„Er werd hier te veel van mij verwacht" „UVS hoort dit jaar gewoon heel hoog te eindigen" 1 1 mal Ie Pernix gaat pionieren in Tsjechoslowakije CcidócSomant' STAN VAN BELKUM OPNIEUW NAAR ITALIË: Intensiever Th Regelmatig Meedoen Begin Mogelijkheid ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 25 LEIDEN - Stan van Belkum keert volgende week, na een verblijf van een aantal maanden in Nederland, weer terug naar Italië, Daar zal hij bij de vereniging Camogli Allibert het waterpoloseizoen afmaken. Aan het eind van de vorige, compe titie kwam de Leidenaar - na een jaar Italië - terug naar Nederland om hier een cursus voor studie far macie af te ronden. Hij benutte de tijd tevens om zijn „thuisvereni- ging" De Zijl/LGB bij te staan. Te rugkijkend: „Of ik er wat aan heb gehad dat ik bij de De Zijl heb ge speeld? Tsja, het was voor mezelf belangrijk om bezig te blijven, de conditie op peil te houden. Of mijn rol daarbij voor de vereniging ook van waarde was, moet nog blijken. Mijn aanwezigheid is van betekenis geweest, wanneer De Zijl/LGB van nu af aan alles verliest", aldus Van Belkum, die van mening is dat de verwachtingen over zijn prestaties bij sommige mensen te hoog ge spannen waren. „Sommigen ver wachtten te veel van mijn inbreng. Zeker wanneer ik geen vijf doel punten per wedstrijd scoorde, viel ik tegen. Dat mijn rol spelverdeler was, vergat men nog wel eens. Daarnaast nam men mijn gebrek aan motivatie kwalijk". Niet geheel ten onrechte, blijkt nu. Van Bel kum: „Ach, voor wedstrijden tegen LZ en Rotterdam ben ik niet echt te motiveren". Toch kan niet worden ontkend, en Van Belkum doet dat ook niet, dat De Zijl/LGB dit seizoen niet zo draait als wel van de ploeg mocht worden verwacht. „De Zijl heeft op papier een goed team. Dat dit er in de praktijk niet altijd uitkomt, is mede te wijten aan het feit dat nieuwe spelers - Anton Heijden, Harm Jager, Gabor Kiss en ikzelf - in de ploeg moesten worden inge past. Het vergt tijd om met zoveel nieuwkomers een soepel draaiend geheel te maken". In Italië gaal veel geld in het waterpolo om, weet Van Belkum. „De motivatie ligt bij de spelers in Italië hoger en dat heeft zeker te maken met de grote geld schieters die daar wel over de balk ko men". Mede l daardoor wordt de sport ook veel intensiever beoefend. „Per dag wordt minimaal één keer met de hele ploeg getraind en daarnaast trainen de spelers meestal ook nog in kleine groep jes, of individueel. Laat je te vaak ver stek gaan dan krijg je een boete voorge schoteld. Dit alles staat inderdaad nogal in contract met de situatie hier in Lei den, waar je niet veel verder komt dan drie, vier keer 'wat ballen'. De 28-jarige waterpoloêr beoefent deze sport nu al ruim vijftien jaar en is nog steeds niet van plan er mee te stoppen. „Zolang het plezier en de motivatie aan wezig is, ga ik nog wel door". Ex-Zijl trainer Rob Schouten is altijd een stimu lerende kracht geweest voor Van Bel kum. Schouten is inmiddels coach van het Nederlands seniorenteam, waar mo menteel een veijongingsbeleid wordt doorgevoerd. Volgens Stan gaat dit alle maal veel te rigoureus, de 'oudjes' zijn naar zijn idee te vroeg aan de kant gezet. „Er moet juist van hen gebruik worden gemaakt, zodat zij hun ervaringen kun nen overbrengen op de jongere genera tie. Nu presteert het juniorenteam nog uitstekend, maar van die kwaliteit blijft weinig over als factor conditie straks een grotere rol gaat spelen en er geen routine is om op terug te vallen". U1S Vanaf volgende week is Camogli dus weer 'thuis' voor Van Belkum. Dan hoeft hij in de weekeinden niet meer, zo als in de laatste weken wegens verplich tingen het geval was, heen en weer te Stan van Belkum: Men nam mij m'n gebrek aan motivatie nog wel eens kwalijk". FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN vliegen, een ervaring die door hem „do delijk vermoeiend en vervelend" wordt genoemd. Met zijn ploeg zal Stan van Belkum dit jaar in de B-klasse uitkomen. Camogli degradeerde vorig seizoen im mers uit de hoofdklasse, een gang van zaken die Van Belkum niet verhindert om te stellen dat hij uitgerekend in dat seizoen zijn beste waterpolo heeft ge speeld. Dat mag ook wel, want er wordt in Italië van de middelste van de drie van Belkums als buitenlander nogal wat van hem verwacht. „En terecht natuur lijk. Maar aan die druk was ik snel ge wend. Je moet ook wel, anders zitje bin nen de kortste keren in een of andere psychiatrische inrichting. Want je weet precies hoe dat gaat met die Italianen. Als je een goede wedstrijd speelt ben je voor al die 5000 toeschouwers de beste van de wereld. Maar als het een week la ter allemaal wat minder gaat, ben je he lemaal niks meer waard". INGRID KERKVLIET HANS VAN LEEUWEN VOOR BELANGRIJKE INHAALBEURT BIJ KOPLOPER BLAUW WIT LEIDEN - UVS gaat morgen op stap voor een belangrijke inhaal- beurt. In die uitwedstrijd tegen koploper Blauw Wit is het voor de Leidenaars erop of eronder. Een nederlaag, morgen in Amsterdam, betekent zo goed als zeker uitschakeling in de strijd om het kampioenschap^ ter wijl een overwinning de blauwwitten zeer overtuigend wél in het rijtje der gro te kanshebbers houdt. Een rijtje waarin UVS dit seizoen thuishoort, weet met trainer Ruud de Groot ook Hans van Leeuwen. De linkermiddenvelder wil van een nederlaag dan ook niet weten. „UVS is er tegenwoordig heel vaak op de momenten dat de ploeg er moet zijn. En morgen is zo'n moment". De kans dat Hans van Leeuwen als basis-speler aan dat duel zal beginnen, is groot. UVS moet het zondag immers stellen zonder de nog voor twee wedstrijden geschorste linkspoot Marcel Tolsma en Van Leeu wen is dan de meest aangewezen vervan ger. Voor de winterstop al (toen Van Leeuwen zich nog volop richtte op het wereldkampioenschap zaalvoetbal en veldvoetbal op de tweede plaats had ge steld) en dus zeker nu. „Rond het Ne derlands zaalvoetbalteam is het een paar maanden stil. Met het zaalvoetbal met Bax, staat nu ook het veldvoetbal weer op de eerste plaats". Hoewel het veld voor de 'winterstop' dus s'.ochts een lage positie op zijn prio riteitenlijst innam, kwam Hans van Leeuwen nog zeer regelmatig in actie voor het blauwwitte vlaggeschip. „Ik had me met Mario Faber beschikbaar gesteld voor noodgevallen", kijkt Van Leeuwen terug. „En die deden zich nogal eens voor. Ik denk dat ik zo'n vijf wed strijden als basisspeler ben begonnen en daarbij nog een keer of drie ben ingeval len". Van Leeuwen heeft dus recht van spre ken als hij UVS een potentiële kampi oenskandidaat noemt. „UVS hoort dit seizoen gewoon heel hoog te eindigen. We hoeven echt voor geen enkele club bang te zijn. Er is kwaliteit genoeg en ook in de breedte is de ploeg dit jaar sterk". De Leidse hoofdklasser krijgt morgen alle gelegenheid om die laatste stelling te bewijzen. Ruud de Groot mist immers nogal wat mensen voor dat cruciale duel. Niet alleen Tolsma, maar ook Pe ter Kling en Fred Filippo dienen in Am sterdam geschorst toe te kijken. Daarbij is het eveneens nog onzeker of de op zijn schorsing wachtende Jan Hevel kan worden ingezet. Van Leeuwen: „In vori ge jaren was zo'n samenloop van om standigheden al heel snel te veel voor UVS. Maar dat ligt nu anders. Leon Meijs is terug na zijn blessure. Marcel Valk kan weer spelen en Faber en mijn persoontje zijn toch ook redelijke ver vangers. Nee, die schorsingen ^hoeven ons dit keer niet persé op te breken". Wat UVS dit seizoen tot nu toe wel re gelmatig opbrak, waren de vele tegen- goals die door de gemakkelijk scorende Leidse elf moesten worden geïncasseerd. De winterstop is, zo meldt Van Leeu wen, niet speciaal benut om dat matige facet van het UVS-spel eens extra te be lichten. „In wezen is tijdens de laatste wedstrijden voor de stop al aangegeven hoe dat probleem moet worden opgelost. We hebben die partijen gespeeld met twee verdedigende middenvelders, waar door de defensie het wat gemakkelijker kreeg. Ik weiger die tegendoelpunten trouwens ook allemaal op het conto van de verdediging te schrijven. Natuurlijk worden goals de verdediging altijd het meest aangerekend, maar vaak gaat het voorin al fout". Voetbal is dus ook wat dat betreft een teamsport. En omdat het met dat team dus wel goed zit, verwacht Hans van Leeuwen nogal wat voor morgen en de rest van het seizoen. Die wedstrijd tegen Blauw Wit moet minimaal gelijk worden gespeeld „want dan blijven we gewoon meedoen" en het moet volgens hem wel heel raar lopen als UVS het resterende deel van de competitie vervolgens niet zou benutten om hoog mee te draaien. Een resterend deel waarvan Van Leeu wen overigens, eind februari, wegens een wat matig geprogrammeerde („Dat kon echt niet anders") wintersportvakantie nog een stuk zal missen. „Na die vakan tie ben en blijf ik inzetbaar voor UVS één, of ik dan een basisplaats verover of niet. Eind mei ga ik dan de zaken voor mezelf eens rustig op een rij zetten. Ik weet nog niet hoe de keuze gaat uitval len, maar ik weet wel dat ik het dit sei zoen wel heel druk heb gehad". Waarmee Van Leeuwen niets te veel zegt. Zo volgde hij voor de winterstop wekelijks twee tot drie trainingen bij UVS en spendeerde hij ook nog een zon dag in de Kikkeipolder, was hij voorts elke zaterdag kwijt aan het Nederlands zaalvoetbalteam, speelde hij minstens een wedstrijd met Bax en trainde hij op woensdagmiddag ook nog eens de F-ju- nioren van UVS. „Ja, dat is wel heel erg veel", beaamt de ook nog eens full time als bewegingstherapeut werkende Van Leeuwen. „Ik heb dat dit seizoen alle maal kunnen opbrengen. Omdat ik het spelletje graag speel en omdat ik tijdig wat rustpauzes heb ingelast. Maar of ik dat hele pakket in de toekomst blijf af werken, ik weet het echt niet". GERT-JAN ONVLEE LEIDEN - Pernix waagt de ko mende dagen een poging de oer- Hollandse korfbalsport een wat in- ternationaler tintje te geven. Een endertig leden van deze Leidse ver eniging trekken in de krokusvakan tie een week naar Tsjechoslowakije om er demonstraties te geven aan leraren en leerlingen van middelba re scholen. „Het is echt pionieren, want het korfbal is daar een individuele zaak en de ont wikkeling is dus best wel moeilijk", be nadrukt Rob van Dort, de trainer van Pernix en initiatiefnemer voor deze unieke onderneming. „De staat staat niet te gillen om een nieuwe sport, be halve als die internationale allure heeft en dat heeft korfbal niet. Ook al wordt het dan in tal van landen gespeeld". De internationalisering van korfbal is in de laatste twintig jaar flink ter hand ge nomen en met succes, blijkens de deel name van de Verenigde Staten, Australië en Taiwan aan het laatste wereldkampi oenschap in 1987. Tijdens dit evene ment ontbraken de landen uit het Oost blok volledig, want hier staat korfbal echt nog aan het begin. „In Tsjechoslo wakije zijn ze eigenlijk pas in juni 1988 begonnen, nadat Rudy Rademaeker en ik namens de Internationale Korfbal- bond op werkbezoek waren geweest in Praag. Ik schat dat het aantal actieve korfballers zo rond de veertig ligt en een officiële bond is er ook nog niet. Op een gegeven moment is er uit Tsjechoslowa kije een uitnodiging gekomen om ploe gen te sturen en omdat ik dicht bij het vuur zat, heb ik dat meteen naar ons toegetrokken", vertelt Rob van Dort over de aanleiding tot het bezoek. De trainer van Pernix, momenteel bezig aan zijn tweede jaar bij de zaterdagclub, kreeg m zijn selectie veel respons bij zijn oproep voor deelnemers, want de eerste drie seniorenteams gaan vandaag vrijwel volledig op reis. „Wij vertrekken direct na onze competitiewedstrijd tegen Swift. We gaan met een bus en nemen zelf bal len en palen mee en de volgende dag ko men we dan in Spicak, een winterspor toord. Daar zijn we ondergebracht in berghutten en pensions en de rest van de week gaan we korfbaldemonstraties ge ven in de plaatselijke sporthal. Dat zal vooral 's avonds gebeuren en in de vrije uren gaan we met z'n allen skiën. Het is de bedoeling dat wij op woensdag 8 fe bruari een séance gaan verzorgen met de korfballers uit Praag, maar het is nog niet duidelijk of dat in Praag of in Spi cak gaat gebeuren. Vrijdagavond gaan we weer terug en dan zijn wij op 11 fe bruari terug in Leiden, maai* gelukkig hoeven we die zaterdag niét meer te korfballen", dicteert Rob van Dort het programma. De vrijstelling van competitieverplich tingen is de enige tegemoetkoming van het Korfbalverbond in de hele onderne ming, want de reis- en verblijfkosten (begroot op 400 gulden per persoon) zijn voor eigen rekening. In hoeverre de promotietrip van Pernix het korfbal in Tsjechoslowakije bevor dert, laat Rob van Dort in het midden. „Een' nieuwe sport uit het Westen biedt de Tsjechen de mogelijkheid om naar het Westen te komen en dat lijkt soms zwaarder te wegen dan het opbouwen van het "korfbal ter plaatse. Het is ook heel moeilijk om tot een soon uitwisse lingsprogramma te komen, want reizen van en naar het Oostblok vereisen nogal wat voorbereiding met visa en dergelij ke. Je bent er bepaald niet van vandaag op morgen, maar het gemengde karakter van korfbal spreekt de gymnastieklera ren daar erg aan. Maar je moet er echt van de grond beginnen en die ontmoe ting met de Tsjechische spelers moet je ook niet zien als wedstrijden, want daar zijn ze helemaal niet aan toe. Zij hebben korfbal alleen op de video gezien en heb ben nog nooit een training meegemaakt, of tegen goede ploegen gespeeld. Daar om kan onze reis ondanks alle voorbe reidingen best een tegenvaller worden, maar misschien ook is de belangstelling wel overweldigend. In elk geval hoop ik dat het voor ons een leuke ervaring gaat worden". Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Voordeel Ron van der Willik van TOP over de door hem gescoorde winnende treffer in het duel met Groen Geel. „Ik had geen puf meer om naar de paal te spurten, dus dacht ik, laat ik maar schieten. Eigenlijk was de afstand wat te ver voor mij, maar hijging er toch nog in TOP heeft nu weer een riant uitzicht op het handhaven van de hoogste korfbalsta- tus. Heeft conditiegebrek af en toe toch zo z'n voordelen... Twijfel Bij zijn beslissende actie, ruim een mi nuut voor tijd, wist Van der Willik zich overigens muzikaal gesteund. Naar goed korfbalgebruik, is ook TOP in het 'bezit' van een huisorkest: in dit geval een sta peltje 'Straatklinkers' met koperwerk. Wij van Hutspo(r)t, sfeergevoelig als wij zijn, mogen dat wel. Desondanks voert het ons te ver om te stellen (zoals bijvoorbeeld Pernix dat nu weer enthousiast doet) dat korfbal een sport is waar internationaal muziek inzit. Dat immers, blijven wij betwijfelen. Sterkte Datateam is sponsor-af van Foreholte. De Voorhoutse handbalvereniging op wegnaar minimaal de landelijke da mestop, moet op zoek naar een nieuwe geldschieter en heeft er ook alle vertrou wen in dat die zal worden gevonden. Wat het Foreholte-bestuur betreft zal de opmars naar de top volgend seizoen dus, mèt de 'Kees', Bult en Knigge, in onver minderd hoog tempo worden voortgezet. Wij van deze rubriek hebben in de loop der jaren vaker sponsors zien wegvallen. En vervolgens vaak ook de betrokken clubs. Wij wensen de Voorhoutse verantwoor delijken derhalve, oprecht, veel sterkte en succes toe bij de ingezette speurtocht. Gebaar Dick Dortmundt stond vorige week za terdag, in het treffen met Rijnsburgse Boys, lies-geblesseerd in het Noordwijk- doel. Het ging dan ook niet goed met de Haarlemse routinier. Akkoord, Noord- wijk boekte uiteindelijk in de vorm van FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN een 1-1 gelijkspel een verdienstelijk resul taat, maar dat punt werd bepaald niet door 'Dubbel D' veiliggesteld. Dortmundt besefte dat zelf ook, maar kon er eigenlijk niets aan doen dat hij zo duidelijk onder de maat bleef. En dus bedacht de Noordwijkse doelman, na weer een niet afgestraft missertje, dit heerlijke, alleszeggende gebaar...

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25