/al Najibullah ijkt in zicht Solidariteit en regering zitten weer om één tafel ppositie Paraguay antrouwt belofte rije verkiezingen ■AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Verval 7 Li pTENLAND CetdaeSommit MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 jskou nodigt jinesty uit DEN De men- •chtenorganisatie esty International voor het eerst haar oprichting in een uitnodiging angen van de Sov- ie om dit land te »ken. „We hebben uitnodiging gekre un de Sovjet-Aca- e van Wetenschap- Amnesty- idvoerder Richard h in Londen. Het is niet bekend wan de organisatie de jtunie zal bezoe- Doden in overvolle Braziliaanse cel RIO DE JANEIRO Na een oproer in een politiebureau van de Brazili aanse stad S3o Paulo zijn achttien ge vangenen door verstikking om het leven gekomen. Dat gebeurde nadat een politieman een traangasgranaat had gegooid in een overvolle cel met vijftig gevangenen. Acht anderen zijn gewond geraakt. De oproer begon na een uitbraakpoging van de gevange nen. De politie slaagde erin de poging te onderdrukken en sloot de gevan genen op in een isoleercel van drie bij anderhalve meter. „Aangezien de gevangenen alle andere cellen kapot hadden gemaakt, konden wij hen nergens anders onderbrengen", zo zei de politieman. Slangen Met een slang in zijn hand en één kronke lend rond zijn nek wenst de Malaysische slangenkoning Dasta- gir Husseine via een Chinese wenskaart de bezoekers van het Nationale Museum in Kuala Lumpur alsnog een gelukkig nieuw jaar. De afgelopen week was Husseine een van de best be zochte attracties in het museum waar een speciale ruimte voor hem en zo'n honderd giftige slangen was gereserveerd. FOTO: AP Pozsgay nu voorzichtig over opstand van 1956 BUDAPEST Het Hongaarse Polit- buro-lid Imre Pozsgay heeft zijn eer dere uitspraken over de gebeurtenis sen van 1956, die hij bestempelde als „een volksopstand", enigszins afge zwakt. Zijn karakterisering betekende „geen eindoordeel" maar slechts „een aanbevolen formulering .in de geest van een verzoening met het volk". De opstand wordt officeel gezien als een contra-revolutie. Het Hongaarse week blad Elet es Irodalom heeft een scher pe aanval gelanceerd op Kadar, die in 1956 leider was. Ze eist dat hij politiek rekenschap aflegt van zijn niet-realis- tisch economisch beleid, het in gebre ke blijven ten aanzien van Hongaarse etnische minderheden in Transylvanië en een welig tierende corruptie. Halve ton kruiden voor lichaam Panchen Lama PEKING Bij het Tashi Lump klooster in Tibet zijn 553 kilo conserveringskrui- den bezorgd om het lichaam van de on langs overleden Panchen Lama te balse men. De Panchen Lama, de op een na hoogste geestelijke leider van de Tibe taanse buddhisten, overleed op 18 januari aan een hartaanval overleden. Ervaren monniken zijn inmiddels begonnen met het conserveringskarwei. Duizenden mon niken en leken hebben de afgelopen da gen in Xigaze en Lhasa de laatste eer be wezen aan de Panchen Lama. Hij werd aanbeden als de tiende incarnatie van de buddhistische god Amitabha. De opvol ging gebeurt traditioneel door een kind aan te wijzen, dat wordt beschouwd als een nieuwe reïncarnatie van de godheid. BELLEN KLAAR VOOR MACHTSOVERNAME „Daarom is het van plan het regime van binnenuit te on- }UL/MOSKOU Nu neeste Sovjet-troepen lanistan hebben ver- a, bereidt het bewind [abul zich voor op de -rontatie met het ver- Guerrillaleiders zei- afgelopen weekeinde ..contra-revdutionaire activi- ■6 rteit aldus Tass. zij de regering nog y00r je Sovjet-televisie beves- dagen de tijd geven tigde een ontgoochelde Af- te capituleren en dat ghaanse communist de berich- aarna een groot offen- ten van Tass. In het veel beke- zullen inzetten. ken programma Visie zei hij dat hét Afghaanse volk presi dent Najibullah niet steunt. Het tv-programma leek de kij kers voor te bereiden op de mogelijke val van Najibullah. in Afghanistan de terugtrek king van het Rode Leger vol- ins het Sovjet-persbureau heerst in de Afghaanse Istad feitelijk een staat beleg. Volgens het vsagentschap hebben de nunistische autoriteiten ns uitgedeeld onder alle afdelingen in Kabul, er hebben het Afghaanse en de volksmilitie de role óp het binnenkomen- erkeer verscherpt en pa lleren er helikopters bo de stad. Volgens Tass het Afghaanse verzet de illlusie dat het onmid- ik na het vertrek van de Sovjet-soldaat de stad kan innemen. dermijnen door sabotage en gen. „De Russische legers ver een economische blokkade", trekken uit het land en wij De rebellen hebben als vluch- zullen ons verdedigen", zei de telingen vermomde agenten 43-jarige in gevechtstenue ge- Kabul binnengesmokkeld om stoken Najib. „Wij moeten de bevolking aan te zetten tot sterk zijn. Wij moeten ons ver- f~enigen. Ze zeggen dat ons volk zijn land niet kan verdedigen. Dat is een leugen". TerwijlNajib sprak klonken op de achtergrond de motoren van de vertrekkende Russi sche vrachtvliegtuigen, Terwijl nog verder weg het gerommel van artillerievuur klonk. Door zware sneeuwval en lawines vorderen de legerkonvooien die over de Salang-route van Kabul naar de Sovjet-grens in het noorden trekken slechts langzaam. Bij de lawines zijn volgens Radio Moskou drie do den en een gewonde gevallen. De Verenigde Naties stuurt voedselkonvooien naar steden in Afghanistan die worden be legerd door de mujaheddin. Het zwaar belegerde Jalala bad, op de weg van de hoofd stad Kabul naar de Pakistaan se grens, is mogelijk de eerste Afghaanse stad die in handen van de mujaheddin zal vallen. Leugen In Kabul betoogde Najib giste ren voor een bijeenkomst van ongeveer tienduizend aanhan gers van zijn Democratische Volkspartij dat zijn marxisti sche regering de verwachte aanval van het moslim-verzet zou doorstaan. De bijeenkomst werd door de televisie recht streeks uitgezonden en leek vooral te worden opgevoerd ten behoeve van de tientallen buitenlandse journalisten die Afghaanse verzetsstrijders plunderen een Sovjet-tank die na hevige gevechten in de buyrt van Jalalabad is ROESSNER KRIJGT ASIEL IN BRAZILIË ^SILIA De voorma president van Para- Alfredo Stroessner, vrijdag na een bewind 35 jaar werd afgezet, indt zich momenteel Brazilië. Hij heeft er tiek asiel gekregen en zich vrij bewegen. In aguay zijn intussen kiezingen aangekon- Maar de oppositie ft de nieuwe macht- bers wantrouwen. lessner is volgens Brazili- se woordvoerders van plan hts korte tijd in het land te 'en. Naar welk land hij wil of dat bereid is hem toe te n, is niet bekend. De ex- ator werd bij zijn aankomst irazilië vergezeld door een van dertig personen, on- wie zijn zonen Gustavo en edo en zijn dochter Gra- a. Zijn vrouw is momenteel Jruguay. Asuncion, de hoofdstad van aguay, woonde de nieuwe ihthebber generaal Rodri- z intussen een herden- gsdienst bij voor degenen bij de staatsgreep om het en zijn gekomen of daarbij «)nd raakten. Volgens nog «vestigde berichten zouden er driehonderd mensen bij de coup zijn omgekomen. De kerkdienst werd geleid door de aartsbisschop van Asuncion, Ismael Rolon. De geestelijke, die een fel criticus is geweest van Stroessners re gime, omhelsde de nieuwe president terwijl de duizenden aanwezigen juichten en gezan gen en patriottische liederen zongen. De Paraguayaanse minister van buitenlandse zaken, Luis Maria Argana, verklaarde gis teren dat binnen negentig da gen verkiezingen worden uit geschreven. Volgens Argana zullen alle partijen op voet van gelijkheid er aan mogen deel nemen. Maar politieke waar nemers zeiden te verwachten dat de regerende Colorado- partij, die Stroessner drie de cennia heeft gesteund, als win naar uit de bus zal komen. Volgens hen zal het de 3,7 mil joen inwoners van het land moeilijk vallen te breken met de traditie van „Coloradismo", waarmee zij zijn opgevoed. Buiten Paraguay worden in tussen de nodige vraagtekens gezet bij de bedoelingen van de nieuwe president. Zo zou hij, net als zijn voorganger, nauw betrokken zijn bij de drugssmokkel. De New York Times citeerde John Hoyt Wil liams, hoogleraar Latijns Ame- Honderden mensen vierden gisteren op het vliegveld van Asun cion het vertrek van de afgezette dictator Stroessner. FOTO: AP Indiana State University, die wilden smokkelen bescher- verklaarde: „Rodriguez heeft ming geboden en vliegvelden volgens berichten aan lieden en een feitelijke luchtbrug ter rikaanse geschiedenis aan de die drugs naar het noorden beschikking gesteld". Kapitein Rob in China I) Maar lang zal Rob niet van zijn rust genieten. Op zekere dag It Marga hem voor aan een heer, een Chinees, die Chung Chi it. student in de rechten. Marga vertelt, dat Chung Chi waar- 'ijnlijk enig licht kan brengen in een duistere zaak: een half r geleden is nl. een reporter van het nieuwsbureau, waarvoor Willy en Marga werken, naar China vertrokken om daar een ortage te maken over een grote smokkelzaak. Maar hij Is >it teruggekomen en niemand heeft ooit iets meer van hem toord. En nu deelt Chung Chi haar mede. dat zijn oom. de bezitter van een Wenchow jonk, misschien meer van deze zaak afweet. „En wat nu?" vraagt Rob. „Wel,", antwoordt Marga, „wij wilden er op af gaan met de „Pandora"; je gaat toch zeker mee?" Rob heeft er wel oren naar en hij laat Chung Chi nog eens precies vertellen hoe de jonk van zijn oom er uitziet. Want in de Chinese wateren wemelt het van die schepen en stel je voor, dat ze eens een smokkelschip zouden praaien! Maar tenslotte besluit hij met de meisjes mee te gaan. WARSCHAU Voor het de regering en Solidariteit, eerst sinds het uitroepen Beide partijen zijn het erover van de staat van beleg in Polen, december 1981, zit- eens dat er met spoed iets moet worden gedaan aan de buitenlandse schuld van 38,9 ten de regering en het miljard dollar, de inflatie verboden vakverbond So lidariteit weer om één ta fel. Dat gebeurt in Warschau, waar vandaag een begin is ge maakt met de ronde-tafelbe sprekingen die bedoeld zijn om een gezamenlijke oplossing te vinden voor de politieke, so- economische, ciale en economische proble men in het land. De besprekingen werden geo pend met toespraken van de Poolse minister van binnen landse zaken, generaal Kiszc- zak, en van de leider van Soli dariteit, Lech Walesa. Over morgen beginnen pas de echte onderhandelingen, waaraan ook wordt deelgenomen door de officiële vakfederatie OPZZ, de Boerenpartij en de en eist zij erkenning van Boe zestig procent, de chronische tekorten en de dreigende ar beidsonrust in het land. Wale sa heeft nog steeds weinig ge loof in de capaciteiten van het huidige beweind. Hij zei giste ren: „We moeten veel winnen, want er is geen andere oplos sing voor Polen dan een brede democratische en politiek pluralistische her vorming. En dat zal mogelijk zijn, maar we moeten ons con centreren op de strijd daar voor". De delegatie van Solidariteit heeft van het landelijke be stuur een reeks eisen meege kregen: onafhankelijke recht banken, vrije toegang tot de media, vrijheid van vereni ging, regionaal zelfsbestuur. Verder wil Solidariteit herstel van het vakbondspluralisme Democratische Partij. Maar de belangrijkste delegaties rond de tafel zijn natuurlijk die van ren-Solidariteit en de onaf hankelijke studentenbond NZS. Tenslotte zal het vakver bond aandringen op meer ruimte voor particuliere on dernemers. Met de bijeenkomst lossen de Poolse leiders een belofte in die zij in augustus vorig jaar deden, nadat zij de hulp van Solidariteitvoorzitter Lech Walesa hadden ingeroepen om een eind te maken aan een golf van stakingen in de kolenindustrie. In ruil voor zijn rol als „advocaat van de duivel" bood de regering een dialoog met Solidariteit aan. Maar er kwam niets van de beloofde ronde-tafelbespre- king, omdat de regering bij na der inzien toch niet bereid was over de legalisering van het vakverbond te onderhandelen. Na een mislukte poging voor aanstaande figuren in zijn ka binet op te nemen die het ver trouwen van de oppositie ge noten, kwam premier Rakows- ki tot de overtuiging dat hij niet om Solidariteit heen kan, tot groot ongenoegen van het conservatieve deel van de par tij. De kans dat de conferentie succes oplevert wordt echter zeer gering geacht. Streepjes Het was een en al streep wat de klok sloeg op een modeshow in Japan waar gisteren de wintercollectie van ontwerper Yohji Yamamoto werd geshowd. In de kleuren rood, wit en blauw werd een streepjes combinatie van de Japanse modekoning ten tonele gevoerd. De mannequin draagt hier een rood en wit horizontaal gestreepte trui en een blauw, wit verticaal gestreepte broek. De hoed is van rood, wit en grijs. FOTO: AP Aquino wil niet praten over Marcos MANILA De Fillipijnse president Aquino heeft giste ren geweigerd haar vice-presi dent Salvador Laurel te ont vangen, om te praten over diens bezoek aan ex-president Marcos in een ziekenhuis in Hawaii. Laurel kreeg van Marcos een persoonlijke bood schap mee voor Aquino, waar in hij zou hebben gevraagd zijn laatste levensdagen op de Fillipijnen door te mogen brengen. Laurel bezocht de zieke oud-president om „puur humanitaire redenen" zonder dat hij daarvoor toestemming had gekregen van Aquino. EP'er wil sancties tegen walvisvangst STRAATSBURG De Euro- pese Gemeenschap moet lan den bestraffen met harde eco nomische sancties als ze zich niet houden aan de besluiten van de Internationale Walvis commissie (IWC). Alleen zo kan deze ernstig bedreigde diersoort overleven. Dit schrijft de Nederlandse Euro parlementariër Hemmo Mun- tingh (PvdA) in een rapport over de walvisvangst, dat 17 februari in Straatsburg behan deld zal worden. door Frans Boogaard BRUSSEL Joseph Luns: „Brussel is een sympathieke en fascinerende stad. Haat vele musea, de prachtige historische gebouwen en de fraaie parken en monumenten maken haar tot een schatkamer der Westeuropese cultuur". De oud-minister van buitenlandse zaken en oud secretaris-generaal van de NA VO schreef deze zinnen een paar jaar geleden in een voorwoord bij een van de betere reisgidsen over de Belgische hoofdstad. Luns, nu zelf alweer enige jaren gepensioneerd Brusselaar, heeft geliik dat zijn zelf gekozen ballingsoord op een paar mooie plekjes kan bogen. Maar hoe lang dat zo blijft is een vraag die met de dag actueler wordt. Het bijna volstrekte gebrek aan monumentenzorg en de toenemende luchtvervuiling dragen er stevig toe bij dat wat hier het „kunstpatrimonium" heet, er vervallen bijstaat. Voor een deel heeft dat een historische oorzaak. De wet op het behoud van monumenten en landschappen, die in 1831 door het toen één jaar oude parlement werd aanvaard, wordt al anderhalve eeuw zo luchthartig toegepast, dat in België nog steeds maar enkele honderden monumenten zijn beschermd, tegenover tienduizenden in Nederland. En zeker is dat van die beschermde monumenten de meeste niet in Brussel staan. De status van deze metropool als Europese hoofdstad heeft in verschillende wijken, hand in hand met typisch-Belgisch gesjoemel en een ongehoorde speculatiepolitiek, een gigantische kaalslag tot gevolg gehad, waarvan het eind nog lang niet in zicht is. De federalisering van de staat zeg maar het opheffen van België heeft het er bovendien bestuurlijk allemaal nog wat onoverzichtelijker op gemaakt. Bij het Sint Lukas-archief, dat nu al ruim twintig jaar de monumentenzorg in Brussel behartigt, begint dat op een pijnlijke manier duidelijk te worden. Onder elk dossier moeten niet een of twee, maar vijf of zes ministeriële handtekeningen worden gezet. Adviesaanvragen overleven makkelijk meerdere kabinetten en tegen de tijd dat het geld er is om iets te ondernemen, is de patiënt overleden. De toren van het vijftiende- eeuwse stadhuis op de Grote Markt, een van de fraaiste van West-Europa, werd pas in de steigers gezet toen ambtenaren en toeristen door vallende stenen met de dood werden bedreigd. De restauratie van de naburige Sint Michiels- kathedraal, die grotendeels uit de dertiende eeuw dateert, werc{ jarenlang opgehouden omdat niemand wist wie de eigenaar was. De restauratie van het compleet weggerotte Chinees Paviljoen, een juweeltje van Cfiinese houtsnijkunst dat Leopold II begin deze eeuw in het Lakenkwartier liet bouwen, liep twee weken geleden spaak. De politieke verantwoordelijkheid over de herstelwerken is bij de laatste staatshervorming aan de Vlaamse regering overgedragen, maar de bijbehorende fondsen nog niet Met de Mariakerk, een neo- Byzantijns monument aan de rand van Schaerbeek, is het nog triester gesteld. In 1981, nadat al twintig jaar lang stenen waren afgebrokkeld en de ene steunpilaar na de andere het liet afweten, kwam er een akkoord over herstel. Vier jaar later werd op de toren een nieuw koepeltje geplaatst, dat door stomme pech meteen afbrandde. Sindsdien is ook de Mariakerk weer aan de goden overgeleverd. De binnenstad zelf groeit intussen uit tot een grote bouwput, van het Centraal Station, waar nu romantische trapgeveltjes door snelle hotels aan het oog worden onttrokken, tot aan het Martelarenplein, dat in afwachting van een al tientallen jaren geplande, maar nimmer geeffectueerde restauratie compleet is dich tgetimmerd. Het enthousiasme van Luns wordt er, gezien zijn lovende bijdrage aan „Neem nou Brussel" niet merkbaar door getemperd. Maar hij is dan ook op dit moment een van de best onderhouden monumenten van de Belgische hoofdstad.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5