fieidócSoiMmii Test slaagt half, doel toch bereikt SPORT Houtrust is minder „snel dan gehoopt Kruising is voor Van Gennip fataal FC DEN HAAG VOOR DE PAUZE OP EREDIVISIE-NIVEAU Cruijff bevestigt wens Van Basten (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Marco van Basten heeft zijn club AC Milan gevraagd zijn tot juni 1990 lopend kontrakt nog eind dit seizoen voortijdig te ontbin den. Dit verzekerde Barcelona-trai ner Johan Cruijff afgelopen weekein de in een interview met de doorgaans welingelichte Barcelonese ochtend krant El Periodico. Cruijff voegt er aan toe dat het nog helemaal niet ze ker is, dat AC Milan-baas Berlusconi akkoord gaat met een eventueel voortijdig vertrek van de spits van het Nederlands elftal. „Het zal erg moeilijk worden Van Basten te con tracteren. Misschien moeten wij wel wachten tot 1990, wanneer zijn con tract afloopt", aldus Cruijff. Negeren Romario leidt tot woede RIO DE JANEIRO Braziliaanse voetbalfans zijn in opstand geko men tegen het besluit van de nieu we bondscoach Romario van PSV niet op te nemen in zijn voorselec tie voor het wereldkampioenschap van 1990 in Italië. Romario, olympisch topscorer in Seoul, in oktober voor zes miljoen dollar door PSV van Vasco da Gama gekocht, werd door Sebas- tiao Lazaroni alleen genoemd als mogelijke reserve. Braziliaanse voetbalkenners reageerden heftig in de media. Zij noemden Lazaro- ni's motiveringen een „grap" en een „schandaal". De PSV-er is nog steeds een populaire figuur in het Braziliaanse voetbal. Ben Johnson overhandigt de prijzen aan de winnaars van een wielerkoers in San Sebastian. Links Tony Doyle uit Engeland, Allan Clarke uit Australië rechts. FOTO: AP MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA LI Gevestigde atletiekorde ja handhaaft zich redelijk IV Sprintkampioen Loef acht zich ja kansloos voor WK IW Voorschoten j m vergeet afstand te 1H nemen IV UVS mengt zich in strijd om de titel Grasshoppers ja krijgt slaag van 1 k Hoofddorp IV Knappe zege Pernix Stiger wint Souburgcross LEIDEN In Alblasserdam heeft Aart Stigter aangetoond ook dit jaar een van de kandi daten te zijn voor de nationale veldlooptitel. Zijn' overwin ning in de zware Souburgcross was meer dan overduidelijk. Jan Koorevaar werd op meer dan een minuut achterstand gezet, Leidenaar Theo van der Veer op ruim anderhalf. Peter Veldhuizen lijkt een aanwinst voor de Bataven in het streven naar het kampioenschap voor clubs tijdens diezelfde titel strijd. Met een zesde plaats was hij toch weer opvallend aan wezig. In Uithoorn behaalde Theo Alkemade van de NSL een fraaie derde plaats over de tien Engelse mijlen (1609 me ter). Met een tijd van 52.21 mi nuten kwam hij nog geen hal ve minuut na winnaar Dick van Zalinge over de streep. Martien Hoogenboom en Ber- tus Kerkvliet kwamen bij de veteranen uit en beide met re delijk succes. Bij de dames won de in Leiden wonende Michelle Parmentier, die Ba taafse Ada Steen voorden voor bleef. Voor Steen voorden werd wel een recordtijd opge tekend. Twee doden bij autosport rally LISSABON Bij een wedstrijd, tel lend voor het rally ekampioenschap van Portugal zijn zaterdag twee do den gevallen. In de buurt van Sintra, tijdens een snel heidsproef, raakte Ramiro Fernandes de controle over zijn Lancia kwijt. Via het trottoir vloog hij op een groep toeschouwers in van wie er twee om het leven kwa- gewond werd. érgeefs protest egen Ben Johnson jN SEBASTIAN De voor doping ge- iorste Canadese sprinter Ben Johnson eft zaterdag voor een bedrag van 40.000 lden het startschot gelost voor de wieler- ►dstrijd op de baan „Zes Uur van San Se- stian". Hij deed na afloop ook mee aan de ijsuitreiking. Dit was zeer tegen de zin van Westduitse dopingexpert Manfred Dönike. i diende een fel protest in bij de wereld- elrenunie UCI. Donike meende dat de aan- izigheid van Johnson slecht is voor de wie- sport. „Het is trouwens macaber deze man jr zoiets uit te nodigen". Johnson won vo- jaar september tijdens de Olympische Spe- j in Seoul de 100 meter in een wereldre- rd. Enkele dagen later werd hem de gou- n medaille afgepakt toen bewezen was dat zich had gedrogeerd met stanozolol. Volendamlaat ja kansen liggen J tegen Feyenoord I m Van Basten helpt ja AC Milan aan J zege I LAKE PLACID In de laatste kruising op de 1500 meter heeft Yvonne van Gennip gisteren in Lake Placid haar kansen op de wereldtitel vergooid. In de rit van de waarheid te gen Europees kampioene Gun- da Kleemann moest zij recht overeind om een botsing en diskwalificatie te vermijden. Het tijdverlies bedroeg zeker twee seconden. De achterstand op Connie Moser groeide tot een onoverbrugbare anderhal ve punt, een dikke vijftien se conden op de afsluitende 5000 meter. „Het is voorbij. Ik had alles op de 1500 meter gezet. Had ik winst geboekt op Mo ser, dan wist ik dat ik op de vijf kilometer desnoods door het lint had moeten gaan." Eentonig, regelmatig onder broken door heftige, nerveuze glimlachjes, deed Van Gennip met tranen in de hoeken van haar ogen haar dramatische verhaal. „Ik moest in een frac tie van een seconde beslissen. Ik veronderstelde dat Klee mann voluit zou doorgaan, maar zij viel compleet stil. Daardoor moest ik inhouden". De 24-jarige Haarlemse besefte in een flits dat de wereldtitel haar neus definitief voorbij ging. Met drie olympische gou den medailles, maar zonder Europese- en wereldtitel nam de sportvrouw van het jaar (voorlopig) afscheid van de in ternationale schaatstoernooien. Vijftien maanden schorsing Pronk AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft marathonschaatser Jos Pronk voor vijftien maanden geschorst wegens het gebuik van verboden stimulerende midde len. Pronk werd op 14 januari bij de strijd om de nationale ma- rathontitel op kunstijs in Assen gecontroleerd op het gebruik van verboden middelen. In zijn urinetnonster werd een te hoge concentratie efedrine aangetroffen. Ook de contra-expertise, die vorige week in Utrecht werd uitgevoerd, leverde een positieve uitslag op. De KNSB heeft Pronk daarop geschorst en hem de derde plaats die hij in de titelstrijd behaalde, ontnomen. Vlissingen ziet liever topclub DEN HAAG Secretaris Lindenberg van Vlissingen kon gisteravond zijn teleur stelling over het resultaat van de loting voor de kwart finales van de KNVB-beker- strijd niet helemaal onder- I drukken. „We hebben het in j het bestuur nog niet over onze volgende tegenstander FC Den Haag gehad, maar mijn persoonlijke reactie is dat ik het jammer vind. Ik had liever PSV. Ajax of Fey enoord gehad. Dat bedoel ik zuiver commercieel, want verder heb ik niets tegen die club". Lindenberg kon nog niet zeggen hoe zijn club zal reageren op het voorstel dat FC Den Haag (waarschijn lijk) zal doen om het duel in Den Haag te laten spelen. De Vlissingse bestuurder zegt zich geen zorgen te maken over de komst van Haagse supporters. „We hebben geen hekken rond het veld, maar overwegen wat tijdelijke voorzieningen aan te bren gen. We zullen moeten vol doen aan de richtlijnen van de KNVB. Voor de thuiswed strijd tegen FC Den Bosch hoefden we geen maatrege len te nemen, want die club bracht geen supporters mee". Het station van Vlissingen ligt volgens Lindenberg „nogal afgelegen". „Daar zul len we dus ook wat op moeten verzinnen. Maar als de supporters zich rustig hou- j den, is er niks aan de hand". Vlissingen heeft overigens geen verlichting, waardoor eventueel zal moeten worden uitgeweken naar een ander veld of naar het weekeinde. De wedstrijden uit de kwart finales zullen worden ge- speeld op woensdag 8 maart. Omdat Vlissingen niet over veldverlichting beschikt, wil FC Den Haag het bekerduel in het Zuiderpark laten spe len. Trainer Adriaanse: „Ook zondag 19 februari is een mo gelijkheid, want dan is FC Den Haag vrij. En dan zou den we op 8 maart de ge staakte competitiewedstrijd tegen RBC kunnen uitspe len". Ook in de vierde ronde zal de beslissing in één duel val len, zonodig na verlenging en strafschoppen. Pas voor de halve finales (12 april) en de finale (23 mei) zal een tweede wedstrijd worden vastgesteld wanneer de eerste geen be slissing brengt. De wedstrijden die nog open slaan uit de derde ronde zul len worden gespeeld op woensdag 15 februari. Dé loting voor de kwartfina les is als volgt: Fëyenoord/Willem II-Vitesse AZ-PSV/FC Twente FC Groningen-Ajax Vlissingen-FC Den Haag. )EN HAAG De nationale lampioenschappen indoor-at- Eliek in Houtrust hebben het fgelopen weekeinde minder ecoras opgeleverd dan werd lehoopt. Op de als „zeer snel" boek staande nieuwe Haag- sportvloer werd in drie da- en slechts één nationaal snel- leidsrecord verbeterd. Breda- laar Rob van der Klundert (warn in de boeken met 21,28 econden op de 200 meter. Verspringer Emiel Mellaard naakte met een fabelachtig fecord van 8.23 meter echter iuidelijk dat de gunstige repu- atie Houtrust toch niet geheel bevallig was vooruitgesneld. In Houtrust, waar op geen van de drie dagen alle 3800 zit plaatsen werden bezet, heerste vooral de vrees voor blessures. Elly van Hulst, die zich al eni ge dagen zorgen had gemaakt over het reglementair vereiste opstaande randje aan de bin nenzijde van de baan, haakte zaterdagochtend af met een (lichte) hamstringblessure. Daarmee bleef haar totale ti- teloogst „beperkt" tot 63; ze verscheen na haar zege van vrijdag op de 3000 meter niet meer aan de start voor de 800 en 1500 meter. Ook Emiel Mellaard hield het na één. supersnelle, seriewed strijd op de 60 meter voor ge zien. Omdat hij gisteren op jacht moest naar zijn ver- springtitel, waagde hij zich za terdag niet aan het vervolg op de sprint. Die voorzichtigheid werd gisteren tweemaal ach tereen beloond met een natio naal indoor-record. Bij zijn eerste poging vloog hij over 8.08 meter en zijn derde sprong was zelfs goed voor 8.23 meter, hetgeen internatio naal zelfs de beste jaarprestatie betekende. Mellaard overtroefde met de 8.23 meter zelfs het Neder landse outdoor-record dat hij met 8.19 meter zelf in handen heeft. Het indoor-record stam de uit 1988 en stond op naam van Frans Maas (8.06 meter), die daarmee in Budapest Euro pees kampioen werd. Pag V -*4<SW Emiel Mellaard tijdens één van zijn geslaagde pogingen tijdens het NK in Houtrust. FOTO: ANP Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer- ste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open cnvelpp - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. DEN HAAG FC Den Haag mag zich dan giste ren voor de kwartfinales van het vaderlandse be kertoernooi hebben ge plaatst, de test om te be palen hoe ver de ambi tieuze eerste-divisieclub is in vergelijking met de nagestreefde eredivisie slaagde slechts voor de helft. Lang genoeg om een uiteindelijk voldoen-- de groot gat te slaan, want nadat de ploeg van trainer Co Adriaanse halverwege al op een voordelige marge van twee doelpunten was be land kwam Sparta niet verder dan nog slechts één tegentreffer, 3-2. Waarmee FC Den Haag na Roda JC voor de tweede achtereenvolgen de keer een eredivisie- formatie uit het cuptoer nooi had gekegeld. Dat wel. „Maar we hebben in de tweede helft ge zwijnd", was de opmer king van Adriaanse, waarmee de spijker kei hard op de kop werd ge slagen. Rekening houdend met het feit dat Sparta in de hoogste voetbalafdeling behoort tot de zwakke broeders mocht het feit dat FC Den Haag zich na.de pauze de duim schroeven liet aanzetten toch als een waarschuwing wor den opgevat. Hetgeen in de vreugde over de bekerwinst misschien door een aantal be trokkenen over het hoofd zou kunnen worden gezien. Wat overeind bleef was een prima afgewerkte eerste helft. „Toen speelden we zo als FC Den Haag het moet doen", verklaarde Adriaanse na afloop. „Er werd voldoen de agressief gespeeld, maar ditmaal kon je ook de nodige goede combinaties zien en werden ook de vleugels goed Voorop in strijd Voorop in de strijd gingen ditmaal drie man, zonder de anderen overwegend tekort te willen doen: Jol, Lems en Otto. Jol in de defensie (en daarvóór) met een verbeten heid, die een tweede jeugd leek te beloven; Lems van wege zijn goede technische mogelijkheden, maar vooral met zijn bikkelharde inzet en Otto dank zij zijn inmiddels algemeen erkende en bewon dering afdwingende veelzij digheid. „Dit was geen over winning van FC Den Haag, maar van FC Otto", zwaaide trainer Rob Baan van Sparta de „eeuwig jonge" Amster dammer lof toe. „Zoals die Otto de duels ingaat en ver dedigend en aanvallend overal is te vinden, is knap. Het bewijst zijn scholing in Engeland". Genoemd trio stond zoals ge zegd model voor de strijdwij ze van FC Den Haag, dat het na de pauze onnodig be nauwd kreeg ondanks het feit dat Sparta dergelijke „voorgangers" miste. Baan had toen zijn concept aange past en zijn ploeg achterin één op één laten spelen, na dat rechtsachter Luijten in de kleedkamer was achtergeble ven. Deze Spartaan had FC Den Haag drie minuten voor de rust in het zadel geholpen door met Otto in de rug een foutieve terugspeelbal op doelman De Goeij te produ ceren. Otto profiteerde dank baar en beheerst en FC Den Haag leidde met 3-1. Het was een .score, waarop de thuisclub inmiddels in de eerste divisie patent heeft: een tegenstander opjagen tot die in het nauw gebracht fouten maakt die dan worden afgestraft. De eerste Haagse treffer was gisteren ook een beetje het gevolg van goed doorzetten, ditmaal van de later gekwetst (neusblessure) uitgevallen Schellevis. Dank zij diens vasthoudendheid kwam Danen in scoringsposi- tie en dat betekende 1-1. Knauw gekregen Die treffer bleek voor FC Den Haag de uiting van het herwonnen zelfvertrouwen, dat na zeven minuten al een knauw had gekregen. De verrassend met Rontberg („Hij verdiende een kans na goede optredens in training en in het tweede", aldus Adriaanse) in de basis begon nen Haagse formatie werd door Beukers toen al op ach terstand gezet. Het noodzaak te direct tot enige aanpassing bij de Hagenaars, van wie Jol zich verdienstelijk naar vo ren manifesteerde. Hetgeen zekere risico's inhield in de aangepaste defensie. Stam moest een fout van de als voorstopper acterende Genti- fraaie combinatie van (wie anders?) Lems en Otto. de eerste keer zag hij de bal uit zijn perfecte halfvolley net over de lat zeilen. Sparta, dat zelden de indruk wekte een serieuze gooi te willen doen naar verder cupavontuur en een een tempo hanteerde dat gedachten aan veteranen- voetbal opriep, werd toch nog voor de rust op grotere achterstand gezet dank zij de eerder genoemde blunder van Luijten. Verkeerde been De royale marge en taktiek- wisseling bij de Rotterdam mers na de pauze zetten FC Den Haag evenwel toch lich telijk op het verkeerde been. Niet dat van Jol, die in de derde minuut tweemaal kort achtereen inzetten van Van den Berg en Vurens op de lijn keerde. Het bleek een ge lukkige dubbele ingreep, want nadat Post zijn storm achtige entree had gemaakt deed Sparta er een schepje bovenop. FC Den Haag wan kelde enige keren en ging nog een riskant slotkwartier- tje in nadat weer Beukers voor 3-2 had gezorgd. Inmiddels was het technische en taktische niveau van het duel omgekeerd evenredig aan het spektakel voor beide doelen, waarbij Post twee maal en de ingevallen twee ling De Nooijer voor Sparta nog doelrijpe mogelijkheden kregen. „Het is jammer dat we de show niet konden af maken", sprak Adriaanse na afloop. „Maar de winst op een eredivisieteam is voor ons als eerste-divisieclub toch alle Haagse betrokkenen ook nog iets hebben kunnen le- FRANK WERKMAN FC Den Haag-Sparta 3-2 (3- 1): 7. Beukers 0-1, 25. Danen 1-1, 38. Danen 2-1, 42. Otto 3- 1, 74. Beukers 3-2. Scheids rechter: Egbertzen. Toe schouwers: 6.000. Gele kaar ten Lems, Gentile (beiden FC Den Haag). FC Den Haag: Stam, Adam, Jol, Gentile, Van Oosten; Van der Laan. Lems, Danen, Rontberg (Wubben); Otto. Schellevis (Post). Sparta; De Goeij; Luijten (D. de Nooijer), Wijnberg, San- del, Mulder; Olde Riekerink, Libregts, Van den Berg (G. de Nooijer) Vurens; Beukers, Van Stee. Frans Danen (midden, arm omhoog) heeft de 1-1 op het scorebord gebracht, nadat ploegmaat Leo Schellevis (achter hem zichtbaar) de bal na goed doorzetten voor het doel heeft gebracht. "Wf"'I "r' i Ed de Goeij van Sparta te passeren voor 2-1, nadat Heini Otto (achtergrond) de bal uit een voorzet van de niet zichtbare Cor Lems voor zijn voeten heeft gekopt. FOTO'S: MILAN KONVAUNKA le corrigeren en Gentile zelf trok grof tegenover Van Stee aan de noodrem nadat rechtsachter Adam balverlies had geleden. Het leverde Gentile geel op. Tot boosheid van Baan, die rood had wil len zien. „Als dat was ge beurd, hadden we een heel andere wedstrijd gespeeld", sprak de oud-trainer van de thuisclub wat onrealistisch. Gentile was overigens niet de enige die in de soms zeer „Engels aandoende" wed strijd, waarbij de toeschou wers de aandacht geen mo ment behoefden te laten ver slappen, een prent kreeg van arbiter Egbertzen. Die overi gens konsekwent tijdrekken bij de ingooi bestrafte met een bal voor de tegenpartij. Ook Lems, die zoals gezegd voortdurend op het randje opereerde, ging op de bon - wegens praten overigens. Het was in een fase van de eerste helft dat FC Den Haag de gang van zaken nadruk kelijk dicteerde. Een periode die leidde tot twee hoog standjes aan Haagse zijde, waarbij Danen bijna twee keer scoorde. De tweede keer deed hij dat inderdaad na een CcidócSomant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11