelijkheden in het algem matig en in sommige plaatsen zens slecht. Door gebrek aan voldoende sneeuw zijn afdalingen tot in het dal in een groot aantal plaatsen niet mo gelijk. In die plaatsen kan men slechts tot aan het middelstation af dalen. Dit geldt met name voor veel zuidhellingen. Voor de langlauflief- 1 Zwitserland zijn de laag hard en deels opgevroren. iüSapor» In Frankrijk zijn de wintersportmo- Tel Av(v

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2