Sou/io/nt rand verwoest De Horst Arbeidsbureau leidt veël meer mensen op STAD OMGEVING Minder belangstelling voor poppenbeurs HNSE SCHOOL IN BRAND GESTOKEN BURGERLIJKE TELEFOONMANIAK VALT ZIEKENHUIZEN LASTIG LEIDEN Een telefoonmaniak heeft zondagochtend het Aca demisch Ziekenhuis, het Elisabeth Ziekenhuis en enkele gezin nen in Leiden en Leiderdorp lastig gevallen. Het AZL kreeg een bommelding binnen en bij het Elisabeth Ziekenhuis zouden gas, licht en water afgesloten worden. Het AZL ondernam verder geen actie, het Elisabeth Ziekenhuis trommelde in eerste instan tie direct de technische staf op. Diverse gëzinnen kregen tele foontjes binnen dat familieleden iets ernstigs overkomen was. Een woordvoerder van de politie spreekt van „hoogst kwalijke telefoontjes". am>hade bij llegale rit tEIDSCHENDAM Een |9-jarige Vodrburger zonder jijbewijs beschadigde gister middag de auto van zijn ou- Jers. Hij had zonder toe- nming de autosleutels enomen voor een rit. J.S. Bachlaan in Leid- fhendam botste de bestuur- tegen een lichtmast r hij bleef doorrijden, i oliespoor dat de politie tanaf de lichtmast volgde, fcp dood op de Pletterijkade Den Haag. Later op de <ond kon de dader aan de het deels bekende ienteken achterhaald wor- Autobanden lekgestoken SASSENHEIM Een bewoner van de Gladiolenstraat in Sassen- heim is afgelopen zaterdag waar schijnlijk het slachtoffer gewor den van een wraakactie. Onbe kenden staken in de nacht van vrijdag op zaterdag drie banden van zijn auto lek en trapten een koplamp kapot. Vervolgens werd op twee uur 's middags de vierde band lekgestoken. De rijkspolitie van Sassenheim verzoekt even tuele getuigen zich te melden, tel. 02522-12048. Verder werd in de nacht van zaterdag op zondag de ruit van de deur van een snack bar aan de Hoofdstraat ingetrapt door een groep jongeren. Er is nog geen aanhouding verricht. Opening Muziekhuis Brand in balzaal Minerva LEIDEN Het Muziekhuis M123, aan de Middelstegracht 123 wordt op vrijdag 24 februari om 15.00 uur officieel geopend. M123 biedt onder dag aan de Leidse Vereniging van Popmuzikanten, Aux Magazine, het boekingsbureau Gigz en een opnamestudio van stichting A.C.E. De openingshandeling bestaat uit het doorknippen van een geluids band en het afsteken van vuur werk, volgens de initiatiefnemers de laatste geluidshinder die de buurt van het muziekhuis zal on dervinden. Na de feitelijke opening is er een receptie die wordt opge luisterd door de groep Divaz die La- tijnsamerikaanse muziek maakt, 's Avonds treedt de Leidse All Star- band „Gratis Bier" op. LEIDEN De studentensociëteit Minerva aan de Bree- straat in Leiden heeft vanochtend bij een brand in de bal zaal grote schade opgelopen. De exacte schade en de oor zaak zijn nog onbekend. Volgens de politie had de brand nog veel rampzaliger vormen aan kunnen nemen als het vuur door zuurstofgebrek niet vanzelf was gedoofd. De brandweer werd vanmorgen rond zeven uur gealar meerd door iemand die drank kwam afleveren bij de socië teit. Hij bespeurde een brandlucht en zag rook uit een roos ter komen. De brandweer werd bij haar werkzaamheden gehinderd doordat volgens een woordvoerder alle ruimten op de eerste en tweede verdieping waren „gebarricadeerd". Uiteindelijk is een ruit ingeslagen en is men met behulp van een ladderwagen naar binnen gegaan. De woordvoer der van Minerva bevestigt dat veel ruimtes in de sociëteit zijn afgesloten, „maar dat is nog geen barricaderen". Vol gens hem is normaal alleen het centrale trappenhuis toe gankelijk en zijn de achterliggende ruimten afgesloten. Hij erkent dat dit de brandweer bij haar werk kan hebben ge hinderd. k haat Fruit ,EIDEN De school De SpoeJHorst aan de Beijerinc- 2e daan is vanmorgen vroeg tloor brand verwoest. De brandweer gaat er voorlo- 'st lig vanuit dat het vuur is ingestoken. De afgelo- >en jaren is in twee soort- 1 'elijke houten schoolge- >ouwen in dezelfde buurt lan de Lorentzkade en de 'j lan Vollenhovekade ook A# 1 brand gesticht. e pan egint Spi b Iet vuur werd vanmorgen önd half vijf ontdekt en greep afdelin uip voorv nei om zjcb heen. De brand ei /eer zette drie autospuiten i en ladderwagen en ongeveer gesnet tvihtig man personeel. Die ladden het vuur snel onder '(bntrole, om zeven over half 'n luc les werd het sein brand i 1 er gegeven. De brand 15liettemin zo hevig dat het r jlussen tot vanmorgen negen sgewt iur duurde. Van het schoolge- rk de J0UW viel weinig te redden. Alleen de kleuterlokalen ble- laat dfoen gespaard. Volgens de jrandweer het enige gedeelte het gebouw dat nog bruik- 4 (iemand raakte gewond als [evolg van de brand. De aüpandweer redde uit het bran- chten lende gebouw drie schildpad- choc i De Leidse brandweer kon vanmorgen niet verhinderen dat de Leidse school De Horst uitbrandde. den die door de dierenambu lance zijn opgehaald. Woordvoerster M. de Valk van de school noemt de brand regelrechte ramp. „Maar hebben het geluk dat het c daardoor heb- Vanmorgenr was in elk geval nog onzeker naar welk ge bouw de zeventig zeer moeilijk opvoedbare leerlingen volgen de week toe, zullen moeten. Mevrouw De Valk constateert dat leerlingen van een „gewo ne" school al ernstig gedu peerd zijn door een dergelijke brand, maar dat dit bij deze kinderen nog eens extra het geval is. Het is overigens niet de eerste keer dat De Horst door brand is getroffen. Ongeveer tien jaar geleden was de school nog aan de Hoge Morsweg geves tigd. De Horst verhuisde naar de Beijerincklaan toen dat ge bouw door brand onbruikbaar was geworden. Het gebouw van De Horst was een „Finse school" Deze houten prefab gebouwen wa ren na de oorlog door Finland geschonken voor de wederop bouw. In dezelfde buurt ston den dergelijke gebouwen ook aan de Lorentzkade en aan de Van Vollenhovekade. Het ge bouw aan de Lorentzkade was als" wijkgebouw in gebruik toen er op 23 augustus 1987 brand in werd gesticht. Op 2 en 9 januari vorig jaar werden de restanten weer in brand ge stoken. Het gebouw cusvakantie w ben we nog een week de tijd Van Vollenhovekade brandde om een oplossing te vinden", al op 31 december 1983 uit. b^'< Bejaarde vrouw 'EM ran tas beroofd nj LEIDEN Drie jongens HHfWider vaste woon- of ver- jizen lijfplaats, in leeftijd varië- end van 15 tot 17 jaar, zijn jaterdagavond aangehouden vegens een tasjesroof. De x pat rie hadden het gemunt op Vol* ^n 79-jarige vrouw uit Lei- die op de fiets de Haag- 'afdé weg wilde oversteken. De 18 drie liepen vlak voordat de touw overstak tegen haar iets op. Aan de overkant 19 merkte de vrouw dat ze haar 1 tasje kwijt was. De drie kon- den even verderop door de gealarmèerde politie in de iuis. kraag gevat worden. Het tas U' P werc* achter woningen aan jeijj de Haagweg teruggevonden. HELFT MEER DAN GEPLAND IN 1988 LEIDEN Het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) Leiden en Lisse heeft het afgelopen jaar veel meer mensen kunnen opleiden dan verwacht. Gepland was dat er ruim 921 men sen zouden worden opge leid, uiteindelijk werden dat er 1.380. Dat aantal was verdeeld over 37 soorten opleidingen van zeer uiteenlopend niveau. Zo waren er bijvoorbeeld academici, technici, ver pleegkundigen en kraam- verzorgers die om- en bij scholingscursussen den. volg- Onder de bijna 1.400 cursisten bevonden zich 576 vrouwen en 105 buitenlanders. Het GAB verwacht dat ongeveer tachtig procent van de betrokkenen direct na het afsluiten van hun opleiding werk vindt. Het GAB is zeer tevreden over de resultaten en noemt de scho lingsactiviteiten succesvol. Het GAB biedt verschillende soorten opleidingen. Zo kan men individueel via cursussen worden opgeleid, projectgewijs met tien tot twintig deelne mers of via opleiding binnen een bedrijf, ook wel training op de arbeidsplaats genoemd. Bij de opleiding werkt het ar beidsbureau nauw samen mei instituten zoals het centrum voor vakopleiding. Daarnaast werden vooral de projectoplei dingen „ingekocht" bij gespe cialiseerde instellingen. Door de toename van het aan tal cursisten werd het oor spronkelijke budget met ruim vier ton overschreden. In to taal is in 1988 3.180.000 gulden uitgegeven aan opleidingen. Dat kwam van de kaderrege ling scholing, van de regeling bijzondere regionale projecten en van extra werkgelegen heidsgelden. Meer geld voor opvang geestelijk gehandicapten LEIDEN Het provinciebe stuur heeft ruim twee miljoen gulden uitgetrokken om de op vang van geestelijk gehandi capten uit te breiden. Veel te huizen krijgen er enkele plaat sen bij. Het dagverblijf voor ouderen in Leiden krijgt drie extra plaatsen, De Oude Post in Sassenheim een plaats, Son- nevanck in Hillegom drie plaatsen. Daarnaast kan een dependance worden opgericht bij de Alphense gezinsvervan- fende tehuizen Dukdalf en 't pan. Die krijgen daarvoor vijf extra plaatsen. In Oud Beijerland wordt bovendien een geheel nieuw gezinsver vangend tehuis opgericht met twaalf plaatsen. De provincie wil daarmee bij dragen aan een verkorting van de wachtlijsten, maar blijft er bij het rijk op aandrin gen ook meer geld uit te trek ken voor de zwakzinnigenzorg in Zuid-Holland. MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 Vechtende jongeren op Beestenmarkt LEIDEN De politie heeft zaterdagnacht om drie uur vechtende Nederlandse en Turkse jongeren gescheiden op de Beestenmarkt. De aanleiding voor de vecht partij is onduidelijk. Twee Leidse mannen van 20 en 24 jaar hebben aangifte gedaan van mishandeling. Een 25- jarige Leidenaar werd aan gehouden, omdat hij een agent bedreigde en weigerde zich uit de voeten te maken. Bij de vechtpartij werd ook GEEN EXTRA GELD VOOR BEJAARDENOORDEN DEN HAAG In tegenstelling tot andere provincies krijgt Zuid-Holland geen extra geld voor bejaardenoorden Dit blijkt uit een voorstel tot wijziging van de wet op de bejaardenoorden, die minister Brinkman (WVC) heeft ingediend. Dit betekent, dat er geen geld is voor nieuw beleid in Zuid-Holland. Het extra be drag gaat naar provincies en gemeenten, waar bejaardentehui zen gesloten moesten worden. Voor de provincie Zuid-Holland houdt het voorstel geen bezuiniging in. Gedeputeerde J.H. Boone van ouderenbeleid: „Voor nieuw beleid is geen geld. In de komende jaren worden met name problemen verwacht in Leidschendam, Leiden en Gouda. Dit jaar zullen provinciale sta ten een behoorlijke kluif krijgen aan de oplossing ervan". Boone is wel tevreden met een ander aspect van de wetswijziging, na melijk het feit dat bejaardenoorden ook zorg moeten gaan verle nen aan bejaarden die thuis wonen. Bejaardenoorden moeten zich daarbij meer op de wijk gaan richten en ondermeer de ver zorging van maaltijden voor thuiswonende bejaarden op zich ne men en zorgdragen voor tijdelijke opvang en dag- en nachtop- WM De Leidse poppenbeurs werd afgelopen weekeinde minder druk bezocht dan in 1988. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De tweede Leidse poppenbeurs in het restaurant van de Groe- noordhallen heeft zater dag aanzienlijk minder belangstelling getrokken dan vorig jaar. Ongeveer 850 belangstellenden na men een kijkje, tegen meer dan 1.100 in 1988. Op de beurs waren behal ve poppen, alle mogelijke materiaal om poppen te maken en tijdschriften en boeken over die hobby te zien en te koop. Boven dien hield de Leidse pop pendokter Arie van Ma rion spreekuur. Die merkte overigens weinig van afnemende belangstelling. Hij had de hele dag zijn han den vol aan het in ontvangst nemen van patiënten. Bij het sluiten van de beurs had hij een flinke mand met poppen onder zijn tafel staan. Die had den letsel aan ledematen of ogen of hadden een nieuwe stem of pruik nodig. Volgens Van Marion zijn er maar nau welijks kwalen die hij en zijn vrouw niet kunnen behande len. De beurs was vooral bedoeld voor hobbyisten die bijvoor beeld op zoek zijn naar de juis te stem voor hun pop of beer. Ook stoffen, patronen en kno pen voor poppekleertjes waren er in alle soorten en maten. De specialisten onder de poppe- liefhebbers konden nieuw sa nitair voor de woning van hun oogappeltjes uitzoeken om maar niet te spreken van alle mogelijke miniatuur „antiek", van brillen tot tafels die ge bruikt worden voor karakter- poppen. Daarbij gaat het om zelfgemaakte poppen waarmee een ambacht of een situatie wordt uitgebeeld. Volgens een van de organisa toren was het onduidelijk waarom de beurs minder be langstellenden heeft getrok ken. Een van de oorzaken is wellicht de uittocht met de crocusvakantie. De Leidse beurs hoort, zo zegt hij, qua belangstelling landelijk tot de kleinere. Gemiddeld worden de poppenbeurzen door onge veer 1.100 mensen bezocht, waarbij aantallen tot zo'n 1.500 bezoekers als normaal gelden. LEIDEN Geboren: Joost, z.v. H. Calkhoven en A. H. Knetsch; Koen. z.v. H. Calkhoven en A. H. Knetsch; Jacobus Willem, z.v. J. J. F. Geenjaar en W. Meijvogel; Jeflry, z.v. E. R. Ar- noldus en A. M. S. de Vries; Saffier, d.v. F. Weise en S. M. van der Aa; Daley, z.v. J. W. G. Tolido en J. M. Verhart; Hubertus Wilhelmus Maria, z.v. G. P. M. Zonneveld en A. G. M. van Wijngaarden; Dionne Francisca Rosemary, d.v. F. W. Boting en A. R. Marchand; Machteld, d.v. J. van Aalst en N. J. van Duijvenbode; Tymen Hugo Cornelis. z.v. A. Zwaan en M. W. van der Plas; Tessa, d.v. A. B. W. Vink en E. van Dijk; Wendy, d.v. J. van Egmond en A. G. Kiewiet; Kim. d.v. J. van Egmond en A. G. Kiewiet; Ronald, z.v. F. Faber en C. E. Beu kers; Simone, d.v. B. I. Zang en W. A. Park; Surya Tanya, d.v. G. A. Goud smit en M. Staallekker; Georgy Anan- di, z.v. G. A. Goudsmit en M. Staal lekker; Jennifer Marie, d.v. F. J. Pap- palardo en K. E. Pappalardo; Wobke Gerardine Wynanda. d.v. H. B. Jonker en E. E. Kemmerling; Ronald Jaco bus, z.v. F. A. Grimbergen en H. M. W. Wassenaar; Kevin. z.v. K. Prashad en H. C. M. van Rijn; Else Annemiek. d.v. A. Krijgsman en H. A. E. Lefeber; Abraham Theodorus Hermanus, z.v. H. Bavelaar en G. R. Schröder; Mar- garetha Elisabeth, d.v. H. Bavelaar en G. R. Schröder; Emile Eduard Corne lius. z.v. P. J. C. Renken en H. Pul; Helena Jenny. d.v. C. de Groot en J. H. Kramer; Pleter Antoon, z.v. J. P. T. van der Lans en G. P. M. de Vroom- en; Hendrika "Magdalena Roxanne. d.v. J. J. Distelvelt en P. M. C. Hama ker; Willem, z.v. J. W. Oudwater en C. Beekman; Ricardo Izak Nicolaas Mic- kel, z.v. N. I. A. Meeuwenoord en L. J. Hulscher; Hatlm, z.v. A. Farid en L. Chahrabane; Willem, z.v. IJ. van Rijn en J. C. Zuijderduijn; Petra Annechie- na, d.v. A. van Duljn en R. Plug; Wil lem. z.v. A. van Duljn en R. Plug; Rel- nier, z.v. H. Molenaar en A. Bezemer; Simone. d.v. H. M. G. Philippo; Rob bert Jan. z.v. T. van Rooijen en J. I. Kok; Hamza, z.v. A. Boucharraba en N. Ahmar; Kimberly Jennifer, d.v. A. Nijenhuis en W. Booij. Overleden: G. E. Regeer, geb. 20 jul. 1953, vrl. echtg. van P. Ouwerkerk. H. Tjepkema, geb. 8 nov. 1909, man; J. van der Niet. geb. 1 febr. 1916, man, C. H. W. van den Berg. geb. 13 jun. 1925, vrl.; H. Verhoeven, geb. 11 jul. 1914, man; A. van Putten, geb. 1 jun 1907, man; G. Jacobs, geb. 4 okt. 1924, vrl. echtg. van J. L. Schrok; J. van Woudenberg, geb. 17 Jul. 1912, vrl.; J. Haasnoot.g eb. 16 okt. 1910, man; J. P. Mooijekind, geb. 3 jun. 1909, man; E. C. M. Verroen, geb 5 mei 1909, vrl.; P. E. Berg. geb. 27 nov. 1909, vrl. geh. gew. met A. C. van Vliet; W. Pardon, geb. 29 aug. 1907, man; J. J. de Wilde. geb. 23 mrt. 1910, vrl. geh. gew. met C. Mar kus; H. T van Starrenburg. geb 28 apr. 1899, man; C. M. van Rooijen, geb. 25 aug. 1935, vrl. echtg. van C. van Olphen; W. Beekhuizen, geb. 30 okt. 1938, man; Ravage in Merenwijk Een 31-jarige Amsterdamse automobilist heeft gisteravond om kwart over zes voor een ravage gezorgd op de Gooimeerlaan in de Leidse Merenwijk. De Amsterdammer wilde ter hoogte van de Hallenweg een 28-jarige Hagenaar inhalen, maar merkte tijdens het inhalen dat er een middenberm opdoemde. Hij stuurde scherp naar rechts, en raakte daarbij de auto van de Hagenaar. De Amsterdammer verloor de macht over het stuur en reed via een glazen wand een showroom van een autobedrijf binnen. Twee nieuwe auto's raakten daarbij beschadigd. De auto van de Hagenaar kwam door de botsing op zijn kant terecht. Drie perso nen zijn naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De Amster dammer had een hoofdwond, de Hagenaar armletsel en een 26- jarige passagier van de Hagenaar klaagde over nek- en hoofdlet sel. FOTO: WIM VAN NOORT LA K- cursussen Het LAK begint binnenkort weer met cursussen op het ge bied van drama, beeldende kunst, muziek en literatuur. Daartoe behoren ook bijzon dere cursussen zoals afrikaan- se dans, Shakespeare en pro za. De inschrijving voor alle FOTO: PR morgen en woensdag van 19, tot 21 uur in het LAK-bureau aan de Cle- veringaplaats 1. Het cursus- boekje met een compleet overzicht is kosteloos af te ha len aan het bureau. SSR Studentenvereniging SSR Leiden houdt vanaf morgen Filmochtend Buurthuis 't Spoortje houdt woensdag vanaf 9.30 uur een filmochtend voor vrouwen. Vertoond wordt de film 'Foul Play'; de toegang kost een rijksdaalder. Het buurthuis is gevestigd aan de Bernhardka- de 40. Ballet In de Droomfabriek begint woensdag een cursus klassiek ballet door Jeanette van de Wijngaard. De lessen zijn ge schikt voor kinderen vanaf 7 jaar. Er wordt steeds op woensdagmiddag getraind. Voor informatie en opgave: tel. 01711-11008. Op diezelfde dag is er een introductieles voor een muziekworkshop. Hiervoor kunnen belangstel lenden zich via tel. 071-133883 opgeven. een open week met verschil lende activiteiten. Dinsdag wordt de film La Citta Delle Donne van Fellini vertoond. Woensdag treedt de cabaretier Mare van de Veerdonk met zijn programma Blond Elas tiek op en donderdag is er een forum over het streven van niet-Russische volken in de Sovjet-Unie naar meer zelf standigheid. Alle activiteiten beginnen om 20.00 uur in het gebouw aan de Hogewoerd 108.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7