Zwart geld aan basis conflict Beurskens en trainer Joop Lankhaar blijft handelsmerk trouw /uoetballerlei Brevet SPORT EckbcSowant ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 m - Karl-Heinz Förster keert vrij wel zeker terug in de West- duitse voetbalploeg. FOTO: SP Förster voelt voor rentree Mannschaft Het Nederlands elftal moet, als het in april de belangrijke kwalificatiewedstrijd voor de wereldtitelstrijd tegen de Bondsrepubliek Duitsland speelt, rekening houden met de aanwezigheid van Karl- heinz Förster bij de tegen stander. De voorstopper lijkt te zwichten voor de aanhou dende druk van teamchef Franz Beckenbauer, die de 30-jarige verdediger graag wil opstellen. Förster staat onder contract bij Olympique Mar seille. De vroegere speler van VFB Stuttgart speelde 81 in terlands voor de Bondsrepu bliek. De laatste was de finale om de wereldtitel in Mexico, die de Duitsers met 3-2 verlo ren van Argentinië. Daarna bedankte hij. Platini haalt ook Battiston terug De Franse bondscoach Michel Platini heeft een tweede oud- ploegmakker uit de grote tijd van het Franse elftal in de nationale selectie terugge haald. Na Jean Tigana, die te gen Joegoslavië zijn rentree maakte, is nu Patrick Battis ton (53 interlands) opgeroepen voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Ierland op 7 februari. Platini maakte tij dens een persconferentie dui delijk dat hij de routine van de 31-jarige Battiston nodig heeft voor de kwalificatie wedstrijd voor de wereldtitel tegen Schotland op 8 maart. Geen Belgisch voetbal op VTM Er komt waarschijnlijk in elk geval tot 1991, geen Belgisch voetbal op de commerciële Vlaamse televisiezender VTM, die op 1 februari van start is gegaan. De Belgische voetbalbond heeft tot 1991 een exclusief contract met de openbare omroepen BRT en RTBF. Een woordvoerster van de VTM bevestigde dat er „problemen" zijn rond de uit zending van voetbalwedstrij den. De VTM wist van het contract tussen de bond en de BRT, maar ging er tot dusver van uit dat de VTM in het ka der van de vrije nieuwsgaring wel korte samenvattingen zou kunnen uitzenden. Vermaarde oudjes weer op het veld De sterren van vroeger doen op 5 maart de voetbalschoe nen weer aan. Een gerenom meerd internationaal gezel schap van voormalige vedet ten speelt op die dag in Augs burg een duel tegen een team uit de Sovjetunie. De op brengst van de wedstrijd komt ten goede aan de slacht offers van de aardbeving in Armenië. In juni volgt in Moskou een herhaling. Trai ner van het wereldteam is Max Merkel, in een ver verle den bondscoach van het Ne derlands elftal. De Oostenrij ker heeft als spelers tot zijn beschikking: de Westduitsers Hal Ier, Breitner, Becken bauer, Maier, Magath en Net- zer, de Braziliaan Carlos Al berto, de Argentijn Kempes, de Pool Lubanski, de Tsjecho- slowaak Panen ka, de Oosten rijkers Krankl en Ettmayer en de Nederlander Arie Haan. Merkel verwacht ook de Ita liaan Rossi, de Franse bonds coach Platini en de Engelsen Moore, Banks en Charlton aan zijn selectie te kunnen toevoegen. Bij de Russen, die worden begeleid door oud doelman Lev Jaschin, komt Blochin in het veld. De rest van het team is nog onzeker. schijnlijk zelfs vijf keer zoveel. En daar hoef je dan haast niks voor te doen. Maar ik vind het fijn dat de bond me heeft inge huurd. Ik was ook eigenlijk wel de logische opvolger van Bram Wassenaar. Het is een uitdaging voor me en ik heb voldoende ambitie". Op zich is het misschien merk waardig dat een man die nooit op belangrijke uitslagenlijsten te vinden is geweest, nu de at leten uit de nationale (sub-)top onder zijn hoede heeft. Carel van Nisselroy begon in zijn ge boorteplaats Tegelen pas op z'n zestiende met atletiek en kwam niet verder dan twee maal brons op de zuidelijke districtskampioenschappen. Hij legt uit hoe hij toch tot een kenner is geworden: „Mijn ou dere broer deed ook aan atle tiek. Ik ging vaak mee en het begon met steeds meer te inte resseren. Tegelen ligt een paar kilometer van de Duitse grens en we waren eigenlijk vooral op Duitsland georiënteerd. Daar kocht ik veel boeken over atletiek en zo heb ik het me eigen gemaakt". Structuur Ook nu verblijft Carel van Nisselroy nog vaak bij de oos terburen. Na zijn breuk met Carla Beurskens werd de Lim burger immers ingehuurd als een soort trainer van de regio Nordrhein. „Die functie zit in vergelijking met Nederland in tussen bondstrainer en dis trictstrainer. Die regio telt acht miljoen inwoners". Even als veel andere sporten is ook de atletiek in de bondsrepu bliek aanzienlijk beter gestruc tureerd dan in Nederland, vindt Van Nisselroy. „Overge- structureerd, zelfs", vindt hij. Toch werkt hij voor de KNAU aan een „raamwerk" waarin de begeleiding van aanstaande toppers moet worden geregeld. Van Nisselroy, die behalve met Beurskens onder anderen werkt(e) met Arjen Visserman en Robin van Helden, richt zich vooral op de subtop. „Mensen als Kulker, Druppers en Van Hulst hoef ik natuur lijk niet veel te vertellen. Ik zie ze wel graag op de centrale trainingen, maar daar ga ik ze natuurlijk niet vertellen dat ze bijvoorbeeld hun pas moeten veranderen. In het geval van Rob Druppers zou ik bijvoor beeld wel met zijn trainer Wellerdieck kunnen overleg gen. Maar je moet zulke zaken nooit via de sporter zien te re gelen. Dat heb ik in het verle den wel geleerd. Wim Ver hoorn (de onlangs ontslagen marathon-bondscoach, red.) heeft destijds op Carla bijvoor beeld meer invloed gehad dan hij nu zou willen toegeven. Ik zie mezelf als één van de voor lopers in het privé-trainer- schap en kan me als bonds coach dus goed verplaatsen in hun situatie". ROB LANGEVELD VENLO In het bevol- kingsregister staat de 38- jarige Carel van Nisselroy te boek als vrijgezel. Vooral in het verleden is de Limburgse atletiek- trainer, ten onrechte, ech ter vaak gezien als de echtgenote van atlete Car la Beurskens. Vanaf 1973 was Van Nisselroy de eer ste privé-trainer in de at letiek, maar tien jaar later kwam een abrupt eind aan de relatie met de loopster. Dit seizoen trad Van Nisselroy in dienst als parttime-trainer voor ^le midden-afstandlopers bij de atletiekunie. Con clusie: de breuk met Carla Beurskens is Van Nissel roy niet opgebroken. Het jaar 1985 was voor Carel van Nisselroy op sportief ge bied een regelrechte ramp. Hij raakte ernstig gebrouilleerd met zijn pupil Carla Beurs kens, waarbij er zelfs juristen aan te pas moesten komen. „Wat ik ervan heb geleerd is dat je probleempjes altijd zo snel mogelijk moet uitpraten", vertelt Van Nisselroy nu. De, evenals Carla Beurskens, in Belfeld wonende atletiek- trainer kwam in 1973 voor het eerst in contact met, zoals hij toen oordeelde, het „talent" Beurskens. „Ze was toen een jaar of 21", vertelt Van Nissel roy. „Haar trainer zag het niet zo in haar zitten en wilde ei genlijk van haar af. Het zag er eerlijk gezegd niet echt naar uit dat het wat met haar zou worden, maar ik zag er toch wel wat in om met haar aan het werk te gaan. Ze maakte sindsdien heel veel trainings kilometers en in 1978 boekte ze op de EK in Praag eigenlijk het eerste succes. Ze werd twintigste op de 3000 meter, die toen enorm sterk was be zet. Bovendien verbeterde ze in die periode haar tijd met meer dan een minuut: van 10,20 naar 9,10. Het volgende hoogtepunt was haar eerste marathon bij de EK in 1981. Ze werd daar onverwacht vijf- n liep door sanitaire pro blemen zelfs een medaille mis. Die problemen heeft ze sinds dien altijd gehad. Daar in Athene werd, achteraf bezien, eigenlijk al de basis gelegd onze breuk". Bom De bom barstte overigens „pas" in 1984, tijdens de Spe len- in Los Angeles. „De pro blemen waren vooral finan cieel", blikt Van Nisselroy te rug. „En daarbij kwam dat ik de marathon niet als mijn stekkie beschouwde. Ik werd meer gefascineerd door de midden-afstand. Daarin ko men alle aspecten van het Carel van Nisselroy wilde ook een deel van de (zwarte) inkomsten van de rond-de-kerk- loopjes van zijn inmiddels vroegere pupil Carla Beurskens. FOTO: PERS UNIE hardlopen bij elkaar. Als ik bij de marathontraining dan weer achter Carla aanfietste, dacht ik vaak: Jeetje, wat doe ik hier eigenlijk? Ik stak er een hele boel vrije tijd in, want Carla eiste dat ik alleen haar zou trainen en niemand anders. Wat dat betreft had ze wel een vooruitziende blik, want de in ternationale tendens is steeds meer dat een atleet een privé- trainer zoekt". „Toen Carla, zwart, geld begon te verdienen met wedstrijdjes, vond ik dat ik ook recht had op een deel. Maar haar man vond van niet. Bij die zoge naamde rond-de-kerk-loperij bestaat trouwens een heel zwart-geldcircuit. Vermoed ik. Omdat je er als trainer vaak meer voor moet laten staan dan als atleet, meendè ik recht te hebben op een deel van de inkomsten. Dat is hard tegen hard gegaan en ik heb een ad vocaat erbij gehaald. Uiteinde lijk is het in der minne ge schikt en heb ik een aandeel gehad in haar revenuen van de Rotterdam Marathon. Een derde deel, dus vijfduizend gulden. Die heb ik netjes opge geven aan de belastingdienst". Van Nisselroy, leraar Neder lands en geschiedenis in Ven- lo, ziet Carla Beurskens nu al leen nog maar zo nu en dan bij het winkelen in Belfeld. „Het ergste van de hele zaak vind ik dat we nooit verder komen dan: hallo", zegt Van Nissel roy. Hij verweet de atletiek unie (KNAU) toentertijd dat niemand zich met het conflict durfde te bemoeien. „En nu ben ik in dienst van de bond", spreekt hij nuchter. „Ach, de jaren des verstands zijn geko men. De KNAU kan ook niet veel anders. In de Verenigde Staten werken allemaal fullti- me-atletiektrainers. Maar hier in Nederland kan dat nou een maal niet. Als je bij een beetje goeie atletiekvereniging gaat werken, verdien je al gauw meer. En als looptrainer bij een voetbalclub pak je waar- MECHELEN Met een radio-interview in „Langs de Lijn" verbaasde Joop Lankhaar afgelopen zon dag bijna iedereen die meende hem te kennen. De vroeger nogal zwijgza me verdediger van FC Den Haag babbelde er met de Belgische corres pondent Jan Wauters in eens lustig op los. De laat ste maanden is Alphenaar Lankhaar bij Racing Me- chelen zijn blonde lokken kwijtgeraakt. „En ik ben een stuk vrijer gewor den", weet hij zelf. Als voetballer veranderde Lankhaar niet veel. Ook op de Belgische velden is hij conform zijn handels merk anoniem én be trouwbaar. Toen Joop Lankhaar afgelo pen zomer op 21-jarige leeftijd voor 250.000 gulden verhuisde van FC Den Haag (groen-geel) naar Racing Mechelen (groen wit), wist hij waaraan hij be gon. De ambitie van de club, „in de eerste klasse blijven", was en is immers gelijk aan Joop Lankhaar kort na zijn aantreden bij Racing Mechelen. Inmiddels is hij een flink deel van zijn blonde lokken kwijt en op hem is zijn bijnaam Joop „Langhaar" nu nauwelijks meer van toepassing. „Ik pas me makkelijk aan", zegt de voormalige verdediger van FC Den Haag en Oranje. FOTO: PHOTO NEWS het voornaamste probleem: „ir de eerste klasse blijven". De club, die sinds 1904 het motto „waar één wil is, is één weg" hanteert, had sinds 1958 niet meer op het hoogste niveau geacteerd. Hoewel Lankhaar, die een contract tekende voor twee jaar, in Mechelen werd geïntroduceerd als „beste aan winst", dacht hij dat men hem in Nederland waarschijnlijk snel uit het oog zou verliezen kreeg hij gisteren de medede ling dat hij door bondscoach Thijs Libregts is geselecteerd voor het bondsteam. Ondanks het feit dat het bescheiden Ra cing Club (ondanks het voor voegsel „Koninklijk") in Me chelen volledig in de schaduw opereert van de door Aad de Mos tot topclub uitgegroeide aartsrivaal KV. Vandaag speelt het tegen de gradatie knokkende Racing Mechelen, waarvoor inmiddels ook oud-Feyenoorder Ben Wijnstekers uitkomt, de plaat selijk spraakmakende derby tegen de „Belgische" koploper, die de Nederlanders Aad de Mos, John Bosman, Erwin Koeman, Graeme Rutjes, Piet den Boer en Wim Hofkens in huis heeft. „Ik zie die Neder landse jongens maar zelden", vertelt de inmiddels 22-jarige Lankhaar. „Alleen af en toe op zaterdagavond als we gaan snookeren. De Mos zit na de wedstrijd altijd in „Martini que". Althans, als hij gewon nen heeft. En dan praten we natuurlijk wel met elkaar. Vooral over voetbal. Maar ik ga niet bij de andere Neder landers op huisbezoek. Ik ben de enige die in Mechelen woont. Bennie zit nog in Ne derland en die jongens van KV schijnen allemaal in mooie huizen te wonen in het dorp Keerberg, dat hier zo'n twintig kilometer vandaan ligt". Het forse verschil tussen de beide Mechelse voetbalclubs wordt onder meer tot uitdruk king gebracht in de woon ruimte van de spelers. „Toen ik hier net kwam, zat ik eerst een tijdje in een hotel", vertelt Racing'er Lankhaar, wiens vriendin Linda inmiddels ook naar België is verhuisd. „Ze wilden ons eerst in een flatje stoppen van waaruit je uitzicht hebt op het hele veld. Maar dat was echt veel te klein, ook al omdat er een pilaar midden in de kamer staat". Lankhaar, die ook een auto „van de zaak" kreeg, protesteerde en bewoont daardoor nu een wat ruimer (en fraai) appartement op de zeventiende en hoogste etage in de Mechelse Electrici- teitstraat. „Deze woning is ei gendom van de club. Van hieruit kun je, als er tenminste geen mist is, de middencirkel van ons veld zien". De woonruimte die eerst aan Lankhaar was toebedacht, wordt nu bezet door de Nigeri- aan Uchena Okafor. „Die is natuurlijk niet zoveel ge wend", meent Lankhaar. „Maar eigenlijk is het wel zie lig. Kijk, ik zit op anderhalf uur rijden van mijn ouderlijk huis en ga daarom vaak op oriïe vrije dag even naar Ne derland. Maar Okafor, die niet eens altijd in het eerste speelt, mag maar twee keer per jaar naar huis. En 's winters is het hier helemaal niks voor die jongen. Hij is veel hogere tem peraturen gewend. Als we met mooi weer naar een uitwed strijd gaan, zit hij al met een muts op z'n hoofd en een handschoenen aan". In tegenstelling tot de Nigeri- aan is Joop Lankhaar door trainer Rik Pauwels nog geen enkele keer gepasseerd. Tot vandaag speelde de vroegere voorstopper van FC Den Haag alle twintig competitieduels helemaal uit, hetzij als voor stopper, hetzij als „linksback". Wijnstekers „Na acht wedstrijden werd Wijnstekers gehaald. Eigenlijk als middenvelder, maar na éen duel werd hij al libero. Ik wis sel nu steeds van de positie van linksback en die van voorstopper. Want het pro- kant. In België wordt wens met een heel ander sy steem gespeeld. Als back moet je ook de hele strook vóór je bestrijken, omdat de midden velders naar binnen trekken". Hoewel Wijnstekers en Lank haar samen goed zijn voor 38 interlands (in de verhouding 37-1) heeft RC Mechelen al „heel wat" (32) tegentreffers moeten incasseren. „Van An- derlecht hebben we bijvoor beeld eerst met 6-3 verloren en afgelopen weekeinde met 4-0. In die eerste wedstrijd maakte ik mijn enige doelpunt tot nu toe. Aan de goede kant", aldus Lankhaar, die verder „slechts" twee gele kaarten achter zijn naam heeft staan. Handelsmerk „Echt, die scheidsrechters zijn hier verschrikkelijk", vindt Lankhaar, die met zijn team drie punten boven de fatale streep staat. „Als je maar éven je mond opendoet, heb je al geel. De meesten praten trou wens alleen Frans, dus daar begrijp ik niks van. Ik ben er hier in België wel achtergeko men dat de scheidsrechters in Nederland eigenlijk toch best wel goed zijn'Daarom valt de „oogst" van twee kaarten voor de Alphenaar toch eigenlijk best mee. Bij FC Den Haag vormde stevig ingrijpen al een deel van zijn handelsmerk, „want van techniek moet ik het nou eenmaal niet hebben". Bij Racing Mechelen is hij nog wat meedogenlozer geworden en dat is niet het enige waarin hij is veranderd. „Ik ben veel vrijer, zelfstandiger en praat makkelijker. Drie jaar geleden zei ik niet veel meer dan ja en nee. Ik denk dat het ermee te maken heeft dat ik nu op r zelf woon. In Alphen woonde ik bij miin ouders thuis en dan wordt alles voor je geregeld". Ook wat zijn uiterlijk betreft i „Jopie" Lankhaar er volwas- sener op geworden. Zijn ka rakteristieke witte lokken zijn zoals gezegd gesneuveld, al is de nek nog steeds goed bedekt. „Dat waren ze hier helemaal niet gewend hè, lang haar. Dan loop je het risico dat ze je erop gaan aanvallen en dat wil ik voorkomen. Want ik pas me makkelijk aan. Bijvoorbeeld ook aan het handschudden dat iedereen hier iedere dag doet. En ook aan.de taal. Alleen heb ik nog veel moiete onze trai ner Pauwels te verstaan. Die praat namelijk Antwerps. Aad de Mos kan nog steeds goed Nederlands praten, al lijkt het soms anders. Maar dat Vlaams spreken doet hij volgens mij expres. Hoewel, soms betrap ik mezelf er ook op. Toen ik laatst veters wilde hebben, vroeg ik om nestels". ROB LANGEVELD dooi Frank Werkman Hoewel de KNVB-clubkaart vooral beoogt het betaalde voetbal te dienen, was vorige week bij de presentatie van het attribuut geen enkele hoge prof notabel aanwezig. Harmsen hield het bed na zijn lichte infarct, De Vries was er door de FIOD vanaf gelicht, Hogewoning er al naar toe om zijn roes uit te slapen en Van der Louw poogde het elders te laten spreiden. Huybregts, die in het Zeister bos dood hout sprokkelde voor de open haard, voelde ook al nattigheid. Vandaar dat de boreling aan de kraamsponde slechts werd begroet door een voorlichter en een a ma teurbes tu urder. De bedlegerigen gaven door hun absentie exact aan hoe de voetbalwereld moet aankijken tegen het zoveelste identificatiestuk, dat in de etalage van onze vaderlandse papierwinkel is beland. Temidden van de voortdurende trammelant rond het nieuwe paspoort van Van den Broek en het deze week ten doop gehouden persoonsbewijs-plan van Korthals Alt es is de onderhavige kaart hoe kan het anders? een vod zonder waarde. Een dood geboren drieling zogezegd. Ik zal uitleggen waarom. Enige tijd geleden kwam de belangengroep van alle betaald-voetbalclubs FBO met een plan om een pasje in te voeren waardoor houders alle mogelijke voordeeltjes zouden kunnen behalen. De KNVB, niet onbekend met adequaat plagiaat-beleid, nam het project schielijk over. De Oranje-koorts zou immers in klinkende munt dienen vertaald en kon tevens mooi fungeren om het forse EK- tekort in te dammen. Maar er was ook nog zoiets als een opdracht van minister Van Dijk, die de KNVB vorige week nog had opgeroepem om nu eindelijk eens haast te maken met de aanpak van het vandalisme. Welnu, het werd een haastklus zonder weerga van de voetbalbond. Waar de Friesche Elfsteden Vereeniging niet over één nacht ijs gaat en alle rayonhoofden bij de besluitvorming worden betrokken, bekokstoofde een stel warhoofden een stukje geplastificeerd karton dat de toets der kritiek niet kan doorstaan. Onder de noemer KNVB Clubkaart presenteerde men maar meteen een liefst drietal varianten; een trio, dat de kwalifikatie super niet verdient. Eén document voor Oranje, één voor een profclub en één voor een ama teurvereniging. De supportersclubs hebben het goed begrepen. Zij annonceerden al bij de aangifte van de trio-kaart na de korte zwangerschap en de bevalling-in-recordtijd dat ze op alle fronten oppositie zouden voeren. De KNVB- kaart is niets meer of minder dan een identificatiebewijs, zo schatten ze juist in. De voordeelpasfoto maakt het ding wel uniek, maar daarom niet minder afkeurenswaard. Ik heb zelf niets tegen het registreren van vandalen als het een mogelijk middel is tegen de onderhavige criminele uitwassen. Integendeel. Maar betrokkenen kunnen er aan alle kanten onderuit. Afgelopen weekeinde bewees dat weer eens in optima forma. Aanhangers van Feyenoord waren al een dag vóór de botsing met PSV naar Eindhoven gereisd, onder meer om kaartjes te kopen voor het duel. Het gevolg was trammelant gedurende de donkere uren in de lichtstad. De KNVB clubkaart had, zo die al al had bestaan, geen soelaas geboden. Sterker, als het persoonsplastic er al wel was geweest was de ellende waarschijnlijk nóg groter geworden. Want dan zouden ook de erkende raddraaiers, die nu op zondag per trein en onder politiebegeleiding naar een concentratievak van het stadion werden gevoerd, op eigen houtje een kaartje hebben gekocht En overal door het stadion heen hebben gezeten of wat nog slechter is gestaan. Niets is zo gevaarlijk als staande supporters, dat zijn de lui die normaal gesproken al lang hadden moeten zitten. Conclusie: het enige voordeel van zo'n KNVB clubklaart is dat de betrokken bestuurders zich er het zoveelste brevet van onvermogen mee hebben verschaft Hoeveel hebben ze er nog nodig om tot opkrassen te worden gedwongen?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11