Ambities Renze de Vries fataal Kloppenburg van start met winst en verlies Sport op tv Ton van Dalen wil niet de cel in voor voetballerij Kansen keren voor Timman fcPORT CeidócScvutont ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 BETAALD VOETBAL Eredivisie Zondag Volendam-Feyenoord KNVB-beker 3e ronde Vandaag VVOG-FC Groningen Ajax-FC Utrecht AZ-Fortuna S. Morgen FC Den Haag-Sparta vandaag Nederland 2, 19.25 uun De heili- Nederland 3, 21.48 uun Studio Sport. Nederland 3, 22.46 uur: Atletiek j(EK indoor in Den Haag), schaat- België Nederlands 1, 22.45 uur: Sport op zaterdag. België Frans, 19.18 uur: Paarde- koersen. België Frans, 22.10 uun Match Duitsland 2, 18.55 Duitsland 3, 19.30 uun Sport im BBC 1, 13.15 uun Sport grand- Sky Channel, 20.30 uun Worste- Sky Channel, 22.30 uur: Rally Parijs-Dakar. morgen Nederland 3, 16.45 uun Atletiek (NK indoor In Den Haag), schaat- (WK dames in Lake Placid) zwemmen (wereldbeker in Parijs). Nederland 3, 19.00 en 20.10 uur: Studio Sport. Nederland 3, 23.50 uur^Schaat- afdaling dames) e België Nederlands 1, 19.45 uur: Sportweekend. België Nederlands 2, 14.15 uun Atletiek: veldloop in Hannuit. België Nederlands 2, 16.30 uun Tafeltennis: Top Twaalf in Char leroi. België Frans, 18.30 uun Sport. Duitsland 1, 18.10 uur: Sport- schau. Duitsland 1, 19.50 uur: Sport- i-Telegramm. Duitstand 3, 19.30 uur: Sport im BBC 1, 16.00 uun Boksen: Ho- neyghan-Starling. BBC 2, 18.00 uun Rugby. BBC 2, 19.00 uun Skiën. Sky Channel, 12.00 uun Auto- Super Channel, 18.30 uur: World Sport Special. ;maandag BBC 1, 00.10 uun Skiën. BBC 2, 17.55 uur: Skiën. Sky Channel, 14.00 uur: Euro- KOERSEN Loerstips iEN HAAG Elf draverijen Ïjn er zondag op de baan van ilversum. De eerste start is b half twee. Onze tips lui- anka L, Dutch Vic meer Volann (5-3-7). koers: Cathy Buitenzorg, Coi f koers: Jefs Comfort, do Windspiel (5-7-1). je I koers: Ciska Crown, Boni, Zwarte bla (9-7-4). t koers: Adola Buitenzorg. Alice van Itena, Bob Bush (5-6-9). koers: Brenda V, Carisma Darby, o de Zeeuw (7-2-5). Ie koers: Wanda Pluto, Ymond Boe- Èlte, Zorro Hollyrood (7-6-3). mg Star, Bavonora, 2.72 hne V (6-9-5). 9,62 /an Basten tiogelijk och naar Barcelona i £RCELONA De Barcelo- ^se sportpers is ervan over- igd, dat Marco van Basten jn club AC Milan heeft ge- 1 toe te stemmen in zijn erstap naar FC Barcelona, et doorgaans goed ingelichte ircelonese ochtendblad El ïriodico verzekert, dat de litsspeler zijn tot 30 juni 1990 pende kontrakt eind dit sei- voortijdig wil ontbinden, an Bastens manager, Appolo- 19 is), ius Konijnenburg, zou de on- prhandelingen met AC Mi- ln-baas Berlusconi al zijn be ltonen. Van Basten zelf heeft eze week tijdens de uitrei- ing van de Gouden Schoen, ijn eventuele vertrek naar ——lapcelona hardnekkig ont- BHend. Van Brussel toch trainer SC Heracles ALMELO - Henk van Brussel wordt toch de nieuwe trainer van SC Hera- cles'74. Vorige week woensdag stelde het bestuur van de Almelose eerste divisieclub Hans van Doorneveld voor als de man, die met ingang van het komende seizoen de opvolger zou moeten worden van Arend Steu nenberg. De huidige coach van For- tuna Sittard heeft voorzitter Marinus Hannink evenwel laten weten onder zijn contract uit te willen, omdat vol gens hem afspraken niet werden na gekomen. Daarop is Heracles op nieuw gaan praten met de momen teel werkloze Van Brussel, die met Van Doorneveld concurreerde om de post van hoofdtrainer. Barendse vier duels aan de kant ROTTERDAM De tuchtcom- missie van de KNVB heeft Peter Barendse van Feyenoord een schorsing van vier wedstrijden opgelegd. Barendse, die tevens een boete van 200 gulden moet betalen, kreeg afgelopen zondag tijdens de wedstrijd tegen PSV in Rotterdam de rode kaart van scheidsrechter Houben wegens natrappen van Gerets. Spelers, die voor één duel werden geschorst, zijn: De Roode (FC Den Haag), Kulsdom (DS'79), Ten Caat (Em- men), Heus (Feyenoord), Stafleu (Haarlem), Klippel (RBC), Van der Laan (RBC), Alflen (FC Utrecht), Steinmann (FC Utrecht) en Broeken (Willem II). WK schaatsen niet op Bislett OSLO Het toernooi om het wereldkampioenschap schaat sen voor allrounders (mannen) wordt volgende week op de kunstijsbaan van Valle Hovin in Oslo gehouden. De organi satoren besloten vrijdag niet langer te wachten met de ver plaatsing. De titelstrijd zou eerst plaats hebben op Bislett. Als gevolg van het milde win terweer is het echter niet waarschijnlijk dat in het fa meuze stadion in de binnen stad van Oslo volgende week een aanvaardbare natuurijs- baan kan worden neergelegd. Vriend beste draver HILVERSUM De tienjarige ruin Vriend is gistervond in Hilver sum het predikaat „Draver van het Jaar" verleend. Bij de vol bloeds won Give Me Je wels met overmacht. In de strijd tussen Vriend en Action Skoatter duurde de onzekerheid tot kort voor de prijsuit reiking. Het verschil tussen beide cracks bleek zo gering, dat be sloten werd tot een her telling. Vriend won met minimaal verschil. Girardelli sterkste in combinatie VAIL Mare Girardelli is gisteren in Vail wereldkampioen ski in de combinatie gewor den. De 25-jarige voor Luxemburg uitkomen de Oostenrijker bleef de Zwitser Paul Accola (tweede) en de Oostenrijker GUnther Mader (derde) voor. Girardelli eindigde in de afda ling met 2.04,64 als tweede achter de Italiaan Michael Mair (2.04,63). De veelzijdigste skiër van het moment is tevens de veelzijdigste van het toernooi om het wereldkampioen schap in Vail. „Goudhamster" Girardelli ver dedigde op Beaver Creek Mountain zijn twee jaar geleden in Crans Montana veroverde we reldtitel met succes. Na zijn derde plaats op de slalom onderscheidde de eigenzinnige al- leskunner zich gisteren op de ruim drie kilo meter lange afdaling. Hij leek zich geenszins te bekommeren om de mist, die veel andere deelnemers tot voorzichtigheid maande. Belgen willen naturalisatie Piet Den Boer MECHELEN Guy Thijs, de bondscoach van België, zal bij plaatsing van de Rode Duivels voor de wereldkampioenschappen in Italië al het mogelijke in het werk stellen om Piet den Boer, de spits van KV Mechelen, tot Belg te naturaliseren. Na de Supercup-ontmoeting te gen PSV liet de bondscoach zich in lovende bewoordingen uit over de Nederlandse aan valsleider in Belgische dienst. „Als hij de Bel gische nationaliteit zou hebben gehad, zou ik Den Boer zo hebben meegenomen naar Portu gal voor de WK-kwalificatie-interland". Piet den Boer, die ook na dit seizoen nog aan KV Mechelen verbonden zal zijn, staat niet onwel willend tegenover de plannen van Thijs. In de Belgische pers heeft hij al laten weten ,,in" te zijn voor een gesprek. GRONINGEN „Renze de bok". Zo luidde in Ro den de bijnaam van Ren ze de Vries, de in een zwart gat gevallen voor zitter van de FC Gronin gen. Dat was niet toeval lig, want al op jonge leef tijd maakte hij in Roden duidelijk over een sterke geldingsdrang te beschik ken. Als hij iets in zijn hoofd had, moest alles wijken. In Marum geboren raakte hij al snel vertrouwd met de var kenshandel. Op veertien-jari ge leeftijd liep hij aan de hand van zijn grootvader langs de verschillende veemarkten. Hij werd op het gebied van de veehandel al snel een deskun dige. Het feit dat hij 'geen woord over de grens sprak' deerde hem niet. Renze de Vries bouwde geduldig aan zijn eigen imperium. Het ging hem financieel voor de wind. Hoewel hij soms ook de nodi ge tegenslagen moest incasse ren, gelukte het hem via han dig manoeuvreren bijna altijd eventuele problemen de baas te blijven. Hij verwierf bezit tingen als huizen, boerderijen en horecapanden. Zijn ambities reikten echter verder. Ook via de politiek trachtte hij zich aanzien te verwerven. Een carrière via de VVD bleek echter onhaal baar. Als compensatie richtte hij zich op de voetballerij en met name op de FC Gronin gen. Als bestuurslid begonnen duurde het niet lang of hij nam het.roer over van de ziek geworden en later overleden Harm Nijhof. Het werd het begin van een opmerkelijke tocht naar de top. Wat zich achter de schermen ook allemaal voltrok, Renze de. Vries bleef zitten. Hij kwam met de onafscheidelij ke glimlach op de lippen steeds weer achter het rook gordijn tevoorschijn. Toch veranderde hij in de loop der jaren. In 1981 riep hij naar aanleiding van het door Feye noord aan trainer Jezek gege- Renze de Vries is eindelijk het lachen vergaan. ven ontslag nog kritisch uit: „Het is sociaal onverantwoord een trainer op straat te zetten. Bij FC Groningen zal dat on der mijn leiding nooit gebeu ren". Renze hield geen woord. Rob Jacobs deed andere erva ringen op. Cruciaal Het met veel tam tam binnen halen van trainer Han Berger kon achteraf worden be schouwd als een cruciaal be sluit. In het streven de top te halen werd besloten over te gaan op full-prófessionalisme. Het was achteraf niet haal baar. Alle successen op de grasmat ten spijt. De verschil lende inspanningen leidden er namelijk wel toe dat de FC Groningen uitkwam in de Eu ropa Cup. De ster van Renze de Vries steeg evenredig snel. Voor hij het zelf wist was hij al lid van het bestuur van de sectie betaald voetbal. Hij kreeg zelfs de zware porte feuille technische zaken. Het FOTO: DIJKSTRA werd geen succes. Niet voor niets werd Klaas Nuninga in een later stadium binnenge haald om de taken van nog altijd lachende Renze over te In Groningen werden de za ken, toen dat nodig bleek, echter niet bijgestuurd. Nadat De Vries al in 1982 had gefilo sofeerd over een nieuw sta dion dat Oosterhogebrug zou moeten heten, kwam hij in 1983 met grootse plannen voor de bouw van een grote tribune. Het publiek moest immers in staat worden ge steld om de opmars van FC Groningen van nabij mee te maken. In 1984 werd het groene licht voor de bouw ge geven. De poging het geld via seizoen-kaarten met een gel digheidsduur van 25 jaar te realiseren werd een flop. Dankzij subsidie potjes en een lening van drie ton van de ge meente Groningen kwam het toch voor elkaar. Werd het bedrag van 3,2 miljoen vrijge maakt. Schertsend merkte de toenmalige Groningse wet houder van sportzaken toen op: „We hebben de club al twee keer moeten redden. Dat kan nog wel een keer". Opspraak Het leek een goede zaak al kwam de FC Groningen on der leiding van De Vries steeds vaker in opspraak. Hoewel de Vries de verschil lende blunders niet altijd zelf veroorzaakte, was hij er wel voor verantwoordelijk. De varkenshandelaar trok steeds vaker zijn eigen plan. Ging op de solo-toer. Echt luisteren deed hij zelden. In ieder geval verzuimde hij goed na te den ken en in te grijpen toen Ber ger en clubarts Hut zich ver galoppeerden. Voor Renze het wist was de FC Groningen betrokken bij doping-, en om kopingsschandalen. Ook op de transfermarkt liet de praeses zich verleiden tot onverantwoorde stappen. Fandi werd het beste voor beeld van onzorgvuldig han delen. Ook het aantrekken van Johan Neeskens was geen onverdeeld succes. Spelers kwamen en gingen. Voetbal lers als de gebroeders Koe man, Van Tiggelen, McDo nald en Houtman om er maar eens enkele te noemen, waren er mede verantwoordelijk voor dat de naam van FC Groningen internationaal be kend werd. Renze de Vries wilde dat ook. Hij genoot van zijn contact met bondskanse lier Helmuth Kohl, glom als hij in Spanje werd aangespro ken met „El Presidente" en was ook in andere opzichten te gevoelig voor de hem be toonde vleierij. Voor Renze kon de wereld niet meer ka pot. Hij meende zich daardoor ook in de persoonlijke sfeeer kennelijk veel te kunnen ver oorloven. Tot vorige week toen onverwachts de FIOD een inval deed. Het werd het begin van een reeks publicaties die Renze de Vries steeds meer in opspraak bracht. Breed werd uitgeme ten dat De Vries door het be talen van zwart geld spelers naar Groningen had gehaald. Op zichzelf zou dat voor hem vermoedelijk niet eens fataal hoeven te zijn. De merkwaar dige capriolen rond de niet gelukte transfer van de Bul gaar Yontchev zouden wel licht ook niet doorslaggevend zijn geweest. De zaak kwam echter in een stroomversnel ling toen werd gesuggereerd dat de voorzitter wel eens het slachtoffer van chantage kon zijn. Hoewel officieel nog niets is bewezen, is de FC Groningen- voorzitter al veroordeeld en opgehangen. Ineens blijkt hij aanzienlijk meer vijanden dan vrienden te bezitten. Aan zijn verdiensten wordt ineens voorbijgegaan. Wat alleen nog telt is het eindresultaat. Dat voorspelt weinig goeds. FC Groningen moet rekening houden met een navordering van de FIOD. Het huishoud boekje van de erediviseclub zal er noodgedwongen heel anders gaan uitzien. De club moet, tenzij er wonderen ge beuren, terug naar af. In Gro ningen lijkt het einde van een voetbalsprookje in zicht. Het trotse imperium lijkt in re cordtijd te veranderen in een bouwval. De naam van Renze de Vries zal niet gauw wor den vergeten. PETER VAN PUTTEN ENSCHEDE - Ton van Dalen neemt afstand van de be schuldigingen als zou hij FC Groningen hebben „verra den" bij de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst en de club ervan op de hoogte hebben gebracht dat hèt een inval moest verwachten van de FIOD, naar aanleiding van de zwart geld-affaire bij de noordelijke club. Het huis van de voormalige manager van de bespeler van het Ooster park-stadion, eerder in dezelf de functie werkzaam bij FC Twente, staat momenteel zelfs onder bewaking van de poli tie van Enschede nadat Van Dalen gedreigd is met Ton van Dalen: „Ik heb Gro ningen niet verlinkt, dat durf ik met de hand op mijn hart te verklaren. Maar als je wordt gehoord is het onver mijdelijk dat je ervan ver dacht wordt iets verteld te hebben als een aantal dagen later een inval bij de club plaatsvindt. Er zijn me vragen gesteld, waarop ik antwoord gegeven heb. Daar zou iets uitgekomen kunnen zijn waardoor Groningen mis schien in de problemen is ge komen, maar in feite was het niet meer dan een bevestiging van wat de FIOD al lang wist. En als zo'n FIOD met zwaar belastend materiaal komt ga ik mezelf niet belasten door dergelijke dingen te ontken nen. Als ze al een heel dossier hebben, kun je om veel wat ter tafel komt simpelweg niet heen. Je kunt wel een verkla ring afleggen dat je van niets weet, dapper je mond houden, maar daar schiet je niets mee op. Dan slaan ze je gewoon met feiten om de oren en ben je nergens. Dat kun je twee dagen volhouden, maar als je niet zegt wat je weet mag je een paar dagen opdraven in de cel. En als je geen crimi neel bent en met dat soort dingen onbekend, sla je van zelf door. Ik ga voor de voet ballerij trouwens ook niet in de bak zitten. Zeker als ik mezelf ergens niet voor ver antwoordelijk voel. Van een aantal zaken waarvan FC Groningen beschuldigd wordt heb ik afgeweten. En het is mogelijk dat ik op verzoek van het bestuur handelingen heb verricht die ermee te ma ken zouden kunnen hebben. Maar daar ben ik me op die momenten niet bewust van geweest. Nogmaals, ik voel me niet verantwoordelijk". CHARLEROI Mirjam Kloppenburg heeft giste ren op de eerste dag van de strijd om de Top- Twaalf titel, een goede gelegenheid laten liggen ongeslagen de eerste twee ronden door te komen. Na een indrukwekkende overwinning in het begin van de avond op de sterke Tsjechoslowaakse Marie Hrachova, volgde later op de avond een diepe terug val. De Westduitse Olga Nemes, half ziek aan het evenement begonnen, wachtte in de eerste game de fouten van de Neder landse rustig af. Ze kwamen immers wel. In de tweede game was er geen sprake meer van een wedstrijd, de fouten- last van de Leiderdorpse was ongekend. Kloppenburg is het Top- Twaalf tareltennistoernooi in de Belgische stad Charleroi in gegaan met de goede instel ling. „Ik probeer zo ontspan nen mogelijk te spelen en zie dan wel hoe ver ik kom". Na de eerste partij, tegen Marie Hrachova, leek dat ver te zijn. In de eerste game kwam de ta- feltennismachine uit Leider dorp nog wat moeilijk op gang. In de tweede reeks was Klop penburg echter niet meer te stuiten. De winst op de num mer drie van Europa, als Betti- ne Vriesekoop niet meer wordt meegerekend, schaarde haar, misschien ongewild, in het rijtje van de kanshebbers. Kloppenburg wist dat. „Als ik goed de eerste dag door kom, kan er van alles gebeuren. Olga Nemes echter geldt voor Kloppenburg al jaren als een onneembare vesting, Charleroi leek gisteren de ideale gele genheid te breken met die tra ditie. Nemes verloor haar eer ste duel, kansloos van de Joe goslavische Fazlic, en leek een griepaanval nog niet te boven te zijn. Spelplezier was er geen moment bij de Westduitse te vinden. Kloppenburg bleek echter van de eerste balwisseling minder in vorm, en vooral minder bij de les dan in het treffen tegen Hrachova. Tegen de vroegere Roemeense klopte echter wei nig. Het aantal volkomen mis sers was voor een duel op dit niveau te groot. Zonder goed spel bleef Nemes steeds op voorsprong. Bij 19-19 had Kloppenburg de kansen in ei gen hand. Op dat moment lie ten de zenuwen haar echter in de steek. De opslagen waren minder moeilijk, een te gretig geslagen backhand en een angstige forehand op game- punt betekende het einde van de partij. Duidelijk ontevreden over haar eigen prestatie, leverde zij in de tweede reeks de pun ten bij bosjes in. Nemes stond er verbaasd bij te kijken maar nam het geschenk, in de vorm van een onverwachte triomf, gretig aan. De eerste dag kende trouwens een opmerkelijke discussie. De Roemeense Badescu was door de Europese unie, geschorst voor dit evenement. De Belgi sche bond stuurde haar echter wel een uitnodiging die in Bu- karest aanvaard werd. Bades cu verscheen dus gewoon in Charleroi, samen met twaalf andere speelsters. Ondanks pressie van de Roemeense ploegleiding, en na lang verga deren, bleef de ETU bij de be slissing Badescu niet aan het Top-Twaalf toernooi deel te laten nemen. Mirjam Kloppenburg is het Top Twaalftoernooi wisselvallig begonnen. sportuitslagen atletiek NK indoor in Den Haag Heren: hinkstapsprong: 1. Lucassen (Sprint) 15,48 m. 2. Beaart (PH) 14,69. 3. Lynch (AAC) 14.65. 4. Sedoc (AAC) 14,54, 5. Van Leeuwen (Thor) 14.24, 6. Wiggers (AAC) 14,19 Jongens: 3000 m: 1. Gielen (AV Tege- paardesport 1e koers, 2100 m: 1. Dereddertranss R (W. Velis) 2.53,9 0 1.22.8. 2. Duran S. 3. Targui. Niet gestart: Cristine D. Toto: winnend 1,60. plaats 1,00, 1.00, 1.00, koppel 2,70. trio 16.90. 2e koers, 2100 m: 1. Ton Ami (C. Chaineux) 2.53.4 - 1.22,6, 2. Cita de Bloomerd. 3. Aristo Olmen. Toto: win nend 1,60, plaats 1,30, 1,30, koppel Baba T, 3. Cherle Boszorg. Niet ge- 6e koers, 1609 m: 1. Zie Die Detville (H. Grift) 2.10,3 - 1.21,6, 2. Wilco Staaweide, 3. Yamaha of Horn, 4. Za- nara. Niet gestart: Zwaluw R. Toto: vinnend 1,40, plaats 1,20, 1,30, 1,90, 1,90, plaats 1,40, 1,70, 1.30, koppel 5,90, trio 25.10, kwartet 88.60. Uitkering W 5: 2-3-10-5-5: 14,30 tennis Toernooi om Davis-beker Karlsruhe: Bondsrepubliek Duitsland- Jongen) 3.28.5 - 1.20,2, 2. Yvette Nu- Becker-Abdul Kahar Mim 6-0. 6-1. 6- len) 8.39.36. 2.' Nelerr (Unitas) Verdooren (Energie) 8.42,20. 8.46.38 3000 m snelwandelen: 1. Holwerda (Zaanland) 13.31,59 (NR jeugd). 2. •Stein (ATC '75) 14.57.14. 3. De Witte (Unitas) 15.15,99. Kogelstoten: 1. Van Balen (PSV) 15.40 m. 2. Lagendijk (PAC) 14,51, 3. Strooper (Oss *70) Putte) 2.14.9 - 1.23.8, 2. Challance- 1.20. plaats 1,20, 2,30, koppel 4,10, 19,90. 8e koers, 2100 m: 1. Alianne Lochties (W. Velis) 2 49.0 - 1 20.5. 2. Valiant C. Grift) 2.46,3 - 1.19.2, 2. Wicardo Pe- Cash 7-6 (7-1). 7-5, 6-3; Must Noah 6-7 (3-7). 6-4, 3-6, 3-6; Mans- dorf-Leconte 6-3, 6-4. 2-6, 4-6. 4-6. Marbella: Spanje-Mexico 1-1, Arrese- Lavalle 2-6, 4-6, 2-6; Emilio Sanchez- 4-6, 6-4, 6-0, 7-5. Praag: Tsje- 5-7, 6-3. Malmö: Zweden-ltalië 1-0, Svensson-Narducci4-6, 6-3. 6-1. 4-6, 6-3; Fort Meyers: Verenigde Staten- Paraguay 1-0, Chang-Pecci 6-7 (5-7), 6-3, 6-4. 6-2. tafeltennis Top twaalf in Charleroi Dames. 1e ronde: Kloppenburg (Ned) - Hrachova (Tsj) 21-16, 21-13; Popo- va (Sov) - Boelatova (Sov) 21-13. 17- 21. 21-11; Batorfi (Hon) - Urban (Hon) va 19-21. 21-18, 21-19. Sfand: 1. Fa- zic. Gergeltsjeva. Popova en Safarova 2-4. 5. Batorfi, Kloppenburg. Nemes en Wang 2-2, 9. Boelatova. Urban, vrij: 1. Stellmach - Nemes (BRD) 21-17, 22-20; Ger geltsjeva (Bul) - Wang (Fra) 21-17, 21- 17. 2e ronde: Kloppenburg - Nemes 19-21. 9-21.Safarova - Hrachova 21- 14. 12-21, 21-19; Wang - Boelatova 21-19. 21-11; Gergeltsjeva - Urban •i_ t r, o .iul ci-ia. ci-ii. vaeryeiiujevd - uro<t 1 je-Sovjetume Sreiber- 16_21 21_16 32.30; Popova Ba|om 3-6, 6-2, 6-1, 7-6 (7-4). Bel- 21-17. 14-21, 21-19 Fazlic - Kasalo- 200 meter school: 1. Bogatsjeva (Sov) 2.28.04, 2. Brendel (DDR) 2.28,89, 3. Bevtz (Sov) 2.29.27. Flemming (DDR) 1.48,38. 200 meter school: 1. Poswiat (DDR) 2.14.93. 2. O'Toole (Ier) 2.15.32. 3. Penicaud (Fra) 2.15,54, 5. Dekker (Ned) 2.18,29. ANTWERPEN In de Antwerpse kandidaten- match zijn de kansen ge keerd. Jan Timman, die in de eerste twee partijen een voordelige stelling net niet tot winst kon voeren, verloor gisteren met zwart de derde partij, waardoor de 51-jarige Portisch hal verwege een voorsprong heeft genomen van 2-1. Juist op het moment dat Timman erin was ge slaagd het evenwicht te herstellen, verrekende de Amsterdamse grootmees ter zich in de weinige be denktijd, die hij nog over had met materiaal-verlies en capitulatie op de 35ste zet tot gevolg. Om de achterstand van 2-1 goed te maken, resteren nog drie partijen, waarbij Timman tweemaal wit heeft. Commen tator en mede-grootmeester Genna Sosonko voorspelde vrijdag dat Timman in de eerstvolgende partij alles of niets zal spelen. „Als het op de laatste partij aankomt, spelen de zenuwen zo'n grote rol, dat het meestal niet lukt". Tegen de c4-opening koos Timman voor het Engels en wel de variant, die de Britten zelf het „Kings-English" noe men; een stugge verdediging, die plotseling als een kamele on van kleur kan veranderen. Beiden bewogen zich op be kend terrein: Timman won met deze opening belangrijke partijen tegen Larsen en Adoijan; Portisch deed er al zaken mee tegen Botwinnik. Tien zetten lang diende de tweede partij van de aan de gang zijnde match Karpov- Hjartarsson als voorbeeld. Het zet-verloop was op tijd vanuit Seattle verzonden om er nog een grondige studie van te ma ken. Hjartarsson verloor met zwart weliswaar, maar de con clusie in Timmans kamp was, dat het niet aan de opening had gelegen. Bovendien had men waarschijnlijk een ver sterking gevonden. Voordat die aan de orde kon komen, week Portisch af. In- plaats van d3, die hij kennelijk als tijdverlies beschouwde, koos hij voor 12. Pc3-e4. Van dat moment was Timman aan gewezen op improvisatie. In de slotstelling stond het paard nog in zijn verloren hoekje, maar dat wil nog niet zeggen, dat het plan op zich zelf slecht was. Het beslissende moment deed zich voor op de 21ste zet. Timman kon zijn paard weer in het spel bren gen, maar koos voor een inval langs de open b-lijn. Het na deel van een verbrokkelde pionnenstruetuur vond hij minder belangrijk dan de mo gelijkheid het initiatief te ne men. Portisch was het daar achteraf mee eens. Inmiddels tikte de tijd op Tim- mans klok aanzienlijk sneller weg dan op die van de Hon gaar. Er resteerden nog zesen twintig minuten voor zestien zetten. Er was geen ruimte meer voor het doorrekenen van alle varianten van de ge compliceerde stelling. Dat bleek prompt. Met 25 Pb6- c4 gevolgd door Pa3 zette Tim- man zijn tweede paard buiten spej en dat was meer dan de stelling kon verdragen. Artoer Joesoepov en Kevin Spraggett zullen in snel schaakpartijen uit moeten ma ken wie zich plaatst voor de halve finales van het kandida tentoernooi. De achtste partij tussen het aan elkaar gewaag de duo, in feite het tweede duel uit de eerste verlenging, eindigde donderdag in Quebec na 51 zetten in remise toen de met wit spelende Canadees eeuwig schaak forceerde Daardoor kwam de stand in totaal op 4-4. De derde partij lussen Portisch (wit) en Timman had het volgende ver loop: 1. c2-c4. e7-e5, 2. Pbl-c3. Pg8-f6, 3. g2-g3, d7-d5. 4 c4xd5. Pf6xd5. 5.Lfl-g2. Pd5-b6, 6. Pgl-f3, Pb8-c6. 7 0-0. Lf8-e7, 8 a2-a3. 0-0, 9. b2-b4. Lc8-e6, 10. Tal-bl, f7-(6, 11. Pc3-e4. Le6-a2. 12. Tbl-b2f La2-d5.13. Pe4-c5. Ta8-b8. 14. e2-e4. Ld5-f7. 15. d2-d3. Pb6-d7. 16. Pc5-b3, a7-a5. 17. b4-b5 Pc6-a7. 18. a3-a4. Le7-a3. 19 Tb2-bl. La3xcl, 20. Tblxcl. c7-c6. 21 b5xc6 b7xc6. 22. Pf3-d2, Tb8-b4. 23. Lg2-h3 Pd7-b6, 24 Pb3-c5. Dd8-e7. 25 Ddl c2, Pb6-c4. 26. Pd2-b3. Pc4-a3. 27 Dc2-c3. Tf8-b8, 28. Pb3-d2. Tb4-b2.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9