Entree op vrije telefoniemarkt kost Siemens scheppen vol geld STE: nieuwe waakhond voor effectenverkeer Beurs van Amsterdam ECONOMIE fieidacGowrmt ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 üuropese bronbelasting jp rente van tegoeden JRUSSEL De Europese Commissie komt bin- lenkort met een voorstel om een bronbelasting an vijftien procent te leggen op rente van spaar- egoeden en inkomsten uit andere beleggingen, let voorstel hangt samen met de vooral in Frank- ijk en België levende vrees dat beleggers hun paargeld massaal overbrengen naar landen met :en milder belastingklimaat, zoals Luxemburg, als e laatste beperkingen op het kapitaalverkeer in e EG over anderhalf jaar verdwijnen. Nederland, at geen bronbelasting kent, heeft altijd gepleit oor een betere samenwerking tussen de belasting- iensten en een verplichting voor de banken om e overheid te informeren om kapitaalvlucht te en te gaan. Minder winst voor Toonder Studio's NEDERHORST DEN BERG De nettowinst van Toonder Studio's is in 1988 gedaald van 620.000 tot 200.000. De daling valt volgens de directie vooral toe te schrijven aan een structu rele verlenging van de produktietijd, waardoor grote produkties pas in 1989 of 1990 gereedko men. Naar verwachting komt de winstdaling maar éénmaal voor. Of dit jaar weer het winst- peil van 1987 zal worden gehaald, valt echter nu nog niet te zeggen. Het aantal verworven opdrachten voor onder meer film- en videopro- grammaé is vorig jaar met bijna 1 miljoen gul den of 10 procent toegenomen. Daarom zijn de verwachtingen voor 1989 gunstig. De aandacht van de directie is sinds 1988 sterk gericht op groei door overneming en samenwerking. Toonder ziet voor het lopende jaar mede hier door een groei van het rendement. Werkloosheid in Duitsland omhoog NEURENBERG - Het aantal werk lozen in de Bondsrepubliek is in ja nuari op grond van seizoensinvloe den sterk gestegen. Aan het eind van de de afgelopen maand werden er 2,334 miljoen werklozen, geteld, 144.100 meer dan een maand er voor. De werkloosheid nam daar mee toe van 8,5 tot negen procent. In januari 1988 was 9,9 procent van de beroepsbevolking zonder werk. Ondanks de toeneming van de- werkloosheid is er sprake van een verrassing. Het aantal werklozen in een januari-maand is sinds 1982 niet zo laag geweest als in de afgelopen maand. De oorzaak daarvan ligt in de gunstige ontwikkeling van de aan het zachte weer. Taqrtreus Sara Lee wil Food Studio overnemen DEN BOSCH Het Britse diepvriesgebakbedrijf Sara Lee UK, onderdeel van het Amerikaanse Sara Lee-concern, wil de Nederlandse branchege noot Food Studio overnemen. Sara Lee wil Food Studio voortzetten onder de huidige leiding en met de huidige arbeidsvoorwaarden van de ongeveer 80 personeelsleden. Het zich gezond ontwikkelende Brabantse bedrijf heeft in Nederland een markt aandeel van 20 procent en een groeiende export. Door de overneming van Food Studio krijgt Sara Lee een steviger positie op de Europese markt en de mogelijkheid tot een snellere expansie. Door on der meer produktie voor Sara Lee kan het produk- tievolume van Food Studio de komende jaren fors groeien. De Voedingsbond FNV staat volgens Food Studio positief tegenover de overneming. De on dernemingsraad heeft een positief advies uitge bracht. .MSTERDAM - Wall Street {ing met sprongen omhoog, de Condense beurs kon aantrek ken, de dollar kon weer oplo- ben maar het Damrak liet zich kierdoor niet beïnvloeden. Sterker nog, het koersniveau ^rokkelde in de loop van de [eek langzaam maar zeker af. Beleggers die goed op winst aten, verkochten en haalden e winst in huis. En kopers krachtten af. Zij staan niet te Iringen zolang de ontwikke- ing van de rente onduidelijk [lijft, pp de kapitaalmarkt loopt de fente op het gemiddelde ren- lerhent op staatsobligaties angzaam naar boven en mo- nenteel zit dat rendement in Ie buurt van de 6,75 Een jiaand geleden, eind 1988, was iet nog 6,25 Het valt ook op iat het rendement op kortlo- lende staatsleningen (6,7 licht bij het rendement op nglopende staatsleningen .8 ligt. iet alleen de rente op de ka pitaalmarkt loopt op, ook de >nte op de geldmarkt trekt In het midden van de eek gaf de bank voor bedra- 'ii van een ton, uitgezet voor ié maanden, 5,75% en uitge- r 12 maanden 6 De rees bestaat dan ook dat de nte nog hoger zal worden jooral als de rente in West- Xiitsland blijft stijgen. Palende obligatiekoersen (dat k het spiegelbeeld van een stij- [ende rente) oefenen ook een Iruk uit op de aandelenmarkt 'aardoor daar het rendement is gaat oplopen. Dit lakt beleggers onzeker en zij ian de kat uit de boom kij- at is duidelijk in de loersontwikkeling terug te ünden. Was het Algemene NP-Indexcijfer afgelopen laandag nog 310,1, woensdag 'eiriig. Beleggers blijven naar |e ontwikkeling van de dollar de rente kijken. tVall Street Wall Street blijft het rom- nelen. Centraal staat de vrees lat de economie te snel groeit h dat de inflatie te hoog is. Je voorzitter van het Centrale (ankwezen in de Verenigde taten heeft dat tegenover het imerikaanse Congres nog ens onderstreept en hij is dan pk een voorstander van het portzetten van de politiek ah. krap-geld. Met andere róorden: de kredietverlening pör de banken stevig in de jand houden, de rente opvoe- en en de inflatie terugdrin- pn. Dit vergroot de kans op et verder oplopen van de pnte. Beleggen door buiten- inders in de Verenigde Staten lijft dan ook aantrekkelijk en lat vetgroot de vraag naar pilars. Afgelopen donderdag amiddag was de koers verder pstegen tot ƒ2,117. jtof de aandelenmarkt in Am- rdam was er gespreksstof bnoeg. Behalve over de rente erd druk gesproken over de larcijfers van AKZO, over de tissie van aandelen DSM, er de voorgenomen overne- ng van Medicopharma door agemeijer en over de door de ollandse Beton Groep beoog- nauwe samenwerking met illega Volker Stevin. kzo meldde een winst over 188 die - een extra bate bui- beschouwing gelaten - hoger is dan de winst rpr 1987. Het dividend werd ;i;hoogd van f 6,60 tot 7,50. p de vergaderingen afgelo- !ti woensdag van Hagemeijer I medicijnenfabrikant Medi- ipharma is bittere kritiek ge- t op het bod van 0,873 aan- ïlën Hagemeijer voor één indeel Medicopharma. Effec- nkantoor Optimex die zegt eér dan 50 van de aandeel- luders achter zich te hebben, ndt dat er minimaal 100 gul- ;h in contanten voor één liïdeel Medicopharma gege- in moet worden. Eigenlijk il men helemaal geen over ling door de internationale ihdelmaatschappij Hagemeij- i.a. omdat de zeggenschap Hagemeijer berust bij een it-aandeelhouder met ruw- eg 60% van het aandelenka- taal, welke aandeelhouder eer gedomineerd wordt door Chinese groep kapitaalbe- Het is allemaal nogal g idooi DEN HAAG - Siemens Nederland verwacht dit jaar een omzet van ruim 30 miljoen gulden te be halen in dat deel van de telecommunicatiemarkt dat tot 1 januari nog be heerst werd door het monopolie van de PTT. Anderszijds heeft het elektronicaconcern veel tijd en vooral veel geld, namelijk 8 miljoen gul den, moeten investeren in het aanpassen van zijn te lefoons, bedrijfstelefoon centrales en andere tele- communicatieapparatuur aan de normen die sedert 1 januari gelden. Vele van de in totaal honderd aanbieders van telecommuni- catieapparatuur hebben het ministerie van verkeer en het keuringsinstituut Kema traag heid verweten bij het keuren van de apparatuur. Uiteinde lijk is enkele maanden uitstel verleend. De directie van Sie mens Nederland maakte giste ren bij de ttJelichting op bet jaarverslag bekend dat uistel niet te steunen. Volgens de di rectie zijn de meeste aanbie ders zelf in gebreke gebleven omdat ze te laat begonnen met aanpassenvan de apparatuur aan de keuringseisen, die eisen bovendien hebben onderschat en tenlsotte ook nog te weinig geld beschikbaar hebben ge steld voor de aanpassingen. Directielid P. Karrière: „Op de efficiencybeurs vorig jaar ok tober lag het vol met telefoons en telefonieapparatuur van de meest duistere signatuur. Ve len hadden nog net even voor de'opening van de beurs appa ratuur uit het Verre Oosten la ten komen, zonder zelf precies de werking van het spul te weten - als het maar verkoopt. De meesten hebben die appa ratuur veel te laat naar de Kema gebracht en waren niet op de hoogte van de keurings eisen. Het ministerie en de Kema is wellicht inderdaad traagheid te verwijten, maar de tranen van de meeste aan bieders zijn toch hoofdzakelijk krokodilletranen". Telefoons Volgens directievoorzitter K. von Witzleben is momenteel „werkelijk sprake" van een geliberaliseerde markt, „waar op we ons momenteel volko men vrij bewegen". Siemens zal 180.000 telefoonstoestellen verkopen, zo schatte Von Wit zleben, alsmede 50.000 toestel len vcor bedrijfstelefooncen trales en ruw geschat enkele honderden kleine key-syste- men en zeven Hicon-centrales. De directievoorzitter wilde zich op geen enkele wijze wa gen aan voorspellingen over marktverlies dat de PTT vol gens hem ongetwfijfeld zal lei den. „In Engeland verloor Bri tish Telecom binnen twee jaar veertig procent van de natio nale markt. De PTT weet dat en probeert dat te voorkomen met overrompelende verkoop acties en het maken van een begin van marktdenken. Na tuurlijk zal de PTT martkaan- delen verliezen, maar hoeveel is echt niet te zeggen". Siemens Nederland ontwikkelde afgelopen boekjaar vooral activiteiten op het gebied van de auto matiseringstechniek voor de elektriciteitsvoorziening. FOTO: PR Chips Von Witzleben maakte bekend dat Siemens Nederland in het afgelopen boekjaar 350.000 stuks heeft verkocht van de dynamische 1-megabitchips. Het gaat om de superkleine chips met groot geheugen Siemens i king met Philips de technolo gie heeft ontwikkeld. De ver koop door Siemens Nederland vormt ongeveer tien procent van de in totaal 3,5 miljoen 1- megabitchips die het Siemens- concern wereldwijd in 1988 heeft verkocht. Von Witzleben sprak hiermee berichten tegen als zou de verkoop van deze chips sterk tegenvallen. Hij maakte wel de kanttekening dat Philips een langere adem nodig heeft, omdat de markt voor de statische 1-megabit- chip, die Philips speciaal voor zijn consumentenprodukten maakt, meer tijd nodig heeft om zich te ontwikkelen. De chips gaan volgens Sie mens tegen „aantrekkelijke" prijzen de deur uit, „maar", al dus Von Witzleben, „nooit zul len we de investeringskosten terugverdienen. Aan de ande re kant heeft de ontwikkelde technologie een soort locomo tieffunctie voor de nieuwe ontwikkelingen in de telecom municatie". Zoals we gisteren hebben be kendgemaakt heeft Siemens Nederland over het in oktober vorig jaar afgesloten boekjaar duidelijk betere resultaten be haald dan in 1987. Omzet, re sultaat, winst en orderont vangst vertonen een duidelijk stijgende lijn. „Het eerste kwartaal van het afgesloten. De ontwikkeling van de omzet en de resultaten in deze drie maanden is van dfen aard dat een stijging ten opzichte van het boekjaar '88/ '89 mag worden verwacht", al dus een toelichting op het jaar verslag. HENK ENGELENBURG Groei export overtreft import DEN HAAG - In dé eerste elf maanden van 1988 is de Ne derlandse export van goederen toegenomen met 9 tot 186,4 miljard gulden (1987: 171,3). De import nam toe met 7% tot 179,7 miljard gulden (168,3). Dat blijkt uit voorlopige ramin gen van het CBS. In november van 1988 beliep de export 19,2 miljard gulden, 13 meer dan in november 1987. De import bedroeg in no vember 17,5 miljard gulden, 7 meer dan een jaar daarvoor. De import van machines nam in de eerste elf maanden van 1988 met 16 toe, die van kunststof met 13 en die van elek trische apparaten met 12 Aan de uitvoerkant sprongen in het oog de export van machines (18%), van auto's (17 en kunststof (17 Aan energiedragers en energieproducten werd in november 1988 voor 1,8 miljard gulden geïmpor teerd (min 9%) en voor twee miljard geëxporteerd (min 10 In de cel wegens te duur toiletpapier BRASILIA - De Brazili- aanse politie heeft Michel Pinot, hoofd van de Fran se supermarktketen Carre- four in Brazilië, gearres teerd omdat hij de prijs van toiletpapier had ver hoogd. Een andere topman van een supermarktketen is gearresteerd omdat hij te veel bakolie in voorraad had. Beide zakenlieden hebben anti-inflatiemaat- regelen van de Braziliaan se regering overtreden. Inschrijving DSM vele malen overtekend AMSTERDAM De Amro Bank moet tal van beleggers teleur stellen. Volgens de leider van het syndicaat van banken dat de uitgifte van de aandelen DSM regelt is de belangstelling voor deze stukken vele malen groter dan de beschikbare 12 miljoen. Het aantal particuliere inschrijvingen overtrof ruimschoots 100.000, aldus de Amro Bank. Meer dan de helft van de aande len komt in ons land terecht en dat vooral bij particulieren. Op de inschrijvingen tot en met 50 aandelen worden er 20 toege wezen. Op inschrijvingen van 50 tot 100 aandelen worden er 20 toegewezen op de eerste 50 en nog eens 30 procent op het aantal daarboven. Een belegger die voor 100 aandelen of meer heeft ingeschreven krijgt er dus minstens 35. Maandag begint de offi ciële handel in aandelen DSM op de Amsterdamse effecten beurs. De vaste uitgiftekoers van de aandelen DSM is 108. Op de ef fectenbeurs werden in de zogeheten spookhandel prijzen geno teerd tot 114. t AMSTERDAM - Het toe zicht op de Effectenbeurs, de Optiebeurs en de daar mee verbonden Financië le Termijnmarkt Amster dam is met ingang van deze week gebundeld in één orgaan, de Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE). Waarschijnlijk zal STE ook het toezicht krijgen op de nieuwe olietermijnmarkt te Rotter dam. Bovendien wil minister Ruding, zodra het wetsont werp Toezicht Effectenver keer van kracht is, aan de STE ook de controle over de bui tenbeurshandel en de goede- rentermijnhandel toevertrou- stichting zal zich vooral achter de schermen be zig houden met de beurshan del. Zij krijgt geen eigen con trole-apparaat, maar kan zich wel rechtstreeks wenden tot de toezichthoudende organen van de beurzen en die öp- drachten tot onderzoek geven. De stichting heeft zelfs de be voegdheid de beurzen te dwin gen tot aanpassing van de re glementen en zou in theorie zelfs kunnen ingrijpen in de tarievenstructuur. Stoel De STE is echter niet van plan op de stoel van de beursbestu- ren te gaan zitten, zo zegt de voorzitter, A. Jiskoot, voorma lig voorzitter van de raad van bestuur van het bankiershuis Pierson en voormalig lid van de raad van bestuur van de Amro Bank. Hij ziet de stich ting niet als een klachtenbu reau en niet als een perma nente waakhond! De STE zal primair; de regels van de beur zen gaan toetsen. Ze wil na gaan hoe de controle in zijn werk gaat en wat de maatsta ven zijn. De stichting begint haar werk, nadat de Eerste Kamer deze week het wetsontwerp over misbruik van voorwetenscahp aannam. Het is aan de Econo mische Controledienst om toe te zien of die wet wordt nage leefd. De taak van de STE blijft beperkt tot de naleving van de eigen regels voor geno teerde ondernemingen (de zo geheten modelcode). Toetsing De STE moet in de toetsing van de regels betrekken de doelmatigheid van de markt structuur, de doorzichtigheid van de markt en het toezicht op de zelfregulering zoals die nu al bestaat bij de beurzen. Zo beslist de STE op advies van de beurs over de note ringsovereenkomst zoals die met een onderneming wordt gesloten bij handel in aandelen op de beurs. Het fondsenrege- lement, waaraan de genoteer de ondernemingen zich moeten houden, wordt ter ad vies voorgelegd aan de STE, maar de beslissing blijft liggen bij de minister van financiën. Dit alles houdt in dat de STE in praktijk nauwelijks een rol speelt in het actuele vraagstuk van de beschermingsconstruc ties, ofwel de maatregelen van ondernemingen om een vijan dige overneming tegen te gaan. De STE is weliswaar opgericht door Effectenbeurs en Optie- beurs, maar is volledig onaf-' hankelijk van die beurzen. De voorzitters van deze beurzen nemen deel aan het overleg in het bestuur van de STE, maar zij hebben daar geen stemrecht en doen dat zonder last of rug gespraak. Het secretariaat van de stichting blijft beperkt tot vier personen. DSM De STE heeft meteen al een belangrijke zaak op z'n bbord- je gekregen. Op verzoek van Optiebeurs-directeur Wester terp vergadert de stichting 13 februari over notering van DSM-aandelen. Als dan het groene licht wordt gegeven kan de handel in de opties bin nen één dag van start gaan. Volgens Wester wacht Finan ciën te lang met het geven van toestemming voor de handel in DSM-opties. Westerterp wendde zich tot de stichting omdat Financiën te lang zou wachten met het geven van toestemming voor de handel in opties. Jagende transportwaarden AMSTERDAM Naderende krokusvakanties en carnavals vieringen konden gisteren niet verhinderen dat het Beurs plein zich van een goede kant liet zien. De jagende tendens werd aangevoerd door trans portwaarden onder leiding van KLM en Nedlloyd. De licht oplopende tendens in de ochtend zette in de middag door en dit leverde aan het eind van de dag een stem mingsindex op die 1,6 punt ho ger lag op 164,7. De omzet van een kleine ƒ800 miljoen voor aandelen was bijna de helft van de totale affaires. KLM ging op koopadviezen bij een hoge omzet (nummer 2 na Koninklijke Olie) 60 miljoen bijna 2 hoger van de hand op 45,90. Ned lloyd was relatief bezien met zowat 40 miljoen een goede tweede met een winst van 8 op ƒ303,50. Pakhoed ging 4,40 verder vooruit naar 122,40, Internatio-MUller ƒ1,90 naar ƒ80,30 en VOC ƒ1,80 naar ƒ37,50. Ook deze laatste drie behoorden bij de 30 meest verhandelde soorten. Naast deze uitschieters viel er bij de andere fondsen nog wel het een en ander te genieten. Bij de uitgevers stal De Tele graaf de show met een winst van 4 op ƒ428. Wolters Klu- wer ging 1 vooruit naar 157,50. Verder was voor Heineken een winst bestemd van 1,40 op 149,50 en ging Bols bijna net zover naar boven op 140. Borsumij Wehry was na de forse opwaardering van don derdag nu 1,70 in reactie op 130,50. Lokaal vielen Holec,Volker Stevin, Boskalis, Landré-Glin- dermann, Sphinx, Berkel in de prijzen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7