Katwijk beperkt afzanden zeereep Voorschotenaren verzetten zich tegen bouw woningen Zaagpro ject in duinen Wassenaarseslag Gezellige carnaval bij bejaarden LEIDEN OMGEVING EeidwQowuvnt DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 PAGINA 12 Inwoner van Nieuwkoop verongelukt bij Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De 45-jari- ge L. Kwakkenbos uit Nieuwkoop is van morgen rond zes uur om het leven geko men bij een verkeersongeval in de omge ving van Alphen. De Nieuwkoper reed met zijn auto op de Oostkanaalweg rich ting Gouwsluis toen een tegenligger ging inhalen. Het slachtoffer probeerde die auto te ontwijken, raakte in de berm en botste tegen een boom. De politie is op zoek naar de bestuurder van de auto die wilde inhalen. Die is doorgereden. Vol gens een politiewoordvoerder is het on waarschijnlijk dat de betrokkene niets heeft opgemerkt. Getuigen, of de automo bilist zelf, wordt gevraagd contact op te nemen met de politie in Alphen aan den Rijn: 01720-84555. BROMFIETSER GEWOND BIJ AANRIJDING VOORSCHOTEN Een 17- jarige bromfietser uit Leiden is gisterochtend omstreeks half elf gewond geraakt bij van een ongeluk op de Leid- seweg in Voorschoten. Een 28-jarige automobilist uit Lei derdorp wilde op de Leidse- weg afslaan naar de parkeer plaats van het gemeentehuis. Volgens de politie zag de man de bromfietser niet op tijd. De jongen is met diverse kneu zingen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Lei den. Tegen de automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Man raakt auto en rijbewijs kwijt NOORDWIJK Een 48- jarige Noordwijkerhouter heeft vannacht zijn auto en zijn rijbewijs moeten inle veren. Hij werd rond twee uur door de politie aange houden op de Duinweg in Noordwijk omdat hij slinge rend over de weg reed met zijn auto. De man had te veel gedronken. Op het po litiebureau bleek dat de man binnen één jaar vier maal in beschonken toe stand was aangehouden, waarop zijn auto en rijbe wijs op het bureau moesten achterblijven. Inbraak met valse sleutel NOORDWIJKER- HOUT Insluipers hebben zondag een woning aan de He renweg bezocht. Het huis werd doorzocht, maar er is niets ge stolen. De politie ver moedt dat gebruik is gemaakt van een val se sleutel. Uit een op de Victoriberg gepar keerde auto is in de nacht van zondag op maandag een radio gestolen. Een zijruitje werd ingeslagen. Mogelijk snelrecht voor Sassenheimers NOORDWIJKERHOUT Op de zes Sas- senheimers, die in de nacht van zaterdag op zondag negen personen ernstig hebben mis handeld, wordt mogelijk snelrecht toege past. De rijkspolitie Noordwijkerhout heeft daarom gevraagd. De zes, die in leeftijd va riëren van 17 tot 23 jaar, zitten nog vast. Twee van hen in Noordwijk, twee in Lei derdorp en een in Sassenheim. De zes sloe gen op de Maandagse Wetering en 's Grave- landseweg voorbijgangers in elkaar. Ten minste vier personen raakten bewusteloos. Het zestal kon pas na een vechtpartij met de politie worden aangehouden. Bij de politie zijn negen aangiften van mis handelingen binnengekomen. Omwille van een „volledig sluitende bewijsvoering" zoekt de Noordwijkerhoutse naar getuigen en slachtoffers: telefoon 02523-75342. Kijkdooswedstrijd Leiderdorp LEIDERDORP De Leiderdorpse Open bare Bibliotheek in Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel werkt ook mee aan de lan delijke kijkdooswedstrijd in het kader van bibliotheekdag op 22 april. De wedstrijd wordt gehouden in twee categorieën: tot 16 jaar en ouder dan 16 jaar. Bij de jongste ca tegorie gaat het om een plaatselijke wed strijd. De kijkdozen moeten een indruk ge ven van het gevoel dat ontstaat bij het le zen van een boek, verhaal of gedicht of het luisteren en/of kijken naar een toneel stuk, muziek of film. De titel waarop de kijkdoos is gebaseerd moet aanwezig zijn in de bibliotheek. De kijkdozen moeten tussen 10 en 28 maart worden ingeleverd bij de bibliotheek. Er is een hoofdprijs van 5000 gulden beschik baar. Bij de bibliotheek is informatie over de wedstrijd verkrijgbaar. Baptistengemeente draait film LEIDERDORP De Baptisten gemeente in Leiderdorp draait zondagavond de film „Thin Ice" in wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat 19 in Lei derdorp. De film gaat over zes jongeren die samen een weekein de gaan skiën. Het is een nogal uiteenlopend gezelschap, met zeer verschillende achtergronden en interesses. Dat geeft aanleiding tot fikse botsingen. De ware aard van de zes jongeren komt bovendrij ven, de eerlijkheid blijkt een ge weldige uitwerking te hebben. Aanvang 19.00 uur, de entree tot deze evangelisatie-avond is gratis. KATWIJK De gemeen te Katwijk wil het afzan den van de zeereep tussen de Boulevard en het strand beperken. Alleen wanneer de zeereep een te steile helling wordt en daardoor zand op de Bou levard terecht komt, wil Katwijk de zeereep nog afzanden. Dit voorstel van het college van burge meester en wethouders wordt woensdag bespro ken in de commissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openbare werken. De gemeente Katwijk liet in het recente verleden regelma tig de zeereep afschuiven. Dit gebeurde om de duinreep op een acceptabel niveau te hou den. Al in 1985 bleek dat de Katwijkse gemeenteraad niet zo gelukkig meer was met het afzanden van de zeereep. De raad vreesde dat door het af zanden meer overlast van stuifzand ontstond in het dorp. Bovendien zou het afzanden slechts gebeuren op verzoek van een klein deel van de Boulevardbewoners terwijl het bovendien een dure operatie Besloten werd toen te bekijken of het afzanden inderdaad veel stuifzand opleverde. Mocht dat het geval zijn dan zou het af zanden van de zeereep langs de Boulevard tot het- verleden behoren. Aleen het deel van de zeereep tussen de Voor straat en het Andreasplein werd in 1985 nog afgeschoven. In de laatste drie jaar is onder zoek verricht naar de gevol gen van het afzanden voor de aanwezigheid van stuifzand. Het blijkt dat na het afzanden van de zeereep er meer stuif zand op de Boulevard ligt. Het net ingeplante helm blijkt bij een storm nog niet in staat het zand vast te houden. Dat ver waait over een grotere afstand dan normaal. Ook het nieuw geplante helm komt onder het zand. Het plaatsen van houten schotten, die het stuifzand te gen moeten houden, blijkt geen afdoende maatregel. De schotten worden regelmatig vernield waardoor het effect verloren gaat. De gemeente Katwijk wil min der stuifzand op de Boulevard omdat dit veel overlast veroor zaakt voor het verkeer en be woners. Het opruimen kost veel geld terwijl daardoor schade ontstaat aan het weg dek. Het stuifzand bezorgt ook schade aan het straatmeubi- lair. Verder moeten de kolken en rioleringen meerdere keren per jaar worden schoonge maakt. Katwijk gaat het afzanden van de Zeereep beperken. Leefbaar Katwijk verliest zaak afdekking vuilnisbelt DEN HAAG/KATWIJK De Stichting Leefbaar Katwijk is er niet in geslaagd de gemeente Katwijk via een juridische pro cedure te dwingen dat een vuil nisbelt in Noordwijk wordt afge dekt met klei of leem. De vuil nisbelt aan de Noordwijkse 's- Gravendijkseweg is volgestort door de gemeente Katwijk. De Stichting Leefbaarheid vindt de niet afgedekte en volgens haar niet deugdelijk omheinde stort plaats een bron van infectie voor mens en dier. In de tegen de gemeente aangespannen pro cedure verklaarde de afdeling rechtspraak van de Raad van State de Stichting niet ontvan kelijk. Noordwijk heeft Katwijk een hinderwetvergunning verleend om de stortplaats te gebruiken. De rechtspraakafdeling stelde vast dat het college van Katwijk met de weigering maatregelen te nemen niet heeft gehandeld in de hoedanigheid van publiek rechtelijk orgaan. De weigering is dan ook geen besluit waarte gen beroep open staat. Het beroep van de Stichting had niet tegen de vergunninghouder maar tegen het vergunning ver lenende Noordwijk gericht moeten zijn. VOORSCHOTEN Om wonenden zijn in het ge weer gekomen tegen wo ningbouw op een stukje grond tussen de Baron Schimmelpennincklaan, de Sixlaan en het erf van de woning 'Woelwijklaan 11 in Voorschoten. Het betreft de bouw van 25 woningen in de sociale sector, waarvan er 16 in. gestapelde vorm worden uitgevoerd. Omdat vol gens het geldende bestem mingsplan de grond be stemd is voor de bouw van een school en er daar om andere verkaveling nodig is, willen B en W de bouw mogelijk maken door middel van een arti kel 19-procedure. Tegen het plan hebben omwo nenden bezwaren aangete kend. Prof. dr. H. Schuttevaer is een van die bewoners, die bezwaar maken tegen de „in kapseling" van het monumen tale pand Woelwijklaan 11. Hij gaf de leden van de commissie ruimtelijke ordening gister avond een college en pleitte voor het instandhouden van het bestaande groene bosje en het ruime zicht op Woelwij klaan 11. Ook de heer A. Meijer betoog de dat woningbouw op die plek voor hem als zeer schok kend zal overkomen. Alle commissieleden toonden be grip voor de moeilijkheden van de omwonenden, maar stelden dat er een afweging diende plaats te vinden tussen bouwen of niet bouwen. Het bouwen van de 25 woningen in de sociale sector is dringend noodzakelijk en hoewel daar voor een bosje verdwijnen moet en wat groen, komt er el ders weer en plek in de directe omgeving waar weer een bos- sage kan groeien. Mr. G. Both (PvdA/PPR) wist zich nog te herinneren van ziin vroegere prof. Schuttevaer dat men zich nimmer door een goede toe spraak moet laten misleiden en hoewel hij evenals alle commissieleden genoten had van de vlotpratende 84-jarige professor, toch moest kiezen voor woningbouw. De commissie financiën bleek slechts bereid om nog een jaar een bijdrage te geven voor de kunstuitleen Leiden e.o. In dat jaar zal moeten blijken dat meer dan 30 Voorschotenaren van die kunstleen gebruik ge maakt hebben, anders vindt de gehele commissie het deelna mebedrag aan de kunstuitleen ten bedrage van 5.600 gulden niet waard. Vlot stelde de commissie financiën 400.000 gulden beschikbaar voor de aanleg van centrale verwar ming in de Rembrandtlaan- flats. Volgens mevrouw M. van der Kloes (VVD) mag best bekeken worden of de ge meente niet een deel van die kosten kan dragen. Volgens de wethouder Van Dalen is de ge meente verplicht een extra bij drage te vragen in de huur prijs voor de cv. Hij raadde de bewoners aan huursubsidie aan te vragen, indien de huur kosten niet opgebracht kun nen worden. Man botst na achtervolging op politiewagen NOORDWIJK/DE ZILK Een 40-jarige man uit Noord wijkerhout heeft de rijkspolitie uit de bollenstreek vannacht handenvol werk bezorgd. De man kon pas na een wilde ach tervolging worden aangehou den. Op de Hoogduinweg in De Zilk botste hij met zijn wagen tegen een auto van de politie Lisse. Hij wilde nog wegrijden, maar reed tegen een geparkeer de auto op. Deze auto knalde vervolgens op een andere ge parkeerde auto. De man, die vermoedelijk teveel gedronken had, heeft een bloedproef on dergaan. De achtervolging be gon op de provinciale weg 2 toen de man een stopteken van de politie Noordwijk negeerde. Vervolgens ging net richting De Zilk en Hillegom en weer terug naar De Zilk. Inmiddels werd de Noordwijkerhouter achtervolgd door politiewagens uit Noordwijk, Noordwijker hout, Lisse en Hillegom. De ka ravaan kwam tot stilstand toen de man een politiewagen uit Lisse over het hoofd zag. SASSENHEIM N OORD- WIJKERHOUT Gezel ligheid kende gisteren ook in de Leidse regio, de Bollenstreek en de Rijn streek weer geen tijd. In tal van plaatsen werd op nieuw de polonaise inge zet. In Sassenheim was het giste ren bejaardencarnaval. In be jaardencentrum Bernardus kwamen De Bokken uit Voor hout op bezoek. Het hoofd- verpleging P. Terlinden werd door prins Krijn onderschei den. Verder was er optreden van de Dansmariekes en zorg de de hofkapel De Kanjers voor vrolijke muziek. De veer tien bewoners die uit Voor hout kwamen kregen van Prins Krijn en Prinses Jacoba een fruitbak en bloemen, 's Middags was er in de feestresi- dentie, die tot de laatste plaats bezet was met ouderen volop feest met een optreden van Bram Biesterveld. 's Avonds was er een feestelijk boeren- bal, waarbij ook De Gaapstok ken uit Lisse en De Knaalkik- kers uit Beinsdorp aanwezig Vanmorgen brachten de Sak sen een bezoek aan Bernardus. Tijdens de festiviteiten werden mevrouw Berkhout en Jac. Homan van de Ontspannings commissie door Prins Thijs on derscheiden. Vanavond wordt het feest besloten als burge meester Kret de sleutel weer terugkrijgt. Gistermiddag werden op het bordes van het Noordwijker houtse gemeentehuis boer WASSENAAR De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid- Holland is onlangs begon nen met een nieuw project bij het Wassenaarseslag. Gewapend met hand schoenen, zagen en ander gereedschap zijn twaalf vrijwilligers en een pro jectleider aan de gang ge gaan met het verwijderen van zwakke en zieke den nen. Dit werk is het eerste van een serie, die onder het motto „Landschapson- derhoud in de Duin streek" wordt uitgevoerd. De vrijwilligers, allen werklozen die met be houd van uitkering aan het project deelnemen, blijken zich om verschil lende redenen te hebben aangemeld. Johan Bezemer, uitvoerder werkgelegenheidsprojecten van de Stichting: „Ditmaal zijn er ook een paar ouderen bij, die geen kans meer maken op betaald werk en blij zijn dat ze dit kunnen doen. Andere deel nemers proberen uit te vissen, of dit soort werk ze op de lan ge duur aanspreekt, en weer anderen doen het om werker varing op te doen of puur om dat ze willen werken aan het behoud van de natuur". Door het dunnen van het dennen bosperceel krijgen gezonde dennen de kans te overleven. De stammen worden als brandhout gebruikt en strand tenthouders hebben al interes se getoond in de toppen van de bomen. Die kunnen vóór de strandtenten in het zand wor den geplant om het stuiven van zand tegen te gaan. Broedseizoen Het stuk bos, dat eigendom is van Staatsbosbeheer, is een kwart hectare groot en telt on geveer honderd bomen. Daar van moet een derde deel ge kapt worden. Johan Bezemer schat dat er met het tempo waarmee vorige week werd gewerkt, nog tien dagen nodig zijn om de klus te klaren. Daarna liggen er nog twintig soortgelijke bosjes klaar, waar hetzelfde werk gedaan moet worden. Of dat vóór maart nog lukt, is echter de vraag. In maart begint het broedseizoen, en dan mag er in de duinen niet meer gewerkt worden. Vanaf april/mei gaan vrijwil ligers van de Stichting overi gens weer verder met het uit graven en zandvrij maken van bunkers in de duinen, om ze geschikt te maken voor vleer muizen. Dat is nu niet moge lijk omdat de vleermuizen, die in al uitgegraven bunkers hun winterslaap houden, niet ge stoord mogen worden. Voor jongere werklozen die deelnemen aan het project be staat de mogelijkheid om in het kader van het Leerlings telsel voor Bosbouw, Cultuur techniek en Groene Sector een vakopleiding te volgen. De leerling werkt gemiddeld 32 uur per week en gaat 8 uur naar school. „Als de juiste spe- Volop plezier tijdens het bejaarden carnaval van De Saksen in Kasanova in Sassenheim. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Teun van Jan de Paai met Kneel van Knelis van de Jan- sensteeg onecht in de echt ver bonden door de prins van het Kaninefaatenrijk. Op een paard-en-wagen en gevolgd door honderden bruiloftsgas ten in boerenzwart of in blau we boerenkiel gekleed, was het „onechtpaar" naar het ge meentehuis gereden, alwaar na een langdurige polonaise de middag al bijna niet meer stuk kon. Vervolgens werd de bij naam „Koetillers" van de Noordwijkerhouters eer aan gedaan want een grote koe werd het bordes opgetild waarna boer Teun een proeve van boerenbekwaamheid moest ondergaan. Het lukte hem inderdaad om een goed schuimend glas bier uit de uier van de koe te tappen. Na de voltrekking van het huwelijk ging het hele gezelschap naar de Schelft waar inmiddels meer dan duizend dorpelingen in afwachting waren van de boerenkool met worst in de sporthal. Het bruiloftsfeest ging door tot ver in de namid dag en was daarmee weer het hoogtepunt van het carnaval in het Kaninefaatenrijk. „Kleintje Carnaval" in Sport complex De Tweesprong in Roelofarendsveen trok giste ren vele honderden origineel verklede kinderen. Zij hosten en dansten op de carnavals muziek van Discotheek Power Wave. Als extra attractie was er een muzikaal optreden van de Brabantse clown Rinaldo. Het feest werd voor het zesde achtereenvolgende jaar geleid door zwemjuf van de Twee sprong, Rinet van den Berg, die als geboren Brabantse alles afweet van het carnaval. Zij reikte ook prijzen uit aan de leukst verklede kinderen, die onder een luidkeels „alaaf"- geroep naar voren mochten komen. De gelukkige win- naartjes waren de aardbeitjes Joyce en Denise van Rijn, het uit twee personen bestaande paard van Arjan Bosman en Jef Akerboom, de clowns René Disseldorp, Martine Klein en Jenny van Ruiten en de deftige dame Tessa Kuyper. cialisatie gekozen wordt, is de 1 kans op betaald werk onge- veer 90 procent", schat Beze- T mer. „Als je in het westen van het land woont, moet je na- tuurlijk niet de specialisatie bosbouw kiezen. Dan kan je je beter richten op natuurbeheer 'v en landschapsbouw, het aan- 1 kleden van het landschap. J Voorbeeld daarvan is het hel- pen aanleggen van recreatie- I terreinen. Ook de leeftijd J speelt een rol. Voor jongeren tot 27 jaar zijn de mogelijkhe- hl- den het grootst, hoewel men- re" sen tot 40 jaar ook nog een kans maken". I JV Projectleider Voorlopig wordt twee dagen in de week aan het project ge- té werkt onder leiding van twee 101 onbetaalde projectleiders. De MV Stichting probeert echter bij gemeenten en arbeidsbureau's ut geld los te peuteren, om een betaalde projectleider in dienst te nemen. „Dat blijkt in de praktijk beter te werken. De kans dat een vrijwilliger op- '1- stapt als hij betaald werk kan krijgen, is vrij groot. Daardoor komt het regelmatig voor, dat het project afgeblazen moet worden. Een ander nadeel is, ip. dat het project nu maar gedu- vr rende twee dagen per week kan worden uitgevoerd. Met M een betaalde projectleider zou- den dat er vier kunnen zijn", -J licht Bezemer toe. oo Overigens is het aantal vrou- rs> wen dat aan dit soort projecten i» deelneemt, te verwaarlozen. in* Aan het dennenbosproject doet maar één vrouw mee. 1: Bij het Wassenaarseslag is onlangs een groep vrijwilligers van de Stichting Natuur- en Landschaps beheer Zuid-Holland met een nieuw project begonnen: het kappen van zieke en zwakke dennen in een dennenbosperceel van Staatsbosbeheer. FOTO: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12