„Christenen moeten politici niet imiteren Solidariteitsactie voor nieuwe bisschoppen Oostenrijk „Moord op bisschop levert veertigduizend gulden op" CeidóeGourant kerk wereld Kardinaal Simonis bij paus beroepingen Dominicaanse woede over beleid kardinaal Mayer )weer -FEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidód&MKont MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 2 Paus herhaalt pleidooi voor rechten van Palestijnen VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft opnieuw gepleit voor het „onvervreemdbare recht" van alle volkeren in het Midden-Oosten „in vrede, vrijheid en waardigheid in een eigen land te wonen". Hij zei dit tot de bisschoppen van het Midden-Oosten aan het slot van hun ad limina-bezoek. Zijn pleidooi voor een Palestijnse staat sloot aan bij zijn verklaring tijdens het gesprek met PLO-leider Arafat op 23 december. „Ik ben er van overtuigd." zo zei de paus toen, „dat beide volken (Israëliërs en Palestijnen) hetzelfde fundamentele recht op een Drs. G. van Leyenhorst FOTC „Hebreeuws kan terug op middelbare scholen" UTRECHT Oud-s cretaris Van Leyenhorst, nu voorzitter van de vaste Twee de Kamercommissie voor on derwijs en wetenschappen, wil pleiten voor herinvoering van het Hebreeuws als vak op de middelbare scholen. Naar zijn mening kan Hebreeuws als schoolvak in de vrije ruimte van het totale vakken pakket worden gegeven. Hij zei dit op een lustrum - bijeenkomst van de provincia le commissie voor de verhou ding van Kerk en Israel te Utrecht. Naast de verplichte vakken (80 procent van het totale aanbod) bestaat er een vrije ruimte procent waarbin nen de scholen zelf hun aan bod kunnen bepalen. Van Leyenhorst ziet ook voor de alpha-vakken mogelijkhe den in het kader van het con tract-onderwijs, waarvoor een wettelijke regeling in de maak is. In dat kader kunnen niet alleen bedrijven een con tract met de scholen sluiten, maar ook kerken of synago gen. bijvoorbeeld voor het Hebreeuws in het voortgezet onderwijs. Tijdens de vergadering is een platform opgericht dat de ker ken en de onderwijswereld op de waarde van het vak wil wijzen. Aanvraag voor „alternatieve" christelijke middelbare school SOEST De evangeli sche stichting ,In de Ruimte' te Soest heeft bij het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen een aanvraag ingediend voor oprichting van een evangelische middelbare school in Soest. Het initiatief komt voort uit de overtuiging dat „gewone" christelijke scholen niet radi caal genoeg zijn in hun ge loofsopvattingen en uitwer kingen daarvan naar de in houd en vorm van het onder wijs. Afgelopen december stuurde „In de Ruimte" aan evangeli sche ouders in midden-Neder land een enquêteformulier om uit te vinden in hoeverre er behoefte bestaat aan zo'n evangelische scholengemeen schap voor mavo, havo en De stichting zegt inmiddels toezeggingen voor 655 leerlin gen binnen te hebben gekre gen. Uit dit aantal en uit de regio's vanwaaruit de leerlin gen komen (75 procent woont binnen een straal van dertig kilometer van Soest), blijkt dat voldaan zal kunnen wor den aan de wettelijke nor men. aldus „In de Ruimte". Verscheidene docenten van evangelische huize zouden al belangstelling hebben getoond om les te geven op de evange lische middelbare school. Gereformeerd predikant promoveert in India DEN HAAG De gereformeerde industriepredikant H.T. Wolters uit Doesburg pronfoveert zaterdag in Madras. India, tot doctor in de godgeleerdheid. Promotors zijn de gereformeerde zendingshoogleraar dr. A.G. Honig uit Kampen en dr. D.J.C. Duraisingh, secretaris van de raad voor wereldzending te Lon den. Uitgangspunt voor het proefschrift zijn de opvattingen van de Indiase theoloog dr. M.M. Thomas en diens pleidooi voor een grotere betrokkenheid van de kerken bij economische en politieke vraagstukken. Thomas heeft binnen de Wereld raad van Kerken grote invloed gehad als voorzitter van de af deling kerk en samenleving en later van het centraal comité. Wolters is een van de eerste westerse theologen die in de Der de Wereld promoveert. De enige manier om vrienden te krijgen is er een te zijn OJEC-VOORZITTER SCHOON: DRIEBERGEN Wes terse christenen moeten in het Israelisch-Pale- stijnse conflict vooral niet proberen politici te imite ren. Zij doen er beter aan om beide partijen hun so lidariteit te betuigen. Dit betoogde de gereformeer de predikant dr. S. Schoon, voorzitter van het Overlegor gaan van Joden en Christe nen in Nederland (OJEC), op een studiedag van Hogeschpol de Horst te Driebergen. Deze dag, onder het motto „Het Israelisch-Palestijnse conflict en de Nederlandse kerken" sloot aan bij het Mid den-Oostensymposium dat deze week in het Vredespaleis te Den Haag werd gehouden. Diverse bezoekers van dit symposium waren ook te gast in Driebergen. Mevrouw H. Gelderblom, die namens de joodse gemeen schap lid is van het OJEC, waarschuwde christenen „met al hun goede bedoelingen" voor joden uit te maken hoe zij zich moeten opstellen in het gesprek met de Palestij nen. „Organiseert u de koffie en de thee en laat ons met el kaar praten", zo zei deze D66 Gelderblom riep joden en Pa lestijnen op te stoppen elkaar „met historische feiten om de oren te slaan". Zij reageerde hiermee op een meningsver schil van de joodse historicus prof. dr. Meir Païl en Eugene Maklouf, vertegenwoordiger van de PLO in Zweden, over de interpretatie van de recen te geschiedenis van het Heili ge Land. Beide heren, en ook Knesset- lid Ran Cohen, pleitten overi gens net als in Den Haag voor rechtstreekse onderhandelin gen van Israel met de PLO. De vergelijking van de situa tie in de Palestijnse kampen met het Duitse vernietigings kamp Auschwitz, zoals die in Den Haag door PLO-adviseur Abu Sharif werd gemaakt, moet zo snel mogelijk verge ten worden, aldus Gelder- blom. Joden hebben volgens haar de taak Palestijnen uit te leggen dat zij met dergelijke beladen begrippen de dialoog alleen maar in de weg staan. Israëliërs en Palestijnen zijn veroordeeld om elkaar te ver trouwen, aldus Gelderblom. Voor de broodnodige dialoog tussen de beide partijen moeten geen voorwaarden vooraf worden gesteld, zo hield zij de aanwezigen voor. Gebeurt dat wel, dan begint de dialoog nooit, verwacht het OJEC-bestuurslid. Duitse minister gekapitteld over gesprek met extreem blad WESTBERLIJN Voorzitter Heinz Galinski van de Joodse raad in de Bondsrepubliek heeft scherpe kritiek geuit op minister Rupert Scholz van defensie wegens diens vraag gesprek in het rechtsextre- mistische blad 'Mut' (moed). De uitgever ervan, de vroege re NPD-pohticus Bernhard Wintzek, heeft in zijn boek 'Onze vaders waren geen moordenaars' de maassa- moord op zes miljoen joden in twijfel getrokken. Galinski noemt het onaan vaardbaar dat de Westduitse minister van defensie zich in dit blad liet interviewen. Mut geldt volgens het rapport van de Westduitse inlichtingen dienst als het grootste recht- sextremistische blad in het land. Wintzek was in de jaren '70 ook betrokken bij de actie 'Brandt an die Wand' (Willy Brandt tegen de muur). VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag kardinaal dr. A.J. Simonis in parti culiere audiëntie ontvan gen. De kardinaal Simo nis verblijft op dit mo ment in Rome in verband met een gezamenlijke vergadering van de con gregatie voor de geloofs leer en de raad voor de eenheid der christenen. Hij is lid van de raad, die wordt geleid door kardi naal Willebrands. Over het gesprek tussen de paus en Simonis zijn zoals ge bruikelijk geen mededelingen gedaan. Maar omdat zaterdag ook de voorzitter van de Bel gische bisschoppenconferen tie. kardinaal G. Danneels, bij de paus is geweest, vermoe den waarnemers in het Vati- caan dat onder meer is ge sproken over het standpunt van het rooms-katholieke St. Radboudziekenhuis in Nijme gen tegenover kunstmatige donor-inseminatie en reageer buisbevruchting. Het zieken huis maakte in november vo rig jaar bekend door te gaan met reageerbuisbevruchting ondanks een dringend advies van de Nederlandse bisschop pen daarmee te stoppen. Over voortzetting van kunstmatige donor-inseminatie beraadt het ziekenhuis zich nog. De congregatie voor de ge loofsleer wees bijna twee jaar geleden elke vorm van kunst matige bevruchting af. Voort planting mag alleen geschie den door geslachtsgemeen schap binnen het huwelijk, al dus de congregatie, die waakt over de zuiverheid van het rk geloof. De rk ziekenhuizen in Leuven. Louvain-la-Neuve en Lille bezinnen zich nog over hun houding tegenover de nieuwe voortplantingstech nieken. Bisschop Karoly Toth van Budapest moet na anderhalf jaar zijn functie van leidende bisschop van de hervormde kerk van Hongarije overdra gen aan bisschop Elemer Koc- sis van Debrecen De synode van de hervormde kerk heeft daartoe in een geheime stem ming besloten, zo is bij de We reldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) in Genève verno men. Binnen de WARC wordt de uitslag van de stemming in verband gebracht met de de mocratisering van de her vormde kerk van Hongarije. Toth is voorzitter van de Christelijke Vredesconferen tie in Praag, die tot voor kort in grote lijnen het beleid van de Oosteuropese regeringen steunde. Een eveneens zeer omstreden benoeming door de paus was die van de conservatieve kardinaal Meisner tot aartsbisschop van Keulen mgr. Meisner. Deze nam gisteren afscheid van de Oostberlijnse gelovigen voor wie hij tot nu toe werkzaam was. FOTO: AP WENEN Diverse orga nisaties zijn begonnen met een solidariteitsactie voor de nieuwe behou dende bisschoppen in Oostenrijk. Zij keren zich tegen aanvallen die rooms-katholieken „uit het kamp van de marxis ten, materialisten, libera len en vrijmetselaars" op deze „moedige bisschop hebben onderno- De actie voor de aartsbis schoppen Groër van Wenen en Eder van Salzburg, bis schop Küng van Feldkirch en hulpbisschop Krenn van We nen wordt gesteund door di verse actiegroepen Tijdens een persconferentie vergeleek de schrijver Kurt Dieman de „hetze" tegen de bisschoppen met het showpro- tegen de Hongaarse kardi naal Joszef Mindszenty, pre cies veertig jaar geleden. Hij leidde uit de protesten tegen de benoeming van de bis schoppen af dat er een nieu we „Kulturkampf" woedt te gen gezin, school, staat en kerk. Dieman kondigde aan dat er nog dit jaar een congres over de nieuwe kerkvervol ging in Oostenrijk zal worden georganiseerd. De woordvoerder van „Actie Oostenrijk als Voorbeeld", Karl Steinhauser, prees de moed van de vier bisschoppen om „zonder rekening te hou den met de democratie, waar in iedereen zijn zin krijgt, te ijveren voor de eeuwig geldi ge principes van de tien gebo den". De bisschoppen moeten niet worden bespot, maar ver dienen het respect „van alle fatsoenlijke mensen" in Oos tenrijk, zo meende Steinhau- NEDERLANDSE PATER KOOPMANS IN BRAZILIË: WENEN Op het hoofd van enkele Braziliaanse bisschoppen staat een premie van 40.000 gul den, aldus de Nederland se priester Joop Koop- mans in Brazilië. Hij wordt ook zelf met de dood bedreigd: zijn moor denaar kan 10.000 gulden verdienen. Koopmans zegt dit in een vraaggesprek met het Oosten rijkse persbureau Kathpress. De 49-jarige priester werkt sinds 1969 namens het bisdom Wenen in het Braziliaanse Itanhem. Hij is momenteel met verlof. Kerkelijke vertegenwoordi gers die opkomen voor de arme landarbeiders, lopen voortdurend gevaar, aldus Koopmans. Iedereen die de moed heeft onrechtvaardige structuren te bestrijden, wordt door grootgrondbezit ters met de dood bedreigd. Volgens Koopmans, die nauw betrokken is bij de christelijke basisgemeenschappen, vormt de bevrijdingstheologie „een heel groot gevaar" voor deze onrechtvaardige structuren. De sceptische houding van het Vaticaan tegenover deze nieuwe theologie is gebaseerd op angst, zo meent de priester. „Als men gelooft onmenselij ke structuren in stand te moeten houden, dan is de be vrijdingstheologie natuurlijk onaangenaam", aldus Koop- Enkele weken geleden maak te aartsbisschop Ivo Lorschei- ter, voorzitter van de Brazili aanse bisschoppenconferentie, melding van een „zwarte lijst" waarop de namen van 350 rooms-katholieke bis schoppen, priesters en leken voorkomen. Behalve de na men van de bisschoppen Lor- scheider, Casaldaliga, Hilgert, Grechi en Calheiros stond ook die van de in december ver moorde milieu-activist en vakbondsman Chico Mendes op deze lijst. VATICAAN KOMT TRADITIONALISTEN TEGEMOET i Reformierte Kirche). sroep heeft jmen; te Beekbergen M.J. 3 Voorthuizen. PARIJS Het Vaticaan wil proberen de (liturgi sche) vernieuwingen van het tweede Vaticaanse Concilie terug te draaien. Die veronderstelling steekt achter de woede van de Fran se dominicanen over het be leid van curiekardinaal Au- gustin Mayer. Deze heeft een traditionalistische groepering toegestaan de constitutie van de orde der Dominicanen van voor het Tweede Vaticaans Concilie te volgen. Ook mo gen zij de eucharistie vieren volgens de speciale liturgie die tot het Concilie bij de Do minicanen gebruikelijk was. Er is echter ook iets anders aan de hand bij het besluit van de prefect van van de Congregatie voor de Liturgie: het probleem van de traditio nalisten. Kardinaal Mayer is door de paus aangesteld om het contact te onderhouden met de mensen rond mgr. Le- febvre, de traditionalistische bisschop die werd geëxcom municeerd. Volgens het Fran se katholieke tijdschrift „L'ac- tualité religieuse dans le mon de" heeft kardinaal Mayer er vorig jaar ingestemd met de oprichting van de „St. Vin- centius Ferrer-broederschap". Daarin heeft zich onder lei ding van pater Louis-Marie de Blignières een groep domi nicanen verenigd die Lefeb- vre tot diens excommunicatie steunden. Na contacten tussen kardinaal Mayer en de generaal-overste van de dominicanen in Rome waren onderhandelingen op gang gekomen om de groep rond pater de Blignières weer in de orde op te nemen. Vol gens een van de drie Franse orde-oversten, Francis Mar- neffe, die met de onderhande lingen was belast, was er bij de traditionalisten een grote openheid. Hun heropneming in de orde zou misschien bin nen drie tot vier jaar tot stand zou zijn gekomen. De onder handelingen daarover zullen ondanks het besluit van May er worden voortgezet. Mislukking onvermijdelijk In het Jablonka-paleis in Warschau hebben zich vandaaj vertegenwoordigers van de Poolse officiële vakbonden, var de rooms-katholieke kerk en onafhankelijke intellectuele^ aan één tafel gezet. Maar de belangrijkste zetels aan de groti ronde tafel zijn voor twee personen: de Poolse minister van binnenlandse zaken, generaal Kiszczak, en Lech Walesa, de leider van het eens verboden maar nu onder bepaalde voorwaarden weer getolereerde vakverbond Solidariteit. HET feit dat de conferentie gehouden wordt en Walesa aar tafel zit, kan worden gezien als een overwinning voor zowe het verboden vakverbond als zij het wat minder de hervormingsgezinde stroming binnen de Poolse communist! sche partij. Vorig jaar riepen de Poolse leiders immers d< hulp van Walesa in om een eind te maken aan een golf var stakingen in de voor het land zo vitale kolenindustrie. In rui daarvoor werd een dialoog beloofd met Solidariteit. BlJ nader inzien bleek de regering toch niet bereid over de legalisering van het vakverbond te onderhandelen. Dat leek verdacht veel op een poging Walesa bij zijn eigen achterban ongeloofwaardig te maken. Maar die poging faalde. Nadien zijn premier Rakowski en „sterke man" generaal Jaruzelsk kennelijk tot de overtuiging gekomen dat zij niet om Solida riteit en Walesa heen kunnen. Maar hoe groot de afkeer van| de partijleden van Walesa en de zijnen nog steeds is, bleek uit het feit dat Jaruzelski en Rakowski met aftreden moesten dreigen, alvorens zij het groene licht kregen voor de bespre' kingen. MAAR ook Lech Walesa neemt natuurlijk een groot risico door weer met de partij om de tafel te gaan zitten. Het is immers precies dezelfde partij die in december 1981 een ein-| de maakte aan het legale bestaan van Solidariteit en Walesa zelf zonder enige vorm van proces maanden gevangen hield Vandaar dat de leider van Solidariteit zelf ook met wat ge| mengde gevoelens aan tafel zal zitten. Die gevoelens heeft hij tijdelijk aan de kant kunnen schuiven. Maar het zal duidelijk zijn dat hij zich niet kan laten afschepen met vage beloftes) en nietszeggende verklaringen. De enorme kloof tussen partij en Solidariteit lijkt daarorn onoverbrugbaar. Hoe zeer beide partijen ook zeggen dat hét belang van de Poolse economie voorop staat: de oplossingenj die zij bepleiten staan haaks op elkaar. De partij vraagt dej medewerking van Solidariteit om de hervormingen door ter- voeren die zij nodig acht om de doodzieke Poolse economie te redden. Maar al te veel toegeven aan Solidariteit kan niet] omdat anders het conservatieve middenkader van de partij' in opstand komt. Het zal daarom waarschijnlijk uitdraaien op een hernieuwde poging Solidariteit de zwartepiet toe te spej len. HET vakverbond zou dan moeten helpen bij het invoererJ van een reeks van impopulaire maatregelen, zonder dat hefl enige echte invloed heeft. Misschien dat gepoogd wordt Waj lesa en de zijnen af te kopen met de belofte dat Solidariteit mag plaatsnemen in het parlement. Dat is en blijft evenwel een „volksvertegenwoordiging" waarin de communistische' partij de meerderheid behoudt. Een klapmachine voor allerJ hande partijvoorstellen. Niet zo vreemd dus dat Walesa heeftj laten weten volstrekt geen behoefte te hebben aan een plaats! in het parlement. De belangrijkste hindernis bij het zoeken naar oplossingen voor de immense problemen waarmee Polen kampt is even wel de voorwaarde dat Solidariteit en andere organisaties al leen erkend kunnen worden als zij trouw beloven aan het socialistische systeem. Dat betekent dus, dat zij trouw moetenj beloven aan het systeem dat de hoofdschuldige is voor de on-| gekende politieke, sociale en economische chaos in Polen, voor de benarde voedselsituatie, voor de schendingen van de mensenrechten, voor een systeem van willekeur en vriend jespolitiek. Het is niet zo vreemd dat in de achterban van Lech Walesa steeds meer stemmen opgaan die willen dat het hele socialistische systeem op de schroothoop wordt gegooid Maar die conclusie zal in het Jablonka-paleis nooit worden getrokken. Af en toe zon DE BILT (KNMI) - Tussen een krachtig hogedrukgebied boven Frankrijk en Midden- Europa en een diepe depressie in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, staat boven ons land een matige, aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Met deze wind wordt vrij zachte lucht aangevoerd, waarin, naast bewolking, ook af en toe zon voorkomt. Het blijft vrijwel overal droog. De temperatuur daalt de komende nacht tot ongeveer 6 graden. Morgenmiddag wordt het circa 10 graden. De wind draait de komende dagen naar zuidelij ke richting en neemt geleide lijk in kracht af. Het wordt dan weer wat kouder en de kans op mist in de nacht en vroege ochtend neemt toe. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinaviè: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Britse Eilanden: in het noorden nu en dan regen, in het zuiden droog en af en toe zon Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Benelux droog en af en toe zon. Mid dagtemperatuur 7 graden Duitslanddroog en af en toe zon, in het zuiden en midden plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 3 gra den in Beieren, tot "7 graden in noord-Duitsland. plaatselijk mist. In de kustgebieden middagtemperatuur 12 graden, in het binnenland ongeveer 6 graden. Alpengebieddroog en zonnig. Nul- Portugal en Spanie: droog, in het zui den wolkenvelden elders zonnig. Middagtemperatuur in de kustgebie den ongeveer 14 graden. Italië en de Joegoslavische kust

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2