Rijnsburg bestrijdt I overlast hondepoep Zaidóobi (Sou/temt Rijnsburg knapt speelplaatsen op Tentoonstelling belicht historie Alphense joden LEIDEN OMGEVING CeicLeSotwmit zaterdag 4 februari i9s9 pagina is !4 I Voordat we gaan kijken waarmee De Leidsche Cou rant 60 jaar geleden haar schier eindeloos lijkende ko lommen zoal vulde, in de eer ste week van februari 1929, eerst dan „de wonderlijke ge schiedenis" van „De massa- vergiftiging te Rotterdam", waarbij, eind januari, meer dan tweehonderd mensen be trokken waren, „die onwel werden na een groot diner". De personeelsvereniging van de RVS ging een avondje uit eten in De Doelen. Na afloop van het overvloedige diner trok men met z'n allen naar de Tivoli Schouwburg, waar ook Buziau optrad. „Na een uurtje werden plotse ling eenige personen onwel. Buziau, die wist dat er flink gegeten was door zijn publiek, maakte nog eenige grapjes op de onwel geworden personen, welke aardigheden natuurlijk veel hilariteit wekten. Doch toen er steeds meer slachtof fers vielen het was op een gegeven moment alsof een mitrailleur aan alle kanten slachtoffers deed vallen staakte men het spel, daar men bemerkte dat er iets zeer ongewoons aan de hand was. Weldra ontstond dan ook in de zaal een ware paniek en het werd een run op toiletten en naar den uitgang. Bij allen deden zich heftige brakingsverschijnselen voor en verschillenden konden niet snel genoeg wegkomen. Zij zakten in elkaar en hijg den naar adem, terwijl ande ren om maar zoo snel moge lijk bij den uitgang te komen over de stoelen klauterden. In de gangen ontstond een ont stellend gedrang. Allen wil den naar de toiletten, die reeds lang en meer dan bezet waren. De groote vestibule geleek een slachtveld. Tien tallen personen waren op den grond in elkaar gezegen of steunden tegen de muren, snakkend naar adem. De vloer en ook een gedeelte van het plaveisel van den Coolsin- gel leverde een onbeschrijfe lijk viezen aanblik op. Auto's en andere voertuigen reden af ren naar het ziekenhuis. De Coolsingel werd door perso neel van Tivoli met een straal op de waterleiding schoonge- spoten". Bij de krant hadden ze het ook maar van horen zeggen, maar het zat er wel dik in: „Vermoedelijk moet het ver- giftigingsgeval te wijten zijn aan de vleeschspijzen. Eenige personen zouden geklaagd hebben, dat de aardappelpu- rée zuur smaakte..." Februari '29 zou een ramp- maand worden voor Leiden, dat z'n wonderschone stad huis door brand moest verlie zen. Maar eerst signaleren wij in die eerste week een verslag van een vergadering van de Zoeterwoudse gemeente raad. Er waren moeilijkhe den rond sterke drank gecon stateerd en daar werden op merkingen over gemaakt. „De heer Stadhouder verzocht toe zicht van politie op een per soon" (men kende, lijkt wel, in die tijd alleen maar „perso nen" en amper „mensen") „die clandestien jenever ver koopt en in Leiden deswege bekeurd is. De heer De Graaf verzoekt antwoord op zijn vraag over het niet naleven van het sluitingsuur van een café aan den Hoogen Rijndijk. De voorz. zegt dat op deze wijze het gezag der politie omlaag gehaald wordt, doch zal er in eene geheime zitting op terugkomen". De heer De Graaf vroeg ook nog „waar om de lantaarns gebrand heb ben in den nacht van Maan dag op Dinsdag". Daar was die week ook het einde van een prins. „Vol- I gens de „Berliner Zeitung am Mittag" is tijdens het vervoer naar het stedelijk ziekenhuis te Wuhlgarten prins Alexan der von Hohenlohe-Oehrin- gen, die dakloos en zonder middelen was, plotseling overleden. De prins had se dert ongeveer vijf maanden onderdak gevonden bij een restaurateur in de Btllowstras- se. Toen de restaurateur den prins gisteren mededeelde dat hij op 1 Februari moest ver trekken, kreeg prins Alexan der een aanval van razernij. Op weg naar het ziekenhuis is hij aan een toeval overleden. In 1923 werd de prins al we gens oplichting door de politie te Weenen gezocht". In Noordwijk herdacht mej- Pietje Versteeg „het heuge lijk feit, dat zij onafgebroken 35 jaar als dienstbode in be trekking is bij mevr.Mees de Groot, Pickéstraat alhier. Deze trouwe dienstbare, die met toewijding en liefde hare taak vervult, kan in den te- genwoordigen tijd menigeen als voorbeeld gesteld wor den". De heer B.van Noort opende op zaterdag 2 febr.'29 in Lei den in perceel Haarlemmer straat 139 „een nieuwe zaak in hoeden en petten. Een spe cialiteit dus. Aan een zaak in heerenmode-artikelen zou RIJNSBURG Drie speelplaatsen in de wijk Frederiksoord en een speelterrein bij de Collegi- antenstraat in Rijnsburg worden in 1989 opge knapt. De renovatie maakt onderdeel uit van een gemeentelijk plan om in de komende vijf jaar alle speelplaatsen in Rijns- burg te vernieuwen. Daarvoor wordt voor 1989 een bedrag van 40.000 gulden uitgetrokken. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt be sproken in de vergadering van de commissie welzijn op dinsdag 7 februari. In 1988 is in Rijnsburg een inventarisatie gemaakt van alle speelterreintjes in het dorp. Daaruit bleek dat veel speelvoorzienin- gen in slechte staat verke ren. Vandalisme en onvoldoende onderhoud zijn hier de oor zaak van. Rijnsburg wil in de komende vijf jaar de speel plaatsen renoveren. Daarbij wordt begonnen met de in de slechtste staat verkerende ter- reintjes. De speelplaatsen aan de Schaapherdershoek, Domi neeswei en Oranjelaan in de wijk Frederiksoord en het speelterrein aan de Collegian- tenstraat in het oude dorp staan voor 1989 op het pro gramma. De renovatie gebeurt door langdurig werklozen. Rijns burg neemt deel aan het pro ject Experimentele Arbeids pool Rijn- en Bollenstreek. Van de provincie is een subsi die van 77.000 gulden ontvan gen om langdurig werklozen aan tijdelijk werk te helpen. Rijnsburg wil voor de renova tie van de speelterreinen ge bruik maken van deze subsi die. Wat er precies met de speel terreintjes gaat gebeuren, is nog niet bekend. Rijnsburg wil hierover overleg plegen met de omwonenden. Bovendier gaat gekeken worden of d« omwonenden actief ingecha- keld kunnen worden bij het onderhoud en toezicht op de speelplaatsen. waarschijnlijk geen behoefte bestaan, daarom heeft de heer Van Noort, die in dit genre zeer vakkundig mag worden genoemd, zich in een voor naam deel der heerenmode gespecialiseerd, namelijk de hoofdbedekking. Wij voor spellen voor den heer Van Noort succes". Psychiatrisch onderzoek seizoenmedewerker Duinrell DEN HAAG/WASSENAAR Een 22-jarige Leiderdorper moet eerst uitgebreid psychiatrisch worden onderzocht in het Pieter Baancentrum in Utrecht, voordat de rechtszaak tegen hem verder wordt behandeld. Tegen de man was twee weken geleden drie en een half jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot doodslag. Hij was vorig jaar werkzaam geweest als seizoenmedewerker op de camping van het Was- senaarse Duinrell. Op 9 oktober lokte hij een 12-jarig meisje in een caravan en begon met haar te vrijen. Het meisje strib belde tegen en plotseling zou de man zich hebben gereali seerd dat hij een ander dan zijn vriendin in zijn armen hield. Hij pakte een hamer en sloeg het meisje een paar maal op het hoofd. Vervolgens legde hij een touw om haar hals en trok dit aan. Toen het tot hem doordrong waarmee hij bezig was, stopte de Duinrell-medewerker zijn wurgpo- ging en stuurde het meisje weg. Een eerste psychiatrisch on derzoek had al uitgewezen dat de Leiderdorper verminderd toerekeningsvatbaar was. De rechtszaak wordt heropend op 21 april. GELUIDSSCHERMEN BIJ STEEKTERBRUG ALPHEN AAN DEN RIJN Niet langs de Oostkanaalweg, maar ook op het beweegbare gedeelte van de Steekterbrug moeten geluids schermen worden aangebracht. Door de ver breding van de weg ter hoogte van deze brug zullen de omwonenden onaanvaarbaar veel last krijgen van verkeerslawaai. Dit schrijven burgemeester en wethouders van Alphen aan minister Nijpels. Zij stellen in hun brief aan de minister dat de maatregelen die de provincie Zuid-Holland wil nemen onvoldoende zijn. De provincie wil vooralsnog geen geluidsscher men op het beweegbare gedeelte van de brug plaatsen. B en W van Alphen willen dat dit in het belang van de omwonenden wel gebeurt. De woningen moeten tevens worden voorzien van geluidwerend glas. De kosten van de schermen bedragen één miljoen gulden en worden gedeeld door provincie en rijk. Zolder van Chinees restaurant uitgebrand NOORDWIJK De zolderverdieping van een Chinees restaurant aan de Grent in Noordwijk is gistermiddag rond half drie uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk door spelende kinderen aangesto ken. Doordat de brandweer snel ter plaatse was kon erger worden voorkomen. Niemand raakte ge wond. De omvang van de schade is nog niet vast- Speelterrein Oranjestraat ALPHEN AAN DEN RIJN Op de plaats aan de Oranjestraat waar tot voor kort café The Groove heeft gestaan, komt een speelterrein voor de jeugd. De kosten bedragen bijna 120.000 gulden. Bij dit bedrag zijn wel de kosten van de sloop van het café en de sanering van de bodem inbegrepen. De gemeenteraad van Alphen beslist donderdag 23 fe bruari over het speelterreintje. Man mishandeld bij tankstation ALPHEN AAN DEN RIJN Een 42-jarige inwoner van Dordrecht is gisteravond rond acht uur mishan deld bij het Shell-tankstation in de Alphense Eisenhowerlaan. De man moest wegens oogletsel voor behan deling naar het Rijnoordziekenhuis. De Dordtenaar stond te tanken toen een 31-jarige Alphenaar nogal woest aan kwam rijden. Hij zei daar wat van, waarop een kwade, agressieve reactie volgde. Toen hij had betaald en van de kassa terugliep naar zijn auto, haalde de Alphenaar uit en sloeg de man in zijn gezicht. Hij kon kortë tijd later aangehouden worden omdat zijn kenteken aan de politie was doorgegeven. Bewoners aan Raadhuislaan willen nieuwe ramen VOORSCHOTEN Bewoners van de flatwoningen aan de Raadhuislaan zijn boos dat het achterstallig onderhoud aan hun woningen nog steeds niet is uitgevoerd. In een brief aan de gemeente laat hun sociaal raadsman weten dat de situatie zo ernstig is, dat op korte termijn maatregelen moeten worden genomen. De kozijnen in de voor- en ach tergevel zijn zo slecht dat tocht en vocht vrij spel hebben in de woningen. Al in oktober hebben de bewoners van de flats 2a tot en met 6f de gemeente per brief om achterstallig onderhoud gevraagd. Zij hebben nog geen reactie ontvan gen. Het houtwerk van de kozijnen is volledig verrot en het hang- en sluitwerk functioneert nauwelijks. Veel bewoners durven hun ramen niet meer te openen. Bij stormachtig weer zien zij de gordijnen heen en weer wapperen. In de brief van oktober wordt er op gewezen dat het energiever lies enorm is. De bewoners menen dat hun flats nog niet toe zijn aan een grote onderhoudsbeurt. Het vervangen van de ramen vinden zij voldoende. Bij de gemeente Voorschoten bestaan plannen om de flats te i Uitbreiding nodig van Rijnsburgse peuterspeelzaal RIJNSBURG De peu- terspeelzaal in Rijnsburg wordt in 1989 mogelijk uitgebreid. Dit is nodig omdat er in Rijnsburg een lange wachtlijst is voor de peuterspeelzaal. Dat staat te lezen in het concept welzijnsprogramma 1989 van de gemeente Rijns- burg. Over de uitbreiding wordt overleg gepleegd met de Stichting Peuter speelzalen Rijnsburg. In 1989 wordt ook de nieuwe buurtvereniging Rondom de zandbak gesubsidieerd met honderd gulden. De vaste bijdrage aan zwem bad Het Waterbos wordt ver hoogd met 35.000 gulden. Het zwembad heeft minder inkom sten doordat het schoolzwem men in Rijnsburg is terugge bracht. Verder krijgt de Ne derlands Christen Vrouwen bond een subsidie van 750 gul den. De bijdrage aan het Co mité Vrouwelijke Vrijwillige Hulp van 250 gulden wordt voor 1989 geschrapt. Het comi té krijgt subsidie van de Stich ting Gecoördineerd Bejaarden- werk en een kerkelijke bijdra ge. Het geld van de gemeente wordt al enkele jaren niet meer geind. Het concept welzijnsplan wordt besproken in de verga dering van de commissie wel zijn op dinsdag 7 februari. Aanvang half acht. Prins carnaval regeert Veel plaatsen in de Leidse regio worden dezer dagen niet bestuurd door burgemeester en wet houders, maar door prins carnaval en zijn gevolg. Diverse burgemeesters overhandigden giste ren de sleutel van hun dorp of stad aan prins carnaval en kunnen het nu even rustig aan doen. Zo kreeg prins Cees de Tweede van het Gaapstokkenrijk (Lisse) gistermiddag op gemeentehuis de sleutel uit handen van burgemeester G.J. van der Kroft (foto). In Leiden gaf burgemeester C. Goekoop de sleutel aan Prins Antonius den Eerste van de Hutspotten. In het rijk van De Saksen (Sassenheim) droeg burgemeester A. Kret de verantwoordelijkheid over aan prins Thijs den Eer ste. Het Bokkendorp (Voorhout) wordt geregeerd door prins Krijn I. Hij kreeg de sleutel gisteren uit handen van burgemeester M.Th. van de Wouw. In het Kaninefaatenrijk (Noordwijkerhout) wordt de sleutel vanmiddag overhandigd aan prins Réaumur. Deze gebeurtenis heeft vanaf tien over half twee plaats op het bordes van het raadhuis. Vanmiddag om half èèn krijgen de Noor tukkers de sleutel van Noordwijk. foto: henk van den ende ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester M. Paats heeft gisteren de tentoonstelling „Alphense joden van Alphen aan den Rijn tot Auschwitz" geo pend. De expositie wordt gehouden in de openbare bibliotheek aan de Thor- beckestraat en is tot en met 25 februari te zien. De tentoonstelling is een initi atief van de Stichting Herden king Joodse Vervolgings slachtoffers Alphen 40-45 en geeft veel informatie over de Alphense joden van 1800 tot nu. Uit Alphen zijn in de jaren 1940-1945 meer dan vijftig jo den naar concentratiekampen gevoerd en daar omgekomen. Op de plek in Alphen waar het transport naar de vernieti gingskampen begon, wil de Stichting een herdenkingsmo nument plaatsen. Deze plek ligt bij het Raoul Wallenberg- plein, tegenover de ijsbaan. Voor dit monument, dat belan geloos is gemaakt door de Am sterdamse kunstenaar D. Elf- fers is 60.000 gulden nodig. De Stichting wil dit bedrag met een inzamelingsactie bij elkaar brengen. Op de ten toonstelling kan men certifica ten kopen. Minimaal moet voor een certificaat een rijks daalder worden betaald. Men kan ook geld storten op het bankrekeningingnummer van de Stichting, 49.65.89.806, ten name van penningmeester J. Westmaas. Op de tentoonstelling in de bi bliotheek zijn onder meer te keningen van de gevangen Kok en Löwenhart uit het kamp Westerbork, een schil derij van Elffers van een ille gale begrafenis van een onder gedoken jood en een collectie voorwerpen uit de voormalige joodse synagoge in Alphen te zien. Deze voorwerpen waren spoorloos, maar zijn weer ge vonden. De expositie besteedt veel aandacht aan de voorma lige synagoge, de voormalige joodse begraafplaats aan de Aarkade en de panden Rijnka de 9 en 10. Hierin waren lange tijd de joodse school en de godsdienstonderwijzer geves tigd. Er zijn veel foto's, teke ningen en documenten te zien Drijvende kracht achter de ex positie is mevrouw L. Ripha- gen-De Brouwer, secretaresse van de Stichting. Zij heeft zo veel ontdekt, dat er ook een boek over de geschiedenis van de Alphense joden zal ver schijnen. BUZIAU: Misplaatste „aardigheden". RIJNSBURG Er ko men hondenuitlaatplaat- sen aan de Evertsenlaan en het Westerpark in Rijnsburg. Dat is een van de manieren waarop de gemeente Rijnsburg de overlast van hondepoep op straat tegen wil gaan. Verder wordt een honde penning ingevoerd en krijgen hondebezitters een poepschepje en zakjes uit gereikt om de uitwerpse len van hun beesten zelf op te ruimen. In Rijnsburg wordt al enige tijd gepraat over maatregelen tegen de vervuiling van de straten door hondenuitwerpse len. Vooral bij het vaststellen van de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (APV) in juni 1988 werd aan gedrongen om iets tegen de overlast te doen. Het college van burgemeester en wethou ders stelt nu voor om twee hondenuitlaatplaatsen aan te leggen. Dat worden twee ter reinen van 60 tot 100 vierkan te meter met gras en houtsnip pers. Om de uitlaatplaatsen wordt een hek gezet. Elke twee weken worden de ter- reintjes schoongemaakt. De aanleg van de uitlaatplaatsen kost 3.700 gulden. Het schoon maken kost elk jaar 6.500 gul den. Rijnsburg voert ook een hon depenning in. Iedereen die hondebelasting betaalt, krijgt een dergelijke penning. Dit moet controle op het al dan niet betalen van hondebelas ting vergemakkelijken. Hoe die controle precies uitgevoerd gaat; worden, moet het Rijns- burgs college van burgemees ter en wethouders nog bekij ken.. Tegelijk met de honde penning krijgt men straks een poepschepje en enkele zakjes. Voor deze maatregelen om de overlast van de hondepoep te gen te gaan, trekt Rijnsburg 15.600 gulden uit. Doordat de afgelopen maanden meer hon den zijn aangegeven bij het ge meentehuis rekent Rijnsburg op een extra opbrengst in 1 van de hondebelasting 7.500 gulden. Het resterende bedrag wil Rijnsburg ten laste van de post onvoorziene uitga ven brengen. De plannen worden besproken in commissie openbare wer ken, economische zaken en fi nanciën op woensdag 8 februa ri. Aanvang half acht. Beeld onthuld Mevrouw N.H. Struyk van Bergen heeft gis termiddag op het Boerhaaveplein in de Oegstgeester wijk Haaswijk het beeld „Nel met de hoed" onthuld. Het beeld is vervaardigd door de kunstenares Maggi Giles, zij was ook bij de onthulling aanwe zig. Mevrouw Struyk (Nel) mocht onder toeziend oog van burgemeester Sj.H. Scheenstra en de voltallige kunstcom missie de vlag van Oegstgeest van het beeld trekken omdat zij de inspiratiebron vormde voor het kunstwerk. Zij is een vriendin van de maakster. Het beeld is van keramiek en stelt een poes voor. „Een kleurrijk, vrolijk kunstwerk dat een prettig gevoel geeft", zo meende welzijns wethouder mevrouw T.L. Blom-de Koek van Leeuwen. De wethouder zei te ho pen dat buurtbewo ners een oogje in het zeil willen houden, zodat het beeld niet ten prooi valt aan vandalen. De grijze sokkel waarop „Nel met de hoed" staat is voorzien van een anti-graffitilaag. Verf is van deze laag zeer eenvoudig te verwij deren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15