Grasshoppers krijgt slaag van Hoofddorp fietdóc Qowuwt AZC ondoet zich van concurrent De Robben Knappe zege Pernix IHCL oppermachtig Heieen van den Berg derde bij nationale titelstrijd Hoenselaar zorgt voor verrassing MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 16 i St€ on LEIDEN Charles Veldhoven en Monique Velzeboer in Zóetermeer de 500 meter shorttrack tijdens wedstrijden om de Aegön-cup. Ook bij de aflossingswedstrijden was hun ploeg IHCL de sterkste, zowel bij de dames als de heren werd de drie kilometer als snelste afgelegd. Veldhoven was in de finale eerste bij de heren in een tijd van 46.50 seconden. De Oegstgeestenaar finishte hiermee vóór Jan Hoogeveen, Jaco Mos en Lard Koeken uit Zoeterwoude. Moni que Velzeboer bleek bij de dames weer eens als snelste de boch ten te kunnen ronden. Met haar tijd van 51.76 seconden hield zij Joëlle van Koetsveld, Priscilla Ernst en Claudia Wolvers achter zich. In de stand na zes wedstrijden gaan Veldhoven en Velze boer eveneens aan de leiding in het klassement. Beiden voelen echter de hete adem van een achtervolger in de nek. Veldhoven wordt op vier punten gevolgd door Jan Hoogeveen, terwijl Vel zeboer een marge van drie punten op Joëlle van Koetsveld heeft. De laatste wedstrijd van deze competitie zal volgende week in Leiden verreden worden. LEIDEN AZC was dit weekeinde duidelijk ster ker dan De Robben, de ploeg waarmee AZC tot op dat moment de rang lijst deelde. Het scorebord toonde aan het einde van de wedstrijd 10-6 aan. De Zijl/LGB kwam tegen VZC niet verder kwam dan een 14-6 eindstand. De tweede ploeg uit de sleutelstad, 1JZ '86, speel de een slechte wedstrijd en verloor met een (te) groot verschil van koplo per Polar Bears. Zoals wel vaker bij de Alphe- naren het geval is, speelde de ploeg in de beginfase tegen De Robben stroef. De eerste drie perioden waren beide ploegen daarom aan elkaar gewaagd. Daarna begon het echte werk pas. AZC hervond zich en kende geen genade met De Robben heen. Met een duide lijk verschil schreef de ploeg weer twee punten op haar naam. De snelheid die AZC in de vierde periode oplegde, speelde De Robben duidelijk parten. Met name John Jans sen kon telkens goed doorbre ken en ook Arco Verboom leg de drie maal op belangrijke momenten de bal in het netje. Tussenstanden: 1-2, 2-3, 6-5, 10-6. Doelpunten: J.Janssen, Arco Verboom 3, E. van Wins- sen 2, R. Pielstroom en G. van der Leeden 1. VZC toonde tegen De Zijl dui delijk aan bij de top vier te be horen, terwijl de Leidenaren zich hiervan definitief uitslo ten. De eerste twee perioden hielden beide ploegen elkaar in evenwicht. Er werd goed gespeeld en goed gekeept. Na dat De Zijl een man meer situ atie onbenut liet en VZC deze fout beantwoordde met een te gendoelpunt, zakte het Leidse team als het ware in elkaar. De Veenendaalse ploeg liep uit naar een8-3 voorsprong en het lot was bezegeld. De Zijl viel te weinig aan en speelde te veel in de kaart van de te genstander. Met name de snel heid ontbrak. Tussenstanden: 2-1, 6-3, 10-4, 14-6. Doelpun ten: M. van Belkum 3, E. den Boef, E. Redegeld en Anton Heijden 1. LZ ging ten strijde tegen Polar Bears. Dat dit een wedstrijd was tussen de nummer laatst en de nummer een van de ranglijst was duidelijk zicht baar. Na 20 seconden stond het al 0-1. In die eerste periode zou de stand nog verder oplo pen tot 2-6. LZ was slecht ge concentreerd. De hoop van de LZ-aanhangers, na goede wed strijden tegen De Robben en Brandenburg, werd weer te- neer geslagen. Het was gênant voor hen om te zien hoe LZ de bal in de handen van de te genspelers legde. Al met al een slechte wedstrijd, waardoor het gat met de concurrenten, Ravijn en Brandenburg, nu wel erg groot is geworden. Tussenstanden: 2-6, 3-8, 5-13, 7-16. Doelpunten: B.Brebbe 2, M. van de Zeeuw, W. van de Zeeuw, F. van de Brink, H. van Hees en R. Muusse 1. LEIDEN In de dames eredivisie kreeg Grass hoppers een behoorlijk pak op de broek van lijstaanvoerder Hoofd dorp. De 40-87 nederlaag verwijst de Katwijkse de butant definitief naar de degradatieronde. BVO- coach Ben Ponsioen be loofde winst, maar zijn ploeg kon die belofte niet waarmaken. In de slotminuut bleek ASVU toch net iets te sterk (71- 76). „We hebben een ontzettend pak slaag gekregen", dat was de eerste conclusie die Han Wallaart na de wedstrijd te gen lijstaanvoerder Hoofd dorp trok. Tegen een bijzon der geïnspireerd spelend Hoofddorp bleef zijn ploeg slechts acht minuten in de race om vervolgens volledig af te haken. Hoofddorp over klaste Grasshoppers op alle fronten. Wallaart gaf dat ook volmondig toe: „De beper kingen van onze ploeg en onze speelsters werden in deze wedstrijd onvervalst aan het licht gebracht". Vooraf had Wallaart al een nederlaag ingecalculeerd, desondanks kwam het verlies zaterdag hard aan. Het betekent dat Grasshop pers een plaats bij de eerste zes kan vergeten en met drie andere ploegen (Canadians, Cheetah en Voorburg) in de degradatieronde zal uitko men. Het behoud van een plaats in de eredivisie komt daarmee nog niet direct in gevaar. Slechts de laagst ge klasseerde degradeert direct, de tweede ploeg die in aan merking komt voor degrada tie mag tegen de nummer twee van de promotiedivisie vechten om een plaatsje in de hoogste afdeling. Wallaart schat zijn kansen daarom be hoorlijk hoog in, temeer daar in de reguliere competitie van zowel Cheetah als Cana dians tweemaal werd gewon nen. „Als we met een volle dig fitte ploeg die degradatie ronde kunnen spelen, acht ik de kans dat wij degraderen minimaal", verwoordt Han Wallaart zijn gematigd opti- Het overleven van het da mesteam in de eredivisie lijkt ook van levensbelang voor de toekomst van de club. Door het terugtrekken uit de competitie van het belang rijkste herenteam lijkt men zich volledig op het dames basketbal te willen concen treren. Degradatie zou dan zeker het einde betekenen voor het 'prestatie'-basketbal in Katwijk. BVO slaagde er zaterdag niet in de belofte van coach Ben Ponsioen waar te maken. Ponsioen die had aangekon digd van ASVU te winnen, zag zijn ploeg voor de derde maal verliezen van de Am sterdammers. De Alphenaren zagen vooral in de eerste helft toe hoe opnieuw Simon Bruin (3-22) ASVU aan een voorsprong hielp. Rust 33-48. Na de pauze kwam BVO goed terug. Ponsioen daar over: „We hebben de tweede helft bewust een hoog tempo gedraaid om met name Bruin uit de wedstrijd te krijgen. Dat lukte goed, maar we hadden toqh niet de kracht om de jump naar een voor sprong te maken". Bij 70-71 en Bruin met vijf fouten op de bank zag dat er nog wel naar uk, maar de Joegoslaaf Dimkovski besliste de strijd alsnog in Amsterdams voor deel. Eindstand 71-76. Luba Leiden had het graag anders gezien, ondanks dat het zelf vrijdag al gemakke lijk won van US. In de Am sterdamse Apollohal liet Lei den weinig ruimte voor een verrassing. Via 35-50 met de rust werd US met 77-102 op een ruime nederlaag getrak teerd. Ronald van der Geest tekende na rust voor 23 pun ten. Gussen maakte er één meer, maar hij had daar wel de hele wedstrijd voor nodig. Leiderdorp had wederom de nodige moeite met 'angstgeg- ner' RZ. Bij de stand 57-54 trok RZ met een driepunter de stand gelijk. De laatste se conden brachtten Leiderdorp echter redding. Eindstand: 59-57. In de eerste divisie B speel den de heren van Lisse tegen Kimbria uit Maastricht. Sinds de komst van Jurgen Zwiers als versterking op de spelver delersplaats en de komst van diens vader als coach ad inte rim heeft Lisse geen klagen over de resultaten. Sinds de winterstop verloor de ploeg niet éénmaal. Tegen Kimbria zaterdag zegevierden de Lis- senaren opnieuw. Zonder de vakantie houdende Ronald Sporken verliep het allemaal wel wat moeizamer, maar echt in de problemen is Lisse nauwelijks geweest. Door de 81-89 overwinning krijgt Lis se uitzicht op de derde plaats, waar nu nog het Wychense Wyba staat genoteerd. Wyba heeft evenveel verliespunten als Lisse maar één wedstrijd meer gespeeld. In de dames-promotiedivisie had MSV Noordwijk weinig hoop de positie op de ranglijst te verbeteren. Koploper To nego '65 is eenvoudigweg te sterk voor MSV, dat zaterdag bovendien slechts over zes fitte speelsters beschikte. On danks de minimale kansen presteerden de Noordwijkse dames zeer behoorlijk. Winstkansen waren er niet, daarvoor speelde de Ameri kaanse Coleman (23p) op de beslissende momenten te sterk. Het verschil dat in de voorgaande ontmoetingen tot in de dertig punten opliep, werd nu echter wel beperkt. Met name Arine Vlieger speelde uitstekend. Vlieger tekende voor 28 punten en pakte verreweg de meeste re bounds. Eindstand 76-81 (rust 32-43). BV Lisse moest verlies incas seren bij Landslake Lions, al had de ploeg alle uitzicht op de winst. Bij de stand 55-52 verdraaide een van de speel sters van Landslake haar knie waarop het duel een half uur werd stilgelegd. Lis se leek de lange onderbre king in eerste instantie het best verwerkt te hebben, maar Landslake bepaalde de eindstand alsnog op 57-56. LEIDEN Pernix is in opgewekte stemming af gereisd voor de demon stratietour naar Tsjechos- lowakijke. De Leidse ploeg won namelijk op knappe wijze met 18-16 van lijstaanvoerder Swift (M). De andere overgangs- klasser Fides Pacta was bij BEP minder succesvol en verloor met 14-12. De Da naïden versterkte haar koppositie ten koste van Ons Eibernest (13-9), maar Fiks verspeelde een duur punt bij O VVO (14-14). Velocitas is nu al gedegra deerd en Zuiderkwartier en Fluks maken een kwa de kans om ook een klasse omlaag te gaan. Pernix speelde zeer gemoti veerd. Robin Arnoldus, topsco rer met vijf goals, Carla Kui pers, Janneke Mulder, Lian Tieleman en Casper de Rooy zetten een snelle 0-3 om in een maximale 7-4 voorsprong. Twee doelpunten van Mulder en Tieleman en de korte, maar nuttige invalbeurt van Peter Kuipers trokken in de laatste tien minuten de oranjekragen over de drempel naar de ver diende 18-16 winst. Halverwege de tweede helft stokte de aanval van Fides Pacta bij BEP, nadat de score eerder steeds gelijk op was ge gaan (6-6 rust). De fusieclub kreeg op 9-9 drie treffers ach ter elkaar tegen en kon dit gat niet meer dichten. Gezien het spel van Fiks bij O VVO lijkt een plaats in de overgangsklasse toch wat te hoog gegrepen. Theo Vreeken (4), Diederick van Veen (2), Tanja Reitsma, Jaap Rietdijk en Nico van Weizen maakten in zesentwintig minuten 1-9 en om onbegrijpelijke redenen volgden na rust (4-10) nog maar drie strafworpen en één veldgoal. Daardoor kwam de hekkesluiter steeds dichter in de buurt om in de allerlaatste minuut de deceptie compleet te maken met het maken van 14-14. De verdediging van De Da naïden had voor rust weinig moeite met Ons Eibernest (6-3 rust). Erik Kromhout, Heiko Locher, Enrico Mud (2), Moni que Slingerland, Hennie van der Top en René de Louw ver grootten de voorsprong tot 10- 4. Uiteindelijk stelden Krom hout en Locher de revanche voor de enige nederlaag voor hun club veilig door 12-8 en 13-9 te vervaardigen. Crescendo speelde uiterst on gelukkig tegen Waterland. Wijnand Alberts (2), Ilone Le pelaar en Arno Kooloos waren verantwoordelijk voor de 4-7 ruststand en omdat drie vijan delijke strafworpen de enige wapenfeiten in de tweede helft waren, werd het 4-10. Voor Velocitas betekende de 14-11 nederlaag tegen Sagitta de bevestiging van de lang verwachte degradatie naar de derde klasse. Met een gewijzigde opstelling bleek Zuiderkwartier aan merkelijk aan inzet en schot gewonnen te hebben, wat bij De Bermen echter gaan tast baar resultaat opleverde: 12- 10. De aanval van De Algemene draaide op volle toeren tegen Amersfoort, dat via 10-4 (rust) met 19-9 naar huis werd ge stuurd. Het gehele achttal en in het bijzonder Bart Verweij (4), Jory Sjardijn en Ramon Terwiel (3) kwam tot scoren. De dames van Tempo waren duidelijk niet opgewassen te gen die van NIO, want tegen het ene doelpunt van Marjan Wielinga stonden negen tegen treffers en dat verklaart gro tendeels de 11-10 nederlaag. Ronald Drieduite en Erik Pons maakten beiden een hattrick. Ook Fluks werd door de vrouwelijke kracht van Vrien denschaar (B) geveld, resulte rend in acht goals en 9-18 ver lies. Paul Witteman (3), Aad van Drongelen, Bram Koppe naal en Anne Passchier zorg den voor een hoopvolle 6-8 tussenstand, waarna de eerste tien minuten van de tweede helft fataal werden, omdat de bezoekers uit Bodegraven toen in één ruk naar 6-14 door schoten. Crescendo, hier in balbezit, leed een uiterst ongelukkige wedstrijd. Foto: HENK SNATERSE TOP wacht spannend einde NIJEVEEN TOP wacht nog een spannend einde van de zaalkorfbalcompetitie en dat had anders kunnen zijn. Het achttal van Engel liet bij DOS'46 immers een goede kans liggen op de eerste pun- tenwinst buiten Sassenheim en verloor door een belabberd schot met 11-9. „Je moet de spanning in je haren en in je tenen voelen, maar die ont brak vandaag volledig. De fel heid was er niet en zeven van de acht mensen waren niet op schot", verweet Jasper Engel zijn ploeg, waarin alleen Aad Wiegerink in aanvallend op zicht een voldoende haalde door met vijf treffers meer dan de helft van de schamele produktie op zich te nemen. De start van TOP oogde nog veelbelovend, want twee af standschoten van Gerco Lan- gelaan betekenden in acht mi nuten tijd 0-2. De Sassenhei- mers hadden een lengtenadeel onder de palen, maar kregen desondanks genoeg ruimte en kansen om deze marge uit te bouwen. Het duurde evenwel twintig minuten, voordat Aad Wiegerink en Ria Nijenhuis de volgende treffers lieten aante kenen en die leverden nu en kel 4-4 op, waarna het even min imponerende DOS'46 het eerste half uur met 6-4 afsloot. „Als je zo slecht schiet met z'n allen, dan heb je een pro bleem. Bovendien speelden we in de eerste helft ook stil staand korfbal", stipte Jasper Engel de belangrijkste tekort komingen van TOP aan. De trainer, over wiens opvolger nog niets vaststaat, zag in de tweede helft een kortstondige opleving in de vorm van een puntgave hattrick van Aad Wiegerink, wat 6-6 en 8-7 be tekende. DOS'46 schakelde over op een tactiek, die ver dacht veel op het verfoeide spelbevriezen leek en gaf haar voorsprong niet meer uit han den. Na 9-8 (Ron van der Wil- lik) maakte de thuisclub 10-8 en 11-8 en daarmee stond de revanche voor haar eerste ne derlaag in Sassenheim wel vast met zes minuten te gaan. De laatste goal van TOP kwam andermaal van Wiege rink en die bepaalde de cijfers van de vijfde uitnederlaag op rij in dit zaalseizoen op 11-9. Yeglo en Leiden redden het niet LEIDEN Veglo haalde het kampioenschap in de vierde klasse niet. Tegen Keizer Otto werd het door blessures geplaagde team weggeslagen. BC Leiden zag het tweede team naar de vierde i klasse terugzakken door een gelijkspel. In Naarden kwamen de Veglo spelers aan zonder eigenlijk het j idee te hebben dat het zou lukken. Zo werd het 8-0 voor de j nieuWe kampioen in de vierde klasse afdeling 14: Keizer Otto. In de vierde klasse komt volgend jaar ook BC Leiden 2 uit. In het laatste uitduel tegen Airsport werd het 4-4 wat niet genoeg was voor het behoud van de derde klasse. Het eerste team van BC Leiden verloor de laatste wedstrijd tegen NIVO zodat op nieuw gewisseld werd in de stand. Het Rijswijkse team kwam daarmee op de vierde plaats. BEMMEL/LEIDEN Heieen van de Berg reikte bij de nationale titelstrijd tot en met 18 jaar tot een derde plaats achter de verrassende kampioene Miriam Oremans en fina- liste Eva Hasliiighuis. Marquérite Patiwael en Bionda Zonderop verloren bij de beste zestien van -Nederland. Ronald Klein wist de kwalifikatie t/m 14 jaar niet te doorstaan. Dat de finaleplaats bij het Dekker A-toernooi geen uit schieter was, heeft Heieen van den Berg bij de nationale titel strijd t/m 18 jaar overduidelijk aangetoond. Twee eenvoudige eérste rondes tegen Isabel Wil link en Jolanda van der Lin den werden gevolgd door een knappe zege in de kwartfinale op Linda Niemandsverdriet. In de eerste set werd een 5-3 en 6-5 achterstand wegge werkt, waarna in de tiebreak op 6-5 een setpoint teniet werd gedaan. Na de 8-6 tiebreaker werd de tweede set met 6-3 veroverd. In de halve finale bleek Haagse Eva Haslinghuis in bloedvorm, een 1-6, 3-6 was het gevolg. Om de derde en vierde plaats bleek Heieen van den Berg met 7-6, 6-2 de meer dere van titelfavoriete Yvonne Grubben. De verrassende winnares bii de achttienjarige meisjes werd de leeftijdsgenote van Heieen van den Berg, Miriam Ore- mans. De Brabantse versloeg voor haar indoortitel vijf A- speelsters op rij. Marquérite Patiwael en Bionda Zonderop bleven in dit geweld overeind door de eerste ronde winnend af te sluiten. De Koudekerkse klopte Natascha Huyzer van Rheenen met 6-1, 6-2, maar verloor bij de beste zestien van Karijn Ketelaar. Zonderop kende in de tweede set wat problemen met de Zeeuwse Ingrid de Vries, 6-1, 7-5. Yvonne Grubben versperde met twee maal 6-2 de door gang paar de kwartfinale. Bij de jongens werd Fernon Wibier de verwachte kam pioen t/m 18 jaar met Joep Hofman op de tweede stek. Onno Guinau en Kees-Jan Schuilenburg troffen het niet met een loting in de eerste ronde tegen de nummers drie en vier, Richard Krajicek en Huib Troost. Guinau miste de aansliiiting op 4-3 in de eerste set en was verder kansloos. Schuilenburg moest met een rugblessure de strijd zelfs sta ken. Ronald Klein speelde in de kwalifikatie voor een plaats bij het hoofdtoernooi t/m 14 jaar. Na winst in de eerste ron de bleek Rogier Eyking voor de Leimuidenaar een te moei lijke opgave, 6-3, 1-6, 3-6. PETER KLEIN LEIDEN Zwemster Andrea Hoenselaar zorgde dit weekeinde voor een verrassing door de laatste kans op een limiet goed te benutten. Op de 200 school dook zij onder de gestelde 2.59.0 en tikte aan in 2.56.9. LZ kwam in het bezit van 51 limieten, een nieuw record voor deze ploeg en voor de hele Leidse zwemwereld. Hoenselaar was niet de enige die nog een laat ste poging waagde om een startbewiis te beha len voor de Nederlandse winterkampioen schappen over drie weken. De gebroeders Schouten waren ook weer van de partij, even als Pauline Stastra en Maaike Parrel. De tijd van Dennis Schouten op de 400 wissel (5.14.4) betekende voor hem nog een limiet. Hij kan op alle afstanden, met uitzondering van de 1500 vrij, aan de start verschijnen. Zijn broer Marc, die met een paar limieten minder genoe gen moet nemen, voegde er vrijdag in Alphen nog een aan zijn totaal toe. Op de 100 rug scoor de hij een tijd van 1.09.3. Pauline Stastra en Maaike Parrel leverden eveneens goede presta ties. Stastra zwom op de 200 rug 2.26.8 en Par rel, die al in het bezit was van de inschrijflimiet op de 200 vrij, dook nu ook onder de officiële tijd van 2.14.0. Zij deed de klokken stilstaaan op 2.12.8. Zondag was een kring A wedstrijd. Voor de jongens en heren stond de 50, 100 en 200 meter schoolslag op het programma en de meiqes en dames moesten dit alles middels de vrije slag afleggen. Er werd niet erg overtuigend gepres teerd. Fleur Bakker was de enige die van zich deed spreken. Op de 50 en de 100 vrij zwom zij een persoonlijk record en eindigde in de totaal stand als eerste (29.9 en 1.07.2). Antoin van Weerde zwom na zijn enkelblessure weer zijn eerste wedstrijd. Zijn tijd op de 50 meter was buiten verwachting goed. Óndanks dat zwom hij slechts een halve seconde boven zijn beste tijd. Bij De Zijl behaalden Jorien Kleyweg en Tom Onderwater een tweede plaats in de leef tijdscategorie onder de 10 jaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16