Onderzoek homoseksualiteit wekt veel verontrusting Werkgevers in wegvervoer formuleren nieuw voorstel Massale ontsnapping uit gevangenis Amersfoort Thuisbezoek voor Rotterdamse ouderen Korthals-Altes waarschuwt gemeenten met eigen plannen voor identiteitskaart Nog geen afdoende behandeling reuma binnenland CeidócQowiant maandag s februari 1939 pagina 3 Britse militairen met tank op stap ROERMOND - Na een avondje stappen be sloten drie Britse militairen van een kazer ne in het Westduitse Brtlggen, zaterdaga vond per tank een tochtje te gaan maken naar Roermond. Met de nodige borrels op ramden zij met hun tank de kazernepoort idaaj en reden dwars door landerijen naar Neder- van land- Eenmaal op Nederlandse grondgebied jelen reabseerden zij zich blijkbaar dat een en der toch niet helemaal in de haak was j stapten uit hun vervoermiddel. Lopend kwamen ze bij de Roermondse grenspost Maalbroek aan, waar de douane al door de politie was getipt dat er iets loos was een Britse tank. Het drietal werd vervolgens met de tank overgedragen aan de militaire politie van de Britse basis in Bruggen. Man rijdt dak van belastingdienst op WINTERSWIJK Een 25-jarige man uit het Oostgelderse Groenlo heeft dit weekeinde woede zijn gekoeld op de be lastingdienst in Winterswijk. Dat deed hij door met zijn auto in volle vaart het vanaf de grond schuin oplopende glazen dak van het belastinggebouw op te rij den. Nadat hij muurvast was komen te zitten, ging hij er van door. Aan de hand van het kentekennummer kon hij later door de gemeentepolitie van Win terswijk worden aangehouden. De man verkeerde onder invloed van alcohol, en was tijdens zijn arrestatie nog zo op gewonden, dat hij veel verzet bood. De schade aan het gebouw van de belas tingdienst viel mee. Geen bruikbare paranormale tips in ontvoeringszaak Heijn BLOEMENDAAL Het onderzoeksteam dat de ver dwijning van Gerrit Jan Heijn heeft onderzocht, zou niets hebben gehad aan de tweeduizend paranormale tips. Vijf onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Toegepaste Parapsychologie concluderen dit in een rapport dat ze vanmorgen hebben overhandigd aan de politie in Bloemendaal. De werkgroep bestaat uit een psycholoog, twee filoso fen, een parapsycholoog en een computerprogram meur. De groep is al enkele dagen na de ontvoering .van G.J. Heijn op 9 september 1987 ingeschakeld voor het registreren en analyseren van „paranormale" tips (ingevingen, dromen etc.). Dat waren er bijna twee duizend van de in totaal twaalfduizend tips die bin nenkwamen. De onderzoekers schakelden ook beken de binnen- cn buitenlandse paragnosten in. Rapport over Marokaanse jongeren kweekt racisme AMSTERDAM Jongerenorganisaties vinden dat het rapport over Marokkaanse jongeren en criminaliteit in de Amsterdamse binnenstad moet worden ingetrokken. In het rapport wordt gesteld dat een groot deel van de straat- criminaliteit in het hart van de hoofdstad in handen is van tweehonderd tot driehonderd Marokkaanse jongeren. Volgens Maarten Du bois van het Algemeen Nederlands Jeugdver- bond schenkt het rapport geen aandacht aan de mogelijke verklaringen voor het probleem en kweekt het alleen maar racisme. Die verklarin gen moeten vooral gezocht worden in het te kortschieten van de onderwijsmogelijkheden, de slechte begeleidig en hoge werkeloosheid onder Marokkanen. Eeen beleid dat gericht is op verbetering is er van de situaties is er niet, zo werd gesteld. Zanger Wim Hogenkamp in huis doodgeschoten AMSTERDAM Chansonnier Wim Hogenkamp (41) is gistermiddag dood in zijn woning in Amsterdam aangetrof fen. Volgens de politie is hij door scho ten uit een vuurwapen om het leven ge bracht. Het wordt niet uitgesloten dat roof het motief is geweest. De moeder van de chansonnier alar meerde de politie nadat zij het stoffelijk overschot van haar zoon gevonden had. Wim Hogenkamp, vertolker van het Nederlandse chanson, ontving in 1978 de de Louis Davidsprijs voor het lied „Afscheid" en de Edison voor zijn lang speelplaat „Heel gewoon" in 1979. Hij maakte in 1981 deel uit van de Neder landse ploeg tijdens het Knokke-festi- Archieffoto van Wim Hogen- val. kamp. foto: anp PPR STELT KAMERVRAGEN AAN DEETMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het on derzoek van het Neder lands Herseninstituut naar hersenafwijkingen bij ho moseksuele mannen heeft veel verontrusting ge wekt. De vereniging tot integratie van homoseksu aliteit COC in Amsterdam werd het afgelopen week einde gebeld door honder den mannen en vrouwen die zeiden te vrezen dat het onderzoek leidt tot meer discriminatie van homo's en eventueel ma nipulatie van de seksuele geaardheid van kinderen. Dr. F. Swaab, hoofd van het Herseninstituut, onthulde vrij dag dat onderzoek van de her senen van vijftien aan aids overleden homofiele mannen had aangetoond dat het her senweefsel bij deze groep af wijkend was. Volgens Swaab kan de seksuele geaardheid sa menhangen met de ontwikke ling van de hypothalamus, een deel van de hersenen, met name rond het vierde levens jaar. Het PPR-kamerlid Lankhorst noemde de conclusie die Swaab aan zijn onderzoek ver bindt dit weekeinde „onver antwoord". „Het lijkt mij voor barig op grond van een onder zoek op slechts vijftien man nen zulke vergaande conclu sies te trekken", aldus Lank horst. De PPR heeft aange kondigd minister Deetman (wetenschapsbeleid) nader over deze zaak aan de tand te willen voelen. Lankhorst: „Waar liggen de grenzen van dergelijk onderzoek? Het ge vaar dreigt dat homoseksuali teit voortaan louter als medi sche afwijking wordt gezien". Secretaris Spanjer van het COC zei gisteren voor de AVRO-radio dat zijn organisa tie zich niet verzet tegen het zoeken naar de oorzaken van homoseksualiteit. „Maar dan moet er wel een discussie aan voorafgaan over de toepas singsmogelijkheden van derge lijk onderzoek. Zo lang dat niet is gebeurd kun je het geld en de mankracht beter beste den aan onderzoek naar aids". Volgens Spanjer belden zeer vele homoseksuelen dit week einde met het COC om van hun verontrusting blijk te ge- Dr. Swaab ontkende overigens dat zijn onderzoek gebruikt kan worden om al in een vroeg stadium de seksuele geaardheid van kinderen vast te stellen. „Dit onderzoek is al leen mogelijk door hersen weefsel van een overleden persoon onder de microscoop te leggen. Determinatie van de seksuele geaardheid bij leven de mensen of kinderen is dus per definitie op deze manier niet mogelijk". Volgens Swaab kan het funda mentele onderzoek bij het Herseninstituut wel van be lang zijn bij het bestuderen van de effecten van bepaalde medicamenten op de zwanger schap. Zo zou bijvoorbeeld het hormoon DES invloed hebben op de ontwikkeling van de hy pothalamus. Swaab: „Daarbij is niet aan de orde het manipule ren van de seksuele geaard heid, maar voorkomen dat er gemanipuleerd wordt zonder dat je het weet". Prof. dr. D.F. Swaab, neurobioloog van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, ontdekte dat een klein deel van de her senen bij homoseksuele mannen groter is dan bij heteroseksuele mannen. FOTO: Man overleeft twee pogingen tot moord GELDROP Een 25-jarige man uit Geldrop heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een dubbele moordaanslag overleefd. De politie heeft zijn 21-jarige echtgenote en een 23- jarige Eindhovenaar met wie de vrouw een relatie onder hield aangehouden. De verdachten probeerden eerst het slachtoffer die lag te slapen, met behulp van gas om het leven te brengen. Nadat de huisdieren in de woonkamer waren opgesloten en alle kie ren waren gedicht, werden de gaskranen opengedraaid en verliet het tweetal het huis. Ruim twee uur later kwamen ze bij de flatwoning terug om het karwei af te maken. Het was de bedoeling, aldus de verklaring van de twee ver dachten, dat ze het lichaam ge wikkeld in plastic vuilniszak ken en een stuk vloerbedek king zouden afvoeren. Daarna zou het stoffelijk overschot er gens in de buurt van Arnhem worden verbrand. Toen de vrouw en haar vriend thuis AMERSFOORT Gister avond zijn rond zeven uur uit het huis van bewaring Op den Berg in Amers foort negen gevangenen ontsnapt. Het zijn lichtge- straften van wie de mees ten niet lang meer hoef den te zitten. Van de ne gen ontbrak vanochtend nog elk spoor. De negen zijn ontsnapt vanuit de toiletruimte in de recreatie zaal. Daar trapten ze een bui tendeur open en verdwenen laag hek te zijn geklommen. Bij het personeel is de ont snapping als een klap aange komen. Hoewel het gebouw beter is beveiligd dan voor heen, is de beveiliging volgens adjunct-directeur A. Tijman niet adequaat. „De uitbraak is te wijten aan de slechte bevei liging op bepaalde punten, vooral in het oude gedeelte. Er staat ook geen muur om het terrein. Het personeel probeert ondanks de slechte beveiliging goed werk te leveren. Deze ontsnapping is frustrerend voor hen. Kijk, je calculeert één ontspanning per jaar in, maar negen op één avond is een unicum", aldus Tijman. Op het moment van de ont snapping werden vier recrea tiezalen bewaakt door drie pe nitentiaire inrichtingswerkers. In de inrichting zijn momen teel nog 110 gedetineerden ge huisvest. kwamen bleek de man echter nog te leven. Daarop stak de Eindhovenaar hem met een mes in de nek. Ook die aan slag overleefde het slachtoffer: hij begon te gillen waarop de Eindhovenaar wegvluchtte. De vrouw kon door de politie ter plaatse worden aangehou den. Zaterdagmiddag werd ook de man uit Eindhoven in gerekend. Ze hebben beiden een volledige bekentenis afge legd. Het slachtoffer mocht na een behandeling in een zie kenhuis weer naar huis. Koninklijk paar op wintersport DEN HAAG Koningin Bea trix en prins Claus zijn afgelo pen weekeinde naar Oosten rijk vertrokken. Ze brengen in Lech hun wintersportvakantie door. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes van Justi tie heeft gemeenten die op eigen houtje identiteits kaarten willen maken, ge waarschuwd dat hun in vestering wel eens wegge gooid geld kan blijken te zijn. „Als de wetgever deze kaarten niet zou er kennen, dan is alle moeite voor niets geweest", aldus de minister gisteren voor de NCR V-radio. Premier Lubbers wees vrijdag al op het risico dat gemeenten en rijk minder geld aan leges inkomsten zullen ontvangen als veel burgers een identi teitskaarten zouden verkiezen boven het veel duurdere pas poort. Voorwaarde is dan wel, dat de identiteitskaart door Nederland en de EG erkend wordt als geldig reisdocument. Volgens Korthals Altes is dat laatste nog lang niet aan de orde. „In eerste instantie zou zo'n kaart moeten dienen als identiteitsbewijs binnen Ne derland voor die burgers die nog niet over een Toeristen- kaart, O V-kaart, paspoort of rijbewijs beschikken. Ik had niet verwacht dat de gemeen ten nu al met zo veel enthou siasme zouden gaan experi menteren. Hier past volgens ons dus wel een waarschu wing", aldus Korthals Altes. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN - Eén procent van de Nederlanders lijdt aan de meest voorkomende variant van reuma, reumatoïde artri tis. Bij ontbreken van een af doende behandeling kunnen de pijnlijke gevolgen van de ziekte beperkt worden door pijnstillers en leefregels. De aspirine-achtige pijnstillers die veel reumapatiënten krijgen voorgeschreven dempen de ontstekingsreactie. Zwaardere middelen zoals hormomen uit de bijnierschors en celgroei- remmende middelen remmen het afweersysteem en daarmee ook de gezonde afweer tegen alledaagse kwaaltjes en infec- Alle geneesmiddelen die tot dusver tegen reuma gebruikt worden hebben bijwerkingen. Dr. F. Breedveld van de vak groep reumatologie van het AZL: „We zijn op zoek naar een methode om die ontspo ring van de afweer gericht aan te pakken zonder dat we het hele afweersysteem onder drukken of andere ongewen ste bijwerkingen veroorza ken". Mocht de methode bij reuma succes hebben dan ontstaat wellicht ook hoop voor lijders aan andere ziekten. Ook ande re ziekten worden door het ei gen afweersysteem veroor zaakt. Hiertoe behoren suiker ziekte, multiple sclerose en schildklierontstekingen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De vier werkgeversorganisaties in het wegvervoer hopen nog deze week een voor stel te formuleren dat als uitgangspunt kan dienen voor hernieuwde onder handelingen over een cao in het beroepsgoederen- vervoer. „Zowel de bonden als de werkgevers zijn gevangenen van hun mandaten. Daar moeten we doorheen breken, maar niet de werkgevers al leen. Ook de bonden zullen hun mandaat opzij moeten schuiven", zo zei woordvoer der C. Sleddering van de werkgeversorganisaties van ochtend. Dat de werkgevers een onre gelmatigheidstoeslag van 2 procent gaan betalen, zoals de vakbonden eisen, noemt Sled dering nog steeds uitgesloten. Maar de werkgevers erkennen het bestaan van onregelmatige werktijden en denken dat daar best andere compensaties voor te vinden zijn, zoals geheel nieuwe arbeidssystemen of een vorm van de huidige tijd- voor-tijd-regeling. Sleddering noemde de cijfers van de Vervoersbond FNV over het aantal acties vandaag „zwaar overdreven". „Het klopt wel dat er bij 38 bedrij ven wordt gestaakt, maar het gaat meestal maar om enkele chauffeurs. Het vervoer dat weg moest, is gewoon weg". Volgens Sleddering worden de ondernemers in het wegtrans port steeds bozer op de actie voerende chauffeurs. Ze heb- Koffie was er vanochtend vroeg voor 35 tot 40 verkleumde chauffeurs van het tanktransportbedrijt Jawico, die gisteravond in staking gingen. Bij het bedrijf werken zeventig chaufeurs van wie er zo'n dertig niet bereikbaar waren omdat ze onderweg waren. FOTO: anp ben schade van de acties. Ook zijn ze kwaad op de chauffeurs die vorige week acties bij hun bedrijf voor een bepaalde tijd aankondigden maar die acties veranderen in een staking voor onbepaalde tijd. „De on dernemers hebben daar op zijn zachtst gezegd geen begrip voor en dat komt eventuele nieuwe onderhandelingen na tuurlijk niet ten goede", aldus Sleddering. De chauffeurs zijn gekomen na het vastlopen de onderhandelingen voor de nieuwe cao in het beroepsgoe- derenvervoer. Ze willen met hun acties de werkgevers dwingen weer te gaan onder handelen maar dan wel met de eisen van de bonden als uit gangspunt. Die eisen - onder meer onregelmatigheidstoeslag en 3 procent hoger loon - kos ten te veel, zo menen de werk- gevers. Óm de werkgevers over de streep te krijgen hebben hon derden chauffeurs de Voervoersbonden CNV en FNV zich respectievelijk za terdag en gisteren op vergade ringen in het hele land uitge sproken voor het deze week houden van meer en scherpre acties. In het afgelopen week einde is in navolging van de afgelopen week gestaakt bij circa zes bedrijven. Acties bij zeven andere transportonder nemingen - onder meer in de regio Rotterdam en Utrecht - gingen gewoon door, aldus een bondswoordvoerder. DE KNOLLEN ROTTERDAM De Rot terdamse wethouder J. Henderson (sociale zaken) wil dat alleenwonende bejaarden die niet meer buiten de deur komen, re gelmatig worden bezocht. Het gaat om een groep van tussen de 3.000 en 15.000 personen van de ongeveer 100.000 ouderen in de Maasstad. Binnen een paar maanden wil de wethouder een speciale or ganisatie opzetten, waarvan de medewerkers één a twee keer per jaar bij de ouderen op be zoek gaan. Uit een onlangs gehouden on derzoek onder bejaarden in Rotterdam bleek dat in negen van de tien gevallen de onder zoeker de eerste „officiële" persoon was die de bejaarden de afgelopen jaren had gezien. Ook bleek dat ouderen die nog wel buiten de deur kunnen, doodgewoon niet meer uit huis komen. De nieuwe organisatie gaat dan ook proberen meer bejaarden het huis uit te krij gen. De medewerkers van de orga nisatie zullen de ouderen ook gaan inlichten over voorzie ningen. Uit het eerder ge noemde onderzoek bleek ook dat veertig procent van de be jaarden geen gebruik maakte van subsidies (zoals huursubsi die) waarvoor zij wel in aan merking komen. In de meeste gevallen zijn ze niet op >de hoogte van het bestaan vfen een specifieke subsidie. Carnaval 1989 Niet alleen onder de grote rivieren barstte dit weekeinde het carnaval in alle hevigheid los. Onder leiding van Prins Kneet de Eerste (wiel renner Gerrie Knetemann) werd de Amsterdam se binnenstad omgetoverd in een waarlijk car navals-decor. Door het hele land maar vooral in het zuiden was door verschillende politiekorpsen aange kondigd dat op grote schaal weggebruikers ge controleerd zouden worden op alcoholgebruik. Op de foto onder is te zien hoe een verklede carnavalsganger in het pijpje blaast van de Eindhovense politie. FOTO'S: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3