„Wat is er in godsnaam aan de hand in Amerika?" Y I H final* ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 22 GEWELD OVERSPOELT WASHINGTON WASHINGTON - Het is een ei genaardige, opwindende en tegelij kertijd ook hoogst onplezierige er varing: ik ben bang. Jawel, voor de eerste keer in mijn leven ben ik bang in mijn eigen buurt. Dat twij felachtige genoegen deel ik met et telijke honderdduizenden mede burgers van de Amerikaanse hoofdstad Washington. Het begon allemaal vorige week. Toen werden, op loopafstand van de wijk waar ik woon, vier jongelui van een middelbare school beschoten door een paar leeftijdgenoten. Het gebeurde op klaarlichte dag en met opzet. Wonder boven wonder vielen er geen doden. De vier jongens moesten met schotwonden in een ziekenhuis worden opgenomen, maar maken het weer redelijk goed. De twee schutters (16 en 18 jaar oud) zijn intussen door de politie opgepakt. En hun half-automatische, para-militaire ge weren zijn geconfisqueerd. Ik geef het toe: de angst die ik met zo veel stadgenoten deel, heeft iets huichel achtigs. Want tot dusver was de golf van geweld die de Amerikaanse hoofdstad overspoelt, grotendeels beperkt tot de wijk North-East: een groot zwart getto dat zich tot bijna aan de hekken van het Witte Huis uitstrekt en waar 450.000 mensen wonen. Dat geweld lijkt nu uit deze wijk gebroken te zijn en daarom zijn wij, kleine burgers van de nette, rus tige stadsdelen opeens bang. Het pro bleem is als het ware op onze stoep ge legd. Het geweld nadert onze voordeu ren. In North-East zijn het afgelopen jaar verschrikkelijke dingen gebeurd. De 555 doden die vorig jaar als gevolg van het toenemende geweld in Washington zijn gevallen, vielen voornamelijk daar. Het was ook daar dat negentien onschuldige mensen om het leven kwamen, doordat ze toevallig in de vuurlinie terecht kwa men van elkaar beschietende drugsdea lers en andere elementen. Een bejaarde vrouw werd getroffen door een ver dwaalde kogel terwijl ze in haar keuken de afwas deed. Ze stierf vrijwel onmid dellijk. Een meisje van acht jaar liep een vreselijke schotwond op toen het buiten aan het spelen was. Meedogenloos De aard van het geweld is met geen pen te beschrijven. Soms ligt er een meedo genloze, onmenselijke en schokkende hardheid aan ten grondslag. Zo wandel de vorig jaar een man een herenkapsa lon in North-East binnen. Hij trok zijn revolver, schoot een van de wachtende klanten dood en liep daarna zonder zich te haasten de zaak uit. Een repressaille- maatregel, constateerde de politie. Korte tijd daarvoor werden vijf lijken (waaron der die van enkele vrouwen) in een leeg staand huis gevonden. De slachtoffers bleken koelbloedig geëxecuteerd te zijn. Bij het geweld zijn jongeren, ouderen, vrouwen, mannen en kinderen betrok ken. Kortgeleden nog werd een elfjarig jongetje gepakt dat met een geladen pis tool op zak liep. En een nauwelijks ou der knaapje vertelde op school dat hij op zijn veijaardag een half-automatisch ge weer van zijn oudere broer had gekre gen. De schietpartij op de school vlakbij mijn woonwijk was niet uniek. De directeur van de school verscheen op de televisie en verklaarde dat hij om meer veilig heidsagenten en meer metaaldetectors had gevraagd. Wat? Beschikken scholen in Washington dan al over veiligheids agenten en metaaldetectors? Jazeker. Op veel scholen houden geüniformeerde en gewapende mannen een oogje in het zeil en worden de kinderen bij het betreden van de school met detectoren afgetast. Dat zijn geen overbodige maatregelen. De voordeur van de school waar de schietpartij plaatsvond zat daarvoor al vol kogelgaten, want in de buurt blijkt al menig vuurgevecht te hebben plaatsge vonden. Dne weken geleden werd bij een andere school uit een voorbijrijden de auto geschoten op een groepje scho lieren. Twee leerlingen werden gewond. Sinds het begin van het schooljaar in september zijn al twintig studenten van verschillende scholen in Washington met schotwonden naar ziekenhuizen ge bracht. Tal van jongelui hebben zelf trouwens een vuurwapen op zak. Dat vinden ze leuk en nuttig. „En het is zo typisch Amerikaans", zoals een student desgevraagd zei. Boter Wat doen de autoriteiten? Die worden, net als mijn medeburgers en ik, gedre ven door de angst. De zwarte burge meester van Washington, Marion Barry, haastte zich dezer dagen naar het zieken huis waar de vier gewonde slachtoffers van bovengenoemde schietpartij worden verpleegd. Maar de burgemeester heeft een hoeveelheid boter op het hoofd die het hem steeds onmogelijker maakt deze stad te besturen. Vlak voor Kerstmis wendde de directie van een hotel zich tot de politie met de mededeling dat op een van haar kamers een man verbleef die in drugs handelde. Twee recher cheurs werden er op uit gestuurd. Bij de hotelkamer aangekomen werden ze op gewacht door een lijfwacht. Jawel, de persoonlijke lijfwacht van de burgemees ter. De burgervader zelf zat in de betref fende kamer gezellig te keuvelen met zijn van drugshandel verdachte vriend. Hij blokkeerde ter plaatse elk onderzoek. Later werden op de hotelkamer sporen van cocaïne gevonden. Het stadsbestuur heeft, nu burgers zoals ik in paniek zijn geraakt, noodwetten in het vooruitzicht gesteld die aan het ge weld en vooral het wapenbezit een einde moeten maken. Zal het baten? Het erg ste moet worden gevreesd. Elke wet te gen het wapenbezit stuit hier in Amerika meteen op de massieve weerstand van de National Rifle Association (NRA), een machtige, miljoenen leden tellende organisatie die vaste voet heeft in het Congres en waartegen de politici, bang voor stemmenverlies, niets durven te ondernemen. Een paar maanden geleden bracht ik beroepshalve een bezoek aan Mike Espy, een jonge zwarte afgevaar digde uit Mississippi. In zijn kantoor op Capitol Hill trof ik een vriendelijke, dy namische en zeer drukbezette man aan die eigenlijk niet zoveel tijd had voor een Hollandse journalist, maar die toch een minuut of tien wegkroop achter een 4 mÊÈÊËÈËtk NH v k Tot voor kort concentreerde het geweld (en het verdriet daarover) zich in de zwarte wijk North-East. Nu het zich verder over de stad uitbreidt, raakt ook de blanke bevolking in paniek. FOTO'S: AP goed gespeelde welwillendheid. Wie schetst mijn verbazing toen ik dezer da gen een advertentie van de NRA onder ogen kreeg, die nagenoeg geheel bestond uit een foto van diezelfde Espy. Op die foto zat hij minzaam lachend op een ta fel, een kanjer van een geweer vasthou dend en intussen hoog opgevend van de nobele bedoelingen van de NRA. Jawel, verklaarde hij later, hij had inder daad wat boze brieven uit het land ge kregen over die advertenttie. Maar het politiek krediet in zijn eigen district in Mississippi, waar de mensen hun wa pens koesteren als hun huisdieren, was daarentegen aanzienlijk gestegen. En dat is het emge dat telt. Miljoenen De Amerikaanse burgers moeten volgens deskundigen al over dertig miljoen gewe In Amerika zijn, net als in België, wapens vrijelijk te koop. Veel nette burgers schaffen er dan ook een aan „voor de zekerheid". ren beschikken. Pistolen, revolvers en ander klein schiettuig niet meegerekend. De meeste geweren zijn „voor de jacht" bestemd, zegt de NRA. Maar dat neemt niet weg dat de verkoop van half-auto matische en niet voor de jacht geschikte geweren van militaire komaf drastisch is toegenomen. Men schat dat er een half miljoen van deze militaire wapens in handen van Amerikaanse burgers terecht zijn gekomen. Langs legale weg, wel te verstaan. De man die twee weken gele den vijf kinderen op de speelplaats van een Californische school doodschoot, was in het bezit van zo'n wapen. De jon gens die de vorige week de school in Washington beschoten deden dat even eens met half-automatisch geweren. Al die geweren en de miljoenen kleinere vuurwapens (te zamen een arsenaal van ongeveer zeventig miljoen vuurwapens vormend) zijn dit jaar goed voor ten minste 22.000 doden. In New York al leen al gaan dit jaar tweeduizend doden vallen. In Washington, inclusief de bui tenwijken, worden het er zevenhonderd. In januari zijn in de Washingtonse stra ten al vijftig doden gevallen. Ter vergelijking: in 1987 vielen in Ne derland 95 doden als gevolg van geweldsmisdrijven. Daarvan vielen er 45 m Amsterdam, een stad die qua inwo nertal te vergelijken is met Washington DC. Warenhuis In een winkelcentrum niet zover van mijn huis, bevindt zich een filiaal van het warenhuis Woolworth, een soort Amerikaanse Hema. Daar kun je ge woon geweren uit voorraad kopen. Ik heb een tijdje langs de rekken gelopen en wat inlichtingen gevraagd. Ik kon met een een niet voor de jacht bestemd ge weer kopen. Het enige dat ik moest doen was een briefje invullen: de zogenaamde registratie. De verkoper zou er dan zelf voor zorgen dat het document bij de be voegde autoriteiten terecht kwam. Voor 120 dollar had ik al een mooi wapen. Voor een half-automatisch geweer, voor zien van een magazijn met zeker tien kogels, zou ik 250 dollar moeten neertel len. Voor „echt iets moois" was een be drag van 400 dollar nodig. Met het toenemen van het geweld, gaan ook steeds meer nette burgers een wapen kopen. Want stel je voor dat de een of andere idioot 's nachts je slaapkamer binnendringt. Dan moet je toch een gela den pistool op je nachtkastje hebben? De enige echte grote wapenwinkel die ik ken, bevindt zich in een dorpje vlak bui ten de stad. Daar heb ik ook een kijkje genomen. Op de toonbank staat een rek waaraan tientallen kolven en handgre pen zijn bevestigd. Je pakt die handgre pen en kolven beet, betast ze en voelt hoe ze in je hand liggen. Vind je een kolf die echt „lekker ligt", dan zorgt de win kelier dat die handgreep aan het pistool van je keuze wordt geschroefd. Vervol gens vul je weer een briefje in, je betaalt en gaat gewapend en wel naar huis. Uitgezaaid Tot voor kort ging ik nog wel eens een kijkje nemen in North-East. Op veel straathoeken staan zwarte mannen met elkaar te praten tegen een decor van obs cure winkels, vervallen woonhuizen, dichtgespijkerde gebouwen en autowrak ken. Het enige dat er niet chaotisch is, het enige dat niet gebukt gaat ónder het permanent terval en de sociale uitzicht loosheid, is de drugshandel. Zodra er een politieauto verschijnt, komt er een waarschuwingssysteem op gang dat per fect schijnt te werken. De dealers ver dwijnen van de straat, transacties wor den stopgezet en de resterende mannen wuiven vriendelijk naar de gefrustreerde politieagenten die natuurlijk weten dat ze bij de neus worden genomen. Ik durf daar nu niet meer te komen. Het kwaad heeft zich trouwens uitge zaaid naar de verste buitenwijken van de stad. Zo'n wijk is Manassas. Ze ligt meer dan veertig kilometer buiten het centrum en is het toevluchtsoord gewor den van ettelijke tienduizenden hard werkende mensen die er nog een betaal baar huis hebben kunnen vinden. Om dat het er rustig is, omdat er maar 38 politiemensen (op een gemeenschap van 27.000 inwoners) zijn en omdat men er nooit opvalt, hebben de grote drugsdea lers in Manassas een „markt" gevestigd. Het toegewijde, maar onervaren en on derbezette politiekorps heeft keihard ge werkt. Afgelopen jaar werden er 290 mensen voor handel in drugs gearres teerd. Dat was een stijging van het aan tal arrestaties met negentig procent ten opzichte van 1987. De politie zegt dat die arrestaties slechts een druppel op een gloeiende plaat waren. Want de „markt" is nog steeds open en geld voor meer en gespecialiseerde politiemensen is er niet. In Manassas leeft men nu zoals velen in andere stadsdelen: ze hebben hun bed den weggeschoven bij de ramen of zijn naar de achterkanten van hun huizen verhuisd. De honden moeten hun be hoefte doen op de kattebak, want geen mens gaat 's avonds nog de straat op. Kinderen moeten na school meteen naar huis. Op de gazons en speelterreinen zijn al lang geen kinderen meer te zien. De klimrekken, de schommels en wippen staan te verroesten op de speelweides. In tal van appartementenblokken (in de hal en gangen waarvan de drugshandel welig tiert) heerst de angst. De bewoners dur ven de politie niet te waarschuwen, bang als ze zijn voor repressailles. „I blow your head off", zei een zwaar bewapende drugshandelaar tegen een burger die het waagde iets te zeggen. Schokkend Het schokkendst is de mantel der hypo crisie waarmee de hoogste autoriteiten het hele gebeuren hebben bedekt. In zijn afscheidsrede had president Reagan het over Amerika als „de helder lichtende stad op de berg". Daarna vertrok hij de finitief naar Los Angeles waar hij een huis betrok in een deftige, goed bewaak te wijk. In andere delen van Los Angeles worden niet meer in de hand te houden oorlogen uitgevochten tussen drugsben des. Daarbij zijn het vorig jaar tientallen doden gevallen. Zo gaat het in nagenoeg elke grote Amerikaanse stad. Zolang de problemen niet met naam en toenaam worden genoemd, hebben de burgers tenminste nog de indruk dat het zo'n vaart niet loopt. En dat verhindert dan weer het georganiseerd verzet tegen het geweld in de grote steden. Op de dag dat ik dit schrijf staat er een advertentie in de krant van een organi satie die zich „Handgun Control, Inc." noemt en die een felle campagne tegen de kleine vuurwapens voert onder het motto: „Stop de vuistvuurwapens voor dat ze jou stoppen". In de advertentie staat een zeer kleine revolver afgebeeld die is beschilderd met de kleuren van de Amerikaanse vlag. De bijgaande tekst luidt: „In 1985 werden in Japan 46, in Engeland 8, in Zwitserland 31, in Cana da 5, in Israel 18, in Australië 5 en in de Verenigde Staten 8092 mensen gedood met vuistvuurwapens. God Bless Ameri ca". Vlak na de schietpartij op de school vlakbij mijn woonbuurt, zond een plaat selijk radiostation een gesprek uit met een Australische verlaggeefster. Die had het radiostation gebeld om wat inichtin- gen over de schietpartij te krijgen. Zei de verbijsterde verslaggeefster: „Waarom ik bel? Lieve hemel, dat soort verschrikke lijke dingen gebeuren bij ons niet. Wat is er in godsnaam aan de hand in Ameri ka?". JO WIJNEN binnen de perken The Garden Game: spannend, leuk en leerzaam Over dé hele wereld zijn voortdurend mensen bezig met het bedenken van nieuwe gezelschapsspellen. Er worden elk jaar honderden nieuwe spellen ont worpen of'varianten op bestaande. En maar zelden wordt zo'n nieuw spel een doorslaggevend succes. Monopoly is een voorbeeld van een spel dat een glorierij ke tocht rond de wereld maakte. Het wordt vrijwel overal gespeeld en de ver schillen zijn gering. Welke namen de straten ook hebben in de verschillende landen: de stations, gevangenissen, wa terleiding- en gasbedrijven liggen alle maal op dezelfde plaats en het spel wordt overal hetzelfde gespeeld. Met de bedoeling zo snel mogelijk rijk te wor den en de hele handel op tafel op te ko pen. Er zijn andere min of meer succes rijke spelen: Scrabble, Triviant of Trivial Pursuit en Yahtzee, om er maar enkele te noemen. Uit Engeland overgewaaid en nu ook in ons land verkrijgbaar is The Garden Game. Ook dat belooft een blijvertje te worden door de uitvoering en het karak ter ervan. Een spel voor mensen met groene vingers dat gespeejd kan worden als het weer het werken Jn de tuin on mogelijk maakt. Vorig jaar in Engeland uitgeroepen tot „Beste speelgoed van het jaar" en door het Britse Design Centre opgenomen in de collectie van goed ont worpen produkten. Voor liefhebbers van spelletjes is het niet alleen spannend en leuk maar ook nog erg leereaam omdat het spel gebaseerd is op milieuvriendelij ke plantenleer. Al spelend is er veel in formatie te vergaren over planten die el- kaars nabijheid waarderen of die elkaar juist haten. Het gehele wel en wee van het tuingebeuren komt in het spel aan bod. Vanaf een Colorado-keverplaag en vraatzuchtige mollen tot de heilzame werking van bijen in een ffuittuin. Het spel bestaat uit een fors speelbord waarop vier tuintjes te vinden zijn. Die tuintjes zijn al omgespit en de voren voor het zaaien zijn al getrokken. Met twee tot vier spelers kun je aan de gang. Iedere speler krijgt een eigen tuin en aan het begin elf zakjes met verschillende za den. Die horen allemaal thuis in een keukentuin, een bloementuin, een fruit- tuin en een wilde tuin. Vooraf wordt af gesproken of er zestien, twintig of 24 planten gepoot moeten worden. Als een speler dat aantal bereikt, is het spel uit. Via een aardig systeem van bonuspun- ten kan dan de winnaar en de volgorde van de andere spelers berekend worden. Behalve de zakjes met zaaigoed horen bij het spel ook nog een aantal kaarten die te zamen de composthoop vormen. Spelers die van die hoop een kaartje moeten nemen worden geconfronteerd met aangename of onaangename om standigheden als bijvoorbeeld een aan val van slakken op het gewas. Inlevering van een aantal zakjes zaad is daarbij de tol die betaald moet weorden. Erger zijn de zaken die gebeuren als een speler ge dwongen wordt een kaartje te nemen van de stapel gemerkt „Acts of God" (overmacht). Overstromingen kunnen dan bijvoorbeeld leiden tot verlies van alle planten en zaden behalve vruchtbo men. De Colorado-kever in je tuin kan het ministerie van landbouw ertoe bren gen alle fruitbomen en groentebedden op te ruimen. Daar staat tegenover dat in dat stapeltje ook kaarten zitten waarmee een speler als winnaar van een bloemen tentoonstelling wordt uitgeroepen. Dat levert dan in het spel grote voordelen oP- Een derde verzameling kaartjes met aparte instructies heeft betrekking op het weer dat zoals bekend, een grote invloed heeft op het tuinieren. Een wervelstorm kan tot het verlies van alle planten en zaden leiden maar een warm regentje kan je extra zaaigoed en andere voorde len verschaffen. Van de zestien kruiden die in The Gar den Game meespelen wordt munt om schreven als een middel om mieren te verdrijven en lavendel als een probaat middeltje tegen motten. Wie koriander in de tuin plaatst trekt bijen aan en die zijn goed voor de bevruchting van fruit bomen en bessenstruiken. Tijm is goed voor elke tuin dus de speler die dat kruid poot krijgt extra punten. Majoraan smaakt goed bij alle groentesoorten dus wie dat kruid tegelijk met enkele groen tesoorten zaait, krijgt ook daarvoor een bonus. Zo worden spelenderwijs de eigenschap pen van 64 verschillende plantesoorten onder de loep genomen, de mogelijkhe den tot combinatie van planten en de onverstandige beslissingen om planten bij elkaar te zetten. The Garden Game is luxueus in kleur uitgevoerd en enige kennis van het Engels is nodig om het spel te kunnen spelen omdat alleen de gebruiksaanwijzing in het Nederlands is vertaald. Alle andere onderdelen van het spel zijn in de oorspronkelijke Engelse versie. Het spel is bij verschillende tuin centra in ons land te koop en wordt ge ïmporteerd door Hoveling Plant in Ber- kenwoude. JAN VAN KOOTEN Ceidóc Soimwit'

Leidse Courant | 1989 | | pagina 22