Éf Na 30 jaar droomt Nico van Staalduinen nog van zeemansleven TYPISCHE KELNER NEEMT AFSCHEID VAN LEIDENS LAATSTE „GRAND CAFE" Rakim houdt van trimmen en zwemmen hond zoekt: huis aan tafel dienstverlening dagpuzzel LEIDEN OMGEVING CcidócSoiMmit ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 14 - Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Het liefst zou Nico J.van Staalduinen op alle vra gen die hem gesteld wor den alleen maar correct ,ja" of „nee" willen ant woorden. Hele verhalen vertellen ligt hem niet en je zult hem nooit over iets horen uitweiden of tegen werpingen maken. Hij is heel duidelijk geen pra ter; je ziet hem hooguit denken, maar ook dat komt slechts sporadisch voor. Ik bedoel: dat den ken kun je zelden zien. Het is daarom maar goed, dat er een soort „sleep boot" is die hem van de wal lostrekt om hem in een iets breder spraakwa ter te brengen. Die sleper is Nico jr.; de zoon helpt 's vaders zieleroerselen voor de interviewer te vertalen, anders kun je een gesprek wel verge ten. Er is trouwens ook nooit een praatstoel ge weest voor Nico de Oude re, want zitten was er niet bij, noch in die 11 jaar op zee, noch tijdens zijn der tigjarig dienstverband als af en aan dravende ober- kelner. Op 1 april zal hij zijn stemmige ambtskos tuum hebben uitgetrok ken. Dan gaat de 60-jari- ge gedienstige Nico van S. met VUT. Als je goed luistert hoor je hem tus sen neus en lippen door vertellen, dat je in de ho reca al zo vroeg eruit kunt stappen „als je ten minste 10 jaar achtereen in die sector werkzaam bent geweest; misschien komt het ook wel omdat het een „vervelende" baan is; nou ja, niet ver velend maar wel een met onregelmatige tijden. Tenminste, dat vermoed ik, ik zou niet weten hoe 't komt". Van huisuit is Van Staaldui nen verre einders gewend ge weest. Als jongetje woonde hij met ouders en zussen in 's Gravenzande. Het was daar een bedrijfje, met een koetje, een varkentje en een stel gei ten. Nico kon daar de grote zeeschepen over de Nieuwe Waterweg zien varen. Dat vond ie prachtig. Geen won der dat hij zelf, toen hij 19 was, de boot in ging bij de koopvaardij nadat hij eerst nog in de oorlog tuinbouw- werk had gedaan: „Mijn va der was in '42 gestorven en ik had nog wat zussen thuis en kreeg geen uitkering". Nico iWBÊÊÈï" wa^ voer bij verschillende maat schappijen, zoals op de Hoek- Harwichlijn en dan gleed hij bijna langs zijn ouderlijk huis. Hij zat ook op de Bloemfon tein, de Magersfontein van de Zuid-Afrikalijn. Afwassen, as sistent-steward, pantryman, salonbediende, wat al niet. Van S. als bedrijvig manneke. De tankers „Maar het mooiste was toch de tijd op de Shell-tankers, een heel mooi leven; allemaal eenpersoonshutten en een zwembad". Nico van S. was toen officiersbediende in de messroom. „Dertig jaar gele den was je veel langer van huis, tegenwoordig wordt de bemanning per vliegtuig afge lost. En dan met die wilde t je i terug zou komen; een week, een jaar? Die lading hè, die werd onderweg verkocht. Je had daar geen kijk op. Je kwam niet vaak van boord ook. Zo'n 18.000-tonner werd in een paar uur leeggepompt: 2000 ton per uur; dat gaat vandaag nog veel sneller. Per tanker had je 50 man aan boord, tegenwoordig zijn die tankers stukken groter maar de bemanning telt er hooguit 20, maar die moeten wel alles kunnen". Een zeemanshuwelijk. Nico zou zeggen: „Steeds zo lang op zee is niks als je trouwt". Maar moeder de vrouw, die thuis moest blijven, haalt daar nu de schouders voor op: „Ach, geen pijn hoor; alles went!" Nico sr. begint waar achtig allengs meer te vertel len dan hij in zijn leven ooit gedaan heeft. Hij zit weer even op de tanker: in de Per zische Golf, of op weg naar Australië. Drie maanden weg en één keer aan wal. „Feestjes bouwen was er niet bij, maar o wee als je de wal op kon. Dan kwamen de maten amper meer terug aan boord. Een mooie aflossing van de wacht was dat, als ze laveloos en te laat zich klungelig terugmeld den en dan weer de dekdienst in moesten. Maar de officie ren waren wel „gemoedelijk" erin hoor. Niks te sterke drank aan boord, nou ja, twee blikjes bier per dqg als rant soen, behalve de dek- en ma- chinedienst, die kregen 1 liter jenever per week voor z'n achten. Nou, daar doe je niet veel mee". Zeebenen kreeg Nico van S. op de Hoek van Holland-Har- wichlijn: „Weer of geen weer, zonder loods ging dat maar door. Dan moest je je wel staande zien te houden". De kelner van vandaag is 30 jaar later nog steeds vol van dat varen. Hij is nog immer gea bonneerd op De Blauwe Wim pel, het maandblad voor zee varenden. En nog steeds kun je hem terugvinden in Hoek van Holland, waar al z'n fa milie woont. Kijken naar de Waterweg; een gesettelde ober aan vaste wal, met een hart vol heimwee naar de grote oceanen met hun woe dende golven en brekers. De ommekeer kwam in '59. Toen eiste het huiselijk geluk en een groeiend gezin Nico's permanente tegenwoordig heid op. Hij werd kelner zon der opleiding in café Royal in Noordwijk. Weer in de bedie ning, maar nu zonder zee. Nico kon zich wel verstaan met Engelssprekende gasten, want in die voorbije 11 jaren had hij zich ook het Duits, maar vooral het Engels eigen gemaakt. „En nu nog zeggen Engelssprekenden hier in de zaak, in Bellevue dus: „Hèy man, heb jij in de States ge woond?" Dat komt door mijn „slang" dat ik aan die omgang over alle werelddelen heb overgehouden". In '60 trad Nico in dienst van „Bellevue", 29 jaar geleden. Een mooi café, een schoon café, met res taurantfunctie. En destijds nog voorzien van een portier c.q.uitsmijter, maar wel vrien delijk en voorkomend. Dat was Koos van Kampen, zater dags en zondags, twee avon den in de week, „maar die is allang weg". Alles in stijl Bellevue, sinds '66 draaiende onder Jan van Winsen en echtgenote (met het korte koppie), is in Leiden zowat de laatste gelegenheid in de „grand café"-stijl, zoals eens Harmonie was, of Eigenzorg en Zomerzorg, en ja In den Vergulden Turk: koffie drin ken, een eenvoudige doch voedzame maaltijd gebruiken, en vaste gasten die toeven aan de ruime met lectuur toebe deelde leestafel. Sommigen doen dat al jaren lang. Alles gaat er in stijl, en rustig, dis creet. Hoe lang nog die aan blik van het „grand café"? Baas Van Winsen schijnt op het punt te staan, na het ver trek van -bedaarde Nico de huisstijl te gaan wijzigen door serveersters in het beeld te brengen. Ook Bellevue zal dan een prestigieuze veer moeten laten, als de tijdgeest de tradities met stille, volko men beheerste, stijlvolle obers in zwart ornaat omverwerpt. Nico's tijd heeft het dan ge duurd. Maar onder Van Win sen, die zelf kookt, is het nog altijd een goede keuken; „en alles is gegarandeerd vers". „We hadden destijds drie kel ners en een serveerster, en Bellevue was toen ook nog een hotelletje. Toen kwam de brandpreventie o^n de hoek kijken en het werd te duur om die acht kamertjes te handhaven. Die werden toen afgestoten". Maar het waren mooie tijden, toen de vee markt bij de molen nog op vrijdag werd gehouden. Nico: „Allemaal ouwe matten in de zaak om de boel een beetje netjes te houden. Dan kwa men de veeboeren, deden de klompen uit en lieten de kelkjes vol schenken. Een sfeer om te snijden, een rook hol". En Van Staalduinen en collegae maar joggen door de zaak. En Van Staalduinen z'n mond maar houden, althans aanpappen was er niet bij. Er bestond afstand en een recht geaarde oberkelner weet die afstand onaantastbaar te con tinueren. De oud-zeeman loopt nu bijna op z'n laatste horeca-benen. Hij vond het een „leuke tijd" bij Bellevue. Hoogtepunten kan hij niet opnoemen, diep tepunten zijn hem eveneens onbekend. „Meer kan ik er niet van zeggen". „En die schaatswedstrijden dan, pa?", snelt Nico jr. z'n vader te hulp. „O ja, je kon hier vroe ger inschrijven voor de Me ren- en Molentochten als er ijs was. Dat gaf ook een druk te. Nou, en dan maak je ook hele dagen rond 3 oktober, dan loop je van 's morgens 8 tot 's nachts 2 uur. Maar dat is ook routine". Het is bijna zo ver: op 1 april is het uit voor Nico sr., en dat is geen geintje. Dan wordt het wellicht een beetje voorjaar, ook in de siertuin. Van Staal duinen heeft daar genoeg om handen, hoewel hij ook wel zal doorgaan met het bijhou den /an broeikasjes van de buurlui. En fietsen en naar de koeienmarkt in de Groe- noordhallen gaan, en natuur lijk steeds weer naar de Wa terweg reizen. Maar in elk ge val zijn er dan geen onregel matige diensten meer. Nico van Staalduinen kan in stilte gaan genieten; voor de rest zoeken ze 't maar uit. Rakim is een prachtige gezon de Duitse herder van zes jaar oud. Hij is erg op een goede conditie gesteld en wil daar dan ook zo hard mogelijk aan werken. Stokken apporteren, trimmen, een duik in een sloot en flinke wandelingen zijn aan hem altijd goed be steed. Hij is zelfs zo actief en beweeglijk dat zijn vroegere baas die op een flat woont besloot om Rakim maar naar het asiel te brengen in de hoop dat een hondeliefheb ber met meer ruimte zich over hem zou ontfermen. „Voor een hond die zich zo actief gedraagt, is dat ook het beste", vindt een medewerk ster van het dierenasiel. Zij is vol lof over het fraaie uiterlijk van Rakim. „Veel Duitse herders hebben zwak ke heupen omdat ze te ver zijn doorgefokt. Daardoor staan zij wat doorgezakt op hun poten. Rakim staat echter prachtig recht op zijn vier po ten. Het is wat dat betreft echt nog een ouderwetse her der". Behalve op zijn sportieve prestaties, is Rakim ook heel erg op de mensen in zijn di recte omgeving gesteld. „Hij is enorm trouw aan zijn baas of bazin en gedraagt zich dan ook terughoudend tegenover r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 115 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 35 gul den voor katten tot 12 weken (voor oudere katten gelden bedragen van 45 en 55 gulden) zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Die renasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di, vr 10-12,14-17 u; wo. do 14-17 u; za 10-12,14-16 u. zo en ma geslo ten. vreemden", vertelt de dieren verzorgster. Rakim zou dus het liefst te recht komen bij een gezin met een huis op de begane grond en niet al te kleine kinderen. „Anders loopt hij die in zijn enthousiasme misschien om ver". In het asiel heeft Rakim het niet zo naar zijn zin. De ruimte is beperkt en hij is niet in de gelegenheid om lekker rond te rennen. Jessica Jessica, de kat die zoveel le venslust had dat zij van een sterk vermagerd en uitge droogd beestje opbloeide tot een tengere schoonheid, is he laas nog niet bij een lieve baas terecht gekomen. Zij wacht nog steeds hoopvol en geduldig in het asiel totdat iemand haar komt halen. Vruchten-ossetongcocktail - Wiener rostbraten met sperziebonen en aardappelen - yoghurt pudding Vroeger werd vaak wat Bak dunne rode gelatine gebruikt om zaam eaar e een roze yoghurtpudding te krijgen, tegenwoordig dunne entrecötes i-ringen lang- lichtbruin in de boter. Bak weten we dat we beter zo min mogelijk kleurstoffen kunnen gebruiken. Manda- dikke in negen minuten bruin. Strooi er tijdens het bakken zout en peper t rijne-partjes zullen zo'n Houd het vlees op een bord K'~' ,J"'schenk weinig bleke pudding ook opvro lijken Voor twee: 1 kleine ba naan, 1 kleine appel, 1 le pel citroensap, een derde blikje mandarijntjes, ter bij het bakvet. Maak de ui-ringen op smaak af met zout, paprikapoeder en to matenketchup en leg ze op het vlees. schijf ananas, 1 plak osse- Bestrooi de gaargekookte se, zout, peper, 1 theelepel Maak de pudding daags te- tomatenketchup, (cognac); voren. Kook de gewassen ro- 1 ui, 40 g boter, 200 g entre- zijnen tien minuten cöte, zout, peper, paprika poeder, tomatenketchup; 450 g diepvries of verse sperziebonen, zout, peter selie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 1 lepel rozijnen, 6 g gelati ne, 0,5 dl water, 35 g sui ker, halve citroen, 2,5 dl yoghurt, 1 lepel manda rijntjes uit blik. nig water en laat ze vervol gens in een zeef uitlekken. Los de vijf minuten in koud water geweekte gelatine op in het warm gemaakte wa ter, roer er de suiker door tot deze opgelost is en voeg het gezeefde citroensap toe. Voeg de afgekoelde rozijnen en de yoghurt toe, wacht tot de massa dikker wordt en schenk haar in een natge- Meng dunne plakjes banaan maakte vorm. Garneer de blokjes appel met citroen sap, partjes mandarijn, stuk jes ananas en ossetong. Schenk er een sausje over heen van bijna stijfgeklopte room, mayonaise, zout, pe per, tomatenketchup en cog nac of ananassap. opgesteven en uit de vorm geschudde pudding met par tjes mandarijn. Menutip voor maandag: ma caroni met gehakt en soep groenten - rum vla. JEANNE R. van Leeuwen, Verhage, Mari: Groeneveld en De Ruiter, Van Schie: za. dr. M.A. van Schie tel. 177100 en zo. dr. J.H. de Ruiter tel. 125096. Groep 2: Bergmeyer. Ne tel. 132877. Groep 4: Bènit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwen- huis. Van Rijn, Van Wingerden, J. Zaaijer en R. Zaaijer, J. de Kanter: za. dr. G.P. Bénit tel. 720404 en zo. dr. J. en R. Zaaijer tel. 316008. Groep 5: Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Rein- ders, D. Hammerstein en A. Ham- merstein: za. dr. M. Crobach tel. 213964 en zo. dr. H.J. Prince tel. 761754. Oogstgeest: vanat za. -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850. dapparaat, tel. 02520-16217. I. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. H. Vestjens, tel. 071-144323. Voor schoten - Leidschendam: eigen dierenarts bellen. Bollenstreek: dr. E.J. Scheele tel. 02521-10847. Katwijk: Opgave via het antwoor dapparaat, op zaterdag tussen 11.00 - 12.00 uur spreekuur bij dr. Snel. Muurling/Helder/Roest: A.W. Helder APOTHEKEN - nachtdiensten va '1-220613. e avond- en 3 apotheken in jen waargeno- weekenddienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaco- Leiderdorp: Woud tel. 410070 (12.30-13.00 u 410070), (spreekuur van 12.30 tot 13. 891000). Voorschoten: Prescott tel. 01717-2356 Koopmans tel 01717-Van Dam 893139 is verhuisd straat in Leiden r 01717-3960. Warmond - hout: za. en zo. Huisartsenpr Hoornweg/Sleeboom tel. 02522- 11393. Noordwijk: za. dr. Steen voorden 01719-12333/15151 en Groepspraktijk tel. 01719- teinkade 18a in l VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap v bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KIN DEROPVANG (Koornbrugsteeg 2, i.lel 254810.) Infor- ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL W. Bergman 01718-12921; Groep 3: G. van Delft. E.C.M. Priester, R. Riet broek, A.J. Verhage, C.H. van der Water: za. en zo. R. Rietbroek 01718-21818. Sassenheim: za. en zo. dr. J.P.A. van Riet tel. 11777. Alkemade - Rijnsater- arendsveen: Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: za. en zo. dr. H. van Mierlo tel. 01713-15289. Alphen: groep 1: za. dr. P. Her- zberger tel. 73264 en zo. dr. R. Lui- ning 76676. Groep 2: 15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling be lastingen: alleen op afspraak. recht: ma. 13-15 20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei- - Voor een gespre Vertrouwelijk. Dag 38635 38635. kerk: za. en zo. dr. R.G.W. Uhlen- beck tel. 01728-9281. Benthui- Harderwijk tel. 01727-7540. Lan- geraar - Nieuwveen -Ter Aar - Woubrugge (za. 10.00 uur tot zo. 24.00 uur; altijd eerst bellen): za. en zo. dr. A. Kleven/A. van Dongen tel. 01723-8101. Nieuwkoop - dringende r Have t tussen 11.00 17.00 en 17.30 i en zo. dr. C.W. 15417. HOMEOPATHISCHE ARTSEN LEI DEN Waarneemregeling voor D. Koster. C. Juffermans en I. Cowan. De dienstdoende arts is te berei ken vla de dokterstelefoon tel. 071- 122222. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest - Warmond: za. en zo. dr. R L. Nieboer tel. 071- 173096. Spreekuur om 13.00 uur. Zoeterwoude: dr. Freeke, tel. 410950/414547. Alkemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor lenstreek: 02523-72966. NoorC zo. dr. J.F. Scale tel. 0 Katwijk: za. en zo. di c tel. 01718-29221. spreekuren ma. en di. 10.00-12.30 u„ wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30- 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest. Rijnsburg, Valkenburg, Voorscho ten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u„ do. 18.30-20.00 u. za. en zo. GEZINSVERZORGING Stichting spreekuur gezinsverzorging Lelden. Aanvra- Rembrandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELE FOON Dagelijks geopend van 16.00 tot 20.00 uur. Het nummer is Apotheek Tot Hulp Der Rosmolen 13, Leiden. 313234; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tele foon: 01717-2525. Alkemade: Apotheek Alkemade. open: zat 12- 13. 17.30-18 u. zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noord wijk - Katwijk Rijnsburg: Apo theek De Jong, Koningin Juliana- laan 22, Katwijk, tel. 01718-14370. 9eJ^k Leidschendam: Apotheek Maria- MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een le worden ingevuld, waardoor horizontaal als verticaal w /olgende betekenis kerhout: za geopend en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3 ontijdig, v 4 wild, ontstuimig. OPLOSSING •psinsequo f -ejd e :|93uj966oj z :6uueojaq i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14